FORMATIE IN HET SLOP Vraag huisartsen tarief te matigen JAMIN Commentaren Beel zit te studeren VVD niet bijgedraaid Toxopeus: geen Kosteloos autowrak weghalen beleid-Cals Advies aan minister: Krupp wordt NV Woensdag 8 maart 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 t Hoe moeilijk ook deze kabinetsformatie is, blijkt wel uit het feit, dat de „snelle werker" dr. Beel „enkele dagen" denkt nodig te hebben voor hij zijn eindrapport klaar heeft. Drs. Schmelzer op bezoek bij adviseur Beel. In Amsterdam (Van parlementsredactie) de DEN HAAG Er is nog geen kentering te bespeuren gereserveerde houding van de VVD tegen een formateur- en premierschap van mr. Biesheuvel. De liberale fractieleider mr. Toxopeus schijnt gistermiddag in zijn gesprek met pseudo- informateur dr. Beel onverkort aan zijn bezwaren te hebben vastgehouden. Zijn standpunt is: de persoon en politieke ligging van mr. Biesheuvel, die in vier jaar van drie verschillende kabinetten deel heeft uitgemaakt, bieden geen waarborgen dat het komend kabinet een beleid zal voeren in de geest van de confessioneel- liberale regeringen-De Quay en -Marijnen. Als prof. Zijlstra weer premier had willen worden, zouden de liberalen geen moeilijkheden meer hebben ge- De VVD wil meer zekerheid dat het bewind-Biesheuvel niet zal gaan de richting van voortzetting beleid-Cals-Vondeling. Het politieke verleden van mr. Biesheuvel, die vice- premier was van het kabinet-Cals, verschaft in dit opzicht onvoldoende didatuur-Biesheuvel akkoord gaan als in het regeringsprogram garanties worden ingebouwd, dat het beleid- Biesheuvel niet zal uitdraaien op een beleid-Cals-Vondeling. GEEN GARANTIES Het regerings-program-in-hoofdlij- nen, waarover de vier fractieleiders het tijdens de informatie-Zijlstra eens I zijn geworden, biedt die garanties niet. Men kan er zowel een „links" als een „rechts" beleid mee uitvoeren. Veel hangt af van de man die leiding geeft aan het uitvoerend kabinet. maakt over het globale program. Maar met een formatie-Biesheuvel in het verschiet verlangen zij duidelijker afspraken. Het lijkt echter vooralsnog niet waarschijnlijk, dat mr. Biesheuvel met minder genoegen zal nemen dan zijn gauw mogelijk met het i-in-hoofdlijnen dient te star- dan in september een gede tailleerder program te ontvouwen. Mr. Biesheuvel voelt er weinig voor, object tc worden van een meten met twee maten: wel liberaal vertrouwen Zijlstra, niet in Biesheuvel. 'VERZOENING Aan dr. Beel nu de taak beide standpunten te verzoenen. Het valt onder zijn opdracht nog wat aan het basisakkoord te „sleutelen". Hij gaat alleen na of de tegenstellingen te overbruggen zijn. Slaagt hij erin de liberale bezwaren weg te werken, dan kan mr. Biesheu vel nog deze week gaan formeren. Volhardt mr. Toxopeus in zijn hou ding, dan lijkt de vorming Het is natuurlijk ook mogelijk, dat mr. Biesheuvel tenslotte bereid blijkt de onderhandelingen te heropenen, maar dat leek gisteravond weinig waarschijnlijk. Dr. Beel hoopte vandaag een con clusie te formuleren op basis van de gesprekken, die hij voerde. Of hij di rect een eindrapport aan de Koningin zou uitbrengen, was niet zeker. Mo gelijk zal de adviseur" er behoefte aan hebben nog enkele gesprekken te SAN ANTONIO (Texas - VS) President Johnson heeft medegedeeld dat de Amerikaanse regering nog dit jaar door inenting een einde wil ma ken aan mazelen in de Verenigde Sta- mazelen zullen worden ingeënt. AMSTERDAM De Amsterdamse politie zal voortaan autowrakken in de hoofdstad gratis weghalen om op die manier meer parkeerruim te te scheppen. Amsterdammers die met onverkoopba re auto- of motorwrakken in hun maag zitten kunnen die dus nu door bemiddeling van de wrakken- dienst van de politie geheel koste loos door de stadsreiniging laten afvoeren r i terrein buiten de Aan deze service zijn slechts twee voorwaarden verbonden: het voer tuig moet niet meer kunnen rijden en de eigenaar moet bereid zijn een verklaring te tekenen dat hij af stand doet. Het kentekenbewijs van het afdankertje kan hjj inleveren bij de politie, die voor doorzending naar de Rijksdienst voor wegverkeer zal zorgen. De politie heeft dit initiatief genomen omdat is gebleken dat eigenaars van afgedankte auto's of motorrijwielen hun voertuig wel kwijt willen maar niet bereid zijn de aan het wegsle pen verbonden kosten te betalen. Bovendien kost het opsporen van de eigenaars, het wegslepen en het eventueel opslaan van wrakken, de politie veel tijd. Zij hoopt met deze nieuwe aanpak de opruiming van de vele wrakken vorig jaar werden er 3.529 van de straat gehaald, te bevorderen. 98 jongemannen zich gistere snel mogelijk aanmelden bij hun oude onderdeel. Iedereen zag 'sreen weer terug, en dat was plezierig. Is oefening Schootstafel geslaagd? Een re portage hierover op pagina 7. Oukla Praag-Ajax met niet duur wel heerlijk fan onze soc.-econ. redactie) I AMSTERDAM Met o-j vergrote meerderheid van stemmen heeft de Zieken fondsraad gisteren de rege ring dit geadviseerd: Doe een UTRECHT De onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. voor het kap- perspersoneel zijn vastgelopen. De werknemersbonden hebben het tact met de werkgevers verbroken toen de laatsten niet bereid bleken een loonsverhoging van vier procent met terugwerkende kracht te verlenen. De derde echtgenote van president Soekarno, Ratna Sara Dewi, heeft gisteren een dochter gekregen. Het meisje weegt ruim zeven pond en zal Kartika Sari heten, het geen „kern van een ster" betekent. Zacht weer DE BILT Mistvelden, die dinsdag vanuit het zuiden van het land bin nendrongen, hielden de temperatuur in het midden en westen van het land op laag niveau. Overdag werd het daar niet warnier dan 5 a 7 graden. In het oosten van het land was het echter zonnig. Daar steeg de tempera tuur tot 12 a 13 graden. Nog verder naar het oosten, in Duitsland, werden temperaturen van 15 graden bereikt Zachte lucht drong dinsdagavond vanuit het zuiden binnen en veroor zaakte ook in het westen een tem peratuurstijging. In de afgelopen nacht is het vrijwel nergens kouder ge worden dan 9 graden. In de zachte zuidelijke stroming komt een frontale zone voor, die woensdag voor veel bewolking zorgde waaruit plaatselijk wat regen viel. DE BILT Verwachting geldig van woensdagavond tot donderdagavond: veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Aan houdend zacht. KREDIETGARANTIE VAN REGERING BONN De Westduitse industriereus Fried. Krupp in Essen zal met ingang van 31 december 1968 van een familieconcern een maatschappij op aandelen Avorden. De Westduitse minister van economische zaken, Karl Schiller, maakte dit dinsdag bekend op een persconferentie. Hfj dat de regering het Kruppconcern een kredietgarantie 1 miljoen Mark zal verlenen. ook 300 De bekendmaking kwam een dag na dat de maatschappij had medege deeld dat zij van plan is een export- financieringsmaatschappij te vormen. Dit om te helpen bij de oplossing van de exportkredietvraagstukken van de maatschappij. '^rupp moest zich. mede door de crisis in de Duitse steenkool en de staal industrie, steeds sterker op de uit voer richten. Ondanks het enorme persoonlijke vermogen van de eige naar hadden de banken zorgen over de financiering daarvan. Je nieuwe maatschappij zal bekend staan onder de naam Fried. Krupp Exports GMBH. Voorwaarde NV, mee te besturen. In deze beheersraad zal t India hongert iveer pagina 5 •fe Holthaus speelt met lijnen pagina 7 Wij zijn te zuinig om goed te eten pagina 9 dringend beroep op de huis artsen na 12 maart ernstig re kening te houden met de hoogte van de bedragen, die de ziekenfondsen aan hun ver zekerden mogen terugbetalen. Een eigen risico voor de zie kenfondspatiënt zal moeten worden voorkomen, of althans zo gering mogelijk worden gehouden. Volgens de meerderheid van de Ziekenfondsraad zal de regering het bedrag dat de ziekenfondsen aan hun leden moeten terugbetalen, moeten vaststellen op 4 voor een bezoek by de dokter, op 6 voor een dokters visite aan huis en op 12 voor een visite 's nachts of gedurende het week einde. Dit is de helft, van de bedragen, die de artsen zich voorgenomen had den van de ziekenfondspatiënten te vragen indien geen akkoord met de ziekenfondsen bereikt zou worden. Houden de artsen zich hier inder daad aan dan zal het eigen Stop de drin- ode Ziekenfonds raad geen gevolg, dan beveelt de overgrote meerderheid van de raad de minister van sociale zaken aan, een prijzenbeschikking en een hono rariumstop voor de huisartsen af te kondigen. Met de wijze waarop de minister de onderhandelingen tussen huisartsen en ziekenfondsen heeft begeleid was de Ziekenfondsraad ook niet gelukkig. De minister heeft namelijk tot twee maal toe een verzoek van de zieken fondsen om nadere precisering van de afspraak tussen regering en huisartsen op basis van het rapport-Van der Ven verworpen. Tot tweemaal toe heeft de minister geantwoord, dat partijen op basis van dit rapport deze precisering zelf moesten vaststellen, terwijl de ter wist dat. de ziekenfondsen en huis artsen hierover geheel verschillend dachten. Ook bekeuring voor langzaam-rijders AMSTERDAM Tijdens de lande lijke controle-actie op snelheidsover tredingen, die twaalf dagen duurt, zal de Amsterdamse politie ook automobi listen bekeuren, die te langzaam rijden. De politie is ervan overtuigd dat te langzaam rijden veel ongelukken ver- Niet consequent TNE hernieuwde moeilijkheden tus- sen ziekenfondsen en huisart sen, waartegen minister Veldkamp is aangelopen, zijn baksel van 's mi nisters eigen deeg. Met een consequenter beleid had hij onaangenaamheden kunnen voorko men. Regering en artsen hadden op basis van het rapport-Van der Ven over eenstemming bereikt. Dit akkoord kwam tot stand buiten de zieken fondsen om, die te verstaan hadden gegeven zich tegen de 51 pet. extra honorariumverhoging uit het rap port te zullen verzetten. Toen echter een overeenkomst moest worden geformuleerd en de fondsen de minister toelichting vroegen, liet deze het afweten. Nu moesten artsen en fondsen op basis van het rapport zelf maar iets uitdokteren. De minister leek geschrokken van zijn toeschietelijkheid en scheen het overleg te willen terugdraaien om de fondsen alsnog een kans tot in spraak te geven. Door deze weifelachtige houding dreigen de ziekenfondspatiënten toch nog het slachtoffer te worden van de meningsverschillen. Een con sequenter ministerieel beleid had dit kunnen voorkomen. Straf FR zullen er zijn, die de zwaarte van de straf, in hoger beroep opgelegd aan de leden van het dis puut Tres, nog niet in verhouding achten tot het feit. Het verschil in bestraffing door de elkaar opvolgende rechterlijke col leges doet intussen uitkomen, dat de rechters het er zelf ook moeilijk mee hebben gehad. Hoe zulk een daad op de juiste wijze beoordelen en veroordelen? Grove onvoorzichtigheid heeft hier gevol gen gehad die de betrokkenen zelf uiteraard niet hebben gewild en die ze ook niet hadden voorzien. Waarbij komt, dat het instituut van de ontgroening niet door hen zelf is bepaald. Eigenlijk is de aard van de straf in een geval als dit van betrekkelijk ondergeschikt belang. Van het ge beurde zelf komt men immers niet meer los. Er zit in het gebeurde wel een diep ernstige waarschuwing, mogelijk ook voor anderen. AMSTERDAM De donderdag be gonnen proef om de trambaan op de Overtoom af te scheiden door een ne gen centimeter hoge betonrand, zal worden gestaakt. De randen hebben ve le ongelukken veroorzaakt. Gezocht zal worden naar een betera methode om het openbaar en particu liere vervoer te scheiden. lal bankiers worden opgenomen, maar geen vertegenwoordiger van de regering. De raad zal de reorga nisatie van de firma moeten voorbe reiden. Minister Schiller noemde deze rege ling voorwaarde voor de kredietga rantie van de regering, die van ..on gebruikelijke omvang" is. Het Krupp-concern is een van de grootste familiezaken ter wereld met een jaarlijkse omzet van ruim 5 mil jard Mark, en met meer dan 100.000 werknemers. Op het ogenblik is Al- fried Krupp von Bohlen und Hal- bach. als oudste zoon van de familie, de enige eigenaar. Compromis De Ziekenfondsraad dringt er in zijn advies aan de regering thans op aan, deze precisering alsnog aan de zie kenfondsen te geven, zodat wellicht op het allerlaatste moment nog een compromis tussen huisartsen en zie kenfondsen gevonden zou kunnen worden. Belangrijk is thans hoe de op dit advies van de Ziekenfondsraad; zal reageren. Gaat hij de ziekenfond sen zijn gepreciseerde opvatting over het principe-akkoord met de huisart sen verstrekken, of zal hij zich hou-. Honderd vijftig jaar heeft Krupp zichj den aan de restitutiebedragen van 4 als familieconcern kunnen handha-jen 6 voor de ziekenfondsen? Of zal; ven, o.m. dank zij de grote wapen-jde regering een honorariumstop voor! leveranties in beide wereldoorlogen. I de huisartsen afkondigen? enzenden aan Bureau van dit blad u nokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1