Hogere eisen voor Hof in Tres-zaak Vliegongeluk: piloot gedood Alle bezwaren PvdA handig ondervangen Aanrijdingsformulierenmeer uniformiteit wèl gewenst EEG VOOR BRITSE AUTO HINDERPAAL DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 VOORWAARDELIJKE CELSTRAFFEIV IVU OOK GEVORDERD OUDERE LEDEN ZIJN SCHULDIGST AAN RUW RITUEEL (Van een onzer verslaggevers) A MSTERDAM De procureur- generaal bij het Amsterdam se Gerechtshof, mr. J. H. Kemper, heeft tegen de zeven verdachten in de Tres-zaak zwaar dere straffen geëist dan de von nissen waartoe de rechtbank te Utrecht hen vorig jaar juni ver oordeelde. Tegen allen vorderde hij geld boeten van vijfduizend gulden en voorwaardelijke gevangenisstraf fen variërend van twee tot twaalf weken, met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank had in eerste instantie vijf verdachten geldboeten van twee duizend gulden opgelegd; één verdach te was tot 'n boete van duizend gulden veroordeeld en de zevende was vrij gesproken. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, én de zeven ver dachten waren tegen de uitspraken in beroep gegaan. Mr. Kemper liet in zijn helder re quisitoir niets van het exclusieve, in 1853 opgerichte gezelschap over. In de persoon vandeze verdachten staat heel Tres terecht, zei hij. Zij hebben niet het geluk gehad, dat de oudere leden hadden, namelijk dat de justitie niet eerder heeft kunnen ingrijpen. Het toeval heeft bepaald, dat déze ver dachten hier terechtstaan. Er is collectieve schuld bij allen, die het ruwe en wrede inwijdingsritueel jarenlang in stand hebben gehouden en uitgevoerd. Maar wie heeft de meeste schuld? Is de een schuldiger dan de ander? Het verschil is niet ge makkelijk te vinden! De procureur-generaal concludeerde, dat de oudere leden de schuldigste zijn, omdat zij de inwijdingsmethode onveranderd hebben gehandhaafd. ,,Maar, voegde hij eraan toe, morele schuld concretiseert zich nergens tot strafbaarheid". De dood van student Rutgers, op 10 april 1965, de dag voor Palmzondag, heeft grote verontwaardiging en ver ontrusting gewekt in het land, aldus mr. Kemper. Tres heeft alle waarschu wingen, van justitie en van universitai re autoriteiten, in de wind geslagen en het gevaarlijke ritueel voortgezet. Men had het allang moeten afschaffen, ook zonder waarschuwingen. Student Rutgers stikte in de roetkap, die over zijn hoofd was getrokken; twee andere studenten ontsnapten ter nauwernood aan de dood. De kandi daat-leden wilden de beproevingen van de installatie ondergaan om lid van Tres te kunnen worden, maar heb ben zij hun toestemming in volle vrij heid gegeven? In goed vertrouwen gaven jonge, on ervaren studenten hun goedkeuring voor het inwijdingsritueel aan oudere, ervaren leden. Zij hoefden niet te ver wachten, dat er ernstige dingen gingen gebeuren. IN BEDWANG Toen de kandidaat-leden, de roetkap over het hoofd, op de bodem van twee koetsen werden gelegd, konden zij hun eigen wil niet meer bepalen. En juist in de rijtuigen speelde zich het gevaar lijkste onderdeel van de inwijding af. Eén van de studenten vocht en schreeuwde voor zijn leven. Hij wilde ermee stoppen, maar niemand luister de naar hem. Hij werd door oudere Tres-leden met de voeten op de bo dem in bedwang gehouden. inwijding betrokken waren, verlangd kon worden, dat zij niet meededen. Zij voerden het ritueel echter bewust en opzettelijk uit. De mishandeling staat vast en de maatschappij aanvaardt niet wat hier is gebeurd, ook al waren de kandidaat-leden met de inwijding akkoord gegaan. „Aan een groentijd kan enige zin niet worden ontzegd. Verenigingen, die een band willen vormen, voelen er het meeste voor. Maar dat rechtvaardigt niet het toebrengen van schade aan de gezondheid of het veroorzaken van ge vaar. De installatie bij Tres was met de beste wil van de wereld niet rede lijk te noemen", zo zei mr. Kemper. ZUURDER Volgens de rapporten van de getui- gen-deskundigen was de dood van Rut gers het gevolg van gedwongen inade ming van roet. Hel roet. dat op die rampzalige zaterdag in 1965 in de slur ven van de roetkappen was gedaan, was van een andere samenstelling dan het roet, dat bij vorige installaties was gebruikt. Het bevatte meer sulfaat en ijzer en het was zuurder. De leveran cier treft hiervoor echter geen enkele schuld. „De schuld ligt bij de oudere leden van Tres. maar dat neemt de aanspra kelijkheid van de jongere niet weg. Zij deden bij anderen wat zij zelf had den ondergaan om, hoe onbegrijpelijk ook. met een 'redelijk middel' een 're delijk doel' te bereiken". Mr. Kemper eiste hoge geldboeten, opdat oudere Tres-leden ook hun bij drage kunnen leveren. Daarmee wilde hij hen ook hun schuld doen beseffen. „Maar boeten alleen brengen niets tot uitdrukking, dat de verdachten zich strafwaardig hebben gedragen", aldus motiveerde hij zijn eis van voorwaar delijke straffen. Het Hof had tevoren urenlang de zeven verdachten, gekleed in stem- mig-grijze costuums, verhoord. Tot in details, zonder een spoor van emotie of berouw door de verdachten verstrekt, passeerden de gruwelijke gebeurtenis sen, die zich bijna twee jaar geleden onder de rook van Utrecht afspeelden, opnieuw de revue. GEÏRRITEERD „Er werd nooit over gesproken om het ritueel af te schaffen", vertelde de 23-jarige student Gh. F. de L.M., die toegaf de hand van Van Heemstra met een brandende peuk te hebben verwond. Mr. W. O. baron B. van S. uit Den Haag had zich ook met Van Heemstra beziggehouden. „Hij krabbel de wel tegen, maar ik hield hem met m'n voeten in bedwang". Deze ver dachte irriteerde het Hof duidelijk door op te merken, dat van mishande ling geen sprake is geweest.... „Er was niet exorbitants bij", zei hij. Als hij het over de slachtoffers had, sprak hij consequent over „die kaerels". De 23-jarige student F. J. J. F. had het roet tevoren gecontro leerd. „Best roet, goed van korrel", was zijn oordeel geweest, nadat hij een vleugje op de tong had geproefd. „Wat was de bedoeling van die Op het veilingterrein van de bloembollenvereniging West- Friesland wordt de bloementen toonstelling Westfriese Flora voorbereid. roetkap?" vroeg de president mr. G. Fikkert. F.: „Om de vent 'n potsierlijk uiterlijk te geven". De Rotterdamse advocaat mr. L. J. R. (31) had met zijn sigaar brandwonden veroorzaakt op de handen van Rutgers. Het onderdeel van de inwijding met de roetkap kwalificeerde hij als „hoogst onbe langrijk. als de installatie achter de rug is". De studenten Van Heemstra en D( Brauw (neef van een der verdach ten) werden hierna als getuigen ge- De eisen van de procureur-generaal luiden als volgt: mr. W. O. baron van S. (ƒ5000 boete, 8 weken voor* Ch. F. de L. M. (boete 6 weken voorw.), F. J. J. F. (boete, 2 weken voorw.), jhr. J. C. F. von M. (boete, 6 weken voorw.), mr. M. L. L. E. baron de L. (boete. 12 weken voorw.), jhr. W. M. de B. (boete, 4 weken voorw.) en mr. L. J. R. (boete, 8 weken voorw.). Mr. J. E. B. Julsingha, de verdediger zei dat de verdachten hetzelfde had den gedaan wat 150 jaar voor hen was gedaan. Maar hun feitelijke handelin gen staan in verband met een noodlot tig ongeluk. Als er straffen moeten komen, zijn die van de Utrechtse rechtbank juist. Voor de Rotterdamse advocaat vroeg hij vrijspraak. Namens de verdachten voerde mr. de L. het laatste woord. Hij zei: Wij voelen een zeer zware morele schuld. Het beklemmendste is het feit, dat iemand, die je tot je vrien den wilde rekenen onder je ogen komen te sterven. Al twee jaar lang leven wy onder een heel zware druk. DEN HAAG Een T-33 straaltrai- ner van de Luchtmacht is gistermid dag bij Rucphen neergestort. De 21-ja- rige piloot, vaandrig J. H. R. Beerling uit Amsterdam, is om het leven geko- Het ongeluk gebeurde vijftien kilo meter van de vliegbasis Woensdrecht. Waarschijnlijk is de motor tijdens de daling afgeslagen. De piloot werd op ongeveer 60 meter van het wrak gevonden in zijn schietstoel. Zijn toestel vloog dus blijkbaar niet hoog genoeg meer om met succes een ontsnapping per schietstoel te kunnen proberen. Nieuw onderzoek voir Kielmansegg niet nodig DEN HAAG Minister De Jong vindt het niet nodig, dat een nieuw onderzoek wordt ingesteld naar de ge dragingen van de huidige opperbevel hebben van de NAVO-troepen in Mid den-Europa, generaal von Kiel mansegg, in 1939 in Polen. Voorzover bekend zijn bij de in Po len gevoerde processen geen beschuldi gingen tegen de toenmalige graaf von Kielmansegg ingebracht, aldus mi nister De Jong in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Verkorting van de diensttijd is niet mogelijk. In beginsel zou wel de parate periode met twee maanden kun nen worden bekort, maar dan moeten er 10.000 man extra worden opgeroe pen. Dat is, gezien het vrijstellingsbe- leid, onaanvaardbaar. Kiesraad lootte 0111 Kamerzetels DEN HAAG De Kiesraad heeft gis teren geloot tussen enkele Kamer kandidaten. Van de PvdA-fractle zullen alsnog deel uitmaken de zittende leden dr. Oele, mr. Daams, drs. Voogd en de heer Van der Gevel en de „nieuweling" mr. J. W. Masman uit Utrecht. Het zit tende Kamerlid J. T. Vellenga uit Leeu warden viel af. Voor de Boerenpartij werden gekozen verklaard de heren A. Nuyens uit Lim- men (Noord-Holland) cn P. Leffertstra uit Wyckel (Friesland). Niet gekozen werden drs. H Aldenkamp en M. baron van Randwijck. Ook werd vastgesteld dat alle partijen die geen afgevaardigden in de Kamer kregen, hun waarborgstom kwijt zijn, met uitzondering van de Noodraad, de CDU en de Partij voor ongehuwden, die alle driekwart van de kiesdeler haalden. Mr. Koot (Partij voor ongehuwden) maakte na afloop van de vergadering van de Kiesraad bezwaar tegen de vast stelling van de uitslag van de verkiezin gen. die zijns inziens niet behoorlijk zou zijn geschied. Hij bekaagde zich erover, dat hem inzage werd geweigerd in de processen-verbaal van de hoofdstem- bureau's. De Tweede Kamer zal over zijn bezwaar oordelen. De Robert Schumanprijs van de universiteit van Bonn is verleend aan dr. Bech. de vroegere Luxemburgse premier. De prijs (25.000 mark) wordt gegeven aan hen die zich verdienste lijk hebben gemaakt op het gebied van :'e Europese eenheid. (Vervolg van pagina 1) De afgelopen twee dagen heeft prof. Zyistra oriënterende ge sprekken gevoerd met alle frac tievoorzitters, op de heren Koe koek (bp) en Van Dis (sg) na. Laatstgenoemden zouden vandaag worden ontvangen, maar de heer Koekoek is al dagenlang onbe reikbaar. Ir. Van Dis moest aanvankelijk bericht van verhindering sturen in verband met de algemene verga dering van de SGP, maar is nu toch vanmorgen door prof. Zijl stra ontvangen. Het lijkt weinig waarschijnlijk, dat de PvdA-fractie zich zal onttrekken aan een antwoord op het memoran dum van de informateur. Zoals bekend heeft de socialistische fractie zich vori ge week op het standpunt gesteld, dat de formateur eerst een politieke keus (tussen PvdA en VVD) moet maken, willen besprekingen in de zin van on derhandelingen over een regeringspro gram zinvol zijn. De PvdA zou nu kunnen redeneren, dat die keus nog niet is gemaakt en dat ze dus niet zal meewerken aan de vraagpuntenprocedure die de schijn heeft van programbesprekingen waarbij ook de VVD is betrokken. Deze conclusie kan de PvdA echter onmogelijk trekken. De beantwoording van het memorandum heeft met onder handelingen niets te maken. De infor mateur verlangt alleen antwoord. On derhandelingen over een program zijn geheim. Maar prof. Zijlstra maakt zijn memorandum bekend en hetzelfde hoopt hij ook te doen met de antwoor den. Dit sluit alle geheimzinnigdoene rij uit. Met andere woorden: prof. Zijlstra heeeft alle mogelijke PvdA-bezwarcn te gen zijn procedure bij voorbaat bijzon der handig ondervangen. Persconferentie De socialistische fractieleider drs. Den Uyl zette gistermiddag op een persconferentie uiteen waarom de PvdA tegen een informatie is. „Het werk van een informateur onttrekt zich aan de openbaarheid en sluit ver antwoording aan het parlement uit. We moeten af van dit soort gekonkele- Welnu. in de procedure-Zij lstra, waarvan alles openbaar wordt en iede re staatsburger de gelegenheid krijgt om mee te (in)formeren, is van „gekon- kelefoes" geen sprake. Scherp ageerde drs. Den Uyl giste ren tegen de in 1963 door de heren Romme en De Kort gevolgde informa tie- en formatiemethode van de „bouwstenen" en de afvalrace tussen PvdA en VVD op grond van program- onderhandelingen. In de procedu re-Zijlstra is echter noch van bouwste nen, noch van een afvalrace, noch van programonderhandelingen sprake. De PvdA heeft dan ook gen enkel redelijk argument voorhanden om zich aan een beantwoording van het memo randum te onttrekken. Doet ze dat toch, dan schakelt ze zichzelf daarmee uit en legt ze de loper naar het rege ringskasteel uit voor de heer Toxopeus c.s. Ze kan dan ook niet zeggen dat ze door duistere anti-socialistische machi naties aan de kant is geschoven. Er is niets duisters, want alles komt in deze informatie op tafel te liggen. D'66 doet mee aan verkiezing gemeente Zwolle DEN HAAG De jonge partij D'66 zal meedoen aan de gemeenteraadsver kiezingen in Zwolle. Het bestuur nam dit besluit op verzoek van de afdeling Zwolle van D'66. Deze verkiezingen, die nodig zijn door de uitbreiding van Zwolle met een groot deel van Zwollerkerspel, zul len omstreeks 1 juni worden gehouden. Op basis van de cijfers van vorige week gehouden Tweede Kamerverkie zingen zou D'66 een zetel in de gemeen teraad hebben gekregen. In Zwolle stemde toen 3,2 procent van de stemgerechtigden op D'66. In Zwollerkerspel was dit percentage W,3. 2,3. Verwarring rond de aanrij dingsformulieren: sinds de po litie per 1 januari geen proces verbaal meer opmaakt van schadegevallen in het verkeer beneden de duizend gulden, zijn drie nieuwe typen formulie ren in omloop gebracht. Nadat van de algemene ver laders- en eigenvervoerders or ganisatie (EVO) in maart vorig jaar met een formulier was ge komen voor de 43000 bij haar aangesloten bedrijven met ei gen wagenparken, volgden ook de ANWB, de KNAC en de Nij meegse politie. Er zijn nu dus vier verschillende modellen in omloop, waarvan die van de ANWB wel het meest aan trekkelijk (en dus het duurst) is ver pakt: een mapje met een duimstok, een vetkrijtje, een blocnote met ball point en een reeks formulieren, die zowel door de aanrijders als door de aangeredene moeten worden inge vuld. Daarnaast zijn er dan ook nog papieren, waarop een situatieschets kan worden getekend. Minder uitgebreid doet de KNAC het maar wel biedt zij meer ruimte voor getuigenverklaringen. De EVO stelt een vragenlijst op, die door de tegenpartij moet worden beant woord, terwijl tevens twee getuigen- kaarten zijn bijgevoegd. De nieuwste is die van de Nij meegse politie: formulieren in vier voud en tot in details opgezet alleen ontbreekt ruimte voor getui genverklaringen. Overigens is dit formulier niet bestemd voor het pu bliek. De politie vult in, houdt een exemplaar, geeft doorslagen daar van aan beide partijen en stuurt het vierde naar het CBS. Keus genoeg dus voor de automo bilist. De vraag is alleen: is zij niet té ruim? De kans op verwarring tus sen twee partijen met elk een verschillend type formulier is groot. De een heeft wél getuigenkaarten, de ander niet In het formulier van de een worden andere vragen gesteld dan in dat van de ander. De EVO heeft dezer dagen een eerste stap gedaan om tot meer uniformiteit te komen. Zij heeft contact opgenomen met de ANWB en de KNAC en het plan is om als er overleg komt daar bij ook de Nijmeegse politie te be trekken. Of het tot een akkoord zal komen is echter nog een vraag. Maar dat meer uniformiteit meer duidelijkheid zal brengen voor de hand te liggen. Hiervoor komt politie wel Geen proces-verbaal bij schadege vallen onder de duizend gulden. Maar in lang niet alle gevallen zal de politie verstek laten gaan, ook al is de schade nog zo gering. De toege brachte schade speelt geen enkele rol wanneer grove veronachtzaming van de verkeersregels de oorzaak van een botsing is. Als ernstige verkeersfouten wor den aangemerkt: onjuist inhalen, te grote snelheid, niet voldoende afstand bewa- geen voorrang of doorgang ver- niet opvolgen van verkeers- onvoldoende rechts houden, overtredingen van de bepalin gen inzake richtingverandering, voorsorteren, invoegen en ke- ernstige technische gebreken aan het motorvoertuig, onvoorzichtig openen van portie- rijden zonder rijbewijs. Keus genoeg. De vraag is alleen: is zij niet té groot? Meer unifor miteit zou de automobilist eer der baten dan de keus uit vier verschillende modellen. „De Britse automobielin dustrie ziet met verlangen uit naar de dag, waarop zij in Nederland met gelijke wa pens kan bestrijden. Want Nederland met zijn voor 1967 geschatte invoer van 240.000 personenauto's is van zeer groot belang voor de Britse fabrikanten." Aldus Sir Patrick Hennes- sy, president van de Society of Motor Manufacturers and Traders (de Britse RAI) op een receptie ter gelegenheid van de Nederlandse RAI. Hij noemde het buitenta rief van de EEG een onna tuurlijke hinderpaal van fa milieverhoudingen. niette genstaande wederzijdse ban den van goede wil en vriend schap tussen Nederland en Groot-Brittanmë. Hij zei voorts: „maar wat ook het resultaat moge zijn van de hernieuwde pogingen van de Britse regering om tot de EEG toe te treden, één ding moet duidelijk zijn en dat is, dat de Britse auto fabrikanten niet van zins zijn om hun verkoopinspan ning op het vasteland te verminderen". Vast staat in ieder geval, dat de Britse auto-industrie het afgelopen jaar opnieuw een record boekte in uitvoer waarde namelijk voor meer dan acht miljard gulden. Iets voor automobilisten met par- keer-problemen: de mini-scooter, geheel in „English style". Gebruiksaanwijzing: laat de auto achter aan de rand van de stad, haal het mini-vervoermiddel uit de ba- gagebak en alle problemen zijn snel KNAC-au toboek Bij Elsevier is het autojaarboek 1967 van de KNAC verschenen. Een handig naslagwerk voor degene, die alles over auto's wil weten. Alle merken staan er (geïllustreerd) uit gebreid in beschreven inclusief tech nische kwaliteiten en prijzen (227 blz. 4.50) Nieuwe auto's in Rusland De Russische auto-industrie gaat dit jaar twee nieuwe personenauto's bouwen: de GAZ-24 en de ZAZ-966. De eerste wordt een gemoderniseer de, sterkere en comfortabeler Wolga, de tweede een verbeterde Zaporoz Beide wagens maken deel uit van het programma van de Sowjet-rege- ring tot vergroting van de automo- bielproduktie van 200.000 stuks op het ogenblik tot 800.000 stuks in 1970. Zoals bekend, wordt dit jaar ook gestart met de bouw van een grote fabriek, waar in de toekomst 600.000 Fiats per jaar in licentie wor den gebouwd. Onlangs heeft ook BMC contact opgenomen met Moskou voor de eventuele licentie-bouw van Britse auto's in Rusland. Dit is de nieuwe sportcoupé Djet 6 van de Franse fabriek Matra. Voo? het eerst zal de wagen te zien zijn op de RAI. De wagen is in principe gelijk aan de andere sportcoupé's van dit merk (in gebruik bij de Franse rijkspolitie). De Djet 6 heeft echter een centraal geplaatste motor, die is afgeleid van de Renault Gordini-motor. Daardoor kan een topsnelheid van 210 km worden bereikt. De zeer snelle acceleratie is mede een gevolg van het geringe gewicht van de polyestercarrosserie: 750 kg. Met een vaartje van 35 km brengt hij u naar de binnenstad. Op de een voudigste manier, want het vervoex- middel heeft geen versnellingen en geen koppeling. Alleen remmen en een gasmagnette. Een ruk aan het trekkoord en het draait. Zonder veel benzine te ge bruiken (1 op 45) schiet u ermee door het drukke stadsverkeer. Een plaatsje ervoor is snel gevonden. Mistlamp met Laser-straal Het Britse national physical labo ratory heeft proeven genomen met een apparaat, waarmee het mogelijk is in dichte mist door te dringen. Automobilisten, zullen daardoor in staat zijn ook op een afstand, klei ner dan 9 meter, te „zien". De nieuwe mistlamp zendt een straal van zeer korte golven uit (een soort Laser-straal), die eenmaal teruggekaatst een compleet beeld op een scherm geeft van het voor werp voor de auto. Overwogen wordt de installatie in produktie te brengen. Eerst ruit clan klaverblad Wanneer vorst geen vertraging veroorzaakt, zal de eerste fase van de bouw van het klaverblad Ouden rijn begin maart voltooid zijn: de aanleg van de rechtsafverbindingen van de wegen, die op het plein sa menkomen. Deze verbindingen vormen teza men een ruit waarbinnen de roton de, die nu nog wordt gebruikt, ligt. Het verkeer zal dus straks gebruik kunnen maken van de enorme stui ver, die om de rotonde heen is ge creëerd. Waarschijnlijk in april kan dan de bouw starten van het viaduct bin nen de ruit. Het viaduct, waarover het verkeer Amsterdam-Den Bosch komt te rijden krijgt een totale leng te van 175 meter en zal bestaan uit vier bruggen (voor elke rijstrook één). Onder het viaduct komen even eens vier rijstroken. Ongeveer anderhalf jaar zal de bouw vergen. Dan zal ook op Neder lands drukste verkeersplein de orde zijn hersteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7