SIMPELE VOETBEWEGING WERD AJAX NOODLOTTIG VLEES Gert Bals na afloop: Swart 0-1 Strunc 1-1 Soetekouw 2-1 Toen was t uit Dukla als team beter maak er geen drama van HOOFDSCHOTEL Vliegen soms goedkoper dan reizen per trein Primeurs in Genève RT NIEUWE LEIDSE COURANT13 DONDERDAG 9 MAART 1967 enige goal PRAAG Centimeters, ja vaak millimeters beslissen. Ook in Europa Cup wedstrijden waarvoor clubs door geheel Europa trekken met een enorme supportersschare achter zich aan. Er worden tijdens een wedstrijd duizenden bewegingen gemaakt met alles wat maar bewegen kan. En één zo'n wending van de voet, een knik van het hoofd kan beslissend zijn voor de uitslag van een voetbalwedstrijd. Frits Soetekouw, de stoere centrumver dediger van Ajax, en met hem het gehe le team van de Amsterdammers heeft het gistermiddag op wel bijzonder pijn lijke wijze ervaren in de return- wedstrijd tegen Dukla in Praag. Drie minuten voor het einde van het ze nuwslopende duel tide hij enkele me ters voor het doel in een fel gevecht om de bal tussen de Tsjechen Mraz en Strunc zijn been hoog op. Hij raakte de bal wel, maar onvoldoende om hem uit de doelmond weg te trekken. Integen deel: het resultaat was juist andersom. Onhoudbaar voor de dichtbij hem staan de keeper Bals verdween de bal met een sierlijke boog in het verlaten Ajax-doel. Het was 2—1 voor Dukla en de strijd beslist. De tijd om terug te komen was te kort, de kans van slagen om gelijk te maken nihil omdat de Tsjechische de fensie sterk was als een muur. Zodoende ging Dukla voor het eerst in zijn roem ruchte historie over naar de halve finale de Europa Cup. De eer had ook Ajax te beurt kunnen vallen, maar het geluk was aan de zijde van de over het algemeen genomen toch beter voetbal lende legerploeg van „generaal" MusiL Evenveel kansen Het had Ajax kunnen zijn, want toege geven dat de techniek en het positiekie- zen van de Tsjechen ronduit beter ren. Ajax heeft minstens zoveel ringskansen gehad als Dukla. Daarbij kwam nog dat arbiter Tschenscher bij het bestraffen van overtredingen in het strafschopgebied niet één lijn trok. Toen Pronk in de 27ste minuut van de tweede helft de Tsjech Nedorost onderuithaalde bij een doorbraak op rechts, ging de bal op de witte stip. Strafschop. Akkoord, maar waarom zeven minuten later aan de andere zijde niet toen Cruyff met de bal aan de voet dicht bij het doel door twee man tegen de grond werd gewerkt. De uitblinker in de Dukla- defensie Novak kopt ook hier de bal boven Nuninga weg voor dat hij gevaarlijk kan worden. Cruijff (links) ziet machteloos toe. Op de achtergrond de berg waar op vele toeschouwers een plaatsje hadden gevonden. Ajax sterker Juist in die tweede helft werd Ajax licht favoriet. Men paste zich beter aan de omstandigheden aan, durfde meer, kwam wat los in de combinaties. Iets van de Liverpool-glans blikkerde in het na rust boven de Tsjechische hoofdstad doorgebroken zonlicht. Defensief had men het goed voor elkaar met solide rugdekking, op het middenveld staken Muller en Groot Masopust en zijn kor nuiten steeds meer naar de kroon, ter- Open alle vakbeurzen op zondag UTRECHT Als het aan de gespreks groep midden- en kleinbedrijf van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs ligt, blijven voortaan alle vakbeurzen in de Utrechtse jaarbeurs op zondag open. Deze detaillistengroepering, waarin alle branches zijn vertegenwoordigd, heeft gistermiddag in Utrecht vergaderd met de directie van de jaarbeurs over de mo gelijkheden het beurzenbezoek te stimu- Jaarbeursdirecteur drs. J. H. D. van der Kwast die verrast was over het unanieme verlangen van de detaillisten gespreksgroep, zei dat de jaarbeurs reke ning hiermee zal houden. Maar de beurs- exposanten zullen daarover van geval tot geval worden geënquêteerd. De meerderheid zal beslissen. Bezwaar den behoeven 's zondags echter niet op de Utrechtse beurzen aanwezig te zijn. Wel moeten hun stands verlicht zijn. v. d. Berg prolongeerde gewestelijke titel AMSTERDAM Joop van den Berg heeft zijn vorig jaar in S try en ver overde schaatstitel van Zuid-Holland op de Jaap Edenkunstijsbaan in Am sterdam woensdag geprolongeerd. Hij won de 1500 meter en werd derde jp de 5000 meter. Jan Bazen eindigde als tweede. Bij de dames was Jetty v. d. Giessen de sterkste. TROMSÖ Tijdens in de Noorse plaats Tromsö gehouden internationale schaatswedstrijden zijn Verkerk en Schenk niet tot grote prestaties geko men. Schenk werd op de 500 meter vijfde in 46.0. Verkerk reed dezelfde tijd. Maier won de drie kilometer in 5.07.0 voor Tveter. Verkerk eindigde als vijfde en Schenk als negende. Zelfs Pronk ging in de aan val, maar de excellerende Novak weet ook hier van geen wijken. De Ajax-voorhoede kon tegen deze defensie niet de juiste me thode van bestrijding vinden. wijl de Tsjechische defensie met kee^ per Viktor incluis alle strijdbare mid delen moest inzetten om doelpunten te voorkomen. En nog had de zwaar bewaakte Cruyff vijf minuten na het openingsdoelpunt van Swart uit een voorzet van dezelfde speler bijna vallend raakgekopt. r Viktor had de bliksemsnelle reactie de Amsterdamse aanvaller door en tikte de bal uit de hoek. Ach en in feite verdween pas in de allerlaatste seconde de kans op een beslissingswedstrijd defi nitief toen Groot na een scrimmage de bal hoog over een leeg doel joeg. Zo werd de strijd tegen nervositeit en spanning een slag om centimeters en daarin speelt de geluksfactor vaak een Negen zaterdag voetballers bij eindexamen voor Olympische ploeg (Van c e sportredactie) DEN HAAG Zoals wij gisteren reeds als onze verwachting uitspraken zijn Den Rooijen, Gouman en Pluim- graaff uit de zaterdagselectie afgevallen voor het Olympisch amateurelftal. Vol gende week dinsdagmiddag om vier uur zullen 26 amateurvoetballers op het sportcentrum in Zeist in een onderlinge wedstrijd hun eindexamen moeten afleg- Bij die 26 spelers zijn negen zaterdag- voetballers. Daarmee wordt het al duide lijk dat het aantal zaterdagvoetballers in de Olympische kerngroep bepaald niet groot zal worden. De negen voor Zeist geïnviteerde zaterdagspelers zijn: Van de Laan, Van der Giesen, Kralt, Nieuwstraten, Diepeveen. Hoeksema, v. d. Beek en verrassenderwijs Vedder (IJs- selmeervogels). Eerst in het week-end zal trainer Plooijer beslissen welke zondagspelers op het appèl moeten aantreden. Ver wacht wordt dat di1 het gehele elftal is dat dinsdagavond in Rotterdam speelde, alsmede de reserves en de drie spelers Salawane, Kievits en Leusekamp die door blessures verstek moesten laten gaan. enorm grote rol. Overigens mocht Ajax afgezien van de fortuinlijke winnende goal van Dukla niet klagen, want de manier waarop Gert Bals zijn doel heeft verdedigd was grandioos. Wat een bra- vour, wat een zekerheid. Het begon al ln de eerste helft waarin Dukla verrassend veel sterker was dan Ajax. De Tsjechen kregen meer kansen en dat culmineerde in de 34ste minuut in een vrije schietpositie van Nedorost, maar de vuisten van Bals waren paraat. In die eerste speelperiode zagen de 23.000 overal bijeen gehurkt en gedron gen toeschouwers een Dukla dat zonder meer winst wilde. Het nam geen risico. Ook defensief niet, want toen eerst Cruyff en kort daarop Keizer zich had den vrij gespeeld werden zij zonder par don door Cadek onderuit gebaald. Ook in het eerste kwartier van de tweede helft leek Dukla veruit het favo riete team, maar weer was het Bals die bij kogels van Masopust en Nedorost uitstekende ingreep. Mede omdat de Du- kla-spelers elkaar gemakkelijker konden vinden in de combinaties en het positie kiezen veel beter was dan bij Ajax kon nauwelijks aan een Amsterdamse zege worden gedacht. Maar dat veranderde plotseling door dat doelpunt dat Swart na een tikje van Nuninga in de 20ste minuut maakte (01). De vreugde was korte duur en op het laatst bleven slechts tranen over. Eerste Europese satelliet niet van de grond UTRECHT De lancering van de ESRO 2, de eerste Europese satelliet, is voorlopig uitgesteld. Half maart zou hij van de basis Vandenberg in Californië worden gelanceerd met een Amerikaanse Scout-raket, maar nu plotseling is aan de leider van de Nederlandse groep meegedeeld, dat er helemaal geen raket De zaak is nl., dat de Scout-raketten, die ter beschikking waren gesteld, een nieuwe versie hadden gekregen. Echter, het nieuwe type voldoet niet, en nu heeft de Amerikaanse marine beslag gelegd op de al uit de produktie genomen Scout-raketten. 99 99 PRAAG liet was begrijpelijk, m de Ajax-kleedkamer was de ani mo tot spreken na afloop bijzon der gering. Zelfs nog toen na een half uur de hermetisch afgesloten kleedkamer van de Amsterdam mers openging. Ook toen waren de spelers nog niet over de schok van de tegenslag heen. „Moet je voorstellen" ,zei trainer Michels meer geëmotioneerd dan ooit ,Je leidt tegen Dukla voor de tweede maal. Normaal gesproken betekent dat winst. Vele buitenlandse formaties zou den het ervoor willen doen. En alleen door domme pech geef je zo'n fraaie positie uit handen. Dat is toch wel sneu." Bennie Mulder kon het niet langer aanhoren. „Wat sneu", gromde hij. ,,'t Is gewoon schlemielig. Die Duitse scheidsrechter heeft voor ons de zaak verknoeid. Tijdens de wedstrijd zegt hij verschillende keren tegen me dat we leuk voet bal spelen. Maar hij laat Dukla toch maar fijn bij herhaling grove tackles uitvoeren. Die lichte ver- GERT BALS maningen mochten nauwelijks effect sorteren. Dan geeft-ie Dukla een strafschop voor een botsing tussen Pronk en Strunc, waarbij van een overtre ding geen sprake was, terwijl la ter Cruyff door twee man tegelijk onderuit wordt gehaald zonder dat ze daarvoor een dik verdien de elf-meter krijgen. Nee, als je zo verliest, schenkt dat weinig bevrediging." Aanvoerder Gert Bals, de grote man in de Ajax-ploeg, nam het wat gemoedelijker op. „Reuze jammer hè, maar noem het nu geen drama of een trieste zaak. 't Kan toch in elke voetbalwedstrijd gebeuren? Natuurlijk schrok ik me een hoed je toen die bal over me heen zeil de. Je rekent er niet op dat een eigen speler op het doel schiet. Maar ik lig eerder wakker over het feit dat ik die strafschop niet stopte. Ik had hem bijna. Ik zat iets te laag." Maar minder simpel lag de zaak voor Soetekouw. „Voor mij is dat winnende doelpunt van Drikla een nachtmerrie. Naar mijn mening hadden we veel eerder in de dè- fensie kunnen gaan. We waren dan stellig winnaar geworden." Imre Rietveld in halve finales KOPENHAGEN Imre Rietveld heeft woensdag zonder veel moeite de halve finales bereikt van de open Deense badmintonkampioenschappen die in Kopenhagen worden gehouden. In de kwartfinales versloeg zij de Ja panse nummer twee Hiroe Amano met 11—3, 11—3. Men geeft haar in Dene marken als enige deelneemster een kans tegen de Japanse kampioene Nori- ko Takagi, die evenals Imre eerste is geplaatst. In het damesdubbelspel bereikte de combinatie Imre Rietveld/Ulla Strand de halve finales door een zege met 150, 157 op het Deense paar Sonne en Mariboe. De Deense tweeling Bente en Anne Flindt zorgden in dezelfde ronde voor de uitschakeling van de 'Zweods/Nederlandse combinatie Eva Twedberg/Agnes Geene (152, 1714). Celtic Glasgow in kwartfinale GLASGOW De Schotse club Cel tic heeft woensdag voor 90.000 man Vojvodina uit Novi Sad in de tweede ontmoeting tussen beide clubs een 20 nederlaag toegebracht en zich daarmee geplaatst voor de halve finales. De - eerste "wedstrijd eindigde in een 10 zege voor de Zuidslavische club. VLEESJUS Voor lekkere jus hebt u vlees no dig óf klein vlees dat u bakt in de koekepan óf groot vlees dat u bakt in de braadpan. Niet alleen boter of margarine gebruiken, maar beslist ook vet (voor de geur en smaak I) Doe pas vlees in de pan als boteren vet goed heet zijn. Let op de voor geschreven bak- en braadtijd. Scheutjes water bijgieten. Stukje wortel, ui en laurierblad meebraden, of na 't braden een lepel tomaten puree toevoegen. Publikatle van Voorlichtingsbureau Vleea. Vlees\ n Vleesconserve* Door nieuwe tarieven NLM op enkele trajecten: (Van verslaggevers) [berekening die in de eerste dagen van start, eind augustus, niet al te zuiver De prijs voor deze trajecten stak on gunstig af bij de gehele lijnen. Hoewel de resultaten van de NLM de eerste vijf maanden gunstiger wa ren dan gedacht zijn zij nog niet zoda nig dan van winst gesproken kan wor den. Op de noordelijke lijn Amster- dam-Enschede-Groningen heeft men een b ezettingsgraad van 47,3 pro cent en op de zuidelijke lijn Amster dam - Rotterdam - Eindhoven - Maas- ROTTERDAM De Nederland se Luchtvaartmaatschappij (NLM) heeft op enkele traject-j gedeelten een prijsverlaging in-1 gevoerd. Het gaat hier om di verse guldens. Door deze verla ging is de NLM op enkele afstan den goedkoper geworden dan de trein (eerste klas) en op andere stukken nog maar weinig duur der. Er is een verschil van dub beltjes. Nu is een vergelijking tussen het| vliegtuig en de trein moeilijk. De NLM heeft slechts enkele vluchten per dag, de trein tientallen verbin dingen, de trein brengt de passagiers veelal in het centrum het vliegtuig aan de rand van de steden. De nieuwe tarieven zijn door de NLM slechts ingevoerd op de trajecten Groningen-Enschede, Maastricht-Eind hoven en Amsterdam-Rotterdam en vi ce versa. Om met het laatste traject te beginnen, een eerste klas enkele reis met de trein kost 7,90, retour 12,10. Met de NLM-Fri endship gaat dat respectievelijk acht en dertien gulden kosten (oude tarief 11 en 17). Op deze afstand dus een verschil in enkele dubbeltjes. Waartegenover staat dat de NLM een kopje koffie aanbiedt... Maastricht-Eindhoven kost met de NS (eerste klas) negen gulden voor een enkele reis en dertien gulden re tour. Voor de NLM is dat tien en zestien gulden (en oude tarief resp. j twaalf en twintig). Goedkoper Op het traject Groningen-Enschede I de NLM beneden de eerste klas NS-prijs gekomen. Een enkele reis per vliegtuig is veertien gulden, retour 22 (oud: ƒ20 en 32). Een treinrit eerste klas kost tussen die twee steden 15,30 en retour 23. Deze nieuwe tarieven die alleen opl de genoemde trajecten gelden en niet op de hele lijnen zijn, volgens de NLM, niet een gevolg van gunstiger resultaten, maar gewoon een nieuwe tricht zelfs een iets slechter resultaat, namelijk 35,9 procent. Bij de KLM (alle lijnen) waar een bezettingsgraad van 57 procent wordt bereikt, steeks het binnenlandse lucht net nog niet bepaald rooskleurig af. Volgens de NLM hoeft dat niet en la dat met de huidige NLM-tarieven ook niet mogelijk. De transit-passaglcm die doorboeken voor de international® lijnen blijven het belangrijkst. Met ingang van de zomerdiensten ko men er ook twee vluchten bij. Het technisch personeel is nu op zodanige sterkte gebracht dat het onderhoud in kortere tijd kan geschieden. Hierdoor is het mogelijk op de noordelijke lijn de Friendship een extra vlucht te laten maken van Groningen naar Amster dam en terug tussen de twee bestaan de vluchten (ochtend en middag) in. Een andere verbetering is het laten maken van een tussenlanding van het toestel dat zondagsavonds van Amster dam naar Maastricht vliegt op Zestien hoven. Hierdoor is het mogelijk dat men vrijdagavond uit Maastricht naar Rotterdam vertrekt en zondagsa vonds weer teruggaat met het vlieg tuig en dat men dan niet de trein hoeft te nemen. J^EHALVE de Honda N 500, die als de Japanse concurrent van de Britse mini's moet worden gezien, brengt de vandaag geopende Autosalon van Genève nog enkele primeurs. Hierboven de nieuwe Opel Commo dore, die over 131 pk beschikt, en die een topsnelheid van 170 kilo meter per uur kan halen. De wagen, die een zescilinder krachtbron heeft, moet tussen de Rekord- en de Kapitan/Admiral-series worden geplaatst. Slavia schakelde Servette uit: 3-1 SOFIA Slavia Sofia (Bulgarije), Standaard Luik (België) en Bayern München (Did) hebben zich reeds ge plaatst voor de halve finales van het tornooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. Slavia versloeg Servette Genève met I 30 en kwam tot een 31 voordeel in beide ontmoetingen. Bayern Mün chen behaalde na verlenging een 20 overwinning op Rapid Wenen, waar door de Duitsers met slechts een punt voordeel naar de volgende ronde gin gen en Standaard Luik won met 20 van Vasas Gyoer in de return, zodat de Belgen met een 32 totaal score verder bekeren. De resterende halve finaleplaats I wordt betwist tussen het Schotse Glas gow Rangers en het Spaanse Real Za- ragoza op 22 maart in Zaragoza. WEST BROMWICH Bologna heeft I in West Bromwich met 31 gezege vierd over de gelijknamige Engelse club in de returnwedstrijd voor de achtste finales van het tornooi om de Jaarbeursstedenbeker. Bij rust hadden de Italianen reeds met 2—0 de leiding genomen. De eerste ontmoeting in Italië werd I door Bologna met 30 gewonnen, zo-| dat Bologna zich plaatste voor kwartfinales. Ook Juventus kwam een ronde ver- I der. In de tweede wedstrijd tegen Dundee United in Dundee verloor Ju ventus weliswaar met 10 (rust 00) maar de thuiswedstrijd had een 3—0 zege voor de club uit Turyn opgele-| Bijna een miljoen Spanjaarden I werken in het buitenland, van 700.000 ln Europese landen. T\E MEEST verkochte sportwagen ter wereld, de Triumph Spitfire, is opnieuw aanzienlijk verbeterd. Sinds 1962 werden er 85.000 MK I's en MK U's afgezet, maar de verwachting is dat de MK III het nóg beter zal doen. Nieuw by deze laatste Spitfire zijn o.m. de grotere motor (1296 cc: goed voor 160 kilometer per uur), de convertible kap en het ver- I anderde pro/iel. J.Af.C. INTRODUCEERT de Wolseley 18/85, die op het model 1800 van Austin en Morris is geïnspireerd. Een bekrachtigde stuurinrich ting behoort bij de standaarduitvoering, terwijl als extra een Borg- Warner automatische transmissie kan worden ingebouwd. De water- gekoelde, viercilindermotor, die dwars voorin is gemonteerd, heeft een inhoud van 1798 cc en een vermogen van 87 pk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13