hernieuwing kan confessionele komen van partijen GEVANGENISSTRAF VOOR 12 GRIEKSE OFFICIEREN Geen sprake van dat artsen vluchten uit hun praktijk" OVERWINNING DUO PENGEL-LACHMON - PvdA ZOU BASIS JUIST MOETEN VERBREDEN Provo wegens bomaanslag gearresteerd jNog geen rust binnen NPD Verblijfplaats Svetlana opnieuw uitgelekt Weddenschap om hier of bloed L. de Jager dient klacht in TELEVISIERECLAME HUISVREDEBREUK VRIJDAG 17 MAART 19CT -r-ïr-G H. J. Viersen, lid van de erdamse gemeenteraad voor de f, schrijft ons: Rotterdamse burgemeester, actief op velerlei gebied, heeft "s enige tijd ook geworpen et strijdperk van degenen die Nederlandse partijstructuur >n veranderen en uitzonde bij de niet-confessionelen zijn eigen partij, de PvdA ter issie gesteld. eestal immers hoort men van anhangers van PvdA en VVD de enige reële keus die tussen twee partijen is, omdat de te onduidelijk is en men, door ie rest te stemmen, geen poli- b keus doet. or het ontstaan van D'66 is niet n deze laatste stelling al door de aohterhaald, want de keus zou noeten gaan tussen drie partijen, ook is het natuurlijk vrij dwaas le reële keus in de politiek te be- tot partijen die samen iets n een derde van de zetels in parlement hebben. Reëler is dan de PvdA en de WD bij het pro- der vernieuwing te betrekken. Igens een interview in Het Parool 28 februari 1967 zegt nu de heer nassen dat hij voorstander is van „progressieve volkspartij" en dat ideaal is „een grote partij met n politieke groeperingen", rderop wordt dan vermeld dat t gedacht aan de samenvoeging de drie grote vakcentrales binnen lieuwe politieke partij zoals in land de Labour party zijn verbin- heeft met de vakbeweging ijl tenslotte de heer Thomassen I voorkeur voor handhaving van /oord socialistisch uitdrukt. zijn zo ongeveer de de hoofdlij uit het interview, waarbij men er rekening mee moet houden dat de emeester eraan toevoegt dat hij er over piekert: dat zijn denkbeelden liet af zijn. DRS. H. J. VIERSEN »n mag zich afvragen wat het nieu- deze voorlopige conceptie met kking tot de structuurvernieu- in de Nederlandse politiek. Dat iets nieuws is voor de PvdA, met name het saillante punt orr de drie vakcentrales politiek inden aan een socialistische partij, u'delijk. Maar wat zal het effect p de struotuur van de Neder- politiek? eraard rijst hier de waag wat wel het probleem is in de Neder- e partijverhoudingen, en dan al het praktische probleem. Men natuurlijk een theoretische verhan- g houden over de meest gewenste jstructuur, los van datgene wat landen is, maar m.i. zal in de ko- le tijd één praktische vraag moe- overheersenhoe komt een partij en groep coherente partijen aan neerderheid in het parlement? t er in Nederland bij voortduring aken moeten worden gemaakt bij ïetsformaties tussen nogal hetero- politieke groeperingen, dat die ■aken verkeerd worden begrepen, inhoud veranderen omdat de tie verandert enz., komt doordat iet een partij of groep van partij die de verkiezingen kan winnen erliezen) op een program, vraag moet dus zo worden gefor- Meerderheid muleerd of de wijziging die burgemeester Thomassen voorstelt zodanig is dat de nieuwe socialistische partij een (potentiële) meerderheidspar tij kan worden. Om een aantal rede nen lijkt mij dat twijfelachtig. Labour Een socialistische partij die een vaste binding zou hebben met de drie vakcentrales zou tegen wil en dank in de richting van een belangengroepe ring worden gedwongen. Met name de geschiedenis van de Labour party in Engeland heeft geleerd hoe fataal een dergelijke binding kan zijn: de Labour party is bijna ten onder gegaan aan die binding. Wel is het zo dat de opzet van het niet catagoraal maar algemeen gunstiger is voor de idee van de heer Thomassen dan het Engelse stelsel, dat overwegend catagorale bonden kent. Maar gezien de huidige Nederlandse verhoudingen lijkt het waarschijnlijk dat de partij van de heer Thomassen zijn aanhang tot die van de vakvereni gingen zou zien beperkt. Een volkspartij zou op deze wijze niet zijn ontstaan en dit is de tweede reden waarom m.i. deze nieu we socialistische partij geen potentiële meerderheidspartij' kan worden. Uit de ontwikkeling van de politieke stelsels in andere landen (Amerika, Duitsland, Scandinavië) blijkt niet alleen dat volkspartijen een actiefpost vormen in een politiek bestel, maar ook dat al leen volkspartijen meerderheidspartij en kunnen zijn bijv. de socia listische volkspartijen in Scandina vische landen. Een verbreding van de basis van de Nederlandse socialistische partij niet een versmalling, waarvan de con ceptie-Thomassen het gevolg zou zijn, lijkt gewenst. Of dit op redelijk korte termijn gerealiseerd kan worden, een andere vraag. Confessioneel De enige partijen die gezamenlijk dicht genoeg bij een meerderheid zijn. zijn op het ogenblik in Nederland de confessionele partijen. Kunnen zij hier een rol spelen? Men zegt dat ze gemeen nebben dat ze confessioneel zijn, maar dat is nog maar de vraag. Het zijn geen partijen die er een geloofsbelijdenis op na hou den; de KVP is aan het „deconfessiona- liseren", de ARP als zodanig heeft geen belijdenis, is geen kerk, en de CHU nog minder. Het gebruik van het woord „confessioneel" roept schijnpro blemen op. die er door het woord „de- confessionaliseren" niet duidelijker op worden. Veeleer zijn het partijen die een be paald uitgangspunt hebben, een „way of seeing things", en dat uitgangspunt is gebaseerd op het Christendom, resp. in zijn r.k. en protestantse variant. Een dergelijk uitgangspunt kan bij een politieke partij slechts één gevolg hebben en dat is een ethisch gevolg. Een politieke partij moet handelen, moet doen. Het systeem van normen en regels die het handelen bepalen heet ethiek. Het zijn dus partijen voor wie de Christelijke ethiek normgevend is. In de praktijk betekent dit en de hele historie van deze partijen is er om het te bewijzen dat het volkspartijen zijn, d.w.z. geen belan- gen-partijen, geen partijen van econo mische of sociale groeperingen, maar partijen waarvan iedereen, ongeacht zijn belang, lid kan zijn en is. huidige voorzitter van het Prot. Christelijk werkgeversverbond, Wem- mers, en de oud-voorzitter van het de PvdA CNV, Van Mastrigt, zijn lid van de THENE Twaalf Griekse :ieren zijn gisteren door de taire rechtbank te Athene jordeeld tot gevangenisstraf- van twee tot achttien jaar ens opruiing en hoogverraad, ouden lid geweest zijn van de ïime organisatie Aspida lild), die de Griekse regering ter wilde werpen. ie andere officieren werden ver- :ld tot twee jaar omdat zij de iteiten niet van het bestaan en werk van de organisatie in kennis gesteld. rtien andere officieren werden esproken; hiervan hadden er drie nd dat zij betrokken waren ge it bij de geheime organisatie. Het es heeft vier maanden geduurd, ing Constantijn kan de veroordeel- gratie verlenen, ontdekking van Aspida leidde in tot een grote politieke crisis in kenland. Premier George Papan- u moest aftreden. Zijn zoon Andre- ihcifing verbod vee-invoer RUSTEL Een volledige ophef- van het invoerverbod van Neder- i vee en vlees in België kan bin- afzienbare tijd worden verwacht, de gunstige ontwikkeling van d- en klauwzeerbestrijding ttig- voortzet, tót heeft gisteren een woordvoerder l het Belgische ministerie van land- |w op vragen van journalisten ge boord. een oud-minister, werd genoemd als politiek leider van de geheime orga nisatie. Onschendbaar Tijdens het proces heeft de openbare aanklager geëist dat het Griekse parle ment de onschendbaarheid van Andre as Papandreou en de afgevaardigde Pavlos Vardinoyannis opheft, zodat zij voor hoogverraad kunnen worden ver volgd. Beiden zijn lid van de Unie van het centrum, de partij van George Pa pandreou. Een Griekse parlementaire commis sie heeft woensdag echter aanbevolen hun onschendbaarheid niet op te hef fen. Trein botst op auto met militairen EEFDE Op een onbewaakte over weg in Eefde is gisteren een alleenrij- dende diesellocomotief tegen eer vrachtwagen gebotst die vijftien mili tairen vervoerde. De militairen die in de laadruimte zaten, werden uit. de auto geslingerd. Elf liepen verwondingen op, van wie een zeer ernstige. Het treinverkeer was enkele uren gestremd. NEURENBERG Het aantal werklozen in West-Duitsland is aar dalen, aldus gisteren het centrale ar beidsbureau te Neurenberg, in februa ri bereikte het werkloosheidscijfer met 673.000 zijn hoogtepunt. Oorzaak van de vermindering van de werkloosheid ls te danken aan een opleving in de bouwnijverheid door het seizoen. Volkspartijen De ontwikkeling van het partijstelsel in Nederland is zodanig geweest dat de confessionele partijen, geboren zo wel uit emancipatiedrift als uit verzet tegen politieke groeperingen die maatschappelijke of economische groepsbelangen behartigden (de conser vatief/liberalen en de marxistisch geïndoctrineerde socialistisone groepe ringen in de 19e eeuw) de volkspartij en zijn geworden. Juist door het bestaan hiervan is het de VVD en de PvdA veel minder ge lukt dan hun bedoeling en wens was, tot volwaardige volkspartijen uit te groeien. Dit heeft tot gevolg gehad dat deze partijen voor het gros der aanhan gers van de confessionele partijen (lie ver te noemen de volkspartijen) nog steeds geen alternatief vormen. Dit laatste lijkt me te worden be vestigd door de omstandigheid dat, hoe wel de kerkelijke gebondenheid in Ne derland afneemt, de aanhang der fessionele partijen vrijwel constant blijft. Iets anders moet dan de aantrek kingskracht vormen dan de „Christe lijkheid" én dat kan slechts (naast tra ditie) het karakter van volkspartij zijn. Eén relevante vraag is of de confessi onele partijen zich uitdrukkelijk moe ten blijven baseren op het Christen dom en voor hun politiek handelen zich daarop funderen, waar toch de hele Nederlandse samenleving en ook niet-Christenen „gekleurd" is en zijn door de ethiek van het Christendom. In eerste instantie lijkt me de beant woording van die vraag af te hangen van het vertrouwen of wantrouwen dat men heeft in een alternatieve op lossing en de realiseerbaarheid daar van. Die alternatieve oplossing zal ook een volkspartij moeten inhouden en' een potentiële meerderheidspartij moe ten opleveren. Zoals de zaken nu liggen in Neder land, schijnt die oplossing voorshands niet voorhanden. In de jaren voor 1959 leek de PvdA die alternatieve oplos sing te bieden, maar sinds 1959 dient dit te worden betwijfeld. Zoals hier voor betoogd zal ook de methode-Tho massen waarschijnlijk geen soelaas brengen Hier komt nog iets bij. Nu het de christelijke grondslag van de confessio nele partijen is geweest die ertoe ge leid heeft dat zij volkspartijen zijn ge worden, is het de vraag of het wel zinvol is thans deze grondslag te verla ten. Misschien is deze partijgrondslag in de Nederlandse verhoudingen wel de garantie voor het zijn van volkspar-, Dit laatste is nooit te bewijzen, j maar daarom wordt de waarschijnlijk heid niet minder groot. Reorganisatie De conclusie zal moeten zijn dat, zo lang er zich op korte termijn geen al ternatieve oplossing voordoet, de con fessionele partijen met hun politieke kenmerk van volkspartij, zich zouden kunnen ontwikkelen tot (tijdelijke) meerderheidspartij. Wanneer hieraan zou worden gewerkt zou m.i. vanuit dit vaste punt ook de reorganisatie van de andere partijen worden gesti muleerd. Een potentiële meerderheidspartij zal immers zo mogelijk een andere po tentiële meerderheidspartij tegenover zich moeten vinden. Gezien de getalsverhoudingen zou die andere partij de socialistische zijn, maar het vermogen van deze partij om adequaat te reageren op de uitdaging van een confessionele meerderheidspar tij kan eerst worden verkregen door een basis-verbreding. Ook hierom zou den de confessionele partijen op korte termijn aan het werk moeten gaan. AMSTERDAM Provoleidcr Rob S. (21) is na een uitgebreid en dagen lang onderzoekvan de politie gear resteerd in verband met de bom aanslag op het Van Heutzraonument De aanslag werd in de nacht van 9 op 10 maart gepleegd. Sindsdien heb ben rechercheurs vrijwel onafgebroken naar de dader gezocht. Hun vermoe den, dat hij uit de kring van de pro vo's moest komen, bleek juist. Vele provo's, verblijvend op de „pro vo-schuit" aan de Jacob Catskade cn in de „provo-kelder" aan de Korte Prinsengracht, zijn de afgelopen dagen verhoord. Door de aanslag werd een leeuw op het monument zwaar beschadigd. In de granieten sokkel ontstond een grot* scheur. De politie heeft gisteren ook de 34- jarige W. K. aangehvuden. Hij wordt verdacht van openlijke geweldpleging tegen een agent tijdens de stille om gang in het afgelopen weekeinde. Man steelt voor f 18.000 kleding AMSTERDAM De 35-jarige gla zenwasser D. J. W., die woensdagnacht op heterdaad werd betrapt bij een in braak in een herenkledingmagazijn in de Johan Huizingalaan te Amsterdam, heeft gisteren bekend deze maand ook te hebben ingebroken bij twee modeza ken aan het Osdorpplein en het Del flandplein. In totaal stal W. voor achttiendui zend gulden aan heren- en dameskle ding. Toen hij woensdagnacht werd ge arresteerd. had hij al voor 3.500 gul den aan kostuums en pantalons in eei gereedstaande auto geladen. HANNOVER De rust in de uiterst rechtse nationaal-democratische partij Duitsland (NPD) is nog niet weerge- keerd. Het bestuur van de afdeling Ne- der-Saksen stootte gisteren zijn voor zitter, Lothar Kühne, uit de partij. Vo rige week zaterdag werd hij reeds geschorst door het landelijk bestuur. Kühne wordt eigenmachtig optreden verweten. Hij zou een wegens anti-se- .mitische uitlatingen geroyeerd partijlid weer tot de NPD hebben toegelaten. Ook zou hij zijn partij hebben bena deeld door zijn rol in de uitstoting van Von Thadden. De voorzitter van de NPD in Brunswijk, Eberhard Mertens, is giste ren eigener beweging afgetreden. Hij kon zich naar zijn zeggen niet meer verenigen met de steeds extre- mistischer wordende koers van de par tij- Op de snelweg Brussel-Oosten- de viel een lading zijden spek van een vrachtauto. Het werd een vette bedoening. Urenlang ondervond het verkeer een aan zienlijke vertraging. UTRECHT Er is tot nu toe zeker geen sprake van een vlucht uit de huisartsenpraktijk naar wat wel genoemd wordt de „ge makkelijke baantjes" met vaste werkuren en pensioen bij de over heid, het bedrijfsleven en derge lijke. Dit is meegedeeld van de zijd^ van de geneeskundige hoofd inspectie in Leidschendam. Het absolute aantal huisartsen geeft geen daling te zien. Wel is het zo, dat de toeneming van het aantal huis meenten met veel artsen (minder dan drieduizend inwoners per arts), zodat in slechts 13 gevallen eventueel sprake kan zijn van een minder gewenste ontwikkeling. Deze gemeenten zijn Hogezand, Brouwershaven, Gouda, Heiloo, Den Helder, Hoensbroek, Idaarderadeel, Westervoort, Zevenbergen en de enige grote stad Rotterdam (vier artsen). Men zou dus de conclusie kunnen trekken, dat een artsentekort, zo dat al aanwezig was, zich niet al of uitsluitend in de grote stedelijke agglomeraties voordoet. Een gunstige ontwikkeling is ook, houdt met de groei van de bevolking ^„„Vn S^ertinT'omSt voor hen, n evenals voor de rest van de bevolking, Gemeenten I sprake is van een langere levensduur In slechte vijftig van de ongeveer!™.»" vermindering van de invaldi duizend Nederlandse gemeenten liep de periode mei 1965mei 1966 het aantal ziekenfondspraktijken terug. Het ging hierbij om 75 artsen. Van hen hadden er 29 minder dan honderd patiënten, 33 waren gevestigd in ge- Verkiezingen in Suriname PARAMARIBO De Suri naamse verkiezingen hebben een aanzienlijke versterking van de positie van het regeringsduo pre mier Pengel-Lachmon opgeleverd. Bezetten NPS en de Hindoestaan- se partij van Lachmon in de vo rige Staten 21 van de 36 zetels, nu zijn dat er 30 van de 39. En dat ondanks het meedoen van de uitgetreden minister Rens van de Creoolse NPS. De PNS van Rens be haalde nog drie zetels. De partij Nationalistische Republiek in mr. Bruma, die onmiddellijk on afhankelijkheid van Suriname voor staat, kreeg weinig aanhang. Zij lie- stemmental achteruit en kwam weer niet aan een zetel toe. .ipositionele Sociaal Democra tische Partij van de journalist Find- lay behield twee zetels. AFSPRAAK De resterende vier zetels vielen toe aan de Actiegroep door een afspraak met de KTPI van de Indonesische be volkingsgroep, die in het oude par lement vijf zetels bezette. De overige Javaanse stemmers sloten zich aan bij de VHP, de Hindoestaanse partij van Lachmon, die van zeven naar dertien zetels steeg. Pengels Nationale Partij Suriname kwam van veertien op zeventien zetels. In Suriname wordt gestemd volgens :n gemengd stelsel van districten en evenredige vertegenwoordiging. In de oude Staten hadden acht partijen zit ting; dat zullen er nu vyf zijn. De Su- hebben overwegend gestemd naar volksaard. De voorstanders van onmiddellijke onafhankelijkheid die op een doorbraak hoopten, kregen niet gelijk. De verkiezingen hadden overal een rustig verloop. Geruchten als zou er geknoeid zijn, werd weerlegd. In en kele gevallen werd verhinderd dat mensen dubbel zouden stemmen. Twee bussen die uit een stembureau ver dwenen, werden later op de dag te ruggevonden. In een afgelegen dorp ging een stembureau in vlammen op na een dorpsruzie die niets met de verkiezingen uitstaande had. Kanaal krijgt recreatieve taak ENSCHEDE Overijssel is van plan het kanaal Almelo-Nordhorn een recreatieve bestemming te geven, nu het zijn betekenis voor de scheepvaart in feite heeft verloren. Het provinciaal bestuur heeft gisteren drie bureaus op dracht gegeven een teamstudie te ver richten over de recreatieve mogelijkhe den van het kanaal. LENK Een lek in de Zwitser se veiligheidsdienst heeft gisteren de verblijfplaats van de naar het Westen uitgeweken dochter van de Russische dictator Stalin, Svetlana, opnieuw verraden. Zij zou verblij ven in Lenk im Simmenthal, een klein bergdorp zestig kilometer van Beatenberg. Kort nadat het nieuws bekend werd dat Svetlana een van de chalets rond- het dorp bewoont, stroomde het ver baasde dorp vol met tientallen journa listen en fotografen. De politie heeft ditmaal geen kans gezien zoals in Beatenberg Svetla na tijdig naar een andere verblijf plaats over te brengen. De Zwitserse regering dreigt door het onvermogen van haar veilig heidsdienst Svetlana in een van Zwitserland's duizenden afgelegen val leien voor de wereldpers verborgen te houden in verlegenheid te geraken. De socialist Emil Schaffer heeft het parlement gevraagd een einde aan „de achtervolging door journalisten" te ma ken. De conservatieve afgevaardigde Raymond Broger heeft de regring voorgesteld met de Zwitserse persasso ciatie maatregelen te beramen tei bescherming van Svetlana's privé-le- De Spaanse beeldhouwer Jesus Gaulonga ontdekte op een rom melmarkt te Madrid een aantal tekeningen, waarvan wordt aange nomen, dat het echte Rembrandts zijn. Experts van de National Gal lery te Londen zullen de vondst op echtheid onderzoeken. Op de foto een van de tekeningen. teit. Over de te verwachten ontwikkeling laat de hoofdinspecteur zich niet uit. Dat de gemiddelde voorziening met geneeskundige hulp op het ogenblik bevredigend is en dat het aantal jonge artsen jaarlijks toeneemt, wil niet zeg gen dat er geen huisartsentekort zou kunnen dreigen: veel hangt af van de ontwikkeling van de behoefte aan ge neeskundige hulp en van de toekom stige taakstelling van de huisarts. Er is al een enquête ingesteld onder alle artsen. Aan de hand daarvan hoopt de inspectie meer te weten te komen over de „gemiddelde levens loop" van de Nederlandse arts. Brand verwoest twee boerderijen EES In het Drentse Ees heeft een brand gisteren twee middelgrote boer derijen in de as gelegd. De brand ontstond eerst in de boer derij van de familie Boekholt, maar door de straffe wind sloeg het vuur over naar de nabijgelegen boerderij van de familie Van Raalte. TILBURG Prof. dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt heeft met de ze venhonderd leden van de studenten vereniging Sint Olof een bier- en bloedverdrag gesloten. Als de studenten vóór 13 april ƒ75.000 bijeenbrengen, winnen zij vijfhonderd liter bier. Zij moeten de hoogleraar honderd liter bloed afstaan, als zij er niet in slagen, het bedrag bp tafel te leggen. Het geld is bestemd voor aankoop, restauratie en Inrichting van de ze- ventiende-eeuw^e Tongerlose Hoeve, eigendom van de gemeente Tilburg. Nu er geen gegadigden blijken te zijn voor de kostbare restauratie, wil prof. Van den Eerenbeemt proberen de hofstede te redden. Hij is voorzitter van de stichting Tongerlose Hoef. Met 75 mille komt de stichting een heel eind. Aankoop en verbouwing kosten vier ton. Monumentenzorg heeft een subsidie toegezegd en er zijn mensen, die een lening willen garan deren. De hoogleraar ondertekende de over eenkomst met ingedikt bier; de preases van de studentenvereniging zette zjjn handtekening met een in eigen bloed gedoopte pen. De Britse fabrikant van de Aston Martin auto's zal in Amerika de prijs van de D 86 verlagen van 54.000 tot $6.000 gulden. Rotterdam „ik heb bij de politie een klacht ingediend wegens huisvredebreuk door het Nederlands televisiewezen", zegt de heer L. de Jager (44) van de Schere 59. „Ik heb bezwaar tegen de rekla- me-televisie omdat van de kijkgel den die de tv-bezitters hebben be taald reklame is ingevoerd zonder dat de kijkers daarbij zijn ge hoord. Wij hebben in Nederland de beschikking over een open bestel. Daarom ben ik van mening dat de kijkers inspraak moeten hebben in het beleid dat wordt ge voerd door de NTS en de omroep verenigingen." Daadwerkelijk heeft de heer De Ja ger enkele jaren geleden reeds kracht bijgezet aan zijn eisen. Hij diende toen een verzoek in een zendmachtiging tc- krijgen voor de toestellenbezitters. Uit een kleine enquête die hij hield bleek dat hij wel steun kon krijgen, maar dat hij in zijn actie een éénling bleef. „Het opdringen van artikelen aan mij en mijn gezin komt mij gelijk voor als iemand die zich ongewenst in mijn huis binnendringt. Ik wil daarom het recht voorbehouden iedereen bui ten de deur te houden die ik niet wens. Dit geldt ook voor reklame-tv. SIGNAAL Het lijkt me daarom gewenst om op kosten van de STER een apparaatje te laten bouwen dat in een toestel kan worden gemonteerd zodat de kijkers, die niet op reklame zijn gesteld, verschoond blijven van deze opdrlnge afslaan. rige informatie. Op een bepaald sig naal zal het toestel dan automatisch Over de constructie van een derge lijk instrumentje heeft de heer De Ja ger reeds een brief geschreven naar de tv-fabriek in Eindhoven. Overigens is de heer De Jager, over enkele dagen zal hij weer voor vier maanden als scheepselektriciën zee kiezen, niet tegen commerciële tele visie. Zijn bezwaar is dat alle beslui ten heen gaan over de hoofden van de kijkers zonder dat deze zijn gehoord. EGKS: Energie invoeren LUXEMBURG Dit jaar zal voor het eerst vijftig procent van de ener giebehoefte van de landen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal door invoer uit andere landen moeten worden gedekt. Het aandeel van aardolie in de ener gievoorziening zal meer dan de helft van het gebruik van de gemeenschap uitmaken, het aandeel van de kolen zal nog verder teruglopen. Aardgas gaat dit jaar weer terrein winnen, maar het aandeel in het totale ener gieverbruik bedraagt nog maar 5,2 procent. De Hoge Autoriteit van de EGKS heeft uit deze cijfers van deskundigen de conclusie getrokken dat de toestand op de markt voor energieprodukten van de gemeenschap nanleiding gqeft tot toenemende bezorgdheid. Steenkool Voor wat betreft de kolensector is het vooral de steenkool die het meest heeft te lijden van de dalende vraag naar energie in de gemeenschap. De oplossing moet worden gezocht in een vermindering van de produktie waar door vraagstukken als opnieuw te werkstellen en werkloosheid steeds meer aandacht zullen vragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9