onmisba bouwstoffen onmisbare vitamine extra caroteen heerlijke D'66 lijkt niet op vroegere l vrij zinnig - democraten Blue I Band jVIER DODEN IN VERKEER Proces tegen Nederlanders Belgen saboteren EEG - spelregels de Jonge zendelinge in Indonesië vermoord Emmy Verhey wint f 16.000 Oom en neven op dievenpad lRT^ DONDERDAG 9 MAAKT 19OT i Professor Oud: Televisie maakt districtenstelsel onnodig (door Hans van Spanning) ROTTERDAM „Ik kan in D '66 op geen enkele wijze een moderne vorm van de vroegere Vrijzinnig democratische bond zien. De VDB stond tussen de SDAP en de Liberale staatspartij In. D '6 staat wel van de PvdA af maar ik vind dat zij ten op zichte van de VVD met uitzondering van haar opvattingen jover een gekozen minister-president en een districtenstelsel ^een duidelijk afwijkende positie inneemt." pit zegt de vroegere leider 1 Hzinnig-democraten, prof. mr. ld. Hij kent deze partij wellicht als »n ander.'Van 1917 af heeft prof. ld voor de VDN in de Tweede Ka- (T gezeten. Als Colijn in 1933 eeri jlitie met de vrijzinnigen aangaat, nig partijen wil, moet aanvaarden dat er binnen iedere partij veel nuance is. ie eens naar Engeland. Daar is iedere partij op zichzelf een coalitie. Bovendien heb ik een ander be^ i zwaar. De jonge leiders van D'66 idea- liseren het districtenstelsel. Het is he rvult mr. Oud de belangrijke post'gewone verschijnsel van verlangen D minister van financiën. In 1937j naar dat wat men niet heeft. Wie nog et de VDB onder Ouds leiding voor persoonlijk weet heeft van het distric- - laatste maal aan de verkiezingen j tenstelsel maar daarvoor moet men ie. In 1946 gaat de partij op in de op zijn minst de pensioengerechtigde I de SDAP en andere groeperingenleeftijd hebben bereikt denkt daaro- vormde PvdA. rwee jaar later verlaat hij met een lital geestverwanten het socialistisch ïieu. Er wordt contact gelegd met de Ttij van de Vrijheid, waaruit in 1948 WD ontstaat. De heer Oud leidt de ■eede-Kamerfractie van deze nieuwe •tij tot 1963. Als hij zich daarna uit politiek terugtrekt, wordt hij be- lemd tot minister van staat. IET ANDERS )nze gastheer is zeer beslist in zijn jning dat D'66 niet met de VDB ver- eken kan worden. De vrijzinnig-de- tcraten hadden een ander program n de meer conservatieve Liberale latspaxtij, zegt hij. Het program van 66 verschilt met uitzondering van de eds genoemde twee punten essentieel >t van de VVD. Is het dan niet opvallend dat een aantal radicale liberalen in Amsterdam de stoot tot de oprich ting van de VDB hebben gegeven, terwijl ook D'66 is ontstaan op ini tiatief van Amsterdamse liberalen die de VVD niet progressief ge noeg vonden? De radicalen zoals Treub en Ger-i. sen vormden slechts een deel van de onmiddellijke aanleiding:, p --no l->rr in I AOmcn. ver wel wat anders. Hij herinnert zich hoe in menig bij wel zeer plotseling opgeschoten, district de kiezer van de minderheid wist dat hij zich eigenlijk de gang naar de stembus wel kon besparen, om dat zijn stem toch geen invloed had. Hij herinnert zich ook hoe het stelsel dwong tot coalitievorming, waardoor menige kiezer niet kon stemmen op de partij die hem het naast lag. De c.h. kiezer vond het niet prettig geen andere keuze te hebben dan bij voorbeeld tussen een rooms-katholiek en een liberaal. De vrijzinnig-democra tische kiezer was niet gelukkig als hij moest kiezen tussen een socialist en een conservatieve vrije liberaal. Het werd algemeen als een opluch ting ervaren dat de evenredige verte genwoordiging daaraan een eind maak te. Natuurlijk is het waar dat de coali tievorming voor de stembus de duide lijkheid van de stembusuitspraak be vorderde. Maar dit weegt naar mijn mening tegen al de bezwaren van het stelsel niet op. Bovendien is het allerminst I de evenredige vertegenwoordiging afspraken voor de stembus uitsluit, jHet i g alleen door gebrek aan bereid heid in het bijzonder bij dc confessi onele partijen dat ze niet tot stand or de oprichting van de VDB lag in 01 in de weigering van de algemene; rpj in I rgadering van de Liberale unie om! 1 IJl/ r A/l/li-DIJ ereenkomstig het voorstel van het stuur der Unie van de kiesrechtuit- eiding een urgent punt te maken. De ijzinnig-democraten meenden dat al- meen kiesrecht een onmisbare voor- Geldt dit momenteel ook niet jor D'66? Deze partij meent dat de democratie pas goed kan func tioneren als er een gekozen mi nister-president en een distric tenstelsel komt? Ik geloof niet dat die twee zaken •lemaal vergelijkbaar zijn. Het alge een kiesrecht is een bij uitstek demo- atisch beginsel. Het districtenstelsel een vraag van verkiezingstechniek, getwijfeld is die vraag belangrijk, laar zij ligt in een ander vlak. HRTIJ ERBIJ Bovendien doet D'66 haar eigen be- nsel geweld aan. Als men wil ijveren stelsel van weinig, zo moge- jk slechts twee partijen, moet men iet een partij erbij gaan oprichten, haar program maar weinig van en bestaande partij afwijkt. Wie wei- Nu geef ik toe dat in de gedachte om door een districtsindeling een wat nauwere band tussen een gekozene ei zijn kiezers te scheppen iets aantrekke lijks schuilt. Men moet dan echter eei combinatie maken van districtenstelsel en evenredige vertegenwoordiging. Zelf heb ik daarvoor vroeger wel met overtuiging gepleit. Maar ik vraag mij thans, af of daarvoor fle tijd niet voorbij lé'. Wij hebben thans geen districtenstelsel meer nodig om de kie zer zijn afgevaardigde te leren kennen. De televisie brengt de kopstukken der partijen in zijn huiskamer. Het zal daarom ook in de districtsverkiezing veel meer gaan om de strijd tussen de leiders dan om die tussen de plaatse lijke kandidaten. In Engeland is het niet anders. Daar gaat de strijd in het wezen der zaak tussen de partijleiders. Men is er meen de overtuiging toegedaan dat de invloed van de persoonlijkheid va kandidaat in het district maar gering Ik verwacht dat bij volgende verkie zingen de invloed van de televisie nog zal toenemen en dat D'66 met haar verlangen naar een districtenstelsel te gen de ontwikkeling ingaat. Ook acht ik het een illusie dat eei districtenstelsel de Kamerleden onaf hankelijker zou maken tegenover de partijleiding. In Engeland is van die onafhankelijkheid zeker geen sprake. De Labour-afgevaardigde die het bij Wilson verbruid heeft, loopt grote kans zijn zetel te verliezen. DREMPEL Het districtenstelsel wordt voorts aanbevolen omdat het aantal partijen erdoor zal verminderen. Als men be paald die kant uit wil, kan men he1 doel ook bereiken door de kiesdrempel te verhogen. Zou men bij ons evenals Duitsland van een partij verlangen dat zij, om in het parlement te komen, minstens vijf procent van de stemmen moet behalen, dan zouden in onz« Tweede Kamer uitsluitend afgevaardig den zitten van de vijf grootste partij en. Ik zou dit een nogal rigoureuze ingreep vinden, maar het zou altijd nog minder onrechtvaardig zijn dan in- Marchant, de leider van de vrij zinnig-democraten, schreef in 1926 dat de democratie pas verbeterd kon worden als de invloed van de confessionele partijen met name de R.K. Staatspartij verdwenen was. Nu heeft D '66 velen uit het katholieke kamp tot zich getrok ken. Is dit niet een aanwijzing dat deze partij de lijn van de VDB met succes voortzet? Wat de onwenselijkheid van het bestaan van confessionele partijen be treft. is er tussen de vrijzinnig-demo craten en de liberalen nooit verschil mening geweest Ook de WD acht de eenheid van confessie geen waarborg voor eenheid in de politiek. Dit besef begint thans vooral in katho lieke kring door te dringen. Het heeft uit die kring zowel aan D'66 als aan de VVD stemmen bezorgd. Naar mijn gevoelen heeft D '66 daar bij vooral geprofiteerd van het alge meen onbehagen dat zich tegen de ge vestigde partijen richtte. D '66 is daar- Zal het blijvende groeikracht hebben? Ik denk aan de gelijkenis van de zaai- Een deel van het zaad viel op rotsachtige plaatsen, waar het niet veel aarde had. Het schoot snel op, maar toen de zon opkwam verschroei de het en omdat het geen wortel had, verdorde het. De toekomst zal moeten leren of D '66 wortel heeft GEEN BEHOEFTE Zal D '66 er volgens u in kunnen slagen een blijvende plaats tussen de PvdA en de VVD te veroveren? Dat zal in de toekomst moeten blij ken, zoals ik al zei. Naar mijn mening bestaat aan een groepering als D '66 geen behoefte. Haar program is in we zen liberaal. Wat in haar „Appel" staat over het prijsmechanisme, de on dernemingsgewijze produktie, even wicht tussen sociale rechtvaardigheid econopiische doelmatigheid, be lastingstelsel enz. is zuiver liberaal. En hun opvatting dat het suc cessie- en het schenkingsrecht aan zienlijk verhoogd moeten worden? Ik zou daar niet voor zijn, al was het alleen reeds om het gevaar van belastingvlucht. Maar is het nu nodig, omdat men over zo'n punt anders denkt, een eigen partij op te richten? Ik heb uit gesprekken met voor malige kiezers van de VDB wel eens de indruk gekregen dat zij enigermate politiek dakloos zijn ge worden en zich noch in de PvdA noch bij de VVD volkomen thuis voelen. Hoe heeft u zelf het ver dwijnen van de VDB ervaren? De laatste keer dat men op de VDB kon stemmen, was in 1937. U moet dus niet vergeten dat de kiezers waarop u doelt een slinkende groep van ouderen vormen. GOED THUIS Wat mijzelf betreft; ik heb mij als oud vrijzinnig-democraat goed thuis kunnen voelen in de WD. Natuurlijk 1 heeft de fusie met de Partij van de Vrijheid tot vorming van vleugels ge leid. maar die zijn er in elke partij. Kijkt u maar eens naar de PvdA of vergelijkt u het standpunt van Bruins Slot of Berghuis maar eens met dat van Zijlstra. In 1946 is de VDB in de PvdA opge gaan. Persoonlijk had ik destijds lie ver een federatief samengaan gezien om eens te kijken hoe het in de prak tijk zou gaan. De doorbraak die de PvdA zich had voorgesteld, is volko men mislukt. Het SDAP-element is in de partij overheersend gebleven ter wijl ook de sterke band met de VARA bleef bestaan. Van de nationale om roep waarop velen gehoopt hadden, kwam niets. Ook een man als mr. Van Walsum mijn opvolger als burge meester van Rotterdam is daarover zeer teleurgesteld. In 1948 heb ik gekozen voor een sa mengaan met de Partij van de Vrij heid omdat naar mijn mening deze par tij onder leiding van Stikker een volko men andere koers volgde dan de Libe rale staatspartij voor de oorlog. Men heeft aanvankelijk wel aan drang op mij uitgeoefend om de VDB opnieuw op te richten, maar ik vreesde dat op die manier twee vrijzin nige partijen zouden ontstaan, die bei de bloedarm zouden zijn. De gesprek ken met de Partij van de Vrijheid ver liepen vlot en zo is in 1948 de WD in de Nederlandse politiek gekomen. Na twintig jaar meen ik nog steeds dat ik er goed aan gedaan heb, te stre ven naar de vorming van één liberale volkspartij. EMMEN De 21-jarige H. J. Amber- gen uit Nieuwdordrecht is woensdag avond om half acht op rijksweg 34, tussen Emmen en Klijndijk met zijn auto tegen rechts van de weg staande bomen gere den. Hij was op slag dood. De motor werd uit de wagen gescheurd. BREDA Op de Graaf Engelbertlaan is de 13-jarige T. Meeuwse uit Breda bij een aanrijding zo ernstig gewond geraakt dat hij enige tijd later in het ziekenhuis overleed. De jongen werd. toen hij met de fiets de straat overstak, aangereden door een vrachtauto. EINDHOVEN Het vijfjarig jongetje C. van Eek uit Eindhoven is gistermiddag toen hij bij het voetballen op een gazon langs de Bayeuxlaan plotseling de rijweg opliep, aangereden door een personen auto. Hij overleed op weg naar het zie kenhuis. SOMEREN De 42-jarige heer Ver hees is gistermorgen, vermoedelijk ten gevolge van een hartaanval, de macht over het stuur kwijtgeraakt. Hij reed twee wielrijders aan, ramde een gepar keerde bestelauto en kwam tegen een huis tot stilstand. Hij werd dood achter het stuur aangetroffen. De fietsers bleven ongedeerd. In Polen WARSCHAU Drie Nederlanders, twee vrouwen en een man, zullen zich in Warschau voor de rechter moeten ver antwoorden omdat zij zijn beschuldigd van het vervalsen van paspoorten ten behoeve van een Pools echtpaar, dat naar West-Duitsland wilde uitwijken. Volgens het Poolse blad Kurier Polski zijn de drie Nederlanders de 23-jarige Elizabeth Vrockhoff. de 23-jarige Olga Eberline Hemmerle en de 25-jarige Fran cis Deren-berg uit Amsterdam. De drie werden op 13 november vorig jaar gearresteerd, bekend. Produktschap neemt stappen UTRECHT Het lijkt er veel op, dat de Belgen een loopje ne men met het EEG-prijzensysteem voor de handel in vee en vlees. De gemiddelde prijs, die wekelijks in België wordt vastgesteld voor het rundvee, blijkt voortdurend hoger te liggen dan in de andere EEG-landen. Bovendien is deze prijs dikwijls van week op week tot op de cent gelijk. Ook blijken de Belgen deze gemiddel de prijs voor heel België vast te stel len aan ;dc hand van de prijzen van slechts één markt, namelijk die van Anderlecht. Het bestuur van het produktschap van vee en vlees heeft hierover giste ren zijn ontstemming uitgesproken en de voorzitter gevraagd samen met het departement van landbouw te pogen enige opheldering in deze zaak te bren- gen. De gevolgen van dit Belgische be leid zijn namelijk, dat de Belgen geen heffingen opleggen bij de in voer van vee uit derde landen, ter wijl de andere EEG-landen dit wel doen. Het vlees uit derde landen komt dus in België goedkoper binnen dan bijv. in Nederland. Belgische veehandelaren, die dit goedkoper ingevoerde vlees weer doorvoeren naar Nederland en ande re landen verdienen zo gemakkelijk een zoete winst. De invoer van Belgisch rundvlees in ons land is namelijk opmerkelijk groot, terwijl de officiële Belgische prijzen boven de prijzen in Nederland' DJAKARTA In Bandoeng is een 26-jarige Amerikaanse pro testantse zendelinge vermoord. Miss Patricia May Gruff werd zon dag dood in haar woning aangetrofen. Zij was door messteken om het leven gekomen. Enkele uren later werd een 20-jarige jongen gearresteerd. Hij bekende de moord gepleegd te hebben. Tevens deel de hij de politie mee dat hij in opdracht gehandeld had van iemand wiens naam hij niet wilde noemen. Volgens het Indonesische persbureau Antara is de man achter de schermen een Chinees. Uit de woning van zende linge Gruff werd niets gestolen. liggen. Deze tegengestelde ontwikke ling bij de prijzen en uitvoer uit Bel gië is raadselachtig en de meeste leden van het bestuur van het produktsohap vertrouwen de zaak dan ook niet. De vaststelling van de EEG-oriënta- tieprijs voor rundvlees in België zou gecontroleerd dienen te worden en voor de doorvoer van vlees uit derda landen via België wenste men een stok je gestoken te zien. Voorzitter Van Dijk zegde toe de kwestie ten departe- mente aan de orde te zullen stellen. Zonder mededingers AMSTERDAM Aan het woensdag voor de eerste keer gehouden Oskar Back Concours heeft de jeugdige vio liste Emmy Verhey als enige deel neemster de Etienette Alvares Correa- prijs van zestienduizend gulden gewon- Aanvankelijk waren er drie kandida ten; een viel er af wegens ziekte en de ander had zich niet voldoende voorbe reid. Ondanks de afwezigheid van me dedingers, liet de jury Emmy Verhey een gooi wagen naar de prijs, waaraan ook soloconcerten met het Concertge bouworkest, het Residentie Orkest en het Kunstmaandorkest zijn verbonden. In de jury onder voorzitterschap van Everard van Rooyen hadden o.a. zit ting Bernard Haitink, Herman Kreb- bers en Theo Olof. Emmy mag haar prijs besteden aan een studieverblijf in New York of in Moskou. Defensie-order van 2 miljoen EINDHOVEN Het ministerie van defensie heeft aan een dochter maatschappij van Verenigde maatschappijen Coppelmans N.V. voor 2,12 miljoen aan opdrachten verstrekt Het contract omvat het verrichten van bouwkundige werken aan militaire ob- jekten. Voor de uitvoering van de werken zullen in totaal 136 werknemers te werkgesteld worden. Zo'n spring-in-'t-veld heeft heel wat nodig.. Goed dat Blue Band zoveel geeft Gevangenisstraf geëist j AMSTERDAM Twee en een half i jaar gevangenisstraf met aftrek van j het voorarrest heeft de officier van i justitie bij de rechtbank gisteren geëist tegen de 41-jarige Haagse koop- man N.V. Deze gaf toe dat hij met twee neven, D. V. (29) en R. V. (23\ j vorig jaar drie grote inbraken had ge pleegd. Tegen de neven was de eis anderhalf jaar met aftrek. I De inbraken waren gepleegd bij de Sparafdeling van de Handelsmij W. Kennedy N.V. te Dordrecht (buit 15.000 aan koffie en thee), bij de Coöperatieve inkoopvereniging West-Brabant (buit ƒ35.000) en bij Randstad noord N.V in Diemen (buit 14.000). BARCELONA De in Spanje ge boren Amerikaanse hoogleraar Ro- I maanse talen Juan Corominas (71), is gisteren uit Spanje gezet. Hij was j j gearresteerd wegens het bijwonen van een onwettige vergadering. Hij gaf tü- delijk les aan de universiteit van Bar- I celona. Na de burgeroorlog had hy I •Spanje verlaten. Blue Band. smaak i Gemaakt van uitgezochte oliën en vetten. Vol onmisbare bouw stoffen. Verrijkt met vitamine en caroteen om weerstand en groei kracht te verzekeren. En zo heerlij van smaak. Huisvrouwen werken mee aan smaakproeven, om de fijn ste smaak te vinden. Hun voorkeur geeft de door- mmm... enjprngezond! slag. Blue Band, Waar krijgt U tegenwoordig nog zoveel voor zo weinig?

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9