Doel van oecumene hulp aan de wereld In memoriam A. Borst Pzn (79) overleden DAT ALLES HEEFT GOD GEGEVEN" Eenwording kerken komt pas op tweede plaats nn Nieuwe dimensie... Uw probleem is het onze.... MAANDAG 27 FEBRUARI ]"6 Eeii noord voor vandaag „Wie zijn leven lieft heeft, maakt dat het verloren gaat," zegt de Here Jezus. Wat bedoelt Hij daarmee? Mogen we niet van het leven genieten? Mogen we niet intens dankbaar zijn voor de kleine en grote zegeningen? Had die dominee dan helemaal ongelijk, toen hij zijn boek noemde: „Hoera, voor het leven." Ik weet wel dat er christenen zijn geweest, die in levens- genieten iets zondigs zagen. Voor hen was de aarde een tra nendal. Maar we ontvangen toch ook de prachtige zonsop gang als een genade van God. We mogen toch ook in de zomerse kleurengoed van een wel onderhouden tuin iets zien van profettie? Er staat ook niet: „Wie het leven lief heeft.' Er staat „Wie zijn leven lief heeft," dat wil zeggen wie koste wat het kost zichzelf wil handhaven, die nimmer voor een ander uit de weg wil gaan, wie altijd het grootste stuk van de taart wil hebben. Het gaat om de mensen, die zichzelf niet durven opofferen, die menen dat ze niet gemist kunnen worden, die spoedig op hun tenen getrapt zijn, of gemakkelijk aangebrand. Wat zegt Christus van hen? Hun leven gaat verloren. De aarde slokt hun lichaam, de geschiedenis hun leven op. Hun leven komt niet tot hetdoel.dat God voor hen bepaald had. Het wordt niet vervuld. Zo'n leven heeft zijn zin verloren. Maar als we van onszelf willen afzien, ons aan God willen overgeven, vinden we de vervulling. We lezen vandaag: Job 33 8-26 (V, kerkredactie ROTTERDAM Oecumene-engagement'. Dat was het thema van j het oecumenisch jongerencongres. dat zaterdag circa duizend jon- net. geren uit het gehele land naar de Rotterdamse Doelen trok. Alle oecumenisch werk is alleen dan zinvol, als het zich betrokken weet op de wereld. Of zoals de voorzitter van de Oecumenische Raad. dr. E. J. Beker, het zei: De eenheid van de mensheid is veel belangrijker, dan de eenheid van de kerken. Dat moeten de kerken hun leden in deze tijd inhameren. De kerken moeten zich primair inzetten voor het berei ken van een maximale menselijkheid op aarde. f Dr. J. H. Lamberts stelde „een leef baar bestaan" aan de orde. Zal het j begrip „2000" een dreiging of een toe- komstideaal zijn? Voor een leefbaar bestaan in het jaar 2000 stelde hij vijf eisen: geboortenregeling, wetgeving en planologie betreffende de milieuhy giëne, het woonmilieu moet aan de hoogste eisen voldoen, recreatiemoge lijkheden en onderwijsvernieuwing. In dit verband bepleitte dr. Lam berts de vorming van een kernkabinet voor de leefbaarheid, te vergelijken het huidige economische kernkabi- de organisatoren (de j ne kerkelijke vragen, tot en met de Rome-Reformatie verhouding toe, van daag de dag in wezen volkomen onbe langrijk geworden zijn. Wat belangrijk is, is het werkelijk betrokken zijn van christenen en kerken bij de vragen, die de wereld stelt. Het n Oecumenische Jeugdraad) leurstelling zijn geweest, dat de Doe len maar half vol zat. Het laatste con gres van de OJR, het Rome-Reforma- tie-congres. dat in 1963 in Utrecht werd gehouden, trok circa vijfduizend belangstellenden. Ds. H. Scheeper. secretaris OJR, stelde zelfs: zolang kerkelijke vragen niet relevant zijn voor de oplos sing van dit soort vragen, zijn het god deloze vragen. De vraag Rome-Refor matie, de vraag hervormd-gerefor meerd zijn niet relevant, als op hetzelf de moment duizenden en nog eens. dui zenden mensen schreeuwen om hulp. Gerechtigheid Ten slotte zette dr. Beker nog eens de puntjes op de oecumenische i. Hij beklemtoonde, dat het kerk-zijn staat en valt met het wel of niet realiseren van de gerechtigheid, van de liefde te midden van wanhopige situaties, om juist daar het heil. de sjaloom, het we zen van Gods rijk door te geven en aan te reiken. „Ons oecumenisch werk is alleen dan zinvol, als de eenheid van de kerk in Jezus Christus en de eenheid van volken en mensen ten nauwste op el kaar betrokken worden. En dan zo op elkaar betrokken worden, dat de een heid van volken en mensen volstrekte prioriteit krijgt in het denken en han delen. Alleen dan biedt het oecume nisch denken en werken in Nederland perspectief." Na de lunch was iedere spreker te vinden in een hoek van de foyer, waar door de congresgangers zich verder konden verdiepen in de materie. Dat liep uit op een forumdiscussie onder leiding van ds. L. H. Ruitenberg. Even leken hier de vonken er uit te j zullen spatten, toen pastoor J. Keet er voor waarschuwde de wereldvragen Dr. H. M. dy Lange .egde daarop de,™',. gronoslag voor het verder denken en spreken op het congres door een boei- j end betoog, waarin hij de brief toe- de kerkelijke vragen. Dr. Beker keer de het prompt om. Maar de tijd discussie te kort. De speakerscorners gaven de deelnemers 's middags de gele genheid met de sprekers in debat te gaan. Vooral René Eybersen, die over Vietnam had gesproken, kreeg het daarbij zwaar te ver duren (op de foto rechts). Grote waarde Aan de christelijk-sociale bewe ging in Nederland is een be langrijk man ontvallen. Op 79-jari- ge leeftijd overleed zaterdag in zijn woning in Wassenaar de heer A. Borst Pzn. Tientallen jaren heeft hij zijn beste krachten gewijd aan het christelijk organisatieleven. Met grote overtuigingskracht heeft hij steeds de nadruk gelegd op het be lang van de christelijke organisatie. Als voorzitter van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland heeft hij in de werk geverswereld de gedachte van de christelijke organisatie duidelijk in gang doen vinden. De begrippen samenwerking en over- 25 jaar voorzitter chr. werkgevers WASSENAAR De heer A. Borst Pzn., die vijfentwintig jaar lang voorzitter is geweest van het Verbond van protestants-christe lijke werkgevers, is zaterdag in zijn huis te Wassenaar overleden. De heer Borst is 79 jaar gewor den. Hij zal donderdag worden be graven. Tientallen jaren heeft de heer Borst een vooraanstaande plaats ingenomen, vooral op maatschappelijk gebied. Hij begon als bakkersknecht en eindigde in 1956 zijn loopbaan in deze be drijfstak als directeur van de broodfa briek Van der Meer en Schoep - Paul C. Kaiser. Ook was hij jarenlang presi dent-commissaris van de N.V. Arie P. Versluys Meel- en broodfabriek en de Eerste Nederlandsche fabriek lichtte, die de Oecumenische Raad daags tevoren aan prof. Zijlstra had gezonden. Als wij gevolg geven aan de oproep van dr. Visser 't Hooft, om in werelddimensies te gaan denken, dan leidt dat tot een radicale verandering van ons denken en handelen in drieërlei opzicht: Het tijdstip is aangebroken om het oost-westverschil te relativeren. Wij moeten oog krijgen voor de grote ge meenschappelijke taak. die met name de Europese volken, zowel aan deze als aan gene zijde van het „ijzeren "ordijn", voor zich hebben. De grote allesomvattende taak is het vernieuwen van een gemeenschap pelijke visie op het vraagstuk van de ie en rijke landen. In het span- gsveld van de noordelijke en zuide lijke landen vallen de beslissingen, die voor onze toekomst beslissend zijn. Hoe harder we zelf groeien, des te groter is de mogelijkheid, dat wij met behulp van onze eigen groei de arme landen helpen, hun eigen eoonomie op gang te brengen. In plaats van werktijdverkorting opj grote schaal zullen de volken van het noordelijk halfrond hard en efficiënt moeten werken, willen wij het vraagstuk van de wereldarmoede oplos sen. Maar dan wéten we tenminste Door een enquêteformulier in te vullen, konden de congresgangers aan geven, of ze het met de sprekers eens De meesten hadden de tachtig en de negentig procent achter zich. Al leen drs. Ter Veer kreeg 70 procent en de heer Eybersen 50. Van de 961 deelnemers was 43 procent hervormd, 29 procent rooms- katholiek en 11 procent gerefor meerd. Eenheid Er werd veel gezongen op dit con gres. Moderne liederen, als het Lied van het Begin en het Lied van het Andere Leven. Zangleider Wim ter Burg kweet zich van de zware taak, om van de duizend een eenheid te ma ken. Een eenheid, die zich vooral ma nifesteerde in het feestelijke slot: het „rantsoen voor onderweg", een gemeenschappelijke avondmaals viering. In een grote kring stonden de congresgangers in de foyer. Zij hoorden en spraken gebeden. Zij zongen. En zij aten gezamenlijk het brood en dronken de wijn als teken van de diepste verbonden heid met Christus en met elkaar, als uitdrukkelijk engagement aan de mensen, aan de oikoumene, in het perspectief van Christus' le ven en dood. Vierentwintig ambtsdragers uit verschillende kerken reikten aan het slot van het congres het overgrote deel van de aanwezi gen een „rantsoen voor onder weg" uit. Hier geeft pastoor Keet het brood en de wijn. Op achtergrond aan de vleugel Wim ter Burg. Ds. Korevaar voor herv.-geref. jeugd: (Van een correspondent) ROTTERDAM Ruim zeshon derd jongeren uit de hele pro vincie Zuid-Holland waren op uit nodiging van de provinciale com missie van de Hervormd-Gere- formeerde Jeugd Bont zaterdag avond naar de Hillegondakerk in Hillegersberg gekomen voor een jeugdappèl. Ds. C. A. Korevaar sprak daar naar aanleiding van Romeinen 8 vers 32. „Die ook Zijn eigen Zoon niet gespaard heeft, maar heeft Hem voor ons allen overgegeven." Wanneer wij ons eigen leven bezien, dan lijkt het vaak, of God ons niet alles geeft. Als je verlo ving verbroken is, als een familielid gestorven is of als je voor een exa men gezakt bent, dan ben je geneigd te zeggen: God geeft me niet, wat ik Geloof Onmenselijke- situaties als de wereld armoede beheersen onze wereld niet als een noodlot. Wij moeten laten zien. dat ons geloof een de wereld verande rende kracht is. Wij kunnen elke on menselijke situatie te lijf. al moeten we goed weten hoe. Dat werd nader uitgewerkt door vier sprekers, die vier momenten be lichtten. waar de bewoonbaarheid van onze wereld ernstig in gevaar is of Prof. dr. J. Tinbergen sprak over „Noord-Zuid", hield geen zwaar betoog over het complex maatregelen, dat dit wereldprobleem zou kunnen oplosser, maar zette de christenjongeren aan het denken: wat kunnen wij doen? Beïnvloed de publieke opinie. Breng bij voorbeeld als u bij het onderwijs werkt, de kinderen begriD bij. Ga een tijd in de ontwikkelingslanden wer ken. De heer R. R. Eybersen belichtte de oorlog in Vietnam. „Ik vind de kreet Johnson moordenaar niet biizonder ge lukkig. maar het zou me plezier doen. als het Nederlandse volk met een iro nische ondertoon zou roepen: Johnson onderhandelaar. En als dat zo hard zou worden geroepen, dat de Neder- daarom, dat hij krachtig steun heeft i dam. stichtte hijzelf in 1930 de vereniging j landse regering alle morele steun aar gegeven aan het totstandkomen van van .prot-chr. werkgevers in het bak- de Amerikaanse regering zou stopzet- h,t Convent van Chrislelljk,-Soci;, ../l™ """J*,1 „T «-"b'dnjf It Organisaties en aan het prinri- prot _chr werkgevers. A1 in 1922 «erd De heer Borst kom' u" pe van de publiekrechtelijke be-1 hij in het bestuur gekozen van de drijfsorganisatie. Christelijke werkgeversorganisatie. In Als bestuurslid van Stichting vanj 1931 werd hij vice-voorzitter en nadat, de Arbeid en Sociaal-Economische i dank zij zijn initiatief, de huidige orga- Raad was hij dikwijls de man, die j nisatievorm van het verbond tot stand wanneer er conflicten dreigden, metlwas Bekomen, koos men hem n 1937 voorstellen kwam. die een rompr0.lot voorzitter van het verbond, mis mogelijk maakten en grotere Toen de heer Borst in mei 1962 de moeilijkheden voorkwamen. voorzittershamer neerlegde, had hij Voor het christelijk organisatiele- dus precies veertig jaar (mede) leiding ven in Nederland heeft Borst veel gegeven aan de organisatie van pro- betekend. Zijn werk zal ook voor dr testanlsc werkgevrrs. Bi i zijn aischtid toekomst zjjn grote waarde behou- uerd, d' h'" B»™' "-moernd tot com- j m-- j 7 u- j mandeur in de Orde van Oranje Nas- den. W.j gedenken met eerbied aijnl ()ok hij fre.v00„IUrr van baanbrekende principiële arbeid. j verbond. Tevens werd toen hel ..Adriaan Borstfonds" ingesteld. Primaat van Zweden Afzonderlijk mei emeritaat n v, De neer Borst heeft er belangrijk .u i tc,e bijgedragen, dat er afzonderlijke vakorganisaties binnen de chr. werkge- u'°" j versvereniging werden opgericht. Zo leg. typisch voor het uitgangspunt van bakkerijgrondstoffen en voorzitter van het christelijk-sociaal denken. I Van de raad van beheer van de nol bepaalden zijn handelen. Het was dingcompany N.V Broodunie te Rotter- STOCKHOLM van de Lutherse (staats)kerk van Zwe den gaat met emeritaat. Dr. Gunnat Hultgren. die zondag zijn 65ste verjaar- dag viert, legt zijn ambt op 1 oktober ||jgy EUROPA Maandag wordt de voorverkiezing ge- Min. temp. houden om een twee- of drietal op te Weer fisteren Neerslag stellen. Op 8 maart kiest de Zweedse Kopenhagen iw. bew 2 0.1 Kerk zijn opvolger. Ö£E^W 1 De Zweedse pers ziet drie personen die voor verkiezing in aanmerking ko men. Het zijn bisschop Ruben Josefon J van Harnösand. de professor in de dingsgeschiedenis van Uppsala vroeger bisschop in Tanganjika dr. Bengt Sundkler. en dr. Krister Stendahl. De laatste is nu gasthoogle r«ar aan de Universiteit van Harvard. Lij is met zijn 46 jaar de jongste kan- Mtlnchen Zürich Genève 1 ten en oplossingen zou bepleiten, die en geslacht j "iet uitgaan van mythes, maar van fei- dat aanvankelijk woonde in het Noord- ten ,ra" hollandse plaatsje Schagen. Omstreeks 1830 dreef zijn grootvader daar een I bloeiende middenstandszaak. In 1834] 1 van sociale gerechtigheid." OiHiciipeiiiiiif kwam echter de afscheiding. Borst ging mee met de Afscheiding, maar dat kostte hem zijn zaak. Hij was gedwongen Haarlemmermeer te gaan, een nieuw bedrijf opbouwde. Daar werd zoon Adriaan op 7 januari geboren. En op veertienjarige leeftijd begon hij als leerjongen in een bak kersbedrijf. Van dc overige functies die de heer Borst in de loop der jaren heeft be kleed. noemen we nog: bestuurslid van de Stichting van de Arbeid, van de Jaarbeurs, lid van de Kamer van Koophandel van Rotterdam en lid van de Sociaal-Economische Raad. Beroonin sswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Surhuisterveen: P. J. Mul ders te Lobith (Gld.), c.a.: te Renkum (vac. J. C. v. Hunnik): R. Holwerda te 's Heerenhoek (Z.), c.a. Aangenomen naar Didam (toez.): vic. D. v. Loo te Den Haag. Bedankt voor IJmuiden 'vac. H. v. Niel toez 1: dr. C. Bezemer te Hattem. GEREF. KERKEN Beroepen te Beekbergen: H. J. Zwarts; te Den Haag-West: te Zandvoort: H. j Lijesen te Schoonebeek; te Koog a.d. i Zaan: kand. H. Lenters te Geldermalsen; te Groningen: H. A. v. Bottenburg te Noordwijk a. Zee. Aangenomen naar Wemeldinge (tevens voor arbeid onder schippers): J. Noord hof te Den Bommel. CHRIST. GEREF KERKEN Beroepen te Leiden (vac. dr. W. H. Velema): J. H. Carlier te Kampen. Drs. B. J. Th. ter Veer hield een knap betoog, over de nucleaire bewape ning. Ook zonder in een pacifisme te vervallen zijn er mogelijkheden, binnen de bestaande politieke situatie tot ontwapening te komen. Dat vereist wel het brengen van offers en het men van risico's. Dat zullen de kerken aan het westen voor moeten houden. Hoe is het mogelijk, aldus drs. Ter Veer, dat er nu al ruim een week een kabinetsformatie aan de gang zonder dat er nog een woord over de buitenlandse politiek is gevallen? Ap plaus klaterde op. toen hij de sug gestie deed. om in het kader van eer ..werelddefensie tegen oorlog" een ge deelte van de gelden voor bewape ning over te hevelen naar ontwikke lingshulp. DUIZEND jongeren, duizend vragen. Nee, geen vragen meer als vroeger: over toneel, film en dans, over zondagsrust en kerkgang. Belangrijker vragen nu, ingrijpender, concreter endichter bij dé vraag. De vraag, waar het in de beleving van het christelijk geloof, in het volgen van Jezus, wezenlijk en waarachtig om gaat. Duizend vragen, en (op het mensen zinvoller en effectiever kan gres-1967 van de Oecumenische worden gewerkt als de kerken het Jeugdraad) één overweldigend ant- samen zouden doen. woord, één daverend applaus: Niettemin hebben de duizend jon- Christus gestalte te geven in deze geren er duidelijk blijk van gege- het bewoonbaar mensie te willen toevoegen: daad- moet zijn met dat almaar theore tiseren over geloof en geloofs kwesties'; dat het gaat werkelijk meer en concreter gestal wereld en dus gericht op de mede mens, christen of niet. Want... staat of valt dat christen-zijn, dat loofsdaad, de daad, waartoe Jezus kerk-zijn niet juist daarmee? Zelf voortdurend heeft opgeroepen, de daad van waarachtige, christe lijke liefde tot de naaste, de mede- Kwesties. die de kerken eeuwen lang beroerden en dikwijls nog be- Wij mogen blij zijn met deze nieuwe dimensie, al hopen we vu rig, dat de woorden van de pastoor niet „langzamerhand in het vergeet boekje zullen raken...." Duizend jongeren, duizend zaken, die in belangrijkheid toren- peiiji<e avondmaalsviering hoog uitrijzen boven heel veel en slot van ^it congres. Ze déJ misschien wel alle verschillen en Heel gewoon. Want waar geschillen uit de kerkgeschiedenis: de bijbel, dat het niet mag? de ganse wereld en waarbij beweging: maak ons tot uw dienst derhalve ook de zo dikwijls ontmoe digende strijd voor kerkelijke e< heid in het eigen kleine landje het niet verzinkt. Oecumenisch denken bereid oip daar te zijn. waar Gij wilt dat wij zijn, dienend in waar achtige liefde, waartoe Gij ons ge roepen hebt, om te doen aan de minste van onze medemensen wat Gij ons gedaan hebt. opdat Uw Rijk van licht, van leven, Uw Rijk van dienende liefde zichtbaar 1 ten nauwste len de jongeren het laten aanko op elkaar betrokken worden, waag- men. Al kwamen er natuurlijk ook de voorzitter dr. E. .1. Beker zelfs jongens op te merken. Waarbij pastoör .1. Keet opriep er op bedacht te zijn. dat aan die eenheid van volken en de jongens. Maar dat is altijd geweest.... Een waarnemer. Nodig ring Rijn! Haaf Maar een moeder geeft haar kind ook niet alles, waar het kind om vraagt. Zo kan God ook niet alles ge ven wat wij Hem bidden. Wel geeft Hij alles, wat we nodig hebben. Daar om heeft Hij zelfs alles gegeven, Zijn eigen Zoon. Hij heeft Hem gegeven, opdat Hij voor ons zo lijden en ster- Als wij dan als jongeren eenzaam zijn, verdriet hebben, nergens hulp en steun vinden, dan mogen wij weten; dat God zelfs Zijn enige Zoon heeft gegeven, omdat Hij ons niet in de steek wilde laten. Daarom mogen we het ook zingen: „Stil maar, wacht maar, alles wordt nieuw." En dat al les heeft God gegeven! Opdracht Ds. M. Kleermaker gaf in zijn slot woord de jeugd een opdracht mee: God geeft jou alles, maar wat geeft jij aan God? Geef God het enige ant woord, dat mogelijk is: geloof in de Zvon, die Hij heeft afgestaan. Aan de avond werd verder mede werking verleend door het koor Deo Cantemus o.l.v. Arie Pronk en een koperensemble van het. Leger des Heils. Ongeveer 115 kaderleden uit de pro vincie hadden in de Bergkapel onder leiding van ds. C. Baas uit Nieuwer- kerk a. d. IJssel al over dat geduld van God gesproken, naar aanleiding van de gelijkenis van de boze wijn gaardeniers. De jeugd zag een grote taak voor de zending en de evangeli satie, die Jezus dichtbjj en veraf zul len moeten verkondigen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geüeimnouding js verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Het schijnt dat de Ge zinsraad (en/of de Consumenten bond) een onderzoek instelt naar hu welijksbureaus. Wanneer en waar wordt de publikatie verwacht? Antwoord: Inderdaad is de Ge- zmsraad met een onderzoek bezig naar de commerciële bureaus. Het was de bedoeling het onderzoek in februari af te sluiten maar de ver- en onduidelijkheid bij een aantal bureaus was zo groot, dat het onderzoek langer zal duren. Vraag: ik ben een Zaanse klok aan het bouwen. Het houtwerk is nu klaar, maar ik weet niet hoe ik aan de koperen versiering moei ko men, het lofwerk dus. Het blijkt met in de handel te zijn. .Antwoord: We weten helaas geen adres. Het beste is te informeren bij antiquairs of ze oude klokken hebben, waarvan het binnenwerk niet meer deugt Het forum, van links naar rechts drs. B. J. Th. ter Veer, dr. E. J. Beker, ds. H. Scheeper, R R. Eybersen. dr. J. H. Lamberts, ds. L. H. Ruitenberg, dr. H. M. de Lange, pastoor J. Keet en prof. dr. J. van den Berg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2