Nieuwe Leidse Comramt {jgjjjy atc-as Zetelverdeling laatste knelpunt voor kabinet - Biesheuvel Overleg zal nog een week duren Politie zoekt naar kampeerder Commentaren JAMIN Crita) Morgen akkoord over bouw-cao? dubbele"moord Komplot op Java verijdeld SLACHTOFFERS GARDE WEER OP OUDE POST Donderdag 9 maart 1967 47ste jaargang loofdr.d.ct.ur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD h«rt in toghanipoetl" ■toofdkantoor Leiden Steensfraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nieuwe arrestatie in moordzaak Voor hen. die ervan houden in hun vakantie te kamperen en/of te reilen: Morgen opent de Hiswa haar poorten in Amsterdamse RAI-gebouw. Tot en met 19 maart is deze be langwekkende expositie te be zichtigen. Zie pagina 15. Wij mogen nooit eenzijdig zijn pagina Kernmerk Fiets u weer gezond pagina 7 Ajax verloor in Praag pagina 13 „Kan ik mijn zakgeld krijgen. Ik ben allemaal een dubbeltje schuldig." (Van t onzer verslaggevers) SITTARD De politie heeft de 51- arige bouwvakarbeider Wil E. ge- irresteerd in verband met de moord ran de bouwvakker Herman Pfeiffer, lie op 20 januari door zijn vrouw werd teergeschoten. Hy zou de hand heb- >en gehad in de levering van het wa len, een Italiaans pistool. Hij was een 'roegere huisvriend. De vrouw had aanvankelijk een an- ler de schuld gegeven, had nadien be- veerd dat zij haar man had doodge- choten met het pistool waarmee hij mar bedreigde, maar zal nu van ooord beschuldigd worden. (Van onze parlementsredactie) l~~iEN HAAG Als er op het laatste ogenblik geen ongelukken ge- J-' beuren, kan het confessioneel-liberale kabinet-Biesheuvel eind volgende week van start gaan. De jongste politieke ontwikkelingen wettigen deze optimistische verwachting. De WD accepteert mr. Biesheuvel als formateur en toekomstig minister-president. Ze heeft afgezien van haar eis, dat het globale rgeringsprogram moet worden aangevuld met duidelijker (finan ciële) afspraken. Het enige probleem is nog de zetelverdeling en de personele samenstelling van het kabinet. Daarover worden in het diepst geheim besprekingen gevoerd. On der toezicht van psuedo-informa- teur dr. Beel oriënteert mr. Biesheuvel zich omtrent de wensen van de vier partijen. Hij gaat na welke mogelijkhe- en onmogelijkheden er zijn om de verlangens te voldoen en welke kandidaten er voor de sleutelposten beschikbaar zijn. Eigenlijk is de forma tie-Biesheuvel al begonnen. Knelpunten Men kan zich dan ook afvragen waarom niet reeds gisteren, na de totstandkoming van het akkoord Bies- heuvel-Toxopeus, een formatie-op- dracht aan de a.r. fractieleider is verstrekt. Deze geeft er echter kenne lijk de voorkeur aan, dat - achter het dikke rookgordijn van de mysterieuze operatie-Beel ook de laatste knel punten worden opgeruimd. Pas dan is mr. Biesheuvel bereid een formatie-op- dracht in beraad te nemen. Deze tactiek is wel begrijpelijk, want als tijdens de officiële formatie de boel nog zou barsten op de zetelver deling en mr. Biesheuvel als formateur mislukt, zou dit zijn positie en prestige verzwakken. Simpel gezegd: de a.r. fractieleider wil alleen gaan formeren als hij 99 procent zekerheid heeft dat hij zal slagen. Dr. Beel controleert nu of dit percentage erin zit. Zo ja, dan kan hij een positief vies aan <^e Koningin uitbrengen en kan mr. Biesheuvel aan zijn officiële Het aanwerven van kandidaat-mi nisters (op grond van het globale pro gramakkoord-Zijlstra) zal nog we enkele dagen in beslag nemen. Voorts moet rekening worden gehouden met vrij langdurige oprichtingsvergade ring van het kabinet, juist omdat al leen over de hoofdlijnen overeenstem ming bestaat. Op z'n vroegst eind vol gende week kan alles voor elkaar zijn. Gesprek Dr. Beel, die gisteren uren met mr. Biesheuvel heeft gesproken, wacht nu het resultaat van de oriënterende besprekingen over de zetelverdeling af. Op dit terrein liggen voetangels en klemmen. Weliswaar is de WD zo be reidwillig geweest haar eis inzake dui delijker afspraken over het program te laten vallen, maar ze schijnt in ruil daarvoor een haar welgevallige bezet ting van bijvoorbeeld post Finan ciën te verlangen. Het liefst zou de WD haar oud-mi nister prof. Witteveen op de Kneuter dijk zien terugkeren. Daartegen heb ben de andere partijen bezwaren. De WD maakt er dan ook geen claim van. Ze wil desnoods met Economische Zaken genoegen nemen. Ze verlangt wél, dat Financiën in .rechtse" (bezuinigende) handen komt. Daarom ziet ze niets in de KVP-kandi- daat voor deze post, dr. Hoefnagels, die staatssecretaris was bij dr. Vonde ling en die het in liberale ogen verfoei lijke systeem van de belastingspaar- brieven heeft uitgevonden. Witteveen Als de KVP geen andere kandidaat kan leveren (en daar ziet het naar uil), stijgen de kansen van prof. Witteveen op Financiën, want ARP i CHU verkeren niet in de positie deze post te claimen, hoewel de CHU in' SER-voorzitter De Pous een zeer com petente gegadigde heeft. Zou de WD Financiën krijgen, dan zal de KVP ongetwijfeld een flinke compensatie verlangen (Sociale zaken én Economische zaken, of een zetel ex tra, dus 7 in plaats van 6; in dit ver band doet het gerucht de ronde, dat een nieuwe ministerspost zou worden gecreëerd, bijvoorbeeld voor het econo misch structuurbeleid). (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Partijen in het bouw bedrijf zUn van mening, dat de conflict stof die een nieuw af te sluiten cao in de weg staat, zo gering is, dat alsnog zo snel mogelijk gepoogd moet worden met elkaar tot overeenstemming te komen.: De drie werknemersbonden hebben j gisteren na onderling beraad de aan nemers laten weten, dat zij bereid zijn nog eens te praten over de lonen. Tot nu toe hadden de technische loondeskun- digen nog geen gelegenheid gehad eikaars berekeningen te vergelijken. Dit zou ni vanmorgen gebeuren. De kans werd groot geacht dat de loon j deskundigen na onderlinge vergelijking van de cijfers de standpunten dichter bij elkaar zullen brengen en dat de partijen nog hedenavond of morgen een akkoord kunnen bereiken. De aannemers wilden niet verder gaan dan 10 tot 12 cent loonsverhoging per uur op 1 maart en 4 cent op 1 juli. De werknemers vragen 12 cent op 1 maart en 5 cent op 1 juli. Beide partijen stellen dat zij de lonen per 1 maart met 4 procent willen ver hogen en per 1 juli met 1,5 procent. Zijn partijen het over de cijfers eens, dan zal het conflict waarschijnlijk grotendeels de wereld uit zijn en kunnen de 300.000 bouwvakkers weer wat rustiger aan het MIESBACH Een machinist van een goederentrein heeft gisteren langs een spoorlijn bij Miesbach in Beieren de I lijken van twee vrouwen van ongeveer twintig jaar. ontdekt. Zij waren een aantal malen in de rug en het lioofd geschoten. De politie denkt dat de moordenaar j achter de vrouwen opdook toen zij bezig waren foto's te maken. Er lagen drie fototoestellen bij de slachtoffers. I Een verdachte is gearresteerd. Prins Claus metselde gisteren te Utrecht de eerste steen voor het nieuwe expositiegebouw van de Jaarbeurs. Het wordt ge bouwd aan de oostzijde van de Croeselaan. Korter werken snel groeiend verschijnsel DEN HAAG Het aantal bedrijven waarin de werktijd is verminderd we gens bedrijfsslapte. is van december op januari gestegen van 107 tot 307. Het aantal werknemers, voor wie de werktijd werd verkort bedroeg in janu ari ongeveer 11.600 tegen ongeveer 3200 in december. Gemiddeld werkten deze 11.600 werk nemers in januari ongeveer 41 uren minder dan de voor hen geldende nor male arbeidsduur. Ruim 60 procent van hen is in dienst bij bedrijven in de metaal- en textielindustrie. Deze gegevens zijn meegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek en zijn gebaseerd op opgaven van de Arbeidsinspectie, die de vergunningen tot werktijdverkorting verstrekt. SINGAPORE Indonesische militairen hebben op Midden- Ja va een linkse samenzwering tegen de staat de kop ingedrukt. Zij doodden Embah Soero, een dorpsdokter die zich als leider van de nieuwe opstand had opge worpen, en tachtig van ztfn volge lingen, toen eigen leger-eenheden werden aangevallen. Bij de tegenactie van het leger ging de schuilplaats van Soero in het dorp Engil in vlammen op. De militairen namen wapens in beslag. Een voorlichtingsofficier noemde de schuilplaats een nest van de commu nistische partij, waar kader voor ge- vechtstaken werd opgeleid. Gevochten is in de stad Blora, 800 kilometer ten oosten van Djakarta. De militaire post werd aangevallen met plastiekbommen. Indonesische militai ren sneuvelden. De doodgeschoten leider Soero had veel invloed op de dessa-bewoners in Midden Java. Hij had 5000 volgelin gen, van wie er 1500 zijn gearresteerd. In Djakarta betrokken vanmorgen honderden soldaten de wacht op strate gische punten. Bij hotel Indonesia zijn machinegeweerposten ingenomen, na dat congresleden, die zich beraden over het lot van Soekarno (zie pagina 7) waren bedreigd met geweld. Gisteravond zijn opnieuw honderden studenten in de hoofdstad aangekomen om deel te nemen aan demonstraties, indien het congres Soekarno niet ontslaat. ALKMAAR - De Alkmaarse politie beschikt over aanwij zingen dat bij de raadselach tige verdwijning van de elf jarige Herman van der Molen wellicht sprake is van een misdrijf. De politie zoekt sinds gisteren j naar een jongeman van ongeveer I 20 jaar, wiens illegaal verblyf in DE BILT - Een zwakke frontale jde nacht van ^terdag op zondag storing, die woensdag ons land pas- °P een camping, in verband wordt seerde, veroorzaakte veel bewolking gebracht met de vermissing van de maar geen neerslag van betekenis, j Alkmaarse j„ngen Zondagmorgen Ondanks de bewolking kon de tem-1 6 b peratuur oplopen tot 13 a 15 graden nets van Herman op Celsius in Frankrijk en Duitsland j twintig meter afstand van de Elfjarige jongen mogelijk slachtoffer van misdrijf Prestiges Opklaringen Een depressie boven de Golf van Biseaje deed in de nacht van woens-I IfiL v dag op donderdag de wind bij ons. 1K* krimpen naar richtingen tussen zuid en oost De aangevoerde lucht bleef zacht en de frontale bewolking, orsmanneii uit hier en daar wat regen viel, be lemmerde de nachtelijke uitstraling. De temperatuur daalde dan ook slechts tot 7 a 10 graden. Deze depressie neemt in betekenis af en trekt via Oost-Engeland naar de Noordzee. Na de passage van het bijbehorende koufront zal de wind donderdag naar zuidwestelijke rich tingen ruimen. Naast opklaringen zijn dan ook enkele buien mogelijk. Vrijdag zal ons land aanvankelijk onder de invloed staan van een zwakke rug van hoge druk. Een vol gende depressie koerst inmiddels in oostelijke richting over de oceaan naar het zeegebied ten zuiden van IJsland. Aanvankelijk zwaar bewolkt met vooral in de nacht en ochtend enkele buien. Morgen overdag ook opklaringen matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere tempera io maart: zon op 07.07. onder 18.34. maan op 07.25. onder 17 45. dacht toen aan verdrinking. Pas nadat kikvorsmannen van de marine gisteren de sloten van Alkmaar hadden afge zocht, kreeg de politie een tip over het verblijf van de jongeman op de cam ping. Extra manschappen van de gemeen tepolitie van Alkmaar werden daarna opgeroepen om de uitgestrekte lande rijen in de omgeving uit te kammen Dit leverde geen resultaat op. De tip kwam van de moeder van een 19-jarige scholier, Gerard Dijkstra, die bij het middageten had verteld dat hij zondagmorgen vroeg een ongeveer 20- jarige jongeman had gesproken. Gesprek Deze was bezig zijn tent op te bre ken en vertelde dat hij in Zeist woon de, en met een witte (Puch) brom fiets via de afsluitdijk naar zijn woon plaats zou rijden. De kampeerder had een artistiek uiterlijk, droeg een baardje, was on geveer 1.80 lang, had een spijkerbroek aan en een trui met overwegend rood erin. Hij droeg een bril met een montuur, waarvan de bovenkant donker was. Na het telefoontje van de moeder is de scholier aan een verhoor onderworpen. Op de plaats waar de tent had gestaan vond de politie sinaasappelschillen, drie lege melkblikjes en een wikkel van een reep chocolade. Voorbehoud Hoewel de recherche steeds met enig voorbehoud had aangenomen dat Her man van der Molen was verdronken hy kon namelijk goed zwemmen en het onderzoek van de kikvorsmannen le verde niets op gaan de gedachten steeds meer uit naar een mogelijk misdryf. De fiets van Herman werd op enkele meters afstand van de plaats gevonden waar de scholier het gesprek met de onbekende jongeman voerde. een nog ongelukkiger tijdstip spitsen zich thans de verhoudingen binnen het bouwbedrijf toe. Hoewel door de economische om standigheden de mogelijkheden tot verbetering van de arbeidsvoor waarden gering zijn en beide par tijen dit erkennen, zijn er in het bouwbedrijf tussen werkgevers en werknemers toch ernstige menings verschillen gerezen. Materieel zijn de verschillen gering. Beide standpunten met betrekking tot de loonsverhoging liggen *o dicht bij elkaar, dat men zich af vraagt hoe hierover conflict en on rust kunnen ontstaan. De diepere oorzaak van de moei lijkheden moet dan ook gezocht worden in de sfeer tijdens het over leg, de wederzijdse prestiges die op het spel staan, en de bindingen die besturen tegenover hun leden heb ben aangegaan. De cao voor het bouwbedrijf had op 1 maart al van kracht moeten wor den. Het is dus zaak, dat partijen ervoor zorgen dat de moeilijkheden snel worden bijgelegd. Zeker een bedrijfstak als de bouw kan geen conflicten en arbeidson rust gebruiken. De kar alschaar- ste zet op het ogenbli *eds een rem op de bouwprodul Het zou onverantwoord aljn, indien door kortsluiting in de sociale ver houdingen tussen werkgevers en werknemers, nog meer afbreuk werd gedaan aan onze zo noodzake lijke bouwproduktie. Kinderbijslag F)E zelfstandigen voelen het als een onbillijke zaak, dat alle loon trekkenden vanaf het eerste kind kinderbijslag ontvangen, maar zij eerst vanaf het derde kind. Vanuit de positie van de loontrek- kenden is deze kwestie goed te ver dedigen, maar de kritiek van de zelfstandigen is niet minder begrij pelijk. Voor de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van loontrekkenden betaalt de Werkgever drie procent premie. Deze premiebetaling gaat ten koste van de ruimte voor loon- betaling, zodat in werkelijkheid de werknemer deze premie betaalt. Uit betaling van kinderbijslag voor de eerste twee kinderen aan zelfstan digen zonder extra premiebetaling zou betekenen, dat aan loontrekken den drie procent loon extra uitge keerd dient te worden. Willen landbouw en middenstand inderdaad deze weg op, dan ver dient geleidelijkheid aanbeveling. Uitvoering van deze operatie in één keer zou een te grote schok in de loonkosten- en consumptieve sfeer veroorzaken. Zeker op dit moment is dit onmogelijk. Wellicht kan in de toekomst gedacht worden aan een kinderbijslag voor zelfstandigen vanaf het tweede kind, gepaard gaande met een geringe looncompensatie voor de loontrek- In een tweede fase zou dan de kin derbijslag voor zelfstandigen en loontrekkenden gelijk getrokken kunnen worden met opnieuw een extra loonsverhoging voor de loon trekkenden. Voorlopig liggen echter de eerste zor gen voor de sociale verzekering nog wel in een ander vlak. De moeilijk heden tussen huisartsen en zieken fondsen duren voort en er staan ook enkele nieuwe sociale-verzekerings- wetten op stapel. paasfiguurtjes melk en puur van niet duur wel heerlijk MOSKOU De Chinese pianist, die zich tweede achter Van Cliburn plaatstp in het Tsjaikowskv concours van 1958 in Moskou, zijn de handen "ebroken door de Rode Garde. Dit werd gisteren gepub'iceerd door het Russische dagblad Sowjetskaja koeltoera. De naam van de pianist is Lloe Sjij-koen. PEKING Chinese topfunc tionarissen, die tijdens het hoogte punt van de culturele revolutie van hun post ontheven werden en veelal in het openbaar werden vernederd door de gardisten, zp deze week zonder ruchtbaarheid op hun oude post teruggekeerd. tikel in het theoretisch orgain van de Chinese communistische partij, Rode Vlag, waarin werd verklaard dat zelfs zij die fouten hadden begaan hun vroegere functie konden terugkrijgen als zij aan zelfkritiek zouden doen. Onder de in eer herstelden zijn, al dus recente muurkranten. Tang Ping- Tsjoe. ex-hoofdredacteur van het Volksdagblad en Li Hsoeeh-Feng, die zijn functie als hoofd van het bureau voor Noordelijk China van de commu nistische partij weer heeft aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1