üéH* REEDS AAN EERDER HAD MEN CUBA GEDACHT Bende regeert in V.S. Verliefde gravin: ik trouw met José Lioe afgezet als president van China Nederlandse sleper redt Belgische sleep Gokindustrie Wapenhandel Getuigen dood II „Nog veel ineer bombarderen" Uit de Haagse hof geplukt Rhodesië weet zich staande te houden MAANDAG 20 FEBRUARI 1967 Huzarenstukje in storm IJMUIDEN De bemanning vai Nederlandse zeesleepboot Utrecht van Wijsmuller heeft in de nacht van zaterdag op zondag weten te voorkomen dat de sleep van een Bel gische sleepboot op de rotsen aan de zuidkust van Engeland te pletter sloeg. De Nederlanders haalden dit huzaren stukje uit bij windkracht negen, ter wijl de sleep, het Engelse ferryschip „Slieve League" nog maar 500 me ter uit de kust was. De Belgische sleper „Georges Letzer" was op weg van Engeland naar Ant werpen, waar de ferryboot gesloopt zou worden. Zaterdagavond omstreeks elf uur brak de sleepverbinding op slechts twee mijl ten zuiden van de rotsen van Lizard Head. De „Utrecht", die op station ligt bij Landsend, bood on- middellijk hulp aan. Maar de Bel gische kapitein bedankte voor de eer. Toch voer de „Utrecht" maar uit. Dat was niet voor niets. De op drift geraakte ferryboot dreef op de kust aan en de Belgen wisten het niet meer. Kapitein "H. Bronsdijk van de „Utrecht" manoeuvreerde zijn ruim 600 ton grote en bijna 4.000 pk ster ke sleepboot tot dicht bij de „Slieve League". Twee bemanningsleden slaagden erin over te springen en de sleep vast te maken. Het was op het nippertje. De „Utrecht" is gistermiddag met de Belgische sleep in de haven van Fal mouth aangekomen. De Belgische sleepboot Georges Letzer volgde op' eerbiedige afstand. Aan wal heeft de Belgische kapitein j het bergingscontract toch maar ge- j tekend. WASHINGTON In Amerika ls een gangster-organisatie ontdekt, die genoeg geld en macht heeft om de effectenimarkt te beheer sen en de broodprijs te doen stij gen. Deze machtige organisatie, die overal in de VS haar werk terrein heeft, koopt ambtenaren om, beïnvloedt het leven van miljoenen Amerikanen en inves teert de winsten van haar ille gale activiteiten in bona fide zaken. Dit heeft een door presi dent Johnson in het leven ge roepen commissie ter bestrijding van de misdaad uitgezocht. Negen mannen, allen van Ita liaanse afkomst, oefenen het opper ste gezag uit over de „business" van de georganiseerde misdaad in de VS, waarin jaarlijks vele mil joenen dollars omgaan. Uit het onderzoek is gebleken dat deze negen mannen een „com missie" vormen die de scepter zwaait over de door het gehele land vertakte activiteiten van vieren twintig „families". Deze vormen weer de kern van Cosa Nostra, de Amerikaanse versie van Mafia, de Italiaanse misdadigersorganisatie die haar oorsprong op Sicilië heeft. De commissie van negen functio neert als „wetgeefster", opperste gerechtshof, raad van commissa rissen en scheidsgerecht" voor de misdadigersbenden. Net als bij de Mafia heerst by Cosa Nostra de ijzeren wet van het zwijgen. Wie deze negen mannen zijn is echter nog niet bekend. Vorig jaar zomer arresteerde de politie van New York dertien bekende gangsters van de Cosa Nostra, doch voor de rechtbank verscholen zij zich ach ter hun grondwettelijke recht geen getuigenis af te hoeven leggen waardoor zij beschuldigd zouden kunnen worden. Af p> ersers Volgens de commissie is de gangster-organisatie betrokken bij ondernemingen, variërend van accountantsfirma's tot gist- fabrikanten. ,Jn sommige geval len, zo zegt de commissie in haar rapport, beheersen de afpersingen van de organisatie landelijke fa bricerende en dienstverlenende bedrijven met bekende en geres pecteerde merknamen. Het groot se deel van de inkosten mis schien zes tot zeven miljard dollar per jaar wordt verkre gen uit gokken, handel in verdo vende middelen en prostitutie. Als middelen om deze georgani seerde misdaad tegen te gaan, be veelt de commissie onder andere aan: grondig onderzoek door zoge naamde „grand juries", het invoe ren van getuigeplicht, en federale voorzieningen om diegenen die ge tuigenis afleggen te beschermen. De commissie beval ook de in voering van een wet aan die lange gevangenisstraffen voorschrijft voor misdaden bedreven als onderdeel van illegaal bedrijf en maatregelen betreffende restricties ten aanzien van het afluisteren van gesprekken. Onthulling TAE SENSATIONELE verklaringen j 1 over nieuwe aspecten van del moordaanslag op president Kennedy lijken een nieuwe aanklacht tegen de conclusies van het rapport- Warren. I De laatste tijd waren deze conclu-j sies steeds sterker in twijfel getrok ken aan de hand van filmfragmen ten en verklaringen van oogge,- tuigen. Aanwijzingen zijn echter geen be wijzen. Dat was overigens ook het verweer van bedoelde commissie tegen kritiek op het niet aanvaar- ThomaJ G Buchanan de Ameri. den van bepaalde sterke aanwijiin- kaanse journalist de ecrste dia de con. Sen. clusies van het rapport aanviel, heeft Men dient de mededelingen van de j pas weer een boekje het licht doen officier van justitie in New Orleans i zien, waarin verteld wordt op welke serieus te nemen, zolang niet blijkt, wijze de veertien getuigen zijn gestor- dat zij voornamelijk berusten op ven. Ook Buchanan legt in zijn boek vermoedens I een duidelijk verband tussen de moord eventueel op President Kennedy en Cuba. Tinar ollaraapct rl a v (Van een onzer redacteuren) WASHINGTON Veertien getuigen op mysterieuze wijze om het leven gekomen; röntgenfoto's van de verwondingen van president Kennedy verdwenen; de technische onmogelijkheid voor Oswald om alle schoten gericht af te vuren: het zijn feiten die reeds lang twijfel hebben doen rijzen aan de betrouwbaarheid van het rapport-Warren. een politie-agent in de perskamer van het politiebureau in Long Beach met een enkel schot gedood. „Een onge luk". zei de agent, „ik wedde met een collet wie het snelst zijn revolver kon treki^i, maar ik was vergeten mijn revolver te ontladen". Vijf maanden daarna werd de twee de, de journalist Koethe, die heel goe de betrekkingen had met de politie van Dallas, in zijn woning door een onbe kende met een karate-slag op de keel Van belang ls, dat een cvcmucc, D"aar is allereerst de invasie van Var proces tegen nog niet met name kensbaai vlak daarna werd Kennedy genoemde Cubanen niet in de staat aj V00r „landverrader die vermoord o Texas, maar in Louisiana zal wor- moest worden" uitgekreten. Buchanan I gëdood:",RoVfmóord". cond de den gevoerd. legt verband tussen Ruby, de „speler", politie, maar er was niets anders ont- De mogelijkheid bestaat nu, dat een jen het luxe^ speelcentrum in Havanavreemd dan de aantekeningen over de onpartijdig onderzoek wordt inge steld. In Texas, waar Kennedy werd vermoord, heeft men daar nooit kans toe gezien. Tragedie op Cuba. dat door de machtsovername j moord op Kennedy, van Castro voor de Amerikaanse gok- - - - industrie verloren ging. Met dit project waren vele honderden miljoenen dol lars gemoeid. Buchanan wijst ook op de John Birck Society, die grotendeels gefinancierd TETS VAN de mens Oppenheimerwordt d??r de d= »P I een na rijkste man ter wereld. De John heeft tv-kijkend Nederland Birch Society zou betrokken zijn bij rol leren kennen uit de Nederlandse be- lee werking van de Zaak Oppenheimer. lez Hij was een man met een enorm gewetensconflict. eeJ De geleerde, onder wiens leiding de eerste atoombom werd gemaakt, trachtte later in gewetensnood ver vaardiging van de veel krachtiger vol waterstofbom te voorkomen. De Toen bleek, dat hij van jongsaf com- munistische sympathieën had gehad, kwam hij tijdens de heksenjacht van senator McCarthy in de jaren vijf- tig in grote moeilijkheden. Val verloor het vertrouwen wegens fundamentele tekortkomingen in zijn karakter. Van hulpverlening aan de vijand bleek echter geen sprake te zijn geweest. Oppenheimer was een integere figuur. Nadt h« zich had gereali- seerd welk gevaar zijn uitvinding om voor de mensheid betekenen kon, zel hij: „We deden het werk van de 3U1 duivel". liri Nog maar enkele jaren geleden werd idi Oppenheimer van alle blaam ge- eg* zuiverd. Hij had toen al zichtbaar geleden onder de smet, die op zijn oei houding als geleerde en als mens jee: was geworpen. zijn overlijden op 62:jarige leeftijd onderstreept de, diep menselijke va tragedie, die het deel kan zijn van i8 i mensen als Oppenheimer, wanneer ,be de gevolgen van hun speurwerk [jul onder ogen zien. 5 o sa Amerikaanse generaal: [WASHINGTON De enige oplos sing om aan de oorlog in Vietnam een eind te maken is volgens generaal Curtis Lemay, de vroegere Amerikaan se bevelhebber van de luchtmacht: de bombardementen Op Noord-Vietnam 0. pot het uiterste opvoeren, de haven udjyan Haiphong totaal vernielen en een Zodanige verwoesting aanrichten dat 1 j 'geen steen op de andere blijft. t>. De generaal meent dat eerst al de jnogelijkheden van de communisten om 5de oorlog op te voeren moeten worden gedaan. De communisten zullen zich zeker gewonnen geven nog voor hun ueüand geheel is verwoest, zo redeneert de 1 (generaal. De gouverneur van Michigan, Romney, «beeft zaterdag Johnsons politiek inzake j «Vietnam veroordeeld als „onhandig, in- 3obpportuun en slecht gecoördineerd". De Boiregering heeft zich volgens hem in een jpositie gewerkt die weinig ruimte laat. A Ook de waarnemend hoofdredacteur rotvan de New Work Times heeft fzij het jbedekte) kritiek geleverd op Johnson. meent dat de pauze in het bombar- i Noord-Vietnam ter gelegen- de nieuwjaarsviering veel te om een positieve reactie uit lanoi te kunnen verwachten, i Intussen gaat de Indiase regering door met het leggen van contacten tussen de IdaJVS en Noord-Vietnam op de weg naar gtdvredesonderhandelingen. Voor de derde ppjmaal heeft staatssecretaris Kaul een ge sprek gehad met de Noordvietnamese consul-generaal Ngoeyen Hoa. wapenleveranties aan Cubaanse ballin gen. Twee invloedrijke groepén zouden dus belang hebben gehad bij Kenne dy's dood, al was het alleen maar uit wraakgevoelens. Getuigen En dan de getuigen. Drie van hen j hadden enkele uren nadat Jack Ruby) Oswald had gedood, een gesprek in j Ruby's kamer met diens huisgenoot Senator. Zij zijn alle drie dood. De journalist Bill Hunter werd door De derde, de advocaat Tom Howard, werd in mei 1965 door een hartaanval getroffen. Zo noemt Buchanan nog een aantal sterfgevallen in de ajyiusementswereld van Dallas, waar Ruby veel mee te maken had en van strip-teasers, die vermoord werden of zichzelf van het leven beroofden. Bowers Heel duidelijk, of beter gezegd on duidelijk, is de dood van de heer Bo wers. de spoorwegbeambte, die op de dag van de moord uitzicht had op het terrein waarvandaan, volgens officier van justitie Garrison, de handlangers van Oswald op Kennedy schoten. Op 6 augustus 1966 kwam hij om het leven, toen zijn wagen op volle snel heid een zwenking naar links maakte en tegen een muur op reed. De politie rapporteerde, dat zijn wagen technisch in goede staat was, dat hij niet abnor maal snel had gereden en dat er geen aanwijsbare reden voor het ongeluk Buchanan gaat door: hij signaleert het overlijden van de taxichauffeur» die Oswald vervoerde vlak nadat deze op president Kennedy had geschoten, en hij trekt een vergelijking met het proces van enige jaren geleden in Amerika tegen een gangster, dat zo lang werd opgehouden tot medeplich tigen de gelegenheid gehad hadden al le getuigen uit de weg te ruimen. Argentijnse tanker ontploft: 11 doden BUENOS AIRES Bij de ontplof fing op de Argentijnse tanker Explora- dor afgelopen weekeind, zijn elf mensen om het leven gekomen. Dit is gisteren door de politic van San Lo- renz. waar het ongeluk gebeurde, mee- Onder hen bevinden zich twee vis sers, die met hun boot in de buurt vai de tanker lagen, toen deze op de Para na in de lucht vloog. Van de opvaren den zijn 29 man gered. Het schip brak in pveeën. Het achterschip, stond, giste ren nog in brand. Keizer Haile Selassie wilde per soonlijk even naar de woning van mevrouw Jacky Kennedy toe. Hij 1overhandigde aan de Fifth Avenue cadeautjes aan de vroegere first lady en haar kin- PEKING Muurkranten in Peking meldden dat Lioe Sjao-tsji, die al eer der van zijn parlijfuncties was onthe- nu ook is afgezet als president de Chinese Volksrepubliek. On der Mao was Lioe vice-voorzitter van de partij en lid van het permanente comité van het politieke bureau. Ookj is Teng Hsiao-ping ontheven als afge- meen secretaris van de communisti sche partij. Ontslag Het is niet bekend welke instantie Lioe uit het centrale partijcomité heeft gezet. Officieel zou daarvoor een ver gadering van het centrale comité no dig zijn. Dat comité is echter sinds augustus niet meer bijeen geweest. Ook maken muurkranten nog mel ding van het ontslag van Hoe Tsji, directeur van het persbureau Nieuw China en oud-hoofdredacteur van het blad van het Chinese leger. Hij was enige tijd geleden door de leiders van de culturele revolutie aangesteld als directeur van Nieuw China. Intussen wordt de strijd om de macht in verschillende delen van China voortgezet. Volgens radio-Mos kou hebben tegenstanders van Mao Tse-toeng zich na bloedige botsingen meester gemaakt van vrijwel de ge hele macht in Binnen-Mongolië. De aanhangers van Mao zouden Peking om versterkingen hebben gevraagd om de anti-Mao-isten te verslaan. POLITIEVRAAGT OM HULP (Van onze correspondent) VENLO De politie heeft een be roep gedaan op de Limburgse bevol king mee te werken aan de opsporing van een onbekende man. die sedert juni vorig jaar op 36 plaatsen vernie lingen heeft gepleegd op begraafplaat sen en in kerken. De politie neemt aan met een gees- telijk gestoorde te maken te hebben. LUIK De rijke Italiaanse gravin Giovanna Agusto, dochter van een Milanese industrieel, is hope loos verliefd op de Braziliaanse voetbalster José Germano en wil binnen de kortst mogelijke tijd, ondanks de bezwaren van haar ouders, met hem trouwen. „Ik kan niet meer zonder hem le ven", zei Giovanna vastberaden. Haar liefde voor José heeft ze lang geheim moeten h"ude» »jt vrees voor haar ouders. Ze leerde José ken- 1 nen toen hij *no- een Mi'anese voet-; balclub speelde. Dat was in novem- ber vorig jaar. Maar toen leende de ze club José uit a Luik. „Wij wilden trouwen, maar ik heb eerst gewacht tot ik 21 jaar was", zei Giovanna. Eenzaam Haar vader is in het weekend onmid dellijk naar Luik gieersd waar hij met zijn dochter sprak. Na een lang en vertrouwelijk gesprek gaf de vader van Giovanna zijn toestemming. Geen begrip Tevoren had Giovanna al gezegd: „Ik wil mijn vader alleen onder goede omstandigheden ontmoeten. Als hij komt om mij van mijn voornemens af te brengen zal ik niet met hem praten. Hij is geweldig, een zeer goed mens, maar erg streng. Ik acht hem zeer hoog, maar hij is niet in staat begrip op te brengen voor mijn liefde jegens José", zo vertelde de 21-jarige gravin, een club in De huwelijksaankondiging zal volgen- oide week plaats hebben. Alle formali teiten zullen te Angleur, een voorstad van Luik worden vervuld, waar het paar wil trouwen. Toen José naar Luik ging voelde zij zich eenzaam en verlaten. Maar vori ge week trok zij de stoute schoenen aan en ging via Nederland, waar zij zich schuil hield, naar Luik. „Ik heb in Nederland lang nagedacht. Ik was met enkele vrienden maar voelde mij zonder José erg eenzaam. Ik tele foneerde wel 20 maal per dag naar Voetbalster José Germano met de vrouw, die om hem een grote erfenis zal „laten lopen": de Italiaanse gravin Giovanna Agusta. Zet dogmatische stokpaardjes op staf zegt Kloos DEN HAAG NW-voorzitter A. H. Kloos wenst, dat iedereen na de verkiezingen van vorige week bereid is de „dogmatische stokpaardjes" op stal te zetten. Hij vindt, dat nu de tijd is gekomen voor een nieuwe progressie ve concentratie. De heer Kloos, die zaterdag op een werkbijeenkomst van het NVV sprak, zei, dat D'66 een aanwinst is voor het parlement. In het program ma van deze partij had hij punten ontdekt, waarvoor de vakbeweging al jarenlang heeft gepleit Over zijn „progressieve concentra tie" zei de heer Kloos nog, dat hierin doelmatigheid en solidariteit een hoge prioriteit moeten hebben. Hij kondigde aan, dat de vakcentra les morgen een gezamenlijk aktiepro- gram zullen publiceren en aanbieden aan de kabinetsinformateur. AKTUEEL HOOFDDORP Hier is de 58-jari- ge J. van Splunter gedood toen hij met zijn bromfiets door een auto werd aangereden. APPELSCHA J. M. C. B. (35) uit Groningen is zaterdagavond omgeko men nadat de sportwagen die hij bestuurde uit de bocht vloog en in een sloot terechtkwam. Hij sloeg door de voorruit en was reeds overleden toen hij door een passerende automobilist werd gevonden. HIJ WAS een bejaard lieer. Werd dan ook met eerbied bejegend, wat hij overigens nauwelijks scheen op te merken De eerbied, zo bieek echter, betrof niet zo zeer zijn leeftijd als wel de enorme naam, die hij op wetenschappelijk gebied verworven had. Toch babbelde hij vriendelijk met ons gewone mensen. En dat over heel gewone dingen. Dat het weer toch maar guur was en zo. Ik luisterde niet zo erg best, tot er opeens een naam viel. De naam die ik ken uit duizend en één verhalen De naam van het dorp waar mijn moe der' geboren en getogen is. Eventjer schoof ik naar voren, vroeg of hn daar vandaan kwam? Hij kon net ..ja' knikken toen zeggen) Pietersen". Mijn Wat mij niet gelukt Lange Buurt. En ik heb een jongetje Pietersen in de klas van de kleuter school gehad. Een groot joch. een paar felle oogjes en een achterhoofd! Een enorme schedel Het was een slim Het begin jijdehandje. En hij heette Klaas." Opeens had ik spijt de geleerde niet even verder uitgehoord te hebben, ik wist niet eens of hij Klaas heette. Enfin, daar zijn naslagwerken voor er ander alweer iets heel intelligents met enige moeite ontdekte ik dat gezegd had en het gesprek op hoog moeders Klaas om zo te zeggen mijn iveau doorging. Klaas was. Bij enig nadenken prees ik mezell gelukkig, dat ik niet de domme vraap had gesteld of hij dan misschien mijn moeder gekend had. Hij moest im mers veel en veel jonger zijn en wel ke jongen kent een meisje, dat hem een hele school voor is? Thuis echter moest ik het toch ver tellen. „Ik heb een meneer ontmoet die ook uit X komt. Hij heet (laat ik in ik. nog eens in een gezelschap kwamen. Ik wo#s onmiddellijk: „Is dat hem?" Natuurlijk herkende ze hem niet. Maar het journalistenbloed heb ik bepaald niet van een vreemde. Als je iets niet weet, moet je zien er achter te komen. elkaar. Toen ik zaten ze genoeglijk op een bankje, schaterend de kleuterschool die toch al een bijna zeventig jaar achter hun lag. op te roepen. Vertelden elkaar ook in vogelvlucht hoe het leven verder was gegaan. Hij deed dat heel bescheiden, maar een ijverig bewonderaar die de merk waardige ontmoeting met kennelijk olezier gadesloeg vulde aan: Een pro fessoraat hier. een professoraat daar De geleerde werd er wat onbehaag lijk onder, hief ietwat afwerend de hand. hij vond het kennelijk niet nodig zo gewichtig gemaakt te wor- wijzeres de woorden vond, die onze familie wel weer gevleugeld zul len worden: „Wees er maar gerust trots op. Tenslotte ben ik het ook, want van mij hebt u het verschil tus sen een bol en een kubus geleerd. En dat was toch het begin". Wat hij vol ledig beaamde. (Van een onzer redacteuren) HET is in Rhodesië opmerkelijk rustig geble ven sinds het bij wijze van spreken de hele wereld tegen zich kreeg. De vraag rijst, of de door de Verenigde Naties afgekondigde eco nomische sancties daarin verandering zullen brengen. Dat blijkt uit een artikel'van een verslaggever van Associated Press, die onlangs een kijkje nam in de rebellerende Britse kolonie. De blanken mogen dan wel eenzijdig de onafhankelijkheid hebben uitgeroepen, maar hun bewind is illegaal. Zolang de niet-blanke Afrikaanse meerderheid buiten spel wordt gezet, zal Engeland geen onafhankèlijk Rhodesië erkennen. Men krijgt geen indruk van gespannenheid of Rlistig onrust in dit gebied, waar het optreden van de blanke minderheid een bedreiging voor de wereld vrede zou vormen. Afrikanen en Europeanen gaan gemakkelijk, zo niet vertrouwelijk, met elkaar om. De Britse en de Rhodesische vlag wapperen naast elkaar boven de residentie van premier Ian Smith. In de winkels ligt alles wat het leven aangenaam kan maken, hoog opgestapeld. Of de door de VN gewilde sancties succes zullen hebben, hangt af van de houding die de leden van de volkerenorganisatie aannemen. Frankrijk, dat zich in de VN van stemming onthield, zal waarschijnlijk handel blijven drijven met de Rhodesiërs. De Gaulle zou akkoord gaan met een ruil- transactie van ongeveer 20 miljoen gulden. De Fransen kopen dan tabak en verkopen textielgoederen. Ook andere landen in het Westen en in het Oosten (China) zouden tabak afnemen. Vorig jaar nam de regering van Smith de tabakoogst over voor door verkoop. Naar meh aanneemt, bleef echter meer dan de helft opgeslagen in afwachting van betere tijden. Buiten de hoofdstad Salisbury worden nieuwe opslagplaatsen gebouwd. De telers zullen in april beginnen de oogst van dit jaar binnen te halen. Omstreeks juli zal bekend zijn welke invloed de VN-sancties hebben op de verkoopmogelijkheden van Rhodesië. Toen Smith eenzijdig de onafhankelijkheid uit riep. was de olievoorziening de meest kwetsbare Olie plek. Engeland slaagde erin, de levering van ruwe olie via de pyplijn van Beira in Portugees Mozambique naar de Feruka- raffinaderij in oostelijk Rhodesië te blokkeren. Zuid-Afrika stak echter de reddende hand toe. Olie en benzine worden nu per spoor vervoerd en per vrachtauto in zuidelijk Rhodesië afgeleverd. Benzine is op de bon. Er is echter zoveel voorradig, dat men kan kopen wat men nodig heeft. Er moet boven het rantsoen dan wel meer voor betaald worden. Zambia, het noordelijke huurland, bliift een van de beste klanten van Rhodesië Dit ondanks het feit dat het zich de val van het blanke bewind ten doel heeft gesteld. Zambia is in sterke mate afbankeliik van Rhodesië. Het kan zich niet veroorloven, de relaties te verbreken. Intussen rekent Smith op Zuid-Afrika en de goede betrekkineen met Mozambique (Por- tueees). Op een reis van bijna 2000 km door Rhodesië werd alleen bij de Kariba- dam militaire activiteit waargenomen. Men wil infiltratie van terroristen uit Zambia tegengaan Een aantal van deze infiltranten, opgeleid in Moskou Peking, Ghana of Tanzania, werd gevangen genomen in het dal van tè Zambesi-rivier. Alles is rustig bij de enorme elektrische centrale, die en' •- gie produceert voor Rhodesië en Zambia. Niettemin vreest men.'dat er ii de dam „wel eens iets zou kunnen gebeuren

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5