kralen ONDAGS BUD Drankje voor een handvol Club Méditerranée biedt vakantie in Polynesische hutten ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 Met de stevige steun van multi-miljonair Rothschild in de rug, heeft zij filmparadij zen toegankelijk gemaakt, ook voor de man, die voor zijn vrije weken was aange wezen op de voordelige „rei zen naar de zon" van de reis bureaus. Want véél dieper hoeft hij er niet voor in de beurs te tas ten, ondanks alle luxe, die de aantrekkelijke entourage vormt voor de slordige der tig trekpleisters van de club. Waar men die vindt, zegt de naam al. Vooral rond de Middel landse Zee; in Frankrijk, Italië, Griekenland, Turkije. Joegosla vië, Marokko, Tunesië, Egypte, Israël, op Corsica, Sardinië en Si cilië. Maar ook verder. Landen als Zwitserland, Rusland, Bulga rije en Mexico staan op het pro gramma. Evenals de grote trek ker Tahiti. wil afdalen in het diepe blauw, wie wil waterskiëen, paardrijden of met een kameel de woestijn intrekken, wie wil zeilen of zo maar toeren met een Landrover, kan dat. Helemaal gratis. Want al die attracties zijn inbegrepen in de prijs van de reis. En die prijs ligt in de meeste gevallen niet of nauwelijks hoger dan die van de gewone reisbureaus. Dank zij haar wereldomvat tende omvang en haar 4.5 mil joen leden (waarvan 3500 in Ne derland) kan de club dat moge lijk maken. In alle dorpen beschikt zij over kapitalen aan eigendommen, over zeilboten, diepzeeapparatuur, barkassen, kortom: over de hele uitrusting Sportief noon Kin irlever Dorpen Dit is het deel van de club: moderne mensen in staat te stel len op een aantrekkelijke, spor tieve manier in de vakantie met die sportieve zonzoekers anders het buitenland en zijn mensen niet dan na lang sparen voor kennis te maken. zich alleen zouden hebben. Met de nadruk vooral op spor tief. Vandaar die Polynesische hutten, al zijn ze dan comforta bel ingericht. En vandaar ook de vele faciliteiten in de dorpen van de club. is, dat er nooit een tweede op tafel is gekomen. Het was de Belg Mauritz Blitz, die er voor de oorlog mee voor de dag kwam. Hij lanceerde zijn plan onder het motto, dat nu wordt gebruikt om het internatio naal toeristisch jaar mee te sie ren: „toerisme, paspoort voor de vrede." Hij wilde mensen uit al le landen samenbrengen op plaatsen waar het goed toeven is. In principe aan de Middel landse Zee-kusten. Pas na de oorlog kon zijn ge dachte verwezenlijkt worden met de financiële steun van Rothschild in de rug. De Blitz-ge- dachte begon 'n bliksem-ontwik- keling, die leidde tot een geheel nieuwe vorm van groots opgezet sociaal toerisme. Programma Clubvoorzitter van Neder land W. F. Kamming: „Elk jaar stijgt het aantal leden, dat er de twaalf gulden graag voor over heeft om 's zomers op een unie ke manier met vakantie te gaan. En elk jaar ook breidt het pro gramma zich uit. Regelmatig wordt nieuwe grond gekocht en worden nieuw dorpen gebouwd. Dit jaar zijn Bulgarije, Turkije en Egypte er bij gekomen." Het programma trekt vooral veel studenten, die er een moge lijkheid in zien met bescheiden beurzen veel sportief genoegen te ervaren. Maar ook vele ande ren ontdekken de club. Heel vaak schrijven hele gezinnen in. Want dat is ook een pré: in vele dorpen zijn crèches voor de kin deren, zodat de ouders de han den vrij hebben. dat de deelnemers wegwija maakt op de veelheid aan paden in het dorado. Zij organiseren er de trips als de woestijn naast de deur is: per kameel of Landrover. Zij zorgen voor de zeilboten. Zij zien er op toe, dat er een schip klaar ligt als er liefhebbers zijn voor het diepzee duiken. Dat alles gebeurt dan onder deskundige leiding. Wie naar de bodem van de zee wil, wordt eerst gekeurd door de „dorpsdok ter" en krijgt daarna de veilig heid van een instructeur mee het water in. Hetzelfde gebeurt bij het waterskieën, het zeilen, tennissen en paardrijden: begin nelingen wordt gratis de hand van de oefenmeester toegesto- Kralen e op zijn vakantie de woestijn in uil: de kameel staut klaar. En helemaal gratis.., In haar (Franstalig) blad Le Trident biedt de club haar leden een scala van mogelijkheden. Daaronder ook „wereldwijde" cruises met de vloot van gechar terde schepen. De overige reizen worden vrij wel alle per chartervliegtuig ge maakt, al is men aan dit transportmiddel niet gebonden: men kan ook op eigen gelegen heid komen om de rest van de vakantie uit te rusten in de com fortabele van steen en riet ge bouwde Polynesische hutten. Al die reizen zijn „all in". Zelfs tot het glaasje wijn bij het diner toe, want de club heeft ei gen wijngaarden. Het enige wat men extra betaalt, dat zijn de drankjes 's avonds aan de bar. Maar daarvoor hoeft geen muntstuk uit de zak te worden gehaald, want geld kent men niet in de clubdorpen. Men be taalt met kralen, die bij aan komst voor geld worden gekocht. Die kralen gaan om de hals, en bij voorbeeld de zee in en voila even een drukje op een rood exemplaar en het biertje kan gedronken worden. Overbodige ballast van zware portemonnaies is men op die Service Vrijheid Overigens wil de club ondanks de vele sportfaciliteiten zich ze ker niet als een sportorganisatie propageren. Voorzitter Hamming (24): „iedereen is vrij. Men kan meedoen, maar men ook voor zijn hut blijven zitten." En: „het gaat niet om prestaties, maar om het spel. De activiteiten zijn er zowel voor de sterke als voor de zwakke broeders (en zusters). Men hoeft niet. maar kan mee doen, Hoewel het beginnen met je niet te schamen on het dan neens gewoon doen al een spor tief element van kaliber kan zijn." Die activiteiten worden op touw gezet door „burgemeester en wethouders" van het dorp. Met die naam wil echter meer dan een kampleiding „een colle ge van gidsen" zijn aangeduid, oorden. Een palmenstrand op Tahiti. Ook daar heeft de club een nederzetting. Dat „all in" houdt ook de ser vice in. En die kan ver gaan. Wie aan een tafeltje in zee wil eten, krijgt het daar opgediend, wie als hij in oostelijke lan den is liggend zijn avondmaal wil nuttigen, kan dat ook. Zo wordt luxe en comfort ver weven met sportief genoegen. De club is als haar Polynesische hut ten: primitief van buiten, maar modem van binnen met het ge mak van vandaag. Een eigen tijdse organisatie, vooral voor jongeren. In principe voor 18 tot 40-jari gen. Maar ouderen, die hun jeugd nog niet zijn vergeten, zijn eveneens welkom. Al zullen zij niet aan élke onderneming meedoen, zoals een zwerftocht dwars door de woestijn bijvoor beeld. Of het jachtbivak in Tur kije. En toegegeven: dat is meestal ook alleen iets voor de avonturiers. Met een bootje vaart men *s avonds naar een eilandje voor de kust, eet er bij een kampvuur, overnacht er in de open lucht in de meegenomen slaapzakken om 's morgens vroeg, bij het opgaan van de zon op te staan voor een duik naar de bodem van de zee. gewapend met zuurstofcilinder en harpoen Zij, die er aan deelnamen, zeg gen: „een uitzonderlijke erva- De reacties zijn enthousiast. Ook op de prijs. Dat deze „pret tig laag" kon worden gehouden, komt door het principe van do club, dat „no profit" in haar ba nier schrijft Dat én de miljoenen leden ma ken de aanbiedingen aantrekke lijk. Trouwens, over geld zit men bij de club nooit in. Hoewel de club zichzelf royaal bedruipt, kunnen eventuele tekorten direct worden aangevuld. De heer Ham ming: „al zouden we een miljard nodig hebben, het zou zo op ta fel komen. Rothschild staat er borg voor." Maar die vraag is tot nu toe nooit aan de orde geweest. De club heeft zich alleen nog maar uitgebreid. Bureaus heeft zij in heel Europa (ook in Amsterdam) tot in Ameri ka toe. De leden komen ook overal vandaan. Het is een volledig internationaal gezelschap, dat de dorpen bevolkt. 's Avonds wordt er gedanst op een supranationale beat, speelt een Spanjaard gitaar en zit een Engelsman achter de drums. „Toerisme, paspoort voor de vrede" is in de Polynesi sche hutten méér dan een commerciële slogan alleen. MEN stelle zich het dagschema zó voor: 's morgens „diepzee" duiken in het blauw van de Méditerranée, 's middags een tocht per kameel door de woestijn, 's avonds een diner in de zoele koelten van een subtropisch briesje en 's nachts slapen in een Polynesische hut totdat een hete zon een nieuwe dag aankon digt. En dat alles dan twee, drie of vier weken achtereen. Een wensdroom Luxe, die voorbehouden is aan glamour-stars van het filmdoek Niet voor de vier en een half miljoen vakantievierders, die ervoeren, dat zo'n dorado ook binnen het bereik ligt van de man zonder een vermogen op de bank. Zonzoekers uit alle delen van de wereld, samengebracht door de internationale organisatie, die zich siert met de zonnige naam „Club Méditerranée.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13