,Mij draaien ze geen rad voor de ogen' Noordoostpolder viert een kwart eeuw met sigaren Zilveren jubileum op 9 september Legpuzzel opgelost KVP en CHU achter formatie-Biesheuvel Waarom protesteert Nederland niet? f 148.- 4 d.,., LONDEN Bandieten lieten ook nog iets achter 7 DINSDAG 7 MAART 1967 Dominee Boezer in de raad EETHEN Heel wat in woners van het Bra bantse dorpje Eethen hielden hun hart vast toen ze hoorden dat dominee J. Boezer was gekozen tot lid van de raad. Nou zullen we wat gaan beleven, zeiden ze na de verkie zingen van vorig jaar juni. Die spaart niemand. Prompt de eerste de beste raadsver gadering bond hij de kat de bel aan. De publieke tribune zat eivol toen de in keurig zwart gestoken hervormde predikant van leer trok. Een verslag gever had er zelfs de bandrecorder voor meegebracht. De raadsleden ke ken vol ontzag naar de dominee, die staande zijn tirade begon. GELDKISTJE „Corruptie, dat is corruptie!" klonk het wel vier, vijf maal over de hoof den van de verbijsterde raadsleden. „Burgemeester en wethouders zijn corrupt, het college van Gedeputeerde Staten en ook de rechterlijke macht". Ds. Boezer herinnerde aan de diefstal van een geldkistje in het ge meentehuis, twintig 'jaar geleden. De diefstal was nooit uitgekomen. Mocht volgens hem ook niet uitkomen. Het onderzoek werd stopgezet. De zaak ging de doofpot in. Burgemeester Van Dijk legde ds. Boezer het zwijgen op. Het punt was niet aan de orde. De volgende dag stond in de kranten: „ds. Boezer be-' ticht B. en W. en G.S. van corruptie". Zelfs een Limburgs dagblad besteed de aandacht aan het geval. KORDAAT In zijn fraaie bungalow In Eethen vertelt de 59-jarige ds. Johannes Boe zer zijn wederwaardigheden. Een man met een kordaat voorkomen. Wie vijf minuten met hem praat, weet dat er moeilijk met hem te marchanderen valt. Zijn ja is ja en zijn neen is „Ze hebben me weg willen hebben uit Eethen. Ik mocht niet meer pre ken in mijn gemeente. Van de heren van de commissie van opzicht van de provinciale kerkvergadering in Eind hoven. Een verhaal apart. Het eind van het liedje was dat ik ook nog de pastorie uit moest. Ik zei akkoord, maar dan eerst een huis. Er stonden er drie leeg in Eethen. Burge meester Slot, de vorige burgemeester, wees me een woningwetwoning aan in Heesbeen, een gehucht acht kilome ter van hier. Geen sprake van dat ik daar in ga. edelachtbare, zei ik." WOONWAGEN „Een tijd later liep het hele dorp uit. Kijk daar eens, zeiden de mensen. Een woonwagen! Ik tufte er netjes met mijn auto achteraan. Ik liet hem het erf opdraaien van boer Branderhorst, een vriend door dik en dun van me. Vijf maanden hebben mijn vrouw en ik in die woonwagen gehuisd. Een heerlijk leven. Een ver gunning had ik niet. Van de gemeente kreeg ik de waarschuwing dat ik daar weg moest met dat ding. Laat ze maar komen hoor, zei ik tegen mijn vrouw. Maar wat denk je: ze kwamen niet Stel je voor, even die woonwagen wegslepen. Politie in vol ornaat erbij. Zou een rel zijn geworden van belang. Heel het dorp op zijn kop". Dominee lacht. Steekt een sigaartje op. Zijn ogen schieten vuur. Zondag aan zondag staat hij op de preekstoel. In een dorp in Overijsel, ergens in Gelderland, in Utrecht, in Holland of in Zeeland. Waar hij preekt is de kerk te klein. Mevrouw Boezer: „Ze komen mijn man met bussen achter na gereden". Ds. Boezer schuift wat onderuit op de canapé, vouwt zijn handen „Ik ben vrij man. Heb met niemand wat te maken. Als ze konden zouden ze me willen verbieden Gods Woord te verkondigen. Ze kunnen het niet. Ik preek graag. Rijk word ik er niet van. Als ik een zondagje boven Zwol le het Woord moet verkondigen, ver dien ik daarmee zestig gulden. Ik houd er dan weinig van over. want de reiskosten zijn voor eigen reke ning. En van hier naar Zwolle en te rug is het zo'n vierhonderd kilometer. Reken maar uit". den moest ik de laan uit. Ik zou te kort geschoten zijn in mijn ambte lijke verplichtingen. In Eindhoven was een anonieme briefkaart met aan tijgingen over mij binnen gekomen. Dat bracht de poppen aan het dansen. Tussen haakjes: ik weet wie de brief kaart geschreven heeft. Vele leden van de kerk hier en in Drongelen bedankten toen ze vernamen dat ik niet meer mocht preken. De misère heeft ertoe geleid dat in Eethen een evangelisatie is gesticht." Mevrouw Boezer: „Ze dragen mijn man op de handen. U kunt niet begrij pen hoe ze hier met hem meeleven' De dominee toont zijn gouden polshor- DEN HAAG Dit jaar om precies te zijn: op 9 september bestaat de Noordoostpolder 25 jaar. Het zilveren jubileum van deze (voor velen) nog witte plek op de Nederlandse kaart zal maandenlang met meer daagse aktiviteiten gevierd wor den. Voor de „fecstsigaren", die zullen wor den uitgereikt, is een bedrag van 102.000 gulden uitgetrokken. De uit eindelijke bedoeling is Emmeloord en de tien omliggende dorpen meer en betere bekendheid bij het grote publiek te geven. Gezien het pro gramma, dat werd opgezet, komt het te investeren geld er zeker uit. Met uitzondering van de vele onderdui kers, die er in de oorlogsjaren een toevlucht vonden, telde de N.O.P. op 1 januari 1943 380 inwoners. Op 't ogenblik zijn het er meer dan 31.000. Het zich nog steeds uitbrei dende Emmeloord heeft er ongeveer 10.000. terwijl het bevolkingsgetal van Marknesse en Ens op circa 2000 kan worden gesteld. Ton vóór festijn (Van onze speciale verslaggever) Agrarisch De Noordoostpolder (50.120 ha) werd opgezet als zuiver agrarisch gebied met een aantal ambachtelijke en toe- Even buigt hij zich naar voren. Even een milde, veelbetekenende blik, dan zet hij zich weer in postuur en vervolgt: „Ik ben blij dat ik er van <>f ben. Neen, voor geen honderddui zend gulden zou ik hier nog predi kant willen zijn. Maar die bij mij aankloppen om hulp en het zijn Eethen. Maar ik zei: denken jullie maar, ik blijf waar ik zit. Ik spurtte naar Den Haag, trok die lui daar eens aan hun jasje, en in een minimum van tijd had ik de vergunning om een bungalow te bouwen, in Eethen...! Dominee heeft zijn bril opgezet. Neust in de stukken voor de komende raadsvergadering. Tweehonderd zesen vijftig Eethenaren stemden hem en zijn fractiegenoot A. van Wijk royaal in de raad. Als er nu raadsvergade ring is om het even 's morgens om halftien of 's avonds om halfacht komen de dorpelingen luisteren. Ze komen voor ds. Boezer. De eerste klap van de dominee was al meteen raak: het geldkistje. Een rare zaak. Ds. Boezer: „Die diefstal moet uitko men. Dat heb ik ook in de raad ge zegd. Ik ben goed met de dingen in Eethen op de hoogte. Ze kunnen me geen rad voor de ogen draaien. Ik ben van plan met nog veel meer op de proppen te komen." plaatsen zal ik op de bres blijven TRAKTEMENT „Er waren een paar lieden die een DEN BOSCH hekel aan me hadden. De vorige bur gemeester bijvoorbeeld. Die kwam me vragen de kerk beschikbaar te stellen voor het houden van een dienst ter gelegenheid van dodenherdenking. Hij vroeg me niet de dienst te leiden. Daarom zei ik: neen burgemeester, daar voel ik in principe niets voor. Dat stond de man niet aan. Sedert dien kreeg ik vijanden. Altena. Je ziet het aankomen: het gaat de verkeerde kant op in de reld, met alles. Straks heeft niemand meer iets te zeggen. Eethen moet zefstandig blijven. Het dorp mag niet van de kaart worden geveegd. In de raad heb ik de ja-knikkers eens flink van katoen gegeven. Ook burge meester Van Dijk." Ds. Boezer is gaan staan; wrijft over de dunne, grijs wordende, ach terover gekamde haren. Kijkt verge noegd. „Ja, die burgemeester heeft me al het woord ontnomen. Hij zijn gang maar gaan, maar met mij hijr Ik moest op het matje komen in Eindhoven bij de commissie van op zicht. Ds. Boezer had zijn ambtelijke plichten verzaakt. De boeken moesten op tafel komen. Alles klopte. Alleen ik vertelde het al ik mocht in Eethen geen predikant meer zijn. Vier jaar zat ik zonder één cent trak tement Er zullen er wel geweest zijn die gedacht hebben: dat houdt hij zo niet lang vol. Die dominee Boezer ziet gauw een beroep te krijgen naar een andere gemeente en vertrekt vandaag of morgen wel met de noorderzon uit Ik ben in Den Bosch geweest en daar heb ik een uur lang gesproken met mijnheer Van Lienden, het lid van Gedeputeerde Staten. Dat ge beurt nou in Eethen mijnheer Van Lienden, heb ik de man in zijn oren geblazen. Tik die burgemeester van ons eens op zijn vingers; hij heeft niet het richt me het woord te ontne- Die kerel van G.S. werd zo bang als een wezel van me. Ik zag dat hij blij was dat ik weer ging. Toen hij mij een hand gaf zei hij: dag burge meester! Hahaha. Hij bleek 1 wist dat BRIEFKAART DEN HAAG Na de verkiezin gen komt altijd weer het probleem van de ruimtelijke ordening van de vergaderzaal van de Tweede Kamer om de hoek kijken. De 150 door het volk gekozen leden moe ten in de beperkte ruimte worder ondergebracht, partij bij partij er confessionelen bij confessionelen Het is het kamerpresidium wee- gelukt de puzzel in elkaar te leg gen, zelfs volgens de oude indelinr rechts-links. Rechts van de voorzitter zitten de afgevaardigden van de KVP, ARP, BP, GPV. SGP en CHU. De plaatsen links van de voorzitter zijn toegewezen aan de PvdA, CPN, PSP, D'66 en VVD. Alles klopt precies. Weliswaar riankzij een handigheid. Rechts daan namelijk zeven rijen banken "n links zes rijen. Het wachten is nu nog op het -csultaat van de kabinetsformatie. Want dan praten we weer over re geringspartijen en oppositie. En loopt dc scheidslijn door de verga derzaal weer grillig, zoals de Ne derlandse politiek trouwens ook is. (Vervolg pagina 1) Zoals wij gisteren reeds schreven zit de moeilijkheid voornamelijk bij de VVD. KVP en CHU hebben geen bezwaar tegen een formatie- Biesheuvel. De liberale fractielei der mr. Toxopeus daarentegen wel. Hij heeft de laatste maanden her haaldelijk gezegd het onjuist te vinden, dat ministers, die zitting hadden in een kabinet met de VVD, zonder meer overstapten naar een ploeg met de PvdA en omgekeerd, Dit sloeg mede op mr. Biesheuvel, die in de afgelopen vier jaar in drie verschillende kabinetten heeft gezeten. Mr. Toxopeus ziet in de heer Biesheu vel bovendien een representant van de linkse, anti-liberale stroming binnen de ARP. Het is duidelijk dat de VVD-aanvoer- der nu niet kan doen alsof hij niets heeft gezegd. Houdt hij echter aan zijn bezwaren tegen de kandidatuur- Biesheuvel vast, dan kan dit de onder linge verhoudingen tussen de aspirant- regeringspartners zodanig aantasten, dat de vorming van het confessioneel- liberale kabinet regelrecht gevaar loopt. ONDER DRUK Om dit te voorkomen zal dr. Beel vermoedelijk de heer Toxopeus onder zware druk zetten. Heeft dat resultaat, dan staat weinig meer een formatie- opdracht aan de a.r.-fractieleider in de weg. Blijft resultaat achterwege, dan zal misschien nog naar een andere Auto rijdt brom fiets aan: dode BUNSCHOTEN Op het rijwielpad langs de weg Bunschoten-Amersfoort is gistermiddag een bromfiets met twee scholieren uit Bunschoten aangereden door een personenauto, die de weg op reed zonder voorrang te verlenen. Bei de jongens werden ernstig gewond naar een ziekenhuis te Amersfoort ge bracht, waar een van hen, de 16-jarige J. Vermeer, overleed. Jon«en vermist ALKMAAR De tienjarige Herman van der Molen wordt sinds zaterdag vermist. Hij is weggegaan op een grijs fietsje. In het weekeinde zijn alle slo ten in de omgeving van het ouderlijk huis afgezocht. Het kind kan goed Gisteren hebben tientallen bouwvak arbeiders alle in aanbouw zijnde pro jecten in de nieuwbouwwijk „Hoef- plan" uitgekamd. Klacht wegens smaad van Cees Nooteboom AMSTERDAM De Amsterdamse schrijver Cees Nooteboom heeft bij de Amsterdamse centrale recherche een klacht wegens smaadschrift Ingediend. Dit naar aanleiding van het artikel „Het drama Liesbeth List", dat staat in het eerste nummer van de „Jan Cre- mer krant", waarvan vrijdag ruim 24.000 exemplaren in beslag werden ge nomen door de zedenpolitie. Het artikel gaat over de zangeres Liesbeth List en de heer Nooteboom. Van beiden is een foto afgedrukt De klacht is ingediend tegen Jan Cremer en Hans Sleutelaar die de krant uitge- DEN HAAG Minister Diepenhorst zal de oprichting bevorderen van permanente commissie voor de schrijf wijze van buitenlandse aardrijkskundi ge namen. Hij antwoordt hiermede het Tweede-Kamerlid Vermooten (soc.). (confessionele) formateur worden uitge keken, maar dan zijn de relaties tus sen WD en ARP meteen grondig be> dorven. Dr. Beel zal waarschijnlijk eerst eei gesprek hebben met ex-informateur Zijlstra en vervolgens met de vier frac tieleiders. Gelet op het snelle tempo waarin dr. Beel pleegt te houdt men er rekening mee dat hij reeds morgen zijn advies aan de Ko ningin zal uitbrengen. Zanger Nelson Eddy (65) overleden MIAMI BEACH 's Werelds best betaalde zanger in de jaren veertig, Nelson Eddy, is maandag op 65-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij werd onwel terwijl hij optrad in een hotel en overleed in het zieken huis. Nelson Eddy heeft zijn voornamelijk te danken aan zijn optre den met wijlen Jeanette Macdonald. Hij speelde in acht operettefilms. Door deze films was hij zo populair gewor den dat hij voor een optreden 15.000 dollar kon vragen en voor vier liedjes in een radioprogramma 6.000 dollar. Hij bracht met Gale Sherwood graag nieuwe liedjes, maar het publiek vroeg altijd om de oude. Eddy schatte zelf dat hij „Rose Marie" zo'n 7000 keer heeft gezongen. Conny Stuart hersteld leveringsbedrijven. De wenselijkheid van industrievestiging heeft zich in tussen sterk doen gevoelen; van het eenzijdige, agrarische karakter is niet veel meer over. Vooral na 1961 is de industrialisatie met kracht aangepakt. Bedroeg het aantal bedrijven in dat jaar nog slechts 9, thans is dat tot 35 uitge groeid. Er zijn ruim 1000 ar beidsplaatsen, waarbij die van het Waterloopkundig Laboratorium en Luchtvaartlaboratorium nog moeten worden geteld. Voor het eind van het jaar wordt het administratiecentrum van de Am- ro-Bank er gevestigd, dat ongeveer 300 werknemers een bestaan zal moe ten verschaffen. Omdat 50 procent van de bevolking van de N.O.P. de leeftijd van 17 jaar nog niet heeft bereikt (landelijk:^ 35 p^pcent), op J- De gemeente heeft hier rekening mee gehouden. Aan bouwrijp industrieter rein ligt nog 11 ha voorhanden, ter wijl 22 ha vrij spoedig ter beschik king kunnen komen. Ook de fruitteelt heeft in de Noordoost- polder een grote vlucht genomen. Op 't ogenblik is bijna 1200 ha met fruit bomen beplant, terwijl voor de eerst volgende jaren op een uitbreiding van 100 ha per jaar mag worden gerekend. De ontwikkeling in de sector recreatie is evenmin te onderschatten. Bij het woord „polder" krijgt men associa ties met klei, aardappelen en vee, doch Staatsbosbeheer heeft vrij toe gankelijke recreatiebossen aange plant, waarvan er één meer dan 1000 ha groot is. De feestelijkheden, die uiteraard met tussenpozen, van 19 mei tot 9 sept. zullen duren, bestaan uit verschil lende sport- en culturele manifesta ties. Er zijn draverijen, zomede een rundvee- en een paardenfokdag. Het Scapinoballet maakt (met een cir custent) een toernee langs alle dor pen, terwijl muziek en vuurwerk niét zullen ontbreken. Gastvrijheid Bepaald uniek is de wijze, waarop de gastvrijheid in de praktijk zal wor den gebracht. Tussen 20 mei en 9 september zullen bezoekers zich bij een 25-tal boerderijen kunnen ver voegen om zich over het leven en rolspeelster in de r het langst", een worden afgelast aantal voorstellin Mevrouw Stuart is echter nu geheel hersteld en daarom staat vas de laatste twee voorstellingen van deze musical, hedenavond en morgenavond, weer gewoon doorgaan. NEW YORK Henry Cabot Lodge, Amerikaans ambassadeur in Zuid- Vietnam, heeft verzocht 4 mei van zijn functies ontheven te worden. Dit meldt de New York Times vandaag. De 65-jaar oude Lodge is sinds augustus 1963 met een onderbreking Emmeloord: vroeger of de nacht natuurlijk, maar wel m de middaguron van elke dinsdag, woensdag en donderdag. Voor de polderbewoners staat een gro te sportolympiade op het program, waarin elke categorie vertegenwoor digd zal zijn. De finales zullen op 20, 27, 28 en 29 juni in de doppen gehou den worden met het doel polderkam pioenen uit te roepen. De grote wens van de N.O.P. blijft d» realisering van rijksweg 10 (Amster dam Emmeloord Nóofd Nederland). Deze verbinding, waar alleen nog maar plannen voor bestaan, zal het woon- en leefklimaat van de Noord oostpolder in gunstige zin kunnen beïnvloeden. Jouwe: veel Papoea's gedood (Van verslaggevers) DEN HAAG De heer N. Jou we heeft op een in Den Haag ge houden persconferentie verslag uitgebracht over zijn reis naar de Verenigde Naties in New York. Het doel was om te protesteren tegen de herhaalde verloochenin gen uit de mond van Soekarno en Soebandrio van de overeenkomst inzake West-Nieuw-Guinea. York kingen met delegaties van een aantal Afrikaanse landen. Sinds de instelling van het standrecht kan iedere Papoea die over de overeenkomst spreekt, worden neergeschoten. Tot en met vijftien fe bruari zijn zo reeds zeventien mensen omgekomen. In de nacht worden zij op gehaald om „op dienstreis" te gaan. het Papoea-volk is 1 eer Jouwe dood. „Wij zijn t ons, aldus de heer Jouwe. v.a. en vele andere reizen per dagboot naar Groot-Brittannië in het ZEELANDVAKANTIEREIZENBOEKJE bij uw reisbureau Hoek van Holland-Harwich NEW YORK Vier gemaskerde bandieten, die gisteren een autömalenfirma overvielen, toonden gevoel voor humor te hebben. Ze legden de hand op 40.000 tot 50.000 dollar in stuivers en dubbeltjes. De 15 personeelsleden, die met pistolen in bedwang werden gehouden, werden door i bandiet „gevoerd" sinaasappelsap en koekjes, want „dat j Voordat het viertal verdween maakte l strooide de inhoud over de vloer met de woorden: „Zo, dat is voor jullie." i zak pennies open en baasd dat Nederland Indonesië gaat zich nu zelf als kolonia list gedragen en maakt de rechten van een volk gegrond op de universele ver klaring van de rechten van de mens, ondergeschikt aan eigen expansie- en politieke belangen. Door deze reis hebben wij zelf onze zaken uiteengezet: er is te lang óver Popoea's, maar zónder Pa poea's gepraat. Waarom heeft Nederland nog steeds Is geen toeschouw vertrouwen hierin de wapens moet st het recht Het beschikking Nie ting „door de eeuwen trouw aiaus ue heer Jouwe. Gebroeders Van Wijk verkorten werktijd LEIDEN De Leidsche Textielfa brieken Gebroeders Van Wijk Co NV zal voorlopig voor zes weken werk tijdverkorting aanvragen voor ruim 120 personeelsleden. Het besluit is genomen wegens te grote voorraadvorming. De werktijden zullen worden teruggebracht tot 30 40 procent van de normale ar beidsduur. Over de financiële regelin gen voor de arbeiders wordt nog over leg gepleegd. Kinderen doden dieren van blo-school ZWOLLE De geestelijk gehandi capte kinderen van de Dr. Itardschool in Zwolle zjjn sinds gisteren de dieren die zij dagelijks verzorgden kwijt. In het hok achter de school lagen kippen, marmotten en konijnen dood op de grond. De duiven waren weg gevlogen en in een nest met jonge ko nijntjes was water gegooid. Intussen heeft de politie vier jon getjes, in leeftijd variërend van 5 tot 7 jaar, gearresteerd, die ook ramen in de school hebben vernield. Een van de knapen gaf toe de dieren te hebben doodgeslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7