ieuwe leidse Courantkrant vm BROKOPONDOPLAN WORDT BEDREIGD FORMAAT Oplossing in de vroege morgen Commentaren 9 Stuwmeer loopt niet vol Woekerplant hoofdoorzaak Aanslag op Van Heutsz- monument Klaar over een week Soekarno blijft aan Vrijdag 10 maart 1967 47ste jaargang idicteur: Dr. f. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghablaven mijn hart in teghanspoctl" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Is het Surinaamse Blommestein- stuwmeer, waarvan de werkzaam heden acht jaar duurden, en dat 1 miljard gulden kostte, gedeel telijk een mislukking? Dit is de bange vraag die initiatiefnemers en technici van het Brokopondo- project bezighoudt. Want de feiten zijn dat het stuwmeer niet volloopt en van de zes generatoren er thans nog maar twee draaien. )ocliter van Stalin krijgt politiek asiel WASHINGTON De 41-jarige retlana Stalin, dochter van de in 83 overleden Russisiche dictator seph Stalin, heeft bij de Ameri- anse ambassade in India politiek iel gevraagd en gekregen. Van Swetlana Stalin had men sinds de dood van haar vader weinig meer vernomen. Zij is tweemaal ge" tiuwd geweest. In 1945 kreeg zij eer kind van haar eerste man. In 1951 trad zij in het huwelijk met Michael Kaganowitch. Stalin verzette zich te gen het huwelijk, omdat Kagano witch van Joodse afkomst was. La ter gaf hij toe. Daar moet ik eens even over na denken, zei mr. Barend Bies heuvel toen hem gisteravond op een persconferentie in Nieuws poort te Den Haag een lastige vraag werd gesteld. Mr. Biesheuvel was kort daar voor door de Koningin benoemd tot formateur. Swetlana is de dochter van Stalin en diens tweede vrouw Nadia All i- luejeva, die hem ook een zoon schonk. Wassily. Wassily Stalin werd luite nant-generaal van de Sowjetrussische luchtmacht. Hij zou of in een dwang arbeiderskamp of in een naziconcen tratiekamp zijn omgekomen dan wel in de Moskouse Loebiankagevange- is gevangen zijn gezet. De jeugd van Swetlana was droe vig door de hevige ruzies tussen va- n moeder, die de zuiveringsac- an haar man verafschuwde. Na uzie tijdens een officieel diner werd later in een officieel commu niqué meegedeeld dat zij aan een acute blindedarmontsteking was overleden. Kneedbom van de Revolutionaire raad AMSTERDAM Het Van Heutsz-monument op het Olym- piaplein in Amsterdam is van nacht beschadigd door een bom ontploffing. Waarschijnlijk is ge bruik gemaakt van een kneed- bom. Een van de leeuwen naast het mo nument is gedeeltelijk vernield. Van andere delen van het monument zijn stukken af geslagen. Weer andere delen liepen scheuren op. De politie kreeg vannacht een te lefoontje van een onbekende die zei dat hij van de Revolutionaire raad was en dat het monument de lucht zou ingaf n. «Maar iullie zijn toch te laat", al dus de vermoedelijke jongeman man. Formateur Biesheuvel: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Eind volgende week kan mr. Biesheuvel een ka binet klaar hebben van zes KVP'- ers, drie VVD'ers, drie ARP'ers en twee CHU'ers. Hij zei dit gisteravond te ver wachten nadat de Koningin hem had opgedragen een kabinet te vormen dat kan rekenen op vruchtbare sa menwerking met de volksvertegen woordiging. Het ministerslijstje is nog blank. De fractieleiders zijn akkoord. De verdeling van de „ruimte" in de be groting is verder een zaak voor het nieuwe kabinet. Leidraad voor 1 stabilisatie. Er is géén geld voor aanvatten van nieuwe taken. Mr. Biesheuvel premier betekent niet: de familie Biesheuvel naar het Catshuis. Verhuizing naar de ambts woning is niet de bedoeling. „Ik heb daar mijn persoonlijke redenen voor", zei mr. Biesheuvel gisteren. Vermoe delijk biyft hij in Aerdenhout wonen. Uitvoerig nieuws over de kabinets formatie elders in dit blad. Koningin ontving kievitseieren DEN HAAG Op Paleis Soestdijk heeft de Koningin gistermorgen de eerste kievitseieren in ontvangst ge nomen. Twee eieren werden aangebo den door Ar ie Mol (13) en Jacob Ba- rendrecht (14) uit de gemeente Vier- polders bij Brielle en één ei door Wilma v. d. Wou (12) en Marian van Roessel (12) uit Tilburg. Voorzover kon worden nagegaan is nog nooit eerder op een zo vroeg tijd stip in het jaar een kievitsei ge vonden. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ET Brokopondopro- jekt dat 1 miljard gulden kostte, is ten dele mislukt. Het Blom- mesteinstuwmeer, dat in de binnenlanden van Suriname ligt, en dat met zijn 1560 vierkante kilometer groter is dan de provincie Utrecht, kan nog steeds niet op het juiste peil worden gebracht. Als gevolg hiervan werkt de gi- j gantische hydro-elektrische een-1 trale, die op 9 oktober 1965 door koningin Juliana geopend werd,, slechts op een derde van haar capaciteit. Eind vorig jaar was] het waterniveau zo laag dat ge vreesd werd dat het hele projekt I buiten werking moest worden i gesteld. Nederlander Het Brokopondoplan is het geesteskind van de in Suriname wonende Neder lander prof. dr. ir. IV. J. Bom- mestein. Op grond van luchtkarte- ringskaarten, welke in de vijftiger jaren werden voltooid, kwam hij tot de conclusie dat halverwege de Suri- namerivier een bijna natuurlijk stuwmeer kon worden gemaakt, dat van groot belang zou kunnen zijn voor de opwekking van elektrische energie ten behoeve van de alumini- umproduktie. Bij de verdere planning en uitvoering zijn geen Nederlandse experts be trokken geweest, terwijl op de Ne derlandse schatkist geen beroep is gedaan. De Suralco. de Surinam Alu minium Company (een dochteronder neming van de Aluminium Company of America), werd, in financieel op zicht, de grote initiatiefnemer en par ticipant. De Surinaamse regering, die overige.' door de oppositie gedwarsboomd werd, nam de kosten van het vooron derzoek voor haar rekening, die van de transmigratie van 5.000 bosnegers en die voor het ter beschikking stel len van de terreinen en het water. Voor vervolg zie pag. 7. r\E studenten hebben zich danig geroerd tijdens de zitting van het Indonesische Volkscon gres. Hun wensen hadden zij neergelegd in een pamflet, dat zij uitdeelden aan de afgevaar digden en aan de gasten. Kerken in Heilige Land bedreigd door emigratie pag. Kernmerk Prof. Zijlstra is binnenkort, met de dank van de natie, homo-politicus-af. Hoe zal hij zijn loopbaan vervol gen, als bankier Meer hierover op pagina 9. ■fe Grote Klaus en kleine Klaus pag. Radio TV Veldkamps laatste initiatief ais minister had succes en bracht: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister Veldkamp lijkt er weer in geslaagd te zijn in een bijzonder moeilijke situatie het verlossende woord te spreken. De besprekingen van de minister met de Landelijke Huisartsen Ver eniging LHV en het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties GOZ duurde van gister avond acht uur tot vanmorgen vier uur. In dit beraad op het departement van sociale za ken heeft de minister een aantal richtlijnen aan par tijen voorgelegd voor een compromis-oplossing voor het probleem van de artsenhonoraria. Deze richtlijnen waren geba seerd op het advies, dat woensdag de Ziekenfondsraad aan de minis ter uitbracht. AMSTERAM De officier justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag wegens openlijke geweldpleging tegen een motoragent, bij de ongeregeldheden op 14 juni van het vorig jaar, zes weken gevangenis straf geëist tegen de 21-jarige metse laar P. L, S. Legerleiders DJAKARTA Indonesische militai re leiders hebben gisteren duidelijk ge maakt dat zij Soekarno als president zonder macht willen laten aanblijv tot de algemene verkiezingen. Deze houding van de legertop heeft woede en teleurstelling veroorzaakt on der de afgevaardigden van het Con gres, die onverbiddelijk eisen dat Soe karno wordt afgezet en berecht we gens zijn aandeel in de mislukte com munistische staatsgreep. „Waarom heeft het leger zijn koers gewijzigd", zo vragen velen zich af. Zij beschuldig den generaal Soeharto van compro mis-politiek. De legerautoriteiten bleven echter bij hun waarschuwing dat een te streng optreden tegen Soekarno lot bloedvergieten in vele delen van he land zou leiden. Marine-officieren ver klaarden dat zij in dat geval wellicht hun eigen manschappen niet in oe- dwang zouden kunnen houden. Grote delen van de marine moeten nog sterk pro-Soekarno zijn. Huisartsen en ziekenfondsen zagen vanmorgen vroeg na veel onderling beraad in de richtlijnen van de mi nister een mogelijkheid om tot over eenstemming te komen. Zij besloten het compromis-voorstel nog vandaag in eigen kring te bespreken en ook nog vandaag te beslissen. De huis artsen vergaderen vanavond. Minister Veldkamp heeft bij het overleg de partijen duidelijk ge maakt, dat hij nog sléchts enkele dagen minister is. Moet een vol gende bewindsman deze zaak gaan behartigen dan zal deze nieuwe minister zich opnieuw in de materie moeten gaan inwerken en zal een oplossing van de moeilijkheden nog geruime tijd op zich moeten laten wachten. Bij het gesprek van vannacht was ook een ambtenaar van economische zaken van de afdeling prijzen aan wezig. Het was duidelijk, dat van de zijde van de regering is geschermd met een prijzenstop, indien de huis artsen niet bereid zouden zijn het conflict by te leggen. Blikseminslag: 10 kinderen gedood STANDERTON Een Afrikaan se onderwijzeres en tien kinderen zyn gisteren om het leven gekomen toen de bliksem insloeg in een school m Standerton (Zuid-Afrika). Twaalf kin deren werden gewond. BOGOTA Tachtig gewapende bandieten hebben gisteren 400 kilo meter ten noorden van Bogota een overval gepleegd op een trein, die met een groot bedrag voor de uitbetaling van lonen en salarissen onderweg was. Van de elf personen, die de trein begeleidden, werden er tien vermoord. De bandieten schoten zeven politie agenten en drie burgers dood nadat zij eerst de trein tot ontsporing had den gebracht. De buit bedroeg ruim 40.000 gulden. De enigeoverlevende was de machinist. H.C.R. „HET OUDE K0NINGSHUYS" Het kabinet INE HEER BEEL moet nog maar een stootje geven, opperden wij deze week, toen de wagen van d* kabinetsformatie na het knappe voorbereidende werk van de heer Zyistra toch nog even dreigde vast te lopen. Welnu, het stootje is gegeven en het heeft geholpen; de liberalen had den daaraan, ook intern, behoefte. En het kan nu met de kabinets formatie al niet meer mislopen. Wij verheugen ons daarover, niet in de laatste plaats vanwege de spoed die tot dusver betracht is kunnen worden en die nu ook de voltooiing snel naderby brengt. Eindeiyk immers moesten we een» uit de beklemming, dat by ona kabinetsformaties onvermydeiyk lang duren en dat zelfs enkele mis lukkingen, bijvoorbeeld ter zuive ring van de lucht, onontkoombaar moeten heten. Naar onze indruk heeft de formatie van nü opnieuw bewezen, dat pro gram en zetelbezetting zaken zyn die zich moeilijk laten scheiden en daarom ook niet strikt het een na het ander moeten worden afgewerkt. In een politiek gevoelige situatie als welke ons land pleegt te ver tonen grüpen beide sectoren nu een maal op elkaar in en overlappen ze Wat ons by deze formatie voorts verheugt, is dat de magische cirkel is doorbroken als zou de minister president vrywel automatisch uit de grootste party dienen te komen. De bekwaamheid van de heer Zyi- stra had de KVP al van die gedachte afgeholpen, en daarvan eenmaal losgeraakt heeft men daar terecht ook de heer Biesheuvel aanvaard. Wy wensen de formateur in de vol tooiing van zyn kabinet gaarne alle succes toe. Sanering LONDEN Engeland en Roeme nië hebben gisteren een akkoord ge tekend dat een grote samenwerking op wetenschappelijk en technologisch gebied beoogt. JN het verleden hebben de midden standers nog al eens aan de bel getrokken by overheid en politiek* partyen om duidelijk te maken, dat het midden- en kleinbedrijf meer aandacht verdient bii bet sociaal en economisch beleid. Het gaat hier om een sector van het bedryfsleven met 300.000 onderne mingen, waarin circa een miljoen personen werkzaam zijn. Te gemakkelijk is in het verleden gemeend, dat de middenstand zich wel redt en dat men de noodkreten niet te ernstig moet nemen. Bij de stembusuitslagen zyn d* moeilijkheden de middenstand bit tere ernst gebleken. Zelfs is gevraagd om een eigen minister. De ervaringen die het Ontwikke- iings- en Saneringsfonds reeds heeft opgedaan bevestigen, dat by de mid denstand nog veel stille armoede ge leden wordt. Wanneer in enkele maanden tyds 4000 kleine ondernemers om sane ring (opheffing) van het bedryf vra. gen, is dit een teken aan de wand. By het nieuwe regeringsprogram moet hiermee rekening gehouden worden. Onbestendig DE BILT Achter een depressie, die van de Golf van Biscaje over En geland naar Schotland trok, wakker de gisteravond in ons land de wind tot stormachtig aan uit zuidwestelij ke richting. Inmiddels trok een diepe depressie ten zuidwesten van IJsland langzaam naar het oosten. Rond deze lagedrukgebieden zal in het komende etmaal met krachtige en af en toe harde zuidwestelijke winden koelere en onstabiele lucht naar ons land worden gevoerd. In deze lucht komt een veranderlijke bewolking voor waaruit plaatselijk buien zullen vallen. Op de oceaan blijft de depressie activiteit tamelijk groot, want een volgende storing trekt van de Azoren alweer in de richting van het Kanaal. Hierdoor blijft het weer onbestendig DE BILT Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde zuiwestelijke wind. In het algemeen iets lagere tempera- 11 _Jn"ar,: zon °P 07-05. onder U.36. maan Binzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze NB

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1