LIGA Overweldigende keuze uit veertig landen op Voorj aarsbeurs Cabaret dwingt ons tot nadenken' Kinderen hebben zenuwcrisis Techniek viert hoogtij p00l herkent Confrontatie met Stangl Dienstplicht bij loting vs en Duitsland naderen akkoord gele stoep VERZET TEGEN INDIRA Uit de Haagse hof geplukt Garrison roept vijfde getuide op DINSDAG 7 MAART W (Van een onzer redacteuren) LTTRECHT Het ware hart van de Voorjaarsbeurs klopt altijd op het Croeselaanterrein, want de technische goede ren bepalen in feite het karakter van deze manifestatie. De gebruiksgoederen in de Vredenburg gebouwen bijeengebracht, vormen min of meer de romantische noot, waar de beursbezoe- kende leek het meeste aan afziet. Het grootste percentage zakenlieden concentreert zich echter in de hallen en op de expositieterreinen in de open lucht, waar de techniek hoogtij viert en waar dit jaar bouw en verwarming centraal staan. President Johnson WASHINGTON President Johnson is van plan dienstplicht bij loting te gaan instellen. Hij heeft het Congres hiervan gisteren in ken nis gesteld in een verzoek om verle ning met vier jaar van de hui dige dienstplicht, die 30 juni af loopt. De loting zal in beginsel worden verricht onder de jongemannen van negentien jaar. Aan studenten zal vol gens de nieuwe regeling in het alge meen geen uitstel meer worden ver leend, waarbij een uitzondering wordt gemaakt voor hen die medicijnen stu deren. Ook gehuwden en mensen 'op sleutelposten' zullen geen uitstel meer krijgen. Hel zal overigens nog gerui me tijd duren, mogelijk wel ander half jaar, voordat de nieuwe regeling haar beslag krijgt. De nieuwe rege lingen zijn opgesteld aan de hand van talrijke aanbevelingen met name van een uit twintig man bestaande com- BONN De Verenigde Staten en West-Duitsland naderen overeenstem ming over het vraagstuk van de ver goeding van de legeringskosten van Amerikaanse troepen in de bondsrepu bliek. Dit heeft een regeringswoord voerder maandag in Bonn medegedeeld. Van grootscheepse vermindering van Amerikaanse troepen zal geen sprake rijn, zei de woordvoerder. De nieuwe verkeersregels laten parkeren op bruggen toe. In Am sterdam profiteerden langpar- keerders daar gretig van, echter tot schade van de doorstroming van hel verkeer. Het. is geen doen, hij elke brug borden te zetten. Maar de nieuwe Ver keersregels bieden een andere mogelijkheid: een geel beschil derde stoeprand, betekent óók een parkeerverbod. Burgemees ter Van Hall hanteerde gisteren als eerste de kwast. NEW DELHI Met stenen gewapen de menigten zijn gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag in de roze stad Jaipoer slaags geraakt met de politie. Het verzet tegen de plannen van premier Indira Gandhi's con-1 grespartij om een regering te vormen in de staat Rajastha breidt zich voort-1 durend uit. Bij de laatste onlusten raakten zeker; 60 agenten gewond. Het aantal ar- j restanten is sinds zondag tot 210 geste-] Een regering waarin communisten! de meerderheid hebben heeft gisteren het bestuur van de staat Kerala over-! genomen. Ook in de staat Madras is een nieu we regering aan de macht gekomen: De Dravida Munetra Kazhagam partij heeft de leiding. ROBERT KENNEDY WORDT BESCHERMD NEW YORK Het huis van senator Robert F. Kennedy wordt bewaakt in verband met èen dreigement dat zijn leven gevaar zal lopen indien James R. Hoffa, de president van de vakbond van transportarbeiders, ooit gevangen gezet zou worden. Hoffa heeft maandag in hoger be roep opnieuw verloren in de zaak we gens poging tot omkoping van een iu-j ry. Als minister van justitie heeft Ken nedy het proces tegen Hoffa geleid. De beurs die gisteren openging, duurt tot en met 14 maart a.s. err zal zon dag gesloten zijn. Het aantal deelne mers zowel als de standruimten zijn groter dan ooit: er zijn 3450 firma's vertegenwoordigd, waarvan 1555 met Nederlandse en 1895 met buiten landse produkten. De inzendingen zijn afkomstig uit 40 landen en beslaan een expositie-oppervlakte van bijna 93.000 m2. Zoals gewoonlijk staat Utrecht op zijn kop door dit beursgebeuren: de stad is overvol met gasten en vooral met auto's, die in groten getale ergens aan de rand van de bebouwing moe ten worden geparkeerd. Roezige drukte j De meeste levendigheid richt zich op het Croeselaanterrein, dat imponeert j door de geweldige collecties machi- nes en apparaturen, die er bijeen j zijn gebracht. Geronk en gesnor ver hoogt de roezige drukte. Het speciale terrein aan de weg der V.N. is in beslag genomen door 478 firma's, die hier hun machines en werktuigen voor bouw van allerlei allure heb ben verzameld. Hier blijkt terdege, hoe ook Nederland kan meekomen: 135 firma's exposeren Nederlands fa- Irene- en Marijkehal met hun terrei nen rondom zijn volgepakt met bouwmaterialen, -stoffen en -syste men en dat loopt van baksteen, be ton en hout tot geprefabriceerde ge bouwen, complete keukens en bunga- Het moet de niet-zakelijke bezoeker wel benauwd om het hart worden, wanneer hij (of zij) binnentreedt in Bernhard- en Margriethal, waar een overweldigende keuze wordt ge boden aan machines en apparaten voor verwarming en luchtbehande ling. Centrale - verwarmingsketel! voor allerlei brandstof en werkend volgens diverse systemen, o.a. uitgevoerd in wit emaille en meteen dienend als fornuis, waarin de spij zen met hete lucht worden gekookt en gebakken. Apparaten, die verhitting door gas. ko len, olie of electricileit toelaten. In de Marijkehal vindt men ook nog de groep tekenkamerinrichting en handgereedschappen. Verder zagen we hier de allernieuwste en vernuf tigste vloerreinigingsapparaten en specimen op sanitair gebied, o.a. een nieuw Nederlands zitbad annex wastafel, badinet genaamd, j En alsof we ons teweer moeten stellen tegen hete zomers, opmerkelijke col lecties nieuwsoortige zonwering, zo wel binnen als buiten aan te bren gen. Maar de beurs is er niet alleen voor Nederlandse inkopers! tenlandse inzendingen: van de 173 komen er 61 uit West-Duitsland en 33 uit Japan (dat in verscheidene groepen op de beurs aanwezig is). Collectieve inzendingen zijn er dit jaar uit Indonesië, Israël, Joegoslavië, Li banon, Malta, Pakistan en Roemenië. Wijnen, gebruiks- en kunstvoorwer pen, sieraden, huishoudelijke artike- Ook zagen wij een uitgebreide collec tie houten artikelen uit India en Spanje en onix-voorwerpen uit Mexi co, samengebracht door een Rotter damse firma. Andere kleine nieuwtjes: een (Zweedse) serveerboy, tevens bijzetta feltje, een 'kilometerteller voor voet gangers, pedometer geheten en fijn voor Vierdaagselopers. een Spaanse pop die als een baby over de grond kan kruipen, een electrische fiets-ho- metrainer voor hen die moeten afslanken, en een steeds groter sorte ring in afwasmachines, grills, stofzui gers, koelkasten en fornuizen. Nieuw voor de beurs is de groep bril-optiek, die een belangrijke ten toonstelling houdt van een verrassen de sortering in apparaturen voor oogonderzoek, machines en instru menten voor de werkplaats, maar ook brilmonturen en -etuis, loeps. kijkers en vele andere artikelen op dit gébied. De moeite van het be kijken zeker waard. Ziehier Sieto en Marijke Hoving, die vandaag het tweede lustrum van hun cabaret Tingel-Tangel vieren. Ze doen dat met het uit brengen van een langspeelplaat. Behalve die plaat wat bloemen ter stoffering en ook nog een pop met klokjes die voor het be- schermengeitje" van het tweetal doorgaat. BRASILIA De Nazi-oorlogsmis dadiger Stangl besteedde er veel zorg aan het concentratiekamp waarvan hij commandant was in de Tweede We reldoorlog niet het aanzien van een gevangenis of een vernietigingsoord te geven. Hij otving de gevangenen vriendelijk maar bereidde terstond het vernieti gingsprogramma voor. Dit verklaarde de Poolse overlevende van het kamp Sobibor, Stanislaw Szmajner, die tij dens het weekeinde met Franz Stangl werd geconfronteerd. De Pool herkende de ex-nazi als de voornaamste verantwoordelijke voor de liquidatie van 700.000 Joden. Volgens Szmajner leidde Stangl de Joden in groepen speciale kamers bin nen waar zij stierven door de uitlaat gassen van motoren of door gas „cy- clon". De lijken werden vervolgens col lectief verbrand en de as werd in ge meenschappelijke graven gegooid, al dus Szmajner. Geef uw kind de rijke schakering onmisbare voedingsstoffen die iedere Liga bevat, hoog waardige eiwitten, vitamines, mineralen... In Liga woont gezondheid, groeikracht, vitaliteit! Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd de veelzijdige voeding ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Tingel Tangel Tien jaar (Van een onzer verslaggevers) |U hebt in de loop der jaren zetels gewonnen. Ik wens U voor de ko mende jaren veel goed bezette zetels toe. AMSTERDAM - Het cabaret leert ons de betrekkelijkheid zien van de dingen die wij vaak be langrijk vinden. Het dwingt ons over ons werk na te denken. Wij hebben acht zetels verloren maar Rustiger Rustiger, maar daarom niet minder in teressant doen de Vredenburgse ge bouwen aan. Hier treffen we in de Beatrixhal de ruime expositie Film en Foto aan, voor het merendeel bui- Nci brand in weeshuis TANINGES De overlevenden van het weeshuis van Taninges. in de Franse Alpen, dat gisterochtend door brand is verwoest, verkeren in een ze nuwcrisis. Achttien kinderen zijn in de vlam men omgekomen; vijftien gewond ter wijl een tiental lichte verwondingen heeft opgelopen. Vijf verzorgers liggen in het ziekenhuis. De brand is ontstaan in de zieken zaal. Het vuur breidde zich zo snel uit dat de meeste slachtoffers in hun slaap zijn gestikt. Van de overlevenden vluchtten ve len in hun nachtkleding over de bevro ren velden. Een meisje sprong metj haar 12-jarig zusje in de armen uit het raam. Beiden overleefden de val. Er deden zich hartverscheurende to nelen voor toen de overlevende kinde- ren voor een appel op het plein van het stadhuis van Taninges werden bij eengebracht. Moeders vielen flauw bij het verne men van de dood van hun kind of kinderen. In het tehuis waren niet alleen we zen ondergebracht maar ook kinderen die om sociale redenen gescheiden leef den van hun ouders. Men peinst nog over de te voeren de hoogste rangen actie tot werving. Een nieuw woor denboek zou het mooist zijn, doch niet tactisch, daar de cursus dan voor slimmerikken overbo- kunnen worden. Een gewei- De klap het hardste aankomen. Die worden bereikt op een leeftijd bij een bezadigdheid, die de wel dwaasheden en soepelheid der dig jeugd reeds lang heeft doen verge- dig idee is: niet ten. ken woordenboek geven, Vu vsus Het TYE nieuwe spelling heeft heel Waarbij nog het gevaar dreigt dat wat gemoederen geraakt. Naar zinnen langer dan drie regels verbo- den al opgesteld, ik heb vernomen is er in departe- den kunnen worden, mentale kring zelfs een piekcurve in de registratie van door bodes en conciërges te verstrekken hoofdpijn tabletjes geweest. De schok was te groot. De k voor de c had men kunnen aanvaarden, doch om nu ook maar meteen de sent in te voeren was te veel, ter wijl de thee zonder h de beker deed overlopen. Het algemene oor deel was: dergelijke zaken dienen met mate te geschieden. De ambte naar is een van nature gezagsge trouw mens en wenst geen revoluti onaire begrippen. De ergste migraine echter kregei de doordenkertjes. Zij zagen achter het spellingsspook een andere drei ging. Zij doorgrondden dat de taal-versimpelers ongetwijfeld hun slag zouden slaan bij het indienen van het wetsontwerp. Zij zouden eisen, dat ook de stijl uit vervloger dagen geweerd zou worden. Lieve kursistde brieven wor- te snijdt aan twee kanten. Of wel aan drie, zo dit mogelijk is. De uitgevers zullen dolgelukkig zijn hun oude rommel kwijt te raken. De cursusgever kan ze dus voor een vreugde ontstaan. Een zesde klasser school schrijft „dat het een hele oplossing '.ijn". Hij gaat vooral in op de sug gestie de dt en d te laten vervallen wanneer men toch een t hoort. Hij ziet zijn cijfer De kindskinderen van de cursis ten zullen er een familiekapitaal taal al punter. door jn handen krijgen. Meer dan waardevast. Grote opwinding heerst onder Zelfs al zou de nieuwste spelling verstrekkers van schriftelijke nooit hun geestelijk eigendom wor- cursussen in-populaire-trant. Heel den, dan nog zouden alle Nederlan- de bevolking is nu een potentiële ders op die cursus inschrijv den en ommekomst zouden wel cursist geworden. Niemand zal eens geschrapt kunnen worden, gens nog een staart kunnen vinden. Deze gelukwens richtte drs. W. K. N. Schmelzer via de band tot de leiders van het Tingel Tangel Cabaret Sieto en Marijke Hoving. In hun intieme theater aan de Nieu we Zijds Voorburgwal werd gistermid dag het tien-jarig bestaan van Tingel Tangel feestelijk gevierd. De heer Schmelzer, die het echtpaar Hoving aan veel stof voor hun teksten had geholpen kon niet persoonlijk aanwezig zijn wegens de kabinetsfor- Dankzij de techniek kon hij toch het woord tot hen richten. Het eerste lustrum van Tingel Tangel werd onder meer bijgewoond door mr. Polak, de wethouder voor kunstzaken, en voorts door een aan tal artiesten uit de cabaretwereld onder wie Eric Herfst en Jasperina de Jong (Lurelei); Paul van Vliet (Pepijn), Donald Jones en Marijke de Booy. Kroegbaas Wim lbo, die de bijeenkomst leidde herinnerde er aan dat Sieto Hoving het cabaret naar zijn oervorm heeft teruggebracht. Cabaretier betekende oorspronkelijk „kroegbaas". Hoving heeft als eerste in Nederland na de oorlog zijn cabaret gebracht in een kleine zaal met daarnaast een gezel lige bar. Het echtpaar Hoving kreeg de eer ste exemplaren aangeboden van het boekje „Tien Jaar Tingel Tangel en de langspeelplaat „Zotten en Wijzen". Op de plaat staan enkele nummers die dit seizoen op de planken worden gebracht. In het boekje staan een aantal teksten die in de afgelopen tien jaar zijn gespeeld. Wim Kan, Dij wie Sieto en Marijke het vak leerden, schreef de inleiding. A m erikaa n se m en in gen „Onderzoek moord Kennedy jïeen nut" Sieto Hoving herinnerde er aan dat hij voor de eerste maal met een eigen programma optrad op een propaganda- avond van de NCRV in Uithoorn. Hij dankt in zijn boekje alle pre miers en fractieleiders die sinds 1957 zijn politiek cabaret van onderwerpen voorzagen. SGP-jongereit Uw artikel over „grondig zelfonder zoek van de SGP" van ds. Vergunst in de krant heeft mijn volle instem ming. Er komt ook de houding van deze partij t.a.v. de jonge kiezers in ter sprake. Over die houding kan ik, zojuist terug van een SGP-staten- kringvergadering, het een en ander meedelen. Hier werd een referaat van gelijke strekking gehouden. Aan het eind van de discussie vroeg de voorzitter wie eigenlijk de inhoud ervan on derschreef. Zij moesten dan maar opstaan. Vier vijf jonge mensen, leeftijd 24 tot 30 jaar, stonden op. Onder doodse stilte zei de voorzitter, dan men dan God toch zeer dankbaar mocht zijn dat het overgrote deel der vergadering nog niet pan de oude be ginselen was afgeweken. Mocht Hij deze jonge mensen nog maar eens te rugleiden. Dit is dan de algemene houding, in dit gewest tenminste, van ouderen t.o.v. jongeren. Zou dat naar Gods Woord zijn? Is het wonder, dat jonge mensen uit deze kringen, die de grondbeginse len van die partij van harte on derschrijven maar een andere presen tatie en een meer doelgericht uitdra gen van die beginselen op alle (en niet enkele) terreinen van het leven voorstaan, de SGP gaan verlaten? Elk initiatief wordt op deze wijze, als zijn de „van de beginselen afwijkend" ge dood. Inderdaad: zelfonderzoek en dy namische handhaving van de WASHINGTON 59 van de honderd SGP-beginselen is zeer wenselijk. Amerikanen geloven dat er meer! Waardenburg T. Nieuwland achter de moord op president Ken- nedy steekt dan algemeen bekend is, zo blijkt uit een opiniepeiling. Het Amerikaanse publiek heeft er Ov'er uw artikel „Minder longziek- vrede mee dat het ware verhaal ten biJ Adventisten" wilde ik dit op- van de moord nooit bekend zal wor-1 merken. Ik het officiële orgaan van Adventisten gelooft dat het weinig of c'e Adventkerk „Reviw and Herald" an 10 november 1966 lees ik het aantal sterfgevallen bij Adven tisten voor alle ziekten dat dit minder dan vijftig procent bedraagt van het verwachte aantal (d.w.z. bij de overi ge Californiërs.) Eenvoudig is na te gaan dat een zo sterke daling niet alleen het gevolg kan zijn van een verminderde kans op longkanker. Hoewel niet alle ziekten het beeld geven van een verminderde kans van vijftig procent, vraagt een dergelijk verschil om een voortgezet onder zoek naar levensgewoonten der Ad ventisten. Mogelijk zou hierdoor een verklaring gevonden worden voor het eveneens hoge sterftecijfer van hart en vaatziekten. Tevens is bij het onderhavige onder- I justitie Jim Garrison heeft gisterenzoek van belang dat geen enkele aan- ieen vijfde getuige gedagvaard in ver-; v jzing gevonden werd om de band met zijn onderzoek naar de luchtverontreiniging verantwoorde- moord op president Kennedy. Het u, lijk te stellen voor de snelle toene- boekhouder J. B. Dauenhauer uit New ming van Iongkankersterfte. I Orleans. 1 Oegstgeest R. Heijtink geen nut heeft het onderzoek te her openen. 58 procent is tegen een nieuw onderzoek, 27 voor en 15 pro cent heeft geen oordeel. Van de 77 procent is 44 procent van mening dat Oswald deel van een groter komplot uitmaakte. 35 procent meent dat hij op eigen houtje handelde en 21 procent heeft geen oordeel. NEW ORLEANS Officier van:

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5