SOCIALISTEN VALLEN AF r j Urker kotter man in storm met vijf vergaan JAMIN Samenwerking met VVD A.r. fractie voor dilemma A rS HARSTER KRIJGT 15 JAAR Congreslid in VS verduisterde 40.000 dollar Lewis is tereciit Auto in sloot, vier doden Verdwenen getuigen 24 februari 1967 47»te jaargang 1 Waagse Courant CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD loofdkanto.or Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Oecumenische Hulp verliest directeur pag. Kernmerk In Duitsland was het verzet tegen de Nazi's veel groter, dan tot nu toe werd aangenomen. Dit is een van de conclusies, die kunnen worden getrokken uit het proefschrift van de heer G. van Roon. Hij promoveerde vandaag tot doctor in de letteren aan de Vrije Universiteit op een proefschrift over de Duitse verzetsgroep de „Kreisauer Kreis". (Zie pagina 7. Netteremis daad in luxe kolder pag. Radio TV Of prof. Zijlstra slaagt in zijn informatie-opdracht, zal voor een deel afhangen van het beraad van de a.r. fractie over de beslissing van de informateur, niet met de PvdA maar met de VVD en de confessionele partijen in zee te gaan. Mr. TOXOPEUS DRS. DEN UYL Zachter t. DE BILT De depressie die ons justeren stormweer bracht is wegge naar de Oostzee. Zij werd ge- olgd door een rug van hoge lucht- )-uk die de wind bij ons verder deed nemen. Deze rug ging tevens ver- zei d van flinke opklaringen, waar- >or de temperatuur in het binnenland lalde tot dicht bij het vriespunt. Een omvangrijke depréssie trekt 'er het noordelijke deel van de At- otische Oceaan oostwaarts, in de chting van Ierland. Zij wordt voor gegaan door een zuidelijke lucht- roming. Hierin trekken enkele fron- le storingen mee, die naar het zich at aanzien, weinig actief zijn. Na het isseren ervan stroomt zachtere lucht is land binnen. DE BILT Meer bewolking met iaatselijk regen. Matige tot krachtige iidelijke wind. Dezelfde temperaturen Is vandaag of iets hogere. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA is gisteren uit de formatie boot gevallen. De informateur prof. Zijlstra heeft aan de hand van de antwoorden van de vijf fractieleiders gemeend te moe ten kiezen voor een kabinet van de drie confessionele par tijen met de VVD. Iets voor zichtiger gezegd: hij is tot de conclusie gekomen, dat de vorming van een confessioneel liberaal kabinet op het ogen blik het meest voor de hand ligt. Deze conclusie heeft prof. Zijlstra gisteravond schriftelijk aan de fractieleiders van KVP, PvdA. VVD, ARP en CHU overhandigd met het verzoek hem hierop in de loop van van daag (eveneens schriftelijk) te antwoorden. In verband düarmee zijn de Kamer fracties van de adspirant-regerings partijen vandaag bijeengekomen om zich over de keuze van de informateur te beraden en hun reactie te formule ren. Zowel de conclusie van prof. Zijlstra als de antwoorden daarop zou den tegen de avond worden gepubli- P VD A NIET In tegenstelling tot de mededeling van de informateur verklaarde PvdA-fractieleider drs. Den Uyl gister avond, dat van hem geen antwoord was gevraagd. Hij zag dan ook geen aanleiding zijn fractie bijeen te roe pen. Deze verklaring maakte een eind aan alle onzekerheid over de vraag of de socialisten nu wel of niet uit de boot waren gevallen. ___'t is niet helemaal duidelijk op welke gronden de informateur de PvdA heeft laten afvallen. De antwoor den van de vijf fractieleiders op het memorandum boden hem zo op het eerste gezicht niet voldoende houvast. Vermoedelijk heeft prof. Zijlstra zich bij zijn keus laten leiden door de over weging, dat de PvdA-fractievoorzitter niet rechtstreeks heeft willen antwoor den op de vier centrale punten (rechtsvorm onderneming, olie- en gaswinning, staatsdeelneming in parti culiere bedrijven en grondpolitiek), doch terzake meende te moeten volstaan met een verwijzing naai het PvdA-verkiezingsprogram. Dit program brengt over de vier pun ten denkbeelden naar voren, die over duidelijk afwijken van die der drie christelijke partijen en de VVD. Hun opvattingen over genoemde punten lo pen zeker niet in alle opzichten paral lel, maar vormen toch wel een basis voor een compromis. Met de PvdA is, voorzover ze aan haar verkiezingspro gram vasthoudt, een dergelijk compro mis niet mogelijk. Zo althans moet prof. Zijlstra hebben geredeneerd. Een ZWARE WESTERSTORM, met plaatselijk windkracht 12, heeft een groot deel van Europa bijna 24 uur lang gegeseld. Tal van schepen raakten in moeilijkheden op de Noordzee en ook te land werd grote schade aangericht. In het Molengat (ten noorden van Den Helder) wordt de Urker kotter UK-223 met vijf man aan boord sinds gistermiddag twaalf uur vermist. Men neemt aan dat het scheepje met man en muis in een vliegende storm is ver gaan. De UK-128 en de UK-242, die voor en achter deze kotter voeren, zijn tenminste in de loop van de avond veilig in de haven van Urk aangeko- Gisteravond spoelde een boei van de vermiste kotter aan op het strand bij De Koog (Texel). Ook zijn een deel van een stuurhut en een paar redding- vlotten gevonden. Deze voorwerpen droegen geen herkenningstekenen. De schepen waren onderweg van de visgronden naar de thuishaven. De schipper van de UK-128 had op het moment dat hij het Molengat binnen voer naar zijn collega van de 223 ge seind dat het bar slecht weer was. Hierop kreeg hij geen antwoord. Reddingsactie Onmiddellijk werd een reddings actie ingezet. Een Grumman Tracker van de Marineluchtvaartdienst steeg op van Ypenburg en vanuit Den Hel der voer de reddingboot Prins Hendrik uit. Tot vanmorgen was nog geen spoor van het schip en zijn beman ningsleden gevonden. De opvarenden zijn: schipper J. Zwaan (24). pas gehuwd, stuurman T. Roomkes (46), weduwnaar, A. Room- kes (20), ongehuwd. A. Lievaart (23), ongehuwd en K. Kaptein (16). De UK-223 (Maartje) meet 49 ton en is eigendom van rederij C. en J. Zwaan in Urk. Gezonken Op de Waal even boven de spoor brug te Zaltbommel is gisteren het 663 ton metende motorschip Sleeswijk Holstein uit Hamburg midden in het vaarwater gezonken. De opvarenden, de schipper en zijn knecht, konden op het nippertje worden gered. Het schip verdween in de diepte; alleen een klem vlaggemastje is nog zichtbaar. Het tankschip Ruth uit Rotterdam, dat geladen is met 280 ton gasolie, is op de dijk bij Urk gelopen. De motor was onklaar geraakt door de storm waardoor het schip stuurloos was ge worden. De drie bemanningsleden hebben zich in veiligheid kunnen stel- Dode In het binnenland richtte de storm veel schade aan doordat muren om waaiden en zelfs hele daken de lucht Op Schiphol moesten twee vlieg tuigen het ontgelden. Een Dakota van Martin's Air Charter en een DC-8 van de KLM liepen schade op aah de staart- ttllaoland \Sremenj 'Ruth'op dc C.;k gelopen f UUCCT «E1ERI.M Ondanks de gierende storm, liep deze vissersboot de haven van Scheveningen binnen. WASHINGTON Een commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is tot de conclusie geko men dat de afgevaardigde Adam Clay ton Powell de afgelopen jaren gelden heeft verduisterd ten nadele van het Congres. De commissie adviseert Powell in de gelegenheid te stellen zijn zetel in het Huis in te nemen. Van zyn toe lage zal echter 40.000 dollar worden afgehouden om het tekort aan te zui veren. De enige neger die in de commissie zitting had, verklaarde dat de huids kleur van Powell bij het onderzoek geen enkele rol had gespeeld. Tonnen margarine versperren weg GRONINGEN De Hereweg in Gro ningen was vanmorgen versperd door 20 ton blikken en dozen met margari ne. De lading was afkomstig van een vrachtauto met aanhangwagen, die te gen twee verkeerszuiltjes reed. De wagen vernielde eerst nog een sportauto, voordat hij tegen de gevel van een huis tot stilstand kwam. De lading margarine schoof van de gekantelde wagen af. De chauffeur moest met een shock in een ziekenhuis worden opgenomen. Kogelvrije laxi van Volkswagen BONN De Volkswagen-fabrieken hebben als antwoord op de lange serie moordaanslagen op taxichauffeurs een nieuwe taxi in serieproduktie genomen. De wagen, die plaats biedt aan vijf per sonen, heeft een kogelvrije tussenwand en is uitgerust met mobilofoon, alarm installatie, veiligheidsgordel en schuif deuren. Hij wordt gebouwd op het on derstel van de kleine transportbusjes. Er rijden al tien proeftaxi's. AMSTERDAM In het Binnen gasthuis is gisteren een vierjarige jongen aan nekkramp overleden. Een elfjarig zusje kon na observatie naar huis. De GGD ziet geen reden voor tij delijke sluiting van de kleuterschool die het kind bezocht. De Urker kotter Moortje, die met vij man wordt vermist in een orkaan, die de zee tot een zeemansgraf maakte. in vlogen. In Cuyk kw; Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze 2-ZITS BANK, draion bekleding, half dons kussens, ƒ1150,- VOOR EXCLUSIEVE INTERIEURS BULTHUIS De 21-jarige PTT-employé P. van Doorn uit Assendelft is gisteravond tijdens een hevige rukwind met zijn scooter tegen een inhalende auto ge slingerd. De jongeman was op slag In Hardegarijp ontsnapte de acht maanden oude Evelyn Postuma als door een wonder aan de dood. Toen het dak van haar ouderlijk huis in een zware storm werd weggerukt, viel een grote steen in haar wiegje Het kind liep geen letsel op. In Rotterdam liepen een deel van de Prins Hendrikkade (op het Noorder eiland) en de omgeving van het IJs- selmondense hoofd onder water. Hier moesten mannen met lieslaarzen de kinderen die uit school kwamen op het droge dragen. Aan de kust viel de aangerichte schade over het algemeen mee. Langs toen hun auto de Texelse kust zijn enkele meters duin weggeslagen. De veerdienst Nes Ameland moest enige tijd'worden ge staakt. NEW ORLEANS De Ameri kaan David Lewis, die de officier van justitie Garrison helpt bij het nieuwe onderzoek in de Kennedy- affaire is terecht. Woensdag was hij plotseling met zijn hele gezin verdwenen. Maar gisteren meldde hij zich bij Garrisson. Hij glipte het gerechtsgebouw bin nen. Maar journalisten herkenden hem „Ik ben niet ongerust om mij zelf", vertelde hij, ..maar om mijn gezin. Er zijn teveel dingen over mij gezegd. Zij kennen mijn naam. Ze kunnen mij gemakkelijk herkennen. Ze weten, waar ik werk. Dus..." Lewis is de man, die bij het bussta tion in New Orleans werkte. Hij zou Oswald, de vermoedelijke 1 moordenaar van Kennedy, met Cubanen hebben gesignaleerd. Ir. zijn privé-onderzoek had hij belangrijke feilen ontdekt! Toen zijn belangrijke rol openbaar werd, was hij uit angst voor rpnresail- le met zijn gezin gevlucht. MUNCHEN Dr. Wilhelm Ilarster is vanmorgen tot een tuchthuisstraf j van 15 jaar met aftrek veroordeeld. Wilhelm Zöpf kreeg negen jaar, Ger- trud Slottke vijf jaar. Ook voor beide (laatsten werd aftrek van voorarrest bedongen. De vonnissen tegen de drie schrijf tafelmoordenaars van 100.000 Neder- andse joden, werden vanmorgen om negen uur uitgesproken door de pre sident van het Münchener gerechtshof, dr. Karl Göppner. De officier van justitie, dr. Benedikt Huber, had tegen Harster vijftien jaar tuchthuisstraf met aftrek van voorar rest geëist, tegen Zöpf tien jaar met aftrek van voorarrest en tegen Slottke negen jaar. De vonnissen werden uitgesproken in pindapolsjes melk en puur van niet duur wel heerlijk een stampvolle rechtszaal. Er waren zeker driehonderd mensen op de pu blieke tribunes aanwezig. Toen de straf tegen Slottke werd uitgesproken, schreeuwde iemand van het publiek dat deze veel te laag was. (Zie ook pagina 5). UTRECHT De twaalfjarige Rob bie Hamstra uit Utrecht is gisteren in bad geëlektrokuteerd. Waarschijnlijk is kortsluiting ontstaan. Hij had een luidsprekertje mee in bad genomen, dat via een snoer was verbonden met een platenspeler. SCIIIJNDEL Vannacht zijn hier er personen om het leven gekomen sloot terecht De slachtoffers zijn de 33-jarige A. J. Steenbakkers, die de wagen bestuur de, zijn vrouw, de 37-jarige A. Steen bakkers-van Woezik, de 17-jarige M. van de Heijden allen uit Schijndel en de 15-jarige J. van Uden uit Helmond. Drie andere inzittenden liepen lichte verwondingen op. Op de terugweg van een bruiloft vloog hun auto uit de bocht en raakte in de sloot. NEW YORK De nasleep van de moord op president Kennedy is onvoorstelbaar. Steeds vinden per sonen, die direct of indirect met de aanslag te maken hadden, onder verdachte omstandigheden de dood. Vooral na het bekend worden van het nieuwe onderzoek door de offi cier van justitie in New Orleans voelen velen zich niet veilig. Hierboven publiceren we de foto's van zeven personen van wie het overlijden te maken heeft met de moord in Dallas. Boven van links naar rechts: Ton Howard, een met Jack Ruby bevriende advocaat. Hij werd 27 maart 1965 in een ziekenhuis in Dallas opgenomen en overleed plot seling aan een hartaanval. J. D. Tippit, de politieman uit Dallas, die op de dag van de moord door Oswald is doodgeschoten. Lec Harvey Oswald, die Kennedy zou hebben vermoord. Hij is onder getuige van tal van televisiekijkers door nachtclubeigenaar Jack Ruby neergeschoten. Jack Ruby overleed 3 januari 1967 plotseling aan kanker voor hij voor de tweede keer kon worden berecht. Onder van links naar rechts: William Whaley, die Oswald reed op de dag van de moord en later dodelijk is gewond bij een ver keersongeluk. Dorothy Kilgallen, de verslag geefster, die een vraaggesprek had met Ruby. David W. Kerrie, meer dan eens verhoord, die deze week dood werd gevonden in zijn flat. De politie houdt het op zelfmoord of dood door een ongeluk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1