Oecumenische Hulp verliest directeur Computer levert partner Een noord voor vandaag DR. LESLIE E. C.OOKE OVERLEDEN Kanttekening Prof, dr, R, Schippers J ridder Nederl, Leeuw V rijgemaakten willen Convent verlaten „Je kon altijd bij hem binnenlopen Dierkunde-studenten in hokken samengepropt Uw probleenj is het onze.... Al eerder hadden we moeten gaan schrijven over het lijden van onze Heiland. Maar eerlijk gezegd was ik zo gegrepen door het gesprek van Jezus met de Samaritaanse dat ik mé er niet los van kon scheuren. Maar nu bladeren we wat verder in het Johannes-evangelie tot we komen bij het twaalfde hoofdstuk. Daar zien we de Grieken bij Philippus komen en we horen hen zeggen: Wij zouden Jezus willen zien. Wat zit er achter die vraag? Louter nieuwsgierigheid? Of heeft de kerkvader Eusebius gelijk die zei dat ze in opdracht kwamen van de Syrische koning van Edena om Christus uit te nodigen een bezoek aan zijn rijk te brengen? Ik dacht dat de werkelijke achtergrond dieper lag. Dit zijn echte Grieken die hun eigen geloof de rug toegekeerd hebben om de Joodse God te zoeken. Ze zijn naar Jeruzalem gekomen om te aanbidden. Maar de Joodse godsdienst was dood. Zou het niet zijn dat ze gemerkt hebben dat het bidden van Jezus echt is en dat ze met Hem willen praten over het echte geloof? Zeggen wij dat ook niet wel eens net als deze Grieken: Ik wou dat ïk toen geleefd had, dat ik met de discipelen naar Hem had kunnen luisteren. Dan zou ik een veel sterker geloof hebben. Is dat waar? Jezus gaat op de vraag van de Grieken helemaal niet in. Waarom niet? Omdat men niet genoeg heeft aan de historische Jezus. Wij moeten niet Jezus zien met onze aardse ogen, maar wij moeten nieuwe ogen ontvangen. VRIJDAG 24 FEBRUARI We lezen vandaag: Job 28 9-28. De keus gevallen "VIIET dat hij erom had gevraagd, maar de omstandigheden had den ronder meer geleid tot aanwij sing van de heer Zijlstra tot infor mateur voor de samenstelling van ons komende kabinet. Welnu, dan moet men, dunkt ons. die informateur ook enige vrijheid laten in de bepaling van het beleid dat hij in de volvoering van de/.e bezigheid denkt te moeten volgen. Dit laatste temeer indien de gekozen gedragslijn een zeker in beginsel volkomen aanvaardbare is. Waarbij dan komt de opvallende openbaarheid die erbij wordt be tracht; van die openbaarheid zal men, zo is onze indruk, ook bij vol gende formaties niet meer kunnen terugkomen. De gekozen methode is die. waarbij de informateur zelf kort maar hel der zijn kijk geeft op de algemene situatie, met name op economisch gebied, en dan de mening vraagt van de voorzitters der vijf grotere frac ties. Deze methode heeft, zeker op papier, de mogelijkheid in zich van doel treffendheid. Het wordt dan een soort van vergelijkend examen, waar bij allen de kans lopen af te vallen. Dat die kans om af te vallen er in de praktijk alleen inzat voor betzij de PvdA hetzij de VVD, ligt voor de hand; er is tassen deze groepen een onverdraagzaamheid, die de indruk vestigt alsof er in de wereld weinig anders te koop is dan öf het een óf bet ander. nit op de grond van de door hem ontvangen antwoorden, dan menen wij deze voor ons besef óók te mo gen afleiden uit de omstandigheid dat de vertegenwoordiger van de PvdA wat veel naar zijn verkiezings program heeft verwezen. Hij heeft zich, met andere woorden, te gere serveerd opgesteld. Hij wilde zijn verkiezingsprogram laten spreken. Dat is op zichzelf een eerbare hou ding, maar van een informateur kun nen wij ons indenken dat hij, uit gaande van zijn kijk op de situatie In het land, zoekt naar hetgeen te verenigen valt. Een verkiezingspro- Beroepingsiverk NED. HF.RV. KERK Beroepen te Arnhem wijkgem.-Zuid dr. L. G. Wagenaar te Leeuwarden; te Woudenberg (2e pred.pl. - toez.): drs. Iz. Kok te Zegveld. Aangenomen naar Valkenburg (Z.-H.): G. Zonneveld te Kerkwerve-Serooskerke. Bedankt voor Nesderhorst (Geld. - toez.i: J. Vroegindeweij te Goudswaard. Beroepbaarstellingen: ds. L. de Ru, laatstel. pred. bij de Presbvterian Church in Australië. Langeviele 65. Middelburg, tel. 01180-4382; kand. S. A. R. Hardin, Prins Mauritslaan 39. Den Haag; drs. C. v. Evert. Ier. cultuurgesch. v. h. christendom, voordien pred. te Olde- markt, SchimmelpenninckJaan 2, Lochem. tel. 05730-2593. Getuigschrift iop art 18) aan een vrouwelijke kandidaat is uitgereikt na gehouden colloquium aan mej. S. R. C. v. Kespen, Ter Moére 9, Zuidzande (Z.-Vl.). Toegelaten tot evangeliebed.: W. J. Bouw, Oegstgeest; H. A. v. Dorp, Oegst- Sïest; L. A. Roedemaker. Oegstgeest; W. v. Toorn, Gouda GEREF. KERKEN Beroepen te Leimuiden en te Haastrecht: kand. L. D. Th. Steenstra te Lemmer, die geen verdere beroepen meer in over weging kan nemen. Aangenomen naar Nieuwdorp: K. Kramer te Geelong (Australiër Bedankt voor Varsseveld W. M. de I Bakker te Zuidwolde. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Leeuwarden-Huizum: G. j Mulders té Marmerwoude. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Bennekonr. G. Bouw te Eemdijk en M. C. Tanis te Barendrecht; te Noordeloos: G. Bouw te Eemdijk en Rijn: J. ï"ïiïte£ 77! njVred"j£nS^KÏÏs te Afdoen, dezelfde functie als de In de fase van I Beroepen te Alphen a. d. een kabinetsformatie geboden nood-Keuning te Veenendaal. zaak en bereidheid, elkaar op de ba- GEREF. GEMEENTEN sis van een kabinetsprogram te vin den. Waarbij komt. dat ditmaal ook de noodzaak bestond van een formatie die zich in redelijk tempo kan vol trekken. Waarvan immers velen on der ons genoeg hebben is een lang talmen op dit terrein. Wie hier vlug helpt, helpt dubbel. ^IET overigens dat voor ons een samenwerking met de VVD zon der meer voor de hand had gelegen. Er is ook binnen de protestantse partijen, en met name onder tal van jongeren, vraag naar een politiek die vanuit de door het evangelie gewek te bewogenheid opkomt. Of men met de VVD daarmee ver komt. is voor niet weinigen een vraag. Maar dan kan wellicht worden over wogen, dat ook binnen het te vor men kabinet de VVD altijd een min derheid blijft, die wel kan vertragen doch niet tegenhouden en er mis schien juist aan hecht om de indruk weg te nemen alsof het sociale haar onverschillig is. Er is trouwens onder bepaalde jon gere liberalen ook wel iets gaande. Intussen zal de bezetting van het kabinet juist ook op dit punt goede aandacht vragen. ^|ET deze enkele opmerkingen zouden we in dit stadium willen volstaan. Wie liever de PvdA in het kabinet had gezien, zal toch willen bedenken dat bij de verkiezingen die partij een geduchte nederlaag heeft geleden niet voor het eerst bo vendien en dat de VVD wat heeft gewonnen, zij het ook niet zoveel als zij had gedacht te zullen doen. Hij zal bovendien willen bedenken, dat de politiek nu eenmaal dan aan •deze dan aan gene kansen biedt, en voorts dat er in de algemene si tuatie nu eenmaal momenten zijn waarop, al naar hun aard. beter nü eens dezen dan weer genen in aan merking komen. In ons goede land, het moet met leedwezen worden vastgesteld, is in de politiek toch waarlijk de wissel valligheid al groot genoeg. PROF. DFCr' SCHIPPËRS~ Al spoedig maakte hij naam als een Beroepen te Oud-Beijerland: P. Blok tebriljant prediker. Toen in Amsterdam te'vfaarf Billapd-Bath: L. Hu.sman de Wereldraad van Kerken werd ge- Bedank. ?oor Gorkum: A. Hofman te|v,™d- hl' '«retan, "an Zeist. grational Union of Engeland and Wales. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. werd toen in het uitvoerende be- Beroepen te Joure: mej. ds. J. W. stuur gekozen. Zuidema, die dit aannam. In 1955 kreeg hij de leiding over het NEW YORK Na tien dagen bewusteloos geweest te zijn, is in een ziekenhuis in New York overleden dr. Leslie Edward Cooke, de directeur van de Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen van de Wereldraad van Kerken. Sinds 1955 heeft Cooke deze afdeling (Inter Church Aid) geleid. Hij was enkele weken geleden geopereerd aan een hersentumor. De afdeling zal voorlopig geleid wor den door zijn rechterhand dr. Charles Arbuthnot. Daar Cooke tevens een van de algemene secretarissen was, zal de volgende bijeenkomst van het Centraal Comité op Kreta in augustus nu twee nieuwe secretarissen voor algemene za ken moeten benoemen, omdat dr. Paul Verghese besloten heeft zijn functie neer te leggen. Hij wordt rector van een seminarium van zijn kerk in In dia. Cooke. een bijzonder capabele en vriendelijke organisator heeft zijn ei gen persoon nimmer op de voorgrond geschoven. Persoonlijke gegevens over hem zijn moeilijk te vinden. Altijd sprak hij over zijn werk, dat onder zijn leiding, tot een van de meest be kende en gewaardeerde takken van ker kelijke arbeid is geworden. PREDIKER Hij studeerde aan de Universiteit van Manchester theologie en zette zijn doctorale studie voort zowel aan Het Theologisch Seminarium van Chicago, waar hij promoveerde, als aan de Uni versiteit van Toronto. Cooke werd 58 jaar oud. In 1938 werk van de Interkerkelijke Hulpverle- werd hij in een Britse congrationalisti- nin» nmmiito. sche gemeente tot predikant bevestigd, Voorzitter Nationale raad voor maatschappelijk werk treedt af (Van een onzer verslaggeefsters) landse Leeuw. De onderschei- D N HAAG Prof. dr. R Schippers is in verband met zijn aftreden als voorzitter vanl de Nationale raad voor maat-, schappelijk werk benoemd tot ridder in de orde van de Neder- Helft studenten VU is gereformeerd AMSTERDAM Ruim de helft van de studenten van de Vrije Universi teit behoort tot de Gereformeerde Kerken, namelijk 56 procent. Vorig jaar was dat nog 58 procent. Het aan deel van de hervormde studenten is toegenomen van 20 tot 21 procent. Het percentage rooms-katholieke VU-.tudenten en hel percentage Jtu- Ih"" d' kom'nd' «">"a!e .ynodr denten, dat „geen godsdienst" opgaf, voorgesteld, de samenwerking in het steeg allebei van 6 naar 7 procent. Convent van Kerken te verbreken. Ongewijzigd bleven de percentage. Ha«elt wil. dat de Gereformeerde vrijgemaakt-gereformeerde (3) e:: Kerken (vrijgemaakt! hun radio- en chriatelyk-gereformeerde (21 «uden- televisiezendtijd voortaan rechtstreeks ten. Het percentage ..overigen daalde bij het betrokken departement zullen va" na,r 4 aanvragen. Ook voor de technische ver- Totaal waren er per 1 januari 5571 zorging van de uitzendingen zijn wel studenten, waarvan 82 procent man- andere mogelijkheden, dan via het neüjke. CvK. meent de kerkeraad. (Van onze kerkredactie) HASSELT De kerkeraad va gereformeerde kerk (vrijgem In vrijgemaakte kring leven vooral! bezwaren tegen de tv-rubrieken Ken- merk en Opspraak. Daarnaast meent! men, dat uittreding uit het CvK alleen maar winst zou betekenen voor een zuivere presentatie aan het Nedej- landse volk. Onlangs werd nog in het Gerefor meerd Gezinsblad betoogd, dat uittre ding zonder bezwaar kan geschieden.. Immers, de zendtijd wordt volgens del Omroepwet toegewezen aan de kerkge- j nootschappen en er is geen verplich ting tot samenwerking. ding werd gisteren uitgereikt door de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, in een vergadering van de bestuursraad van de raad in het eigen gebouw. !Het bereiken van de zestigjarige leef- tijd enige weken geleden, is voor prof. Schippers, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, reden het voorzit terschap te willen beëindigen. Sinds 1 23 september 1958 gisteren dus zeven en een half jaar vervult hij het. Reorganisatie I Hij zal zijn functie echter pas over j een paar maanden helemaal neerleg- I gen, als de reorganisatie van de 1 Raad tot Nationale raad voor maatschappelijk welzijn een feit is j geworden. (n haar korte toespraak zei minister j Klompé. dat onze tijd ook op j maatschappelijk terrein meer syste- matische aandacht vraagt voor het vraagstuk van de bevordering van het menselijk welzijn. Dat betekent niet aandacht voor systemen, maar het doel blijft het persoonlijk wel zijn, dat moet worden verbeterd, ook| door vermenselijking van de samen- Effectief Uit de reorganisatie tot een Raad voor maatschappelijk welzijn blijkt, zo meende minister Klompé, de wil om ook in de toekomst een zo effectief mogelijk beleid te voeren. ..Ik ben ervan overtuigd, dat dit alles mede mogelijk is geworden door de uitste kende leiding van uw huidige voor zitter." „U hebt in Uw leven steeds een veel zijdige belangstelling aan de dag ge legd. wanneer het ging om de be vordering van het menselijk wel zijn". zei mejuffrouw Klompé tot de scheidende voorzitter. ning als opvolger van Robert Mackie. Wat hij als secretaris reeds bewezen had, bleek toen opnieuw: Cooke niet slechts een groot prediker, maar ook een organisator van formaat. Toch verloor hij nimmer de belangstelling voor de theologie. Zijn vrije avondu ren gebruikte hij voor theologische stu die. Daaruit zijn verschillende boeken gegroeid. DIAK0INAAT Zijn bekendste boeken waren: „Faith, Stakes, and Complains" en „Above Every Name". Cooke wilde zijn diakonale werk nimmer los zien van de kerk en de verkondiging. Op de bijeenkomst van de Pan-Afrikaanse Conferentie van Kerken, zei hij dat men in dit werk zich steeds drie vragen moest stellen: Helpt het werk der kerken zich te scharen aan de juiste kant in het proces van de huidige wereldrevolu tie en de dingen te zien waar het werkelijk om gaat? Is het werk in staat de verkondi ging te onderstrepen van wat verzoe ning is en moet zijn? Werkt het er aan mee het mense lijk leven echt menselijk te maken? GEMEENTE Inter Churth Aid, zei hij in die rede, rechtvaardigt haar bestaan slechts als middel waardoor de Kerk zich als een kerk voor anderen kan manifesteren in liefde voor Hem die de Mens voor andere is. In het laatste jaar drong hij vooral aan op een nieuwe bezinning op de diakonale taak van de plaatselijke ge meenten. Hij wilde het werelddiako- naat van de Wereldraad van Kerken vooral daarin wortel doen schieten. Juist die kérken die in de loop van hun geschiedenis de diaken zagen ver worden tot een liturgische functie, moesten zich er weer op bezinnen hoe ze het diakonaat plaatselijk opnieuw gestalte zouden kunnen geven. Een van de naaste medewerkers van dr. Leslie E. Cooke in Genève was de Nederlander Wim Schot, die daar de financiën beheert van de interkerkelijke hulpverlening. Hij schrijft ons Dr. Leslie Cooke heeft zijn laat ste reis gemaakt. Gistermorgen overleed hij in een New Yorks ziekenhuis waar hij drie operaties heeft ondergaan sedert hij in ok tober daar ziek werd. Elf van zijn meest aktieve jaren heeft hij ge geven aan de Wereldraad van Kerken, als directeur van de grootste afdeling, die van inter kerkelijke hulpverlening. In die tijd is vooral dat deel van de arbeid, dat men werelddienst of werelddiakonaat noemt, zo uit gebreid, dat dit nu het belangrijk ste aspect van het werk is ge worden. Zo zelfs dat Leslie Cooke in zijn toespraak in oktober voor de na tionale christenraad van Amerika, vlak voordat hij ziek werd onge veer het volgende zei: ,.Van nu af aan sedert de wereldconferentie voor Kerk en Samenleving in Genève 1966 is het probleem van de rijke en arme landen de as waarom al ons werk draait." Wij wisten sedert enkele weken dat er geen hoop meer was op herstel, maar het bericht van zijn heengaan heeft ons in Genève toch een schok gegeven. Om het onher roepelijke ervan. Zijn kamer staat leeg. Wij zullen zijn markante kop met de zware zwarte wenkbrau wen en zijn witte haar niet meer zien. Wij zullen niet meer bij hem kunnen binnenlopen, waar hij al tijd beschikbaar was voor advies over het werk voor het bespreken de prijs. van persoonlijke moeilijkheden. Als weinig anderen wist hij het verband in een maar steeds groei ende staf van zijn afdeling te bewaren. Bij hem kwamen ook de controversen terecht die tussen de verschillende kerken bestaan over de methoden van hulpver lening. Hij reisde onvermoeibaar, sprak in vele synodes en schreef belang rijke artikelen om op dit gebied de gezamenlijke inspanning om te vormen tot een veelkleurige wijs heid Gods. Minder bekend buiten Engeland is de tijd van zijn jonge prediker schap waar hij met evangelische preken volle kerken trok. In zijn laatste boek dat handelde over de Philippenzenbrief bespreekt Leslie Cooke de verzen 13 en 14 van hoofdstuk 3: „Broeders ik be schouw niet dat ik het reeds ver kregen heb, maar een ding doe ik vergetende dat wat achter mjj ligt strek ik mij uit naar hetgeen voor mij ligt". Hij zegt daarvan: „Het leven in Christus is niet het vechten voor een ideaal, het is niet een zorgvul dig gebruik van alle middelen voor een laatste wedloop, iedere stap is een stap in dezelfde bran dende verwachting als de voor laatste stap. De prijs geeft het doel aan, maar de prijs is Hij die ons opriep tot de wedloop. Hij die aan het begin was, wacht om ons te begroeten het eind. Hij is de baan en NSA winnaar bij verkiezingen ROTTERDAM Bij de verkiezin gen voor de grondraden van de Neder landse Studentenraad is het Neder lands Studentenakkoord als winnaar uit de bus gekomen met 23 zetels (van de 50). de Studentenvakbeweging be houdt 18 zegels, de Progressive Studen tenorganisatie valt terug van tien op vijf zetels. Het Delfts Studentencorps, Drienerlo en Eindhoven krijgen elk een zetel en als nieuweling doet zijn intrede het pas opgericht Algemeen >n-politiek studentenbelang, ook al •n concurrent van de SVB. Ook aan de Vrije Universiteit ver loor de Studentenvakbeweging stem men; van de 25 zetels bezet zij er thans 8 (vorig jaar 9). De leden van de Progressieve Studenten Organisatie, die dit jaar niet deelnam aan de VU, gaven voor het grootste gedeelte hun stemmen aan de NSA, dat van 11 naar 17 zetels ging. Ongeveer 24.000 studenten stemden mee, dat is reeds veertig procent van het totaal, of iets meer dan verleden jaar. HET WEER I\ EUROPA Londen zw. bew xemburg onbew Ziirlch Genève Schadevergoeding wegens longkanker SAN DIEGO De weduwe van Amerikaanse advocaat Trau, die dr pakjes sigaretten per dag rookte e jci die 59 jaar oud aan longkank(ie is overleden, heeft een schadevergo ding van 30.000 dollar toegewezen g^eJ1 kregen. Trau was een strafpleiter die tie i tot twaalf uur per dag werkte. Bv0 stond voortdurend aan hevige spai l ningen bloot en voerde langzamerharjai zijn sigaretten verbruik op tot drie pal i jes per dag. h. Getuigen-deskundigen voerden aai;er dat mensen meer roken naarmate r 0i onder grote druk leven. PROF. WAGENER KLAAGT NOOD (Van onze onderwqsredactie) UTRECHT „Er bestaat geen school in Nederland, waar onder dergelijke rottige omstandig heden onderwijs moet worden gegeven en waar men er des ondanks nog in slaagt er wat van te maken." Deze klacht uitte gisteren prof. dr. G. Wagener, hoogleraar in de inwendige geneeskunde en de klinische diagnostiek der grote MSTERDAM Wie J-~*- voor een feestje een danspartner nodig heeft of een aardige metgezel(lin) zoekt om samen op vakantie of trektocht te gaan. kan deze thans ook in Ne derland door een com puter laten onderzoe ken. Vandaag zijn in de grote «teden in het Westen van het land 50.000 formulie ren verspreid onder jonge De totaal 128 ingestuurde mensen, voornamelijk stu denten. De jongens en meisjes, in leeftijd va riërend van 17 tot 40 jaar. kunnen deze vragen lijsten. waarop naam. adres, leeftijd en alle an dere gegevens betreffende uiterlijk. levenshouding, hobby's en belangstellin gen moeten worden inge vuld. tegen inschrijfgeld terugsturen naar de on langs in Nederland opge richte dochtermaatschap pij van „Operation Match" in Engeland. gegevens per persoon zul len door een computer worden verwerkt. die voor .de aanvrager de meest geschikte partner uitzoekt. De inzender krijgt een of meer namen inclusief adres thuisge stuurd. Hij zal dan een keu ze kunnen maken uit de hem opgegeven personen, die het meest met zijn ka rakter overeenkomen. De op met zijn door de com- zijn feestavond is verze kerd van succes. duceerd door de 47-jarige Amsterdamse jurist mr. C. J. Schellenbach, heeft tot doel het tot stand brengen van intermense lijke relaties per compu- let is in eerste instantie niet de bedoeling de com puter te laten werken als huwelijksbemiddelaar, of schoon de initiatiefnemers het een prettige bijkkom- tigheid vinden als een één contact door „Opera- stigheid vinden als een tion Match" gelegd tot spontane liefde leidt huisdieren aan de dierengenees- kundige faculteit in Utrecht. HU pleitte in een openbaar college voor aparte financiering van de nood zakelijke nieuwbouw der diergenees kundige faculteit. Er bestaan in de 90 gebouwen, schuurtjes, stallen en an dere bouwsels van deze faculteit aan de Biltstraat letterlijk en figuurlijk beestachtige toestanden. Wetenschappelijke medewerkers moeten werken in" tot kantoorruimte verbouw de paardestallen, tachtig studenten beschikken over één toilet. Op don derdag, „patiëntendag", worden de eerste- en tweedejaars wegens ruimte- 1 gebrek naar huis gestuurd, de labora toriumruimte is volgepropt en het wetenschappelijk werk wordt ernstig belemmerd omdat de staf niet kan worden uitgebreid. Op basis van officiële rapporten zou de staf van de kliniek voor inwendige ziekten bijvoorbeeld 27 mensen moe ten omvatten. Thans zijn er negen, die samengehokt hun werk doen. Prof. Wagener geeft elke ochtend de monstratie-colleges aan gemiddeld tachtig studenten. Vroeger gebeurde dat in groepjes van acht man. Er zijn nu studenten die zo ver af staan, dat ze zelfs niet kunnen horen hoe bijruis aan het hart van een koe klinkt. Een noodoplossing zou zijn een verster kingsapparaat te plaatsen, maar daar voor is weer geen ruimte. De faculteit omvat thans duizend stu denten en een staf van 180 man. Oor spronkelijk dacht men dat de nieuNve faculteit in 1970 gereed zou zijn, maar pas dit jaar wordt de eerste kliniek in gebruik genomen en in 1968 dei tweede. Het begin van de bouw van; een kliniek voor inwendige ziekten (kosten 7 miljoen) is uitgesteld tot er weer gelden beschikbaar zijn. De eivolle praticumruimle voor de praktische vorming in de al gemene bacteriologie. De stu denten hebben zelfs geen ruimte om hun armen vit te slaan, laat staan hun vleugels. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet bi behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Een weduwe met kindere is voor de tweede maal gehuw buiten gemeenschap van goedere; de huwelijkse voorwaarde ,0, stond, dat zij- enkele schilderijen e c een bedrag aan geld bezat. Enke 'h jaren geleden is zij overleden. E a, man had het beheer over haar gel( Thans is ook de man overleden. c Moeten de erfgenamen van d man nu zorgen, dat de bezittinge c van de overleden vrouw in hande van haar erfgenamen komen? Kun ip nen de kinderen van de overlede; s tweede man het aan hun vader toe behorende huis betrekken zonde JJ Antwoord: Niet vermeld wordt c er uit het tweede huwelijk van d vrouw ook kinderen geboren ziji a In dat geval delen deze kinderef® mede in de nalatenschap van overleden vrouw. Wij nemen echte aan, dat er uit het tweede huwelij geen kinderen geboren zijn. In d! geval komt de erfenis der vroui toe aan haar kinderen uit he eerste huwelijk en aan haar tweed' man. De man erfde een kindsdee (maximum een vierde). 1 Aangezien de man na de vroul01 overleed, zijn de erfrechten v man overgegaan op diens kindere (dus samen één kindsdeel x erfenis van de vrouw met maxi mum van een vierde). Wij hebben hierbij aangenome dat de vrouw geen testament haU: gemaakt. Daar de overleden ma het beheer had moeten rechtsverkrijgenden zorgen dat al les in goede staat wordt veranl woord. De verdeling kan in ondei linge overeenstemming geschiede! Men kan daarbij de hulp van ee notaris inroepen. Zijn de kinderet. van de man niet bereid openin van zaken te geven, dan is van een advocaat nodig. Het huis van de overleden ma komt aan diens eigen kinderen to en deze kinderen kunnen daarovefPe beschikken zonder de kinderen vsiy, de vrouw te raadplegen. Vraag: Door een luchtbevochtig( te plaatsen in de huiskamer zo een béter woonklimaat worden ge geschapen, heb ik horen beweren.' Is dit zo? Antwoord: Een luchtbe vochtige is nuttig daar deze de droge kamer lucht vochtiger maakt en dus bete vo klimaat schept. Ook de planten zul len daar voordeel van hebben. Voor ch al in het stookseizoen is dit groot belang vooral bij centrale ver u warming. Bij goed gebruik heeft geen last van beslaande ruiten Trouwens, de ruiten kunnen beslaan als er geen luchtbevochti r ger is, wanneer de temperatuu 0\ sterk daalt, bijvoorbeeld 's nachti

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2