Te weinig regen en te grote verdamping mee- Economische tegenvallers en Charge voor station a- Thomassen: risico s, maar geen angst TWEE MAANDEN MET KABINET-ZIJLSTRA Schoenenmode jong als het voorjaar Nieuw proces tegen nazi's VRIJDAG 10 MAART 1967 (Vervolg pagina 1) ijltempo werd met de bouw van ostfcen stuwdamcomplex begonnen, waarvan de afsluitingsmuur bij Afo- takka bijna twee kilometer lang en 1vijftig meter hoog werd. De capaci- -ileit van de eveneens uit de grond eK|estampte hydro-elektrische centrale tou een miljard kilowattuur per jaar bedragen. Rageveer tien procent hiervan zou ten goede komen aan Paramaribo en om geving (een verdrievoudiging van de bestaande produktie aan energie) in verband met de noodzakelijke in dustrialisering. Suralco nam tevens op zich een hoogspanningskabel aan te leggen. fiomede een aluinaardefabriek en een aluminiumsmelterij te bouwen. Op Beze wijze zou aan de wens vad Su- dafiname tegemoet kunnen worden ge- ?n'iomen niet alleen het erts bauxiet te Etijexporteren, maar ook het halffabrie- kaat aluinaarde en het eindprodukt ^aluminium. 4anaf1958 't voorbereidende werkzaamheden, waarbij een Frans en een Ameri- ^taans ingenieursbureau werden in- geschakeld, namen ongeveer acht paar in beslag. In 1958 werd met de eerste fase van de plannen begon- hen; in 1965 werd de laatste fase afgesloten. >or het slecht functioneren van het 300 miljoen dollar dure projekt, j waarvan de eigendomsrechten in het jaar 2040 aan de Surinaamse rege ring zullen moeten worden overge dragen, zijn de volgende hoofdoorza ken aan te wijzen: 1. De aanwezig- -13beid van de waterhyacintheen woe- kerplant, die thans het hele stuw- "Tneer bedekt. 2. Een aanzienlijk ge ringere regenval dan was voorzien. 3. Een veel grotere verdamping dan (aas verwacht. (gen de voortwoekering van de wa terhyacinth heeft de Suralco tot nog toe alles wat mogelijk is gedaan. Per poot en per vliegtuig is er op grote schaal met onkruidverdelgings- m middelen gewerkt zonder enig merk- Iftaar succes. Men heeft overwogen fcen bepaalde vissoort in het stuw meer uit te zetten met het doel de plant langzaam maar zeker weg te Jaten vreten, doch deskundigen ver wachten ook hier geen enkel restul- taat van. BROMFIETSER OMGEKOMEN OP ONBEWAAKTE SOESTDIJK De 17-jarige T. W. van der P. uit Soest is gisteravond met zijn brommer, omstreeks half acht. op de met automatische knipperlichten be veiligde overweg aan de Molenstraat tegen een trein gereden.Hij overleed] aan zijn verwondingen. DELDEN Het vijfjarige jongetje M. B. A. Blanke raakte gistermiddag onder een vrachtauto van de dienst gemeentewerken. De chauffeur G. E., die achteruit reed, had zich van tevo ren overtuigd dat de weg veilig was. Het jongetje moet geheel links van de weg met een fietsje hebben gere den. Hij was op slag dood. AMSTERDAM De 52-jarige sto ker J. R. uit Amsterdam is gistermid dag uit zijn auto geslingerd toen hij op het kruispunt IJdoomlaan-Zui- derzeeweg in Amsterdam-Noord in botsing kwam met een tankwagen. De man raakte onder de kantelende wagen en was op slag dood. Het onge luk gebeurde doordat het slachtoffer geen voorrang verleende. In Rijen is donderdagmiddag het vierjarige jongetje G. de H. verdron ken in een rioleringsput. Een buurman paste zonder resultaat mond-op-mond beademing toe. De 30-jarige heer L. Koeken uit Megen bij Oss werd bij een ongeluk op het timmerbedrijf Van de Osse te Oss dodelijk gewond. De man struikel de en kwam met het hoofd op het plaveisel terecht. NIJMEGEN In een vijver is giste ren de driejarige Jos Merx verdronken. Hij is vermoedelijk spelenderwijs te water geraakt. Maatregelen gevaarlijke stoffen e kort pas in 1950 de eerste regenbak- n het gebied van het tegen- I^voordige stuwmeer werden ge plaatst, is de. proefperiode voor het meten van de neerslag veel te kort jeweest. De dropgte van de afgelo pen drie jaar is er in de statistieken ilthans niet uitgekomen. De regen- 'ieva! is in feite dan ook sterk U1pverschat. verdamping, op zichzelf reeds groot loor het immense wateroppervlak ixperts beweren dat de omvang •an het stuwmeer niet in verhou- iing staat met de diepte, of wel de loogte van de dammen wordt bo vendien sterk bevorderd door de gro- le. met water gevulde bladen van de iiyacinth. Deze bestaan uit meerdere lagen, wat betekent dat de zon twee tot drie keer zoveel vat heeft op het neer dan aanvankelijk was bere- zouden nog meer oorzaken zijn. vaardoor het stuwmeer niet vol oopt. Er wordt gezegd dat de wa terscheidingslijn niet dicht is. Het "gesteente van de bergwanden zou po- Wreus zijn, terwijl bosrijke randen e-ieveneens water zouden doorlaten. deze moeilijkheden hebben tot ge- Talrijke bosnegerdorpjes moesten als gevolg van het Brokopondo- project verdwijnen. Ook dit kerk je van de Evangelische Broeder- gemeente werd door het langzaam stijgende water achter de dam in de Surinamerivier verzwolgen. volg gehad dat de zes generatoren van de hydro-elektrische centrale nooit tegelijk hebben kunnen draai en. Er is zelfs van een verslechtering sprake. Het vorig jaar draaiden nog vier generatoren, thans slechts twee. Voor het 340.000 zielen tellende Surina me, waarvan tien procent van de be roepsbevolking werkloos is, betekent het ten dele mislukken van het Bro- kopondoplan een grote tegenslag. De aluminiumproduktie was het vorig jaar minder dan de helft dan was voorzien (25.000 in plaats van 60 000 metrieke ton). Ook is er geen ener- j gie voor Paramaribo en omgeving i vrijgekomen, wat stagnatie betekent voor de industrialisatieplannen. De handelsbalans is niettemin voor 't| eerst sinds jaren positief. Dit komt mede door de verhoogde uitvoer var aluinaarde. De Suralco heeft de ge deeltelijke mislukking van het Bro- kopondoplan enigszins trachten te compenseren door de produktie in de betreffende, nieuwe fabriek op te voeren. Indirect zijn er ook tegenslagen waar neembaar. Er staan nog meer stuw- meerplanhen op stapel, doch deze worden thans met de grootste zichtigheid uitgeweekt. Het grootste is wel het Adampadaprojekt westelijk Suriname, waar 2.000 arbei ders met de infrastructuur bezig zijn voor de bouw van een hydro-elek trische centrale met tien keer zo grote capaciteit. De geïnteresseerde hiervoor is het Duitse Salzgitter In- dustriebau Gesellschaft, dat zowel met kapitaal uit de Bondsrepubliek als uit de Verenigde Staten werkt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „In deze wereld van de petrochemie worden risico's ge nomen. Toch behoeven we niet bang te zijn". Dit zei burgemeester YV. Thomas sen toen de raad donderdag het voorstel tot scherpere maatregelen in zake laden, lossen en vervoer van ge vaarlijke stoffen per schip besprak. In de besprekingen werden inciden ten als de stranding van de Anco State, geladen met acrionlonitryl, op de Noorderpier; de in de Botlek ver zakte tankauto met een giftige stof en de brandende tankauto op de Vap Brienenoord betrokken. Enig verschil in opvatting bleek te bestaan. Zo drong mr. K. Staab (lib.) aan op soepelheid en vroeg hij tijdige waarschuwing van het bedrijfsleven bij het ingaan der maatregelen. Maar R. Laan jr. (soc) wilde „hard en recht uit" handelen. Een voorzichtig begin noemde de cialistische woordvoerder deze stap althans iets te doen op eigen grondge bied. Waarom heeft de vakbeweging niet meegedaan in de besprekingen? wilde hij weten. In het vervolg moeten de bonden bij dergelijke zaken worden betrokken. Snel werken Burgemeester Thomassen zei grote druk te hebben uitgeoefend om de ge wenste wijzigingen der verordeningen snel in voorstellen om te zetten. Het was de bedoeling ook nieuwe bepalin gen voor vervoer van gevaarlijke stof fen op de weg te behandelen. Die kon den echter niet tijdig gereed zijn. Streng of soepel optreden? De burge meester wilde een standpunt Innemen, dat tussen die twee uitersten in kan liggen. In ieder geval zal samenspel en overleg met alle betrokkenen nodig (Van i economische medewerker) Miljc miljoi oor het Brokopondoprojekt gens nog wel enige hoop. gaat miljoenen en nog eei nen kosten. Als de Saramaccarivier zou kunnen worden omgeleid en via tunnels in het Bommesteinstuwmeer zou kunnen worden gebracht, kan volgens deskundigen nog wel het wa terpeil worden bereikt, dat voor een goed functioneren van de elektrici teitscentrale bij de dam van Afobak- ka noodzakelijk is. ECONOMISCHE mee- en tegenvallers blijken uit statistiek cijfers over de eerste twee maanden van 1967. Maanden waarin het tijdelijk kabinet Zijlstra de toon aangaf, waarin verkiezingen werden gehouden en waarin getimmerd werd aan een nieuw kabinet. IN- EN UITVOER De buitenlandse handel in januari (februari is nog niet bekend) is paald meegevallen. De invoer steeg met 9 pet. maar de uitvoer kon met niet minder dan 20 pet. worden opge voerd ten opzichte van januari 1966. Hierdoor werd de invoer in de eerste maand van het jaar door 88 pet. door de uitvoer gedekt tegen 80 pet een jaar geleden. Het invoersaldo was hierdoor ook een stuk kleiner dan vo rig jaar: nu ƒ288 miljoen en toen 453 miljoen DEVIEZEN Invloed op onze deviezenvoorraad was nog niet te bespeuren. Eerst moe ten de betalingen gedaan zijn en bo vendien moeten de cijfers van de han delsbanken over januari bekend wor den gemaakt. Nu weten wij alleen dat de goud- en deviezenvoorraad van de Nederlandse Bank in januari met ƒ219 miljoen zakte tot 7.136 miljoen. Bij de- banken zitten in vergelijking hiermee maar weinig deviezen; eind december 1966 hadden zij gezamenlijk ƒ631 miljoen. WERKLOOSHEID De werkloosheid is een stuk hoger geworden. De vele berichten over ontslagen, bedrijfssluitingen en werk tijdverkortingen hebben ons wel voorbe reid. De ontwikkeling van de werk loosheid van mannen blijkt uit het staatje: dec. 1965 45.100 dec. 1966 82.400 37.3 jan. 1966 51.900 jan. 1967 101.000 49.1 feb. 1966 53.100 feb. 1967 98.900 45.8 een seizoenverschijnsel, schakelen wij de seizoeninvloeden uit, dan is werkloosheid zelfs gestegen. ORDERS Uit de conjunctuurtest over januari blijkt, dat zowel de binnenlandse als de buitenlandse orders bij elkaar genomen zijn gedaald. Van de on derzochte bedrijven vond 30 pet de or derontvangst dan ook klein. Zou deze tendens zich voortzetten, dan zou dit een ongunstige invloed op produktie en werkgelegenheid kunnen hebben. maakt, waarvan 56 pet hoger was dan j een jaar ervoor. 39 pet gelijk en 5 pet lager. In de eerste twee maanden van 1967 daarentegen werden 49 dividenden be-1 kendgemaakt. waarvan 39 pel hoger; was dan in 1966, 51 pet gelijk en 10 pet lager. BELASTING De fiscus had geen klagen. In janua ri althans ontving hij ƒ1.535 miljoen aan belastingen, 27 pet. meer dan ir januari 1966. Op zichzelf zegt dit na tuurlijk niet zo veel. Eén maand L voor een oordeel tekort. Maar als start is het wel opwekkend. Amsterdamse jongelui houden reizigers aan LONEN De cijfers laten over januari nog maar een bescheiden stijging vj regelingslonen zien (de lonen die in de collectieve overeenkomsten zijn vast gesteld). In het bouwbedrijf, voedings- e notmiddelenindustrie. akkerbouw en veehouderij en verkeer is er geen ver andering van de uurlonen gistreerd. Wel bij de metaalnijverheid en de overheid. De stijging van d« lonen van mannelijke handarbeiders lag in beide gevallen tussen de 3 en 4 procent. LEVENSONDERHOUD Opvallend is dat de kosten van le vensonderhoud, geregistreerd door het prijsindexcijfer van 15 juli 1966 tot 15 januari 1967 (het laatst bekende cijfer) onveranderd zijn gebleven. Er zijn on derling in het pakket wel verschillen maar het eindresultaat blijft gelijk. En dat geldt voor de portemonnee. Vergeleken met 15 januari 1966, dus precies een jaar ervoor, komt er een stijging van 3 1/4 pet. te voorschijn. Dat is een stuk minder dan van 15 jan. 1965 tot 15 jan. 1966, want toen werd het leven 6.9 pet duurder. In het voorjaar plegen de prijzen aan te trek ken. Wij zullen maar niet te vroeg juichen. BESPARINGEN Er is in januari minder gespaard dan in januari 1966. Nu werd er netto bij alle traditionele spaarbanken te za- men ƒ94.4 miljoen gespaard tegen toen 106,8 miljoen. Die achteruitgang vol trok zich bij de algemene spaarbanken de netto besparingen in januari j van 47,7 miljoen tot 39.4 miljoen zakten. Bij de rijkspostspaarbank ble ven de besparingen nagenoeg gelijk (in januari 1967 ƒ15.6 miljoen); bij de boe- 1 renleenbanken zakten zij van 43,3 miljoen tot 39,4 miljoen. Schepen, die onder de bepalingen voor gevaarlijke stoffen vallen, die nen direct te worden behandeld als dat kan, meende de heer Thomassen. Over de vraag of zo'n schip als het moet wachten naar een speciale plaats moet worden gedirigeerd dan KALFJESDRlELtm VOORTHUIZEN Een van de koeien van de veestapel van de heer Vermeer te Voorthuizen heeft een drieling tec. wereld gebracht. Twee moesten enige dagen worden bijge voerd met eieren en suiker om ze in leven te houden. Documentaire op komst over apen AMSTERDAM De „apenexpedi- tie", die maandenlang in Afrika (Guinee) het doen en laten van chim pansees heeft onderzocht wij brach ten daar eerder een uitvoerig artikel over is in ons land teruggekeerd. Dr. A. Kortland en zijn drie weten schappelijke medewerkers, J. van Orshoven, drs. J. C. J. van Zon en drs. R. Pfeijffers, hebben wel drie ki lometer filmmateriaal bjj zich. Daaruit zal geprobeerd worden ook een docu mentaire voor „het grote publiek" sa men te stellen. Doehtermij Vasco vraagt surséance MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft de NV Reumkens" bouwbedrijven een dochteronderne ming van de Vascomij op eigen ver zoek surseance van betaling verleend. De bewindvoerders van Reumkens' bouwbedrijven zijn dezelfde als die van de Vascomij. De crediteurenverga- dering zal op 6 april worden gehou- wel naar ue kade. waar het later gelost wordt zal hij de havenmeester advies vragen. De vakbeweging is in de zaak be trokken, omdat een bestuurder van da Alg. Bond van Verv oerspersoneel, het raadslid W. J. Hulsker (soc.), in de commissie havenbedrijven zitting heeft. Maar de heer Laan vond dit niet voldoende. U vraagt toch ook advies aan de Scheepvaart Vereniging Zuid, wier voorzitter, de heer J. van Til burg, ook in de commissie zit? In voor komende gevallen zal de vakbeweging worden ingeschakeld, beloofde de heer Thomassen toen. Zeg het met bloemen Ir aan tulpen en narcissen Wegen Spoorlijn AMSTERDAM De politie heeft gisteravond omstreeks half negen onge- \eer dertig jongens en meisjes voor het Centraal Station verdreven. De jon gelui vielen treinreizigers lastig, en be letten hen het station binnen te gaan. Bij de charge, die werd uitgevoerd, nadat de jongelui enige malen was ge last te verdwijnen, werd gebruik ge maakt van de gummiknuppel. Volgens de politie pleegden zij on tuchtige handelingen op het Stations plein. Er werden twee minderjarige meisjes aangehouden. Zij zullen aan de kinderpolitie 'worden overgeleverd. KEULEN De Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa heeft drie supersonische vliegtuigen van het type Concorde besteld, welke voor 1973 zullen worden afgeleverd. De optie op drie Amerikaanse su-i personische toestellen blijft echter van kracht. DIVIDENDEN Voor aandeelhouders, als groep ge zien. is 1967 minder goed ingezet dan 1966. In de eerste twee maanden van 1966 werden 59 dividenden bekendge- Een tikkeltje kinderlijk (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM De schoenen mode is eigenlijk net zo lang als de rest van onze garderobe. Er zijn geen damesachtige, hooggekante pumps meer; geen kloeke molières meer, die dege lijkheid en nuchtere kijk op het leven demonstreerden. De schoenen hebben net als de jurkjes een tikkeltje kinderlijkheid gekre gen: lage hakjes, brede neusjes, een smal bandje (of een paar) over de wreef en kleurtjes uit een ouder wetse zuurtjesstopfles. hiel; vaak tweekleurig en in leersoorten. Suède en lak beide reeds bij vorige modes favoriet, handhaven zich. Pump De pump heeft geen hoge hak meer (5 cm is het uiterste). De neus- en bak vorm zijn rond of vierkant. Alle mo dekleuren: oranje, abrikoos, violet, geel, rood. appelgroen, vinden we in het schoeisel. Wie niet bij elke japon een paar schoe nen wenst aan le schaffen (bijna noodzakelijk indien men felle kleur kiest) vindt gelukkig ook nuances beige, blauw en wit. De zomerschoenen hebben veel open hielen, maar door het uitgebreide bandjesspel op de wreef lijken de schoenen iets steviger te zitten. Ziekenfondsen boos over regeling voor ambtenaren UTRECHr De Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen U weinig gelukkig met de memorie van antwoord op het wets-ontwerp ziekten- kostenvoorziening ambtenaren. De fi nanciële paragraaf is uiterst onvolledig en zelfs niet vrij van onjuiste constate ringen. zeggen de fondsen. Er moet een nationale oplossing ko men voor het bestrijden van de kosten van de gezondheidszorg. Een afzonder lijke regeling voor ambtenaren is dan ook steeds minder aantrekkelijk. In de memorie worden de uitgaven van de ziektenkostenvoorziening voor ambtenaren voor dit jaar geraamd op ƒ207,50 per persoon. Bij een belast baar ambtelijk inkomen van bijna 4,5 miljard en een premie van 5,3 procent zou dan nog een reserve van 17 miljoen overblijven. Deze raming is volgens de CBOZ in strijd met d« feitelijke situatie. Het kostenbedrag ligt minstens 29 per ambtenaar hoger. Dat komt neer op een tekort van ƒ15 miljoen, aldus de bond. Teleurstellend vindt de bond het dat i minister vrijwel niét is ingegaan op de bezwaren van ziekenfondszijde. De CBOZ vreest dat een aantal ambtena ren met inkomen beneden de loon grens de vrijwillige ziekenfondsverze kering zal verlaten. Dat kan van in vloed zijn op de financiële positie van de fondsen en op de voor de vrijwilli ge verzekering berekende premies. DARMSTAD De openbare aankla ger van Darmstad heeft gisteren mee gedeeld dat hij 10 voormalige SS'ers in staat van beschuldiging heeft gesteld wegens massamoorden op Russen en Joden, waaronder de moord op 34.000 Joden te Babi Yar bij Kiev in 1941. De beschuldigden zouden hebben be hoord' tot het beruchte speciale com mando 4a welk commando naar schat ting 80.000 mensen in bezet Rusland heeft omgebracht De voornaamste ver dachte is de 55-jarige ex-Hauptsturm- führer van de SS, Kuno Callsen. Het proces zal later dit jaar begin nen. Niet meer voor melkhandelaren UTRECHT De minister van econo mische zaken vindt dat er geen aanlei ding is om de marges in de melkdetail- handel te verruimen. Hierom had het bedrijfschap detailhandel in de melk— zuivel produkten gevraagd. Een rentabiliteitsonderzoek had la ten zien dat men er in deze be drijfstak niet zo rooskleurig voorstaat, meende het bedrijfschap. Volgens de minister blijkt uit het onderzoek dat de bedrijven die alleen bezorgen een aanmerkelijk beter econo misch resultaat hebben geboekt dan de bedrijven die ook een winkel aanhou den. Eregelden voor kunstenaars DEN HAAG De minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft een bijzonder eregeld van 5.000 per jaar verleend aan de kunstenaars: Fie Carelsen, Charlotte Kohhler, Jacqueline Royaard-Sand- berg. Albert van Dalsum, Cor D. van der Lugt Melsert, Julia Ginzkey-Culp, Alexander N. Voormolen, H. H. Kamer- lingh Onnes, jhr. dr. W. Sandberg en Mart Stam. Chauffeur door eigeu wagen overreden BOXTEL Dc 55-jarige chauffeur L. Baars uit Boxtel is gisteren door zijn eigen vrachtwagen overreden en dode lijk verongelukt. De man was onder zijn auto de mistlampen aan het repareren. Een passerende auto raakte een van de apenstaande achterdeuren van de wagen. Deze kreeg een voorwaartse druk waardoor de motor aaansloeg. De eer Baars, vader van vijf kinderen, kwam onder de linkervoorwielen tereent. V

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7