Britten verzetten zich tegen Romeins ingrijpen WALTER KtJNNETH Dominicanen zetten redacteur af Gesprek over beleid politieke commissie Reformatiejaar voor rooms-katholieken een geloof'sjaar Ds. Nooter: attestatiesysteem waardeloos ,Eldersenzijn probleem voor doopsgezinden D. .ing verwarming neder land n.v. Ledental loopt sterk terug Uw probleem is het onze... Minder longziekten bij adventisten DONDERDAG 2 MAART 1067 Een woord voor vandaag Als Christus oog in oog staat met Zijn naderend einde, zegt Johannes, ruordt Hij ontroerd. In Zijn nood zoekt Hij troost bij God. Maar dan vinden we bij elkaar twee gebeden die Hij had kunnen bidden: „Vader, verlos Mij uit deze ure", en „Vader, verheerlijk Uw Naam". Welk gebed zouden wij gebeden hebben? Ik dacht dat de meesten nooit verder gekomen zouden zijn dan het eerste. Is dat niet wat het geloof van de meeste mensen betekent: Verlossing, van angst, uit nood, van verdriet, uit moeilijkheden. Dat is niet fout, maar toch zijn er belangrijker dingen dan onze verlossing. Stel dat Christus dat gebed gebeden had. Dan was er voor ons geen verzoening geweest. Maar Christus bad het niet. Hij zei: ,Maar hiertoe ben ik in deze ure gekomen." Hij dacht aan u en mij. Hij wilde niet verlost worden ten koste van ons. Ên omdat Hij aan ons denkt, én omdat Hij aan de Vader denkt bidt Hij: Vader, verheerlijk Uw Naam. Hij stelt God voorop, en dan de mensen, en dan pas komt Hijzelf. Dat is de volgorde, die een gebed echt tot gebed maakt. Zo vaak bidden wij om verlossing en denken we alleen aan ons zelf. We zijn zo begaan met ons lot dat er in ons gebed geen plaats is voor de ander en voor God. Dan hebben we de kern van het evangelie nog niet begrepen. Eerst God. dan de ander, dan wijzelf is de juiste volgorde. W« leren vandaag: Job 39 3440 9. (Door dr. J. D. Douglas) LONDEN Het Britse rooms-katholiciame is opnieuw in op spraak gekomen. Dit keer betreft het niet de twee priesters die de kerk om persoonlijke redenen de rug hebben toegekeerd, maar de merkwaardige ontwikkeling bij het blad New Blackfriars. De hoofd redacteur, pater Herbert MacCabe, werd ontslagen en als priester geschorst. Toen bleek bij ineens toch niet geschorst te zijn. En nu leidt bovendien de tamelijk conservatieve kardinaal Heenan een protest demonstratie tegen zijn ontslag. De Britten hebben zich ineens ver enigd met MacCabe tegen de romeinen. Zoal* we vorige week reeds publi ceerden verdedigde McCabe de rooms-katholieke Britse theoloog Char les Davis, die uit de kerk gestapt is. Volgens McCabe was dit „de belang rijkste gebeurtenis van de laatste hal ve eeuw in d« Rooms Katholieke Kerk." De kerk, zei McCabe moest zichzelf en haar theologie eens grondig onder de loep nemen. En toen volgde de adembenemende erkenning: „De kerk is uitgesproken corrupt... We leven al zo lang met de ze waarheid dat we misschien verge len zijn hoe schandalig en verschrikke- (Van o s kerkredactie) 1SERLOHN Wat zijn de gevolgen voor de kerkedag van Hannover nu de belijdenisbeweging „Geen ander Evan gelie" weigert mee te werken en mee te i werven? Die vraag houdt de Duitse j Christenen op het ogenblik bezig. Geen wonder dat ze met bijzondere belangstelling de ontwikkeling volgen in de kerken waar de belijdenisbewe ging het sterkst ia vertegenwoordigd. Het sterkste bolwerk/ is Westfalen. en daar schijnt toch grote belangstelling t« zijn voor de kerkedg. De kerkedag-organisatie heeft een ei gen bureau in Westfalen. Dat heeft meegedeeld dat reeds 40.000 raambiljet ten zijn besteld. In ieder geval zouden uit Westfalen drie extra treinen rijden en een groot aantal bussen. Hoewel de besprekingen tussen de leiding van de kerkedag en de belijde- niibeweging volledig mislukt zijn. komt de uitgever uit Witten, Werner Dodeahnöer. lid van het Westfaalse kerkedagcomité tot de conclusie dat de kerkedag wel degelijk aandacht geschonken heeft aan de orthodoxe kri tiek. Daarom verwacht hij dat het met het verzet in Westfalen nog wel zal meevallen. Ds. Van de Noort leidt knapenbond VLAARDINGEN Ds. G. J. van de Noort te Capelle aan den IJssel is ge kozen tot voorzitter van het landelijk verbond van knapen- en jongemeisjes- verenigingen der Gereformeerde Ge meenten. Hij volgt ds. A. Elshout te Scheveningen op. die een beroep aan Califomië heeft aangenomen. (Van onze kerkredactie) FULDA Het presidium van de kerkedag van Hannover heeft een uitgesproken orthodoxe en eer links-vrijzinnige theoloog ge vraagd deel te nemen aan een fo rum tjjdens de kerkedag. Uitgeno digd zijn prof. dr. Walter Künneth van de Universiteit van Erlangen, een voorman van de belijdenisbe weging „Geen Ander Evangelie" en prof. dr. Willi Marxsen van de Universiteit van Münster een uit gesproken voorstander van his- torisch-kritische bijbelstudie. 'VEROORDELING In de eerste grote bijeenkomst van de belijdenisbeweging in Dortmund in juni 1966 veroordeelde prof. Künneth scherp de werkwijze van iemand als prof. Marxsen. Hij meende dat daar door getornd werd aan de fundamen ten van het bijbels getuigenis. Tijdens het gesprek tussen het presi dium van de kerkedag en de leiding van de belijdenidbeweging was reeds voorgesteld om ook vertegenwoordi gers van deze orthodoxe groepering in de Duitse keïk, die aan gezag wint, uit te nodigen om mee te werken aan he forum. De belijdenisbeweging weiger de daarop in te gaan. Het is opmerkelijk dat het presi dium van de kerkedag nu todh een man als prof. Walter Künneth heeft gevraagd. De belijdenisbeweging wei gerde medewerking, omdat de kerKe- dag theologen aan het woord laat die bepaalde bijbelse waarheden ontken eerste namen van sprekers werden be kend gemaakt. In de studiegroep „Bij bel en gemeente" werd als overkoepe lend thema gekozen „De tegenwoordig heid van Christus". Het onderwerp zal vanuit drie standpunten worden bestu deerd; het kruis, de opstanding e gemeente. Over „Het Kruis" zal spreken dr. Ernst Kasemann uit Tübingen. Tegen zijn spreken is door de belijdenisbewe ging protest aangetekend. De beide an dere onderwerpen worden ingeleid door prof. dr. Hans Georg Geyer uit Wuppertal en prof. dr. Eduard Schwei- zer uit Zürich. Wereldraadconferentie in Den Haag (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De Wereldraad van Kerken gaat zijn commissie voor internationale zaken, ook wel de politieke commissie genoemd, onder de loep nemen. Deze com missie bereidt de politieke uit spraken van Wereldraad-confe renties voor en onderhoudt con tacten met de Verenigde Naties en vele regeringen. Hoewel sommigen in de Wereldraad er een sterk voorstander van zijn dat de kerken zich uitspreken over politie ke zaken om ook daarin leiding te ge ven, zijn er binnen de Wereldraad ook velen die op zeer grote voorzichtigheid aandringen. Zowel voorstanders als tegenstan ders van de Commissie voor Internatio nale Zaken komen van 12 tot 17 april in Den Haag bijeen om de tot nu gevolgde beleidslijn te bespreken. De bijeenkomst zal geleid worden door de Zuid-Amerikaan, dr. Emilio Castro. s vice-voorzitters zijn aangewezen de Nederlander dr. Max Kohnstamm, (fan de initiatiefnemers van de ac- oor een verenigde Staten van Eu ropa en de Afrikaan dr. Z. K. Mat thews ambassadeur van Botswanaland bij de Verenigde Naties in New York. De vergadering zal het werk van de commissie zowel principieel als prac- tisch bestuderen. Zo komen het doel, het functioneren het ethos aan de or de, maar ook de organisatie en de ver houding tot andere soortgelijke licha men. De vergadering moet nieuwe lij nen uitstippelen voor de toekomst, die dan op de vierde assemblee van de Wereldraad in Uppsala ter sprake zul len komen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Benschop. L. Trouwborst te Bleskensgraaf; te Delft (wijkgem. 8. toez.). drs. I. Kok te Zegveld; te Wijckel (toez.), J. J. Winckel te Foudgum, door de generale synode tot zendingspredikant (docent theologische hogeschool te Dja karta). dr. L. A. Hoedemaker, woonach tig te Oegstgeest. Aangenomen naar Aardenburg-Sint Kruis (toez.), H. Faber te Ronse (België). Bedankt voor Harskamp. B. A. van Dongersgoed te Sint Philipsland; voor Valburg, A. Breure te Hei- en Boeicop. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen (vac. K. A. Firet). G. de Jong te Coevorden; te Helpman (vac. H. Alting). H. A. van Bottenburg te Noordwijk aan Zee (reet te Kame- rik, kand. H. Lenters te Geldermalsen te Nieuwkoop (accl.), W, E. Hoekstra te Lewedorp; te Oosterzee, kand. J. van de Molen te Zwolle. Aangenomen naar Heemstede '4e pred. pl.). A. Riddersma te Zuidlaren. Beroepbaar kand. J. van de Molen, Te- lemanstraat 181. Zwolle. Praeparatoir geëxamineerd, kand. J. A. Koole. Helmersstraat 64 III te Amster dam. die i.v.m. verdere studie nog geen beroep in overweging kan nemen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Vlaardingen, C. J. Sme- lik te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkapelle, L. Huisman te Vlaardingen. Prol". W. R. a an ijk (61) overleden (Van onze onder wijsredact ie) WAGENINGEN In Wageningen is overleden prof. dr. W. R. van Wijk, hoogleraar in de natuurkunde, de mete orologie en de klimatologie. Hij is 61 jaar geworden. Prof. Van Wijk, die in 1947 werd benoemd tot hoogleraar in Wagenin gen. was vanaf 1961 adviseur van de regering van Tunesië op verzoek van de Unesco. Johnson wordt grootvader WASHINGTON De echtgenote van president Johnson van Amerika heeft bevestigd dat haar dochter Luci, gehuwd met de heer Nugent, in mei of juni een baby verwacht. Zowel Luci (19) als haar echtgenoot studeren aen de universiteit van Austin in Texas. lijk zij is; net zo iets als de erkenning van apartheid en slavernij." Volgens McCabe is de kerk corrupt, omdat Kardinaal Spellman de oorlog in Vietnam verdedigt, de paus zegt dat de kerk helemaal niet in twijfel ver keert over het probleem van de geboor- tenregeling, )iet Vaticaan zegt dat misbediening aan huis in strijd is met s-katholiek geloof en een En gelse bisschop meent dat het gezamen lijk zingen van kerstliederen in eer Anglicaanse kerk het rooms-katholiek geloof en de moraal bedreigt. AANVAL McCabe richt een scherpe aanval op de hierarohische instituten „met hun decadentie, corruptie en stompzin nigheid." De gevolgen bleven niet uit Hoewel het hoofd van de Britse orde der dominicanen, pater Ian Hislop, het artikel helemaal geen aanval zag op het rooms-katholieke geloof, bleek de apostolische gedelegeerde, aartsbis schop Carddnale er een hele andere me ning op na te houden. Volgens hem bewees het artikel „on volwassenheid, onkunde, gebrek aan pastoraal besef en een kinderlijk ver langen om modem te zijn!" De schrij ver was helemaal vergeten duidelij-k te maken, zei hij, wat hij onder kerk verstond, had over het hoofd gezien dat honderden bisschoppen het hele maal niet eens zijn met kardinaal Spellman (die „zich door zijn emoties had laten meeslepen"), en had de woor den van de paus uit hun verband ge rukt. Toen bracht Rome zelf haar grote kanonnen in stelling. De generaal van de orde der dominicanen, pater Femandes Aniceto verbood McCabe nog langer mee te werken aan het blad New Black-friars en schorste hem als priester. McCabe moest zich maar een poosje bezinnen. «VERBAASD zei De apostolisch gedelegeerde „absoluut verbaasd" te zijn ove oordeel. Algemeen wordt in Engeland aangenomen dat op zijn aandringen de schorsing werd opgeheven. Dat waj een wijs besluit, omdat de Britse rooms-katholieken op hun achterste be nen stonden over dit ingrijpen in hun eigen zaken. Maar McCabe keerde niet terug als redacteur. In het afgelopen jaar hebben nog twee rooms-katholieke redacteuren hun posten verlaten. Desmond Fisher Catholic Herald diende zijn ontslag in, omdat zijn progressieve ideeën hem in conflict brachten met zijn redactie-chef. Hij schreef onder zeer positief over het Sjaloom-ex- periment. Pater Charles Davis redigeer de het invloedrijke blad Clergy Re- view voor hij de priestertoog aflegde. De Britse protestantse bladen rea geerden heel verschillend. Het nogal militante laagkerkelijke anglicaanse blad English Churchman ziet in dit al- ïieuw bewijs dat Rome niet veranderd is. De hoogkerkelijke Church Times ziet er een bewijs dat, „als we het geloof willen bewaren, ergens grenzen zullen moeten trek- Dat is nogal een opmerkelijke uitspraak voor een blad uit de kerkge meenschap die bisschop John Robinson onder haar gelederen telt VRIJMOEDIG Volgens een hoofdartikel in The Christian en Christianity Today maakt dit blad zich niet zo druk om het feit dat de kerk niet veranderd zou zijn, of dat een priester in ongenade is geval len, maar betreurt zij het dat een jour nalist de mond wordt gesnoerd. Het blad herinnert aan een recente bijeenkomst van journalisten, waar kardinaal Heenan het woord voerde. Hij klopte hen goedmoedig op de schouder en hield een pleidooi persvrijheid. Zijn eigen toespraak zo „vrijmoedig", zegt het blad, dat hij een uitspraak over de uitgetreden Charles Davis begon met een bastaard- POR Had McCabe gevloekt, zegt het blad, m zou hij nimmer ontslagen zijn, aar nu hij de kerkelijke hiërarchie in zijn eer heeft aangetast moet hij verwijderd worden. Het blad besluit met een por in de richting apostolische gedelegeerde Aniceto, die van Spaanse afkomst is. maar kenne lijk nooit het Spaanse spreekwoord heeft gehoord: „Dios es mas fuerte los ejércitos, y cas tan fuerte como Inglesia" (God is sterker dan de legers en bijna zo sterk als Zijn Kerk), Ondertussen is de kwestie al uitge groeid tot een conflict tussen de Britse Rooms Katholieke Kerk en Rome. Britse rooms-katholieken die het ro- meinse ingrijpen niet willen tolereren schreven voor 11 maart een gebedssa menkomst uit, die waarschijnlijk meer het karakter zal dragen van een pro testdemonstratie, in de rooms-katholie ke kathedraal van Westminster. Kardinaal Heenan heeft nu toege zegd dat hij in die bijeenkomst de zal opdragen. Britse journalisten ma ken daaruit op dat hij zich bij het protest tegen de afzetting van McCabe heeft aangesloten. (Van onze kerkredactie) ROME Herdenken de protes tanten dit jaar de Reformatie, omdat Luther 450 jaar geleden zijn stellingen sloeg aan de deur van de slotkapel te Wittenberg, de rooms-katholieken noemen het hun geloofsjaar. Zij herdenken vooral de dood van Petrus en Paulus. Paus Paulus heeft zo juist de periode van 29 juni 1967 tot 29 juni 1968 uitgeroepen als het „Jaar van het geloof." Het ziet er niet naar uit dat er enig verband is tussen de beide herdenkin gen. In de vorige eeuw koos paus Pius IX de zelfde periode als herden kingsjaar. Trouwens het jaar '67 is al vele eeuwen lang een bijzonder jaar voor de roomskatholieken. Prof. dr. A. J. Bronkhorst vertelde ons dat zij graag teruggrijpen op een bericht van de beroemde bijbelvertaler uit Bethlehem (leefde rond 400 na Christus) Hiëronymus. Deze schreef dat Petrus in het veertiende jaar van keizer Nero werd gekruisigd. Omdat het eerste jaar (54) van Nero meegere kend wordt, komt men op het jaar '67. In diezelfde tijd schreef metropoliet Epiphanes van Cyprus dat Petrus in het twaalfde jaar van Nero stierf, dat zou dan het jaar '65 geweest zijn. Prof. Bronkhorst acht dat waarschijn lijker, omdat in '64 de brand van Ro me uitbrak die de Romeinen wreekten op de christenen. Maar de rooms-ka tholieke voorkeur ging in de loop der eeuwen steeds uit naar '67. In een brief spoort paus Paulus de rooms-katholieke bisschoppen en gelo vigen aan tot belijdenis van een echt en oprecht geloof. Hij vraagt de bis schoppen in het bijzonder aandacht te schenken aan de geloofsbelijders van de kerk en speciale godsdienstige plechtigheden te organiseren waar in het openbaar geloofsbelijdenissen zui len worden afgelegd. Bezinning De paus legt in zijn brief er de na druk op dat Petrus en Paulus tot de hele Kerk behoren. Hij noemt dan met name de oosters-orthodoxe kerken en de in het westen van Rome afgeschei den kerken die de apostolische succes sie handhaven, met name dus de Angli caanse Kerken en de Oud-Katholieke Kerk. Kennelijk wil hij hen in deze herdenking betrekken. Het is opmerke lijk dat hij niet de protestantse kerken Paus Paulus wil het rooms-katholie ke herdenkingsjaar vooral wijden aan bezinning op de grondwaarheden van de kerk. Ook in protestantse kring wordt daartoe opgeroepen in verband met het Reformatie-jaar. SPAANSE SINAASAPPELEN .uw wintervoorraad ion! Pnf«"zonne-enef9ie "en 30% weer vitamine onmisbaar tegen griep en verkoudheid. Gun uietf een zonnige en geeonde winter,., met Spaanse etnaesappeten Leer In zijn brief keert de paus zich te gen „nieuwe en onjuiste opvattingen, die de kerkelijke leer bedreigen en die de objectieve waarheden vervormen". Waar God verdwijnt uit het denken de mens, schrijft hij, verdwijnt ook de diepste zin van de dingen en het onweerlegbare morele gebod waar de mens niet buiten kan. De paus waarschuwt voor het ge vaar op grond van bepaalde „stoutmoe dige, maar blinde filosofieën" de bijbel te gaan uitleggen of nieuwe theolo gische opvattingen te lanceren. Onze tijd wil het godsdienstig denken aan passen aan de huidige wereldbeschou wing, maar het resultaat is, zegt paus Paulus, dat men afwijkt van de kerke lijke leer. AMSTERDAM In de doops gezinde gemeenten heeft men een merkwaardig soort leden, de el- dersen". Wie het doopsgezind jaar boekje opslaat, vindt hij bij elke ge meente achter het ledental opge geven, hoeveel leden er elders wo nen, dat wil zeggen buiten het werkgebied van de gemeente. In het totaal zijn dat er 2862 of wel acht procent van alle doopsgezin den in ons land. Van deze „elderscn" woont maar een betrekkelijk gering gedeelte in de dia- spora-gebieden van de doopsgezinden. Veel meer doopsgezinden zijn „el- dersen" geworden, doordat zij bij ver huizing naar een andere plaats hun attestatie niet opvroegen en zodoende in feite de band met de doopsgezinde gemeenschap verloren. Zo telt de grootste doopsgezinde ge meente in ons land, te Amsterdam, op de 4325 leden duizend „eldersen". De Haagse predikant ds. J. Nooter -8- Een gerechtshof in Montreal heef: een bepaling van een testament ongeldig verklaard, waarin een dochter onterfd I werd, als zij met een niet-jood zou trou- wen. De bepaling werd beschouwd als in strijd met de wet op de godsdienstvrij heid van Quebec HET WEER l!\ EUROPA RINGVERWARMING SHOWS Europa's grootste installatiebedrijf voor individuele centrale verwar ming maakt met de laagste stookkosten Uw gehele woning een men senleven lang behaaglijk warm. Feilloze en nauwkeurige warmtebere- kening door onze computer. Gegarandeerde temperaturen. Snelle montage in bestaande en nieuwbouwwoningen, zonder hak- en breek werk. Ruime financieringsmogelijkheden. 24 uur service, ook tijdens wsekends. Verkoop, productie en montage uitsluitend door eigen personeel, dat over geheel Nederland en Belgii verspreid woonach tig is. DEZE WEEK SHOWS IN: ROTTERDAM AMSTERDAM LEIDSCHENOAM OEGSTGEEST GROOTHANDEISGEBOUW - Jan Pri BOIESTEIN 79 (BUITENVELDERT) DILLENBURGSINGEL 35 KORENBLOEMLAAN 35 IVl Openingstijden: vrijdag 3 maart van 19.00—22.00 uur, zaterdag 4 maart van 10.00—12.30 an 13.30—17.00 uur. Vete voorbeeldwoningen ook in uw omgeving. Vraag vrij- - blijvend adreslijst. PERMANENTE SHOWS: Kekjets 29/33 Lceuwanden 05100 45123/Hoofdeinde 27 Den Haag 070 1178 35 (Van onze kerkredactie) over deze gang van zaken niet tevre den. In het Algemeen Doopsgezind Weekblad spreekt hij over de „waan zin van ons attestatiesysteem". Hij vervolgt: „Wij laten jaar in jaar uit, willens en wetens mensen verlo ren gaan, verdwalen, omdat het niet-doopsgezind zou zijn om, als Jansen van Den Haag naar Groningen verhuist, zijn lidmaatschap van de ge meente, zijn doopsgezind-zijn, automa tisch mee te laten verhuizen. Daarover moet Jansen als mondige doopsgezinde zelf beslissen! Maar als zo'n Jansen over vijfen twintig jaar in de plaats waar hij woont in het ziekenhuis belandt en de ziekenhuisadministratie geeft het door en de plaatselijke dominee treedt zijn kamer binnen, dat blijkt dat onze broe der toch altijd echt mondig gebleven Prof. Pont herhaalt: Wereldraad sloot alliantie met pan-Afrikanisme JOHANNESBURG Gisteren heeft prof. dr. Adrian D. Pont van de Uni versiteit van Pretoria zijn beschuldi ging herhaald dat de Wereldraad van Kerken een alliantie heeft aangegaan met het pan-Afrikanisme. Hij deed dit, toen hij zich moest verdedigen voor het hoogste gerechtshof van Zuid-Afrika wegens smaad. In zijn artikel in „Die Hervormer" schreef hij twee jaar geleden hetzelf de, maar toen voegde hij er ook nog aan toe dat de Wereldraad ook sa menspant met het internationale com munisme. Volgens prof. Pont in zijn getuigenis gisteren is de oecumenische beweging gevaarlijk geworden voor zijn kerk. Als grootste gevaar van deze beweging ziet de hoogleraar van de Nederduits Gereformeerde Kerk dat de oecume nische beweging streeft naar rassenin tegratie. Volgens hem zullen dergelijke ideeën eerst in de kerk verspreid wor den om dan door te dringen in de politiek en het economische leven. is: want de dominee wordt overstelpt met verwijten, dat hij, Jansen, hem nog nooit eerder heeft gezien..." Ds. Nooter knoopte zijn artikel aan bij de statistische gegevens in het Doopsgezind Jaarboekje 1967. In sep tember 1950 gaven de gemeenten nog een totaal van 40.385 leden op; in sep tember 1965 was dat 35.671, bijna vijf duizend minder. VROUWEN Verder blijkt, dat van de leden 12.903 mannen en 22.768 vrouwen zijn, respectievelijk 36,5 en 63,5 pro cent. Voor de leeftijdsopbouw komt het jaarboekje tot de volgende percenta ges: 18 40 jaar 17,5; 41 60 jaar 36,4; 60 jaar en ouder 46,1. Bijna de helft van de doopsgezinden is dus ouder dan zestig jaar. De conclusie van de redacteur van het jaarboekje, ds. C. P. Hoekema, is dat de gemeenten de werfkracht mis sen, zowel in de steden als op het plat teland en ook in de nieuwe gebieden. Hij vreest dat gebrek aan mankracht financiën enerzijds kan en moet lei den tot nog meer en grotere combina- van gemeenten en anderzijds tot nog grotere achteruitgang. Sinds 1950 verloren 29 doopsgezinde gemeenten (waaronder de grootste als Amsterdam en Den Haag) meer dan een kwart van hun ledental. Enkhui- en Irnsum gingen zelfs meer dan vijftig procent achteruit. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet tn behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Wat zijn de spelregels van tafeltennis en hoe moet de tafel we- Antwoord: De regels zijn te uitvoe rig voor deze rubriek maar bij elke goede sportzaak te krijgen. Vraag naar de serie „Ken uw sport" a 1,75. De tafel moet rechthoekig zijn. 2.74 lang, 1.52% me breed en 76 cm hoog. Het net over het midden van de tafel gespannen is 15.25 cm hoog en steekt aan weerskanten van de tafel 15.25 cm uit, zodat het 1.83 m lang is. De bal bestaat uit celluloid van matwitte kleur en mag ten hoogste 2.53 gram wegen. Vraag: Onze gemeente verhoogde het waterleidingtarief met 20 pet., en op 1 januari 1967 weer met 24 pet. De waterleiding wordt door de huisei genaar betaald. Mag deze de verho ging met de huurprijs verrekenen? Antwoord: Jazeker. Vraag: Van een kinderloos echt paar is de man overleden. Komt de achterblijvende weduwe in aanmer king voor een deel van de nala tenschap van 's mans familie? En in hoever? Als er geen testament is? Of is dat vrijblijvend te regelen. Antwoord: De achtergebleven wedu we is in dit geval de enige erfgena me van de man, tenzij de man bij testament anders heeft heoaald. Wan neer er echter familieleden van de man sterven, nadat de man overleden is, ontvangt de weduwe daarvan niets, tenzij deze familieleden anders hebben bepaald. Wat betreft familieleden, die voor de man overleden zijn. staat de zaak natuurlijk anders. Wat de man van deze familieleden geërfd heeft, komt in dit geval aan de weduwe ten goede, omdat zij de erfgename van de man is. Het kan zijn dat de man deze erfenis nog niet ontvangen had, voor dat hij overleed, maar dit maakt geen verschil. Vraag: Waar zijn de kaarten te krijgen voor Amphilex 67? Antwoord: Dit is een zaak, die wer kelijk geen haast heeft. Men overstel- pe dus de posterijen niet met tele foontjes gelijk op het ogenblik geschiedt. De aanvraag kan schrifte lijk gericht worden tot Amphüex 67 afdeling bestellingen, postbus 1070, Den Haag. LOS ANGELES Onder adventisten sterven zesmaal zo weinig mensen aan longkanker, als onder andere mensen. Het aantal sterfgevallen aan andere longziekten is driemaal zo klein. Dat Is gebleken uit een onderzoek van dc openbare gezondheidsdienst in de Verenigde Staten samen met het Ajnerikaans kankergenootschap. Voor het onderzoek, dat vijf jaar duurde, was een gebied in Californië uitgezocht, dat sterk te lijden heeft aan luchtverontreiniging. De American Medical Association Journal zegt, dat er voor het opvallende verschil geen andere reden lykt te zijn, dan de regel onder de adventisten om met te roken. Adventisten onthouden zich ook van alcohol en coffeïne en houden andere gezondheidsregels, maar de studie heeft uitgewezen, dat hun sterftecijfers door andere ziekten ongeveer gelyk zyn aan die van de overige Californiërs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2