bouwer van ocomotieven iiit cadans Veldkamp wijzigt wet zware geneeskundige risico's Russo stond onder hypnose Beurzen meer zondag open Ziekenfondsen accepteren richtlijnen VERZEKERING VOOR LEVEN VAN RECHTER Kernwapens voor EEG Bert Jongsma Verdrag VS met Rusland Televizier- aapje uit de mouw „PROVOBEWEGING IS POSITIEF" IJ VRIJDAG H MAART 1967 Spoorbaan wordt geveild IT /REESWIJK Stoere y Kees Neve (57) uit Vreeswijk veront- jchuldigt zich. „Het is niet pijn gewoonte om midden [p de dag in huis te zijn". Zegt hij, terwijl wij naar, fijn kelder-werkplaats gaan: Ik hen mijn cadans kwijt loor dat faillissement van de Linnaeushof. 't Is moeilijk (oor me om weer aan de slag e gaan". Donderdag 23 maart wordt Sjn spoorwegcomplex op last ran de centrale raiffeisenbank n Bennebroek geveild. Het „zit lagelvast" zoals de wet het imschrijft aan het recreatie- lord Linnaeushof, waarvan de jigenaren een schuld van 270.000 lulden niet kunnen voldoen. j Al heeft de bouwer van fraaie mi- fiatuürtreinen deze letters van de ret nooit in zijn beslissingen laten [eespelen. ermee rekening houden loet hij wel. Dat heeft ook de bur gmeester van Vreeswijk, mr. Snij- er, hem aangeraden. „Vandaag ga t naar de kantonrechter in Utrecht, ragen of ik een advokaat krijg toe- Iwezen", is dan ook het antwoord pn de heer Neve, die zich nu al b'n dertig jaar met het bouwen van liniatuurtreinen bezighoudt, erop. Voegt hij met een verbaasd ge klit eraan toe: „Ik dacht altijd laar. Dat is van mij. Daar komt Iemand aan". GEEN GOED WOORD Over dc directie van de Linnae- Ihof heeft de heer Neve geen goed •oord meer over. Twee jaar geleden fel. „Wist ik veel." In 1966 ging de eer Neve een contract aan, waarin »nd dat hij zijn mlniatuur-spoor- lan in het park mocht uitleggen. i„Van de opbrengst een kwartje èr rit ging dertig procent naar fe Linnaeushof. Zelf moest ik daar in kolen en smeerolie kopen en pee van mijn zoons betalen. De ene is tuurde de trein, de andere ver- pcht de kaartjes van april tot octo- [„Vet werden we er niet van. Inte- tndeel, het kostte geld. Maar elk jar ging het beter. We begonnen in te met 64.000 passagiers, vorig jaar aren dat er al 88.000. Deze zomer irwachtte ik er 100.000." [En dan ineens moet je in de krant zen dat de zaak kapot is. Als ik ie aan m'n contract had gehouden as ik er uitgesprongen", bekent hij. J „Waarom? In het contract is een aragraaf opgenomen, waarin staat it de locomotieven en de rails in it najaar moeten worden wegge- iald. Dat is gekkenwerk", zegt hij, b de rol papier wijzend. „De loco- Iotieven weghalen gaat nog. Dat is ik gebeurd. Maar achthonderd me- ir spoorrails...". „Daarover heeft dan ok nooit iemand moeilijk gedaan," Eat de heer Neve verder. [integendeel. De directie van Lin- keushof, die door de raiffeisenbank l juni van het vorig jaar al een DOOR veiling was aangezegd, verzocht de heer Neve om nog meer medewer king. Of hij zo vriendelijk wilde zijn in het nieuwe Indianendorp een wilt-west-locomotief te laten rijden. GRETIG Hobbyist Neve is gretig erop inge gaan. Nog in het najaar legde hij vijfhonderd meter rails aan. „Ja, ze durven wel, nietwaar. Dat vragen ze mij, terwijl het faillissement al voor de deur staat", herhaalt hij nog „Financieel kon ik die aanleg niet aan. Daarom had ik afgesproken dat de directie van Linnaeushof mij iede re maand een voorschot zou geven op de opbrengst van het komend sei zoen. Een voorschot voor de aankoop van het materieel en voor mijn huishouden. Van 's morgens vroeg tot 's avonds een uur of negen werk te ik aan die Western-loc moet je weten." Al in december droogde de voorschottenstroom op. „Ik heb verscheidene malen naar de heren directeuren gebeld. U weet hoe dat gaat. Dan was mijnheer niet thuis, dan in zakelijke bespreking, dan met veertig graden koorts in bed. En had ik hem dan eens aan de lijn, dan kreeg ik te horen dat de zaak bin nen enkele weken zou rond zitten". „Ik had gehoopt zo'n beetje binnen te zijn als die Western eenmaal liep. Dat gaat nou niet door. Ik ben nu al lang blij als ik quitte speel. En dan zal ik in de eerste plaats er voor moeten zorgen dat dat spoorwegem placement uit de handen van de vei lingmeester blijft". „De directie van De Efteling had er wel belangstelling voor. Als ik tot verkoop kan overgaan, doe ik het meteen. Ik moet en ik zal quitte spe len. „En daarna? Gewoon verder bou wen. Ik heb mijn leven lang met stoom te maken gehad. Als jongen van veertien jaar hielp ik mijn va der een machinist als stoker. Toen al wilde ik een locomotief ma ken. Pas in 1965 was ik zover dat ik daarin slaagde. Vier keer is het me mislukt." „Maar van die eerste heb ik echt plezier gehad. Ik liet hem achter mijn huis op een stuk spoor van vijf tig meter lopen. Voor de kinderen uit het dorp. Ik genoot er minstens zo van als de kinderen. Als je een maal zover bent, groeit je hobby bij na vanzelf uit. Met het 125-jarig bestaan van de Nederlandsche spoor wegen heb ik mijn complex in Amstelveen op een plein neergezet. Daar kwam ik met de heren van de Linnaeushof in contact. NEVE VOOR EN NA „Neve voor en Neve na. En nu: ze willen niet eens meer met me praten. Ik heb daarover wel nagedacht. Ik vroeg me dan af: Schamen zulke mensen zich nou nietMaar dat is het niet. Zij zien alleen die locomotieven. De man erachter interesseert ze in feite helemaal niet. Dat doet pijn. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft gisteren een consulair drag met Rusland, dat in 1964 werd gesloten, geratificeerd. Het wordt van kracht als ook het Sow jet presidium het verdrag goed keurt. Een belangrijke bepaling in het ver drag is dat de arrestatie van een Ame rikaan in de Sowjet-Unie binnen drie dagen moet worden bekendgemaakt en dat binnen vier dagen, bezoek van de arrestant moet worden toegestaan. Actiecomité vecht voor Linnaeushof HAARLEM Onder de naam „Vrien den van de Linnaeushof" is een actieco mité gevormd, dat een iaatste poging wil aanwenden om de openbare verkoop van de failliet verklaarde Linnaeushof (op 23 maart a.s.) te voorkomen. Het initiatief daartoe is genomen door de musicus J. H. Moolenijzer. In het co mité hebben zitting Godfried Bomans. letterkundige, ir. W. Ph. Harreveld en Nico Andriessen. architecten, drs. H. W. van Run en Jos L. Lodewijks. journalis ten, Frans Funke. kunstschilder, drs. W. Haze voet en mej. H. Gottmer. Er is reeds een telegram verzonden naar de directie van de Raiffeisenbank met het verzoek de verkoop uit te stel len in afwachting van een oplossing. Uitgebreid met verpleging en specialist DEN HAAG De volksverze kering zware geneeskundige risi co's wordt in beginsel uitgebreid met de ziekenhuisverpleging gedu rende het eerste jaar en de kli- nisch-specialistische hulp. Het wetsontwerp tot invoering van een verplichte volksverzekering worden ingetrokken evenals tot financiering van de algemene kinderbijslagverzekering en de aow uit de algemene middelen. Kroongetuige i-aii Garrison NEW ORLEANS Perry Russo. Gar risons „kroongetuige", heeft gisteren verklaard driemaal gehypnotiseerd te zijn geweest op het bureau van de officier van justitie. Hij zei dit op de derde dag van het gerechtelijk vöoronderzoek naar het vermeend komplot tegen het leven van president Kennedy. Jim Garrison leidt het onderzoek naar het komplot, dat tot nu toe de restatie van de 54-jarige zakenman Clay Shaw heeft opgeleverd. Russo had eerder gezegd dat hij inder tijd een gesprek tussen Shaw, Oswald en Ferrie heeft gehoord over het beramen van een moordaanslag op de president. Nu beweerde hij dat deze drie de moord niet zelf wilden uitvoeren. De verzekeringsagent ontkent echter, dat hij tijdens het gerechtelijk voor onderzoek gehypnotiseerd was. Vol gens de getuige had de hypnotiseur, een zekere dr. Fatter, hem gevraagd dingen te herinneren en zich verder op zijn gemak te voelen. Russo kon zich echter niet meer her inneren op welke data hij werd ge hypnotiseerd. De jurist Dean Andrews, ook een der gejuigen van Garrisson, is ge schorst als substituut-officier van justitie en van meineed beschuldigd. Jaarbeursdirectie: Wij houden het niet tegen i(Van onze soc.-econ. redactie) [UTRECHT Naar aanleiding )n een debat in de Utrechtse jad over de openstelling van vak- lurzen op zondag wijst de Jaar- ïursdirectie erop, dat het bezoek in dergelijke beursen op zondag Bzonder groot is. In de EEG- piden komt men steeds meer ken, dat de beurzen op zondag j>en zijn. Gezien onze concurren- ppostie, aldus de directie, kun- in wij niet achter blijven. de harde matras met alle comfort van een zachte! Bovendien propageert de RAI sinds jaren al de zondagse ope ning van de autoshow. De statuten van de Jaarbeurs zijn in het begin van de jaren '60 zodanig ge wijzigd dat aan de deelnemers een gro tere inspraak in beursbeleid is gegeven en de directie zich ook meer zou moe ten richten naar de wensen van deze deelnemers. Tot nog toe zijn alleen kleinere vak beurzen op zonda gopengesteld. Op deze dagen blijkt men bijzonder goed zaken te kunnen doen. De directie van de Jaar beurs wilde openstelling op zondag voor lopig tot deze kleinere vakbeurzen be perken. De deelnemers van de grote voor- en najaarsbeurzen hebben er nog niet om gevraagd. Mocht dit in dc toekomst ech ter wel gebeuren dan zal de Jaarbeurs directie desze ontwikkeling niet tegen houden. Eerst zal echter nog overleg ge- Tijdens het Utrechtse raad,sdebat vooral van protestants-christelijke zijde geprotesteerd tegen de zondagsopening. Wethouder mr. A. Looten antwoordde, dat de overheid weinig kan doen, omdat de Jaarbeurs een particuliere instelling is. AMSTERDAM De TROS heeft haar honderdduizendste lid ingeschre ven. Bij het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft zij de aanvraag voor meer zendtijd ingediend. De TROS heeft nu recht op 2V* uur televisie- en 10V» uur radiozendtijd per week. Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) schrijft dit in een ta aanleiding van het verslag over het mondeling overleg inzake de alge mene zware geneeskundige risico's. De ziekenhuisverpleging geduren de het eerste jaar en de klinisch-spe- cialistische hulp is een van de twee mogelijkheden welke thans nog reste ren om de problematiek van de ge neeskundige verzorging van anderen dan loontrekkenden op een bevredi gende wijze tot een oplossing te brengen, zo meent de bewindsman. In een toelichtend gesprek met de pers deelde de minister mee. dat de ziekenhuisverpleging gedurende eerste jaar in beginsel onder de av gebracht. Het kabinet wil dit punt nog met verscheidene belanghebbenden bespreken. De bepaling wordt dan ook de wet opgenomen met ingang van bij algemene maatrégél van bestuur te bepalen tijdstip. Het nieuwe kabinet kan dit doen wanneer het maar wil. De positie van ziektekosten-verzeker aers wordt niet bemoeilijkt, aldus dr. Veldkamp. Een stuk van de particuliere polis is herverzekerd bij de algemene wet zwa re geneeskundige risico's. Discrepantie Indien de wet niet op 1 juli a.s. in werking treedt zal er discrepantie ontstaan in de premie verhouding tus- Gouden plaat voor Boudeivijn de Groot AMSTERDAM Boudewijn de Groot krijgt een gouden plaat (zijn eerste) voor honderdduizend ver kochte schijven van „Het Land van Maas en Waal". Slot Loevestein is uitgekozen als entourage voor de feestelijke uitrei king van de gouden trofee. Dat ge beurt tijdens een Middeleeuwse maaltijd in de Ridderzaal, die wordt gepresideerd door de slotvoogd, mr. L. R. J. Ridder van Rappard. Het bespuiten van bloembol- lenvelden met gebruikmaking van helikopters wordt nu ook in Nederland toegepast. Door de luchtwerveling worden de bla deren van de bolgewassen uit eengebogen, waardoor liet be strijdingsmiddel alle plaatsen, zelfs de onderkant van het blad, kan bereiken .Bovendien worden de planten niet beschadigd. sen werkgevers en werknemers. Dan is er een wetsontwerp nodig dat aanpas sing in de ziekenfondswet brengt. Desgevraagd zei de bewindsman dat de Sociaal-Economische Raad over de ze wijzigingen niet meer zal worden gehoord. In de financiering is geen verschil gekomen. Het bedrag dat de kinderbijslag zou komen komt via de awz binnen. De situatie is volko men dezelfde als bij financiering via de kinderbijslagwet. De minister van binnenlandse zaken zal gelijktijdig voorstellen voor d( ambténaren een gelijkluidende rege ling in het leven te roepen, zo zei mi nister Veldkamp. Portret vorstin verwijderd DAR ES SALAAM In Dar es Sa laam, de hoofdstad van Tanzania, heeft gisteren een groep jongeren in het gebouw van de Algemene Bank Nederland een portret van koningin Juliana verwijderd. Het staatshoofd kwam 's avonds persoonlijk zijn verontschuldigingen aanbieden bij de Nederlandse zaakge lastigde, mr. R. H. graaf van Limburg Stirum. Eerder op de dag had de Neder landse zaakgelastigde een overeen komst getekend, waarbij Nederland ruim een miljoen gulden schenkt voor een proeffabriek voor vis conserven. Op initiatief van het instituut voor vakkundig schoonmaakonderhoud wordt van 11 tot en met 14 december in de RAI in Amsterdam een internationale schoon- maakvakbeurs gehouden. Dit is voor de eerste maal dat een dergelijke tentoon stelling in Nederland wordt gehouden. UTRECHT Ook de zes zie kenfondsorganisaties hebben giste ren de richtlenen aanvaard, die minister Veldkamp en staatssecre taris Bartels op 10 maart voor een overeenkomst tussen artsen en fondsen hebben doen uitgaan. De ziekenfondsen zijn bereid op ba- s van deze richtlijnen een overeen komst aan te gaan voor 1967 en voor de jaren 1968 tot en met 1970. De le denvergadering van de landelijke huis artsenvereniging nam vorige week de ministeriële richtlijnen met 46 stem men voor en zeventien stemmen tegen De richtlijnen voorzien voor het jaar 1967 in de gebruikelijke trendmatige verhoging van de artsenhonoraria. Daarnaast zal met ingang van ljanuari van dit jaar een begin worden ge maakt met de reservering van gelden voor de oudedags voorziening van de huisartsen. Voor de periode 1968 to en met 1970 volgen de richtlijnen gro tendeels het advies van de commis sie-Van der Ven. Alleen is met betrekking tot het kostenelement bepaald dat over de her ziening daarvan in 1967 tussen partij en nog nadere besprekingen moeten worden gevoerd. De herziening zelf zal in drie fasen van elk één jaar ten uitvoer moeten worden gebracht. Het netto-honorarium zal in de peri ode 1968 tot en met 1970 „struktureeT" worden verbeterd met 51 procent. de harde matras met alle comfort van een zachte! HILVERSUM Na een reeks ondui delijke beweringen van twee kanten hebben zowel AVRO als directie Televizier enige weken het stilzwijgen bewaard, maar nu komt zoetjes aan het Televizier-aapje wel uit de mouw. Er is, zoals wij reeds vermoedden, in feite geen sprake van dat het familie blad Televizier een andere allure zal krijgen en „luxe-AVRO-bode" worden. Wat lezen wij deze week in de AVRO-bode? „Binnen twee maanden kunnen wij van start gaan met het drukken van Televizier. Voor onze le den komt er dan een •-keuzemogelijk heid: men kan de AVRO-bode houden tegen de huidige contributie of men kan (tegen betaling van een contribu- •an 14.30 per half jaar) Televizier ontvangen, waarin de AVRO-bode compleet is overgenomen". En Televizier publiceert onder de in gezonden stukjes een brief van een le- uit Utrecht, waarin staat: „Dit blad, dat het vertrouwen heeft van meer dan 600.000 Nederlanders, zal (volgens de omroepwet) moeten ver dwijnen. Of zal de fusie met de AVRO hier nog verandering in brengen?" Antwoord van de redactie: „Wij kunnen u geruststellen: Televi- er gaat gewoon door". U ziet het, de hooggeroemde fusie is slechts een wassen neus..„. LONDEN Partijen, die in Londen in een langdurige, gerechtelijke strijd zijn gewikkeld over het handelsge bruik van het woord „sherry", zijn plan een verzekering van een mil joen gulden af te sluiten op het leven van de rechter. Het onderzoek door de rechter om vat duizenden processtukken, waaron der 2500 catalogi, 1600 flesse-etiket- ten, een Moorse kaart uit de elfde eeuw, een reclamefilm en een reeks citaten van Shakespeare. Indien de rechter zou komen te over lijden, voordat hij een uitspraak heeft gedaan, dan is een geheel nieuw pro ces noodzakelijk. Het grote bedrag, dat hiermee gemoeid is, vormt de achter grond van de verzekering. Daarbij komen nog de gewone jaar lijkse trendmatige aanpassingen, die gelijk zullen zijn aan die welke voor alle overheidssalarissen gelden. Klein gesprekje Wanneer fondsen en artsen weer zul len gaan onderhandelen is nog niet be kend. Vorige week vrijdag spraken de voorzitters van de LHV en van het GOZ, dr. J. F. A. van Rijn en de heer J. Verschoor, de verwachting uit dat binnen veertien dagen een overeen komst zou kunnen worden gesloten. De heer Verschoor zei gistermiddag dat hij het althans voorzover het 1967 betreft bij „een klein gesprekje" zou laten. Prof. Hallstein STRAATSBURG Professor Wal ter Hallstein, voorzitter van de EEG-commissie heeft gisteren in het Europese par lement te Straats burg de vraag opgeworpen of een politiek ver enigd Europa niet een eigen defen siepolitiek moet hebben en zo ja of daar niet een nucleaire defen sie bij hoort. WALTER M4U5TEIM Zolang kernwapens niet verboden zijn, aldus Hallstein, dient Europa zich het belang van dit vraagstuk voor ogen te houden. Hij zei verder dat een niet-verspreidingsverdrag vele aspec ten van het Euratomverdrag op losse schroeven dreigt te zetten. Sprekend over de economische ge volgen van een non-proliferatie-ver- drag zei Hallstein zich af te vragen of de concurrentie-positie van Europa niet zal worden aangetast Verder riep hij vragen op als: zal de voorziening van kernbrandstof voor Europa gegarandeerd blijven en zal het gebruik van nieuwe kennis in de Europese kernindustrie worden belet? NOORDWIJKERHOUT „De provo beweging heeft niet alleen op de jeug dige gemoederen een positieve uitwer king gehad, maar op aUe: zelfs op de politieke partijen. De provobeweging is een tijdelijk verschijnsel dat zich toch nog wel enkele jaren zal handha- Dit zegt de schrijver Harry Mulisch in antwoord op een vraag van de Leidse r.k. studentenvereniging Sanc- tus Augustinus. Deze vereniging had hem en mr. W. Geertsema, prof. mr. L. H. C. Hulsman, commissaris Koppejan, prof. Van Bemmelen en de provo Robert Jasper Grootveld enkele oriënterende vragen voorgelegd die vandaag en mor gen besproken zullen worden op een conferentie. Regentenmentaliteit In antwoord op de vraag over het al dan niet bestaan in ons land van klas- sejustitie en regentenkaste zegt prof. Hulsman dat er geen klassejustitie bestaat in de eigenlijke betekenis van het woord. „De regentenkaste is een uitstervende zaak, maar de regenten mentaliteit is springlevend." Commissaris Koppejan zegt over de provobeweging dat ze beslist niet constructief is: „in feite presteren ze weinig". Dit jaar zullen in vele delen van de wereld de oogsten beter uitvallen dan verleden jaar maar niettemin onvoldoen de zijn om te voorzien in de tekorten die zijn ontstaan in het oogstjaar 1965/1966. toen minder voedsel geproduceerd werd dan In enig jaar na de oorlog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13