HISWA: SYNTHETISCH DOEK VOOR NIEUWE TENT Alles over zeil of kampeervakantie VAREND KEUS KAMPEREN: TE OVER Boten-export steeg met f4,5 miljoen Zeshoekige Igloo, enige primeur Uitrusting voor „de grote vakantietrek IT I NIEUWE^EIDjE^COURANT DONDERDAG 9 MAART 1967 Uitrusting voor vier ter personen !Wat kost de kampeeruit rusting voor een trekkend gezin (van 4 personen)? In het volgen de overzichtje geven wij bereke- ningen voor een eenvoudige en een meer gespecialiseerde uit- rusting (de tussen haakjes ver- melde bedragen gelden voor de duurdere attributen). Tent voor de ouders 150 I (ƒ350 ƒ550); tent van de kin deren ƒ70 (f180); 4 luchtbed den ƒ100 (ƒ160); of 2 grote dik- ke en 2 kleine dunnere schuim- plastics 60 80)slaapzakken ƒ160 (ƒ450); kooktoestel ƒ40 a 60 45); pannen enz. 20 (ƒ25); andere keukenuitrusting ƒ5 (ƒ15); borden enz. ƒ35 (ƒ35) verlichting 50 (ƒ50); tafeltje ƒ22 (ƒ25); zitmeubilair ƒ50 (ƒ70). Daarmee komt het totaal voor een eenvoudige uitrusting op 750 a 800 en voor een meer gespecialiseerd op 1550 a 1800. Dat lijkt misschien toch altijd nog wat prijzig. Maar rekent u eens uit wat men op één va kantie met vier personen al kwijt is aan hotelbedden. Na een paar vakanties zijn de kosten er al rijkelijk uit. En men heeft er nog jaren langer plezier van! (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Wie zeilend of kamperend op vakantie wil, maar met zijn voorbereidingen nog niet helemaal klaar is; wie vakantie-attributen wil aanschaffen, maar nog geen keus heeft kunnen maken, die kan van morgen tot en met 19 maart terecht op de Hiswa in de Amsterdamse RAI. Want wat daar staat uitgestald, biedt de plannenmaker zóveel keus en zóveel infor matie, dat hjj zich volledig kan oriënteren over de vraag hoe hij zijn vakantiedromen zal verwerkelijken. In niet minder dan 245 stands kan hij zich laten voorlichten: over boten en over tenten en alle daarby behorende accessoires. Cijfers illustreren de omvang van deze opnieuw grotere twaalfde Hiswa: 600 boten, waaronder 33 jachten met een waterverplaatsing van meer dan 5 ton en een blikvanger met een gewicht van liefst 55 ton. En wat de kampeersector betreft: ook hier weer een brede scala van produkten, die samen een kwart van de tentoonstellingsoppervlakte beslaan. Polyester riaal zich aardig te kunnen handha- Noviteiten in de ..natte sector" zijn Wat in de botensector al" jaren een er weer voldoende. Nederlandse en duidelijke tendens was, blijkt nog buitenlandse bouwers showen weer steeds in ontwikkeling: de toeneming verschillende nieuwe modellen van al- van het aantal polyester jachten. Van le materialen, terwijl onder de vele de 600 geëxposeerde boten (waaron- accessoires weer tal van nieuwtjes der 325 verschillende typen) is een zijn te vinden. De 80.000 booteigena- slordige 70 procent van dit materiaal ren en de kopers-in-spé worden weer vervaardigd. Al vele standaardtypen tal van verrassingen geboden, ervan zijn in de handel. De liefhebber van houtbouw wordt op deze Hiswa slechts een zeer be perkte keus geboden. Maar een tien tal exemplaren vertegenwoordigt de ze traditionele bouw. Weliswaar is deze verhouding geen zuivere afspiegeling van de kopersbe langstelling. maaé zij geeft toch wel duidelijk aan in welke richting de ontwikkeling gaat. Ook aluminium is maar beperkt geëxposeerd: dit materiaal blijkt nog maar langzaam in opmars te kunnen komen Daarentegen is er voor staal bouw nog steeds een flinke belangstel ling. Met een percentage van bijna 30 op deze tentoonstelling toont dit mate- groot aantal typen in alle maten, ge wichten en modellen. Kleine tentjes voor voetkampeerders (loopkevers), tenten, die op de fiets, per motor of per auto kunnen worden vervoerd en een enorme sortering bungalowtenten. Vooral voor deze laatste categorie blijkt een steeds groeiende belangstel ling te zijn. Het comfort dat deze ten ten bieden slaat vooral aan bij de kampeerders, die hun tent als een va kantiehuis beschouwen en hem weken lang op eenzelfde plaats laten staan. Wat opvalt in de tentensector is, dat de prijzen in vergelijking met vo rige jaren vrijwel gelijk zijn geble ven. In sommige gevallen zijn ze zelfs omlaag gegaan. Dit in tegenstelling tot de boten, die door de verhoogde omzetbelasting vorig jaar over het al gemeen niet onbelangrijk duurder zijn geworden. zeshoekige Igloo, een van de weinifci neurs in de „droge sector". De door de van deze opblaasbare tent is 3JI Ier, de prijs f 493, precies 100 gulder irdcr dan de al langer beslaande vier hoekige Igloo. Geïnspireerd door de tv-heid Batmant een vervaarlijk uitziende speedboot, die op deze Histva zeker aandacht zal kaart zoekt. En wie nog meer wil besteden, loopt zeker de kans zijn va kantie in het vervolg alleen nog op illen T enten Anders is dat in de kampeersector. Nieuwe modellen zijn er vrijwel niet, al is het aanbod indrukwekkend: De eerste Hovercraft binnen het bereik van de de iBritsefabrikant kan het vaartuig op het het water van 100 km per uur bereiken. De drie motoren van elk 250 cc: tuee voor de voo f oor tien mille is men er de eigenaar van. Of trekken, is echter de vraag. Zonder speciale i De belangstelling voor de wa- ersport dus ook voor de zeilsport is de laatste jaren sterk toegeno men. Dat is een verschijnsel, dat dui delijk te maken heeft met het geste gen welvaartspeil. Weliswaar hebben de verkopen het laatste jaar als gevolg van de ver hoogde omzetbelasting een „stap op de plaats" laten zien. over een aantal jaren bezien is er toch een omhoog gaande lijn zichtbaar Deze groeiende belangstelling heeft jr toe geleid, dat er een duidelijke tendens naar seriebouw is ontstaan. De vraag is zo snel vergroot, dat de maatbouw er geen gelijke tred mee kon houden. Deze ontwikkeling weerspiegelt zich ook duidelijk op de tentoonstelling. Men is trouwens, zo bewijst de Hiswa ook. lang niet altijd op de jachtwerven aangewezen. Voor prij- *.en nauwelijks boven de 1000 gulden krijgt men een bouwpakket, waaruit de enthousiaste doe-het-zelver zelf een zeilboot kan bouwen Zelfs een polyester motorkruiser is in bouwpak- ketvorm te koop. Een van dc weinige noviteiten in dc droge sector is de zes hoekige Igloo. een broertje van de al langer bestaande vierhoe kige Igloo. Hij biedt aanzienlijk meer ruimte tegenover slechts iets meer werk bij het oppom pen. Het gewicht bedraagt 16 kg, de prijs een kleine 500 gulden. Varend kamperen. Wie een jes mee te maken van enige om- bootje wil hebben om er uitstap- vang, heeft ruime keus: opblaas- de meren en brede rivieren te bare boten met voortstuwing door doorbrengen, zeil of buitenboordmotortje; ka no's van hout en polyester; an dere „vaste" bootjes. Sommige Daarvoor is ook alle gelegenheid. Misschien niet zozeer in de traditione le watersportcentra (de Zuidhollands# meren) omdat ze al overvol zijn. deze bootjes zijn in Maar daarnaast zijn er nog tal van Europa's grootste centra in aanbouw is, men kan naar het nieu we Veerse Meer of naar het Veluwe- Degenen, die niet bewust op zoek rneer. Weliswaar zal men ook daar zijn naar een kano, zijn in dit geval njej alleen zijn, maar méér garantie het meest gediend met een bootje, dat voor een rustige vakantie heeft men achter de auto moet worden meegeno- er zeker, men. Deze eerste aanschaf van trek haak en wagentje of trailer (al voor een slordige 500 gulden te koop) kost geld. maar de combinatie biedt vele voordelen: ze spaart de auto, die meer kan trekken dan dragen, ze ver hoogt de gemiddelde rijsnelheid; ze biedt de mogelijkheid ook andere ba gage in het wagentje te bergen en ze biedt meer gelegenheid voor de recre atie op het water. Kosten Enkele nieuwtjes orider de'kampeer-accessoires: een slaapzak met een ritssluiting in het midden alsmede een aan geknipte capuchon (voor degenen, die „altijd koude schouders hebben"), weggooi-lichtgewicht-dekens met katoenen vulling. Wanneer ze smoezelig zijn geworden of als het kampeerseizoen voorbij is, kan men ze wegdoen zonder over het geld in te zitten. Een kinderdeken (650 gram kost slechts ƒ5,25, een deken voor volwassenen (1200 gram) ƒ7,50. een opblaasbaar kuipstoeltje voor 27,50 een alarmapparaat, dat zo nodig 2 uur lang een schrille fluittoon geeft als het wordt aangeraakt: een ideale beveiliging van uitrus tingsstukken binnen en buiten de tent als men even weg is (ƒ16,95), een anti-slipmat voor automobilisten, die in zand of modder zijn komen vast te zitten (ƒ15.50 per paai een jerrycan met aparte delen voor benzine (5 liter) en olie (2.5 liter) met schenktuit. Vooral te gebruiken voor buitenboordmotoren en andere mengsmeringsmotoren 15). een kroonkurkopener, die tevens als sluiter dient. Ideaal voor auto mobilisten. daar springende stoppen in een rijdende auto levens gevaarlijk kunnen zijn (ƒ1,25), een droog desinfectiemiddel voor kampcloset in doosjes met 10 zak jes (ƒ5,50). Eén zakje (opgelost in 1 liter water) is voldoende voor een 10-liter toilet (1 zakje voor drie dagen). ƒ250 wil gaan,, heeft al iets, waarmee hij voortaan waarschijnlijk op zijn va kantie alleen de blauwe plekjes op de Handig Die kleine bootjes zijn overigens vooral erg handig voor het ontdekken van orvze niet-stromende binnenwate- Voor men zo'n opblaasbaar bootje (een vlot of een kano) aanschaft, dient men zich echter wel te realise ren, dat de vaar- en stuurcapaciteit sterk afhankelijk is van de stevigheid van de bodem. Een bootje met een niet-opblaasbare bodem is alleen ge schikt voor het kleinere werk. Een bootje met een opblaasbare bo- bodem geeft het vaartuigje volledig de stabiliteit, die nodig is om riQhting te houden. Hoe moet een kamperend gezin af van de persoonlijke smaak. Veelal zich uitrusten voor „de grote zal het een dubbeldakstent zijn. Voor vakantietrek"? Hier een sugges tie (voor een gezin van 4 perso- Voor de ouders een twee- of drie- persoons tent met een stokhoogte van 180 cm; of het een huttent of een tweestuks dwarsslaper zal zijn, hangt stokhoogte ff'.400 ritting. een 15- jacht, dat gebruikt kan il-, vis-, race. en skiboot. Een verdere gewichtsbesparing is een alge mene al jaren merkbare ontwikkeling in de tentensector. Steeds meer wordt deze besparing vooral bereikt door het gebruik van aluminium frames. Zij blijken het traditionale staal steeds verder te verdringen (wat ook verklaarbaar is, als men weet dat aluminium ongeveer de helft lichter is dan staal). Ook het doek verandert. Echt zeildoek vindt men nog maar sporadisch. Synthetische doeksoorten, die soms een gewichts besparing opleveren van 20 procent, zijn ervoor in de plaats gekomen. Bij de accessoires ziet men eenzelfde tendens. Zo zijn twee grote buitenlandse fabrikanten overgegaan tot het maken van nylon luchtbedden, die niet minder dan 60 procent lichtei zijn, dan de traditionele. Een nadeel van deze lichte materialen is echter, dat ze niet onaanzienlijk duurder zijn. Maar dat prijsverschil zal zo verwacht men in de toekomst langzaamaan verdwijnen. ROT-VAST Gebruikt men synthetisch materiaal bij de kleinere tenten alleen voor de gewichtsbesparing, bij de stationai re. tenten beproeft men het vooral om een optimale rot-vastheid te verkrijgen. Juist bij deze tenten namelijk heeft het doek nogal wat te lijden, zeker wanneer zij gedurende lange tijd afgesloten en vrijwel onverzorgd op haar bewoners staan te wachten. En dat gebeurt nogal eens. Want steeds groter wordt het aantal kampeerders, dat een bungalowtent als week endhuisje heeft. Men kampeert er gedurende het weekeinde in en laat hem dan de rest van de week achter. Naast het gebruik van synthetisch doek zoeken de fabrikanten het ook in verzwaring van het katoenen doek en in verbeterde impregneringen. COMPACT-TENT Een nieuw begrip in de kampeersector vormt de com pacte tent. Bij dc bungalowtenten betekent dit, dat de ruimte onder de luifel niet meer een aparte is. die wezenlijk verschilt van de eigenlijke woonruimte binnen de rechthoek van de bungalow. heldt woonruimte, terwijl de ruimte onder de luifel min of meer een toevoeging aan de woonruimte is. Dat is bij de compacte bungalow anders. Ze is vierkan- ter gebouwd en bergt binnen dat vierkant de slaaprliim- te alsmede een twee- a driemaal zo grote woonruimte. Ze heeft geen dag-en-nacht-luifel meer, maar hoogstens een los aan te haken „zonneluifel" voor ge bruik in warme landen. Soms kan een deel van de wand van de vergrote woonruimte worden opengeslagen, waar bij tenten ontstaan met het begrip „patio" in de naam. De compacte bungalow is in verpakte toestand iets groter en zwaarder dan een conventionele bungalow voor hetzelfde aantal personen, maar heeft twee voorde len. die daar ruim tegen opwegen. Het frame van de gehele tent vormt thans één geheel dordat de moeilijk te construeren overgang tussen luifel-frame en tent-frame vervalt, en de tent heeft een prettiger woonruimte, die rationeler te gebruiken is. NOKTENTEN Ook bij de nokten ten (zie foto) heedr het „com- pact"-principe ingang gevonden. Wat al jaren als een tent „met vaste voorhal" bekend is geweest, heeft zich mede beïnvloed door de inmiddels alweer bijna van de markt verdwenen combinatietent ontwikkeld tot de compacte noktent. Dit is dan een lang- of dwarsslaper met een één a twee meter diepe woonruimte ervoor, die wordt beschermd door een diepe «chaapskooiluifel, welke soms geheel kan worden gesloten. de kinderen dwarsslaper met 130 tot 150 cm ideaal. Als het transportmiddel én de porte- monnaie het toelaten, zal er na enke le jaren wellicht een losse 2-meter luifel op de derde stok van de ouder lijke tent kunnen worden gezet, wat het comfort aanzienlijk verhoogt. Bo vendien geeft zo'n luifel aan het ge- KEUZE De keuze van het bed wordt sterk beïnvloed door de aard van het transportmiddel. Als volume bespa ring wordt nagestreefd, kan men het best luchtbedden nemen; als het ge wicht no. 1 staat, verdienen schuim- plastic profielplaten de voorkeur. De ze laatste hebben als voordeel, dat ze warmer zijn (belangrijk voor hen, die er al tussen Pasen en Pinksteren op uit trekken). Een mooie oplossing voor kamperen in de zomer is een noviteit 1967: het lichtgewicht nvlon luchtbed (slechts 1.1 kg!). Slaapzaken kan men het best van het bekende dekenmodel nemen. De vulling daarvan (kunststof) weegt ten minste 900 gram. Kamperen de kinde ren echter ook per fiets, dan zijn don zen slaapzakken onmisbaar. Voorts: een klaptafeltje, voor de ou ders twee stoeltjes met rugleuning en voor de kinderen een draadkrukje. KEUKEN Het middelpunt van de keukenin ventaris is het butaangastoestel met één of twee branders. Of de tank 2. 3 of 4 kg vloeibaar gas zal bevatten, hangt af van de vakantieduur. Een petroleumvergasser. zo'n 1-liter pri mus, is ook goed. Maar men dient er dan wél voor te zorgen, dat men een prikker heeft Wat de pannen betreft: er zijn zeer handzame aluminium sets in de han del (waarvan de grootste zeker een inhoud van 2 liter moet hebben). Bii die set zal men zeker een passend keteltje moeten kopen alsmede een losse braadpan met twee pangrepen. Een tweetal jerrycans is voldoende voor het water. Voor de verlichting kan men met een goedkope dichtklapbare kaarslan taarn al een heel aardig resultaat be reiken. Een butaangaslamp is er dan voor degene die leeslicht én een wind vaste lamp verlangen. Men moet dan echter wel reserve- kousjes en een reserve-lampeglas mee nemen. Per tent is ook een zaklan taarn op batterij wel erg handig. Wat de kosten betreft: een kampeer uitrusting is net als een postzegelver zameling: nooit af. Vooral het trekken de gezin zal steeds gespitst blijven op verbetering van de uitrusting. Deze een tweepersoons wordt daardoor duurder, maar ook veel lichter en kleiner dan die van degene, die van het kamperen geen halszaak maken. Onmisbaar voor elke notersporler of kampeerder als de vlammen er uitslaan: een klein gemakkelijk Ir bedienen blut- apparaat. Handzaam om liet dicht bjj de hand te hebben. -v B j een met schenktuit. De inhoud tun het benzinegedeehe bedraagt 5 liter, die van de olie 2 liter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15