WEL TELEURGESTELD, MAAR NIET SOMBER Vietnam: nieuwe vredesinitiatieven Hulp voor Indonesië „SCHONE" ATOOMBOM Wilson wil sprong naar EEG wagen Jeugdexperiment in Groningen mislukt T VRIJDAG 17 MAART 1967 Mr. Biesheuvel met zijn ministerslijstje, dat hij zélf wilde opstellen. Anti-raket-wapen toch aanbevolen .WASHINGTON De Amerikaanse piaatscommissie voor de strijdkracli- i heeft gisteren unaniem aanbevolen i verdedigend anti-ballistisch raket- h'steem te gaan opbouwen, wanneer Set spoedig overeenstemming wordt wreikt met de Sowjetunie om een ostbare kernbewapeningswedloop porkomen. |De minister van defensie, McNama- heeft uitgerekend dat de kosten een dergelijk project wel veertig dollar zouden kunnen bedra- Hij is vooralsnog sterk ertegen Kamermuziek (4) schrijver in deze rubriek vindt de auteur van Ka- iciuiu/aen nei gebruik van „evange- sche politiek" door de ARP griezelig onjuist: geen gebruik van het vangelie als uithangbord, als propa- indamiddel enz. De ARP zou daar- iee haar eigen politiek willen kwalifi- ?ren, een hoogmoedig annexeren der- live. Het ware beter geweest dat deze ihrijver eerst precies had nagegaan at de ARP heeft bewogen deze toe- leging te gebruiken. In de brochure en andere weg, verkrijgbaar bij de RP, zegt een onverdacht man als erghuis er dit van: „Ik ben blij met ondertitel „Evangelische Volkspar- omdat zij een nadere aanduiding eeft van onze officiële naam. Het is ten pretentie, het is geen vereenzel- Iging van onszelf met het Evangelie een belijdenis, een uiting waar or onszelf als politieke partij ize basis, ons uitgangspunt en ons chtsnoer vinden". Mr. Biesheuvel schreef in deze bro- lure op soortgelijke wijze. Is dit joedkoop"? De ARP tracht een poli- eke visie te ontwikkelen en een poll ek te voeren vanuit het Evangelie i zij mag proberen dit duidelijk te larkeren. ►en Haag E. Termorshuizen Bevreemdend Waarom, zo vraag ik mij af, mag1 r. Pieter van Vollenhoven geen ranjeprins zijn? Waarom de een wel de ander niet? Ik begrijp niet 'aarom tot op heden niemand tegen fze onrechtvaardige behandeling op- omt. Ik heb mij geërgerd over zo feini2 fijngevoeligheid. Waarom loet hij achtergesteld worden bii de •htgenoot van prinses Beatrix? Om- at de heer Van Vollenhoven Neder- inder was? Als uit dit huwelijk nako^-' ^ven logen worden geboren, moet de va- er dan een gewoon burger en de loeder een prinses ziin en het kindje f de kinderen weer Prinsen of 'rinsessen heten met de aanspreekti- '1 Hoogheid? Het is de dv"~heid ekroond. Ons land maakt zich bespot- PÜjk in de ogen van het buiten- Verkiezingen IN Indonesië gaat generaal Soeharto met grote voortvarendheid te werk, nu hij alle presidentiële be voegdheden heeft overgenomen. De datum van de algemene verkie zingen, die volgend jaar gehouden moeten worden, is al vastgesteld. Daarna kan een definitieve beslis sing over de opvolging van Soekarno worden genomen, die, zuiver formeel gesproken, nog steeds president is. Van de mate waarin het bewind vi Soeharto er vóór 8 juli 1968 in slaagt het volk betere levensomstandighe den te verschaffen zal afhangen, wie de voorkeur krijgt. De vooruitzichten zijn riiet zo roos kleurig als voor Indonesië wenselijk is. De onderlinge strijd maakte tot dus ver een snel herstel van de eco nomie onmogelijk. Soeharto heeft alles gedaan wat mo gelijk is, om voor- en tegenstanders van Soekarno in de gelegenheid te stellen, hun meningsverschillen bij te leggen. Slaagt hij erin, de eenheid in het land te herstellen, dan verricht hij een enorme prestatie, die zijn presti ge ten goede zal komen. Van groot belang is de houding die de aanhangers van Soekarno zullen aannemen, en in verband daarmee of de tegenstellingen binnen de strijdkrachten weggenomen kunnen worden. De eerste reacties op het uitschake len van Soekarno zijn niet ongunstig. De vraag blijft echter, of beide par tijen zich definitief bij de nieuwe verhoudingen zullen neerleggen. Twee jonge Zweedse geleerden heb ben meegedeeld een methode te hebben ontdekt om met behulp van chemicaliën de radioactieve uitzaai van atoomwapens ;terk te verminderen. (Vervolg van pagina 1) Waren mr. Biesheuvel en de vier fractieleiders vannacht na afloop van het langdurige beraaa teleurgesteld? „Wei teleurgesteld, de een niet minder dan de ander, maar niet somDer Mr. Biesneu- vel zei, wandelend naar zijn auto dat de sfeer tussen de vijl ge sprekspartners goed was geuie- ven en drs. bcnnieizer bevestigde dat. „Het besproKene vormt wellicht een oyarage voor een omwiKKeung in ae toeKomst, aie misscnien em* pers- pectiei zou Kunnen geven zei ae ivVP-aanvoeraer neei voorzicnug. ui ae heren nog vastxueiaen aan nun voorspelling uat neaeriana nog voor 1 april een nieuw Kamnet neeiw „Uie mogeiyKneid aent ik oepaaia niet uit gesloten meenae ae neer oeerninK. Drs. Schmeizer Devesugae, aat tij dens de DespreKing ai overieg was gepleegd over de vraag wie de nieuwe Unjformateur zal moeten worden. Hij onderstreepte voorts, dat de gesprek partners het eens zijn over wat nu ge beuren moet. Ln wat dat dan wel is? Geen antwoord. Persoonskeuze Hoe duister de officiële mededelin gen ook waren, zoveel werd wel duide lijk, dat het breukpunt lag in een fun damenteel meningsverschil tussen de formateur en enkele fractieleiders over de personele bezetting. Mr. Biesheule had voor bepaalde posten kandidaten op het oog, die de betrokken fractieleiders (en fracties) niet konden aanvaarden. Omgekeerd kon de formateur niet akkoord gaan met alternatieve kandidaten, die door genoemde fractieleider naar voren werden geschoven. Volmacht Mr. Biesheuvel verlangde van de fractieleiders een blanco volmacht zelfstandig en zonder medezeggen schap van wie dan ook de kandidaat ministers te kiezen die hij wilde. Hij stelde zich op het principiële stand punt, dat alleen de formateur-premier verantwoordelijk is voor de persoons keuze. Een verantwoordelijkheid, die hjjj^eni niemand anders, straks tegen over het parlemënt moet waarmaken. Met andere woorden: mr. Biesheu vel wenste zich geen kandidaten te la ten opdringen. Toen enkele fractielei ders de blanco volmacht niet wensten te geven, zette mr. Biesheuvel er een punt achter. Claim Het is niet bekend of drs. Schmei zer de compensatie van de hand heeft gewezen en zijn claim oj Economische zaken heeft gehand haafd. Men krijgt wel die indruk, want mr. Toxopeus verklaarde van morgen. dat tijdens het overleg de sleutel 6-3-3-2 „in essentie" gehand haafd is gebleven. Drs. Schmeizer heeft vermoedelijk wel zijn kandidaat voor Economische zaken, drs. Horbach (door de forma teur te licht bevonden), laten vallen, maar tegelyk alternatieve kandidaten voor deze post naar voren geschoven, die echter voor de formateur niet aan vaardbaar waren. Toen ontbrandde het principiële conflict over de per soonskeuze in alle hevigheid. Drs. Schmeizer zou ook bezwaar hebben gemaakt tegen de KVP-bezet- ting van andere posten, zoals de for mateur die zich had voorgesteld. Hij wilde niet mr. A. maar drs. B. op die die post. Eenzelfde houding zou vol gens de geruchten mr. Beernink heb ben aangenomen. Hij zou niet akkoord hebben kunnen gaan met de door mr. Biesheuvel uitverkoren ch-kandidaten voor Onderwijs en wetenschappen en Verkeer en waterstaat welke depar tementen in de conceptie van de for mateur aan de CHU waren toebedeeld. Wie? In laatste instantie spitste het con flict zich echter niet toe op personen, r op de principiële vraag: mag de formateur alleen uitmaken wie hij in zijn kabinet wil hebben, of kunnen ook de fractieleiders en fracties daar hun zegje over zeggen. Op die vraag kwam geen eensgezind antwoord. VVD en ARP zouden zich in dit op zicht aan de kant van de formateur hebben geschaard. Zij konden in laat ste instantie ook akkoord gaan met de hun toebedeelde portefeuilles. Voor de a.r. was het verlies van een ministerszetel weliswaar een bittere pil, maar zij was tenslotte bereid die te slikken als daardoor de formatie-Biesheuvel kon wor den gered. Personen De gesprekspartners zouden het over de portefeuille-verdeling naar waarschijnlijkhid wel eens zijn gew den. Maar de moeilijkheden over de persoonskeuze dreigden de hele leg kaart van de portefeuille-verdeling weer door elkaar te gooien. En dit ac cepteerde mr. Biesheuvel niet. Zoals wy gisteren reeds in een deel van onze edities berichtten, had de formateur woensdagavond het volgen de schema aan de fractieleiders voor gelegd: 7 zetels voor de KVP, 3 voor de VVD, 2 voor de ARP en 2 voor de CHU. De KVP Zou één zetel meer krij gen dan aanvankelijk de bedoeling was, zulks bij wijze van compensatie voor het prijsgeven van Economische zaken, waarvoor drs. Schmeizer geen geschik te kandidaten kon leveren. De ARP zou met één zetel minder genoegen moeten nemen, maar Economische zaken (drs. Bakker) behouden. Meer emigranten naar Zuid-Afrika AMSTERDAM De werving van staalarbeiders in Nederland voor de Yskor staalfabrieken In Pretoria in Zuid-Afrika verloopt zeer gunstig. Vol gens de Nederlandse emigratiedienst zullen 190 Nederlanders definitief naar Zuid-Afrika emigreren. In het algemeen neemt de belangstel ling voor emigratie naar Zuid-Afrika toe. in tegenstelling tot emigratie naar andere landen, aldus de emigratie- dienst. Gezien de succesvolle werving In Ne derland komt de voorlichtingscommis sie, die thans in Duitsland verblijft, weer terug naar de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag. internationale watersport en kampeertentoonstelling speciale attractie: schepenschouw in RAI-haven nog 2 dagen (t/m zondag 19 maart) geopend van 10-17 uur en van 1930-22 30 uur zondagen van 10 18 uur toegang f 2 50 Een familie-fotovan de ge broeders DC-8: de drie types waarin dit straalvliegtuig wordt gefabriceerd. Van achter naar voren: De Super 61, 62 en 63. De 63 is de nieuwe versie, waarvan de KLM er vier heeft besteld, de 62 is de versie voor zeer lange afstanden. NEW YORK Achter de diplo matieke schermen wordt gewerkt aan nieuwe vredesinitiatieven in zake Vietnam. Besprekingen tus sen secretaris-generaal Thant met de VS en de leden-landen van de internationale controle commissie (Canada, Polen en India) zijn in een dusdanig stadium dat binnen kort de plannen voor vrede in Vietnam gereed zijn. Oe Thant heeft de afgelopen dagen intensieve bespre- o kingen gehad met j)7 Arthur Goldberg. Z/ afgevaardigde van de V.S. in de V.N.. /yd de Canadese am bassadeur Ignatieff en de Poolse ge zant Tomorowicz. Dc laatste is intus sen naar Warschau teruggekeerd om verslag uit te bren gen aan zijn re gering. De houding van de V.S. in het Vietnamese geschil bleef echter ongewijzigd. President John son heeft eerder deze week de gedachte om de bombardementen stop te zetten verworpen. In Saigon werd bekendgemaakt dat Amerikaanse vliegtipgenjn.de afgelopen maand bij acties in tbtadl 68.000 ton aay bommen heeft laten vallen. Dit is vier-' maal zo veel als het gemiddelde tijdens Traangas voor wijnboeren CARCASSONNE Een demonstratie van ontevreden wijnboeren in de Zuid- franse stad Carcassonne is gisteren uit gelopen op vechtpartijen met de poli tie: twintig politiemannen en tien beto gers werden gewond. De politie slaagde er tenslotte in de protesterende wijnboeren, die vele ver nielingen aanrichtten, met behulp van traangasbommen en brandweerspuiten, uit elkaar te drijven. De betoging was bedoeld om kracht bij te zetten aan eisen voor belasting vermindering en stopzetting van de wijninvoer uit Algerije. WENEN Een Italiaan heeft gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad een vrouw gedood. Hij verwondde eerst nog vier andere mensen voordat hij de hand aan zichzelf sloeg. de Koreaanse oorlog, zo hebben Ameri kaanse functionarissen gezegd. Op het hoogtepunt van de Tweede Wereldoorlog gooide de Amerikaanse luchtmacht in West-Europa gemiddeld 80.000 ton bommen per maand. De strijd in Vietnam wordt in Wash ington een „beperkte" oorlog genoemd. Na benoeming Soeharto DJAKARTA Na de benoe ming van generaal Soeharto tot waarnemend president heeft Indo nesië van verscheidene landen aan biedingen voor hulpverlening ont vangen. De minister van voorlich ting, B. M. Diah, verklaarde dit gisteren in een interview voor de televisie. Diah deelde mee dat schenkingen van Nederland en andere landen reeds zijn ontvangen. De hierdoor verkregen deviezen zullen aan Indonesische im porteurs worden verkocht. De netto op brengst aan roepia's wordt in een soci aal fonds gestort, waaruit slachtoffers van overstromingen en andere natuur-1 rampen worden geholpen. Over aanbiedingen van particulier kapitaal heeft de Indonesische rege ring nog geen beslissing genomen. Zelf was Diah van mening dat het totale bedrag van deze leningen niet hoger mag zijn dan de Indonesische in komsten uit de export in één jaar. STOCKHOLM De Zweedse geleer den Sten Andersson eri Bo Holmberg van het laboratorium voor hoge tempe raturen van de Zweedse strijdkrachten menen een „schone" atoombom te heb ben ontwikkeld, heeft het blad „Da- gens Nyheter" gisteren bericht Zij willen door toevoeging van fluor de bewerkstelligen dat aan de rand van de vuurbol van een k^rnontplof- fing condensatie optreedt bij 600 gra den Celcius in plaats van bij 2000. Op deze manier wordt het ontstaan van zware radio-actieve deeltjes bij de vuurbol op een scheikundige manier voorkomen. De lichtere deeltjes, die door de toe voeging van fluoride ontstaan, worden door de hete luchtstroom tot grote hoogte opgestuwd, waar zij langer# tijd blijven. Bij het neerzakken naar de aarde hebben zij daardoor al een groot gedeelte van hun stralingsactivi teit verloren. Nieuw offensief vijanden van Mao PEKING In muurkranten' in de Chinese hoofdstad waarschuwen de rode gardisten dat tegenstanders van partijleider Mao onder leiding van president Lioe Sjao Tsji een nieuw tegenoffensief beramen. Japanse cor respondenten hebben dit gisteren ge meld. AKTUEEL DE GAULLE EN DE BEDELAARS ind >®n Haag GRONINGEN Het bestuur van de stichting Centrum in Groningen is genoodzaakt zijn ac tiviteiten te staken. Dc door de stichting geëx ploiteerde jeugdgelegen lieden ,,'t Soosje", „Tour '66" en „Walter's fris drankenbar" zijn inmid dels gesloten in afwacli ting van de liquidatie van de zaken. Uit de voorlopige cii fers blijkt dat er ver moedelijk een tekort van 30 tot 40 mille is. De oorzaak van deze ongun stige ontwikkeling moet in de eerste plaats ge zocht worden in interne moeilijkheden die voort komen uit de aard en de houding van de groep 'eugd op wie zich de ar beid van de stichting -ichtte. Het stichtingsbestuur is voorts tot de erken ning gekomen als parti culiere instelling onvol doende garanties te kun nen geven met betrek king tot de in de etablis sementen omgaande en aanwezige goederen en gelden. De stichting werd en kele jaren geleden op gericht door een groepje particulieren dat leef ruimte wilde verschaffen voor de „ongrijpbare" jeugd. Het bestuur moet met spijt erkennen de situatie niet in de hand te hebben kunnen hou- Brown: „Stuur ons niet weg. Denk aan mijn grote gezin (Van een onzer redacteuren) VOOR de Britse premier Wilson en zijn minister van buitenlandse zaken Brown is het een uitgemaakte zaak, dat Engeland nu zo spoedig mogelijk formeel toelating tot de Europese economische gemeenschap moet vragen. De definitieve beslissing zal echter door het gehele kabinet worden genomen. En het kan nog wel even duren, voordat zekerheid bestaat over de door Enge land te nemen stap. Het ligt voor de hand, dat het kabinet zich slechts achter Wilson en Brown zal scha ren, als overeenstemming is bereikt over de wijze, waarop eventuele onderhandelingen over toelating ge voerd zullen worden. Niet alleen in het kabinet Rpbollir moet Wilson weerstanden over winnen. Ook in de Lagerhuis fractie van zijn eigen (Labour)partij is een invloed rijke groep tegen aansluiting bij de EEG. De premier is echter vastbesloten, voort te gaan op de ingeslagen weg. Hij heeft zoals bekend zijn rebellerende partijgenoten al laten weten, niet te zullen terugschrik ken voor het nemen van disciplinaire maatregelen. Bij de tussentijdse verkiezingen, die onlangs in drie districten werden gehouden, kwam Labour er niet zo best af. Plaatselijke omstandigheden speelden daarbij een belangrijke rol, met name in Schotland en Wales. De uitslag kan moeilijk worden uitgelegd als een ver oordeling van Wilsons toenaderingspogingen tot de EEG. Het stemmenverlies van de Labourpartij werd voorna melijk veroorzaakt door het optreden van splintergroe pen. Over het algemeen beseft men in Engeland, dat toetreding tot Begrip de EEG een zaak van groot be lang is. Exporteren of sterven is altijd een begrip ge weest, dat iedere Brit kon aanspreken. Als Engeland tot de EEG toetreedt zullen de kosten van levensonder houd wellicht 4 tot 5 pet. omhoog gaan. Daar staat echter tegenover, dat de Britse industrie, die nu ver beneden haar capaciteit werkt, veel meer mogelijkheden zou krijgen op een vergrote afzetmarkt. Het hangt echter niet van het Britse volk af, of Engeland lid van de EEG zal worden of niet. Generaal de Gaulle zal erover beslissen. Italië, Nederland, België en Luxemburg zijn zonder meer voor toelating. West- Duitsland zal er geen probleem van maken, als Frank rijk ook instemt. Of dit laatste zal gebeuren, is nog steeds een groot vraagteken. In 1963 sprak hij ziin veto uit over het toe laten van Engeland tot de EEG. Nu zal hij wellicht proberen, de onderhandelingen eindeloos te laten voort duren. Op de lange duur moet echter Moeite waard oen beslissing vallen Er kan nog heel wat water door de Theems stromen, voordat het zover is De tijd zal echter ook niet stil staan. In Europa zijn nieuwe ontwikkelingen aan de gang, die in het voordeel van Engeland kunnen werken. En al moet het geruime tijd genoegpn nemen met een „bedelaarsrol" in de ogen van de Gaulle althans uiteindelijk zal wellicht blijken, dat het de moeite waard is geweest. Mr. Biesheuvel kreeg geen blanco volmacht KVP en CHU wilden wat te zeggen hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7