Kreisauer Kreis zocht contact met geallieerden Hiswa met 600 boten Vergaan van de Mauritssingel blijft raadsel jjog2 dagen personenauto Liefdesbekentenissen teleurstelling een Proefschrift dr. G. van Roon toont aan: DUITS VERZET VEEL STERKER Achter bureau bedreven zij moordenaarswerk Soekarno Vier jaar geëist tegen dienstplichtige die op marechaussee schoot Ontslag voor personeel in naam staatshoofd? DRANKWET 1 NOVEMBER NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Groter dan vori ge jaren zal de twaalfde Hiswa-wa- tersport- en kampeertentoonstelling zijn, die van 10 tot en met 19 maart in de RAI wordt gehouden. Niet min der dan 600 boten (waaronder 325 verschillende typen) worden er geëxposeerd. Ruim dertig daarvan hebben een waterverplaatsing van meer dan 5 ton en het grootste weegt liefst 55 ton! Daarnaast wordt een groot aantal kampeeraccessoires en tenten ten toongesteld. De expositie wordt geopend door demisionaire minister Bakker (econo mische zaken). Volgens de heer G. de Vries Lentsch jr. (voorzitter van de ten toonstellingscommissie) zijn de resul taten van de jachtwerven het afgelo pen jaar nogal meegevallen. De waarde van geëxporteerde boten steeg met bijna 4,5 miljoen gulden. De binnenlandse afzet daarentegen bleef door de verhoogde omzetbe lasting beneden de verwachtingen en vertoonde zelfs een daling. 54' geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zondag 10-17 uur toegang f3.- (Van een onzer redacteuren) A MSTERDAM De Kreisauer Kreis, een van de be langrijkste Duitse verzetsgroepen, had groot vertrou wen in een politieke samenwerking met de westelijke geallieerden. In direkt en indirekt contact met vooraan staande figuren uit Engeland en de Verenigde Staten werd daarop ook voortdurend aangedrongen. Tenslotte werd zelfs om militaire hulp gevraagd voor het uitvoeren van een staatsgreep. Leden van de Kreisauer Kreis reisden en met levensgevaar naar neutrale landen, overhan digden daar memoranda en voerden besprekingen. Zij na men contact op met verzets groepen in de bezette gebieden, onder meer in Nederland, even eens om in nauwe relatie met de geallieerden te komen en een Europese integratie voor te be reiden. Maar de westelijke geallieerden, en met name de Verenigde Staten, hielden vast aan een onvoorwaarde lijke overgave van Duitsland en wei gerden de Kreisauer Kreis elke toe zegging. Beïnvloeding Verzet tegen het nationaal-socialis- me was er in Duitsland al voor 1933, en het rees uit verschillende kringen en groeperingen. Vanaf de posten, die zij bezetten, waarschuwden Duitsers tegen dat nationaal-socialis- Wat was nu de Kreisauer Kreis? Een overkoepelende groepering, die maatschappelijk, politiek en godsdienstig ver van elkaar staande groepen verenigde. Haar wortels lig gen in de periode tijdens en na de eerste wereldoorlog. De groepen, die zich later in de Kreisauer Kreis ver zamelden, werden door stromingen en gebeurtenissen uit die tijd beslis send beïnvloed. De jeugdbeweging, de werkkam pen voor studenten, boeren en arbei ders, het religieuze socialisme van Paul Tillich, het jong-socialisme en de veranderingen die zich, mede door de sociale encyclieken, bij de rooms-katholieken begonnen te vol trekken, betekenden persoonlijke sti mulansen. De gevolgen van de eerste wereld oorlog, de krisisjaren met de massale werkloosheid en de groei van het nationaal-socialisme waren persoon lijke ervaringen. figuren, ontstond in 1940 uit samen werking van graaf Helmuth James von Moltke met graaf Peter Yorck von Wartenburg, die sinds het einde van de jaren dertig gelijkgezinden, onder wie veel jongeren, om zich heen hadden verzameld. De groep-Von Moltke legde naast omverwerping van het nationaal-so- cialistische regime de nadruk op een sociaal-economische en politieke structuurverandering, de groep Yorck vooral op decentralisatie. Bij hen voegden zich andere groe pen zoals socialistische arbeiderslei ders, protestanten en rooms-katholie ken, zowel geestelijken als leken. (Uit veiligheidsoverwegingen werd bij het direkte werk slechts een be perkt aantal personen, die alle groe pen vertegenwoordigden, ingescha keld.) En achter hen stonden wéér anderen.... Naast hun werk in de Kreisauer Kreis hadden alle deelnemers zich ingezet voor hulp aan de door het regime vervolgden. Basis Ontstaan Af A de speelfilm Katusvan het Scorpio"-duo Wim Verstappen en Pim de la Parre, waarin velen en ook wij gelukkige perspectieven zagen voor de Nederlandse film- produktie, is de film liefdes bekentenissen'' toch wel een teleur stelling. Het was blijkbaar de be doeling wederom aan te tonen dat de film geen kapitaalverslindende produktie behoeft te zijn het stok paardje van het duo) en dat men de continuering ook vinden kan met af en toe zomaar een preten tieloos amusementsfilmpje. Of het dan een film moet zijn die druipt van erotiek en ons van scène tot scène moet confronteren met de meest intieme ontmoetingen is dan toch nog een vraag. Mag het camerawerk waardering vragen, dan maaakt deze film nog de indruk van een werk dat haastig en met te weinig zorg is opgebouwd. Natuurlijk, het is een amusements film, en dat houdt in dat je geen al te hoge eisen moet stellen aan de inhoud, doch dit smakeloze produkt valt hierbij dan toch wel onder tafel. Commercieel goed bekeken, hebben de producers populaire figuren, als Ramses Shaffy (hoofdrol). Kitty Cour- bois en Shireen Strooker aangetrok ken en daarbij een titel gekozen die allicht een kassucces verzekert. Het verhaal is dan ook navenant. Ramses speelt voor een schrijver die een boek probeert te schrijven over de erotiek in Nederland (je moet er maar zin in hebben!) maar de grap van het ge heel is, dat hij die dan ook persoon lijk met veel toewijding beoefent en zonder enige moeite (waar hij ergens trots op is) zijn bed. vaak een-per- soons, deelt met een jonge dame. Doch hel wordt onsmakelijk het publiek daarvan steeds te laten mee-genieten. Waar de humor schuilt is ons niet duidelijk. De zgn. harem-scène is een mislukking. Er is maar één aardig deel in de film, waarin de Engelse jonge fotograaf in Nederland komt en logeren wil bij Kitty Courbois, die er een aardig boetiekje op na houdt. Een latere ontmoeting met Shireen Stroo ker in een restaurant is nog het beste deel. Voor het overige is de dialoog mateloos bedroevend en het feit dat deze maar tijdens de opnamen is ge ïmproviseerd, lijkt ons geen excuus om zo iets miserabels te presenteren. Sommige gedeelten werden opgezegd alsof een schoolkind de tafel van tien moest laten horen. „Liefdesbekentenissen" is een hele teleurstelling. We moeten de film grondig afwijzen. H. Steggerda RUSSISCH-CHINEES GRENSINCIDENT MOSKOU In een Russisch blad !s gisteren voor het eerst melding ge maakt van een incident aan de Russisch-Ohinese grens. Het gebeurde op de avond van 10 februari in de grensstad Blagowestjensk. Een grenswacht hier werd beschoten door jonge Chinezen, aldus de Konsomolska- ja Prawda. oude... of jonge... klare is tocli maar le ware! kleine glaasjes, groot genoegen De Kreisauer Kreis behoorde tot het politieke verzet. Ze bracht de groepen die naar haar mening een belangrijke bijdrage aan de opbouw konden leveren bij elkaar de ar beiders en de kerken. In drie bijeenkomsten op Kreisau werd een basis gelegd, waar de groe pen en haar leiders achter stonden. Van de zijde van de arbeiders was dat de vroegere minister en vak bondsleider Leuschner, van de ker ken waren dat bisschoppen als Preysing, Faulhaber, Dietz en Wurm. Het contact met de bisschoppen had ook ten doel de bisschoppen tot een kritischer houding jegens het re gime te bewegen. De invloeden hier van zijn merkbaar in de herderlijke schrijvens van Preysing en, zij het afgezwakt, in de verklaring van de katholieke bisschoppen van septem ber 1943. In de eerste bijeenkomst op Kei- sau (Pinkstren 1942) werd over de noodzaak van een nauwere samen werking tussen kerk en staat en over een hervorming van de opvoeding ge sproken. In de tweede (eind 1942) kwam de opbouw van staat en maat schappij aan de orde (De totalitai re organisatievormen moesten wor den afgebroken en persoonlijke vrijheid en echte gemeenschap zou den de grondslagen van de vernieu wing zijn). De derde bijeenkomst (Pinksteren 1943had tot onderwerp de buiten landse politiek en de bestraffing van de oorlogsmisdadigers. Boetedoening De Kreisauers meenden, dat na de oorlog een ingrijpende structuurver andering noodzakelijk was. De sterk gewijzigde situatie zou zonder twij fel nieuwe eisen stellen. Bovendien had Weimar te veel zwakke plekken vertoond, waardoor de staat zich onvoldoende tegen het nationaal-socialisme had kunnen ver weren. Daarnaast was in de jaren van crisis en werkloosheid de arbei ders groot onreoht ^angedaan. Maar veel belangrijker voor de Kreisauer Kreis was. hoe het Duitse volk dat zich in zo'n groot aantal achter het nazi-bewind had gesteld en in wiens naam zovele wreedheden waren bedreven, innerlijk van dit na tionaal-socialisme kon worden be vrijd. Daartoe diende vooral ook de medewerking van de kerken- Het Duitse volk, aldus de Kreisau ers, zou alleen dan tot boete en in nerlijke vernieuwing bereid zijn als het inzag dat de nationaal-socialis- tische leiders het naar de nederlaag en de chaos hadden gevoerd. De jonge doctor in de letteren C. van Roon, leraar aan het chris telijk lyceum te Delft/Rijswijk. Bij zijn promotie traden als paranim fen op graaf Konrad von Moltke, de jongste zoon van graaf Helmuth James von Moltke en mr. J. Cramer, oud-commissaris van de Koningin in de provincie Drenthe. In hen werd het contact tussen het Neder landse en Duitse verzet gesymboli- Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam promoveerde van daag tot doctor in de letteren de heer G. van Roon, op het proefschrift „Neuordnung im Widerstand, Der Kreisauer Kreis innerhalb der deutschen Widerstandsbewegung" (uit gave R. Oldenbourg, Mün- chen). Promotor was prof. dr. H. Smitskamp. Dr. Van Roon (33) werd geboren te Rotterdam-Delfshaven. Hij door liep het Marnix- gymnasium en studeerde daarna geschiedenis aan de VU. In de zomer van 1961 deed hij zijn doctoraal examen. De nieuwste geschiedenis heeft zijn bijzondere belangstelling en daarin ging hij zich specialiseren. Die nieuwste geschiedenis omvat ook de jongste wereldoorlog en de gang van zaken in Duitsland. Zo kwam hij bij het Duitse verzet. Wie waren zij Een van die verzetsgroepen is de Kreisauer Kreis geweest, een groep waarover nog weinig bekend was. Het beeld van deze groepe ring berustte veelal op mededelin gen van buitenstaanders. En zelfs wat tot op heden door vroegere deelnemers was gepubli ceerd. kwam slechts weinig boven de persoonlijke belevingssfeer uit, geenszins dus een basis om zich een juiste voorstelling te maken. Dr. Van Roon heeft zich uitvoe rig in zijn onderwerp verdiept. Om zich een goed oordeel over het wezen van .de Kreisauer Kreis te kunnen vormen, voerde hij in Duitsland urenlange gesprekken met een 150 perso- Wat hem interesseerde was: Wie waren de Kreisauers en hoe dachten zij, met wie hadden zij ontmoetingen, en hoe kwam het nu, dat zij zo „anders" waren dan velen van hun landgenoten? Lijvig Daarnaast kreeg hij van gra vin Von Moltke de beschikking over het archief van haar man, graaf Helmuth James von Molt ke, tot zijn dood een van de be langrijkste figuren uit de Kreisauer Kreis. Uit al deze gegevens is dit lij vige proefschrift (650 bladzijden, waaronder 100 bladzijden docu menten en registers) ontstaan. Het is een waardevolle bijdrage tot de kennis van het verzet te gen het nazi-regime. Om die re den is het proefschrift ook voor Duitsers van belang. In nevenstaand artikel wordt over de Krausauer Kreis, die een niet-militaire groepering was, geschreven, aan de hand van dr. Van Roons werk en een gesprek, dat een van onze redac teuren met hem voerde. AMSTERDAM Het ver gaan van de kustvaarder Mau ritssingel ruim twee jaar geleden bjj de kust van West- Europa in een druk vaarge- bied is een vreemd gebeuren in de moderne zeescheep vaart. Dit is de officiële uitspraak van de Raad van de scheepvaart na een uit voerig onderzoek naar het geheimzin nig vergaan van dit schip van de rederij P. A. van Es en Co N.V. te Rotterdam. Veel aanknopingspunten had de raad overigens niet. Want het schip is met man en muis ten onder ge gaan op reis van Bayonne naar Ham burg zonder dat men enig vermoe den had. Men weet zelfs niet wanneer de Mauritssingel onder commando van kapitein J. Th. Westenberg en acht opvarenden in de golven is verdwe nen. Er is geen enkel noodsein opge vangen en later heeft men geen stuk je wrakhout gevonden. Geen contact Vermoedelijk heeft de ramp zich voltrokken tijdens een ooster storm met een windkracht 8 tot 9 in sneeuw en regen even ten noorden van de Golf van Biscaye. Op 29 januari 1965 probeerde men vergeefs de Mauritssingel via de ra dio op te roepen. 2 februari had men nog steeds niets gehoord. Toen besloot de rederij de vermissing be kend te maken en een uitgebreide opsporingsaktie te organiseren. De scheepvaart ontving pas 5 februari een spoedbericht naar het vermiste schip uit te zien. De stuurman M. van den Broek was kort voor het vertrek uit Bayon ne van boord gegaan. Hij voelde zich Sijes bij uitspraak van Harster: ziek. Bovendien had zich een sterfge val in zijn familie voorgedaan. Hij was gisteren de enige getuige, die tijdens de zitting werd gehoord. De meest waarschijnlijke reden van de ondergang is, dat de Mauritssingel plotseling is gekapseisd. Mogelijk is er water in het schip gekomen en is het een prooi geworden van de on gunstige golfslag. De raad van de scheepvaart kon niets positiefs concluderen. De la ding mais was goed gestouwd. Mis schien heeft het feit, dat het schip onderbemand was (de stuurman was niet meer aan boord) nog een rol gespeeld. Naar aanleiding van deze myste rieuze ramp stelde de raad de vraag of bij de kustvaart wel ononderbro ken luisterwacht wordt gehouden op de radlotelefbnie-noodfrequentie. Indonesië maakt goede indruk op crediteuren AMSTERDAN De houding van de Indonesische delegatie onder leiding van mr. H. A. Pandelaki heeft gisteren een goede indruk achtergelaten bij de gedelegeerden van de intergouverne mentele conferentie over economische bijstand aan Indonesië, die gisteren in het Amsterdamse Amstel hotel is be gonnen. Tot de onderwerpen die zijn aange roerd behoorde de positie van de Indo nesische betalingsbalans, waarvan de behoeften aan buitenlandse valuta voor dit jaar werden besproken. Vastgesteld werd dat voor directe hulpverlening ten minste ruim 200 mil joen dollar op tafel zal moeten komen. De Wereldbank onderstreepte, dat niet uitsluitend buitenlandse hulp, maar vooral ook het interne streven Indonesië zelf naar economisch herstel moeten bijdragen tot terugkeer van het evenwicht in de verhoudingen. Met name werd de nadruk erop gelegd dat, wil Indonesië weer op gezonde eco nomische basis belanden, het met alle middelen de inflatie onder de knie moet krijgen. Kreisauer Kreis. Arrestaties volgden elkaar toen snel op. De helft van de Kreisauer Kreis werd na zware martelingen en een schijnproces ter dood gebracht. Ande ren kregen lichtere straffen. Een aan tal werd ook niet gevonden, of bleef voor de Gestapo onbekend. In Duitsland is verzet geweest te gen het nazi-regime. Het was, zo con cludeert dr. Van Roon in zijn proefschrift, veel kleiner dan het be hoorde te zijn, maar groter dan tot nu toe was gedacht. En dat Duitse verzet maakte het na de oorlog mo gelijk weer met Duitsland samen te werken, aldus de^ eerste van de veer tien stellingen* die aan zijn proefschrift zijn toegevoegd. (Vervolg van pagina 1) De 62-jarige dr. Wilhelm Har ster was van 1940 tot 1943 bevel hebber van de veiligheidsdienst en de veiligheidspolitie in Neder land. Hem werd medeplichtig heid aan moord op 83.854 joodse landgenoten ten laste gelegd. De 58-jarige Wilhelm Zöpf leidde in Den Haag het beruchte Referat IV B 4. Hij was een verlengstuk var Adolf Eichmann, de schrijftafelmoor denaar aller tijden. In de aanklacht stond dat hij medeplichtig werd ge acht aan de moord op 54.982 Neder landse joden. De 64-jarige Gertrud Slottke werkte als zelfstandig beslissende politiebe ambte in het bureau van Zöpf. Ze be handelde de zogenaamde bijzondere gevallen. Het aantal doden, waar zij mede verantwoordelijk voor wordt gesteld, bedraagt 42.729. Bekentenis Omwenteling De Kreisauer Kreis beschikte niet over een leger. Voor een omwente ling was zij geheel afhankelijk van de militairen. Zij spoorde de militai ren ook aan handelend op te treden. Maar hulp bleef uit, en de Kreisau ers werden op den duur zeer scep tisch ten opzichte van de mogelijk heid een omwenteling te realiseren. Bovendien was het daarvoor ook te laat men had de gunstige momen ten voorbij laten gaan. De oorlogsmisdadigers wilde men voor een rechtbank dagen, niet voor een rechtbank gevormd door de over winnaars, maar voor een internatio nale, bijvoorbeeld het Internationaal Gerechtshof te Den Haag. In januari 1944 werd Von Moltke gearresteerd, omdat hij een relatie voor arrestatie had gewaarschuwd. Toen viel de groepering langzaam uit elkaar. De meerderheid sloot zich aan bij graaf Stauffenberg en steun de diens (mislukte) aanslag op Hitier op 20 juni 1944. Martelingen Op dat moment stond Von Moltke op het punt vrijgelaten te worden. Maar door de verhoren van de deel nemers aan de aanslag, kwam de Gestapo achter het bestaan van de ARNHEM Vier jaar gevan genisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering. Dit eiste gisteren mr. J. H. Bek kering, auditeur bij de Arnhemse krijgsraad, tegen de dienstplich tige soldaat D. Z. (21) uit Zeist, die in de nacht van 22 september op het politiebureau te Zwolle met een pistool geschoten had op de marechaussee I. de Boer waar door deze levensgevaarlijk werd gewond. Dankzij koelbloedig ingrijpen van een kameraad, een zekere Goudkade uit Gouda, die met gevaar voor eigen leven de opgewonden Z. kon ontwape nen en tot bedaren wist te brengen, gebeurden er niet meer ongelukken. Zowel de president van de krijgsraad, mr. K. N. Korteweg, als auditeur en de raadsman majoor Tibben, uitten waardering voor het optreden van Goudkade. die inmiddels is afge zwaaid. Het fatale incident gebeurde op een politiebureau te Zwolle. Z„ Goudkade en drie andere kameraden waren na het avondappel „uitgeknepen" uit de kazerne in 't Harde. Ze namen de laatste trein naar Zwolle. Daar haalden zij een aantal baldadig heden uit (Z. trapte bijvoorbeeld een ruit in van een opticiën) en de politie bracht ze tenslotte naar het bureau. Hier liepen de soldaten vrij rond in de agentenwacht en Z. heeft zich in een onbewaakt ogenblik meester kun nen maken van een geladen pistool dat hij vond in een niet afgesloten kast. Toen twee marechaussees de sol daten kwamen ophalen pleegde Z. zet. Na een kort handgemeen trok Z. plotseling het pistool en schoot De Boer in de borst. Mr. Bekkeing acht poging tot doodslag bewezen. De juridische raadsman, mr. K. Lion jr. bestreed dit en argumenteerde dat hier sprake is van verzet tegen de politie met als gevolg zwaar lichamelijk letsel. Majoor W. G. Tibben, sociaal raadsman, hekelde de houding van de politie en van de marechaussee: er was geen toezicht op de arrestanten. Het pistool lag voor het grijpen. De marechaussee anderzijds was niet inge licht dat Z. over zijn toeren was. Majoor Tibben noemde een derge lijke kortsluiting tussen burger- en mi litaire politie zeer betreurenswaardig. Tenslotte meende de tweede raadsman dat één jaar gevangenisstraf voldoende zou zijn voor deze jongen die volgens de psychiater verminderd toerekeningsvatbaar is. DJAKARTA Het Volkscongres zal op 7 maart een definitief oordcel vel len over het lot van president Soekar no, zo heeft vanmiddag de nieuwe In donesische machthebber, generaal Soe- harto, op een bijeenkomst van de ge westelijke militaire bevelhebbers in Djakarta verklaard. Naar radio-Dja karta meldt, drong de generaal er bij de commandanten op aan alles in het werk te stellen om het uitbreken van onlusten te verhinderen. steeds ontkend geweten te hebben wat er met de mede door haar gedepor teerde joden in kampen als Auschwitz en Sobibor gebeurde. Pas na de oorlog zou ze van de massale vernietigingen hebben gehoord. Harster, die reeds in Nederland ver oordeeld is, zal nu nog zeven jaar in de gevangenis moeten zitten. Zöpf krijgt het volle pond, evenals Slottke, die in de bezettingsjaren de „heks van Westerbork" werd genoemd. Beiden zyn nog niet eerder veroordeeld. Volgens een der officiële Neder landse waarnemers, de heer Ben Sijes, was het, op grond van het aan wezige bewijsmateriaal, niet te ver wachten dat de tot nu toe op vrije voeten geweest zijnde Slottke tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld zou worden. Er werd zelfs rekening ge houden met vrijspraak. „De handtekeningen van Harster, Zöpf en Slottke", aldus de heer Sijeê. „beslisten over leven en dood. Ze be dreven hun moordenaarswerk met de pen, rustig zittend achter hun bureau" Frans Beeren NE wellicht failliet WEERT De rechtbank van Roer mond zal waarschijnlijk op 2 maart het faillissement uitspreken over de trl- cotagefabrleken v/h Frans Beeren en Zn. NV en de handelsonderneming Frans Beeren en Zn. te Weert omdat de bewindvoerders de aanvraag voor surséance van betaling hebben inge trokken. Een DJAKARTA Ge neraal Soeharto, de nieuwe macht hebber in Indo nesië, heeft gis teren gezegd dat president Soe karno mogelijk als constitutio neel staatshoofd zal kunnen aan blijven. Hij ging er in zijn radiotoespraak echter niet ver der op in. Wel zei hij er dat hel de taak van het Volkscongres is definitief oor- ander heeft tot gevolg dat alle bedrijven zullen worden gesloten |H^.,.*a',ldeJra®d en het personeel wordt ontslagen. De Amro-bank verklaarde zich bereid aan vullende kredieten ter beschikking te stellen opdat aan het personeel de rissen en lonen over de wettelijke ontslagperiode kunnen worden uitge- De bewindvoerders zijn tot hun beslissing gekomen, aangezien zij een voortzetting der bedrijven in hun hui dige vorm en onder de huidige omstan digheden in het belang van de credi teuren onverantwoord achten in ver band met de voortdurende verliezen. Pogingen om derden te interesseren zijn tot dusver mislukt. deel te vellen over het lot van de pre sident. In zijn korte toespraak zei Soeharto met een krachtige maar af en toe bewogen stem: „Nu alle uitvoerende macht aan mij is overgedragen, hebben wij de verantwoording voor de toekomst van ons land en moeten wij de ons toever trouwde taak gaan vervullen." De nieuwe leider scheen er de nadruk op te willen leggen dat Soekarno zich heeft geschikt naar de resoluties van het Congres en aan de wensen van het volk heeft voldaan. Deze indruk werd versterkt door het feit dat hij Soekarno nog betitelde als „mandatris van het volkscongres en opperbevelhebber van de strijdkrach ten". titels die de president nu nog slechts min of meer m naam bezit. Soeharto riep de bevolking op de een heid te bewaren, doch hij waarschuw de ook voor de PKI (communistische partij) die nog altijd gevaarlijk blijft. Generaal Soepardjo heeft gisteren voor zijn rechters toegegeven verantwoorde lijk te zijn voor ae moord op de zes generaals tijdens de mislukte commu nistische opstand. GENÈVF Eik land dat zonder ge gronde reden het voorgestelde verdrag tegen de verspreiding van kernwapens weigert te ondertekenen, neemt een ontzettende verantwoordelijkheid op zich. Dit zei gisteren de Britse mi nister van ontwapening, lord Chalfont op de ontwapeningsconferentie te Genève. Zijn opmerking gold vooral West-Duitsland dat het verdrag niet wil ondertekenen uit vrees dat het zijn technologische vooruitgang in de weg zal staan. Lord Chalfont meent dat een derge lijke vrees op slechte gronden berust en niet overtuigend is. Met kracht ver wierp hij de Duitse bezwaren. van de dood schuldige mensen. Zonder de raad zou er geen opstand zijn geweest, aldus Soepardjo. Het Indonesische parlement heeft mét algemene stemmen voorgesteld dat generaal Soeharto waarnemend presi dent wordt tot er volgend jaar bij algemene verkiezingen een nieuwe president wordt gekozen. DEN HAAG De nieuwe drank en horecawet zal 1 november 1967 in werking treden. Het desbetreffende ko ninklijk besluit wordt dezer dagen ge publiceerd. In deze nieuwe wet wordt een eind gemaakt aan het nu bestaan de maximumstelsel. Dit heeft im mers tot ernstige misbruiken ge leid. De bestaande vergunningen kregen soms de waarde van een vermogen. Zij verschaften houders een niet gemotiveerd arbeidsloos inkomen. Tal van ondernemers waren hier van de dupe. Omdat zij geen ver gunning konden krijgen waren ze gedwongen hun bedrijf als „ver vanger" uit te oefenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7