Nieuwe leidse Courant JOHNSON: UITBREIDING OORLOG IN VIETNAM SPELLING ONDERGAAT WEER VERJONGING JAMIN Russisch schip gezonken: zeker 30 doden Geheim overleg in Rangoon CoillIllCIltarCll Nieuwe vredespoging Thant TWEE DODEN OP OVERWEG GROTE HAVEN BIJ BORKUM? Opklaringen Felle brand in storm Hoe zuinig we zijn: badhokjes te duur Nieuwe ziektewet gaat I juli in HflIIIIIUIlU I Dinsdag 28 februari 1967 47ate jaargang Hoofdredacteur: Dr. L Dlei CHRISTELIJK-NATiONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Terwijl secretaris-generaal Thant een nieuwe poging doet om vrede tot stand te brengen in Vietnam, intensiveren de Amerikanen hun aanvallen op Noord-Vietnam met het doctl Hanoi te dwingen aan de conferentietafel plaats te nemen. Erkenning ■fe Gospel Four komen met eigen stijl - pagina 2. Bonn en Washington verder uiteen pagina 5. (Van een verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Gisteravond om half zeven is op een onbewaakte overweg in een zandweggetje nabij Bergen op Zoom de auto van de 48- jarige A. van Capelle door de post trein gegrepen en twee kilometer meegesleurd. De bestuurder en zijn collega-bouwvakker, de 51-jarige F. van de Kieboom, waren op slag dood. De auto werd zeer grondig ver nield; de benzinetank die doormidden werd gereten, ontplofte door de wrij- vingswarmte. De posttrein bleek na de aanrijding geen remkracht meer te bezitten. Vandaar, dat het twee uur duurde eer de baan weer vrij was. De passa giers van de trein werden per bus naar hun bestemming gebracht. Bulgarije heeft gratie ve'rleend aan zes Westduilse gevangenen, die veroordeeld waren omdat ze familiele den uit Oost-Duitsland via Bulgarije r het Westen wilden laten vluch ten. DUSSELDORP Bij een botsing tussen een autobus met 50 scholieren en een bestelauto van de Westduitse PTT is gisteren bij Waerslok de auto busbestuurder om het leven gekomen. Zestien scholieren en twee inzittenden van de bestelauto werden ernstig ge- PRAATJE VOOR HET DINER Voor het regeringsdiner in hotel Wittebrug in de Residentie maakten premier Zijlstra, pre mier Wilson en minister Luns een gezellig praatje. Wilson keer de gisteravond in Engeland te rug. Zie ook rubrieken op pagina 5. GRONINGEN In West-Duitsland bestaan plannen om bij het eiland Bor- kum een grote overslaghaven te bou wen voor de ertshaven Embden. De regering van Neder-Saksen onderzoekt namelijk de mogelijkheden tot het bou wen van een grote voorhaven voor su per-ertstankers bij dit eiland. In het noorden van ons land is men niet bang voor een dergelijk project ii verband met de plannen die in voorbe reiding zijn om te komen tot Eemshaven aan de noordkust van Gro ningen. „Wij denken niet aan een overslaghaven voor erts," zo zei gede puteerde J. L. van Jasselt uit Gronin gen desgevraagd. Men denkt bij de Eemshaven allereerst aan een haven voor zeehavenindustrieën en aan een overslaghaven voor het directe achter land: Noord-Nederland tot en Twente. MOKGEX IS HET ZOVEII WASHINGTON/RANGOON Terwijl volgens geruchten secretaris-generaal Thant te Rangoon een poging doet contact te krijgen met Hanoi maakte gisteren in Washington president Johnson bekend dat de jongste maatregelen tegen Noord-Viet nam een nieuwe stap betekenen op de weg naar de uitbreiding van de oorlog. Johnson meent, dat deze maatregelen in zijn ogen de beste manier zijn om Hanoi naar de conferentietafel te brengen. Johnson zinspeelde op de drie volgen de maatregelen: het leggen van mij nen in bepaalde Noord Vietnamese ri vieren, de artilleriebeschieting van Noordvietnamese gebieden en de scheepsbombardementen op de eilan den voor de Noordvietnamese kust. De Amerikaanse president erkende dat deze stappen „verder gaan" dan alles wat tot nu toe was gedaan, maar hij ontkende met nadruk dat het symptomen zouden zijn voor een verslechtering van de toestand, zo wel op militair als diplomatiek ge- Johnson zei ervan'overtuigd te zijn dat de nu getroffen maatregelen op dit tijdstip de beste zijn om Noord-Viet- nam tot onderhandelingen te dwin gen. Hij zei tenslotte dat hij over dege lijke aanwijzingen beschikte dat de Noordvietnamezen graag een einde zou den zien komen aan de Amerikaanse bombardementen. Johnson zei dit gisteren op een onver wachte persconferentie in Washington. Oe Thant In Rangoon. de Birmaanse hoofdstad, doen geruchten de ronde dat secretaris-generaal Thant van een korte vakantie in zijn geboorteland ge bruik zou maken voor besprekingen met drie Noordvietnamese diplomaten die zich in de hoofdstad bevinden. De Noordvietnamese consul-generaal Le Toeng-Son is onverwachts van ver lof in zijn land te Rangoon terugge keerd, in gezelschap van twee functio narissen. Volgens diplomatieke kringen zou de één kolonel Ha Van Lau zijn, die Noord-Vietnam in de internationale controle commissie voor Vietnam verte genwoordigt, en de andere of de am bassadeur van Hanoi in Cambodja, of een hoge ambtenaar van het Noordviet namese ministerie van buitenlandse za ken die onlangs president De Gaulle heeft gesproken. Thant zelf wilde de geruchten niet bevestigen. Vierhonderdenveertig hoogleraren van de universiteit van Michigan heb ben op president een beroep gedaan de bombardementen te staken. Zij schrijven dit in een brief. De Amerikaanse comité voor vrede in Vietnam is van plan op 2 april in de VS enorme verkeersopstoppingen te weeg te brengen. Het wil hiermee protesteren tegen de Amerikaanse poli tiek in Vietnam. Man door trap van pony overleden HAULERWIJK In Haulerwijk is gisteren de 59-jarige H. G. waarschijn lijk door een trap van een pony om het leven gekomen. Een zoon vond de man doe.' op het land. De pony zat verstrikt in een dek. G. heeft vermoe delijk geprobeerd de pony te bevrij- President Soekamo stond in inter- lockje, op blote voeten en bloots hoofds de pers te woord in zijn pa leis in Bogor. Was hij zo informeel gekleed, omdat hij de macht toch heeft overgedragen aan generaal Soeharto DE BILT Tussen een zeer diepe 1 depressie ten oosten van IJsland en een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren tot boven Spanje wordt een krachtige westelijke stroming in stand gehouden. In deze stroming is dinsdagochtend een fron tale storing over ons land naar Duits land getrokken. Achter dit front wordt1 met krachtige tot sormachtige weste lijke winden enigszins onstabiele lucht I aangevoerd waarin enkele buien, maar ook opklaringen voorkomen. Een nieu we storing ten westen van de Azoren trekt naar West-Europa en kan het weer woensdag in de loop van de dag beïnvloeden. Het blijft zacht voor do tijd van het Jaar. DE BILT In hoofdzaak in do avond en nacht ehkele buien. Morgen ook zonnige perioden. Aanvankelijk harde wind tot- storm tussen zuidwest en west. Morgen tot krachtig of ma tig afnemende westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. De Ajax-sterren zijn in retraite in het KNV B-sportcentrum in Zeist. Daar concentreren zij zich op de grote strijd morgen tegen Dukla-Praag. Zullen de Amster dammers doordringen tot de halve finale van de Europa-cup? De voetballers hebben er alle ver trouwen in. Hoofdrolspeler Johan Cruyff zegt: Het wordt een kleine over winning. En Klaas Nuninga, de schakelaar van het elftal, be weert: We winnen met 41. Nederland zit morgen aan de televisie om te kijken of ze hun woorden waar weten te maken. In de pauze van de uitzending krij gen we nog een brok InterReal Madrid te zien. Het kan gewoon niet op. Zwarte rookwolken over Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zeer grote schade, misschien voor een miljoen, is ontstaan door een felle brand in een emballageloods van de groothandel in| ijzerwaren Reesink aan de Waalhaven i te Rotterdam. Een razende storm be-j moeilijkte het blussingswerk in de af-j gelopen nacht. Door de storm breidde de eerst onbe duidende vuurhaard zich uit tot een gevaarlijke vlammenzee. Het vuur heeft het grootste deel van het beton nen loodscomplex vernietigd. Voor een waarde van ruim een miljoen aan huishoudelijke artikelen lag daar op geslagen. Het was moeilijk in de betonnen loodsen de vuurhaard te bereiken. De brand had nauwelijks een uitslaand ka rakter. Slechts als de storm krachtig over de lengterichting door de loods joeg sloegen meterslange vlammen uit de achterzijde. De tientallen brandweerlieden kre gen geen kans nog iets te redden van de inhoud van de loodsen. Tien tot vijftien stralen werden ingezet, twee blusboten zetten hun vermogen in. Slechts de muren en delen van het dak bleven op hun plaats. De bemanningen van de boten had den het moeilijk met de rookmassa's die regelrecht uit de loods in hun ge zicht kolkten. Enorme rookwolken trok ken over Rotterdam-Zuid. Het gevolg was telefoontjes naar de politie van mensen die wakker werden van de stinkende rook. AMSTERDAM Hoe zui nig ons volkje is staal einde lijk zwart-op-wit: Het koekjestrommeltje, dat bij de koffie rondgaat, wordt altijd snel gesloten en weer teruggezet in de kast. In het Stedelijk museum in Amsterdam bevindt zich een rek, waarop de bezoekers hun aangestoken sigaren kunnen bewaren tot na de rondgang. De meeste huisvrouwen beschikken over een flessen- likker, waarmee zij de laat ste restjes vla uit de flessen kunnen schuiven. De in Amsterdam wonende Amerikaanse journalist Jules B. Farber legde deze typisch Neder landse gewoonten vast in een gids, die de naam Holland in fo cus kreeg en waarin alle belang rijke facetten en bezienswaardig heden van ons de revue passe- Farber hekelt onze zuinigheid talloze malen. Aan de stranden kunnen de toeristen zich verma ken met een „gematigde vorm van striptease". Nederlandse bad gasten kleden zich achter hand doeken uit en aan en gooien daarbij de traditionele kuisheid overboord om de prijs voor het gebruik van een badhokje uit te sparen. De beroemde gapers van de drogisten verdwenen als sneeuw voor de zon, toen de overheid voor het ophangen van deze blik vangers aan hun gevels tien gul den precario-belasting ging op leggen... 'Vreemd Vreemd vindt Farber het. dat in ons land „niemand te oud. te cynisch of tc sofistisch is om op zijn verjaardag ware horden van gclukwensers te verwelkomen, die deze gelegenheid van de al lergrootste betekenis achten. „Het had zijn vrouw en hem ver maakt en toch ook wel een ge voel van trots gegeven, toen ze voor het eerst hun namen ont waarden op een verjaardagska- Twee jaar geleden kreeg Far ber voor zijn opbouwende publi- katies over Nederland in de Amerikaanse pers de Willem de Zwijgerprijs. De nieuwe gids kreeg een voorwoord mee van prins Bernhard. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Christelijk historische unie heeft een driemanschap gesteld, dat moet nagaan wat het CHU-bestuur te doen staat in verband met de teleurstellende verkie zingsuitslag. Dit driemanschap bestaat uit mr. Y. Scholten, oud-minister van justitie, de heer A. J. Kaland, lid van Gedeputeer de Staten van Zeeland, en de heer Jac. Huijsen, voorzitter van de c.h. jongeren organisatie en onderwijzer te Delft. De heer Scholten treedt op als voorzit- De conclusies die het hoofdbestuur uit het rapport van dit drietal zal trek- .ken, zullen worden voorgelegd aan een mogelijk nog dit jaar te beleggen bij zondere algemene vergadering van de CHU, aldus een gisteren uitgegeven communiqué. A L brandt de eenwording van Euro- pa op een laag pitje, dc toeken ning van de Karei de Grote-prijs aan minister Luns is niet de erkenning van koning Eenoog in het land der Blinden. De gemiddelde Nederlander haalt wel eens de schouders op bij de grap jes die onze minister van buitenland se zaken zich veroorlooft; zeker na de kritiek van de laatste maanden op zijn persoon, maar óók daarvoor. Het is intussen bij ons niet genoeg zaam bekend, dat de stem van Luns in het buitenland werkelijk gezag heeft. Minister Luns kan zich nu scharen bij illustere voorgangers als Scbu- man, Churchill en Spaak, die ook eens deze prijs, wegens verdienstelijk werk voor de eenwording van Euro pa, hebben gekregen. Het moge dan niet onverdeeld ge schieden door vaderlandse politici, de verdiensten van Luns worden toch ook wel in eigen land ingezien: meer dan tachtigduizend kiezers hebben dat met hun voorkeurstem bewezen. engelse snij caramels >an niet duur wet heerlijk DEN HAAG Met ingang van 1 ju li dit jaar zullen de arbeidsongeschikt heidsverzekering en de gewijzigde ziektewet in werking treden. Het staatsblad van vandaag maakt dit be kend. Op die datum zal de wettelijke ar beidsongeschiktheid (WAO) in' plaats komen van de ongevallenwet en de in validiteitswet. Maximaal kan de nieu we arbeidsongeschiktheidswet één jaar worden toegepast. Blijft de ongeschikt heid, dan zal een uitkering worden verleend op basis van het percentage invaliditeit. De loongrens waar bene den men zich kan verzekeren is ge steld op ƒ20.000. Duits schip iu brandnog vier man aan boord BALTIMORE Hel 1.743 ton me tende Duitse schip Caldas staat sinds gisteravond in brand. De Caldas ligt ter hoogte van Virginia op de Atlan tische Oceaan. Van de 22 beman ningsleden zij'n er 17 aan boord ge gaan van een Liberiaanse tanker. Een man zou om het leven zijn gekomen, terwijl de overige vier nog aan boord van het brandende schip zijn. De Caldas was met een lading koffie en machines op weg van Panama naar Brooklyn. De brand ontstond in de ra diokamer. Tal van schepen zijn in de nabijheid van het schip. Ook houden vliegtuigen van de kustwacht een oog je in het zeil. Zeker elf mensen zijn verdronken doordat in het mondingsgebied van de Panama in Argentinië een boot is ver gaan. waarmee ongeveer negentig mensen van een weekeindtocht terug keerden. Voor de Canadese Oostkust zijn de laatste dagen drie treilers vergaan. Ze ker vijfendertig zeelieden verdronken. Een vierde vissersboot (met zeven man) wordt nog vermist. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het lijkt erop dat de progressieve spelling het gaat winnen: de spelling van woorden als sent, offisier. kado en docane. van de Nederlands-Belgische commis sie voor de spelling van bastaard woorden, dat in juni 1966 werd uitge bracht en vanmiddag voor publika- tie is vrijgegeven. De commissie wil de letter c in de meeste woorden vervangen door s of k, de uitgang -isch door -ies, de y door i of ie, de x door ks. Twee hoofdzaken stonden de commis sie voor ogen: een zo ver mogelijke vernederlandsing van bastaardwoor den en het opstellen van hanteerba re regels. Over nog twee opzienbarende voorstel len (namelijk over de -n- en de -s- in samenstellingen) en tal van ande re nieuwe regels informeren wij u uitvoerig op pagina 2. HANDHOLM In het Skagerrak, vijftien mijl ten noorden van de Deen se plaats Handholm, is vanmorgen het 2435 ton metende Russische fabrieks- schip Toekan tijdens zwaar weer ge zonken. Zeker dertig mensen verloren het leven. Het Russische schip Vilis Lacis, dat in de omgeving van het vergane schip voer, heeft twaalf overlevenden aan boord genomen. Ook het Nederlandse tankschip Esso Den Haag neemt aan het reddingswerk deel. Volgens de Deense kustwacht wor den er nog ongeveer vijftig opvaren den vermist. De Toekan had een grote bemanning omdat het schip als fa- brieks vaar tuig met een vloot trawlers opereerde. NOG GOEDKOPERE WASMIDDELEN DEN BOSCH De huisvrouw zal haar ogen goed de kost moeten geven om te kunnen achterhalen wie op het ogenblik het goedkoopste waspoeder aanbied. Want na Albert Heijn. die met zijn goedkopere zakken op de markt kwam. heeft concurrent De Gruyter zich danig geweerd met drie kg-zak- ken die nog tachtig cent lager liggen dan die van zijn collega. Deze partij schijnt te zijn ingevoerd uit België. Uit Rotterdam wordt inmid dels vernomen dat Lever vijftien pro cent heeft laten vallen op zijn wasmid del. De prijsbinding is tijdelijk opgehe ven om winkeliers zo slagvaardig mo gelijk te kunnen laten reageren. NU SEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. eriijK^^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1