.Korte rok vraagt wijdte voor kunstmanen in Westland Jeugd wint op alle fronten SCHOENENFABRIEK MOET SLUITEN 5 IATERDAG 25 FEBRUARI I96T Plisseejurk (Cardin-pl (Van onze moderedactrice) [E WAT bewaart, die heeft wat. Alle opzienba rende modenieuws uit Parijs kan deze oude waarheid niet ontzenuwen. aarmee we zeggen willen, dat japonnen en mantels van verleden jaar nu werkelijk niet op een hoop gegooid behoeven te worden. behoeven ons daar niet druk ovlr te maken, want in onze normale levensstijl is zo'n bermudashort an net vorig ondraagbaar. Maar een plooirok iag ook en daar hebben we wat in. We kunnen zeggen, dat de matrozenjurk in verjongde vorm teruggekomen is. Kompleet met het plastron en soms zelfs de De nieuwe mode heeft natuurlijk een seizoen. De mode ontwerpers hebben er overigens moeite genoeg mee. uiterlijk te lange das. vinden. Maar geen nieuwe mode is zo revolutionair, ScliooluieisjoK PATOU greep ook terug naar de tijd van de brave schoolmeisjes, het oude opeens Hij gaf zijn eenvoudige smaakvol- niet meer gedragen le japonnen dikwijls lange mouwen en een plat wit kraagje. De witte manchet (met knoop) keert trou wens ook terug Bij de blouses is de overhemdstijl volkomen. Veel chemisiers, die we lange overhemden zouden kunnen noe- kan worden. Het is ontegenzeg gelijk, dat de roklijn verkort is. De knie is de uiterste grens, wil men modieus dat zowel wat de zijn. Eigenlijk geldt apart gekomen voor lengte als wat de kortheid betreft. Een rok boven de knie blijft gereserveerd voor de jeugd. Voor jeugd ook alle Het schouderpasje, typerend voor deze lijn, zien we trouwens in alle collecties, weliswaar variërend in breedte, maar toch steeds het zelfde principe. UNGARO bijvoorbeeld paste het principe toe bij mantels: kort bo- venstukje en gerende rok. Dikwijls zien we een combinatie van effen met streep of ruit. De scherp ge- 'apjes van kleurige r^e 1^ wriSüdi, benen, onder de rok uit piepende panta lons en wat dies meer zij- Er is een mode aparat gekomen voor onder de twintig en o voor iedereen, die idee is door de confectie grif over geen twintig meer is. genomen,. En nooit zullen die Maar men moet beslist jeugdig visseld kun- en aan de slanke kant zijn om er i te kunnen wagen. speelt in alle collecties. CARDIN accentueerde dit door de mantels een schuine sluiting te geven. Verder borduurde ,hij voort op de „gaten", de ovale ope ningen in japonnen en overgooiers. die wat geforceerd aandoen. Het nen worden. Het is echter dwaasheid te bewe- dat de DELFT In de eenzame Duifpolder tussen Maasland en Schipluiden is een tijdelijke waarnemingsstation voor aardsatellieten ingericht- Het station bestaat uit een meet- en I keetwagen. Men heeft uit deze wagens een vrij redelijk uitzicht op de hori- j zon. De wagens daar in -de Duifpolder staan in direct radiografisch contact j 1 met de Verenigde Staten en Gouadelou- i pe. Het waarnemingsstation is van het laboratorium voor electronische tech niek van TH te Delft, dat onder leiding van prof. ir. J. W. Alexander onderzoek verricht naar bepaalde electronische technieken, die zich voordoen bij com municaties met aardsatellieten. Men heeft het speciaal voorzien op vier kunstmanen, die tegelijk met een Titan-3-C-raket zijn gelanceerd en niet in een juiste baan om de aarde j! zijn gekomen. De kunstmanen draaien (en dat was evenmin de bedoeling) eni- >1 ge malen per minuut om hun as. waar- jj door de antennes slechts zo nu en dan j op de aarde zijn gericht. De keetwa- gen heeft draaibare antennes, die op j de kunstmanen kunnen worden ge- richt. Twee kinderen verdronken J ALPHEN AAN DEN RIJN Niet ver van haar ouderlijke woning is j gisternacht uit de Oude Rijn het lijk van het vijfjarig dochtertje van de familie Van der Stouwe opgehaald. Het meisje werd vrijdagmiddag ver mist. Zij had toen op de kleuterschool moeten zijn. In Blokker is gisteren, eveneens op korte afstand van haar huis, de zes- i jarige Marianne Ettema in een sloot verdronken. Haar broer heeft nog mond-op-mond-beademing toegepast, maar zonder resultaat. ouderen niets is. Wel is het zo, dat hoe groter de maat. hoe moeilijker de keuze. Waarbij het verwijt aan de con- fectie-industrie, dat juist voor die grote maten zulke saaie dingen gemaakt wor den, zwakker kan met wat geduld (om zorgvuldig te zoeken en te passen) en goede smaak kan zeker keuze maken. Wat dat betreft zijn er een paar vuistregels. Allereerst: zorg voor goede foundation. Ten tweede: pas een japon niet alleen staande voor een spiegel, maar ga ook eens voor die spiegel zitten. En zit niet altijd met de knieën naast elkaar. Let op de kleuren en houdt in het achterhoofd, wat u thuis in de kast hebt hangen. In een goede garderobe zijn kleu ren en dessins zo gekozen, dat men de kledingstukken (rokken, man tels, blouses, truitjes en japonnen) bij elkaar kan dragen zonder een kakelbonte verschijning te worden. En nu het Parijse nieuws. Dior propageerde de safari-look. Tailleurs met een bermudashort (dat is een short tot de knie) in- plaats van de lange pantalon. We Plissee Waar plooien in de mode komen is ook plissee. Beeldig zijn de cock tailjaponnen, die van hals tot zoom in plissee uitwaaieren. Dit houdt tevens in, dat de stoffen soepel, ja zelfs ragdun zijn. De wat stijve broeaten zijn op de achtergrond geraakt. Ook voor de lange avondtoiletten worden gedessineerde voiles gebruikt. Soms zijn de patronen heel groot, maar altijd enigszins onregelma tig. De strenge geometrie heeft plaats gemaakt voor vloeiender fi guren. Voor de dag echter over heersen ruiten en strepen, beide van heel klein tot ongelooflijk Zwart is bijna niet meer te zien, wél helderblauw, appelgroen, paars en vooral orange overheersen. Blauw staat bijna iedereen en is een dankbare kleur om met an dere tinten te combineren. Appel groen, orange en de vele nuances paars moeten echter met zelfbe heersing gekozen worden. Ze ver velen heel gauw en vallen zo op, dat het model wel volmaakt moet zijn, wil men er geen slecht in- plaats van een goed figuur in slaan! Elke leeftijd NINA RICCI is een Parijs huis, dat een typisch voorbeeld geeft hoe elke mode voor iedereen, onge acht leeftijd, draagbaar kan zijn. Dit keer kreeg de collectie een sportief karakter. Veel ruiten, zo wel klein als groot, meestal op een wit fond. De mantels vielen wijd en soe pel Over het algemeen kan men zeggen, dat de mantels meer om vang hebben, waarbij de wijdte vooral in het rugpand verwerkt is. De grote vraag waar de taille zit kan niet eenvoudig beantwoord worden. Nergens wordt de taille aangegeven. Zelfs als er een cein tuur op de natuurlijke hoogte van het middel is, dan nog wordt er niets ingesnoerd. Meestal is de naad óf ver naar boven óf ver naar onderen gebracht. Zo kan men bij het ene model de gedachte krijgen aan een empire- lijn. terwijl het volgens ons aan de kazak doet denken. Die kazaklijn of, zo men wil. tunieklijn, past bij de kortrokkige mode. Een klein plooirokje of een klokkende volant onder de tuniek suggereert een kor te rok, zelfs al is de lengte net tot de knie. Bij de mantelpakken is de grote vraag altijd: kortof lang jasje? En ook hier kan beide. Op japonnen een bolero-achtig manteltje, bij de rok-blouse combinatie dikwijls een lang jasje. De rok staat altijd ietwat uit. Of door gering, of door klokken of door plooien. Bij gerende rokken is het wel zaak dat het materiaal zo stevig is, dat de rok ook werkelijk ietwat afstaat. Een voering kan daar veel toe bijdragen, maar wie zelf iets maakt kan ook een eenvou dige oplossing vinden door het ma teriaal (katoen bijvoorbeeld) dubbel te nemen. kragen Tenslotte nog iets over de kragen. Bij japonnen geen kragen, maar een eenvoudige ronde halslijn. Al leen het witte platte kraagje maakt hierbij een uitzondering. Bij tail leurs en mantels bijna steeds een ideetje kraag door middel van een brede bies. die enigszins van de hals afstaat. Gek genoeg noemt men dit een officierskraagje, terwijl de officieren hun uniformen juist Plooirok, hoed met band onder de kin (Dior) boven en mantel met streep-rokgedeelte (Ungaro) Geruit pak (Nina Ricci) Maar dat is een van de onlo gische kanten van de modewereld. Bij elk toilet behoren ook hoeden en schoenen. Parijs toonde meestal grote hoeden. Een Zuidamerikaanse invloed, die misschien ook wel een commercieel tintje heeft, want Zuid-Amerika is een groot afnemer van de Parijse huizen. Verder wa ren er astronautenhelmen en alle fantasietjes daarop. De schoenen blijven laaggehakt en breed van neus. De belijning is strakker geworden. Zo blijft Parijs de toon aan ge ven en volgen wij allen. En dat in steeds sneller tempo. Er zal in me nig jurkje nu een zoom gelegd wor den, maar vergeet de mantel dan niet. Het proefballontje, dat Dior verleden jaar opliet om een kuitlan ge mantel over een korte japon te dragen heeft geen succes gehad. Logisch gevolg Eigenlijk is de mode zomer 1967 het logisch gevolg van de vorige mode. De verkorte rok lijn, vraagt meer rokwijdte. De ielheid van het sluike japonnet je wordt gecompenseerd door de hoge hals en* de veelal lange mouwen. En zo kan ieder haar keuze maken. Variatie genoeg! 4 BOTSING DER GENERATIES OP HET BOEKENBAL (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Boekenbal, het feest van de Boekgeneratie. Ofwel, het feest van de botsing ;der generaties. Zeer jonge jeugd, gekleed in afgerukte gordijnen, papieren snippers en schone keu kenhanddoeken; jeugd die wilde overheersen, ten koste van alles wat maar zweemt naar cultuur met een grote C. Geen .schrijverskijkertjes, maar in zichzelf gekeerd en hun eigen proble men en mogelijkheden uitschreeu- Zielig Verder gisteravond in de RAI in Amsterdam, waar minister Klompé zo vol goede moed dit propagandistische feest voor het boek had geopend, een zielig hoopje ouderen, bij wie de heim wee naar vervlogen tijden van het ge zicht te lezen was. Maar ook ouderen, die de tijd verstaan, zoals dat heet. Helaas, zij maakten een al even zielige indruk. De jeugd heeft gezegevierd op alle fronten Het boekenfeest, voorafgaand aan het bal. was er naar en kijkend Nederland heeft kunnen „meegenie ten". Het Boekenfeest moet een nieuwe op zet hebben, zeiden organisatoren Rinus Ferdinandusse en Jan Vrijman: „Het moet afgelopen zijn met het feest voor de boekliefhebber, het moet er een worden voor de Boekgeneratie, voor de massa die leest." J'erveling laten brengen onder leiding van Bern- lef, weet uw vermoeide verslaggever niet. Het is niet waarschijnlijk, want het is de bedoeling, dat de KRO-tele- visie het gewauwel vanavond aan den volke vertoond. Dat kan ook de „gewone man" zien hoe Adriaan Morriën in zijn bed ligt en hoe Gerrit Kouwenaar Deens bier drinkt. Marga Minco weet heel aardig mes en vork tijdens het eten te hante ren en Jos Ruting verzorgt zijn plant jes met liefde. Voorwaar, een amu- i sant schouwspel, dat u niet mag missen Echt feest Harry Mulisch had er al niet veel vertrouwen in. Nu zegt hij: „Verschrik kelijk, laten we toch weer eens een echt schrijversbal organiseren zonder al die Leidsestraatjeugd. Volgend jaar moet er werkelijk iets gebeuren. Maar ja, wat wil je, ze hebben de propagan distische waarde ontdekt en ze hebben de schrijvers vertoond tot het feest er aan kapot is gegaan." Rinus Ferdinandusse heeft nog wat optimisme overgehouden. Hij was slechts verantwoordelijk voor het eerste deel van de avond, waar men zich alleen maar verveelde. ..Maar als ze mij gevraagd hadden ook het bal te organiseren, was ik er zeker niet aan begonnen." Boekgeneratie Het is moeilijk om de sfeer van dit feest te tekenen, want er was geen sfeer. Het is ondoenlijk om op te som men wie er waren, want er was nie- Ja toch, de Boekgeneratie. die warm- gedanste, zich uitlevende boekenconsu- ment, die de toekomst heeft. Kijkend Nederland kan er ook van avond weer van meegenieten. En wie durft beweren dat hij het een slecht feest vond, voelt deze tijd niet aan... „Clergy-men club" in Amsterdam Velen hebben die verandering niet kunnen volgen. Van de rok tot de spij kerbroek, van de lange avondjapon tot j de naveljurk, alles verveelde zich met de schrijvers in het tweede deel het programma: „Verveel u met volle teugen." En het was geen verveling met uit- j zicht op een jolig feest, zoals dat ande- re jaren het geval was. Het was slaap verwekkend en alle animo vernieti- gend- AMSTERDAM Ds. R. G. H. Bol- p ten en zijn vrouw willen in hun oecu- nnr h,t iaar blij- menische pastorie („Oudezijds 100"! - een „Clergy-men club" gaan ,,i „.„.x huisvesten. De Amsterdamse predikan- j ten en priesters krijgen dan de beschikking over een soos. waar zij eens per maand met elkaar een glaasje bier kunnen drinken. In het rapport over de binnenstad van pater Duin dam stond een suggestie voor een der gelijke club. het eerst weg, volgend jaar blij de schrijv en. van het schrijversbal Want de schrijvers zijn moe. doodmoei reien zich oneindig. Grap? Of het als grap bedoeld is om enkele tientallen schrijvers drie kwartier lang literaire pop naar vaderlandse trant te Meer werktijdverkorting TILBURG en. De directie van P. H.i Y'loemans Schoenfabriek N.V. te Kaatsheuvel ziet zich gedwongen het bedrijf te sluiten. Dit betekent, dat 65 werknemers op straat komen te Hun gemiddelde leeftijd is 33 jaar. Gezien deze leeftijd en ervaring heeft de directie goede hoop. dat de meesten weer elders werk zullen vin den. Voor de ouderen hoopt men j eveneens een aanvaardbare oplos-1 sing te vinden. Over de belangen van de ontslage nen is uitvoerig overleg gepleegd met de vakbonden. De N.V. Enschedese Spinnerij Tubanti^ in Enschede heeft als ge volg van de inkrimping van de afzet voor 325 personeelsleden een werk tijdverkorting gevraagd van 25 pro cent gedurende negen weken. Beiroet gesloten voor lansharieen BEIROET De Libanese regering heeft aan haar ambassades en consula ten opdracht gegeven, geen visum meer te verstrekken aan „langharige, haveloze jongelui". In toenemende mate verschijnen bui tenlandse ..beatniks" in Beiroet, waar Het ongeluk gebeurde" op ongev zij al» straatmuzikanten, stoepteke- veertig km afstand van New York, naars of bedelaars hun kostje probe- waar het toestel normaal aan de ren te verdienen. I grond kwam. De werktijdverkorting, die reeds geldt voor de Koninklijke Neder landse Textielunie heeft ook gevol gen voor de twijnerij J. Wellink en Zoon te Oldenzaal. waar in loonop- dracht voor de Textielunie wordt ge werkt. Daarom heeft de directie besloten voor een periode van acht weken de werktijd met 40 procent te verkorten. Het betreft hier 140 perso neelsleden. De N.V. Koninklijke Oldenzaalse stoomweverij heeft een vergunning gevraagd voor een uitbreiding van de werktijdverkorting. De directie zegt. dat dit gebeurt om organisato rische redenen. Dit bedrijf telt 215 personeelsleden. Vliegtuig verloor stoelen maar geen passagiers NEW YORK In een viermotorig Amerikaans lijntoestel heeft zich vrijdag op 5000 meter hoogte een ontploffing voorgedaan, doordat het systeem waardoor de druk in het vliegtuig op peil blijft, onklaar raakte. Een stuk van de wand, fauteuils en bagage vlogen naar buiten, maar wonder boven wonder werd nie mand van de vijf bemanningsleden negen passagiers gedeerd Op het Boekenbal-toneel was Rinus Ferdinandusse actief met dit illustere gezelschap, de een nog charmanter dan de ander. Juwelen uit gral' gestolen CANNES Het graf van de filmster Martine Carol is in de nacht van don derdag op vrijdag door dieven openge broken. De filmster werd 14 februari in Cannes begraven. Haar nogal wonderlijk verzoek om een met diamanten bezette trouwring, een diamanten collier en een hartvormige broche van robijnen met haar te begra ven was duidelijk een uitnodiging tot de juwelen hebben een waarde van grafschending voor juwelendieven, wan' 145.000,— De kist is met een beitel geopend. Het lichaam was niet aangeraakt. Het slot van de kerkhofpoort was geforceerd en de grafsteen van Martine Carols graf beschadigd. d« dieven werkelijk de verwachte buit hebben aangetroffen bevestigd het verhaal niet, want er bestaat nog wel enige twijfel of de kostbaarheden inder daad met de filmster zijn begraven. De politie doet thans pogingen om in con tact te komen met Mike Eland, de vierde echtgenote van de filmster, die in Lon- LONDEN Bij een brand in een hotel vanmorgen een Engelsman om het le- --•n gekomen. Vijf Nederlanders die behoorden tot een groep van 42 spelers en supporters van de voetbalclub Sluis liepen lichte verwondingen op. „Sluis", dat een vriendschappelijk# wedstrijd zou spelen tegen het «lftal van 'de Larkhall Social Club, verloor bij de I brand materiaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5