IN HOUAND STMT EN HUIS Stalins dochter Swetlana wenst niet terug te keren chumann acht zich schuldig «RAIFFEISENBANK Zieke Soekarno toch Benelux-landen stemmen vóór TSJOMBE bij verstek ter dood veroordeeld Mr. Cals betreurt dat PvdA niet meedoet PMF terug in Franse politiek s DINSDAG 14 MAART 1W iet welkom pEKENEND voor de veranderde betrekkingen tussen Amerika en lusland is de klaarblijkelijke wei- ering van Washington, Swetlana talin politiek asiel te geven, oen zij uit India vertrok, was al ekend, dat zij een desbetreffend erzoek had gedaan bij de Ameri- lanse ambassade te New Delhi. In ome gearriveerd, bleek het haar iet te zijn ingewilligd, lijkbaar vreest Washington, dat de inwezigheid van deze teleurgestel- vrouw in Amerika de betrekkin- en met Moskou nadelig zou be- ivioeden. [en hecht in de Amerikaanse hoofd- ad grote waarde aan de bespre- tingen met de Russische leiders, die en vergelijk op belangrijke punten aogelijk moeten maken. (ot die kwesties behoren Vietnam, jen verdrag tegen verspreiding van jernwapens en het wederzijds af ten van de bouw van een raket- ifweersysteem. 'erleden ZWITSERLAND WIL VISUM VERLENGEN i- D TALIN S dochter Swetlana be- vindt zich nu voor een rust- leriode ergens in Zwitserland. Daar hag zij voorlopig blijven, totdat zij lefinitief beslist wat zij gaat doen. Sij moet een dringende reden heb- len gehad, niet naar Rusland terug je gaan. Haar beide kinderen zijn himers nog in Moskou, let is nu al veertien jaar geleden, at haar vader stierf. Wellicht is de Iruk waaronder zij sindsdien leefde t groot gebleken. Haar reis naar India kan bevrijdend hebben ge- rerkt. let is echter de vraag, of zij zich rerkelijk vrij zal voelen buiten haar pind. Zij is naar men aanneemt k- het enige kind van Stalin, dat log leeft. tij weet erg veel uit de eerste |and van wat zich in en na de peede wereldoorlog achter de Ichermen in het Kremlin heeft af- ■speeld. kopt zij niet het risico, zich altijd Ichtervolgd te weten door een ver eden dat zij met al zijn mysteries Beedraagt. waar zij ook heengaat? lardnekkig hE GAULLE zal zijn verlies niet al r te tragisch opnemen. Per slot ten rekening heeft hij de meerder- leid in de Nationale vergadering be- louden, zij het op het nippertje. In 1940 zei hij, dat Frankrijk een (lag had verloren, maar niet de oor- bg. Zo zal hij ook nü zijn persoon- Ijke nederlaag uitleggen. Hij zal zijn Itrijd hardnekkig voortzetten, bit betekent, dat zijn politieke plan den in geen enkel opzicht wijzigin gen van.betekenis zullen ondergaan, bok niet wat de samenwerking in europees en Atlantisch verband be- Keft De samenwerking van de (linkse) ippositie is slechts een tijdelijke ge feest. Zij kwam moeizaam tot stand In beperkte zich tot de tweede ronde. In de praktijk zal de innerlijke ver deeldheid weer aan de dag treden. De Gaulle weet, dat zijn kabinet niet len val kan worden gebracht, tenzij ien breuk ontstaat in de gaullistische Klederen. n daar ziet het voorlopig niet naar Eutlianasie-proces RANKFORT Dr. Horst Schu in, de in november vorig jaar in na aan West-Duitsland uitgelever- nazi-arts. zei gisteren in eerste intie verantwoordelijk te zijn voor doden van geesteszieken in de egere nazi-inrichting Sonnenstein. ichumann legde deze verklaring af het euthanasie-proces in Frankfort, elijkertijd beschuldigde de 60-jari- arts zijn vroegere assistent dr. us Entruweit (52) ervan te hebben Igenomen aan de samenstelling van ninste 40 tot 50 transporten van tteszieken voor de gaskamers. Ichumann bekende in de inrichting f de gaskraan te hebben openge- iaid als hij aanwezig was. Bij zijn "ezigheid had de thans in Uetersen inende dr. Klausborn opdracht de skraan te bedienen. '"olgens Schumann zijn vanaf zomer 10 tot augustus 1941 in Sonnenstein iminste 20.000 mensen gedood. Schu- uin beriep zidh op „een bevel van Führer om geesteszieken te doden". Honderden doden bij boerenopstand in Zuid-China TAIPEI Honderden mensen zijn langs bij gevechten tussen voor- en [enstanders van Mao Tse Toeng in provincie Anhwei gedood of ge- id. Radio Peking heeft een beroep op de n in het zuiden van China ge- om de machtsstrijd te staken en op het l*nd weer ter hand te Er zouden 300.000 militairen zijn aan- bfcomer om de opstand neer te slaan. BERN De naar het westen uitgeweken dochter van Stalin, Swetlana, wenst niet naar Rusland terug te keren. Zij heeft Zwitser land als verblijfplaats uitgekozen toen Amerika haar niet in het land wilde toelaten. De Zwitserse minister van justitie, Von Moos. zei dit gisteren op een persconferentie. Von Moos weigerde te zeggen waar Swetlana zich schuil houdt. De minister zei dat de Zwitserse politie er garant voor staat dat Swetlana ongestoord van haar verblijf kan genieten. Von Moos liet weten dat de regering niet gekant is tegen verlenging van het drie maanden geldige toeristen visum van Stalins dochter. In goed ingelichte kringen wordt aangenomen dat zij in de omgeving van Bern verblijft en niet zoals in onbevestigde berichten was ge meld in het Berner Oberland. Zij zou herkend zijn in een winkel te Beatenberg, 65 km van Bern en moeilijk te bereiken. Schandelijk Twee republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden in de VS hebben de Amerikaanse regering ge hekeld omdat zij geweigerd heeft asiel te verlenen aan Swetlana. De afgevaardigden Findley en Bucha nan noemden de beslissing van de regering „schandelijk" en „on voorstelbaar". In Engeland heeft de vrouwelijke la- bour-afgevaardigde McKay de rege ring verzocht Swetlana asiel te verle nen. „Engeland moet Swetlana toela ten op grond van de schitterende oude traditie om vluchtelingen voor politieke onderdrukking asiel te ver lenen", aldus mevrouw Margaret McKay. Het in Genève verschijnend blad Tri bune de Genève heeft echter felle kritiek geleverd op de Zwitserse poli tie die het land voor de hele wereld belachelijk heeft gemaakt door zo veel drukte te maken rond Swetla- na's aankomst in Genève. Swetlana was internationaal gezien vol komen onbelangrijk. Haar privé-le- ven was het enige interessante aan haar en daarom was er geen enkele reden waarom journalisten haar niet zouden hebben mogen interviewen toen zij in Zwitserland aankwam. In plaats daarvan, zo vervolgt het blad, heeft de Zwitserse politie haar tot 's wereld grootste mysterie ge maakt... door het opvoeren van een komische kidnap-opera die een strip verhaal eer zou aandoen. K ermvapen - verd rag BRUSSEL De Benelux-landen zul len gezamenlijk nagaan of zij het ver drag tegen de verspreiding van kern wapens kunnen aannemen. Dit is giste ren besloten tijdens een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken van Nederland, België en Luxem burg in Brussel. Van betrouwbare zijde wordt verno men dat de drie .landen vóór het ver drag zijn. Zij zullen waarschijnlijk wel amendementen aan de Verenigde Staten voorstellen. De Benelux-landen zouden van mening zijn dat „het de grote mogendheden in het verdrag te gemakkelijk gemaakt wordt" Het verdrag houdt het gevaar in dat de nucleaire ontwikkeling van landen zonder kernwapens tegengehouden wordt, terwijl de grote mogendheden geen poging doen om hun nucleaire ontwikkeling aan banden te leggen. Zoals bekend is verzetten de drie an dere EEG-landen zich tegen het ver drag. Wegens hoogverraad SGP (3) DIAGNOSE: De ontleding vai Van Dis (artikel over ds. Vergunst) was geen analyse: hij heeft namelijk niet het ontleedmes gehanteerd, maar de zalfpot en de pleister. De „pil" dan ook wel bitter om te slikken. Dui delijker gezegd: het ontbreekt de par tijleiding aan zelfkritiek. RECEPT: Partijleiding, genees uzelf. CONSULTATIEBUREAU: Ds. Vergunst c.s. PROGNOSE: Deze raad zal niet opgevolgd worden, waarmee de juistheid van bovenstaande diag nose is aangetoond. Lisse I- Boot Spelling (4) Volgens een der nieuwe spellingre gels dienen de op de Almachtige be trekking hebbende persoonlijke en zittelijke voornaamwoorden voortaan met kleine aanvangsletter te worden geschreven. Hoogst bedenkelijk deze inbreng van taalgenoten die het ma jesteitelijke niet zo hoog aanslaan. Het moet de taalgebruiker mogelijk blijven het onderscheid tussen het Heilige en het niet heilige in het geschrevene uit te drukken. Men wil de Allerhoogste blijkbaar op alle ter reinen dood verklaren. Door dit heil loos gedoe worden de eenvoudige le zer obstakels in de weg gelegd. De „kapitale" letters wijzen hem vaak de weg tot een beter verstaan van het gelezene en doen hem weten over Wie of wie men spreekt. Hopelijk vindt er een mobilisatie van tegenkrachten plaats om tegen de ze stormloop van schrijftaal-beder vers een dam op te werpen; hopelijk geraken deze lieden nog eens tot een beter inzicht. Rijswijk K. Chr. Hoekstein STRAATSBURG De liberale af gevaardigde mr. C. Berkhouwer en zijn socialistische collega jonkheer mr. M. van der Goes van Naters zijn giste ren herkozen in het presidium van het Europese parlement in Straatsburg. Na vijf weken terug uit de West: SCHIPHOL „Ik betreur het dat de PvdA niet aan het nieuwe kabinet deelneemt. Er staan Ne derland bijzonder moeilijke be slissingen te wachten. Een grote meerderheid in het kabinet is voor de uitvoering daarvan bij zonder belangrijk en nu is er slechts een kleine meerderheid. Natuurlijk kan ook zo'n kabinet wel een goed beleid voeren, maar het is moeilijker." Oud-premier mr. Cals wond er gistermiddag bij zijn terugkeer uit de West waar hij vijf weken heeft vertoefd geen doekjes om, dat hij liever een kabinet met socia listen had zien optreden. De kiezers hebben hun ontevredenheid over de gang van zaken duidelijk tot uiting gebracht, maar volgens mr. Cals be> tekent dit niet, dat de verliezende partijen niet aan een kabinet moeten deelnemen. KINSJASA Een speciale Kongolese mili taire rechtbank heeft gisteren de voormalige eer- ste-minister van Kongo, Moïse Tsjombe, bij ver stek ter dood ver oordeeld. Tsjom be werd schuldig bevonden aan hoogverraad en aan handelingen tegen de veilig heid van de staat. Tegen het bij verstek uitgesproken vonnis is geen beroep mogelijk. Slechts het staats hoofd, president Moboetoe, kan gratie Tsjombe Senator pleegde in VS fraude WASHINGTON De Amerikaanse democratische senator Thomas Dodd heeft ongeveer 95.000 dollar (340.000 gulden) van de opbrengsten van feest diners en andere politieke manifesta ties op eigen bankrekening over geschreven. Een deel van dit geld had hij ge bruikt voor verbetering van zijn huis, aan drank, bloemen en kaartjes voetbalwedstrijden en andere persoon lijke manifestaties. Dodd bekende dit gisteren vooi senaatscommissie voor ethiek. De zaak kwam aan het rollen door twee journalisten, die hadden geschre ven dat Dodd duizenden dollars die bestemd zouden zijn voor politieke campagnes, in eigen zak heeft gesto ken en deze inkomsten voor de be lasting heeft verzwegen. geven. Tsjombe verblijft op het ogen blik in Madrid, waar hij met ver scheidene van zijn adjudanten een flat bewoont. De broer van Tsjombe werd, even eens bij verstek, veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf wegens mui terij. De rechtbank sprak voorts dood straffen uit tegen twee officieren, de commandant van het voormalig Ka- tangese regiment, Tsjimpola en kapi tein Moanda. THIELEN neemt rechter in de arm BREMEN De vorige week zater dag geschorste voorzitter van de Duitse nationaal-democratische partij (NPD), Fritz Thielen. heeft de strijd om de leiding van deze partij gisteren voor een rechtbank in Bremen ge- Zoals bekend is stootte Thielen vori ge week zijn uiterst radicale plaatsver vanger Von Thadden en zeven andere leidende functionarissen uit de partij, waarop het partijbestuur antwoordde met een voorstel 'tot schorsing van Thielen en de rehabilitatie van Von Thadden en de andere door Thielen uit de partij gezette functionarissen. Thielen wil nu door de rechter laten vaststellen dat hij nog altijd partij voorzitter is en dat zijn schorsing on wettig is. DUURSWOUDE Bij 88 mestvar- kens op het bedrijf van de heer M. S. van de Wal in Duurswoude (Fr) is za terdag mond- en klauwzeer geconsta- Tweehonderd mestvarkens van zijn veestapel werden nog diezelfde dag af gemaakt. In de omgeving van Duurswoude zijn veel mestbedrijven. Er wordt alles op alles gezet om uit breiding te voorkomen. Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. spaarbank en alle bankzaken ÏTwerk -«non TV 55 DJAKARTA „Al heeft hij geen enkele bevoegdheid of macht meer, Soekarno moet nog steeds als president worden be handeld." Deze wens gaf de nieuwe, waar nemende president van Indonesië, gene raal Soeharto, gisteravond via radio en televisie door aan het volk. Soeharto lichtte toe deze uitspraak niet alleen om redenen van staatsbelang te hebben gedaan. Afgezien van de vertragende werking, die een op de spits gedreven machtsstrijd op de uitvoe ring van het kabinetsprogramma zou kunnen hebben, behoorde men volgens het staatshoofd ook rekening te houden met de gezondheidstoe stand van Soekarno. „Volgens een rapport van bekwame presidentiële lijfartsen is de gezond heid van de president in wezen zo slecht dat wij als natie hem daarnaar behoren te behan delen", verklaarde Soeharto. Hij herinnerde eraan mede omdat daarover misverstanden bleken te bestaan dat Soe karno niet is „afgezet". Volgens hem waren de besluiten van de afgelopen zitting van het Indo nesisch volkscongres noodzakelijk om de con flicten, die een belemmering vormden voor het werk van de regering op politiek en economisch terrein, uit de weg te ruimen. „De goedgekeurde resoluties hadden geen ander doel", beklem toonde de generaal. Waarnemers in Singapore zijn van mening Generaal Soeharto (links) als tijdelijk presi dent van Indonesië beëdigd door generaal Nasoetion, voorzitter van het Volkscongres. dat Soeharto met deze toelichting de verwarring over de status van Soekarno alleen maar heeft vergroot. Overigens zijn zij wel ervan over tuigd dat opstanden en burgeroorlogen door deze „geruisloze" vervanging geen kans krijgen. Soeharto heeft evenwel met onlusten rekening gehouden. Gisteren informeerde hij op een spe ciale bijeenkomst in Djakarta gouverneurs uit geheel Indonesië over de door het leger geno men voorzorgsmaatregelen. Op het terrein van de universiteit van Dja karta hebben gisteren ongeveer vijfduizend stu denten een feestelijke bijeenkomst gehouden. Hun leiders deden in toespraken een beroep op alle Indonesische studenten de besluiten van het congres te helpen uitvoeren. Zy schijnen zich te hebben neergelegd bij de uitspraak van het congres dat Soeharto moet beslissen of er een commissie van onderzoek wordt ingesteld naar de noodzaak van berech ting van Soekarno. De militaire rechtbank in Djakarta heeft gis teren overeenkomstig de eis van de openbare aanklager de doodstraf uitgesproken over gene raal Soepardjo, die ervan beschuldigd was de staatsgreep van 1965 te hebben geleid. „Ik vind mr. Biesheuvel een be kwaam man, die bovendien onver moeibaar is. Ik acht hem zeker in staat een goed premier te zijn". Jammer Bijzonder jammer vond mr. Cals het, dat prof. Zijlstra niet de conse quenties heeft getrokken uit de ver kiezingsuitslag. Want op dit punt vond hij dat de kiezers zich heel duidelijk hadden uitgesproken. Hij betreurde het voorts, dat de KVP als verreweg de grootste partij geen premier had kunnen leveren Zij moet nu toch eindelijk de porte feuille van Financiën gaan bezetten, meende de oud-premier. Hoe is uw verhouding met de KVP? werd hem gevraagd. „Sedert vijf weken is er geen verhouding. Ik vond het niet juist opnieuw deel uit te maken van de fractie. We zouden kans lopen, dat hetzelfde verschil van inzicht over de oktober-revolu- ti« weer naar buiten zou komen en daar zou de KVP niet mee zijn ge diend. Overigens ben ik de beste vrienden met Schmelzer..." NEW YORK Texaco zal in Gent een raffinaderij gaan bouwen met een capaciteit van zestien miljoen liter per dag. In 1968 zal de raffina derij in gebruik worden gesteld. Dr. Horst Schumannde vorig jaar november door Ghana aan West-Duitsland uitgeleverde nazi-arts, heeft gisteren in het Frankforter euthanasieproces als getuige gezegd, dat hy in eerste instantie verantwoordelijk is voor het doden van geesteszie ken in de vroegere nazi-inrich ting Sonnenstein. Op de foto: dr. Schumann bij het betreden van het gerechtsgebouw. Schip vergaan: 22 doden KOPENHAGEN De 650 ton me tende Duitse treiler Johannes Kriiss, die voor de zuidkust van Groenland wordt vermist, is volgens de Deense kustwacht vergaan. De 22 beman ningsleden zouden zijn verdronken. Er is vier dagen naar de treiler gezocht Overstroming in Australië BRISBANE Het noorden van Queensland (Australië) heeft te lijden van overstromingen als gevolg van he vige regenval. Maandagavond (plaatse lijke tijd) regende het nog steeds en de weerkundige stations voorzagen geen verandering. Bij Cairns brak een dam waardoor de reeds sterk gezwollen rivier nog meer water kreeg te verwerken. Het zwaarst getroffen is de stad In- nisfail, waar 500 daklozen de nacht lil het stadhuis moesten doorbrengen. Verscheidene andere plaatsen zijn geïsoleerd en met vliegtuigen worden medicamenten en voedsel aangevoerd. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) PIERRE MENDÈS FRANCE keerde op spec taculaire wijze op het Franse politieke to neel terug. Gezien de nieuwe verhoudingen in de Nationale vergadering mag worden ver wacht, dat deze vroegere premier het zijne er toe zal bijdragen om de debatten in het Franse parlement te verlevendigen. Ruim 60 jaar geleden werd hij te Parijs geboren als enige zoon van een Joodse confectiefabrikant, wiens f familie omstreeks 1300 uit Portugal naar Frankrijk was gekomen. Zijn voorouders voegden „France" aan hun achternaam toe om van andere takkeh van de familie Mendès onderscheiden te kunnen worden. Pierre bleek zeer begaafd te zijn. Hy studeerde rech ten en economie en vestigde zich als advocaat in het Mendes France Normandische Louviers. De grote Edouard Herriot hoorde hem eens op een vergadering spreken, noemde hem een briljante jongeman. Zijn dissertatie over het destijds zeer actuele thema „Poincaré's stabilisatie van de franc" trok sterk de aandacht. Vier jaar later, nog maar vier maanden nadat hij de kiesgerechtigde leef tijd (25 jaar) had bereikt, werd de radicaal-socialist Pierre Mendès Franc* de jongste afgevaardigde in Frankrijk. Léon Blum maakte hem op z'n 30ste jaar minister. In 1933 was hij gehuwd met de Egyptisch Lily Val Blum Cecurel, een bekend schilderes. Zij is afkomstig uit een rijke Joodse familie, die in Cairo en Alexandrië grote warenhuizen had. In het kabinet Blum trachtte PMF een mobilisatie van de produktie door te voeren om in geval van oorlog niet onvoorbereid te zijn. Hij veroorzaakte daarmede de val van het kabinet. Het parlement voelde niets voor een krachtig beleid. Toen Frankrijk in oorlog met Duitsland raakte nam PMF vrijwillig dienst by de luchtmacht. Na geruime tijd in Syrië te hebben doorgebracht bevond hij zich met verlof te Parijs, toen de Duitsers Frankrijk binnenvielen. Met vrouw en kinderen begaf hij zich naar Marokko om daar de strijd te kunnen voort- Hij werd echter naar Frankrijk teruggebracht om terecht te staan wegens desertie. In een Ontvlocht schijnproces werd hij tot zes jaar veroordeeld. Hij wist echter te ontvluchten en kon na enige tyd via Portugal Engeland be reiken. Daar nam hij weer dienst bij de luchtmacht. Na de bevrijding maakte De Gaulle hem minister van economische zaken. Zijn plannen voor het economisch herstel van Frankrijk ontmoetten echter veel kritiek in het kabinet. „Zie je nu wel, mijn beste Mendès France", zei de Gaulle, „de minister van financien en alle experts zijn tegen je". Hierop antwoordde PMF met de snedige opmerking: „Ik herinner me, dat alle mili taire experts tegen een zekere kolonel de Gaulle waren". Drie maanden la ter nam hij ontslag, omdat hij te weinig medewerking ondervond. Van die dag af bevond hij zich in politieke afzondering. Zyn kans kwam pas in 1954, toen Dien Bien Phoe Premier was gevallen en Frankrijk zijn nederlaag in In dochina moest erkennen. Het parlement deed toen bij grote meerderheid een beroep op PMF, uit de failliete boedel te redden wat te redden viel. Hy vormde een jonge regeringsploeg en slaagde er in, af te rekenen met de naoorlogse malaise: passiviteit. Ook gaf hij de Fransen iets, wat zij vele jaren hadden gemist: leiding. Hij kreeg echter geen tijd om zyn werk af te maken. In 1955 werd hij „afgelost" door Edgar Faure. In 1958 verzette PMF zich tegen het geven van blanco volmachten aan generaal de Gaulle. Toen dat niet help bleef hij achter dc schermen waar schuwen. Men zegt van hem dat hij er op rekent, eens president van Frank rijk te zullen worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5