TV T.V. kan nooit genoeg misdaad aanslepen RADIO Gesproken weekblad voor de radio KRO wijzigt derde net ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 I en spanning een eerste vereiste op het scherm export vm de harde series uit amerika Commentaar Moeilijk kiezen 't Was gisteravond een hele drukte op de beeldbuis, en voor velen zal het een opgave zijn geweest keuze te maken tussen NCRV- en VARA-pro- gramma. De NCRV had de beste uitzending met Kees van Langeraads bezoek aan Nederlandse vrijwilligers bij de ont wikkelingshulp in Colombia, waarover wij al eerder waarderend schreven, zodat wij nu voor u naar het boeken feest keken. Sloeg u dat feest over. dan hebt u niets gemist dan een geestige spot ternij met een aantal auteurs door zin gende Frans Halsema en een grappig liedje over mevrouw Maigret. Enkele minder beschaafde grapjes van Rinus Ferdinandusse hebt u dan ook met een niet hoeven slikken. Voor het opofferen van een stuk David Copperfield kreeg u Mies Bouw man in 't vizier. Dat waren ditmaal onder meer provo S.chimmelpenninck die Amsterdams raadslid gaat wor den, de onvermoeibare charmante zangeres Vera Lynn, drie kunstschil ders (o.w. Jan Wolkers), die zeiden dat zij geen jaarlijks schildersbal no di ghebben en radio-ver slaggever Henk van Stipriaan die kwam napraten over het proces in München. Haar veertiendaags uitstapje had Mies Bouwman ditmaal gemaakt naar Brugge waar zij de populaire chan sonnier Adamo tijdens zijn optreden daar een bezoek bracht. Dit leverde een aardig gesprek op technisch zeer slechte film op. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op de beeldbuis vallen de doden avond aan avond. Doen ze dat niet reëel, dan is er wel een moordproces aan de gang of wordt er net op het randje van de dood ingehakt. We hoeven er niet meer over te praten hoe opmerkelijk dat wel is: we kunnen rustig het feit aanvaar den dat de televisie nooit genoeg misdaad kan aanslepen om de kij kers te vermaken. Enquêtes in allerlei landen ge houden, wijzen het mede uit: de tective- en politiefilms, misdaad series en processen staan altijd bovenaan de lijst. Cowboyverhalen zijn ook goed, als er maar geweld in voorkomt en dan kunnen histo-, rische heldengeschiedenissen ook nog dienen. Geen spel zo ernstig of zo vroiijk, geen show zo bont. ja zelfs geen tiener programma al is het nog zo dol, kan de misdaad naar de kroon steken. stoel en dan is het verder niets dan ogen openhouden: staat er Neder landse vertaling bij dan hoeft niet eens de oren in te spannen. Laat maar Dat heerlijke gevoel van „laat maar komen" stelt echter ongemerkt steeds hogere eisen. Er is al zoveel gewéést op tv. Shows kennen we al in alle vormen en maten. Het liedjes-zingen leidt niet voldoende af. Een documen taire mag interessant zijn, maar neemt dikwijls de geest niet voldoende in beslag. Ook zijn er te vaak raakpunten met het eigen leven of de persoonlijke over tuiging En dat vraagt inspanning. Daarom blijft de waardering voor de televisiedocumentaire bij zeer, zeer ve- Lit de koers Van Mierlo In de stoel zat deze avond -r en wie had dat niet verwacht? fractie voorzitter mr. Hans van Mierlo van D '66, die keurig netjes eerst de ge legenheid kreeg om te ontkennen dat zoveel vrouwen op hem hebben ge stemd" (en hoe weet hij dat?). Ook de hem aangewreven „Kennedy-immage" wil hij graag weer kwijt. Erg veel had hij verder niet te ver tellen, of het moest zijn dat hij Vera Lynn bewondert, niet kan schaatsen en wel een beetje koken. De vragen waren niet zo spits deze keer, en de heer Van Mierlo beant woordde ze met heel veel ernst, daar bij niet vergetend zoveel mogelijk j programmapunten van D '66 te berde te brengen. Maar dat is het goed recht van de politicus, zelfs van een kers- Hoe zijn we daar zo toe gekomen, hoe zijn de kijkers in vele landen in die koers geraakt? De tijd, dat we ver ontwaardigd schreven over dat soort I toestanden in Amerika ligt ver wach- j ter ons. Amerika heeft eenvoudig zijn „harde series" geëxporteerd.... en tallo ze tv-diensten hebben ze gekocht, waarna de kijkers ze gretig oplikten, Nu hebben we niets meer te ze£_ Ook bij ons staat de beeldbuis regelma tig roodgloeiend van moorden doodslagen, de gruwelen zijn da, lijkse kost geworden en we kijken met droge ogen en nog maar zelden geschokt aan. Voor een lijk meer of minder we allang niet meer opzij: als er r spanning is! We geloven, hier de vinger op de zere plek te leggen. Als er maar spanning is! 's Avonds meegesleept te worden door het boeiende misdaadverhaal daar de vermoeid heid van het werk en de perikelen van het privéleven vergeten. Je hoeft er niet voor uit te gaan, je zit maar lekker in je gemakkelijkste HILVERSUM Eén keer per maand zal het programma voor zieken er. gehandicapten „Onder de hoogtezon" gedeeltelijk verzorgd worden door de! „Stichting het algemeen gesproken weekblad voor blinden" te Den Haag. Woertsdagmorgen 1 maart om 9.00 uur kan men deze rubriek voor de eerste' maal beluisteren. Het Algemeen gesproken weekblad voor blinden is 3 mei 1958 opgericht. Er zijn thans 1000 abonnees. Het aantal luisteraars is waarschijnlijk een veelvoud hiervan, gezien het feit dat vele bejaardentehuizen, waarin beiaar den die niet meer of slechts met veel moeite een gewone krant kunnen lezen, een abonnement hebben. Sinds kort wordt het weekblad ook ter beschikking gestelde van anders zins gehandicapten. In de NCRV-rubriek „Onder de hoogtezon" zullen velen hen nu met dit weekblad gekonfronteerd worden. Van Dalsum speell weer (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Toneelkoning Albert an Dalsum, die in 1964 afscheid nam, zal toch nog naar de planken terugkeren. Hij is bereid de rol van Okeanos te spelen in de „Prometeus" van Aiscliylos. Deze Griekse tragedie wordt tijdens het komende Holland Festival opgevoerd in Carré door een bezetting, waarin alle Nederlandse toneelgezelschappen zijn ver tegenwoordigd. Regisseur Erik Vos acht het een grote dat de oude meester onder zijn lei- ig in het spel wil optreder i carrière bij Van Dalsum figurant in de „Gijsbrecht". Uitwisseling van Ideurenjournaal VS en Japan (Van onze radio- en tn-redactie) HILVERSUM Dc Ver. Staten en Japan zijn begonnen met wekelijkse uitwisseling van journaalprogramma's in kleuren via de nieuwe satelliet Lani Bird. De experimenten worden zeer geslaagd genoemd. De uitwisseling werd officieel inge leid met een toespraak van president Johnson. Direct daarna kwam de Ja panse premier Sato aan het woord. De toespraken bevatten beleefdhe den over en weer en het uitspreken van de hoop op goede samenwerking. Amerika bood daarop als eerste actua liteitenprogramma een indruk aan van het wereldkampioenschap lichtge wicht-boksen, gehouden in Mexico-ci ty. Ie kijkers op het tweede, ja derde planj staan. „Al dat gepraat op het scherm..." wordt er dan geklaagd. Maar een goeie misdaadfilm, nou, daar blijft men voor thuis. Niet één omroep ontkomt er aan, deze eis van het zgn. „grote publiek" te honoreren. In Nederland evenmin als in andere landen. De culturele VPRO noch de principiële NCRV kunnen ermee volstaan hun kijkers op andere zaken alléén te vergasten. Misdaad moet en zal er zijn en er gaat bijna nooit een avond voorbij zonder dat aan dit verlangen een of meermalen wordt voldaan. Het is niet gezegd, dat de omroepen zich dit niet realiseren. Een kleine be zinning, omgezet in een zwakke reac tie, doet zich op het ogenblik gelden. In Duitsland heeft het tweede net een „wat zachtere serie" met redelijk suc ces gelanceerd en U weet, dat de NCRV die overneemt. 'Hiermee (evenals met de minder geslaagde Sherlock Holmes-serie) pro beert de N.CRV daadwerkelijk stelling te nemen tegen de „steeds harder wor dende" Amerikaanse misdaadproduk- Morgenavond is het weer Maigret en om juist te zijn „Het geduld van Maigret", een spannend avontuur, want de Parijse commissaris zit achter moordenaars en juwelendieven aan. Het spoor leidt o.m. naar de familie Pasquier, waar Maigret eens een praatje gaat maken. Hij wordt er ontvangen door moeder Pasquier (Beb Westerduin) en haar beide spruiten, die de commissaris „onder vuur" Deze twee hummels zijn in werkelijkheid Michael en Merlijn Frijda, kinderen van Nelly Frijda, die ook een rol speelt in deze aflevering. Ze behoefden maar even op te treden en vonden het heerlijk. Bij de repetities was het een groot vermaak, dat Jan Teulings (als Maigrettelkens zo echt schrok van hun speelgoed geweren. VANAVOND TE ZIEN Ned. I AFRO 7.00 i Toch iets Hiermee doet men dan toch iets, maakt men een gebaar, meer niet. Lie ver een minder gruwelijke misdaadse rie dan niets... dat kan immers niet! De afleiding zoekenden zouden op de neus kijken en het is de bedoeling dat ze op het beeldscherm staren en niet op die eigen En worden we misdadig van al dat geweld op het I scherm? Ach, neen. Er wordt altijd voor gewaakt dat de -politie wint en elke schuldige, hoe verstopt ook, bij de oren wordt gevat en ontmaskerd, als het stuk of de film bijna uit is. j Altijd komt de dader tevoorschijn, altijd wordt het kwaad gestraft, de misdaad ontdekt tot in de puntjes, nemelijk of niet. Af stom p< ien Zo gezien is de misdaad niet lonend meer. Neen, met z'n allen worden we niet slecht, alleen stompen we gewoon af, schrikken we niet meer van hei kwaad, willen we voornamelijk weten, „wie het nu heeft gedaan Maar die enkeling, die labiele fi guur, onder welke ban raakt hij of zij bij het aankijken van al die misdaad? Tja... daarover denken we liever niet, wanneer we ons in de handen wrijven en zeggen: „Ha, vanavond begint nieuwe serie", of: „Vanavond fijn Mai gret, Treffer, een goede thriller, een politiefilm..." of wat niet al. 't Is geen misdaad, naar een geroman tiseerde misdaad te kijken en er smaak in te hebben. De keurig afgeron de gebeurtenissen staan immers ver I van de werkelijkheid af. Of juist niet? U il re supporter NORWICH Een a voet balsupporter verloochent zich loochent zich nooit. Dit moet de 28- jarige Peter Cooper hebben gedacht toen hij zijn haar geel en groen liet verven om toch vooral te laten blij ken dat hij een aanhanger is van Norwich City. Peter verklaarde dat als de club in de Engelse competitie wint, hij zijn haar zo zal houden. Ik moest aan dit alles denken toen deze week die afschuwelijke moord op een jonge Turk in de kranten stond en iemand volkomen ter goeder trouw op merkte: ,,'t Lijkt wel een televisiever- j tienerprogramma Moef ga ga. 7.30 uur Dick van Dyke-show. 8.20 uur Willy en Willeke Alberti in hun muzikaal programma. 9.05 uur Weekendshow met De Mounties. 10.00 uur aflevering van „De vluchteling", Ned. 2 KRO 8.05 uur derde aflevering van beroemde Engelse pro cessen „De zaak Tichbornet. 8.55 uur amusementsprogramma „Mik" uit Zwolle. 9.55 uur reportage literaire pop-show van het Boe kenfeest. VANAVOND TE HOREN Hilvt i i VARA 6.45 uur opera-fragmenten van vóór 1910. 8.05 uur Metropoleshow. 8.45 uur slotklankbeeld „Revolutie in Nederland". 10.05 uur hoorspel „Het schilderij", perikelen in een klooster. 10.40 uur Plein en publiek, modern informatiepro- 7,30 uur Zingenmg. 8.30 uur verzoekplaten 10.10 uur Jules de Corte in Roulette. 10.45 uur Goal, muzikaal sportprogramma. Ha IVO SOUTH AMP- TON - Beter emigrant ten halve ge leerd De 47- jarige Edward Knigt Uit Ashford in Engeland had besloten naar Australië te emigreren. Nauwelijks had het schip de haven van Southampton verlaten of hij kreeg spijt. Hij wist de gezag voerder van het schip over te halen een motorboot te vragen die hem van boord kwam halen. 37 Opnieuw sluipt hij door de gang van de school. Het Is bijna het eind van de schooldag. Hij hoort hoe vader met de leerlingen een psalm zingt Als hij naar de zolder is geklommen, eindigt het zingen. Het wordt heel stil. Vader gaat nu voor in dankgebed, weet hij. De kinderen zitten stil voor hem met gevouwen handjes. Er zullen er wel een paar zijn die stiekem kijken. Hij ziet in gedachten de klas voor zich en luistert onderwijl scherp of hij wellicht vaders stem kan horen. Maar het is volkomen stil. Het zachte spreken dringt niet tot de zolder door. Wel echter de luide kin derstemmen als het gebed ls uitgesproken en vader de deur van de klas wijd open heeft gezet. Rumoerig draven de kinderen de zonnige herfstdag in. Als de meisjes en jongens het lawaai hebben meegenomen en het weer stil in de school is geworden, trekt Carel een oude stoel in de lichte plek onder het dakraam. Hij gaat er zitten en slaat de zware bijbel, die hij op zijn schoot heeft liggen, open. Achterin vindt hij het boek Tobias en weldra is hij verdiept in de geschiedenis van de oude Tobias die, doordat hij de uitwerpselen van een zwaluw in de ogen heeft gekregen, blind is geworden. Aandachtig leest hij het verhaal en in zijn verbeelding ziet hij de oude, godvruchtige man en zijn vrouw Anna, terwijl ze wachten op de terug keer van hun enige zoon, die naar Medië is gereisd om er de tien talenten zilver te halen, die daar indertijd aan zekere Gabaël ter bewaring waren gegeven. Hij leest hoe de zoon op deze reis in het huis komt van zijn oom Raguël in Ekbatana en daar de schone dochter Sara ontmoet, die door haar vader reeds aan zeven mannen was gegeven, die echter allen, na de huwelijksnacht, door de jaloerse boze geest Asmodi waren gedood. Maar als de jonge Tobias met zijn nicht Sara trouwt, vlucht de boze geest dank zij de raadge vingen die de bruidegom van de engel Rafaël heeft ontvan gen en Tobias blijft gespaard. Met zijn vrouw en haar rijke bruidsschat keert hij naar huis terug, waar hij de ogen van zijn oude vader met de gal van een vis geneest. Enige malen herleest hij het verhaal. Onderwijl vormt zich in zijn denken een scherp beeld: de oude Tobias, zit tend naast zijn vrouw en aan hun voeten het hondje, dat de zoon op zijn tocht vergezelde en hdn zijn thuiskomst heeft aangekondigd. In zijn gedachten laat hij het schilderij ontstaan. Tobias en zijn vrouw zal hij plaatsen op een stenen bank voor het huis en hij zal de compositie op het linkerplan afsluiten met een bosgezicht. Hij zal... Hij droomt, maar het paneel blijft onberoerd op de ezel staan. Het licht glijdt er langzaam van weg, terwijl uit de hoeken van de zolder de duisternis naderbij komt. Carel merkt het niet De bijbel ligt opengeslagen op zijn knieën en zijn handen rusten erop. Hij is ver weg; hij toeft met de gedach ten in een gedroomde tuin, waar twee mensen wachten op de zoon die is teruggekeerd. Hij ziet pas weer de nog maar flauwe lichtplek van het dakraam op de nu vrijwel geheel duistere zolder, als hij wordt opgeschrikt doordat er iemand naar boven komt. Hij hoort zijn naam roepen: „Carel!" En nog eens: „Carel, ben je hier?" Het is de stem van Tobias, zijn zwager, die hem is gaan zoeken. Het moet al laat zijn. Ongetwijfeld hebben ze thuis al met de avondboterham zitten wachten. Hij staat op en loopt naar het trapgat, terwijl hij antwoordt: „Ja, hier ben ik." Tobias wacht beneden totdat Carel van de ladder is ge daald. Dan zegt hij: „We werden ongerust; 'we wisten niet waar je gebleven was." Geen vraag: wat deed je hier? Alleen een blik op da bijbel, die hij onder de arm draagt. Dan het verzoek: „Kom straks even bij me praten." Hij wacht niet op een antwoord. Hij laat Carel achter langs naar binnen gaan en loopt zelf door naar de pastorie. Carel vindt in het achterhuis de familie nog rondom de tafel. Met één blik ziet hij, dat het avondeten al is gedaan. Alleen op zijn plaats ligt nog een stapel boterhammen. Een paar schijven spek liggen ernaast. Hij zegt: „Hier ben ik, het is laat geworden." Meer niet Het is ook niet nodig. Niemand vraagt een nadere uitleg. Het lijkt wel of het is afgesproken om niets te vragen. Want zelfs de jongs ten houden hun mondjes en kijken een beetje schuw naar die grote, donkere broer, die het zware boek, waaruit vader altijd voorleest, op de kast zet en dan bij hen aan tafel schuift. Zwijgend en in zichzelf gekeerd want zijn denken houdt zich nog bezig met de geschiedenis van Tobias eet hij zijn brood. Als hij van tafel is opgestaan, gaat hij naar de woonkamer, waar in het wiegje Aeltje slaapt. Even kijkt hij stil op het kind neer. Dan buigt hij zich voorover en kust het voorzichtig op het hoofdje... Wordt vervolgd haal!' e zijn toch wel gestompt. LONDEN In het Londen- se Hammer- eind af- 9FIS smith-zieken- huis zal bin nenkort een automaat in werking (Van c e radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO heeft zijn programma voor maandag, Hilversum III. belangrijk gewijzgd. De uitzending A'dam '66" (1112 uur) wordt vervan gen door een programma met toppers uit 1966. Tussen 2 en 3 uur komt inplaats van „Even draaien" een jazz-programma Lex Lammen en de uitzending „Klik" (34 uur) vervalt eveneens. uur zullen nu Nederlandse lichte platen worden gedraaid. worden gesteld die in een half uur tijd veertien verschillende bloedproeven kan nemen. Het stellen van een diagnose wordt hierdoor versneld. Ook het ver blijf van de patiënt in het zieken huis wordt hierdoor bekort met ge middeld twaalf en een halve dag. Het apparaat kost 350.000 gulden. Tevens zal het instrument de ge gevens van 35.000 patiënten in zyn geheugen kunnen opslaan. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Mag ik alsjeblieft deze fles hebben?" vraagt Stik- keltje. Maar de tovenaar schudt van nee. „Je krijgt hem alleen, als jullie me hier in de zaal drie on zichtbare dingen brengen, i die er toch zijn! Goeie morgen!" En dan staat hij op; het gesprek is blijk baar uit! „Kijk, de deuren gaan vanzelf weer, net 1 als straks" zegt Bruunke. Maar Stikkeltje let er niet .op. Hij herhaalt maai steeds „Drie onzichtbare dingen, die er toch zijn!'... Nu lopen ze weer buiten, ,,'t Wordt niks, Bruunke, die vinden we nooit" zegt Stikkeltje mismoedig. „Maar we moe ten: denk eens aan die arme Jasper" herinnert Bruunke hem

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11