Nieuwe Leidlse Courant NIEUWE MOORD ARRESTATIE IN OP KENNEDY VLEES Tsjoe remt revolutie af Garrison zeker van zijn taak CoiItflCIltftrcn Meer aanhoudingen op komst Fractieleiders eens over hoofdlijnen HOOFD SCHOTEL Elf mensen in hongerstaking Donderdag 2 maart 1967 47gte jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Officier van justitie Garrison heeft zijn eerste arrestatie verricht in zijn hardnekkig onderzoek naar de moord op president Kennedy. Het is een ex-directeur van de Kamer van Koophandel die na een verhoor van vijf uur in hechtenis werd genomen. Ongeduld NTS zendt ook Dukla-Ajax uit HILVERSUM De NTS z: woensdag 8 maart een directe reporta ge verzorgen van de returnwedstrijd Dukla Praag Ajax en wel van 14.25 tot 16.15 uur. 's Avonds volgt nog een samenvat- ting van deze wedstrijd van 22.20 tot 22.45 uur. Kees Verkerk is weer thuis. Na in de laatste maanden veel suc cessen te hebben behaald, kwam hij met een Europees- en een we reldtitel terug, bovendien ver beterde hij nog twee wereldre cords, op de 1500 en de 5000 meter. Ook de jonge Noor Per Willy Guttormsen is onder de in druk gekomen van het Neder landse geweld. Daarom kwam hij met Kees mee om in ons land nieuwe schaatsen te kopen. Mis schien helpt het. NEW ORLEANS Officier van justitie Jim Garrison heeft gisteren de 52-jarige ex- directeur van de Kamer van Koophandel van New Or leans, Clay Shaw na een ver hoor van vijf uur ge arresteerd wegens deelneming aan een komplot om president Kennedy te vermoorden. Het is de eerste arrestatie in het onderzoek van Garrison naar de moord op de presi dent. De arrestatie werd be kendgemaakt door één der ondervragers, hoofdinspec teur William Gurvich. Ongeveer 2VL» uur na de aanhouding is Shaw geboeid naar de gevangenis gebracht. Nadat een borgsom was ge stort van 25.000 dollar, is Shaw later op de dag vrijgelaten. Gurvich zei op een persconferentie dat het niet in de aard van de zaak ligt dat er nu een serie aanhoudingen zal worden verricht, maar dat op later datum zeker arrestaties zullen worden verricht. De 54-jarige Shaw, een knappe met zilvergrijs haar, weigerde met de journalisten te spreken toen hij het verhoor arriveerde. Hij was i Tweede Wereldoorlog majoor geweest in het leger. Shaw werd voor zijn verdiensten de oorlog onderscheiden met het Franse Croix de Guerre, het Amerikaanse Legioen van Verdienste en de Bronzen Ster. Shaw verklaarde vorige week dat hij Oswald, volgens de Warren-commissie de moordenaar van Kennedy, eens pam fletten heeft zien uitdelen. Hij ontkende hem echter te hebben ontmoet of gesproken. Uit een onderzoek is gebleken dat Oswald in de herfst voor de moord pro-Castro pamfletten had uitgedeeld juist voor het gebouw van de Kamer van Koophandel, waar Shaw gewerkt heeft. Er waren nog twee andere getuigen op Garrisons bureau verschenen om een verklaring af te leggen. Het waren de 38-jarige James Lewallen, voormalig piloot en thans technicus van de ruimte vaartorganisatie NASA in de staat Mis sissippi, en de 25-jarige Perry Russo. Lewallen was door Garrison gedag vaard; Russo was uit eigen beweging op het bureau verschenen om naar zijn zeggen inlichtingen over de moord op Kennedy te verschaffen. Garrison zelf vertelde later tot de journalisten: „Er zullen meer arrestaties volgen. Ik ben zeker van mijn zaak. Als u mij niet geloven wilt zult u be drogen uitkomen." Beste nieuws Mevrouw Marguerite Oswald, de moe der van Lee Harvey Oswald, die presi dent Kennedy vermoord zou hebben, noemde de arrestatie van Shaw het bes- nieuws, dat ze ooit had gehoord. Zij stuurde de officier van justitie Jim Garrison een felicitatietelegram. Soeharto opent dossier Soekarno DJAKARTA Generaal Soeharto zal zelf het dossier over president Soe karno aan het Volkscongres voo: gen. zo werd gisteren uit Djakarta nomen. Zoals bekend komt het congres op 7 maart bijeen om te beslissen over het lot van de president. Soeharto zal het congres verslag uit brengen over de rol die Soekarnr heeft gespeeld bij de mislukte commu nistische staatsgreep. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vorming van het confessioneel-liberale kabinet is gisteren weer een stap dichter bij gekomen. Deze conclusie trok ken politieke waarnemers van nacht na afloop van de besprekin- DE BILT Op het noordelijk deel|gen tussen informateur Zijlstra nen de fractieleiders Schmelzer, tot ver in Europa voortzet. De stroming wordt in stand gehouden door een diepe depressie tussen IJsland en Scandinavië en een gordel van hoge luchtdruk boven Spanje en het Mid dellandse zeegebied. In deze stroming trokken kleine trogvonnige storingen mee, die verge zeld gingen van veel bewolking, een toeneming van de wind en plaatselijk ook buien. Het komende etmaal even wel passeert met deze stroming een hoge luchtdruk die in de nacht vel (arp) en Beernink (chu). Volgens een mededeling van de informateur is dit overleg „vruchtbaar" geweest en in „uit stekende sfeer" gevoerd. De ge sprekspartners zijn het eens ge worden over de formulering van de hoofdlijnen voor een regerings program. Tijdens het overleg is geen poging en ochtend voor een geringe weers-gedaan om een gedetailleerd rege- verbetering zorgt. i ingsprogram te ontwerpen. De gedach- wordt gevolgd door eentenwisseling bleef tot de hoofdlijnen nieuwe omvang- 1 beperkt. Over de besproken punten zul frontenstelsel van rijke stormdepressie, waarvan de kern boven het zeegebied tussen IJsland ei Groenland wordt verwacht. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met aanvankelijk nog enkele verspreid voorkomende buien en morgen later later op de dag mogelijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Wind tussen west en zuidwest, krach tige tot hard en aan de kust aanvanke lijk nog enige tijd storm. de fractieleiders zich nog nader moeten beraden. Zij hebben vandaag over de eindformulering van de hoofd lijnen hun fracties geraadpleegd. „Hoogstwaarschijnlijk en hopelijk vrijdagmiddag zullen zij dan een afsluitende bespreking met prof. Zijlstra hebben", zo is meegedeeld. Eindrapport Als de fractieleiders vandaag hun fracties meekrijgen, kan de informa teur morgen of overmorgen zijn onder zoek met een positief eindrapport afsluiten en zou nog voor het weekein de een formateur met de vorming van het confessioneel-liberale kabinet kun nen worden belast. Dat wil overigens nog niet zeggen, dat de kabinetsformatie nu slechts een: kwestie van dagen zou zijn. Er volgen nog moeilijke programmabespreklngen cn ook de zetelbezetting kan nog aller lei problemen oproepen. Voor vervolg zie pag. 5 Na 21 jaar zag gisteren pleeg moeder H. B. Bosman uit Am sterdam de nu 24-jarige Oostduitse student Frangois Melis terug. Hij was met een studiegenoot op uit nodiging van de Anne Frankstich ting naar Nederland gekomen, vroeg naar „Mama Henni", maar niemand wist haar naam. Een op roep in de krant bracht de oplos sing. Zo sloot „mama Henni" dan gisteren de jongen, die ze bijna een jaar in huis had gehad, maar nooit meer terug had gezien, in de Frangois Melis' ouders waren destijds in het verzet. Na hun ar restatie en hun opsluiting in een concentratiekamp wist men de kleine Frangois in een wasmand uit het kamp te smokkelen. Het Rode Kruis zorgde voor plaatsing in pleeggezinnen, want Frangois heeft er vele gehad. Zijn vader en moeder hebben de oorlog over leefd. Britten verzetten zicli tegen Romeins in grijpen pagina Kernmerk Ajax heaff gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam niet aan de hoge verwachtingen voldaan. De favoriete Ajacieden liepen tevergeefs storm op de bijzon der hechte Dukla-verdediging, die in Viktor een uitblin kende doelwachter had. Voor verslag. Pagina 9 H oio visie, de toekomstdroom pag. Radio TV Hts-leraar wil half miljoen voor vinding ROTTERDAM Ir. D. v. d. Akker, scheikundeleraar aan de hts, wil een half miljoen gulden hebben van de Ko ninklijke Nederlandse Soda Industrie in Delfzijl, voor welk bedrijf hij in 1962 met een uitvinding een belang rijke besparing wist te bereiken. Ir. v. d. Akker heeft daarvoor nooit een belo ning ontvangen en probeert nu deze alsnog te bemachtigen. De KNSI kreeg destijds oktrooi op de vinding van ir. v. d. Akker, waarbij corrosie bij de produktie van natron loog tot een minimum werd beperkt. Volgens de leraar zegt de Octrooiwet dat de werkgever in zo'n geval ver plicht is een billijke vergoeding te ge ven. Hij zelf denkt daarbij aan eer half miljoen. Ir. v. d. Akker die zijn funktie inmiddels heeft opgezegd en leraar is geworden procedeert daarover nu reeds drie jaar. De kantonrechter heeft hem ongelijk gegeven; de recht bank is nu met het onderzoek bezig. Dankzij de vinding van de heer Van de Akker bespaart de KNSI meer dan een miljoen gulden per jaar. „Ik geloof dan ook niet dat een half miljoen voor mij te weinig is", aldus de leraar, die vol goede moed verder zal blijven pro cederen. Vierlingbaby uit Eist overleden ELST In een ziekenhuis in Arn hem is vannacht het jongetje Keesje vierling uit ELst overleden. Deze baby woog bij de geboorte slechts gram. De andere drie kinderen maken het redelijk goed. ico- KÜPPERSBUSCH Sell keukens KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. IMENEXC0 HOGE RIJNDIJK - LEIDEN Auto over de kop VEEN END AAL De 20-jarige G. Staalhuizen uit s-Gravenzande is van morgen op de rijksweg Arnhem-Utrecht ter hoogte van Veenendaal met zijn be stelwagen over de kop geslagen. Hij was op slag dood. I |-[ET conflict tussen huisartsen en j 11 ziekenfondsen, dat zo dicht tot een oplossing was genaderd, heeft plotseling weer een ongunstige I wending genomen. Het lijkt erop, dat de geringe er- I varing in het onderhandelen de Landelijke Huisartsen Vereniging hierbij parten heeft gespeeld. On- derhandelen vereist geduld, wil men j het nagestreefde doel bereiken. De toenadering tussen ziekenfond- j sen en artsen is teniet gedaan en I de artsen zijn teruggevallen op hun uitgangspunt. Het akkoord, dat reeds bestond met de twee verreweg grootste zieken fondsen (tweederde van het totaal aantal ziekenfondspatiënten verte genwoordigend), had wellicht in de Ziekenfondsraad een meerderheid achter zich gekregen, waarmee de moeilijkheden uit de wereld waren geweest. De vier kleinere ziekenfondsen, die in dit stadium nog niet met het voorgestelde akkoord wilden in stemmen, hadden immers de toe zegging gedaan, loyaal aan de uitvoering te zullen meewerken, indien de Ziekenfondsraad zijn goedkeuring aan het akkoord zou hechten. De huisartsen hebben te vroeg het onderhandelingswerk erbij neerge gooid. Wellicht dat zij alsnog tot dit inzicht komen en morgenavond in hun ledenvergadering het ver standige besliiit nemen het op nieuw ter hand te nemen. Het belang van de ziekenfondspa tiënt, maar ook de naam van de Nederlandse huisarts is ermee ge diend. Structuur TAE conjuncturele teruggang maakt slachtoffers in zwakke bedrijfs takken. Ondernemingen die boven dien nog slechts beheerd zijn on dervinden de grootste moeilijkhe den. De aandacht heeft liet faillissement van de Trcotagefabrekn Frans Beeren te Weert, Gegevens die over het bedrijfsbe heer daar naar buiten zijn gekomen geven een weinig rooskleurig beeld van het directiebeleid in de afgc- pen jaren. Een kwalijke bijkomstigheid is nog, dat het pensioenfonds er ook voor niet minder dan 1,3 miljoen is gedupeerd. Men vraagt zich hierbij af, hoe zo iets in Nederland nog mogelijk is. Er zouden maatregelen getroffen dienen te worden, dat een ongun stig bedrijfsbeleid niet ook ten koste gaat van de pensioenen. Niet zon der reden hebben de drie vakcen trales in haar program van actie de structuur van de onderneming aan de orde gesteld, een zaak waarover de staatscommissie-Ver dam enige tijd geleden reeds rap port uitbracht. Juist in een tijd van financiële moei lijkheden zou het aanbeveling ver dienen aandacht te besteden aan structurele zaken, die weinig finan ciële offers vragen, maar toch grote maatschappelijke betekenis kunnen hebben. Maak er eens een pot(je) van, hutspot met klapstuk bijvoorbeeld. Neèm voor 4 personen 600 gram klapstuk en kook het ca. 2 uur In ruim water met zout. Dan aard appelen, wortelen en uien gaar koken. Vocht'afgieten en alles door elkaar stampen. Doe er 150 gram gesmolten rundvet bij. Stamppot even doorwarmen en daarna opdienen met het fn plak ken gesneden klapstuk. Kostelijk...! VLEDDER Elf mensen uit het kamp voor erkende gewetensbezwaar den in Vledder zijn in hongerstaking gegaan uit protest tegen de straf t veertien dagen streng arrest van i mede-kampbewoner. De man moet een cel van een politiebureau deze tijd doorbrengen, omdat het kamp niet over een dergelijke accommodatie be De hongerstakers, die dit tot het weekeinde willen volhouden, vinden dat de man te zwaar gestraft is. (Hij zou zijn werk in de bosbouw verwaar loosd hebben, aldus de directie van het kamp.) Krijgt de man geen clementie, dan zullen de elf 'hongerstakers ook het werk neerleggen. MANILLA Acht van de 19 inzit tenden van een Philippijns vliegtuig, dat maandagavond bij Cebu is neer gestort, zijn nog in leven. De andere passagiers zijn omgekomen. PEKING De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft in overleg met Mao Tse-toeng opdracht gegeven een eind te maken aan de culturele revo lutie. Dit schrijft een blad van de Rode Gardisten in Sinkiang. Lin Piao die wordt genoemd als de op volger van Mao, zou zich volledig achter de Chinese premier hebben Aanleiding tot een andere koers in de volksrepubliek zijn de resultaten van de export naar Hongkong ge weest. Het is gebleken dat in januari 28 miljoen gulden minder is uitge voerd dan gewoonlijk het geval is. De verminderde uitvoer naar Hong kong, zou verband houden met de gevechten tussen de verschillende pro- en anti-Mao groeperingen. Volgens radio-Moskou heeft de tweede secretaris van de commu- ilstische partij Tsjang Kwo-hwa, de bevolking opdracht gegeven het Chi nese leger te boycotten en de Rode ardisten te arresteren. De aanhang an Mao zou in Tibet tot een kleine groep zijn teruggebracht. Het bevel van Tsjoe En-lai heeft ook voor de scholieren gevolgen ge had. Na negen maanden zijn gisteren de middelbare scholen weer openge gaan. Er werd tot de sluiting beslo ten om de leerlingen en de leraren in de gelegenheid te stellen aan Mao's „grote proletarische revolutie deel te r.emen." Overigens schijnt de angst van de leraren, die in het begin van de revolutie door de leerlingen wer den vernederd, nog niet geheel ver-I dwenen. De hervatting van het on-1 derwijs gaat dan ook traag. Senaat: 4,5 miljard voor Vietnam WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond met 72 tegen 19 stemmen een wetsvoorstel aanvaard, n kredieten tot 4.5 miljard dollar de strijd in Vietnam worden toe gestaan Even tevoren had de Senaat een amendement van de democratische frac tieleider Mike Mansfield goedgekeurd, waarin de volledige steun aan de Ame rikaanse strijdkrachten wordt betuigd. Ook houdt dit amendement in dat steun wordt verleend aan alle pogingen om ..eervolle beëindiging" van hst conflict te komen. Huisvrouwen: kaas wordt slechter BUNNIK De directeur van de Ne derlandse Kaasunie, de heer W. A. Klout Heeft tijdens de gisteren gehou den kaaskeuringsdag verklaard dat 25 procent van de huisvrouwen ontevre den is over de kwaliteit van de Neder landse kaas. Volgens de vrouwen is die kwaliteit de laatste jaren sterk achteruit ge gaan, aldus de heer Klout Am bonnezen willen terug DJAKARTA Drieduizend Ambon- nezen in Nederland hebben de Indone sische ambassade in Den Haag te ken nen gegeven, dat zij naar Indonesië willen repatriëren. De gouverneur van de Indonesische provincie de Molukken deelde dit mee. na terugkeer van een bezoek aan Ne- 1 derland. NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.] Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1