T ienduizenden zoeken baat bij natuurgenezers Beernink stemt geheel j in met memorandum Nieuw kabinet moet uitgaven verdelen ZWENDEL MET CEREMONIEEL De Quay stelt christelijke bond achter PvdA: Zijlstra nam program niet serieus NIEUWE LEIDSE COURANT Maar met de huidige gang van zaken kan niemand tevreden zijn. De over heid niet, de goed willende „natuur genezers" niet, de mensen die iets van hen verwachten niet. Herhaalde- Twyla Tharp in Pulchri DEN HAAG Als verrassing is uit New York „uit de lucht komen vallen" de Amerikaanse danseres Twyla Tharp, die een jaar of drie geleden ook in ons land was als soliste in de Paul Taylor Dance Company. Donderdagavond trad zij met Marga ret Jenkins en Sara Rudner op in Pul chri met een programma dat niet zo zeer met dans dan wel met beweging had te maken. Twyla Tharp wil beweging terug brengen tot de allereenvoudigste vor men, tot vlakken en lijnen, en er dan iets mee doen. Muziek komt daar niet Voor de pauze was dat aardig in Re-Moves: het niet iets laten zien 'met behulp van beweging maar die bewe ging zelf iets laten doen, laten personi fiëren tot als het ware een partner van degenen die beweegt en op deze manier die beweging „een eigen leven doen leiden" is een niet gemakkelijk aanvaardbare maar fascinerende spel-dimensie. Na de pauze was dat helaas anders. De drie danseressen-speelsters wilden met hun beweging toestanden uitdruk ken, die waren geïnspireerd op folklo re van de Indianen van Noord-Mexico. In die uitdrukking was tekort aan zeg gingskracht. Twyla Tharp gebruikt geen toneel of decor, zij werkt met haar groepje in een open ruimte waaromheen het pu bliek zit. Enige toeschouwers, die heel argeloos waren gaan zitten op een rij tje wat apart staande stoeltjes, kwa men in de pauze tot de ontdekking dat zij tijdens Re-Moves hadden ge diend als levend decor. HANS W. LEDEBOER WINKEL Twee kostbare stam- boekpaarden zijn gisteren in Winkel losgebroken en een dijk opgerend. De dieren kwamen daar frontaal in botsing met een busje. De paarden moesten ter plaatse worden afgemaakt. Zij hadden een waarde van tiendui zend gulden. De inzittenden van het busje liepen lichte verwondingen op. Er zijn bijvoorbeeld de media mieke genezers, die spiritisme ge combineerd hebben met een soort religie-van-eigen-huize. Zij geven hun praktijken een godsdienstig tintje en noemen zich wel „geeste lijke genezers". Sommigen hebben een kring van volgelingen om zich heen verza meld en houden regelmatig „wij dingsdiensten", vaak met overda dig ceremonieel zoals trance-predi- king, brandende kaarsen, wierook, orgelmuziek. In de ban Het aantal van deze occulte krin gen moet in de honderden lopen. Alleen in Den Haag zijn er tiental len. Niet alle zijn even onschuldig. De volgelingen zijn te goeder trouw; ze zijn volkomen overtuigd, ja vaak in de ban van het me dium, maar dat leidt juist vaak tot bedenkelijke praktijken. De schrijver noemt een geval van een mediumgenezer in de om geving van Dordrecht. Deze man raadde, overigens te goeder trouw, een patiënt met maagklachten aan niet naar een arts te gaan „omdat u dan beslist geopereerd moet wor- Dit advies werd „in trance" gege ven. Vijf weken later moest de pa tiënt met een hevige maagbloeding in een Rotterdams ziekenhuis wor den opgenomen, waar nog net op tijd operatief kon worden ingegre pen. De praktijken van deze gene zer, geen zwendelaar, waren niette min levensgevaarlijk in de letter lijke zin van het woord. Fijne neus Duidelijk oplichterij vormen evenwel de activiteiten van de lie den, die een fijne neus hebben voor de behoefte aan mystiek bij alle lagen der bevolking, die zij in klinkende munt weten om te zet ten door „op bestelling" in contact te treden met „gene zijde" en van daar de boodschappen ontvangen, die de patiënt tot roerende dank baarheid stemmen. Zo'n „weldoener" is een zich hel derziend en genezend medium noe mende Rotterdammer, in Amersfoort en omstreken welbe kend, ook bij de politie. Deze heer geeft zich beurtelings uit voor privé-detective, opsporingsambte naar van de Rotterdamse recher che voor verdovende middelen, vio list bij de radio-omroep, parag- gnost, psychometrist, magnetiseur en medium. Hij beschikt over een artistiek uiterlijk en een verbazingwekken de bespraaktheid. Die eigenschap pen blijken veel indruk te maken. In zijn licht gekleurde Ameri kaanse wagen bezoekt deze gesoig neerde heer in het Gooi, Soest. Amersfoort en omstreken weke lijks tientallen patiënten, vooral al leenwonende dames. 0 Belgen: liever tv dan baden BRUSSELIn België is bij een bevol-1 kingsonderzoek in verband met gege vens over het betalen van kijkgelden een nare waarheid aan het licht geko-1 men. nl. dat 61 pet van de gezinnen een televisietoestel bezit en slechts 261 pet een bad of douehe. Daarvan is men zodanig geschrok ken, dat er iets „aan gedaan" zal wor den. De vereniging Keuken en Sanitair heeft een studiedag uitgeschreven wel ke gewijd wordt aan „de hygiënische problemen in België", want men vindt dat de Belgische gezinnen die liever tv kijken dan baden, achteraan komen in de moderne tijd. DEN HAAG CHU-fractie- leider mr. Beernink laat de infor mateur weten, dat hij zich met de beschouwingen in het memoran dum vrijwel geheel kan verenigen. Hij acht het geheel in overeen stemming met de c.h. opvattingen, dat het kabinetsprogram zich tot de hoofdlijnen zal beperken. Wel is het gewenst over die hoofd lijnen goede afspraken te maken. Dit 1 geldt onder meer de globale verdeling van de ruimte, beschikbaar voor stij- 1 ging van de rijksuitgaven. Op dit punt wijkt mr. Beernink dus af van de informateur, die de ruimteverdeling aan het nieuwe kabinet wil overlaten. Wat de overheidsfinanciën betreft zegt mr. Beernink, dat tariefscorrectie met het oog op het ongedaan maken van het progressie-effect voorzover dit voortvloeit uit louter inflatoire kosten- en prijsstijgingen hem ge boden lijkt. Lonen Over de vorm van de loonpolitiek zal het nieuwe kabinet zich op korte termijn in verbinding moeten stellen met het bedrijfsleven. Alle inkomens groepen zullen een evenredige bij drage moeten geven tot herstel van het noodzakelijke evenwicht. Om het huidige kiesstelsel van even redige vertegenwoordiging nog eens op zijn waarde te toetsen en het te vergelijken met andere stelsels, is in stelling van een staatscommissie in derdaad het meest voor de hand lig- Voor de overige beleidspunten ver wijst mr. Beernink naar het c.h. ver kiezingsprogram. Mocht de CHU tot deelneming aan het kabinet worden geroepen, dan behoudt mr. Beernink zich het recht voor dit program nog eens met de formateur door te nemen. Het komt hem thans weinig opportuun voor hieruit enige speciale punten te lichten. Vier punten Over de vier centrale punten van de informateur schrijft mr. Beernink: a. Ik ben bereid in positieve zin aan een wijziging van de structuur en de rechtsvorm van de onderneming mede te werken. Het SER-rapport zou ik daarbij uiteraard willen afwachten. b. Met het regeringsvoorstel om trent de uitvoering van de Mijnwet continentaal plat, waarin de gedachten van oud-minister Andriessen zijn neer gelegd. kan ik mij verenigen. c. Het al of niet deelnemen van de Staat in het particuliere bedrijfsleven is voor mij een kwestie van doelmatig- en algemeen belang. d. Aan een betere regeling van de grondwerving ten bate van de volks huisvesting wil ik meewerken. Biesheuvel Mr. Biesheuvel: eerst betere werkgelegen heid (Van onze parlementsredactie) voor 1968 geen verandering in al gemene zin van de belastingtarieven wenselijk is. De mogelijkheid van ver dere uitgavenstijgingen in het komen de jaar is daardoor ten zeerste be perkt. Mr. Biesheuvel Wil prof. Zijlstra wel toegeven, dat tijdens de formatiebe sprekingen geen concrete verdeling van de rijksuitgaven over de verschil lende departementen moet worden na gestreefd. Maar wel is hij (met andere fractie leiders) van oordeel, dat de ruimtever deling niet zomaar aan het volgend kabinet moet worden overgelaten, zo als prof. Zijlstra wil. Inspraak van de fractie inzake de hoofdlijnen van het uitgavenbeleid voor de volgende ja ren acht hij tijdens de formatiebe sprekingen gewenst, evenals „enig in zicht" in de onderlinge verdeling van de uitgaven over de departementen. In het ader van de bestudering van ons kiesstelsel zou volgens mr. Bies heuvel aandacht kunnen worden ge schonken aan de vraag of aan het stel sel van evenredige vertegenwoordiging zodanige gebreken kleven, dat tot wij ziging van dit stelsel zou moeten wor den overgegaan. Voor wat de overige beleidsproble men betreft verwijst mr. Biesheuvel naar het a.r. verkiezingsprogram, dat de nadruk legt op de behoeften van de sociaal-economische zwakkeren (werknemers en zelfstandigen) en op de ontwikkelingshulp. In zijn antwoord op de vier punten pleit mr. Biesheuvel voor verdere uit bouw van het instituut van de onder nemingsraden, waar door aan de werk nemers bij dreigend collectief ontslag en verplaatsing van de onderneming mede een stem kan worden toegekend. De versterking van de arbeidsrech telijke positie van de werknemers in en ten opzichte van de onderneming acht de a.r.-fractieleider „een zaak van beslissende betekenis voor het komen de kabinetsbeleid". Olie en gas Met de olie- en gasmaatregelen van minister Bakker kan hij (uiter- aard) geheel instemmen. Staatsdeel neming of het afstoten daarvan moet zijns inziens slechts worden bevorderd als duidelijke motieven van algemeen belang daartoe aanleiding geven. Wat de grondpolitiek betreft bepleit mr. Biesheuvel: spoedige totstandko- Fractieberaad VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 ming van de Wet op de ruimtelijke ordening, redelijke schadevergoeding bij onteigening in het algemeen (waar bij de werkelijke waarheid in aanmer king moet worden genomen,) het in beginsel fiscaal belasten van overmati ge winsten uit grondbezit of grond- speculatie. KVP-fractieleider drs. Schmelzer meent, dat alles in het werk dient te worden gesteld om minder urgente overheidsuitgaven te matigen of t* beëindigen. Dit om „een maximale kans te hebben dat ter vervulling van wezenlijke overheidstaken niet op nieuw verhoging van belastingtarieven noodzakelijk zal blijken". Drs. Schmelzer acht het voorts zeer gewenst, dat een neutralisatie van het progressie-effect tot stand komt, voor al gelet op de positie van de laagste en middelste inkomensgroepen. Inzicht van de fracties bij de for matie in de verdeling van de totale uitgavenstijging acht drs. Schmelzer evenals de andere fractievoorzitters toch wel gewenst. Behalve een staatscommissie voor het kiesstelsel wil de KVP-fractie leider ook een onderzoek naar het functioneren van onze staatsinstellin gen. Voor de overige relevante be leidspunten verwijst hij naar het ver kiezingsprogram van zijn partij. Zijn antwoord op de vier genoemde punten stemt in grote trekken overeen met dat van de heren Beernink en Biesheuvel. Hij bepleit echter met zo veel woorden het betrekken van de werknemers bij de samenstelling van de raden van commissarissen, al bezigt hij niet het woord „werknemerscom missarissen". Gaudeamusprij s voor Brits duo UTRECHT Het vijfde internatio nale concours voor vertolkers van mu ziek van onze tijd, georganiseerd door de stichting Gaudeamus en het Utrechts conservatorium, is gewonnen door het Engelse pianoduo Joan Ryall en June Clark. Na afloop van het slotconcert, dat de vijf prijswinnaars gaven in het ge bouw voor kunsten en wetenschappen overhandigde dr. J. Huisker het duo een bedrag van 3000 beschikbaar gesteld door de Fondation Européenne de la Culture. Van de Stichting Neder landse Muziekbelangen ontvingen zij een premie van 1000. De tweede prijs 1500) ging naar de Roemeense klarinettist Aurelian Oc- tav Popa, de derde 1000) naar de Zwitserse fluitist Francois Perret, de vierde 750) naar de Duitse cellist Othello Liesmann en de vijfde 375) naar de Amerikaanse pianist Mayne Miller. a.r. belangrijk (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Per week laten zich in ons land even veel mensen door niet-medische genezers behandelen als een huisarts er per jaar behandelt. Anders gezegd: zeven procent van de mensen zoekt het niet bij de dokter, maar bij de „natuurgenezer". De indruk bestaat, harde cijfers zijn helaas niet voorhanden, dat het aantal toe neemt. Nu even daargelaten of het zo snel gaat als de in Hilversum zetelende NWP (Ned. Werk groep van Praktizerende gene zers) wil doen geloven: een half jaar geleden sprak zij van (80.000 en nu al van 200.000 mensen per week, een feit is dat er in ons land uitzonderlijk grote belang stelling voor niet-medische ge nezers bestaat. Wettelijk zijn al die natuurgenezers, of hoe men ze anders wil noemen, de goede (er bestaat nog steeds geen gefundeerd inzicht over de resulta ten van hun praktijken) zowel als de kwade (hier zijn allerlei mogelijkhe den voor bedriegerijen) in overtre ding. Want onze wetgeving behoudt het recht om de geneeskunst uit te oefenen uitsluitend voor aan de uni versitair geschoolde arts. Ieder ander die dit doet is strafbaar. WET L IT 1865 Die wet is nog van Thorbecke en da teert uit 1865. Zij bedoelde het pu bliek te beschermen en de grootst mogelijk waarborgen te scheppen tot een zo verantwoord mogelijke me dische behandeling. Nog steeds wil het overgrote deel van de medische stand dit principe tot uitgangspunt nemen. Er is echter de praktijk die zegt dat desondanks hele volksstammen de ge nezing van hun kwalen bij anderen dan artsen zoeken. Men zal zeggen: waarom treden politie en justitie dan niet harder op? Inder- daad lopen deze instanties hier niet hard voor, maar het is hun eigenlijk niet kwalijk te nemen omdat vervol ging een hachelijke zaak betekent. Want heeft men een aanklacht met veel moeite rond, en komt de zaak voor de kantonrechter, dan kan de verdachte doorgaans zoveel getuigen a décharge laten opdraven (allemaal patiënten die zeggen veel baat bij zijn behandeling gevonden te heb ben) dat er slechts een lichte of een voorwaardelijke veroordeling kan volgen. BAAS OVER JEZELF Bovendien is liet zo, dat in ons land niemand bij ziekte verplicht kan worden zich onder behandeling te stellen. „Men is baas over eigen li chaam", is de opinie van vele mensen. Zelfs poging tot zelfmoord is bij ons in tegenstelling met andere landen niet strafbaar. Wie dus naar een niet-medicus gaat han delt, voor wat hemzelf betreft, ge heel voor eigen verantwoording. lijk is daarop in de Kamer al gewe zen maar feitelijk is er de afgelopen eeuw niets veranderd. Behalve dan, dat in 1965 een commis sie „ter bestudering van het vraagstuk van het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst" is in gesteld. Deze vergadert eens in de twee maanden. Naar onze indruk is ze er vooralsnog niet „uit". Twee stromingen tekenen zich af. In de eerste plaats is er het standpunt van de meerderheid der artsen, die ook nu nog voor onverkorte handha ving van Thorbecke's oude wet zijn. Hun verantwoordelijkheid als arts gedoogt niet anders, zeggen zij. In de tweede plaats is er de niet on aanzienlijke groep, onder wie zich inderdaad ook wel artsen bevinden, die een genuanceerder standpunt in nemen. Zij willen een aantal eisen doorvoeren, die een scherpe afbake ning van het werkterrein der niet-of- ficiële genezers tot gevolg moeten hebben. Een en ander bekrachtigd door strafbepalingen. Dit alles ter bescherming van de patiënt. Verwezenlijking hiervan betekent in de praktijk een gedeeltelijke door breking van het artsenmonopolie, dat de uitoefening van niet-medische ge neeskunst over de hele linie ver biedt. Een zaak waarvoor ook de overheid huiverig zal zijn, mede van wege het ontbreken van enige be trouwbare maatstaf. Over de ge volgen van niet-medische hulp is na melijk zeer weinig bekend. Een breed onderzoek in deze richting is hoe moeilijk en tijdrovend dit ook moge zijn nog nimmer in gesteld. mvpORDEDIIIMG Intussen heeft de in de aanhef genoem de Nederlandse Werkgroep van Prak tizerende genezers NWP, door de nood gedwongen, terwille van het maatschappelijke en (uiteraard) het eigen belang dan maar in eigen be> heer enige ordening in de toepassing der niet-medische geneeskunst wil len brengen. De bij haar aangesloten genezers zijn gebonden aan een aantal voorschrif ten, zoals: geen patiënt behandelen die niet vooraf een arts heeft geraad pleegd, geen spiritistische of andere occulte experimenten met patiënten, geen aardstraalafschermingsappara- ten verkopen of er mee werken, be paalde ziekten niet behandelen, om nu maar enkele voorbeelden te noe- De NWP stelde een commissie van on derzoek naar bekwaamheid in, een NWP-genezersdiploma, een tuchtcol lege, een behandelingskaart voor pa tiënten. Dat deze organisatie te goe der trouw is zou kunnen blijken uit het opnemen van haar afgevaardig de (één vindt de NWP overigens beslist te weinig) in de staatscommis sie, maar haar ordenende activitei ten kunnen weinig meer dan schrale noodmaatregelen worden genoemd, al was het alleen maar omdat het lidmaatschap van haar organisatie niet verplicht is en zij dus geen doel treffende sancties kan toepassen. VRIJWILLIG Alles geschiedt op basis van vrijwillig heid. Van het lidmaatschap af tot de inspectie toe (in een oproep om N.W.P-inspecteurs heet het: „desge wenst kan een bescheiden honorari um worden overeengekomen"). Bovendien: met de beste wil van de wereld kan men deze organisatie niet, die de zg. natuurgeneeswijze propageert, onpartijdig noemen. Wie de volgende tirade leest uit de folder „Wat is en doet de NWP?" zal niet anders kunnen dan dit beamen. Het heet daar: „Naast de officiële ge neeskunde die door artsen wordt toegepast met overwegend chemische middelen, chirurgische ingrepen, bestralingen en andere ingrijpende maatregelen bestaat er ook een meer harmonische, natuurlijke ge neeskunst, die overwegend wordt uit geoefend door zogenaamde praktize rende genezers als kruidkundigen, magnetiseurs, homoeopathen, cho- en yoga-therapeuten. HARMONISCH Deze genezers bedienen zich uitslui tend van harmonische geneesmetho den en -middelen: hun geneeswijzen zijn van natuurlijke aard en leiden nimmer tot fatale of storende neven werkingen in het menselijk li chaam". Enzovoorts. Daar kunnen de heren doktoren het dan mee doen. Het moge duidelijk zijn dat er dringend een aanvulling op de Wet uitoefening geneeskunst moet komen. Daar zijn velen het gloeiend over eens. Alleen de wijze waarop is „het" punt. De staatscommissie zal daar straks iets zinnigs over moeten gaan zeggen. Hopelijk is het binnen afzienbare tijd zover. Want dat er eindelijk mogelijkheden tot ingrijpen moeten komen, daar waar de niet-officiële genezers wezenlijk schade en gevaar op leveren, is bepaald géén zaak die tot de vrome wensen mag) gaan behoren. ARP-fractieleider mr. Biesheuvel is van mening, dat het komend kabinet i hoge prioriteit zal moeten geven aani structurele verbetering van de werk gelegenheid. Voorts is hij met de in-j formateur van oordeel, dat althans j Argeloze patiënten lopen erin HILVERSUM Welke gevaren een argeloze patiënt be dreigen, die zich in het hem onbekende wereldje van niet- medische genezers waagt, maakt de directeur van de NWP, de heer K. T. van der Plaats, duidelijk in het tijdschrift Lichaam en Geest. In het jongste nummer citeert hij het een en ander uit het informatiemateriaal, dat de NWP door systematisch on derzoek in de loop der jaren bijeen heeft weten te brengen. „Kruishout" Vaak vergezelt hem een elegante jonge vrouw, die hem assisteert bij het hanteren van het zogenaam de kruishout, waarmee „boodschap pen uit de geestenwereld worden opgevangen". Mocht een nieuwe patiënt wat sceptisch staan tegenover zijn ver halen van verrichte wondergenczin- gen, dan zwaait hij met een impo nerende legitimatiekaart, waarop zijn foto. afgegeven door een „fe deratie van paranormale gene zers". met zetel de Viottastraat in Amsterdam. Deze man rekent voor zijn diensten als regel 400 per maand. Als een patiënt na enke* le maanden betalen begint te twijfelen aan de redelijkheid van dit bedrag, dan gaat het me dium zo nodig „in trance" en komt er via het kruishout prompt van gene zijde door: ..Voor het goede dat broeder doet. wordt nog veel te weinig betaald". Duizenden Twee Bussumse dames raakten zo in de zomer van 1966 respec tievelijk 600 en 1.200 kwijt. Een winkelier in dezelfde plaats enige duizenden guldens. Van een Hilversumse dame leende bedoelde „genezer" f 500 maar vergat terugbetaling. Van een ander in Hilversum wist hij „voor de aankoop van een viool" drie mille los te praten. Voorts kocht hij in deze plaats een kostuum zonder betaling en in Baam wist hij de echtgenoot van een zware reuma-patiënte te bewegen hem twee mille te over handigen „voor de aanschaffing van een auto", want: „anders kon hij niet meer komen..." Helaas, zo zegt de NWP, staat dit geval niet op zichzelf. In de dossiers van deze organisatie be rusten zeer veel navrante gege vens over zwendelaars, die zich als genezer presenteren. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van pro testants-christelijke beroepsgoede- renvervoerders is zeer ontstemd over het beleid van prof. De Quay als demissionair minister van ver keer en waterstaat. De minister weigert aan de bond een derde zetel toe te wijzen in het be stuur van de Nederlandse internatio nale wegvervoersorganisatie. De PCB ziet hierin discriminatie van de chris telijke organisatie, en men had dat van iemand als prof. De Quay niet verwacht. Het NlWO-bestuur telt twaalf on dernemers. Een zetel kwam vrij door opheffing van de afdeling goederen vervoer van de Bond Bedrijfsautover- keer Nederland. De algemene organi satie NOB telt met vijfduizend leden zes zetels, de KNVTO met 23 leden (capaciteit van 18.000 ton vervoerver- mogen, inclusief Van Gend Loos) twee zetels. Ook de christelijke PCB heeft twee zetels, maar telt tweeduizend leden met een capaciteit van 85.000 ton. De r.k. vervoersorganisatie telt slechts vijf leden en bezet één zetel. De vrij gekomen zetelt komt op grond van de grootte van de bond toe aan de PCB. De NOB kan statutair er geen zetel bijikrijgen omdat hij anders meer dan de helft van het aantal zetels zou be zetten. ..Dictalu ur" Elk jaar moet de minister de leden van het NlWO-bestuur benoemen, maar voor 1967 is dit nog niet ge beurd. Vandaag heeft het Tweede- Kamerlid M. W. Schakel (a.r.) minis ter De Quay vragen gesteld over deze zaak. De PCB vindt dat de handelwijze van de minister riekt naar dictatuur. De heer D. A. J. Sloof, algemeen se- DEN HAAG PvdA-fractie- leider drs. Den Uyl zei gisteravond niet de indruk te hebben, dat in de antwoorden van zijn collega's minder naar verkiezingsprograms is verwezen dan in zijn eigen ant woord. „De verwijzing naar ons program was juist, omdat een ver kiezingsprogram nu eenmaal niet heeft afgedaan na het bekend wor den van de verkiezingsuitslag. Wie de kiezers en de democratie serieus neemt, moet ook de verkiezings programs van de partijen serieus nemen. Dat heeft prof. Zijlstra via zijn memorandum niet gedaan." Het is duidelijk, dat de informateur, door van de vier „uitverkoren" fractie leiders uitsluitsel te vragen over zijn keus en door hun antwoord straks te publiceren, KVP, ARP en CHU wil la ten delen in de politieke verantwoorde lijkheid voor de keus die hij heeft ge- Het zal overigens vooral voor de AR- en KVP-fracties een moeilijke beslissing worden. Zij hebben beide hun linkervleugels, die aan samenwer king met de socialisten verre de voor keur geven. Goedkeuring van de beslis sing-Zijlstra zou bij een niet onbelang rijk deel van de eigen aanhang op weerstand kunnen stuiten. Genoemde fracties zullen dit stellig in hun over wegingen betrekken. Een langdurig fractieberaad werd dan ook verwacht. Met name de a.r.-fractie verkeert in een weinig comfortabele positie. Ze kan enerzijds moeilijk haar verkie zingskampioen prof. Zijlstra met zijn keus in de kou laten staan, maar ifloet anderzijds ook terdege rekening hou den met bijvoorbeeld de radicale wensen van de a.r. jongeren, die wei nig moeten hebben van een coalitie met de liberalen. Naar verluid is bij het dagelijks bestuur van de ARJOS een open brief aan de a.r. Kamerfractie in de maak. waarin zonder meer wordt aangedron gen op samenwerking met de socia- Dr. Berghuis Zeer interessant in dit verband is ook het artikel van ARP-voorzitter dr. Berghuis in „Nederlandse Gedachten". Dr. Berghuis noemt het daarin „be- paald onjuist" reeds nu te stellen, dat cretaris van de PCB, noemde de wei- een toekomstige regeringscombinatie gering van de minister, de bepalin- van de drie christelijke partijen met gen van de NTWO-statuten na te de VVD een „opgelegde zaak" zou zijn. komem in strijd met elke goede de- i „Indien het daarop eventueel zou moe- mocratische opvatting. I ten uitlopen, zal daaraan een grondig aftasten van andere combinatie-moge lijkheden vooraf moeten gaan." Is dit „grondig aftasten" door infor mateur Zijlstra geschied? Op die vraag zal vandaag de a.r.-fractie ant woord moeten geven. Naar de uitslag van dit beraad is men in politieke krin gen aanzienlijk nieuwsgieriger dan naar het resultaat van de overige frac tievergaderingen van heden. Prof- Zijlstra heeft gisteravond in zijn woning aan de Bavoylaan nog een langdurig onderhoud gehad met zijn partijgenoot prof. mr. A. M. Donner. rechter bij het Europese Gerechtshof in Luxemburg. Prof. Donner, een be kend staatsrechtsgeleerde, heeft on langs de aandacht getrokken met een rede over ons kiesstelsel. Daarmede zal zijn bezoek aan de informateur wel in verband hebben gestaan. Onderwijzers uiten wensen bij prof. Zijlstra DEN HAAG De Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie heeft haar wensen aan prof. Zijlstra laten weten. In een brief dringt de ANOF er op aan dat bij de kabinetsformatie dui delijke afspraken worden gemaakt over de financiering van dc autonome stijging van de onderwijskosten, over de financiering van urgente verbeterin gen van het onderwijs en over het tot stand komen van een allesomvattende onderwijsplanning. In de nieuwe kabinetsperiode wenst de ANOF spoedige invoering van de derde fase van de leerlingenschaalver- laging bij het GLO, terwijl invoering van de vierde fase wordt voorbereid. Volgens de ANOF moet een ongedeel de driejarige beroepsleiding voor on derwijzers tot stand worden gebracht gezet onderwijs moet de klassebezet ting worden verlaagd bij het u.l.o. en In verband met de wet op het voort- het VGLO. De taak van de hoofden ting worden verlaagd bij het ULO en van scholen moet worden verlicht ASSEN De heer G. M. Lambers, lid van Gedeputeerde Staten van Dren te, heeft een kort geding aangespan* nen tegen de heer G. Dieters uit An- nerveenschekanaal. oud-kringleider van de NSB, die op een persconferen tie van de Boerenpartij beweringen ge daan heert over een NSB-verleden van de heer Lambers. Het proces dient maandag in Assen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9