DE GAULLE HOUDT HET JAMIN Commentaren Geringe verschuivingen Frankrijk Pas elf van de oppositie gekozen VVD voelt niet veel voor Biesheuvel als kandidaat-premier Weer wapens uit kazerne gestolen F1 Maandag 6 maart 1967 47*te jaargang h«r» in teghenspoell" Courant Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendiens» bezorging 18.00—19.00 uur CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Mensen en meningen pagina 11 voornamelijk op de top wedstrijd Heerjansdam— RVVH (2A). RVVH won royaal en is nu dicht bij het kampioenschap. VVGZ veroverde de titel in 4C van de KNVB, terwijl PKC in de hervatte korfbal competitie zo goed als zeker is van de titel in de Westelijke hoofdklas. Goede beroepskeuze voorkomt veel leed pagina 2 PARIJS De Franse par lementsverkiezingen van gis teren duiden op een blijven de meerderheidspositie van de gaullisten maar niet op een grote winst. Vrijwel alle politieke partijen weten zich te handhaven. In deze eerste ronde behaalden de gaul listen 37,75 procent van de stemmen, de communisten 22,46 procent en de niet- comuiunistische linkse fede ratie onder leiding van Mit terrand 18,79 procent. Deze eerste ronde houvast omtrent de verdeling in de Nationale Vergadering. Volgende week zondag wordt in die districten opnieuw gestemd, enkele kandidaat de absolute heid behaalde. Voorlopig houdt het erop dat de gaullisten de absolute meerderheid behouden. Veel zal echter afhangen van di spraken die de niet-gaullistische par tijen deze week maken. Zondag heb ben de kiezers slechts de keuze twee kandidaten, veelal één front zal tegenover De Gaulle, wat zijn nadeel zou kunnen werken. Vanmorgen werd de volgende einduitslag bekend: Gekozen Nieuw „Oudenrijn" VERKEER PASTE ZICH GOED AAN UTRECHT Het verkeer bleek zich i het afgelopen weekeinde zonder moeite aan te passen aan de verander de situatie op het drukste wegen knooppunt van Nederland, het ver-1 keersplcin ..Oudenrijn". De rotonde van dit plein is zaterdag- j ochtend afgesloten, omdat er een via- j duet gebouwd moet worden. De auto's "en nu via grote borden en batte- j rijen verkeerslichten over de ruit ge-j dirigeerd, die om de rotonde ligt. OPKOMST De opkomst van de kiezers was bij zonder groot: meer dan tachtig pro cent van de 28 miljoen stemgerechtig den. twaalf procent meer dan bij de parlementsverkiezingen van 1962. Het bijzonder mooie weer zal daartoe wel hebben bijgedragen. In eerste instantie behaalden slechts 73 van de 470 afgevaardigden een ab solute meerderheid in hun district. (De overige 17 zetels worden bezet door mensen uit de overzeese gebieds delen). Onder de 73 die zeker zijn van een zetel zijn slechts acht communis ten. twee leden van het Democratisch centrum en de leider van de linkse federatie Mitterrand Voor vervolg zie pag. 5 Minister dr. M. A. M. Klompé heeft haar eerste zweefvlucht gemaakt. Van Ypenhurg vloog zij zaterdag mee in een tweezits- toestel van Ypenhurg naar het Haagse Malieveld. Zie het ver slag elders in dit blad. O per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. (Van onze parlementsredactie) I DEN HAAG De Koningin! heeft vandaag achtereenvolgens de fractieleiders Schmelzer (kvp), Toxopeus (vvd). Biesheu-j vel (arp) en Beernink (chu) ont vangen om advies in te winnen over de aanwijzing van een ka-: binetsformateur. De kans is groot dat nog in de loop van de dag een formateur! zal worden benoemd. De naam van mr. Biesheuvel wordt het; meest genoemd. Prof. Zijlstra, die zaterdagmiddag aan koningin Juliana eindrapport over zijn informatie uitbracht, heeft de Vorstin laten weten, dat hij niet voor een formatie-opdracht in aan-l merking wenst te komen. Hij wenst, geen nieuwe ambtsperiode als pre-: I mier (zie elders in dit blad). Hoewel de informateur in zijn rapport geen naam van een forma-1 teur noemt, mag men aannemen dat hij in zijn mondelinge onderhoud i met het staatshoofd zijn partijgenoot Biesheuvel als meest geschikte kan- didaat-formateur heeft voorgedragen Geen akkoord Dit advies is echter niet doorslag-, I gevend geweest, omdat er tussen de i vier fractieleiders kennelijk geen een- stemmigheid bestaat over de vraag wie i aan het formeren moet worden gezet I I nu prof. Zijlstra het definitief heeft laten afweten. I Vandaar dat de informateur in zijn eindrapport memand aanbeveelt. Van daar ook dat de Koningin eerst nog eens de fractieleiders heeft willen raadplegen alvorens een beslissing te nemen. Van hun adviezen hangt het mede af wie er tenslotte uit de bus, Voorop staat, dat de formateur, te vens kandidaat-premier, iemand moet' zijn, die voor alle vier de partijen vol ledig aanvaardbaar is. In dit opzicht! stuit de kandidatuur-Biesheuvel bij KVP en CHU niet op bezwaren. De moeilijkheid schijnt te liggen bij de VVD, die evenals de anderen zeer geporteerd was voor een formatie- Zijlstra. maar, nu die niet mogelijk is, weinig voelt voor een opdracht aan een andere anti-revolutionair. De liberale fractieleider mr. Toxo peus heeft dan ook vermoedelijk gead viseerd een KVP-formateur aan 'e wijzen (drs. Schmelzer?). Hetzelfde geldt, naar men mag aannemen, voor het advies van mr. Biesheuvel, die trouwens niet in de positie verkeert om zichzelf aan te bevelen. Als de VVD geen al te grote moei lijkheden maakt, mag men aannemen dat het tenslotte toch op een formatie opdracht aan mr. Biesheuvel uitdraait. Zeer belangrijk is. dat de KVP bereid is om mr. Biesheuvel als „second best" in de plaats van prof. Zijlstra te accep teren. Daarover bestond vorige week nog enige twijfel. De houding van de KVP maakt liet voor mr. Toxopeus bijzonder moeilijk aan zijn voorkeur van een KVP-for- mateur vast te houden. zie pag. 5 Zacht Jongen schrijft dreigbrief onder dwang SITTARD Een elfjarige scholier in Sittard heeft onder dwang van zijn medeleerlingen een dreigbrief aan zijn onderwijzer, de heer J. Nohlmans, geschreven. De onderwijzer werd ge sommeerd op een bepaalde plaats een briefje van tien gulden klaar te leggen. De onderwijzer herkende het handschrift van een van zijn leerlin gen. voelde de jongen aan de tand, waarop deze bekende. Hij moest de brief schrijven van leden van De Zwarte Gans, een bende die een dolk nodig had. De heer Nohlmans zou volgens som migen de zaak niet al te opvoedkundig hebben aangepakt. De Amerikaanse wereldkampi oene kunstrijden Peggy Gale Fleming (midden). Naast haar de tweede uit de wedstrijd, de Oostduitse Gabrielle Seyfert (links) en de Tsjechische Hana Maskovadie verrassend op de derde plaats beslag wist te leg- zich grote zorgen DEN HAAG Weer zijn wapens uit een kazerne van de Koninklijke landmacht verdwenen. De wacht van de Johan Willem Friso-kazerne te As sen ontdekte in het afgelopen week einde, dat kasten waren opengebroken en daaruit 12 geweren en een UZI- pistoolmitrailleur gestolen. Het aantal UZI's dat in verkeerde handen is ge komen. bedraagt op het ogenblik twaalf. Over deze diefstallen maakt de legerleiding zich grote zorgen. De rijksrecherche en de Koninklijke Marechaussee die een uitgebreid onderzoek hebben ingesteld, zijn de dader(s) nog niet op het spoor ge komen. Ook is nog geen aankno pingspunt gevonden. In tal van legerplaatsen hadden de commandanten voorzorgsmaatre gelen genomen. Zij lieten voordat de militairen vrijdag met verlof gingen de afsluiter uit de UZI's verwijderen en in een aparte kast opbergen. De pistoolmitrailleurs waren hierdoor onbruikbaar geworden. Hoe de daders de Johan Willem Fri so-kazerne zijn binnengekomen is nog een raadsel. Vermoedt wordt, dat zij over een hek zijn geklommen, waarna zij gemakkelijk de kamers, waar de wapens waren opgeborgen, konden be reiken. PETERSBOROUGH (Engeland) Zes mensen zijn vandaag omgekomen toen vier achterste rijtuigen van de sneltrein Londen-Edinburgh ontspoorden. Vijftien personen werden gewond. De trein bestond uit elf rijtuigen waarvan zes bestemd voor passagiers. paasfiguurtjes melk en puur niet duur wel heerlijk „Mild zijn voor Soekarno'1'' DJAKARTA Generaal Soeharto heeft zaterdag het Volkscongres dat volgende week over Soekarno's positie gaat praten, tot gematigdheid ge maand. Hij zei ten overstaan van het par lement te hopen dat het hoogste wetge vende orgaan geen resolutie zal aanne men welke de „regering niet zal kun nen uitvoeren en welke slechts voor iedereen moeilijkheden zou scheppen". De generaal doelde op eisen om het ontslag van Soekarno en diens berech ting wegens zijn vermeend aandeel in de mislukte staatsgreep van 1965. De formatie \Y/E leven in een vrij land, wat ook hierin uitkomt dat iemand die geen minister-president wil worden daartoe ook niet kan worden ge dwongen. Waartegenover dan weer stond de vrijheid van heel velen om te hopen dat hij niettemin te over reden zou zijn. Waarom dit laatste? Misschien opdat hij zoiets als de redder uit de nood zou zijn? Heus niet. We vormen als volk met elkaar een democratie die gelukkig een voldoende mate van volwassenheid vertoont. Van nood i* geen sprake en daarom behoeft er geen roep te zijn om een sterke man die ons daaruit moet halen. Iets anders is, of men geen voorkeur mocht uitspreken voor de man die, gezien ook de problemen en pro bleempjes van het ogenblik, de het meest aangewezene lijkt. Wil hij echter, ondanks een op hem gedaan beroep, niet. dan jammer, maar voor al even goede vrienden. Het ware niet best, indien onze samenleving zou staan en vallen met één man. Nog onlangs hebben we in deze zelfde krant betoogd, dat toch voor zichtigheid dient te worden betracht met het te doen voorkomen alsof de situatie waarin wij leven zulk een onbehaaglijke is. Het spreken van onbehagen is „in", zo schreven we. Daartegenover lijkt nuchterheid ge boden. Er is óók een onbehagen dat men zichzelf en anderen kan aan praten, en dat produkt treft men in onze dagen nogal eens aan. Aan ons allen nu om te laten zien dat het zonder de heer Zijlstra als minister-president ook kan. Trou wens, bij verdwijnt niet helemaal uit het gezicht. Vanuit zijn uitkijkpost bij De Nederlandsche Bank kan hfj straks de toestand in ons land on afhankelijk overzien, en nu reeds voorspellen wij, dat van zijn beschou wingen met bijzondere aandacht kennis zal worden genomen. Daarnaast mogen wij weten, dat zijn inzichten nu reeds door tallozen worden gedeeld, zeker zijn pleiten voor een gezonde economische poli tiek, die daarom ook financieel kan bieden voor hetgeen sociaal wen selijk moet worden geacht. Dat heeft hij bepleit zonder er gelukkig het monopolie van te hebben. Wat wij thans hopen is, dat zijn nu wel metterdaad definitief terugtre den geen wezenlijke vertraging zal betekenen voor de formatie en die formatie niet nog eens op loss* schroeven zal zetten. Dat behoeft trouwens waarlijk niet. Eenzijdig ning juist gehandeld door zich als nog terug te trekken van de Groningse Vietnam-demonstratie. Verstandiger nog ware geweest, in dien zij zich tijdiger omtrent het karakter van deze demonstratie had den vergewist. Het demonstreren is een uitings mogelijkheid die in onze dagen ta melijk sterk in trek begint te komen. We achten de wezenlijke waarde ervan overigens een betrekkelijke. En dit laatste temeer waar opzet en doel van te houden demonstra ties niet zelden op zijn minst dis cutabel zijn. De predikanten hebben zich terug getrokken vanwege het eenzijdige karakter dat deze demonstratie zou gaan dragen, een eenzijdig anti- Amerikaans karakter. Ook daarin stond deze demonstratie helaas niet Wil men zich keren tegen tekort komingen in ons menselijke han teren van de internationale situatie, dan is daar alle reden toe. Maar dan moet men er wel op letten, dat men zijn eigen gedragslijn niet zelf door tekortkomingen in zijn kijk op de dingen scheef trekt. i AMSTERDAM Uit een brandkast in en der kantoorbedrijven van een garage n autoverkoopbedrijf in Amsterdam is de nacht van vrijdag op zaterdag uit en brandkast 80.000 gulden gestolen. De brandkast werd op vakkundige wijze opengesneden. DE BILT Gisteren passeerde een zwakke frontale zone ons land. Zij ver oorzaakte veel bewolking maar neer slag viel er nauwelijks. Gedurende ver spreide opklaringen die later op de dag voorkwamen steeg de temperatuur op de meeste plaatsen tot 10 of 11 gra den. Opklaringen waren er eveneens de oorzaak van dat zich in de afgelo pen nacht mist vormde, die in de och tend echter wegens een toeneming van de wind weer snel oploste. Vandaag werd het weer bepaald dooi de frontale zone van een depressie tus sen IJsland en Schotland. Dit had wel een toeneming van de bewolking tot gevolg, maar de regenactiviteit van het front was gering. Morgen zal op de flank van een ho- gedrukgebied, dat zich van de Azoren via de Golf van Biskaje naar Midden- Europa uitstrekt, met een zuidwestelij ke wind zachte lucht naar ons land stromen. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen. Ma tige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Binzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze lw| N.V. v.d. Velde Citroën ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1