Fiets weer gezond u Economische zaken vraagt notulen vergadering op Optimisme over akkoord artsen - ziekenfondsen Kansen voor Soekarno niet hoog aangeslagen Stelling bij een proefschrift MOOIER WONEN PRACTISCH LEVEN Wilson alarm keert terug: op vliegveld T DONDERDAG 9 MAART 1967 nu Amsterdam in een pijpela-achtig VU-vertrek, omge ven door elektronische appa ratuur, zit doctorandus Wij- nandt Teunis de Vries (28) zich juist voor te bereiden op een huiten zijn specialis- allende stelling als er op de deur geklopt wordt. Hij glimlacht als het iemand van de pers blijkt te zijn, die i uitgerekend daarover graag wat 'meer zou willen weten. En grijnst, als die iemand eerbiedig de problematiek van de „herop- lossingsvoltammetrie met een kwikfilmelektrode" (onderwerp van het proefschrift) uit de weg wenst te gaan. Laten we ons dus gewoon naar de fiets begeven, zegt de man die zich eind deze week een jonge doctor zal mogen noemen. Zoals dat karretje geparkeerd staat tussen zijn dertien stellingen bij nummer twaalf: „Er zijn voldoende wetenschappelijke gronden voor het bevorderen van een ruimer gebruik van de fiets". Noem het een soort belijdenis van me. zegt hij. Want zo lang ik leef hoop ik me nooit een auto aan te schaffen. Al zou ik tonnen gaan ver dienen (zit er voorlopig niet in). HANDICAP Drs. W. T. de Vries is een opval lend begaafde wetenschapsman. Hij beëindigde zijn universitaire oplei ding zeer vlot met lof. Ondanks zijn handicap, want hij is doof. Met een uiterst minieme gehoorrest woekert hij, dank zij een gehoorapparaat. Voor het overige moet hij het van liplezen hebben. Wie rustig en nor maal spreekt, levert voor hem geen moeilijkheden op. In groter groepsverband wordt het lastiger. Colleges kon hij een en kele uitzondering daargelaten - volgen. Desondanks kwam hij er in 1964 op zijn sloffen. O ja, ook nog met de Unilever-chemie-prijs voor de beste studieprestatie aan zijn uni versiteit. Het kon niet op dat jaar... En nu dan zijn promotie, vrijdag. „Een dure grap hoor, zo'n boekje (wijzend op de pakken ingeblikte we tenschappelijkheid, die zojuist van de drukker zijn gekomen). Daarna ga ik naar Israël, Haifa, elf maan den lang. Da's een story op zichzelf. Nog even horen, voordat we gaan fietsen?" OMMETJE U moet weten, dat mijn hele proefschrift eigenlijk al in vakbla den werd gepubliceerd. Ik kreeg er nogal wat navraag naar. Ook van Ton van der Hammen Kamermuziek (2) Kamermuziek van zaterdag 4 maart as onnodig hatelijk en scherp an- ti-PvdA. Is het in de lijn van het bedrijven van ..Evangelische politiek" een dergelijke toon aan te slaan? irom in deze tijd weer het vroege re „weg met de socialisten, leve de Koningin" van stal gehaald? Misselijk vind ik het naar de AJC te trappen in verband met de z.g. vrije liefde in hun kampen. Kunt u dat bewijzen, of zijn dat veronderstel lingen. gegrond op praatjes? Het zal best in de AJC ergens eens misge gaan zijn, maar laten we de hand in eigen boezem steken. Heeft het bij nergens gerammeld. Dergelijk geschrijf vind ik onchristelijk. Delft J. S. Voogd. Jillis Lintburg (2) Inzender Jongepier gelooft dat de ARP bij de lagtste verkiezingen haar winst te danken heeft aan het feit dat zij „wat te zeggen heeft". En dus niet aan het Jelle-effect. Reeds jaren [heeft de ARP geen boodschap meer voor ons volk en ze doet niets om ons 'olk uit zijn geestelijke armoede op te heffen. Men geeft openlijk toe. geen ANTI-revolutionaire partij meer te willen zijn en heeft daarmee de revo lutie de hand gereikt. Men wil evan gelisch zijn en verloochent de anti these. En sprak Kuyper niet ARP als de partij God i partie anti-revolutionaire en confessio- nelle? De tijd lijkt lang voorbij. Dordrecht A. de Heer sr Zelfonderzoek SGP (2) Wanneer de SGP zich wat positie ver zou opstellen zonder iets van de beginselen af te doen en jongere mensen op de kandidatenlijst zou plaatsen, resulteerde dat bii volgende verkiezingen in zetelwinst. Het is voor een christelijke partij gebieden de eis te getuigen van de Waarheid en tegen de leugen. Ik waardeer dat in de SGP en mis het te veel bij andere chr. partijen. Maar politiek omvat meer. Men mag niet volstaan met te zeggen hoe het niet moet, men moet ook zeggen hoe het wel moet. Men zal in vragen van deze tijd moeten duiken hoe moeilijk dat ook is. En daarbij zullen naast ouderen ook jongeren moeten worden betrokken. Deze jongeren be hoeven geen drs. of ir. voor hun naam te hebben. Ze zullen inzicht moe ten hebben in de vragen van de tijd vanuit het Woord Gods. Misschien is een commissie van ouderen en jongeren aan te bevelen die het hoofdbestuur van de SGP in deze kan adviseren. Velen hopen dat er initiatieven komen. Rotterdam P. Buitelaar. prof. dr. M. Ariel, vrouwelijk hoogle raar (een Poolse van origine) in mijn vak aan The Israël Institute of Tech nology. Vorig jaar ging Ik met vakantie naar Israël. Ik trok er een dag voor uit om dat instituut te bezoeken. Daarna bleven we corresponderen op vakniveau. Ik moet u zeggen, dat ik in die korte vakantietijd helemaal idolaat van Israël ben geworden. He lemaal niet op religieuze gronden hoor. Het is ja hoe zal je dat zeggen: de sfeer, de onderlinge ver bondenheid, de ondernemingslust en vitaliteit van het volk, die me trok ken. Thuisgekomen hield ik er heimwee naar Israël van over. In weer zo'n brief aan prof. Ariel zinspeelde ik er in het slot heel schuchtertjes op: zou er niet een kans zijn, dat ik bijvoor beeld een jaar aan haar instituut kon komen werken om op die ma nier land en volk beter te leren ken- Haar reactie kwam onmiddéllijk en spontaan. Ze heeft alles gedaan om het voor elkaar te krijgen. Ik mag elf maanden komen en dat nog tegen aantrekkelijke voorwaarden ook. M'n onderzoek hier, voor ZWO, is nog wel niet afgerond, maar dat kan ik dan daarna waarschijnlijk weer doen. Ach ha, ik houd er nu eenmaal van. m'n soms wel eens rare gedachten achterna te lopen. Steun voor NDP in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Op een bijeen komst van enkele tientallen Duitsers is maandagavond in Johannesburg een vereniging voor steun aan de natio- naal-democratische partij in Duitsland (NDP) opgericht. In Westduitse diplomatieke kringen in Johannesburg toonde men zich wat verlegen met het optreden van de vere niging, die „Deutscher Arbeitskreis Volkstreuer Verbande in S.A." is ge noemd. De leider, Rolf Wenzlaff, kritiseert het bestaan van „politieke partijen met toestemming van de geallieerden" in Duitsland, de Verenigde Naties, het uitbrengen van „anti-Duitse films van Angelsaksische herkomst" en het ver hinderen van bijeenkomsten van neo nazi's in Duitsland. Zijn beweging zou de huidige poli tiek van Zuid-Afrika steunen. Langer dienen in Zuid-Afrika KAAPSTAD De regering heeft het Zuidafrikaanse parlement voor gesteld om de dienstplicht van de blan ken van negen maanden tot een jaar te verlengen. Voorts wil de regering net huidige ingewikkelde lotingssysteem vervan gen door een selectie door een raad, die de beschikking krijgt over alle ge gevens van de dienstplichtigen. Op 17-jarige leeftijd moeten de dienst plichtigen zich laten registreren. BAKKERS CONTRA SUPERMARKT DEN HAAG Gebruik makend van bepaalde bevoegdheden heeft de Economische Controledienst van het ministerie van economische zaken de notulen opgevraagd van een bestuursvergadering van de Nederlandse Bakkerij stichting. De ECD wilde onderzoeken waar-1 aan de supermarkten te leveren om- om in bepaalde gevallen bakkers dat deze het brood verkochten tegen weigerden brood te leveren aan su-1 een lagere prijs. permarkten. Het vermoeden bestaat I Dr. Verhagen noemde dit „desas dat het hier ging om een verticale I treuze concurrentie". prijsbinding die in strijd was met de wet economische mededinging. De directeur van de Stichting dr. G. H. M. J. Verhagen en later ook de door hem geraadpleegde bestuur heb ben aanvankelijk geweigerd de notu len af te staan. Men vond dat name lijk een te grote inbreuk op de „pri vacy" van de Stichting die geregeld met de minister van economische za ken moet onderhandelen over de broodprijs. Na een gesprek tussen het hoofd van de ECD en dr. Verhagen is een deel van de notulen toch afgestaan omdat men wel de indruk had gekre gen dat de dienst het recht had ze op te vragen. Desastreus De Stichting had de bakkers mon deling het advies gegeven geen brood Hij zei niet te zullen schromen om het advies aan de bakkers ook schrif telijk te geven. De Nederlandse Bak kerijstichting heeft er geen behoefte aan deze zaak op de spits te drijven maar als het nodig is, is men bereid hem tot het einde toe uit te vechten. Vragen Het Tweede-Kamerlid P. Voogd heeft de minister van justitie schrifte lijk om opheldering gevraagd over de door de ECD gevolgde procedure. De minister van economische zaken verklaarde, mede namens zijn ambt genoot van justitie, dat de bepaalde bevoegdheden waarvan de ECD ge bruik had gemaakt in de wet zijn neergelegd. De rechter zal eventueel moeten beslissen of het gemaakte ge- OPSTAPPEN Maar nou fietsen we nóg niet! Ik zal puntsgewijs en kort zeggen waar om „het ruimer gebruik van de fiets dient te worden bevorderd". Om te beginnen pleiten daar de bekende verkeers-technische argumenten voor. De fiets vraagt in de bin nenstad met zijn erin opgehoopte au- ■to's (vijftien vierkante meter per stuk gemiddeld, het is me nogal niks) weinig ruimte. Het autoparkeer- vraagstuk wordt niet opgelost door parkeermeters, of parkeergarages (die meestal slechts weggevallen ruimte compenseren, terwijl ze boven dien naar is vastgesteld nog autoverkeer aantrekken ook(. Bezie je het alleen verkeerstech nisch, dan zou je met een pleidooi tegen de auto in de binnensteden kunnen volstaan. De zaak zou op te lossen zijn door meer openbaar ver voer en brommers. Maar de mijns inziens voornaamste argumenten heb ik nog niet genoemd. Die liggen in het medische vlak en leiden onaf wendbaar tot „de" oplossing: het ge bruik van de fiets. altijd naar en van school gingen per auto, en veel tv keken. Velen had den buitensporige lichamelijke te kortkomingen. Zo voldeed zestig pro cent nog niet aan de minimum-eisen van spierontwikkeling, terwijl dit cij fer in Europese landen (nog) niet ho ger dan acht komt! SCHRIK Spring op de fiets is daarom mijn devies. Ik heb het zelf ook gedaan. Je merkt dan dat je met een klein beetje tegenwind al bèkaf bent. Zo snel werkt dat in. Ik schrok ervan, in het begin. Mensen uit het zakenleven zeggen wel tegen me: Jij hebt mooi praten. Wat doe ik bij een kletterbui? Ik heb die wagen toch nodig om re presentatief tc kunnen blijven? Mijn antwoord: Hang voor noodgevallen ais deze een keurig gestoomd kostuum en desnoods een hele verschoning in je dlrectiekast. Altijd veel voordeliger dan dat dure auto rijden. Wees nou es wérkelijk effi ciënt. Moet ik u dat nou als chemi cus zeggen? Want het is toch belachelijk en ondoelmatig om overdag van de ene stoel naar de andere te lopen, in- ■/A clusief je autostoel, ook al moet je j maar drie straten ver, om 's avonds j i op zolder je in het zweet te werken op zo'n kostbare home trainer? ACHT Neen: fiets, fiets. Je hèbt tegen- j woordig zulke fijne karretjes. Ik heb er een, mmmm! Acht versnellingen j en rijden dat-ie doet! Daar had ik nou graag vierhonderd vijftig gulden voor over. Dat fietsje gaat mee naar Israël. Om in conditie te blijven. Da's nummer een. En om erop uit te kunnen op sabbat. Want dan is er geen openbaar vervoer in Israël. Ik begrijp niet, dat fietsenfabrikan- ten in deze zaak geen prachtige col lectieve reclamecampagne zien. Fiets u gezond of zo. Bij Philips zien ze het tegenwoordig ook. Daar heeft het bedrijf een wedstrijd „kom op de fiets naar de zaak" uitgeschreven. Mét prijzen. Je eigen fiets, ja. Want in wit- te-fietsenplannen zie ik niets. Zo'n plan druist in tegen onze volksmenta liteit, die geen respect kan opbren gen voor andermans spullen. Je zou je in een binnenstad al gauw een hoedje zoeken om nog ergens een rijklaar wit karretje te vinden. Wel mooi bedacht, maar te idealistisch. Minister dreigt met maatregelen (Van .-econ. redactie) DEN HAAG Minister Veld kamp wil nog deze week de knoop van de artsenhonoraria doorhak ken of ontwarren. Voor heden avond hebben vertegenwoordigers van de Landelijke Huisartsen Ver eniging en het Gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisa ties een uitnodiging ontvangen om gezamenlijk te komen praten. De minister wil in deze bijeenkomst partijen alsnog tot een akkoord be wegen, maar moch dit niet lukken, haar duidelijk maken welke maat regelen te wachten staan. Het gaat om de hoogte van het be drag, dat de patiënten van hun fond sen terugkrijgen, om de tarieven die de artsen van de ziekenfonds patiënten gaan vragen en over eenj AANDOENINGEN Die mensen, die veelal een zittend leven leiden, beseffen te weinig hoe ze hun lichaam tekort doen door het elke lichamelijke inspanning te ont houden. Die inspanning is noodzake- icc wvt. j hjk. Kent u dat boek van dr. Hans uc paiiij vu., de levende Kraus en dr. Wilhelm Raab over de Groen van Prinsterer over la j aandoeningen die je allemaal kunt DJAKARTA De kansen van president Soekarno om z(jn bewind voort te zetten, worden na de redevoerin gen in de eerste twee dagen van de bijeenkomst van het Volks congres niet hoog aangesla gen. De grote meerderheid van de afgevaardigden van de verschil- rci. paar Na ,ende PartÜen en uit de onder hevige sneeuwval in New York scheidene delen van het land heeft zijn veertig mensen door het schep- aangedrongen op zijn afzetting, pen van sneeuw aan een hartverlam- ming overleden. Ze waren geen Dl' ondanks het vurige pleidooi inspanning meer gewend en dat van generaal Soeharto gematigdheid bleek al te veel te zijn. te betrachten jegens de president. Toch voelt lang niet iedereen er En dan liet onderzoek van Kraus j voor, dat het Congres zich uitspreekt en Raab naar de lichamelijke condi- voor een berechting van Soekarno. tie van Amerikaanse schoolkinderen Enkele sprekere gaven uiting aan die onvoldoende beweging hadden, hun sympathie voor de omstreden Meerderheid voor afzetting O Tegen berechting SOEKARNO zwaard van Damocles tekort inspan- LONDEN Op het vliegveld van Londen werd gisteravond groot alarm geslagen, omdat gevreesd werd dat het vliegtuig waarmee premier Wilson aankwam, een defect neuswiel had. De piloot voelde een schok, maar wist niet of er een band was gespron gen. Na een kwartier te hebben rondgecirkeld landde het toestel veilig terwijl brandweer, politie en reddingsploegen gereed stonden. De schok bleek door een vogel te zijn veroorzaakt. Premier Wilson keerde terug uit Luxemburg, het laatste land dat hij het kader van zijn rondreis langs de zes EEG-landen. bezocht i leider door er voor te pleiten, dat het Congres zich beperkt tot de be krachtiging van de overdracht van de uitvoerende macht aan de voor zitter van het kabinetspresidium, ge neraal Soeharto. Verdedigd Diegene dit dit standpunt sterk verdedigde was Bambang Otoejo, wiens benoeming tot stafchef van he.t leSer in het begin van de jaren vijftig door het leger werd geboy cot. Deze machtsstrijd werd toen door het leger gewonnen, toen pre- sident Soekarno tenslotte generaal Nasoetion tot stafchef benoemde. Berechting Onder degenen die zij het in bedekte termen een goed woord voor Soekarno deden, bevonden zich de leden van de destijds door hem opgerichte Nationalistische partij (PNI). Daartegenover spraken afgevaar digden uit West-Java, Atjeh, West- Borneo en Zuid-Bomeo zich uit Voor niet alleen de afzetting, maar ook de berechting van de president. Ook de studentenafgevaardigden drongen op onmiddellijk afzetting en berechting aan. Na de openbare debatten zal het Volkscongres proheren in afzonder lijke commissievergaderingen te ko men tot een gemeenschappelijk standpunt. WASHINGTON Amerika beschikt over de mogelijkheid om naj te gaan of kunstmanen in de ruimte I kernwapens of andere wapens aan1 boord hebben. Dit heeft minister Rusk| gisteren de commissie van buiten-1 landse zaken van de Senaat verzekerd.' eventuele prijsstop die de regering overweegt. Wellicht dat artsen èn ziekenfondsen lettend op de onaangenaamheid van de dreigende ontwikkeling bereid zijn water in de wjjn te doen om alsnog een akkoord te bereiken. De artsen zullen dan de binding van de honoraria aan de salariëring van de hoofdgeneeskundige A bij de overheid los moeten laten en de zie kenfondsen zullen over de forse ho norariumverbetering van het rap port-Van der Ven heen moeten stap pen. Minister Veldkamp zal zijn beslissin gen van hedenavond morgenochtend in de ministerraad kunnen brengen. Morgenmiddag kunnen dan reeds de richtlijnen voor de nieuwe situatie bekend worden gemaakt. Met het uitgebreide advies van de Zie kenfondsraad in de hand is het de minister thans mogelijk snel en dui delijk te handelen. Na het advies van de Ziekenfondsraad 1 is het optimisme over een overeen-j komst die nog op het laatste moment tussen huisartsen en ziekenfondsen I j bereikt zou kunnen worden, ver-1 groot. Superconferentie oorlog in Vietnam GENÈVE Een uitgezocht ge zelschap politici, zakenlieden en intel lectuelen zal in Genève een conferen tie over de oorlog in Vietnam bijwo nen, die op 28 mei begint. De secretaris-generaal van de Ver- j enigde Naties, Oe Thant, zal een grote 'rede houden; verwacht wordt dat afge vaardigden van Noord-Vietnam en de Vietcong aanwezig zullen zijn. De conferentie heet „Pacem in terris II" naar de encycliek van wijlen paus Joannes de 23ste. Zij wordt georga niseerd door „The study of democratie institutions" uit Santa Barba in Cali fornia De 17-jarige Twiggy (Lesley Hornby) is hard op weg Enge- lands populairste en best betaalde mannequin te worden. Op de Daily Mail Ideal Home-tentoon- stelling te Londen trok ze sterk de aandacht, toen ze op een Raleigh een ritje maakte. Het schijnt dat de president van Noord-Vietnam, Ho Tsjj Minh, over weegt de conferentie bij te wonen. j De uitnodiging om te komen is aan genomen door senator William Full- bright, de Amerikaanse econoom Ken neth Galbraith. de minister van buiten- landse.zaken van Oostenrijk Lulo Toni-! jcic Sorinj. prinses Moun Souvanna' APELDOORN Leerlingen van de Phouma van Laos en vele anderen. auto-lechnische school en de politie heb- I James Roosevelt, de oudste zoon van ben gisteren meegewerkt aan een we gijlen president Roosevelt is secreta- j tenschappelijk experiment met Experiment met links voorrang T)E WITTE betonranden langs de trambaan op de Overtoom in Amsterdam hebben niet aan de verwachtingen voldaan. Er ont stonden allerlei vergissingen die kleine ongelukken tengevolge had den. Gisteren zijn ze weer opge- ris-generaal van de conferentie. VS lanceren zonne-satelliet KAAP KENNEDY - De Amerika-1 nen hebben gisteren vanaf Kaap Ken nedy een zonne-observatorium gelan ceerd, dat gegevens moet verstrekken over de zonnevlammen, die wellicht ge vaar kunnen opleveren voor bemande ruimtevluchten. De onbemande satel liet, OSO-3 (Orbital Solar Observatori um) werd door een Thor Delta raket in een baan op ongeveer 560 km afstand van de aarde gebracht. PARIJS De Europese organisa tie voor ruimte-onderzoek (ESRO) en het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA) hebben in Pa rijs een overeenkomst getekend. Af gesproken werd dat in de tweede helft van '68 de in aanbouw zijnde Europese kunstmaan Heos-A met behulp van een Amerikaanse Delta-raket in eenj sterk elliptische baan om de aarde zal j worden gebracht. rang links. De resultaten waren bijzon der hoopgevend, zo vertelde de politie. Er werden vijf proeven van elk tien minuten genomen met in totaal veertig j a vijftig wagens. EEN EEUW GETROUWD MOSKOU Het echtpaar Ba- lakisji en Amina Oroedzjems was woensdag honderd jaar ge trouwd. De heer en mevrouw Balakisji wonen, zo weet hei Russische persbureau Tass to melden, in het dorpje Ilkjytsji bij Bakoe (aan de Kaspische Zee). „Het is een prachtige eeuw met mijn vrouw geweest", was het enige commentaar van de nog steeds vitale 130-jarige bruidegom. Zijn vrouw is aan merkelijk „jonger": 114 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7