spaar veilig Bestrijding van armoede moet voorrang hebben Postspaarbank Oecumenische Raad aan prof. Zijlstra: „Meer inspraak voor commissarissen Rome studeert nog op nieuwe katechismus Uw probleem J is het onze.... Een ivoord voor vandaag De Grieken zeiden: ..Wij wilden Jezus wel zien." Het woord is tn de kerkgeschiedenis herhaald. Aan het einde van de vorige eeuw sprak men veel over de historische Jezus". In onze dagen wil men het Nieuwe Testament ontmythologiseren, ontdoen van wat men mythen en legenden noemt. Men meent zo de ware Christus te vinden. Maar Christus laat Zich niet zien aan de Grieken. Of eigenlijk: Hij laat zien dat wat zij willen hen niet helpt. Ik weet niet of Hij uit één van zijn zakken een graankorrel te voorschijn gehaald heeft of niet. Het is best mogelijk. Stel dat Hij dat inderdaad deed. Die graankorrel lag in Zijn hand. Wat zagen de omstanders? Die droge, harde graankorrel. Wat zag ChristusHij zag de aarde openbreken, een groen blad en dan nog een. Hij zag het graan groeien, en toen rijpen tot het goudgeel werd. Hij zag de aar zwellen tot hij vol trots zijn inhoud liet zien. Hij zegt als het ware: De graankorrel ben Ik. De Grieken wil len Mij zien. Maar wat zien ze? Misschien heeft Hij wel gedacht aan Jesaja 53: Hij had gestalte noch luister, dat wij Hem zouden hebben aangezien wij hielden Hem voor een door God geslagene en verdrukte. Het zoeken naar de historische Jezus is zinloos. Misschien heeft Hij Zich daarom wel in de geschiedenis verborgen. Het gaat om de verheerlijkte Jezus. We lezen vandaag: Job 19 3142. We lezen morgen: Job 20 118. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 im UTRECHT De Oecumenische Raad van Kerken in ons land deie prioriteitenlijst zal de kabinets informateur ter hand worden gesteld. i verband beeft de kabinetsinformateur en de leiders van alle Tweede-Kamer- jProf.°Z™* travee ft gisteren^ fracties een aantal ..overwegingen over politieke vragen"" legd. Daarin wordt met name gepleit voor grotere aandacht t vraagstuk van rijke en arme landen. oor het nale is daarbij volgens de Oecumenische Raad onontbeerlijk. Als de afstand tussen de inkomens daardoor wordt verkleind, moet dit worden aan-1 OPEN Volgens de Oecumenische Raad leidt dit vraagstuk voor de Nederlandse samenleving tot diep insnijdende consequenties. Met grote kracht zal ook in Nederland verder moeten wor den gewerkt aan de vormgeving van een politiek, die op economische groei is gericht. De/.e groei moet voor een belangrijk deel worden ge bruikt voor de bestrijding van de De Oecumenische Raad armoede in de wereld en in eigen "I De door christenen gevoerde politiek dient volgens de Oecumenische Raad in de eerste plaats tot uitdrukking te komen in aandacht voor de armen en achtergestelden. Daartoe zal de meerderheid van de bevolking een paar jaar de pas moeten inhouden bij de stijging van de consumptieve bestedingen. Zodoende kan ruimte worden gemaakt voor de bestrijding van de bestaande, in tal van opzich ten mensonterende armoede. Een inkomens- en vermogenspolitiek Vrije evang. gem. trekt m de Boothstraatkerk Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp: bewust, dat ook andere Europese vol ken hierbij betrokken moeten wor den. gezien het open karakter van de Nederlandse samenleving en eco- Verder zal het verlenen van prioriteit aan de bestrijding van de armoede slechts kunnen slagen, als aan twee voorwaarden is voldaan: handhaving van de volledige werkgelegenheid en uitbreiding van onderwijs en vor- De Oecumenische Raad meent voorts, dat op ons land in het bijzonder de plicht rust, om binnen de Verenigde Naties de nodige initiatieven te ne men. opdat de oorlog in Vietnam wordt ontdaan van zijn ideologische geladenheid, hetgeen de voorwaarde schept voor een spoedig herstel van de vrede. JEUGD (Van i kerkradactie) UTRECHT In het kergebouw van de gereformeerde gemeente in de Utrechtse Boothstraat zal de vrije evangelische ge meente van Utrecht-centrum 20 mnart rijn Intrek nemen. De kerk Is verkocht aan deze gemeente. De gereformeerde gemeente, wier ge bouw in de Boothstraat bekend is als centrum voor landelijke bijeenkomsten, heeft zelf de voormalig gereformeerde Westerkerk gekocht, die 9 maart in ge bruik zal worden genomen. Over de bestemming van de Wester kerk zijn indertijd nogal wat moeilijkhe den ontstaan. De ontvolking van de bin nenstad en de financiën maakten het noodzakelijk hem te verkopen. Als oude „doleantie-kerk" zagen de gereformeer den hem echter liever niet overgaan tot een ander kerkverband. De gereformeerde gemeente is echter erg gebaat b ijdit gebouw, dat vierhon derd zitplaatsen meer telt dan het vorige gebouw en dat centraal ligt. Het is hun enige kerk in Utrecht. Het verbouwde herenhuis. De Woon stede te Achter Sint Pieter, waar de vrije evangelische gemeente van Utrecht- Centrum in kerkten, is verkocht aan de gemeente van Utrecht. 9? Voetangels en rozen Helaas zal een paar weken de rubriek „voetangels en rozen" niet verschijnen. De beslommeringen waar Mink van Rijsdijk haar lezers altijd deelgenoot van maakt, nemen haar teveel in beslag om erover te kunnen schrijven. Veel reacties op NBG-prijsvraag voor de jeugd AMSTERDAM Een groot aantal in zendingen voor de jongerenmanifesta- tie „De Bijbel is niet alleen van gisteren" is bij het Nederlands Bij belgenootschap binnengekomen. Honderd zestig jongeren tussen acht tien en vijfentwintig jaar hebben met allerlei expressiemogelijkheden tot uitdrukking gebracht wat hun de Bijbel deed. Het aantal tekeningen is wel in de meerderheid, verder werden foto's, gedichten, opstellen, plastieken en hoorspelen ingezonden. Schitterende voorbeelden van naaldkunst zijn er ook. Leerlingen van een klas maak ten gezamenlijk een wandkleed. De jury zal straks gaan beslissen van wie de beste inzendingen zijn. Komen er hoorspelen voor in aanmerking, dan zullen ze waarschijnlijk worden uitgezonden. De actie wordt georganiseerd door het NBG en de Katholieke Bijbelstich ting, in samenwerking met de VPRO en de KRO. Ver «hese keert terug naar India (Vai kerkredactie) (Van onze soc.-econ. redactie) OOSTERBEEK Op een con ferentie van het Nederlands Ge sprek Centrum, gewijd aan het vraagstuk van medezeggenschap in de onderneming is gisteravond en vandaag ruim aandacht be steed aan de betekenis van de ondernemingsraad. Prof. mr. G. Hekkelman en prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp vonden uitbrei ding van de bevoegdheden van de ondernemingsraad minder belangrijk. Zij legden nadruk op het beter ge bruiken van de bestaande mogelijk heden en de werkwijze van de onder nemingsraad. De derde referent, drs. R. P. Have- man, hoofd van de afdeling arbeids verhoudingen bij Unilever, hechtte bij zonder weinig waarde aan de onder nemingsraad. Contact Prof. Steenkamp stelde de democra tisering van de onderneming voorop. Hij dacht dat de werknemers tamelijk tevreden waren met het instituut van de ondernemingsraden, alleen de werk wijze ontmoet kritiek. Het grootste is de interesse bij hen, die reeds in een ondernemingsraad zitting hebben ge had. Hy was daarom voorstander van het snel laten rouleren van het llid- maatschap. Prof. Steenkamp vond het ook es sentieel. dat de vakorganisaties een hechte band hebben met de werkne mersleden van de raad. Zonder dit contact kan de raad naar zijn oordeel onmogelijk werken. „De leden hebben dan nog niet eens de status van amateur". Hij vroeg wettelijke bescherming van de leden van de raad. Behalve dat de ondernemers een zo groot mogelijke openheid dienen te betrachten, zal de leiding van de ondernemingsraad niet in handen moeten zijn van de leiding van de onderneming Prof. Steenkamp sprak zich ook uit voor vergaderingen van de afzonder lijke werknemersfractie van de raad. waarbij dan overleg met deskundigen mogelijk zou moeten zijn. De leiding van de onderneming zou ook in meer gevallen verplicht moeten worden het advies van de ondernemingsraad te Voor het medebeslissingsrecht van de werknemer zag hij weinig moge lijkheden. maar wel voor het enquête- en het beroepsrecht, hoewel het be recht in de praktijk veel te traag functioneert. De bevoegheden van de raad van commissarissen willde hij uitgebreid zien, wat geen ontkrachtiging behoeft te betekenen van de bevoegheden van de aandeelhouders. „De aandeelhou- weinig te betekenen. Prof. Steenkamp is geen voorstander van de werknemerscommissaris, maar hij zou wel het sociale element in de raad van commissarissen willen ver sterken. „Waarom geen voordrachten van aandeelhouders en ondernemings raad gezamenlijk". Prof. Hekkelman kon zich over het algemeen wel vinden in de uitspraken van prof. Steenkamp. Hij constateer de dat de economische medezeggen schap op bedrijfstaksniveau niet is ge- Busdienst naar studentenschip realiseerd. Op nationaal niveau is er alleen een sociale medezeggenschap gegroeid. De PBO werkt niet, omdat met name de werkgevers de economi sche medezeggenschap afwijzen. Als belangrijk zag hij het medeweten het medespreken van de werknemers en de plicht van de werkgever tot ver antwoording over zijn beleid en het recht van de werknemer controle op dit beleid uit te oefenen. Drs. R. P. Haveman noemde het so ciaal-ethisch postulaat, dat de onder neming van nature een gemeenschap zou zijn, in strijd met de werkelijk heid. Hij wilde hier geen mythe van maken. Hij zag voor de ondernemings raad geen kansen voor medezeggen schap. De wet op de ondernemingsra den vond hij een ongelukkig stuk wet geving. Hij verwachtte meer van maatrege len in de concrete werksituatie van elke dag. Daar kunnen de werknemers meer betrokken worden bij de gang van zaken. Hij sloot de economische bevoegdheden van de werknemers in het kader van de ondernemingsraad uit, het het enquêterecht ging hij ak koord en de gedachte van een werkne merscommissaris wees hij als onjuist van de hand. De Oecumenische Jeugdraad orga niseert vandaag op zijn nationaal jongerencongres in Rotterdam een enquête onder de aanwezigen. Ook met de kabinetsformatie ook morandum gekregen van vijf natio- jeugdraden: de Nederlandse jeugdgemeenschap, de moderne jeugdraad, de katholieke, de her vormde en de gereformeerde jeugd raad. Zij schrijven, dat de verkie zingsuitslag duidelijk heeft uitgewe zen, dat de jongere generatie eigen bijdragen wil leveren aan de op bouw van de samenleving. Zij willen daarom, dat een belangrijk onderdeel van het regeringsbeleid de ontwikkeling is van een breed natio naal jeugdbeleid. Tot op heden ont breekt volgens hen daartoe de visie Op het verlanglijstje van de jeugdra den staat onder meer: ruimte voor emotie en vrije meningsuiting. In de volgende plaatsen bracht de 88e Uniecollecte voor scholen met de bijbel de achterstaande bedragen op: Goedereede 967,95, Hillegom 500,. Maasland 1.678,90, Nieuwerkerk aan de IJssel 2.265,48, Rijnsburg (1) ƒ3.093,92. Stolwijk 1.867,25. Strijen 1.246, Zoetermeer ƒ2.200, Kerkwerve 1.898,50, Zonnemaire 976,- en Woudri- hem 230,-. Het totaal was 285 locale comité's is 224.252,97. Vorig jaar was dat 178.797,82. 1 Dit is een foto uit Oostenrijk: niet op de mooiste, noch op de bekendste plek genomen. Het Oostenrijkse Alpenland biedt u zulke uitzichten op ontelbare plaatsen. Eén ervan kan uw aan staande vakantie-oord zijn. Kunt u zich voor de komende zomervakantie iets verrukke- lijkers voorstellen dan op een stralend heldere dag 's morgens uw ontbijt te gebruiken met een uitzicht op de fantastisch mooie bergen, bossen en meren? Dezelfde bergen, bossen en meren die u overdag zoveel mogelijkheden tot ontspanning bieden. Rondom u vrolijke mensen, die u niet als „toerist" maar als gast en welkome vriend met een hartelijk „Grüss Gott" of „Servus" begroeten, 's Avonds wordt er gejodeld, „Geschuh- plattlt" en gezongen. Heeft u wel eens gehoord hoe mooi en bekoorlijk een echt Oostenrijkse cither klinkt? Dit alles is ook voor u betaalbaar. De prijzen zullen u meevallenl Vraagt u eens inlichtingen, prijslijsten en folders bij uw vertrouwde reis bureau of bij het OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS-BUREAU Herengracht 435-437, Amsterdam. Telefoon0 20-62188 OOSTENRIJK IS NIET ZO VER EN TOCH ZO BOEIEND >71 lI< Beroepingswerk (Van onze kerkredactie) ROME Het blijkt wat voorbarig, te stellen dat „Rome" de nieuwe Neder landse rooms-katholieke katechismus voor volwassenen, behoudens enkele adviezen tot verduidelijking van een paar passages, zou hebben goedge- juf te G,r0ni?ïfn: £aar ?ri j" I Berichten die deze week uit Rome dogen in Rome is bovendien beperkt. I. M. Bergsma tê Nieuw-Be,jerland. I kwamerii duldcn erop dat de Vati-jDe Volkskrant veronderstelt daarom autoriteiten die met de beoorde-1 dat het oordeel van de Vlaamse jezuïet pater Dhanis wel eens beslissend In ieder geval kan worden aangeno men. dat de Nederlandse katechismus nog langere tijd in behandeling blijft. Ook als het geheel waardering vindt, moeten bepaalde theologische en pasto rale aspecten nader onderzocht moe ial Nederlands sprekende the- I ling van de nieuwe katechismus zijn Hartvelt): G. W. H. Peddemors te Niëuwi I ^as' of °P srond van eigen competen. Vennep: voor Yerseke: M. de Regtt te Nieuwendijk (N.Br.). kenberg te Dordrecht. UNIE v. BAPT. GEM. HILVERSUM De zendingsdag van de Gereformeerde Gemeenten zal dit jaar niet worden gehouden in Utrecht, maar in Hilversum. De Margriethal en andere gebouwen van de Jaarbeurs wa ren volgeboekt voor 1 mei, de dag, waarop de verjaardag van de Konin gin wordt gevierd. De Expohal in Hil versum bleef ten slotte alleen nog tie hiermee doende 2ijn, nog geen defi nitief standpunt hebben ingenomen. Van de zijde van de „bezwaar- den"-groep in de Rooms Katholieke Kerk „Confrontatie" werd dezer dagen vernomen, dat er in Rome ernstige be zwaren tegen de katechimss zouden bestaan. Men weigerde echter de bron te noemen- Mensen van Confrontatie hebben indertijd een smeekschrift naar Rome gezonden om de kate chismus niet goed te keuren. Vermoedelijk is hun bron het blad Divinitas van de Romeinse theolo gische academie, waaraan ook theolo gen van de Lateraanse universiteit meewerken. Dit blad heeft zich kri tisch ten aanzien van de nieuwe kate chismus uitgesproken. Hieruit mag ech ter niet worden geconcludeerd, dat dit een in Rome algemeen aanvaard stand- GENÈVE Paul Verghese. een van de topfunctionarissen van de Wereld raad van Kerken, keert terug naar In dia. Hij wordt rector van het Syrisch Orthodoxe Theologische Seminarium in Kottayam in Kerala. Dr. Verghese was directeur van de afdeling voor oecumenische actie en één van de secretarissen voor algeme ne zaken van de Wereldraad. In India volgt hij bisschop Philippos op. die me tropoliet is geworden. In het seminarium te Kottayam wor den de priesters van de Syrisch Ortho doxe Kerk opgeleid. Dr. Verghese werd reeds in december 1965 tot bis schop gekozen, maar hij verzocht zijn kerk zijn wijding ten minste tien jaar uit te stellen De kerk heeft op dat i verzoek nog niet gereageerd. (Van onze ondcrwijsredactie) AMSTERDAM De twee weken ge leden Ingelegde busdienst tussen het studentenschip Caledonia in het haven- gebied en de binnenstad van Amster dam is een mislukking geworden. Met ingang van maandag zal de dienst worden opgeheven en keert het schip in zijn isolement terug. Het bestuur van de Stichting studen tenhuisvesting, dat zich zorgen maakte j over het verloop in de verhuur van! hutten op de Caledonia, dacht dat de' dagelijkse dienst dè oplossing was. Men neemt echter aan dat de bus op; te ongunstige tijden reed, zodat weinig studenten er gebruik van konden ma-I spaar bij de Postspaarbank- I de veilige manier van sparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? zeifs thuis sparen. Kies de veilige ma- sparen! kunnen zijn voor het definitieve eind oordeel van de congregatie voor de geloofsleer. Hij staat in Rome bekend om de nauwgezetheid van zijn beoorde lingen. Voor synode geen speciale bidstond DEN HAAG De classis 's-Graven- hage van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft besloten niet te vol doen aan de wens van de classis Enschede, om de plaatselijke kerken op te wekken een bidstond te houden aan de vooravond van de generale sy node. De classis gaat ervan uit, dat alle kerken op de voorafgaande zon dag de synode in het gebed zullen ge denken. Dr. Mare Boegner in Nederland DEN HAAG De bekende Franse the oloog dr. Mare Boegner zal van 13 tot 17 maart en van 4 tot 7 april in Nederland lezingen komen houden. Dr. Boegner is enige dagen geleden 86 jaar geworden. Hij is onder andere voorzitter van het Parijs Zendingsgenootschap, oud-voorzitter van de Franse Her vormde Kerk, ere-voorzitter van de Protestantse Kerkenbond in Frank rijk (de oecumenische federatie). Onder zijn invloed hebben veel Frankse kerken elkaar gevonden. Hij is ook een van de voorzitters van de Wereldraad van Kerken ge- Meer over het programma van zijn tournee zal nog worden bekendge maakt. Ds. G. H. Wolfensberger wortll directeur van Nieuw Ruimzicht GENÈVE Ds. G. H. Wolfensbergei te Genève is benoemd tot directeur van Nieuw Ruimzicht, het hervormde centrum te Doorn, waar jongeren wor den opgeleid om daarna theologie of een andere studie te beginnen. De predikant, een zoon van de Amsterdamse emeritus ds. J. R. Wol fensberger, keert terug uit Genève, waar hij sinds 1962 werkte als studie secretaris van de Verenigde Bijbelge nootschappen bij de Wereldraad van Kerken. Hij heeft zijn taak daar afgesloten en de studie wordt niet op dezelfde manier voortgezet, zodat er geen opvol ger is aangewezen. Ds. Wolfensberger is geboren in 1928 en was voor hij naar Zwitserland ver trok, predikant te Lisse en Den Hoorn op Texel. Eimert Pruim nieuwe redactiesecretaris Gemeentetoerusting GRONINGEN „Gemeentetoerus ting", het veertiendaagse blad van de gelijknamige stichting in de Gerefor meerde Kerken, heeft een nieuwe re dactiesecretaris gekregen. Het is de theologische kandidaat Eimert Pruim te Heino. Hij volgt dr. B. J. Brouwer te Den Haag op. De heer Pruim, die in Kampen heeft] gestudeerd, is thans vormingsleider i van Den Alerdinck en secretaris van1 de Oecumenische Leergang. Van 30 maart tot 1 april organiseert de stichting Gemeentetoerusting weer een Paasconferentie op Woudschoten. Het thema luidt: Verhalen en vertalen. Vragen rond de betekenis van het woord „God". Sprekers zijn prof. dr. C. A. van Peursen en dr. O. Jager. >r Enveloppen met je walgelijke geur UTRECHT De 51-jarige K. uit hr Doorn heeft „uit wrok tegen de l (i maatschappij" in Utrecht en Zeist en- ge veloppen in brievenbussen gestopt, waarin een plastic zakje zat met eeni vloeistof die een walgelijke stank!w> verspreidde. De geur verspreidde zich'/» i zo, dat hij in hele straten was te rul- te: ken. De man bekende bij zijn aanhouding en hij deelde tevens mee dat hij de 'n vloeistof had gestolen bij het Centraal en gasbedrijf Nederland, waar hij vroeger ff/ had gewerkt. la. Het aantal gemeenten van de Zuid- afrikaanse Nederduits Gereformeerde Kerk is in één jaar toegenomen met va zeventien; van 949 tot 966. n Het aantal belijdende lidmaten steeg met 14.269 tot 753.914; er zijn 1.238.270 doopleden. m i Brieven die niet >Un vooralen van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Onze kinderen hebben een w plant, lelie-achtig met cliviasoort m bladeren. Het is een zeer levendige rc plant bij de bloei. De bladen zijn dan gesloten, en vallen dan weer over de pot heen. De bloem veran- v< dert ook vaak van richting. Een bi bloemist kon ons de naam nietnoe- d, men. Daarom zenden wij u de uitge- bloeide bloem. Gaarne zullen we meer over de behandeling weten. S' Antwoord: Het is een poeder- kwast, haemanthus coccineus. Het blad vormt zich pas na de bloei inl_ de winter en is zeer groot en breed. Zij moet in een zonnige, koele ka mer overwinteren. Als het blad is afgestorven, moet u haar warmer plaatsen. De plant voelt zich het beste thuis in een wijde ondiepe pot. Om de paar jaar moet u haar verpotten en dan zo nodig een gro tere pot geven. Elk jaar, in het voorjaar, wan- neer zij niet verpot wordt, moet u het bovenste grondlaagje verwijde- i ren en door verse grond vervangen. Het grondmengsel bestaat uit blad- b aarde, kleizodengrond of goede I tuingrond en oude koemest. Eerst r matig water geven, later als zij in volle groei is, meer, en af en toe bij mesten. 's Zomers schermen tegen middagzon. De standplaats moet licht zijn en in een verwarmde ka- Vraag: Ondergetekende ontvangt een Indonesisch pensioen. Nu wil L de pensioenstichting mij dwingen om een giro- of spaarrekening te nemen en daar voel ik niets voor. Ik wil nu in kort geding laten uit- maken of dit kan. daar ik nergens kan vinden dat dit moet. Zijn de heren daartoe gerechtigd? Bij wel- 'e ke instantie moet ik mij vervoegen om hierover een uitspraak te doen? k g Antwoord: Wij geven u bijzonder k weinig kans in een kort geding. U zou zich moeten wenden tot een ad- Kj vocaat en moet rekenen op vele honderden guldens kosten. Voorzo- E ver ons bekend bestaat er voor de stichting generlei verplichting om a c contant te betalen tot in de kleinste b dorpen toe. Het is duidelijk dat de Zl voorgestelde regeling veel kosten o uitspaart. Wat zijn toch de bezwa- g 'ren tegen de opening van een giro- e of spaarrekening? Tot in de z kleinste plaatsen kan men het geld op een bank laten storten en dit fi brengt nog enige rente op. v Vraag: Dit jaar is het 400 jaar 1 geleden dat Alva in ons land fc kwam. Op welke dag en in welke s maand? v Antwoord: Het valt> moeilijk dat d precies te zeggen op welke dag pre cies hij de Luxemburgse grens d overschreed. Volgens de encyclope-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2