N: leewe DE GAULLE VERLIEST AAN LINKSE FRONT r <3E2> ACHT1ING OVERLEDEN Meer eenheid in Europees beleid JAMIN Aanslag met brandbom Spaanse ambassade weekend-systeem Maandag 13 maart 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Oostenrijkse skiër Reinhold Bachler zweeft boven het landschap. Bij de wedstrijden te Vikersund, Noorwegen, verbeterde hij het wereld record schansspringen met maar liefst acht meter. Hij bracht het, tot vreugde van zijn landgenoten, tot 154 meter. Krappe meerderheid voor gaullisten Couve de, Murville niet gekozen Voorspellers zaten er Hink naast T>ARIJS Op het nippertje hebben de gaullisten gisteren by de tweede ronde van de Franse verkiezingen hun absolute meerderheid behouden. Opmerkelyk was het succes van het linkse front van socialisten en communisten. Voor het eerst sinds 1936 wisten zy samen het vertrouwen van de Franse kiezers te verkrygen. De hoop van Lecanuet van het Democra tisch Centrum dat de Gaulle een beroep op hem zou moeten doen voor het verkrygen van een veilige meerderheid, bleek ydel. In de oude Nationale Vergadering hadden de gaullisten 282 zetels, een comfortabele meerderheid van 40. Toen er vanmorgen vroeg nog zes ze tels geteld moesten worden, hadden beide groeperingen gaullisten en de verenigde oppositie er 240. Waarnemers meenden dat de gaullis ten het niet zouden halen. Maar weer kwamen de voorspellingen niet uit. De gaullisten kregen er nog vier by, de oppositie één. De laatste zetel zal waarschijnlijk voor een linkse list zijn, die er dan 117 krijgen. COUVE Verscheidene bekende politici leden een nederlaag, ondermeer de minis ters Couve de Murville en Pierre Messmer. Op verzoek van de president' aau de partij-afspraak om de sterk- hadden zij zich kandidaat gesteld om n'* hun populariteit te testen. Ook slagen werden Tixier-Vignancourt, de uiterst rechtse tegenstander van de )uizend doden bij opstand in West-Irian JAKARTA s-» Duizend Westiri- e stamleden zouden zijn omgeko- sinds Indonesische straalvliegtui- en troepen een offensief hebben ezet om een opstand in West-Irian nderdrukken. Westiriaans lid van het Indone- he volkscongres, Silas Papare, deed mededeling vergezeld gaan van dringende oproep tot het staken het vuren. Papare was in Djakar- om de debatten van het congres de toekomst van Soekarno bij te anleiding tot de opstand zouden de ds slechter wordende economische tandigheden zijn. Naar Papare irde waren er hoegenaamd geen po- ?ke beweegredenen in het spel. MEXICOSTAD Van de vrij dagavond in Mexicostad geboren achtling is geen enkel kind meer leven. Veertien uur na de ge boorte stierf zaterdag het jon getje, dat zijn drie broertjes en vier zusjes korte tijd had overleefd. Op de foto artsen bezig met de behandeling van de kleintjes, di elk niet veel groter topren dan een hand. Formateur sprak drs. Brouwers mateur mr. Biesheuvel heeft vandaag een gesprek gehad met de demissionaire premier prof. Zijlstra. Gisteren ontving mr. Biesheuvel in zijn woning te Aer- denhout de secretaris-generaal van het ministerie van economi sche zaken, drs. G. Brouwers. Volgens een officiële mededeling heeft de formateur met de heer Brouwers ge sproken over de grensafbakening tussen de werktereinen van Economische zaken Buitenlandse zaken met betrekking tot de Europese politiek. Als minister van landbouw weet Biesheuvel uit ervaring hoe gebrekkig de coördinatie tussen binnenlandse zaken en economische zaken is voor wat betreft het Europese beleid- Hoogstwaarschijnlijk wil hij hiervoor nu bij deze formatie een bevredigende regeling treffen en die zin. dat de minister-president voortaan uitdrukkelijk als coördinator het EEG-beleid optreedt, it zou een ninet onbelangrijke ver sterking van de medezeggenschap van de premier op het terrein van de buiten landse politiek betekenen. Vorige pre miers hebben ook al pogingen aange wend om hun positie met name op het punt van de buitenlandse politiek toch vat meer inhoud te geven, maar dit is :teeds afgestuit op de onwil van minis ter Luns, die geen inmenging in zijn sector duldde. Wellicht heeft mr. Biesheuvel over dit Dornemen ook het advies van prof. Zijl stra ingewonnen. Er zijn echter voor de FLEXA-DEALER NIEUWE RIJN 49 HERENSTR. 32 - 34 Soekarno's portretten verdwijnen van muren DJAKARTA De portretten van Soe karno zijn vanmorgen weggehaald varv de muren van het parlementsgebouw en de regeringskantoren. De operatie ge schiedde zonder incidenten. In Djakarta 's het rustig. Tienduizenden studenten vierden de .overwinning van de nieuwe orde". Te kens werd afscheid genomen van de stu denten die terugkeren naar hun woon plaatsen na him acties tegen Soekarno. Zwaar bewolkt DE BILT Aanvankelijk enkele op klaringen, later weer toenemende be- wollking met kans op enige regen. Ma tige tot vrij krachtige naar west tot zuidwest krimpende wind. Weinig ver andering in temperatuur. •naart: zon op 08.58. onder 18maan formateur nog duizend en een andere mo tieven om de ex-formateur te raadplegen: financiële adviezen, advies over de aan te werven kandidaat-ministers e.d. De grote vraag blijft intussen wie het ministerie van financiën zal gaan leiden. Er xljn buiten de WD'er prof. Witte- veen (tegenover wie de confessionele fracties in de Kamer gereserveerd staan) nog geen andere, algemeen aanvaardbaar geachte kandidaten gevonden. roomlondanteitjes niet duur weheerlijk De voormalige Russische pre mier Nikita Chroesjtsjef heeft nog altijd een warm plaatsje in de harten van zijn landgenoten. Dezer dagen kwam hij, voor het eerst na maanden, weer in de openbaarheid. Met zijn echtge note bracht hij zijn stem uit voor het nieuwe Russische parlement. De belangstelling voor zijn per soon bij de andere kiezers was Gaulle en Jacques Soustele, die hoop te op een terugkeer naar Frankrijk onder de dekmantel van parlementai re onschendbaarheid. Voor Couve zal deze nederlaag waarschijnlijk geen ge volgen hebben: de Gaulle kan hem handhaven als minister. Spectaculaire overwinnaars waren Edgar Faure van het Democratisch Centrum, die zich in de tweede ronde bij het linkse front aansloot, en oud- prerruer Mendes-France. die in Gre noble de gaullistische kandidaat die een grote voorsprong had, met steun van de communisten versloeg. Wat vóór gisteren niet voor moge lijk werd gehouden, was de discipline van zowel de socialistische als de com munistische kiezer. Zij hielden zich ste kandidaat te steunen. Dit leverde de linkse federatie 26 winstzetels op en de communisten gingen van 41 naar 73 zetels. Het Democratisch Centrum viel terug van 55 tot 27. Onafhanke lijke conservatieven (15) en andere linkse groeperingen (10) completeren het parlement. VOORSPELLERS Volgens premier Pompidou waren de voorspellers en rekenmachines c< schuldigen van de gaullistische terug gang. Door 'het optimisme „meen een aantal kiezers dat de zaak we] bekeken was en dat geen inspanning meer ver eist was". Het opkomstpercentage stelt Pom pidou echter in het ongelijk, nog nooit werd in de tweede ronde een percen tage van 75 bereikt. Pompidou zei geen beroep te zullen doen op Leca nuet, die alleen op het stuk van de buitenlandse politiek van De Gaulle van mening verschilt De uitslag betekent een geweldig succes voor Francois Mitterrand, die het verbond met ae communisten aan ging. Hoewel het gezag van de Gaulle ongetwijfeld wel iets is aangetast, zal het van geen invloed zijn op zijn poli tiek. Hij is tot 1972 als president ge kozen. Wanneer samenwerking met het parlement onmogelijk blijkt, kan hij altyd nog tot ontbinding overgaan. Maar dan kan hij een jaar lang geen parlementsverkiezingen uitschrijven. De percentages waren: gaullisten (43 procent), linkse federatie (24 pro cent) en communisten (21,5 procent). Geheime documenten op straat in Londen LONDEN Twee kinderen hebben in Londen 80 bladzijden met de trouwelijke telefoonnummers van hon derden ambtenaren van het Britse de fensie-apparaat gevonden. Het is de derde maal dit jaar dat geheime staatsdocumenten in Londen op straat zijn gevonden. Het ministerie van defensie heeft een onderzoek last. Niet enthousiast over Coiver-rapport pagina Kemmerk Het eerste elftal van de Ridderkerkse voetbalvereniging RVVH is zaterdag kampioen geworden in de 2de klas A en mag nu meedingen naar de landstitel. Ook DOVO (Veenendaal) en WHC (Wezep) zijn 2de klas-kampioen. Hierbij kan zich nog Zwart Wit voegen. Het staaf gelijk met Huizen en IJsselmeervogels. Soeharto legt eed af pag. 5 •fe Honderd jaar China in origi nele film Pag- Radio TV ,Hirr woont geen lief jong meisje de enige, die hier woont is Ellen die zit vol sproeten." DEN HAAG In de Spaanse ambas sade aan het Lange Voorhout is zater dagnacht brand uitgebroken. privékamer van de ambassadeur J. M. Aniel Quiroqu werd geheel door de vlammen verwoest. Antiek meubilair, kostbare gobelins, schilderijen en een kristallen kroon gingen verloren. De politie heeft sterke vermoedens om aan brandstichting te denken. Bij de ambassade werd een stuk fles met lont gevonden, dat naar benzine rook. De zogenaamde „molotof-cock- tail" moet omstreeks drie uur door een raam van de kamer op de bega ne grond zijn gegooid. Een politiea gent bij de Amerikaanse ambassade, niet ver daar vandaan, hoorde glasgerinkel. De Amerikaanse ambassade wordt reeds enige tijd permanent bewaakt. De agent ontdekte de brand en sloeg alarm. Van de brandstichters was geen spoor meer te bekennen. Op de eerste etage sliepen vrouw en kind en op de derde etage ook een vrouw. Zij werden voor alle zekerheid in veiligheid gebracht. Hoe wel de brandweer het vuur in de bene denkamer wist te beperken. Met twee nevelstralen en roet. ge bruikmaking van negen perslucht toestellen werd het vuur in circa an derhalf uur bedwongen. De dichte rook werd uit het pand verdreven. Zoals gebruikelijk bij bran den in overheidsgebouwen en ambassa des rukte de brandweer met meer terieel uit dan in feite nodig was. De zaakgelastigde van de ambassade, die zich op de hoogte stelde van gebeuren, bedankte persoonlijk brandweer voor hun snelle optreden. Ook hoofdcommissaris Gualtherie vai Weezei verscheen ter plaatse. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft bevestigd dat de brand ver moedelijk is aangestoken. Namens de regering werd aan de Spaanse ambas sadeur excuses aangeboden voor het FLEXA-DEALER SCH0NEVELD Kempenaerstraat 71, Oerstgeest. TeL 50X05 gebeuren. De justitie stelt een nauw keurig onderzoek in om de brandstich ters te kunnen arresteren. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Drieling van vijftien pond ZANDVOORT Het echtpaar W. G. HollanderOoterman is zaterdag ver blijd met de geboorte van een drieling De artsen die mevrouw Hollander bij- stonden spraken van een zeer bijzondere gebeurtenis, omdat de drie kinderen te- samen vijftien pond wegen. De kinderen, twee jongens en een meisje wegen 4,5 pond, 5.5 pond en 4.5 pond. FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. Tragisch TNE gloriedagen van Soekarno be- horen nu definitief tot het ver leden, de glans is verdoft. Het is wel een situatie vol van men selijke tragiek. Hij heeft zijn roem geheel en al overleefd. En uiteinde lijk is zijn figuur, die eens saambin dend op de tegenstellingen inwerkte, zelf een oorzaak van verdeeldheid geworden. Het besluit waarbij hem nu ook de formele zeggenschap werd ontnomen is op zichzelf een compromis. Som migen zal het niet ver genoeg gaan, anderen echter te ver. De oplossing lag in het midden. Soekarno zal in de geschiedenis de man blijven die zijn land en volk de onafhankelijkheid gaf, maar die het vervolgens toch niet de democrati sche stuwkracht heeft gegeven wel ke nodig was. In dit en andere opzichten waren zijn capaciteiten toch te beperkt en bovendien niet jnist gericht Te hopen is dat zijn nu nog voor lopige opvolger op deze punten sterker blijkt Onnederlands £)E brandbom in de ambassade van Spanje in Den Haag betekent een volkomen onnederlandse daad. Gelukkig is een gebeuren als dit bij ons in alle opzichten ongewoon en dat behoort het ook te blijven. De mogelijkheden om zich te uiten en de vrijheid daartoe zijn in ons goede land zo vele en zo groot, dat men bepaald niet zijn toevlucht be hoeft te nemen tot gedragingen die buiten de orde vallen. Waarbij komt dat deze daad, behal ve in alle andere opzichten verwer pelijk, ook nog laf moet worden ge noemd. Zij werd verricht in het nachtelijk dnister en uiteraard in de naamloosheid. Men moet maar raden, niet alleen wie het heeft of hebben gedaan, maar bovendien welke de motieven zijn geweest. Wij willen het in Nederland graag Nederlands houden. Auteur Vidal hekelt „Kennedy-dynastie" NEW YORK - De schrijver Gom Vidal, een stiefbroer van Jacqneline Kennedy, heeft in een artikel in Esqui re felle kritiek geleverd op wat hij noemt de „heilige familie". Volgens Vi dal besteedt de familie Kennedy mil joenen dollars aan publiciteit om do vermoorde president te verheerlijken ie weg naar een familiedynastie voor te bereiden. Kennedy heeft, ondanks de schitte- tering om hem heen, de Verenigde Sta ten niet opnieuw in beweging gekre gen zoals hij had beloofd. Kennedy zou constitutioneel als president wei nig hebben kunnen uitrichten al zou hij misschien de kansen voor zijn broer hebben willen bewaren. ,De familie was tenslotte zijn enige zorg en kleurde al zijn daden en oorde len", aldus Vidal. „Maar op het ogen blik heeft de dode Kennedy oneindig kracht dan de levende." BInzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze ITm

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1