DR. BEEL WIL BIJ WD BEZWAREN WEGNEMEN Commentaren Legeroefening voor 120 man Felle kritiek op Soekarno ■iRiimv NATIONALE HOOP In impasse Nu advies Wel logisch Naar verzoening met mr. Biesheuvel Vanmorgen opgeroepen Minister wil advies JAMIH KLM koopt 3 Jumbo's Dinsdag 7 maart 1967 47tse jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL OAGBLAD Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Morgenmiddag is hel dan al weer zover: in Praag wordt de tweede wedstrijd tussen Dukla- Praag en Ajax gespeeld in de kwartfinale van de Europa-cup. Na aankomst in Tsjechoslowakije was het vooral Cruijffiedie door jonge voetbalenthousiasten werd omringd. Gehoorzaam zet te onze nationale hoop handteke ningen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG 's Lands Eerste Crisisbezweerder dr. L. J. M. Beel zal de komende dagen een poging doen om de onvoltooid ge bleven informatie-Zyistra met een batig saldo af te ronden. (Van e onzer redacteuren) LEGERPLAATS T HARDE De oefening Schootstafel is begonnen. Om reven uur vanmorgen werd het perso neel van een batterij van de 44ste afde ling Veldartillerie, in totaal 120 man- met-kleinverlof (reserve en dienst- pliahtig). via de radio opgeroepen zich zo spoedig mogelijk naar de Veluwse legerplaats 't Harde te bege ven. Tot en met tien uur werd de op roep om het uur herhaald. Het doel van deze mini-mobilisatie is tweeledig. In de eerste plaats wil de legerleiding weten hoe lang het duurt voordat deze klein verlof gan gers zich weer bij hun onderdeel melden, in de tweede plaats hoe het staat met hun geoefendheid nu zij gedurende een periode die varieert tussen de twee en zes maanden met klein verlof zijn. In 't Harde hield men er rekening mee. dat de eerste militair zich rond tien uur zou melden en dat nog in de loop van de middag de gehele afdeling compleet zou zijn. De radio-oproep betekende niet hele maal een verrassing. In het begin van de vorige week was in de dag bladen een advertentie verschenen, waarin de aandacht op deze militai re oefening werd gevestigd en aange geven, wie ervoor in aanmerking Het verrassingselement zat in het te kiezen onderdeel. Een zeventienhon derd man liepen de kans te worden opgeroepen en dienden paraat te zijn. Maar van hen zijn dus 120 man bij de oefening betrokken. Zij kregen in de loop van de morgen ook nog een oproep per expres se-brief. dit voor het geval, dat zij niet over een radiotoestel beschikten of het bericht niet hadden gehoord. TOT DONDERDAG Als in dc loop van de dag dc batte rij (de zg Charlie-battrrij) van de 44ste afdeling Veldartillerie in haar ge heel is opgekomen, is de afdeling zelf al lang niet meer in de legerplaats 't Harde. Overeenkomstig de situatie zo als die in tijden van spanning zou op treden. is zij al op weg naar het ge bied. van waaruit zal worden gcope-' reord. het oefenterrein Havelte in de omgeving van Steenwijk. De 120 man reserve- en dienstplich tig personeel die vanmorgen met spoed naar hun onderdeel zijn opgeroepen, blijven in de komende nacht nog in de legerplaats. Morgenochtend vroeg echter voegt, de batterij zich bij de rest van de afdeling en dan begint het tweede deel van de oefening. De commandant van het 1ste Leger korps, luitenant-generaal E. J. C. van Hootegem, zal moeten vaststellen of de batterij in staat is de afdeling werke lijk te completeren, met andere woor den of zij haar taak op de juiste wijze kan vervullen. Woensdagnacht wordt het stellingne- men met de vuurmonden beoefend en daarna keert de afdeling terug naar 't Harde. Rond het middaguur mogen de klein verlofgangers dan weer naar huis. Misschien met het spijtige gevoel de wedstrijd AjaxDukla te hebben ge mist tenzij Defensie daarvoor een oplossing heeft weten te vinden. Meer werklozen in West-Dui Island BONN De werkloosheid in West-Duitsland is in februari opnieuw toegenomen. Het aantal werklozen steeg van 612.000 tot 673.000 (543.000 mannen en 139.400 vrouwen). Eind fe bruari was het aantal werklozen in de bondsrepubliek slechts 225.800. Vorige maand is het werkloosheidspercentage gestegen tot 3,1. Ziekenfondsraad bijeen DEN HAAG Minister Veld kamp heeft de Ziekenfondsraad om advies gevraagd over de bedragen die de fondsen vanaf maandag aan de fondspatiënten voor artsenhulp mogen uitbetalen. Ook wil hij weten hoe de raad denkt over de richtlijnen voor het sluiten van honorarium-overeen komsten. Vandaag heeft de ziekenfondsraad zich beraden over het conflict tussen de huisartsen en de ziekenfondsen. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevor dering van de geneeskunst heeft in een brief aan minister Veldkamp zijn te- leurstelling en verontrusting uitge- sproken over het conflict. Het be stuur meent, dat de toezeggingen die de regering begin januari heeft ge daan en die steunen op haar uitleg van het rapport-Van der Ven, een goede basis vormen voor een overeen komst. De vice-voorzitter van de Raad van state, die nu voor de tiende maal in zijn loopbaan by het (in formatiewerk wordt ingeschakeld, heeft vanmorgen een oriënterende bespreking gehad met de demis sionaire premier prof. Zijlstra op diens departement. Om half twee ontving dr. Beel in zijn woning te Wassenaar KVP- fractieleider Schmelzer. om kwart over drie VVD-aanvoerder Toxo- peus, om vijf uur AR-fractievoor zitter Biesheuvel, terwijl mr. Beernink (CHU) vanavond om zeven uur op bezoek zou komen. Hij hoopt in overleg met de fractie leiders van KVPVVD. ARP en CHU en op basis van het akkoord over de hoofdlijnen voor een regeringsprogram i een oplossing te vinden voor het pro- j bleem wie formateur en premier van I het nieuwe kabinet moet worden. Hoogstwaarschijnlijk zal hij in eer- I ste instantie proberen om de bij de VVD levende bezwaren tegen de kan didatuur-Biesheuvel weg te nemen, omdat hier de oorzaak ligt van de nu ontstane impasse. i een informatie opnieuw een infor mateur s i het werk wordt gezet. Advies Een jong, gelukkig paar: Lucy en haar echtgenoot Pat Nugent. Lucy is de negentienjarige dochter van president en mevrouw Johnson; ze trouwde vorig jaar en ver wacht nu een kind. Deze foto is van zondag, toen de heer en me vrouw Nugent de kerk verlieten. Eigenlijk gaat het hier ook niet om een informatie-opdracht, maar meer om een „uitgebouwde" adviesaanvra ge. Het is evenwel duidelijk, dat dr. Beel's operatie een regelrechte voort- I zetting is van de informatie-Zijlstra, I die geen uitsluitsel gaf op het punt! van het formateur- en premierschap, i Dat deden evenmin de adviezen, die de vier fractieleiders gisteren aan de' Koningin uitbrachten. Anders zou hel verzoek aan dr. Beel ook niet nodig zijn geweest. De adviezen liepen ken- nelijk zo uiteen, dat de aanwijzing van een door alle partijen aanvaard baar geachte formateur vooralsnog niet mogelijk bleek. Zie voorts pagina 7 Stootje Tw ee uur Spuisluizen in Deltadammen (Van een onzer verslaggevers) Na in de loop van de dag de vier fractieleiders over de aanwijzing van een formateur te hebben geraadpleegd, had da Koningin gisteravond op Ta- w?"" leis Soestdijk een bespreking van komstige dam door de Oosterschelde, twee uur met dr. Beel. le" «imteluUen «'"'1?" bouwd. Het doel van deze sluizen is Kort daarna deelde het kabinet van de Vorstin meeé: „H.M. de Koningin heeft de minister van staat dr. L. J. M. Beel verzocht na te gaan op welke wijze, rekening houdend met het rap port van de informateur prof. dr. J. Zijlstra, de vorming van een kabinet kan worden bespoedigd. Dr. Beel heeft toegezegd zijn advies op zeer korte termijn te zullen uitbrengen na zich terzake nader te hebben georiënteerd". Het koninklijk verzoek aan dr. Beel Is. gezien de omstandigheden, alleszins logisch en verklaarbaar, maar staats rechtelijk toch vrij ongebruikelijk. Het is nooit eerder voorgekomen, dat Onderzoek naar! Britse censuur LONDEN Een rechter van het op perste hof en twee gewezen ministers van defensie zullen het Britse stelsel van vrijwillige censuur gaan onderzoe ken met als centraal punt de tegenstel ling tussen de nationale veiligheid en de rechten van de burger. De grote kwesties zijn de activitei ten van Britse spionnen en spionnenja- gers, de praktijk van het nakijken van voor buitenland bestemde particuliere telegrammen en de bescherming van alle vormen van militaire geheimen en betrekkingen met de Verenigde Staten. Het onderzoek cobeurt naar aanlei ding van een publikatie in de Daily Express die onthulde dat mannen van de veiligheidsdienst regelmatig tele grammen van particulieren nakijken. paasfiguurtjes melk en puur niet duur wel heerlijk Soeharto voor congres DJAKARTA Aan het be8i'V BiddOQ van de vergadering van het voor-j lopig Volkscongres heeft generaal; Soeharto, de „sterke" man van] Indonesië, vandaag ernstige kri-j tiek geleverd op de houding van] Soekarno voor en tijdens de mis-i lukte communistische staats-1 greep van 1 oktober 1965. Hij verweet de president dat hij op die bewuste dag naar de luchtbasis Halim, even buiten'Djakarta, was ge gaan in plaats van naar het militaire hoofdkwartier in de hoofdstad. (Halim was het hoofdkwartier van de opstan delingen). Ook kritiseerde Soeharto de presi dent omdat hij in verbinding was bly- ven staan met de communistische lei der Aidit, nadat deze uit Djakarta was gevlucht en zich schuil hield in Mid- den-Java na het mislukken van de greep naar de macht. Ondanks deze aantijgingen verzocht Soeharto het congres „niets te doen waardoor nog meer conflicten worden gpschapen". Nog steeds gehiet Soekarno enige steun onder het volk. aldus de gene raal. Zelfs binnen de strijdkrachten zijn er mensen, die Soekarno beschou wen als de strijder voor onafhanke lijkheid, en degene die Indonesië op de wereldkaart heeft gebracht. Deze volop menselijk bestel. Daarom treft men er ook de gewone mense lijke wrijvingen en knelpunten in aan. Doen zij zich voor, dan is het een gelukkige omstandigheid dat een de mocratie een of meer figuren „ach ter de hand" heeft, staande buiten het eigenlijke politieke gewoel, maar mede daarom met voldoende gezag om de even vastgelopen menselijke machine weer aan de gang te bren gen. Zulk een figuur is de heer Beel. Er is in de loop van de tijd al vaak een beroep op hem gedaan; sinds 1946 is het. hebben wij het wel, nu reeds de tiende keer. En er is geen reden om aan te nemen, dat het de laatste keer zal zijn. Wie ditmaal een stootje nodig heb ben zijn kennelijk de liberalen. Naar onze indruk willen zij trouwens dat hun dit stootje gegeven zal worden. Zij willen met enige graagte mee doen aan het kabinet. Maar naar buiten willen zij die graagte wat verbergen. Zouden de liberalen echt moeilijk gaan doen. dan komt de formatie op nieuw op losse schroeven, met alle risico's dat ze toch nog uit dc boot vallen. Zover zien we ze nog niet gaan. Vandaar dat, anders dan bij vorige gelegenheden, de opdracht aan de heer Beel ditmaal ook een beperkte kon blijven. het zilte water, dat na afsluiting van de zeearmen nog in dc bekkens aan wezig is, te kunnen lozen. Ir. P. Santema, van de afdeling wa terhuishouding. aanpassingswerken en inrichting Deltameren van de Delta dienst van Rijkswaterstaat, vertelde ons dat bij de uitvoering van het werk in het Brouwershavensegat (afsluiting Grevelingen) rekening wordt gehou den met de bouw van deze spuisluizen. Ook ten aanzien van de afsluiting van de Oosterschelde zijn in de plannen spuisluizen opgenomen. Hier is nog i machten mogen niet over het hoofd geen beslissing genomen over de af- worden gezien, meende Soeharto. metingen van de sluizen. i Een leger van dertigduizend militai-1 ..Deze sluizen zullen er voor moeten ren, mariniers en politiemannen moet: zorgen dat de zoetwater bekkens re- de orde en rust in de Indonesische gelmatig ververst worden. Waarschijn- hoofdstad bewaren tijdens de verga- lijk zal het zilte en kwelwater nog lang dering van het Volkscongres. Voor de in de Deltameren aanwezig zijn", aldus zitting begon verspreidden enkele i ir. Santema. honderden studenten pamfletten,! waarin Soekarno werd aangevallen. DEN HAAG Zoals wij vorige week berichtten overwoog de KLM by de Boeing Company te Seattle (VS) enkele reuzen-straalvliegtuigen van het type 747 te bestellen. Thans heeft de KLM meegedeeld zich verzekerd te hebben van de aflevering van drie van deze Jumbo's, die plaats bieden aan ca. 450 passagiers. De toestellen zullen in 1971 worden afgeleverd. Roofmoordenaar gearresteerd MAASTRICHT De politie heeft de 21-jarige Belgische gangster Jean- Marie W. gearresteerd, die zich o.m. (tezamen met een andere Belg) zou hebben schuldig gemaakt aan de roof moord op de 70-jarige boerin H. Wery bij Charleroi. Poes loopt 700 km FLENSBURG Een zevenjarige ka- k ter uit Aken, die in het begin van het IN grote delen van protestants Ne derland wordt morgen weer de jaarlijkse biddag voor het gewas ge houden. Wij voor ons blijven het be treuren dat het houden van die dag meer en meer is verschraald ge raakt. ingekrompen tot een enkel uur In de avond, en in vele gevallen is dat uur dan nog verschoven naar een nabije zondag. In het leven van ons volk behoort niettemin het gebed voor wat we het gewas plegen te noemen een plaats te blijven houden. Stellig ook voor het gewas in de gebruikelijke zin al datgene wat groeit tot onderhoud van ons lichamelijke leven. Het is altijd weer een wonder, waar aan we overigens te gemakkelijk achteloos voorbijgaan, dat elke dag weer beschikbaar is wat we voor de bestendiging van het leven nodig hebben. Daar ligt een zegen in, ook als we het nauwelijks meer als ze gen ervaren. Maar onder gewas verstaan we in ruimere zin ook de mogelijkheid om ons werk te doen dat is immers alles een hedendaagse uitwerking van de oude opdracht aan de mens. de schepping te verzorgen en te he in een tijd waarin het materiële met stellig te weinig moeite onze aan dacht in beslag pleegt te nemen moet het eenvoudige gebed voor dit alles des te meer geboden worden geacht. In de steden niet minder dan op het land. nieuw tehuis in Flensburg jaar 6| had gekregen, heeft op eigen kracht dejl 700 km terug naar zijn oude huis afge- I legd. Midden februari was hij in, ft Flensburg verdwenen. Het afgelopen M weekeinde meldde hij zich weer in Duitsland laat weer Nederlands vlees toe DEN HAAG Duitsland laat weer vlees toe uit Groningen. Friesland, Zee land. Limburg en Noord-Holland. Het vlees moet echter afkomstig zijn van na dinsdag 7 maart geslachte die-< ren. Levend vee mag echter nog niet, in Duitsland worden ingevoerd. 1 Aanrecht, fornuis, koelkast al les in één in een keukenmeubel, dat zelfs een afvalbak bevat. Een van de honderden nieuwigheden die op de Utrechtse Voorjaars- beurs duizenden kijkers trekt. Zie pagina 5. MAN VERDRONKEN MAASBRACHT De 43-jarige G Musse uit Maasbracht is gisteravond om half acht verdronken, toen op de Maas een onderlosser kapseisde. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de scheepswerf „Palembang". Zijn collega, de heer J. Blom, werd licht gewond, maar kon worden gered. NCRV komt met minimusicals pag. 9 •fe Wereldraad en evangelisatie pag. 2 Johnson Dienstplicht bij loting pagina 5 Zilveren Noordoostpolder pag. 7 Zuidelijke wind DE BILT Een frontale zone diel^É maandag ons land voorbijtrok, veroor- zaakte tijdelijk bewolking, maar heU^P bleef overal droog. In de nacht pas-|^^ seerde een zwakke rug van hoge j luchtdruk. Dit ging gepaard met op klaringen, waarbij de temperatuur in hel binnenland plaatselijk tot aan het vriespunt daalde. Hier vormde zich opnieuw mist. Deze mist ging plaatse- I lyk over in lage bewolking. Morgen zal met een zuidelijke wind lucht uit Frankrijk worden aange voerd. De bewolking zal daarbij waar schijnlijk voor het grootste deel weer oplossen. Mogelijk kan er later op de dag plaatselijk een bui vallen. DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. I Overwegend matige wind tussen zuid oost en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1