EXPOSANTEN Johan Hermsen (17) Jaap Schoonhoven (16) u ZATERDAG !8 MAART 1! JK heb mezelf altijd erg sympathiek gevonden, totdat mijn moeder in een piano veranderde. Wie hier niet als surrealist binnentreedt, wordt er 1, 3, 6 weer in- gefietst. Wie een sigaret opsteekt, wordt zelf de asbak zonder handen. DEZE aansprekende spreuken zijn met forse kracht op de ruige muren van een intiem ate- liertje aan de Mijnbouwstraat in Delft geslingerd: de werkkamer van de zeventienjarige Johan Herm sen. Samen met een vriend, de zestienjarige Jaap Schoonhoven, houdt hij tot 29 maart in galerie Novum aan de Verwersdijk 102 in Delft een grote expositie van hun nieuwe surrealistische grafiek. Johan en Jaap zijn de jongste exposerende kunste naars in ons land. „Natuurlijk hou ik van bloe men en vogels en gekke mensen. Voor mij is mijn werk een vreugde en echt geen verdriet. Pessimistische kijk op het leven? Kom nou!" zegt johan overtui gend. wanneer we de macabere „Verstikkingsdood" in ons opne men. „Ik schep juist in het le ven. Kijk maar aan die ene kant van de dood, die lekker niet hei laatste woord heeft, maar die overgaat in het leven. Kijk nou dat „Ik toon u mijn hoofd" eens. Rechts van het ge zicht, die knagende dood, die al le leven kapot en onmogelijk wil maken en dan naar links vloeit de dood over naar het leven, dat alles overwonnen heeft. Ik be grijp het gewoon niet, dat de mensen mijn werk griezelig en somber vinden. Er straalt juist de kracht van het leven uit", zegt hij. „Voor mij heeft mijn werk niets, maar dan ook niets verdrietigs." Weer anders Johan is niet bang voor de dood, wel voor de tandarts. De dood is slechts een vluchtige overgang naar het leven, het bo ren bij de tandarts kan zinloos zijn, omdat dan het eigenlijke le ven nog niet begint. Over het surrealisme zelf oordelen Johan en Jaap nogal verschillend van elkaar. Jaap praat over zijn sur realistische schilderkunst als het impulsief weergeven van zijn ge dachten, die vanuit het onderbe wustzijn naar voren komen, Jo han daarentegen houdt wel dege lijk rekening met de rede en be oordeelt zijn impulsieve uitingen Johan Hermsen legt een grote bewondering aan de dag voor Je roen Bosch. „Als ik dat soort schilderijen zie, haal ik me dat kleine Jochie voor de geest, dat voor het eerst op school ging in de grote stad. Om zijn verdriet te vergeten, had hij van zijn moeder een heel mooi boterham- menblikje gekregen. Er stonden vijf afbeeldingen op van beroem de schilderijen, waarvan één van Jeroen Bosch: „de tuin der Dat heeft op mijn verbeelding gewerkt. Het schilderij was be volkt door allerlei gedrochten. Nu pas zie ik dat ze de slecht heid van de mens uit de la te middeleeuwen typeren: je ziet er dan ook de vreemdste si tuaties: naast een paar dat el kaar omhelst staat een groot oor. Je kunt niet zien, waar dat oor aan het hoofd is bevestigd, want er is eenvoudigweg geen hoofd. Uit dat oor steken een paar arm pjes en even ernaast slacht een man zijn vrouw af. Wie is Jeroen Bosch geweest? Het is heel goed mogelijk, dat hij een vreedzame poorter was, die zijn medemensen op zijn ei gen humoristische wijze wilde wijzen op de gebreken van de toenmalige maatschappij. Het kan ook zijn, dat hij een provo is geweest of nog excentrieker. We weten het niet, we hebben het nooit geweten, we zullen het nooit weten". Johan zegt: „Elke haal of streek met mijn penseel is door dacht. Er komen geen toevallig heden in voor. Alles is uitge kiend. Ook heeft elk voorwerp een bepaalde symbolische beteke nis". Hoe paradoxaal het ook mag klinken: de schilder lijkt he lemaal niet op zijn werk. Je zou Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoordg. Goudreinetstraat 125, Den Haag. Halfleeg bord (2) Het Is welbeschouwd niet zo verwonderlijk dat een aanzienlijk deel der zogenaamde „opgaven" on der deze titel gebracht kan worden. openingsstadium der partij nige aard zijn dat er eer zit is niet oven (Brussel 1947). BIB B B B fl*B B A (A i A BB BlB| gen of nogal for t halflege bord Johan Hermsen natuurlijk hou ik van gekke i problematiek. een preciese geest verwachten, die over alle wereldse onderwer pen een scherp omlijnde mening heeft. „Ik heb geen principes of zo" en over de toekomst: „we leven nu" zegt hij. Magisch Het jaar 1972 is voor Johan een soort magisch jaar. In zijn werk heeft hij aan dit jaar veel aandacht besteed. „In het jaar 1972 zal de wereld vergaan, maar niet door middel van een of andere achteloos verloren atoombom van een van de huidi ge machtsblokken, maar door ge brek aan zuurstof, gewoon ge brek aan een hapje lucht". Johan Hermsen is blij met de publici teit, die om hem heen geweven wordt de laatste maanden. „Ik ben echt niet ijdel hoor, maar ik vind het gewoon fijn, net zo fijn als mijn lange haar". Die kritie ken over zijn werk zijn zeer positief en nog kortgeleden schreef men over hem: „Hermsen bezit een vroegrijpe be gaafdheid, die onthutsend en bij na griezelig is". Wel betreuren enkele critici het feit, dat Johan Hermsen op zulk een jonge leef tijd moedwillig het aangevretene en het zieke van zijn me deschepselen uitbeeldt. Johan zelf haalt hij het leven uit de dood, hetgeen alleen maar een tmen. files meegeteld als „miniaturen" in hoge 'nomen uiteraard dat het 1 die reden enig p tuur. Geen moeilijke, dachten wij. (1) Uit een partij Martinez-Cot B B B B B B B a A A Oplossingen ronder volgen de oplosst ipgaven uit onze rubriek „Eindspeifinesses". PUZZEL VAN DE WEEK HOE gaat het op school? Zijn de repetities erg moeilijk of valt het alle maal wel mee? Ja, als je later erg knap wilt worden, moet je héél goed je best doen hoor! Wat heeft het verleden week gestormd. Bij jullie ook? Dé meisjes en jongens die een heel eind moeten fietsen naar school Goede Vrijdag, het Paasfeest. Wel moeilijk, maar probeer het maar. De mooiste tekening I f komt in de krant. Wel moeten jullie je leeftijd er bij vermei- De den hoor! Afgesproken? pen hoor! Maar troosten jullie je maar want over een paar dagen breekt de vakantie aan, Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. kledingstuk: 3. tweejarige haring: 7. familielid; 10. bijwoord; 11. meertje; 12. bijwoord; 14. telwoord; 15. zeerover; 18. gezamenlijk verteer; 20. bloeiwijze; 21. drinkbakje; 23. gevangenis; 24. groente; 25. vreemde munt; 27. gem. in N. Brab.; 29. bloem; 31. middag; 33. klein kind; 34. oude rekening (afk.); 35. lidwoord; 36. rivier in Italië; 37. gelei; 39. geweven band; 41. groente; 43. plaats in Frankrijk; 45. zangstem; 47. vaartuig; 49. jongensnaam; 50. dorpje onder de Over. gemeente Gramsbergen; 51. Nederl. schilder; 53. kor ter; 55. oude rekening (afk.); 56 visje: 58. bout van een varken; 59. muzieknoot; 60. boom; 61. geestelijke: 62. Europeaan. Vertikaal: 1. latwerk; 2. mondeling; 3. voorzetsel; 4. voorvoegsel; 5. voegwoord; 6. vis: 8. kleur; 9. wiersoort; 11. afgelegen; 13. eerste boek van Mozes (afk.); 16. tweetal; 17. rivier in Rusland: 19. salaris; 21. yerkeerd; 22. oude benaming voor liter; 24. plaats in Zeeland; 25. naaktkieuwige slak; 26. bekend Frans beeldhouwer; 28. greppel; 30. lichaamsdeel: 32. telwoord; 37. op die plaats; 38. onderricht; 39. .viervoetig dier; 40. deel van het gebit; 42. schoeisel; 44. halsdoek: 46. stad in Engeland: 48. hoenderachtige vogel; 50. oude vochtmaat: 51. vermoeid; 52. zeepwater; 53. zot; 54. bedorven; 57. welaan; 58. aren eens twee jongetjes Breukelen aan de Vecht... heette Hans Andree, de andere Adelbrecht. En allebei waren ze even oud, en allebei waren ze.... kijk.... Precies, precies, precies, pre- cies, precies gelijk. En als je zei: Dag Adelbrecht, dan zei het jongetje: Nee, Mijn broertje hier heet Adel brecht, maar ik heet Hans Andree De vader van die jongetjes tvist ook niet het verschil. Want als hij zei: Zeg Hans Andree, hou op met dat gegil, 4 Dan was het Adelbrecht, en p niet de andere die het dee. ft En als hij riep: Zeg Adel- brecht, dan was het Hans p Andree S x t S Als Adelbrecht met water We hebben hiervoor nodig een paar stevige stukjes kar- g sp00t kreeo Hans Andree de ton, afgebrande lucifers en wat vernis. n schuld, We knippen of snijden het karton in een stukje van 10 f Totdat de vader eindelijk zei: it bij 2 cm. en in een stukje van 7 bij 1 cm. We beplakken t zijn hem toch niet vergeten? Hij is zo verschrikkelijk blij als hij al die mooie kaarten van jullie toegestuurd krijgt. Maken jullie volgende week j Sterkte op school en tot de vol- een „hele" mooie tekening van gende keer, het Paasfeest? Dus niet vanTANTE JOS KRUIS MAKEN Als jullie met een clubje bent, wordt de groep in tweeën verdeeld. Voor elke groep staal een schoteltje met 6 knikkers. Twee meter verder staat een schoteltje. Elke groep krijgt een theelepel. Als de leidster of leider het beginsignaal geeft, neemt één van de eerste groep het lepel tje, loopt naar het volle bord en probeert de knikker het lege bord te brengen. Num mer twee pakt de volgende knikker, nummer drie ook en Als het bord leeg is krijgt de tweede groep het lepeltje die de knikker op dezelfde manier weer terugbrengt naar het scho teltje. De groep, die het in de korste tijd heeft gedaan, is win naar. Als er een knikker valt moet hij terug naar het bord waar hij vandaan kwam. Kameel Meester: Wie kan my een ander woord noemen voor vriend? Allen zwijgen. Nu, hoe heet iemand die alles voor ons doet zon der daarvoor geld te vra gen? Een kam nu? Jan steeks z'n vinger op n zegt: Een kameel, mees ter. Puzzeloplossing Vertikaal (van boven naar beneden) lezen we: kuiken, zegel, pomp, pruik, zebrapad, toeter, kraan, aar en aardbei. Horizontaal (van links naar rechts) staat er: huis, sneeuw pop. zuil, gieter, pad, ring, beker, banaan, trui, voetbal en Prijswinnaars Karei van Duivenboden, Vlaardingen Mieke Eikelenboom, Schipluiden Peter Krük, Rijswijk. J uf: Hans hoe komt het t je te laat bent? Hans: Als ik één stap vot uit deed, deed ik er twee ai^. Juf: Hoe kom je dan school? Hans: Ik heb me omgedraaid. g het met de lucifers. Als alles is opgedroogd bestrijken we {i de houtjes met een dun laagje vernis. Probeer het maar eens. Je maakt er aan de achterkant een lusje kan een mooi plaatsje krijgen op je kamer. Wie is i OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. plus; 5. roos. 9. klank; 14. oeros; 16. pols; 16. Amor; 19. eender; 21. moer; 22. Ina; 23. er; 24. alom; 26. en; 27. Gent; 29. Adorp; 31. Erna: 32. mos; 34. ene; 35. ares; 37. deens; 39. terras; 41. sa; 42. als; 43. toe; 45. aat; 46. sta; 47. a.k.; 48. Beer- ta; 50. opper; 52. deer; 53. elk: ir: 56. Tiel: 57. Olten; 60. Oder; 72. Leda; 74. roede: 75. Lenin; 76. rand; 77. toet. Vertikaal. 1. poëet; 2. leer; 3. urn; 4. soda; 6. op; 7. oom; 8. sloep; 10. la; 11. Amiens; 12. nonna; 13. krat; 15. sela; 17. sen: 20. rode; 25. monter; 27. gres; 28. poes; 30. ree; 31. erato; 32. melk; 33. sn; 35. ara; 36. maar: 37. daar; 38. steel; 40. Raalte: 41. ster: 44. oer; 46. spar; 48. been: 49. tel; 51. pa: 52. Dieren; 54. Kent; 56. trede; 57. onder; 58. nier, 59. genet; 60. atol; 61. aal; 63. grot; 64 lade; 67. Ida: 69. Leo; 71. r.l.; 73. An. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2,50. 't is uit met mijn geduld i wie, en wie is wie, i wie is eigenlijk wie? Of willen jullie apekoppen alle bei over de knie? Ik kan niet zien, wie wie is, als <r p ik zo naar jullie kijk. Vvwv+zvvvv-r-vvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvv-:- Want jullie zijn precies, pre cies, precies, precies gelijk. De vader greep een jongetje, hij nam een schaar, en toen, Toen knipte hij dat jongetje zo kaal als een meloen. Het andere jongetje kreeg toen nog twee vlechtjes in zijn haar. Ziezo, zei vader toen, nu ken ik jullie uit elkaar. Maar wie is nou de jongen met aan elke kant een vlecht? En wie is nu de kale, is dat werkelijk Adelbrecht? Nu zucht de vader toch weer telkens: Als ik jullie zie: Wie is nou wie, en wie is wie? En wie is eigenlijk wie? Meisjes en jon gens, wat een leu ke puzzel! Jullie zien allerlei ver schillende voor werpen afgebeeld. De bedoeling is, dat we uit de na men van de af beeldingen die rennamen halen. Tante Jos zal jul lie een klein beet je helpen. Nummer één is een molen en daar lezen we de grijpen we het al lemaal? De oplos sing moet worden ingezonden vóór dinsdag 21 maart. Jarigen Ineke Hofland. Ada de Jong, Ineke van Rijssel, Bettie Schellevis, Anje Schoonhoven en Piet de Vos, van harte ge feliciteerd met jullie verjaar dag v*n de nichten en neven. Hoe vinden jullie deze plaat, neven en nichten? Het is net echt en hij is gemaakt in Finland. Jullie zien wel dat de kinderen daar ginds in dat verre land ook iets heel moois kunnen maken. Het is geen sneeuwpop, maar het zijn dieren. Je ziet ten eend, kip, kuiken en gans. Prachtig! Wat hebben ze hun best gedaan. zullen niet zo gauw smelten als hier in Nede land, want ginds vriest het veel langer. Brrrl Maar misschien is het wat voor jullie l je van de zomer naar het strand gaat? Je kan zoiets ook mooi maken van net an Goed onthouden hoor!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16