Geboortenbeperking zet vooral in steden door Buiten medeweten getrouwd WEER VERTROUWEN IN INDONESIË Soeharto duldt geen verzet Strauss doet weer van zich spreken OVER SNEL PIJNSTILLEN 9 DE PIL MEDE VAN INVLOED Hederlaag Jonge garde Flipper redt drenkeling Bezoek schenk^^iS Uw collega's noemen u bedachtzaam. Bij krant, boek of T.V. rookt u graag een pijp. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. Zijn we er dus vèr naast als 1 denken dat u Coopvaett rookt? Verkeerde werd vergiftigd AKTUEEL 9 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 (Van een onzer redacteuren DEN HAAG Recente cijfers, met name uit de grote steden, maken duidelijk dat de verandering in mentaliteit met betrekking tot de gezinsgrootte in ons land al duidelijker begint door te werken. Het toenemende gebruik van middelen ter beperking van geboorten, onder meer van de pil, moet daarmee in verband staan. Het jaar 1965 blijkt In de grote steden het keerpunt te zijn. In dit en het daarop volgend jaar nam in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam het aantal geboorten per duizend inwoners met ruim twee af. Dat betekent in die steden gezamenlijk ongeveer 4500 geboorten minder. J^oewel de uitslag nog niet defini tief Is moet worden aangeno men, dat de Indische Congrespartij een grote nederlaag heeft geleden en mogelijk zelfs haar meerderheid In het parlement heeft verspeeld. Dat de partij niet ongeschonden uit de verkiezingsstrijd tevoorschijn zou komen, werd algemeen aangeno men. Na het overlijden van Nehroe had zij al ontbindingsverschijnselen vertoond. Het gezag van de centrale regering te New Delhi werd systematisch ondermijnd en dat van de deelstaten werd steeds groter. Ook mevrouw Gandhi dochter van Nehroe kon daar geen verandering in bren gen. Overal in het land ontstonden groe- peringen, die afzonderlijk aan de I verkiezingen deelnamen. Alles wees er op, dat de Congrespartij en daar mee India zelf in een crisis-situatie verkeerden. De uitslag van de verkiezingen laat zien, dat de toestand ernstiger is dan werd gevreesd. Talrijke Indiërs keerden zich niet alleen van de Con grespartij af, maar ook van som mige van haar leiders. Mevrouw Gandhi slaagde er in, haar zetel in het parlement te be houden. Maar zelfs Kamaraj, de eens zo machtige voorzitter van de partij, werd verslagen. TJet is nog te vroeg voor een ver- antwoorde analyse van de ver- Na de piek in 1946 bewoog het aan- l tal geboorten per duizend inwoners in 1 genoemde steden zich tussen de 16 en 17. Daarna was de ontwikkeling voor Amsterdam in 1964: 16,8, in 1965: 15,3, in 1966: 14,4, voor Rotterdam respectie velijk: 17,0, 15,8 en 14,8 en voor Den Haag 15,2, 14,6. 13,3, waarbij bedacht moet worden dat de laatste gemeente de meest verouderde bevolking van de drie heeft, omdat zij geen uitbreidings mogelijkheden meer kent. Deze opvallende daling heeft om te beginnen gevolgen in de kraamverzor- ging. Was er tot voor betrekkelijk kort nog sprake van een tekort aan kraam verzorgsters in deze steden, dat is nu niet meer het geval. Zonder werving kan men gemakkelijk aan de benodig de krachten voor de opleiding komen. Hier en daar heeft men de opleiding zelfs stopgezet, omdat men anders vreest een overschot te krijgen. Geen werk meer In Den Haag is het zelfs zo, dat men een aantal meisjes in opleiding heeft geadviseerd een andere loopbaan te kiezen door over te stappen naar de gezinsverzorging, waar men nog wel met tekorten kampt. Dit is overigens niet alléén het gevolg van minder ge boorten, maar ook een uitvloeisel van de recente, regeling waarbij voor kraamverzorging minder wordt uitbe taald, dan voorheen het geval was. Een toenemend aantal gezinnen voor ziet zich daardoor nu van kraamverzor ging in eigen beheer: een vrouwe lijk^) familielid of kennis, die in de befaamde eerste dagen komt helpen. De verminderende geboorten, waar van overigens nog niet in het gehele land sprake is, maar de steden geven toch wel een duidelijke aanwijzing dat het landelijk die richting uitgaat, heb ben te maken met gewijzigde inzichten over de gezinsgrootte die zich baan breken. Vooral ook onder het confessio nele deel van ons volk. De andere zienswijzen van kerken zijn hier uiter aard mede van invloed. De steeds beT tere middelèn ter voorkoming van zwangerschap komen bij de effectue ring te hulp. kiezingsuitslagen en de gevolgen, die zij voor de politieke samenleving in India zal hebben. Talrijke problemen hebben een rol gespeeld, zoals de talenkwestie, het verzet tegen hét slach'tèn van heili ge koeien en de militante houding van het hindoeïsme. Wat de Congrespartij bereft lijkt er echter ook sprake van verwijdering Jg prOCCnt tussen generaties. De nederlaag van van de gevestigde politieke leiders Gescha( word, dat ons land 25o.o00 kan een aanwijzing zijn. tot 300.000 vrouwen ovulatieremmers Nehroe heeft in de laatste jaren van pj^ gebruiken, een aantal, dat nog zijn premierschap nog getracht, zijn I regelmatjg büjft toenemen. Dat wil partij te vernieuwen. Hij droeg zijn •-* vie uit Amsterdam in de drie grote steden instelde. Ruim vijftig procent van de ondervraagden achtte een echt paar met twee kinderen het ideale ge zin en 25 procent een echtpaar met drie kinderen. Dat de heden begonnen ontwikkeling zich zal voortzetten lijkt duidelijk. En evenzeer, dat deze voor Nederland nog al spectaculaire uitkomsten geheel oi gedeeltelijk een streep kunnen beteke nen door in het nabije verleden nog uitgesproken verwachtingen. Met alle consequenties voorzieningen op lan ge termijn bijvoorbeeld van dien. Vandaar, dat de rijksplanologische dienst in Den Haag thans een studiea nalyse naar aanleiding van deze en an dere cijfers onderhanden heeft. Ook bij de afdeling bevolking van het Cen- traal Bureau voor de Statistiek is een onderzoek gaande, waarover binnen en kele maanden, naar verwacht wordt, meer kan worden gezegd. Tenslotte is er een sociologische peiling in Utrecht gaande op universitair niveau, in sa menwerking met de stichting Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. WENEN De avonturen met tele- visieheld „Flipper" kunnen ook in wer kelijkheid gebeuren. Het Bulgaarse persbureau BTA meldt, dat een ma troos, die van de vrachtboot Phoenix1 was gevallen, zijn leven heeft te dan ken aan een dolfijn. Terwijl de drenkeling zich boven wa ter hield, dook naast hem een dolfijn op, die met een bijna menseljk geluid zijn soortgenoten riep. De dieren vorm den een kring om de zeeman en weer den net zo lang de aanvallende roofvis sen af tot de man aan boord van zijn schip was gehesen. naaste medewerkers op, zich aan deze taak te wijden. Na zijn dood is er van dit verjon gingsproces weinig terecht gekomen. De oude generatie hield de teugels in handen. De strijd om de macht duurde voort tot aan de verkiezin- Het behoeft niet te verbazen, dat het vooral de jonge kiezers zijn geweest, die tot de nederlaag van de partij en de oude garde hebben bijgedragen. zeggen dat tien tot vijftien procent van de daarvoor in aanmerking komen de vrouwen de pil gebruikt. Uitslui- TTet bezoek, dat premier Wilson en minister Brown maandag aan Den Haag brengen, heeft wei nig politieke betekenis. Enkele maanden geleden werd het al vast gesteld. En nu is het dan zo ver. Er gebeurde in die maanden heel wat. De Briten bezochten op hun reis door de EEG-landen Rome, Straatsburg, Parijs, Brussel en Bonn. Voor Luxemburg bleef geen tijd over. Onderwerp van gesprek was even tuele toetreding van Engeland tot de EEG. Te Parijs werden Wil son en Brown bepaald niet met open armen ontvangen. Te Bonn bleek, dat West-Duitsland er geen halskwestie van zal maken, als Frankrijk meent, dat de Brit ten nog niet rijp zijn voor toelating. Dat Den Haag bijna de laatste pleis terplaats van Wilson en Brown is, hoeft niet noodzakelijk te worden toegeschreven aan de geringe in vloed, die Nederland zou hebben. Ons land heeft toelating van Enge land altijd beschouwd als een van de voornaamste voorwaarden voor het welslagen van de Europese sa menwerking. De bespreking van maandag zal dan ook niet meer zijn dan een uitwis seling van gedachten en gegevens over een zaak, waarover in Parijs wordt beslist. AMSTERDAM Aan het slot van jaar de tweedaagse conferentie over bij stand aan Indonesië is vrijdag als verwach tins uitgesproken dat liet In- dustrie-apparaat van dat land (nu voor slechts dertig procent benut) nog dit jaar tot zeventig procent zal zijn op te voeren en misschien wel over twee of drie jaar op enigszins normale basis is terug te brengen. De intergouvernementele bijeen komst in het Amstel Hotel werd bij gewoond door delegaties uit Australië, België. Frankrijk, West-Duitsland, In donesië, Italië. Japan, Nederland, Engeland en de Verenigde Staten. Waarnemers waren aanwezig uit Oostenrijk, Canada, Nieuw-Zeeland. Noorwegen en Zwitserland, alsmede missies van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF), de Wereldbank, het ontwikkelingsprogramma der Ver enigde Naties, de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling en de Aziatische Ontwikke lingsbank. De groep, die het Indonesische te kort aan buitenlandse valuta voor dit schat op tweehonderd miljoen dollar, is tot overeenstemming geko men over de noodzaak van nieuwe hulpverlening op zo gemakkelijk mo gelijke voorwaarden. Snel dient bijstand te worden ver leend in de vorm van overeenkomsten die Indonesië verzekeren van gesta dige toevoer van importgoederen. In de volgorde van prioriteiten voor de hulpverlening staat de voedsel voorziening voorop. Daarna volgen: versterking van de infrastructuur, sti mulering van de produktie, bevorde ring van export en verstrekking van kleding. De besprekingen in Amsterdam zijn constructief en instructief geweest, mede dank zij de goede inbreng van de Indonesische delegatie, gesteund door toelichtingen van het IMF en de Wereldbank Besloten is. dat de groep nog vóór de zomer opnieuw bijeen zal komen om een overzicht te krij gen van de vorderingen en de pres taties krachtens het Indonesische sta bilisatieprogramma. tend op medische indicatie, zoals men weet. De grote aanwas, zo menen deskundi gen, komt vooral van een nieuwe laag in de bevolking, die overwegend van rooms-katholieken en gereformeerden huize is. Het zou anderzijds onjuist zijn het teruglopende aantal geboorten alléén op rekening van de pil plaatsen. Oudere anti-conceptionele middelen, blijken eveneens in toene mende mate te worden gebruikt. De 31/2 miljoen per jaar van vlak na de oorlog zijn in 1966, blijkens een publi- katie in Gezond Gezin van de Prot Stichting tot Verantwoorde Gezinsvor ming, verviervoudigd tot 14 1/2 mil joen. Twee tot drie De andere inzichten over de zinsgrootte bleken onlangs ook uit een onderzoek dat het researchbureau Ogil- Wegens hoogverraad PAPANDREOE JR. VOOR RECHTER? ATHENE De Griekse regering heeft het parlement gevraagd, de on schendbaarheid op te heffen van An dreas Papandreoe. Hij moet terecht staan wegens hoogverraad. De zoon van de vroegere premier George Papandreoe was betrokken bij de geheime militaire organisatie As- pida. Deze streefde naar afzetting van koning Konstantijn en het vestigen van een nasseristisch regiem. Er is een meerderheid van twee derden nodig om de parlementaire on schendbaarheid te kunnen opheffen. Betwijfeld wordt, of die meerderheid bijeengebracht kan worden. 1.25 SINGAPORE/DJAKARTA Indo- nesië's sterke man generaal Soeharto heeft via een voorgelezen radio boodschap gewaarschuwd, dat streng zal worden opgetreden tegen degenen die de machtsoverdracht willen nege ren. ii de verklaring, mede ondertekend door de bevelhebbers van de drie strijdmachtonderdelen en het hoofd van de politie, wordt met nadruk gesteld dat de overdracht „alle gezag en verantwoordelijkheid inhoudt." Achmad Sjaihoe, de voorzitter van het parlement, heeft volgens Ra dio Djakarta gezegd, dat Soekarno's ambt van president niet langer bestaat Leden van de Nationalistische Partij Indonesië in het parlement, hebben unaniem goedkeuring gehecht aan de resolutie, waarin op het ontslag van Soekarno wordt aangedrongen. Dezfe partij die de president altijd heeft gesteund, begint over het gehele land uiteen te vallen. De positie van Soekar no wordt hierdoor nog sneller onder graven. Terwijl de politieke oorlog voort duurt, heeft een sleutelfiguur in de Beruchte misdadiger in Boston ontsnapt BRIDGEWATER Albert Desalvo, die zichzelf de wurger van Boston noemt, is gisteren uit een psychia trische inrichting ontsnapt. Desalvo heeft bekend in een periode van anderhalf jaar dertien vrouwen te hebben aangerand en daarna te heb ben vermoord. In januari is hij tot levenslang veroordeeld wegens gewa pende roof-overvallen. In afwachting van de uitspraak in hoger beroep was de beruchte misdadi ger in een psychiatrische inrichting ge plaatst Sensatie in Amerika: de 35-jari ge tot de elektrische stoel ver oordeelde Martin Tajra, wenste alsnog in het huwelijk te treden. Hier staat hij met zijn jonge vrouw Betty Beatty (27), omge ven door de ambtenaar, de geestelijke en een getuige in de gevangeniskapel van Chicago. AMSTERDAM Vier jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank gisteren geëist tegen de 54-jarige arbeider H. J. U. uit Heerlen. Verdachte had in de nacht van 1 op 2 september een poging gedaan de 56- jarige Amsterdamse vrouw M. B. in haar woning van het leven te beroven. communistische machtsgreep, de te recht 1 staande ex-generaal Soepardjo, verklaard dat de communisten het plan hadden Soekarno desnoods met geweld te dwingen en hem tot symbo lisch president te maken. Geëmotioneerd riep Soepardjo tegen zijn rechters: „Ik zal Soekarno tot mijn dood verdedigen." Soepardjo valt op door zijn zelfbe wuste en vrijmoedige manier van op treden. Van vrees voor een waarschijn lijke doodstraf is bij hem niets te bespeuren. Hij verwierf hierdoor al enige sympathie op de publieke trlbu- M. Soepardjo werd echter uitgejouwd toen hij verklaarde: „De raad van ge neraals is nu aan de macht, terwijl de wettige ministers in de gevangenis zit ten". Overste Soegiri, voorzitter van het tribunaal beet hem wit van woede toe: „Ga niet te ver." MUENCHEN Na dagenlang ont kennen heeft de 26-jarige Wilhelm Lei- nauer Toegegeven, in overleg met de 24-jarige Christel Müller aan de echt genoot van deze vrouw een fles met door blauwzuur vergiftigde jenever te hebben gestuurd. Niet de man, maar diens vriend, de 23-jarige Albert Blumoser werd het slachtoffer, nadat de argeloze Müller voor hem een glaasje had ingeschon ken. Leinauer, die reeds verscheidene ma len gepoogd heeft zijn eigen vrouw te doden, had op een briefje bij de fles geschreven: „Groeten uit de Paltz, maar... alleen drinken en geniet er van". FRANKFORT De 26-jarige Ursu la Kablau is wegens medeplichtigheid aan de moord op haar zevenjarig doch tertje Beate tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Haar man, die kort na het misdrijf in mei 1965 de hand aan zichzelf sloeg, zou een fatale in vloed op haar hebben gehad. Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden- Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal, Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. FRANKFORT Volgens gemeenteambtenaren zou dezer da gen een vrijgezel uit Wiesbaden in Frankfort in het huwelijk zijn getreden. Maar de man zelf wist van niets en kon dat ook gemak kelijk bewijzen. De oplossing was spoedig gevonden toen de vrijgezel zich herinnerde dat een onbekende hem zijn gerolde portefeuille (waarin al zijn iden titeitspapieren) had teruggestuurd met de mededeling, een nieuw leven te ziin begonnen. Dat laatste klopte wel, alleen deed de man het met behulp van de pa pieren van de vrijgezl. Hij wist er zelfs op te trouwen. Zijn jonge vrouw zit echter nu met het probleem, dat haar man een oplichter is en dat zij de naam van de haar onbekende vrijgezel draagt. T"VOOR een samenloop van omstandigheden is West-Duitsland opnieuw in opspraak ge- j bracht. Vooral de minister van financiën, Franz Joseph Strauss, moet het ontgelden. Men ver denkt hem er van, aan te sturen op het vertrek van de Britse en Amerikaanse troepen. De Bonds republiek zou dan voor haar verdediging moeten terugvallen op een Europese kernmacht. Strauss staat bekend als een ambitieus politicus. Hy heeft ook grote invloed in de Duitse politieke arena, getuige zijn terugkeer als minister, ondanks zijn rol in de onverkwikkelijke Spiegel-affaire. Toen Erhard nog kanselier was, veroorzaakte Strauss al grote moeilijkheden met zijn „gaullistische" denk- STRAUSS beelden. Nu hij minister is geworden en de Frans- Duitse samenwerking nieuw leven werd ingeblazen, tracht hy rechtstreeks invloed uit te oefenen. Als minister van financiën heeft Strauss stap- Mappcil pen ondernomen, die uitgelegd kunnen worden als een poging, Engeland te dwingen zyn troe pen uit de Bondsrepubliek terug te trekken. Tegelijkertijd tracht hij het overleg te doorkruisen, dat in Genève wordt gevoerd over een verdrag dat het verspreiden van kernwapens verbiedt. De minister wil de weg openhou den voor een Europese kernmarkt, waarvoor Frankrijk de middelen levert Strauss houdt het oog op de toekomst gericht. Hy beseft dat een groeiende toenadering tussen Amerika en Rusland zal leiden tot bestendiging van de bestaande situatie in Europa. Dat betekent: een permanent maken van de verdeling van Duitsland, een streven naar het stichten van een kernwapen- vrije zone in Europa, waarvan behalve de beide Duitslanden ook de Oost- europese landen deel moeten uitmaken en een mogelijk uiteenvallen van de Navo. Een dergelijke ontwikkeling wil Strauss voor komen door nauwe samenwerking met Frank- d© Gailll© rijk. De Gaulle, die kort geleden nog de gastheer van ex-kanselier Adenauer was, verzekerde zijn oude vriend, dat ook Frank- ryk tegen het zgn. non-proliferatie-verdrag is gekant, dat thans in Genève wordt uitgewerkt. Als de belangen van Frankrijk er mee gediend zyn, zal de Franse president zich uiteraard niet verzetten tegen oprichting van een Europese kernmacht. De poging van Strauss, aan te sturen op het vertrek van de Britse en later ook de Amerikaanse troepen heeft nog een reden. Het is een publiek geheim, dat veel Duitsers de aanwezigheid van vreemde troepen in hun land een doorn in het oog is. Hetgeen bijna 22 jaar na de capitulatie en ongeveer 18 jaar nadat de Bondsrepubliek ontstond, begrypelyk is. Temeer omdat overal wordt aangenomen, dat de situatie in Europa totaal is veranderd, nu er van een Russisch gevaar geen sprake meer is. _T Strauss vreest mogelijk niet ten onrechte Nationalisme dat de neo-nazi's zullen profiteren van een sterke opleving van nationalistische gevoelens. Het is echter de vraag, of het kabinet van kanselier Kiesinger bereid Is een oplossing wil zoeken in de door Strauss gewenste richting. Met name de socialisten willen een minder drastisch optreden. Strauss kreeg dan ook opdracht naar middelen om te zien die een vergelijk over de legering van Britse en Amerikaanse troepen mogelijk maken. Maandag wor den de besprekingen over dit onderwerp te Londen hervat. Komt het niet tot een akkoord, dan moet gerekend worden met een dras tische beperking van de omvang van de Britse en later ook Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9