Nieuwe leidse Gonrant SCHMELZER FORMATEUR? krant van FORMAAT TOCH NAAR KABINE MET VVD PROGRAM NOG VAN KRACHT Jj Biesheuvel: zelf I ministers kiezen Langharigen werkloos JAMIN f, ■niiiiiiiU Commentaar „'t Winkeltje" toch in De Doelen BERNINA 'redacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 17 maart 1967 47ste jaargang ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na precies een week formeren heeft jnr. Biesheuvel het bijltje er hij neergegooid. In de vroege och tenduren tijdens het beslissende overleg met de fractievoor zitters van KVP, VVD, ARP en CHU strandde hij in hoofd taak op de onwil van enkele gesprekspartners om hem vrij le laten in de keuze van de kandidaat-ministers voor zijn cabinet. ..Klare wijn": Bijbel heeft eigen gezag pagm Kernmerk Het door Kees Neve ge bouwde spoorwegcom plex op het recreatieoord Linnaeushof wordt don derdag 23 maart geveild. Kees Neve is daarom niet te spreken over de hou ding van de directie. Zie pagina 13. Bonanza voor een keer op zee pagina Radio TV tiener zanger esje 'obbs beleefde gisteren de gou- i dag van haar leven. Zij trad Eindhoven in het huwelijk bet Harry van Hooff. haar vaste èegeleider op de piano. In de |routrzaal probeerde het twee- torige bruidsmeisje Brigitte de plechtigheid een tikkeltje te ver- Pas op, hoor!, warschuw- de Trea. Mr. Biesheuvel stond op het standpunt, dat de persóonskeuze louter en alleen een zaak is van de formateur. Bemoeienis hier mee van de fracties en hun v zitters wees hij van de hand. En kele fractieleiders welke is niet duidelijk, maar het zouden de he ren Schmelzer (KVP) en Beer- nink (CHU) zijn bleken dit standpunt niet te kunnen aanvaar den. Deze tegenstelling leidde tenslotte tot de mislukking vai formatie-Biesheuvel. Adviezen De ex-formateur is vanmorgen op paleis Soestdijk door koningin Juliana van zijn opdracht ontheven. Vermoe delijk nog vandaag zou de Vorstin de voorzitters van de vijf grootste Kamer fracties consulteren. Daarna zal een nieuwe formateur of informateur wor den aangewezen. Het hangt uiteraard mede van de adviezen af uit welke partij deze zal worden gerecruteerd. De kans is zeer groot dat het eer KVP'er wordt: drs. Schmelzer, minis ter Klompé of dr. Beel. Gezien de overeenstemming tussen de vier partijen over een regerings- program-in-hoofdlijnen (welke o eenstemming ook vannacht nog vol ledig overeind is gebleven), lijkt het weinig waarschijnlijk, dat de PvdA in het formatiespel zal worden be trokken. Er is geen enkel motief v handen om de VVD aan de kant te schuiven. Uitgaande van wat reeds tijdens de informaties-Zijlstra en -Beel en formatie-Biesheuvel werd bereikt (en dat is heel veel), zal ook de volgende (m)formateur regelrecht streven naar de totstandkoming van een confessio neel-liberaal kabinet. Zeven uur Mr. Biesheuvel en de vier fractie leiders hadden niet minder dan zever uur nodig om tot de conclusie te ko men, dat de zaak niet meer te redden was. Een bespreking, die gisteravond na een dag van druk fractieberaad acht uur begon, eindigde vanmorgen omstreeks kwart voor drie. Een oververmoeide drs. Schmelzer legde mede namens zijn drie collega's de volgende verklaring af: „De forma teur en de vier fractieleiders hebben een openhartig gesprek gevoerd van uit de gezindheid om tot een aanvaard bare oplossing te komen. Desondanks het de afgelopen uren niet gelukt oldoende resultaat te verkrijgen. De heer Biesheuvel zal zich morgen naai de Koningin begeven". Vervolgens begaven de heren Schmelzer, Toxopeus en Beernink (de heer Roolvink was al afgereisd, in ge zelschap van de heer Biesheuvel en de journalisten zich in een vraa en antwoordspelletje, dat niet de mi ste opheldering verschafte over direkte oorzaak van de mislukking. De „nacht van Barend" liet vrijwel alles in het duister. „De heer Bies heuvel zal u in de loop van de dag opening van zaken geven", liet de heer Schmelzer weten. En daarmee kon men het doen. TefMéefA* ROTTERDAM ,,'t Win keltje" van Ansje van Bran denberg gaat toch naar het Rotterdamse concertgebouw De Doelen. De moeilijkhe den, die tussen Ansje en de grote gemeente Rotterdam waren ontstaan, zijn opge ruimd. Deze conclusie mag men trek ken uit een deftig gesteld voor stel van B. en W. aan de raad om voor een verdere inrich ting van Rotterdams trots nog eens 810.000 gulden beschikbaar te stellen. Een deel van dit bedrag nu is bestemd voor het inrichten van een cabaret-kclder voor het echtpaar Brandenberg, dat aan het Haringvliet in Rotterdam een paar jaar met succes ,,'t Winkeltje" exploiteerde. Kort geding Een paar weken geleden liep het zo hoog tussen Ansje en de gemeente Rotterdam, dat de ca- beretière een civiele procedure begon. Zij eiste dat de gemeen te onmiddellijk zou beginnen met de inrichting van haar ca baret.. Omdat de vroegere wet houder van kunstzaken, mejuf frouw Zeelenberg haar had be loofd, dat zij voor 15 november 1966 in De Doelen zou kunnen starten. De rechter heeft in dit kort geding geen uitspraak gedaan. Hij adviseerde Ansje van Bran denberg nog even te wachten, omdat er kennelijk iets in de molen zat. Nu is het officiële raadsvoor stel er. Volgende week valt de Het is nog een aarzelend be gin, maar het is toch een begin. De lente wordt zichtbaar. In de omgeving van Baarn is reeds een volop bloeiende vruchtboom te Ook Convent tegen beurs op zondag (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De openstelling van beurzen op zondag :s onderwerp van beraad geweest in het Convent der Christelijk-Sociale Organisaties. Het Convent erkent, dat op zondag niet alle arbeid vermeden kan worden. Maar gewone voortzetting van het zaken doen valt naar het oordeel van het Convent zeker niet onder onver mijdelijke zondagsarbeid en wordt dan ook afgewezen. Geen uitkering UTRECHT De Centrale Raad Beroep heeft uitgesproken, dat werk lozen die weigeren hun lange haar te laten knippen als een nieuwe werk gever dat verlangt niet meer in aan merking mogen komen voor de werk loosheidsuitkering. Zij dienen te wor den beschouwd als „vrywililge werk lozen", aldus de raad. Deze uitspraak werd gedaan in de behandeling van de zaak tegen eer 18-jarige werkloze hulpmonteur, die door het arbeidsbureau was verw naar een garagehouder, doch daar slechts in dienst kon komen indien hij zijn lange haren zou laten knippen De jongeman weigerde, waarop de bedrijfsvereniging besloot hem geen werkloosheidsuitkering meer te ver strekken. De hulpmonteur ging hiertegen in beroep. Inmiddels heeft hij overigens tóch zijn „haardracht in overeenstem ming gebracht met de algemeen ge bruikelijke haardracht... poomfondanteiljes niet duur wel heerlijk anders beschouwen en beleven, vraagt het Convent de bezwaren tegen dagsarbeid, ook al zijn ze van een minderheid afkomstig, tolerant tege moet te treden. Het Convent spreekt uit, dat de zondag de dag is waarop de ge meente haar Heer ontmoet en rus ten mag van haar arbeid. Wegens dit karakter van de zondag en om iedereen zoveel mogelijk in de ge legenheid te stellen deze dag in overeenstemming hiermee te bele ven, moet naar uiterste beperking van de zondagsarbeid worden ge streefd. voor ieder die 1 nu een nieuwe ■■gr —^bonnee opgeeft. Gezellige kaars in een Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. ernjK^^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; Ais beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een 'Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naiir keuze Mislukt T AAT nu, zo ongeveer schreven we onlangs, de ban doorbroken worden, als zouden bij ons aan een gelukte kabinetsformatie altijd een of meer mislukkingen vooraf moe ten gaan. Zeker, ook mislukkingen kunnen in ons staatsbestel een functie hebben. Ze gelden dan als te proberen mo gelijkheden, die echter doorgeschrapt worden, waarna uiteindelijk, soms schoorvoetend, tot een bereikbare oplossing besloten wordt. Ze kunnen ook dienen tot zuivering van de lucht. Aan een kabinetsfor matie is immers als regel een ver kiezing of een crisis voorafgegaan, en dan valt er wel eens wat onder linge wrevel weg te werken, voor dat men de vereiste eensgezindheid kan opbrengen. Helaas is ook nu toch weer een po ging mislukt. En dat terwijl de si tuatie van het ogenblik een kabi netsformatie - zonder - voorafgaan de - mislukking meer dan ooit wen selijk leek te maken. Heeft de verkiezing al niet geleerd, dat een toenemend aantal medebur gers moeite heeft met het volgen van onze inderdaad niet zelden in gewikkelde staatkundige gebruiken? W/AAROP het dan is afgesprongen? Dat moet, terwijl wij dit schrij ven, nog uit de doeken worden ge daan. De eerste indruk is, dat er enkele problemen zijn geweest, die, elk voor zich al lastig, bovendien nog extra bemoeilijkend op elkaar hebben ingewerkt. Een probleem schijnt al dadelijk te zijn geweest, hoever in feite de eigen bevoegdheid van een formateur, te vens toekomstig minister-president, gaat om zijn kabinet te formeren, en welke daarbij de inspraak van de fractie is. Men kan duidelijk de stelling ver dedigen, dat een formateur de vrije hand behoort te hebben. Een ka binet en een parlement zijn twee zaken, en het kabinet heeft een eigen regeertaak, die als zodanig zelfs in de overheidssfeer ligt. Maar zelfs in de theorie gaat dit be toog slechts ten dele op. Regeren is ook een kwestie van samenwerking tussen kabinet én volksvertegen woordiging, en dan beginnen de vragen op te komen, hoe met name beider bevoegdheden te verzoenen. QNZE aanvankelijke indruk is, dat dit een eerste probleem is dat bij deze poging tot kabinetsformatie niet is opgelost kunnen worden. Dit was des te moeilijker, omdat en dit is onze tweede voorlopige in druk enkele fractievoorzitters dit maal in eigen kring nog wat méér probleempjes hadden dan reeds ge bruikelijk moet heten. Die pro bleempjes hangen samen met het vraagstuk van de partijformering als zodanig, een vraagstuk dat, zo als men weet, in deze tijd bezig is aan actualiteit te winnen. Bij enkele partijen is een deel van de achterban in beweging gekomen. Een deel van die achterban is aan het verhuizen geslagen, een ander deel ziet, misschien ook daarin, re den, van eigen aanwezigheid min of meer klemmend te doen blijken. De formateur heeft het zelf ervaren in een kennelijk ook wat uit onge duld geboren schrijven dat hem nog dezer dagen heeft bereikt. tJET is dus toch weer op een mis lukking uitgelopen. Jammer ook voor de formateur, die wij in deze kolommen al succes hadden toege wenst. Jammer voor de fractievoor zitters die blijkbaar ook de verwik kelingen niet hebben kunnen door breken. Het is al met al bijna weer het beeld van de klassieke onmacht geworden. Twee opmerkingen maken we nog. De eerste is, dat het blijkbaar niet is afgesprongen op de samenwer king met de liberalen. Waar tegen die samenwerking hier en daar be denkingen waren gerezen, achtpn wij het een plicht van eenvoudige eerlijkheid, voor dat feit de aan dacht te vragen. In de tweede plaats: wij hebben het gevoel, dat ditmaal veel aandacht is geschonken aan de dusgenaamde fi- nancieel-economisch-sociale driehoek. Zij is stellig belangrijk. Maar wij hopen, dat wat wij nu maar noemen de geestelijke volksgezondheid bij een volgende formatiepoging niet te kort zal komen. De daar liggende problemen kunnen in de komende jaren nog wel zo actueel worden. Tenslotte, wij hopen zij het nu toch met aarzeling alsnog op een niet al te tijdrovende formatie te mogen rekenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1