Golden Fiction Waar wereld machten botsen Hoogspanningslijn in Zeeland wekt verzet Verkeer eiste groot aantal slachtoffers Prof. K. Fokkema (68) overleden Spanje aanvaardt godsdienstvrijheid mEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 -7 CR SPAANSE SINAASAPPELEN ...boordevol sap Bank zij de krachtige Spaanse zon zi|n Spaan se sinaasappelen altijd opvallend sappig. U perat er dus meer uit. Meer sap. meer smaak, meer vitamine C Denk er eena aan deze Ook CBTB uit misnoegen GOES De hoogspanningslijn, die de PZEM wil aanleggen tussen Vlissingen en Hoechst ten behoeve van de industrie, ontmoet bij de agrariërs steeds meer weerstand. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap heeft de betrokke nen geadviseerd, met het aanbren gen van masten niet op vrijwillige basis akkoord te gaan. Het dage lijks bestuur van de Zeeuwse CBTB heeft zich tijdens de laatstgehou den vergadering achter de beleids lijn van de Raad geschaard. „De hoogspanning," aldus het n.'j ERMELO De 49-jarige P. Wee- loeren is gisteren in Ermelo met zijn auto verongelukt. De man kwam in de an berm van de weg terecht en reed te- >r- gen een lichtmast. Zijn echtgenote ?nf moest met verwondingen in een zieken- jij huis worden opgenomen, tot iet# MILSBEEK Bij een verkeerson- je geval op de rijksweg tussen Nijmegen deen Venlo is vrijdagavond de 61-jarige mevrouw H. Vinck-Hendriks uit Heij- »n, en (L) om het leven gekomen. De au- en to waarin mevrouw Vinck en haar [et man zaten was langs de kant van iet weg gestopt en de vrouw stapte uit de wilde de straat oversteken. Daarbij 'at kwam zij te struikelen en werd door m. een passerende personenauto aangere den. el een ernstig gewonde man langs de kant van de weg. Het bleek de 45-jari- ge H. Curvers uit Valkenburg te zijn. De man overleed later. Waarschijnlijk is hij door een achteropkomende auto aangereden. LICHTENVOORDE Vrijdag is in een ziekenhuis in Zutphen de 25-ja- rige heer H. G. F. Stortelder uit Lievel- de (gemeente Lichtenvoorde) aan zijn verwondingen overleden. De man was met zijn bromfiets buiten de bebouw de kom tegen een stilstaande auto gere- HILVERSUM Het negenjarige jongetje R. C. is gisteren in Hilversum, toen hij in de buurt van de haven speelde, ln het water gevallen en ver dronken. Een achtjarige speelka meraadje van hem dat ook te water ge raakte kon door een voorbijganger worden gered. ;e Kenner van het Fries •utrecht - bij een ketang- r- botsing op de rijksweg Utrecht-Arn hem zijn gisteravond zeven personen gewond geraakt. Enkele van hen moesten met een hersenschudding in een ziekenhuis worden opgenomen. De vijf wagens reden op elkaar in toen het plotseling begon te regenen en de weg glad werd. Alle wagens belandden in de vangrail. |- is (Van onze onderwijsredactie) AMSTELVEEN Op 68-jarige leef- e tijd is overleden prof. dr. K. Fokkema, bekend hoogleraar in onder meer het Fries aan de Vrije Universiteit. Prof. Fokkema doceerde Friese taal - en letterkunde, Saksisch, Angelsaksisch en Gothisch. Klaas Fokkema is op 5 maart 1898 geboren te Leeuwarden. Hij was eerst e onderwijzer en studeerde vervolgens ja|in Utrecht. In 1937 promoveerde prof. e Fokkema op het proefschrift „Het Stadsfries, een bijdrage tot de geschie dt denis en de grammatica van het dia- 't lect van Leeuwarden". e In 1941 werd prof. Fokkema leraar aan de christelijke hbs te Leiden. In t 1949 volgde zijn benoeming tot buiten- r gewoon hoogleraar aan de Vrije Uni- e versiteit om onderwijs te geven in de 2 Friese taal - en letterkunde. In 1955 werd hij gewoon hoogleraar aan de VU. Na de oorlog was hij tevens pri- i vaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Leiden en in 1952 bijzonder hoogleraar in het Fries. Prof. Fokkema. die jaren rector is geweest van de Vrije Leergangen, de t opleiding voor middelbare akten die nauw aan de VU is verbonden, heeft veel gepubliceerd. Hij schreef in Op waartse Wegen, het Tijdschrift voor Taal- en Letterkunde en in het Frysk Jierboek. In 1948 verscheen van zijn hand een beknopte Friese spraakkunst. Indonesië smelt tin zelf DJAKARTA Indonesië, de vierde tinproducent in de wereld, zal zijn tin erts niet langer naar Nederland ren om daar te worden gesmolten. Op het tineiland Banka is een smelterij klaar om te gaan werken. De smeltin- richting zal Indonesië ruim vijf mil joen gulden per jaar besparen Tweemaal in het goud WOLVERHAMPTON Het feit dat een predikant vijftig jaar zijn ambt uitoefent is een her denking waard. Dit was echter op bijzondere wijze het geval voor de Engelse ds. Leslie Chown. Hij vierde tegelijk een ander gouden jubileum, omdat hij ook vijftig jaar aan dezelfde gemeente is verbonden, name lijk de Waterloo Road Baptist Church, een baptistenkerk in de plaats Wolverhampton. De leden van de gemeente, die hij nog steeds dient, waren niet de enigen die hem geluk kwamen wensen. Het stadsbe stuur was ook aanwezig en de burgemeester van Wolverhamp ton leidde de plechtigheid. BRUSSEL De uit vierendertig leden bestaande gemengde Neder lands-Belgische Zuidpool expeditie is zaterdag in Brussel teruggekeerd. De expeditie is de laatste waaraan Ne derland meedoet. Men was in 1964 met de reeks begonnen. België gaat i nu met Chili verder. Bij verkiezingen op het Franse eiland Réunion in de Indische Oceaan is één persoon gedood. Tien personen liepen verwondingen op. De gouverneur van het eiland gaf de schuld van de ongeregeldheden aan de communisten, die getracht zouden heb ben een bijeenkomst van de Gaul listische partij te verstoren. AMSTERDAM De driejarige Alexander Meijer uit Amsterdam heeft zaterdag een val van vier meter ge maakt. Het kind moest in een zieken huis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de kleuter op het aan recht in de keuken was geklommen. Toen het kind tegen het raam leunde viel het naar buiten en kwam op een binnenplaatsje tereoht. bestuur, „bedreigt de agrariërs rond het Zuid-Sloe. De bezwaren, die het voorgestelde tracé bij de Landbouw ontmoet, zijn door de Gewestelijke Raad overtuigend naar voren gebracht. Tdch heeft de Commissie Electriciteits- werken de minister van economische zaken geadviseerd, het voorgestelde tracé te volgen, dat met name in de Quarlespolder onaanvaardbaar is." In december van het vorig jaar werd de aanleg van de gasleiding op verzoek van de Gewestelijke Raad stopgezet in verband met de slechte weersomstandigheden, die onherstelba re schade aan de structuur van de grond tot gevolg zouden kunnen heb ben. Thans is overeengekomen, de werkzaamheden op 1 maart te hervat- De voortgaande industrialisatie schept voor de Landbouw een aantal problemen die tijdig onder ogen moe ten worden gezien, zo stelt het dage lijks bestuur van de CBTB. Een van deze problemen vormt de luchtveront reiniging, waarover gesproken is met de Nederlandse landbouwattaché in België. Het is naar de overtuiging van de CBTB duidelijk, dat de luchtveront reiniging niet door nationale grenzen worden tegengehouden. Gestreefd wordt naar een gesprek met de Belgische Boerenbond. Een tweede belangrijke consequentie van de industrialisatie is het verlies van agrarische grond. Om een aantal gedu peerden te helpen zullen bedrijven in de IJsselmeerpolders worden toegewe- Het dagelijks bestuur staat voorts op het standpunt, dat de B-wegen op Wal cheren aan de veranderende omstandig heden dienen te worden aangepast. De huidige situatie kost de Landbouw een miljoen gulden per jaar. In de over gangsperiode zal een soepele regeling moeten gelden. Met de CBTB Holland-Brabant en de Utrechtse CBTB zullen interprovin ciale adviescommissies op het gebied van de fruitteelt en de groenteteelt worden gevormd, met de CBTB Hol land-Brabant en de CBTB IJsselmeer polders een interprovinciale adviescom missie voor de akkerbouw. Dixieland-pianist Pichon overleden CHICAGO Walter „Fats" Pichon, een van de laatste New-Orleans. River Boat jazzpianisten is zondag na een hartaanval op 60-jarige leeftijd overle den. Rond 1930 leidde hij een band van tien man op een stoomboot. Ook speel de hij een deel van zijn loopbaan op riverboats, die de Mississippi tussen New-Orleans en St. Paul bevoeren. Later was Pichon pianist in het Abstinthe-huis te New Orleans. Prijsvraag voor toneelstukken (Van onze kunstredactie) DEN HAAG —Het Algemeen Neder lands Verbond looft als uitvoerder van het testament van mr. H. L. A. Visser dit jaar prijzen uit voor in de Neder landse taal geschreven toneelstukken. Het toe te kenden bedrag varieert tus sen vijftienhonderd en drieduizend gul- Alle Nederlands schrij venden, waar ook ter wereld (o.a. België, Zuid-Afri- ka, Amerika, Australië), kunnen aan deze toneelprijsvraag deelnemen. Niet in aanmerking komen teksten voor ope ra en operette, radio- en tv-spel, verta lingen en romanbewerkingen. De tijdsduur mag voor een avondvullend stuk niet minder zijn dan twee uur en voor een eenaeter drie kwartier. Om voor een prijs in aanmerking te komen mag het stuk niet zijn gespeeld of in druk verschenen voor 1 augustus 1967. Dit is tevens de sluitingsdatum voor inzending. De uitslag wordt in december be kend gemaakt. In de jury hebben zit ting: Nel Bakker, mr. H. Chr. C. Dob- belstein, A. v. Impe (Brussel), F. Koote en R. Lanckrock (Gent). Het ANV (Su- rinamestraat 28, Den Haag), zal de to neelgezelschappen in Nederland en Bel gië opmerkzaam maken op de bekroon de stukken. Job Sanders treedt niet meer op DEN HAAG Job Sanders. 38 jaar, een van de voornaamste dansers en choreografen van het Nederlands Dans-Theater zal na het thans lopende seizoen niet meer optreden. Twee jaar geleden moest hij worden geopereerd aan zijn knie. Hoewel hij zijn werk tot nu toe heeft volgehouden betekent die knie toch het eind van zijn danscar- Sanders was vooral danseur noble. Zijn laatste choreografische werken waren Danses Concertantes op mu ziek van Igor Stravinsky, waarin hij zelf met Alexandra Radius een pas- de-deux danste, en Screenplay op mu ziek van Mingus, waarbij hij gebruik heeft gemaakt van het scheppend ver mogen van de er in optredende dan sers. Ook in Screenplay trad Sanders Job Sanders zal Nederland verlaten: met ingang van september is hij be noemd tot leraar in de academische ballettechniek aan de North Caroline School of Arts in de Verenigde Sta. PARIJS Mike Eland, echtge noot van wijlen Martine Carol heeft gezegd dat de uit he graf van de film- ser geroofde juwelen aan liefdadige insellingen zullen worden geschonken wanneer men er in slaagt ze te achter halen. Hieruit kan worden geconclu deerd, dat de juwelen echt waren in tegenstelling tot berichten, die zeiden dat het imitatie-kostbaarheden waren. Mike Eland zal morgen bij de herbe grafenis van Martine Carol aanwezig Zij is vrij om te kiezen uit tweed, jersey, woleen modeontwerpster creëert altijd weer nieuwe bijzondere dingen, levert exclu sieve modellen aan intieme boutiques. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Voor rokers met een eigen stijl De Amerikaanse vice-president Humphrey heeft gisteren in West Palm Beach in Florida een proefcen trum voor de onderzeedienst van de marine in gebruik gesteld. Bij een ontploffing in een bananen- opslagplaats in Rome is gisteren één persoon om het leven gekomen. Twee personen liepen verwondingen op. VIETNAM, het land waar wereldmachten met elkaar in conflict zijn gekomen. Sinds de twee de wereldoorlog heeft men er bijna geen vrede gekend. Uit de chaos van de bevrijdingsoorlog in het vroegere Frans Indochina kwamen in 1954 (Ge- neefse conferentie) vier zelfstandige staten tevoor schijn: Laos, Cambodja, Noord- en Zuid-Vietnam. Noord-Vietnam werd een door communistisch China gesteunde volksrepubliek. Langzaam maar zeker deed echter ook de Russische invloed zich gelden. Zuid-Vietnam werd een anti-communistische re publiek, die al spoedig te maken kreeg met de terreur van door Noord-Vietnam opgeleide rebel len. De grens tussen de beide Vietnams werd gevormd door de in Genève overeengekomen wapenstilstands- Hjn. Toen bevoorrading via deze grens moeilijker werd kwam de hulp uit het Noorden via Laos en Cambodja naar Zuid-Vietnam. Het gehele stelsel van moeilijk te ontdekken wegen waarlangs de transporten gaan noemt men de Ho Tsji Minh-weg, naar het staatshoofd van Noord-Vietnam. Om aan het uit het Noorden dreigende gevaar het hoofd te kunnen bieden vroeg Zuid-Vietnam militaire en economische hulp aan de Ver. Staten. MOORD-VIETNAM wilde van Vietnam één (com munistische) staat maken. Uiteindelijk zou het daarbij ook Laos en Cambodja willen betrekken. Het zou dan de macht uitoefenen in het gehele gebied van het vroegere Indochina, communistische rebellen meer dan de helft van Noordvietnamese troepen bevinden zich niet al leen in Zuid-Vietnam. maar ook in Laos. waar de bet land bezet houden. Cambodja is officieel neutraal, maar verleent China en Noord-Vietnam hand- en spandiensten. De Vietcong heeft het grootste deel van Zuid- Vietnam onder controle. Buiten de grote steden beeft de regering te Saigon weinig gezag. De stryd wordt thans op drie fronten gevoerd: te onderlinge burgeroorlog, de strijd om de Ame rikaanse militaire installaties en de bombardemen- 'en op Noord-Vietnam. Wreedheden zijn aan beide kanten aan de orde van de dag. Het einde van de strijd is nog lang niet 7UID-VIETNAM telt ongeveer 18 miljoen zielen en is een landbouwstaat met overwegend irme boeren. Slechts 20 procent van de bevolking woont in de steden. Het is een belangrijke ryst- 'everancier. De splitsing van Vietnam leidde tot voedsel tekorten in Noord-Vietnam, dat meer industriëel is georiënteerd. Het industriegebied van Noord- Vietnam is een van de dichtstbevolkte gebieden ter wereld. Het heeft een aanmerkelijke hogere bevolkings dichtheid dan Nederland. Ook in het Noorden le ven ongeveer 18 miljoen mensen. Wetsontwerp nu naar Cortes MADRID Het kabinet van Gene raal Franco heeft bij nader inzien het wetsontwerp zaterdag toch nog goedge keurd dat een beperkte godsdienstvrij heid mogelijk maakt in Spanje. Het moet nu nog door de Cortes (parle ment) worden aangenomen. Eerder was bericht dat het wetsontwerp als te „liberaal" teruggezonden was naar de commissie die het ontwierp. De nieuwe wet bepaalt dat de Rooms- Katholieke Kerk staatskerk blijft, maar garandeert ook de godsdienst- wijheid. Wel bepaalt de nieuwe wet uitdrukkelijk dat de morele en pu blieke orde beschermd zullen wor- Deze laatste uitspraak wordt door protestanten in dit verband betreurd, omdat die een beperking in kan hou den van de godsdienstvrijheid. Span je telt 30.000 protestanten, 6.000 jo den en 1.000 moslims. Cortes De wet is nu doorgezonden naar de constitutionele commissie van de Cor tes ter bestudering. Pas daarna zal de volksvergadering zich erover uitspreken. Deze wet moet uitvoe ring geven aan de nieuwe grondwet- Gedupeerden T eixei ra trekken klacht in AMSTERDAM De heer A. Vos heeft namens het hulpcomité van gedu peerden in de zaak-Teixeira de Mattos meegedeeld, dat het comité de klacht tegen de Nederlandse Credietbank in trekt Het deponeren van een deposito rekening van drie miljoen gulden door de Credietbank bij Teixeira had pri mair tot doel Teixeira financieel tijde lijk te helpen, in de overtuiging dat Teixeira daarna haar moeilijkheden zou overwinnen. De verwijten aan de Credietbank zijn veroorzaakt door de wijze waarop Teixeira meende deze depositorekening in de maandstaten van de Neder- landsche Bank te moeten verantwoor den, waardoor de Credietbank in een dwangpositie kwam. Congres D'66 in september DEN HAAG ln september zal D'66 een groot congres houden, waarop ook nieuwe bestuursleden zullen wor den gekozen. Mr. Van Mierlo en Hrs. Visser zijn in verband met hun benoe ming tot lid van de Tweede Kamer afgetreden. Tijdelijk voorzitter is thans drs. G- Ringnalda. Voor het congres wil men gereed zijn met een organisatorische opbouw. Besloten is het land te verdelen in zes gebieden met aan het hoofd een regio nale commissie. tekst, waarover in december een volkstelling is gehouden. De nieuwe wet erkent de huwelijken gesloten in een protestantse kerk, maakt burgerlijke huwelijkssluitin gen mogelijk en opent de mogelijk heid van apart gedeelten op gemeen telijke begraafplaatsen voor het be graven van niet-rooms-katholieken. Niet-rooms-katholieken zullen ook verkiesbaar zijn voor alle openbare ambten, behalve dat van staatshoofd. Schenking van Henry Moore LONDEN De Britse beeldhouwer Henry Moore heeft zijn land twintig van zijn werken aangeboden ter waar de van naar schatting een miljoen pond sterling. Deze werken zullen in de komende twee jaar waarschijnlijk gaan naar Tate Gallery in Londen. Het museum, dat de grootste collectie werken van de 69-jarige beeldhouwer bezit, wil hiervoor èen nieuwe vleugel bouwen. Minder bezoekers naar de RAI AMSTERDAM Gistermiddag is de autotentoonstelling in het RAl-gebouw in Amsterdam gesloten. Er kwamen on geveer achttienduizend bezoekers min der dan vorig jaar (thans 400.620). Hoe wel de verwachtingen niet hoog wa ren. is er toch goed tot zeer goed (de populaire merken) verkocht. Onder de bezoekers is ook een enquê te gehouden over de verkeersnood. Ruim de helft van de bijna 50.000 inge leverde formulieren gaf aan dat de overheid onvoldoende aandacht aan verkeer en vervoer besteedt. Op de vraag wat het eerst moet gebeuren gaf 33 procent de voorkeur aan meer par keergelegenheid, 32 procent aan meer autowegen, 26 procent aan het saneren van het stadsverkeer en 9 procent aan openbaar vervoer op eigen baan. Het parlement van de Far Öer zal binnenkort een voorstel aannemen tot aansluiting van de eilandengroep bij de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA). Hoewel de Far öer deel uit maakt van het koninkrijk Denemar ken, geniet zij sinds 1948 autonomie. MARSEILLE Twee Franse ge leerden van het astronomisch ruimte vaartlaboratorium te Marseille heb ben in het sterrenbeeld Orion twee nieuwe galactische nevels ontdekt. Dat is bekend gemaakt op de bijeenkomst van de Franse vereniging voor ruimte vaart in Marseille. Foto's uit een ge lanceerde raket hebben dit bewezen. De twee nevels, zijn op de foto's duidelijk te zien tussen een dertigtal sterren. Vele nevels zijn zichtbaar doordat er een ster in of bij staat, dat is hier niet het geval.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7