11 13 El ,Elke avond hetzelfde programma' Als prof. Zijlstra bankier wordt... Gardisten slaags met ambtenaren PRIMEUR: VARKENSWACHT VIA TV 4000 middenstanders vragen sanering Weense operette een romantische draak VRIJDAG 10 MAART 1967 AARLO „Wel, dat is 'm dan." Met een breed armgebaar vijst de heer F. Görtz naar een jein model televisietoestel in de loek van de huiskamer. Onze be- angstelling verbaast hem niet in iet minst: elke dag ontvangt hij ele bezoekers, wie het allemaal m die kleine kijkkast is begonnen, [leuren-tv of een grote verschei- [enheid aan programma's? Inte- endeel. Het toestel heeft slechts en zeer beperkt repertoire: elke litzending is afgestemd op zeugen n biggen. vervelend, elke avond het zelfde pro gramma? Voor Frans Görtz (52) uit Baarlo bij Venlo is het medium tele visie niet louter een vorm van amusement. Vanuit zijn luie stoel wil hij een blik kunnen werpen de stal met kraamhokken. controle kunnen uitoefenen op de pas gebo ren biggetjes. Een gesloten televisie circuit in zijn bedrijf maakt dat gelijk. len televisiecamera, bevestigd aan een op rails lopend wagentje, kan zich ii de lengterichting van de stal heen en weer bewegen, op anderhalve me ter boven de zeugen. Die camera j kan van de huiskamer ën van slaapkamer uit bediend worden in beide vertrekken staan ook m< tors, waarop de gebeurtenissen in de 1 stal te volgen zijn. WEUIV VOOR EUROPA Bet gaat om een proef van een half jaar, die eventueel voor verlenging vatbaar is. Televisie voor controle- I en bewakingsdoeleinden is geen I vreemd verschijnsel meer. Toepas- I sing in de agrarische sector evenwel is een primeur voor Europa. Het ini- tiatief hiertoe ging uit van het Insti tuut voor Landbouwbedrijf sge- j bouwen te Wageningen en Philips te Eindhoven. IDe belangstelling is enorm", glim lacht de heer Görtz. „Er is een dag geweest, waarop we met z'n drieën een groep door de boerderij moesten rondleiden. Natuurlijk zijn vooral varkensfokkers geïnteresseerd. Bui tenlandse bezoekers hebben we ook gehad. Uit Amerika en uit Frank- rans Görtz geeft dê „voorlichting" met verve. Hij weet precies, welke vragen we zullen stellen en bespaart ons de moeite ervan. Vlot draait hij zijn verhaaltje af. We krijgen een foldertje in de hand gestopt, waarin de voordelen van „kijken op afstand" worden opgesomd. GEROUTINEERD Jeroutineerd poseert hij voor onze fo- rograaf. De hand gaat al automatisch naar het kleine bedieningspaneel: „Ik zal het beeld wat lichter zetten. Dat wilt u toch, hè, voor de foto?" De camera in de stal wordt vanuit de huiskamer in beweging gebracht en de elf kraamhokken glijden over de beeldbuis. ,Een mooie plaat" met een groepje moedermelk drinkende biggen is er niet direct Veel wriemelende lijfjes, maar te verspreid. „D'r zijn vandaag niet zoveel biggen", verontschuldigt de heer Görtz zich. „Tja, dat heb je zelf niet in de hand, hè? Je moet met vee nu eenmaal altijd geduld hebben, nietwaar?" t)at geduld «wordt ditmaal niet te lang op de proef gesteld. Dochter Gertje wordt naar de stal gedirigeerd om de gewenste formatie tot stand te brengen. Dan klinkt het al gauw te vreden tot de (Limburgse) fotograaf: „Nou, deez' is sjoen, hè?" :e gids is in feite fruitteler: van de "hectare grond is 20 ha bestemd voor voornamelijk appels en peren. „We hadden vroeger een gemengd bedrijf, maar moesten op een gege ven moment gaan specialiseren. De koeien hebben we toen maar aan de Henk J. de kleijnen ,We hebben doorlopend 120 zeugen en nog een stel voor de opfok. Als we in topvorm draaien, zijn er 350 tot wel 400 biggen. Naast de elf kraam hokken hebben we 31 opfokhokken. „Veertig zepgen hebben een plaats op zolder gekregen, een speciale trap vormt de verbinding met de begane grond. Een ruimtebesparende sing, die ook al de aandacht van col lega-fokkers heeft. De televisie-installatie heeft de heer Görtz al vanaf Kerstmis in huis. gra tis. „Of de ervaringen, die ik ermee heb opgedaan gunstig zijn? Jawel. Toch zou ik het zelf niet aanschaf fen. Voor mij zou het niet helemaal rendabel zijn, omdat de stal dichtbij het huis is. Als de stal verderop zou staan er wel over denken. Mijn principe is: met zo weinig mogelijk arbeid een zo groot mogelijke prestatie leve ren. De tv-installatie zou me onder andere omstandigheden ook wel pas komen. Overigens heb ik er geen flauw idee van, hoeveel het grapje kost. Dat is nog niet bekend." LICHT OP ROOD Wanneer een drachtige zeug onrustig wordt en van stro een soort nest probeert te maken, springt er bij de varkensfokker een denkbeeldig licht op rood. De biggen zijn dan op komst en de fokker moet controle uitoefenen. Vaak komt het voor, dat de moeder de biggen dooddrukt. Slapeloze nachten zijn het gevolg. Frans Görtz hoeft zich geen zorgen te maken bij de geboorte. Als hij onder de wol gaat, stelt hij de wek- oude... of jonge... klare is toch maar je ware! kleine glaasjes, groot genoegen kant gedaan. Fruit bleef over. varkensfokkerij was eigenlijk liefhebberij van m'n vrouw". VOORJAARSBEURS BOUW+VERWARMING UTRECHT Nog 3 beursdagen Voordelige reis- en entree-biljettan op de w N.S.-stttions verkrijgbaar. dagelijks van 9-17 uur. behalve zondag. ker af op een bepaald tijdstip en schakelt de monitor in bij het ontwa ken. Mocht de varkensfamilie nog niet zijn uitgebreid, dan stelt hij de wekker opnieuw af en draait zich nog eens om. Uitgeslapen als hij is, laat fruitte ler/varkensfokker Görtz geen mo ment voorbij gaan om reclame te ma ken voor de nieuwste toepassing van de televisie. Trouw aan het consigne De heer Görtz, de hand. op het kleine bedieningspaneel, bij de huiskamer-monitor. Op de beeldbuis: zeug (onder) en hon gerige biggen (boven dwars- stang). I Zeugen en biggen in elf kraam hokken bijeen. De gedragingen van het vee kunnen via het ca mera-oog (boven) worden ge registreerd. van de initiatiefnemers propageert hij: „Het is praktisch in de meest uitgebreide zin van het woord." Bij ons vertrek moeten we niet vergeten, het gastenboek te teke nen. Het is niet de eerste de beste boerderij en de heren van Philips willen precies weten, van welke zijde belangstelling werd getoond. In totaal 15.000 aanvragen verivacht (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De belang stelling van de zyde van het mid den- en kleinbedrijf voor het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds is overweldigend. In enkele weken tijds is het aantal aanvragen sanering opgelopen tot over de 4000. Directeur H. Post had de eerste tjjd een fors aantal aanmeldingen verwacht, maar het nu binnen ge komen aantal gaat alle ramingen te boven. De toestand onder de kleine ondernemers bljjkt nog veel slechter te zijn dan men had gedacht. Met de wetenschap van dit mo ment gelooft de heer Post, dat voor de komende jaren in totaal gerekend moet worden op circa 15.000 aanmel dingen voor sanering. Naar zijn oordeel zijn er een 50.000 middenstanders, die te weinig verdienen om goed rond te bomen en hun bedrijf op een verantwoorde wijze te leiden. Van deze 50.000 zul len er waarschijnlijk een 25.000 door zetten, on.dat men zich schaamt voor een aanmelding om sanering en dat men tegen elke prijs zelfstandige wil blijven. Voor een 10.000 gevallen zal ont wikkelingshulp of overschakeling naar een andere branche uitkomst kunnen bieden. Meer nodig De noodkreten, die in het verleden door de middenstandsorganisaties zijn geslaakt over de moeilijke positie de harde matras met alle comfort van een zachte! keringen zal beginnen. Naast een cen trale saneringscommissie kent het fonds nog 14 regionale commissies, een voor elke provincie en drie voor de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Deze regionale commis sies zijn samengesteld uit deskundigen uit het midden- en kleinbedrijf, leden van de Kamers van Koophandel en bestuursleden van de borgstellingsfond- Ter beoordeling van de ontwikke- lingsaanvragen is een centrale ontwik- de middenstand, blijken* voor niet één kelingscommissie in het leven geroe- procent overdreven geweest te zijn. Er weliswaar een deel van de mid denstand dat het goed heeft en eer ander deel, dat redelijk rond kan ko- de groep die met grote moeilijkheden kampt is groter dan len hadden gedacht. De geraamde ƒ250 miljoen voor het Ontwikkelings- en Saneringsfonds het Midden- en Kleinbedrijf zul len daarom meer dan nodig zijn. Het voor dit jaar uitgetrokken bedrag van 6 miljoen dat nog verlaagd is tot 5,5 miljoen, is dan ook te laag geweest. Om een belangrijke bevolkingsgroep de helpende hand te bieden zal de overheid de komende jaren grotere be dragen moeten uittrekken. Het aantal aanvragen om ontwikke lingshulp bedragen nog geen 100. Op den duur zal de verhouding tussen de aanvragen om sanering en ontwikke ling echter gunstiger worden. Het aan tal saner ingsge val len is thans bijzonder hoog, omdat velen met sanering ge wacht hebben op de instelling reeds lang aangekondigde Ontwikke lings- en Saneringsfonds. De ontwikkelingshulp aan de bedrij ven zal kunnen bestaan uit een mische „doorlichting" om de mogelijk heden voor de toekomst te peilen uit advisering in economische en of tech nische zin en ook wel uit financiële hulpverlening.. Uitkeringen de harde matras met alle comfort van een zachte! Zijlstra: geen penetratie CIA DEN HAAG Er is geen penetratie van de Amerikaanse geheime dienst (CIA) in studentenorganisaties in Lei den of elders in het land. Professor Zijlstra zegt dit in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamer lid Slotemaker de Bruine (pac. soc.). Rhenen) en Simon van Ruysdael (gezicht op Amersfoort). Wèg van het Louis Quinze-meubilair, van de behalve een begaafd toch echte Venetiaanse kroonluchter en eer bevoorrecht m in een onzer redacteuren) HAAG Prof. dr. J. minister-presidenten binnen vier jaar ontmoedigd kabinet Catsbuis moeten verlaten omdat ^J14 men ze niet meer wil, HIJ draait de mej Soestdijk voor onmiddellijk waarvan er twee de aanduiding H.M. dragen. Jazeker, dat zijn twee „hot lines" contact met de Koningin. Eén in haar werk- en één in haar slaapver- i radio en tv trelc Contact komt tot stand door 'n.n®n. verne" simpel de knop in te drukken. Niet het Catshuis viaan af te luisteren, want het zijn twee volkomen aparte lijnen. men. Wilt wonen? Neen, m'n woning in Mar lot bevalt me opperbest. Wilt u alstublieft als minister-president blijven optreden? Neen, om persoon lijke redenen doe ik dat, ook bij nader inzien, niet. Zelfbewust en met ere gaat pro fessor Zijlstra dus de aftocht bla zen. Zijn mooie kamer aan Plein w 1813 stelt hij, althans zoals de kaar- i^nd^ohe ten nu lijken te liggen, beschikbaar houder de staat) ZWIJGZAAM Zo openhartig als de Staat over haar minister-wedden is (minister president ongeveer negentig mille) zwijgzaam blijft de Neder- Bank (enige aandeel- iver het inkomen van haar president-directeur. Zij dezelfde vergissing maken als de £uhctie op 150 mille. NTS.innrnaalman van wncnunaR i. In zijn te verwachten nieuwe functie zal prof. dr. J. Zijlstra zich onder meer bezig gaan houden met het reguleren van de geldstroom, zoals hij dat hier in mini-formaat demonstreert. NTS-journaalman van woensdag jl.) Biesheuvel. Sterkte Biesheuvel. We gunnen u een Barend-effect. Aardig te weten wat daar aan be- m®near lastingen afgaat. Wel, ongeveer tach- - n harte tig miue. Blijft een inkomen dat ben. In het geval Zijlstra is zelfs zijn ten in het bedrijfsleven mag heb- vctic blijft onder dat van menige -- 0 Daaraan kunt u meteen beginnen zakenman, of bijvoorbeeld een be- hoogleraarschap niet verenigbaar, te werken door prof. Zijlstra's eerste kwaam chirurg. Belangrijk is ook Hetgeen betekent, dat hij zich over daad als premier: zijn benoeming te bedenken dat de president-direc- vijf jaar geen professor meer kan H||É J:jjg| |jgr teur van de Nederlandsche Bank noemen. Hij wordt dan weer dr. geen nevenfuncties als commissaria- Zijlstra. tot president-directeur derlandsche Bank ongedaan te ma ken, ongedaan te maken. Met ande re woorden: door met uw kabinet hem opnieuw als zodanig voor te dragen. Herbenoeming kan dan volgen. Tenminste, als hij wil. SOBERTJES Dan komt hij terecht in het ui terst sobere vertrek van het oude Nederlandsche Bankgebouw aan de Turfmarkt in Amsterdam, waar hij belangrijk werk kan blijven doen voor 's lands economie. Om, zoals de Wet het zegt: „de waarde van de Nederlandse geldeenheid te regu leren op zodanige wijze als voor 's lands welvaart het meest dienstig is en daarbij die waarde zoveel mo gelijk te stabiliseren". Voorts, om als bankier van de banken toezicht uit te oefenen op het kredietwezen. Dus de geldstroom te regelen zoals hij dat in het klein met wat kna ken op het plaatje doet De eenvoud van zijn werkdomein, met alleen als moois een echte Breitner aan de muur, moge hem (ten overvloede) in zijn rent meesterschap inspireren. Denk niet, dat zijn nieuwe kamer in het lage deel van het in aanbouw zijnde bankcomplex, aan het Frede- riksplein, waar hij over een half jaartje heen zal verhuizen er luxu euzer uit zal gaan zien. 'T MOCHT NIET Deze directiekamer van maar vier bij zes zal een ongeveer gelijk beeld vertonen. Graag hadden we ter kennismaking van Holtrop's op volger een foto uit het pas glasdich- te venster met uitzicht op het Sin gel en de Stadhouderskade geno men. Maar het mocht niet. Zelfs vertrouwde relaties die een foto toestel bij zich hebben vinden een nadrukkelijk geïnstrueerde portier op hun weg, die zijn plicht zou ver zaken als hij dit apparaat niet in bewaring zou nemen. Wèg dus uit de mooie kamer aan het Plein met ene de Witt boven de schouw van Nicolaas Maes; met doe ken van Jan van Goyen (gezicht op Kamer van de president-directeur van de Nederlandsche Bank. Consumentliever service dan korting UTRECHT Bij de kopers van ver- warmings- en huishoudelijke appara tuur speelt de korting een belangrijke rol. maar de grootte van deze groep wordt overschat In vele gevallen wordt de service belangrijker geacht dan de korting. Dit deelde de directrice van het Rot terdamse instituut voor psychologisch markt- en motievenonderzoek, me vrouw dr., M. Zeldenrust-Noordanus, mee op een jubileumbijeenkomst van de Nederlandse vereniging-van hande laren in verwarmingsapparatuur en huishoudelijke artikelen. Het instituut had in opdracht deze detaillistenvereniging onder enke le tientallen huisvrouwen een steek proef gehouden. HONG KONG Bij gevechten tussen rode gardisten en functio narissen in Fat Sjan, 160 kilome ter ten zuidwesten van Kanton, zijn 170 slachtoffers gevallen. Het in Hong Kong verschijnende blad Daily Mail meldde dit gisteren. De ernstige botsing had zich vrij dag voorgedaan. Negenduizend gar disten drongen toen een kantoor van de communistische partij binnen waar 600 mensen werkten. Bij de daarop volgende gevechten werden 170 personen gedood of gewond, al dus het blad. De correspondent van het Duitse persbureau DPA meent uit berichten in de provinciale Chinese pers te kun nen opmaken dat de laatste „burch ten" waar de tegenstanders van de cen trale legerleiding in Peking zich verschanst hebben, op het punt van capituleren staan of zich al hebben overgegeven. ROTTERDAM De Hoofdstad ope rette die zich nog steeds gaarne aan haar traditie houdt, om de oude, be proefde klassieke operettes in het le ven te houden, gaf gisteren een opvoe ring van „Zwei Herzen im dreiviertel Takt", in een vrij goed bezet Luxor Maar goed beschouwd is deze pro ductie een romantische draak: de prins uit het sprookje, die aan elke vinger een vrouw kan krijgen, niet wil trou wen met de voor hem bestemde prin ses en verliefd wordt op de dochter van de koetsier, wat natuurlijk ook niet door kan gaan. De lach en de traan, maar allebei on. echt. Echter de draak is schoon ver momd: prachtige costuums, mooie de cors en zoetvleiende muziek, maken hem presentabelmaar als hij aan die laatste elementen iets gaat manke ren, dan wordt de draak weer draak. Het is jammer voor de Hoofdstad operette, die het zo graag goed wil, doch die te kampen heeft met vele zorgen, waarvan de financiële niet de minste is. Het is een gezelschap dat het zonder rijkssubsidie moet doen. Bij het breken van het verzet zou het Volksbevrijdingsleger een grote rol hebben gespeeld. De eenheid van de strijdkrachten is niet doorbroken. Daarmee zou het ge vaar van een burgeroorlog, althans voorlopig, van de baan zijn. Er zijn nog al hinderlijke tekortko mingen. Het orkest is niet sterk ge noeg en heeft niet de juiste bezetting om er de echte Weense sfeer in te brengen. Men ervaart eenvoudig het gemis aan een goed strijkersensemble. Dat kan de dirigent John Kapper, die er echt toch wel uithaalt wat er in zit met zijn orkest(je) niet vergoeden. Wat de stemmen betreft; Herman Valser. Antonia Galli, maar vooral Liz- zi Schöffmann, die over een warm en levendige stem beschikt, blijven beko ren. De gast van het gezelschap, de Wener Fritz Silberbauer, kon minder imponeren. Zijn stem is staalhard en heeft geen diepte. Zijn forto's zyn uit gesproken lelijk. Hij is daarmee juist erg kwistig. Het was de eerste voor stelling in Rotterdam en allicht zal het een en ander nog wel ten gunste veranderen. De kleine Claire Clairy zorgde als bloemenverkoopster weer voor de vro lijke noot en Herman Valser maakte van Dominik een oubollige aapjeskoet sier. P-ins Rudolf schoot in het demon streren van een aangeboren hoffelijk heid wel wat te kort. Het dames en heren solistenkwartet voldeed wel en een aardig hoogtepunt eden in aardige pias- het „Adieu" aan de kleine garde-officier. Trouwens, op dit punt de costumering mag een woord van lof niet ontbreken. Als ge heel echter kon de uitvoering van deze operette ons minder bekoren. H STEGGERDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9