typeringskunst in „Strikt geheim" Elegante herenmode door elan jongeren Klachten sneller behandelen Botsing tankauto en tram: vier gewonden Nederlandse dames zijn tevreden met loting Kerkelijke leiders van China gearresteerd Student na ontvoering vrijgekocht Rusland in duel met Nederland 9 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 ROTTERDAM Het Nieuw Rot terdams Toneel heeft vrijdag zijn premièrepubliek een plezierige avond bezorgd met „Strikt geheim" van Arthur Watkyn. Deze Britse teur had geen andere pretentie dan vermaakstukken te schrijven. Zijn „Out of Bounds" is er zo één; succes verzekerd, mits een behendig regis seur en geroutineerde kluchtspelers de zaak opkloppen. Degenen die van beroepsgezelschap pen eisen dat zij uitsluitend stukken van hoog artistiek gehalte spelen, zul len voor het pretentieloze genre wel de neus optrekken. Maar dat is ireëel en onbillijk. Lichte kost moet er ook zijn en er komt nog heel wat bij kij ken om het luchtige echt appetijtelijk te maken. Jules Royaards is daarin als regis- ;eur zeker geslaagd. Met grappige vondsten heeft hij accenten gelegd op het aparte in Watkyns werk, nl. de merkwaardige mannenfiguren. Hoofdpersoon in „Strikt geheim" is Lancelot Dodd, een nogal buiten de werkelijkheid staande leraar-geschiede- nis. Luc Lutz maakt er een kostelijk, type van, een verrukkelijk overjarige! moedersjongen, regelrecht weggelopen uit een dure Engelse kostschool, waar hij maar moeilijk orde kon houden. Luc Lutz buigt dit wereldvreemde mannetje prachtig om als hij zich op verzoek van de geheime dienst uitgeeft voor een verknipte Amerikaanse miljo nair, die van gangsters spionagemateri- aal koopt in de veronderstelling dat hij de machten daarmee in evenwicht houdt. Lutz houdt tevens het stuk over eind en voegt weer een glansrol aan zijn reeks successen toe. Verrassende typeringskunst de monstreert Bas ten Batenburg als een zijige kelner uit de onderwereld. Hij is een sterk gekleurde tegenspeler van louche Anton Loesch (Robert Sobels) Weer brandstichting in de hoofdstad AMSTERDAM Opnieuw is een py romaan in de hoofdstad aan het werk geweest. Door snel ingrijpen van portier konden ernstige gevolgen den voorkomen. Midden in de nacht hoorde hij glasgerinkel: er was een steen door de voordeurruit van hotel Truco aan de Nieuwendijk gegooid. Vlammen laai den erachter op. De nachtportier zag dat de voordeur- mat in brand stond, gooide deze tijdig op straat zodat verdere schade wer voorkomen. Waarschijnlijk is brandba re vloeistof op de mat gesprenkend ge weest, doch dit was niet meer goed vast te stellen. en diens lijfwacht Herman, door Pie- ter Lutz penosezuiver uitgebeeld. Camille de Vries is een charmante secretaresse van kolonel Blythe (een geslaagde creatie van Wim Hoddes) en Gerard Hartkamp maakt een goedgek mannetje van de zaakwaarnemer. Piet van der Meulen en Frans Kokshoorn opereren in een boksschool alsof het hun dagelijks werk is. Twee Rotterdamse amateur-boksers zorgen in deze scènes voor extra hilariteit. Frans Vossen geeft met zijn décors de sfeer die nodig is om „Stikt ge heim" tot een genoegelijk publiekstuk te maken. TON HYDRA Bij het Nieuw Rotterdams Toneel heeft Luc Luis (rechts) een nieuwe glans rol toegevo egd aan zijn succes sen. Als bedeesde en wereldvreemde leraar geschiedenis raakt hfj verwik keld in spionageperikelen. Camille de fries zorgt als enige voor vrou welijke charme in JStrikt geheim". Dertig inpaksters bij Droste ontslagen LEIDEN De Haarlemse chocolade fabriek Droste NV heeft haar in Leiden gevestigde inpakafdeling gesloten. Dertig Leidse arbeidsters, voorname lijk gehuwden, zijn ontslagen. Door ge zinsomstandigheden zijn de vrouwen, van wie de meesten halve dagen wer ken, niet in staat dagelijks naar Haarlem te reizen, waar zij weer aan het werk konden. Een aantal heeft elders in Lei den werk gevonden. Wens van Kamerleden: DEN HAAG De commisises oor de verzoekschriften uit de ierste en de Tweede Kamer heb ben in een nota aan de Kamer voorzitters gevraagd om uitbrei ding van hun bevoegdheden. De kans dat het individu in deze 'ngewikkelde maatschappij schade van de overheid ondervindt, wordt teeds groter. Juist in deze om standigheden is het zaak, dat de ïedraginen van de overheid snel en nauwkeurig worden onderzocht. De ministers moeten volgens de commissies sneller antwoorden op vragen over mogelijk wangedrag van de overheid. De commisises willen de bevoegdheid krijgen het recht van enquête toe te passen, waarbij een ambtenaren-apparaat moet worden ingeschakeld. Niemand kan nu worden ver plicht voor de commissie te ver schijnen om onder ede te worden verhoord. De klagers zelf moeten eveneens in de gelegenheid wor den gesteld hun verzoeken toe te I lichten voor de Kamercommisssies. Graag zouden de commissieleden de betrokken ambtenaren horen, i zodat zij kunnen bekijken of rie genomen beslissing juist was. Ook 1 moeten zij vrije toegang hebben I tot de stukken. Enkele leden van de Tweede- Kamercommisise dringen in de nota aan op heet instellen van een ombudsman. Tito populair in Oostenrijk WENEN President Tito van Zuid- Slavië heeft gisteren zijn officiële be-1 zoek van vijf dagen aan Oostenrijk beëindigd na aanzienlijke populariteit te hebben verworven onder de be volking die aanvankelijk nogal scep tisch tegenover hem stond. De officiële besprekingen bevestig den de drastische verbetering van de betrekkingen tussen beide landen ge durende de afgelopen drie jaar. Men kwam overeen nauwer samen te wer ken in internationale organisaties, in de V.N. en enige van haar gespeciali seerde organen. Bootdienst Harderwijk- Amsterdam opgeheven HARDERWIJK De sinds 1927 be staande bootdienst HarderwijkAm,ster-1 dam vice-versa gaat verdwijnen. Dit om-j dat de afsluiting van zuidelijk Flevoland voortzetting van de dienst onrendabel maakt. (Van onze moderedactrice) A MSTERDAM Verwijten de vrouwen de modeont werpers alleen aan de jeugd te denken en een voor ouderen onmogelijke mode te maken, de mannen kunnen de jonge garde dankbaar zijn, want bet is aan de jongeren te danken, dat de confectie-industrie ook voor de ouderen een flateuze en beslist elegante kleding gaat maken. De Stijlgroep Groningen presen teerde de nieuwste collectie in het Apollopaviljoen met zoveel zwier en goede smaak, dat Louis Davids er nooit zijn „kleine man met een confectiepakkie an" uit had kunnen De jongeman draagt pakken met wespentaille in de lange colberts met hoge splitten, schuine steekzak- jes en kleine revers en de toreador pantalon, hoog opgesneden, rechte pijpen (voetbreedte 20 tot 22 cm). Die jongeman maakt zich druk of hij een stopplooi-split, een haaksplit of misschien een rug met een tikkeltje klok zal dragen. Of hij de mouw recht wil hebben of met een kleine kelk aan de pols of de Weense mouw, die met een pun tje eindigt, waarop één knoop be vestigd is. Slanke lijn Die details zullen de oudere man minder kunnen schelen, maar ook hij profiteert mee van het elan der jongeren. Ook hij kan de slanke lan ge lijn kiezen. Die wordt bijvoor beeld verkregen door een minimale verhoging van de mouwlijn bij de kop, smalle schouders, rechte slan ke pantalon. Ook door de dessins, die heel mooie duidelijke, doch bescheiden, strepen vertonen. Er zijn veel bronstinten, en voor de sportieve man warme prince de Gallesruiten. Ook hier de kleine re vers, de ietwat verhoogde sluiting en veel eenrij knoopsluitingen ter bevordering van het verjongde ui terlijk. lijn te volgen. Een vrouw van der tig is in minimode belachelijk; een man van vijftig kan rustig de nieu we lijn volgen, als hij dessin en details uitgebalanceerd weet te kie- Goed jaar Het jaar 1966 is voor de herencon- fectieindustrie een goed jaar ge weest Alleen de winterverkoop is beneden peil gebleven, waardoor de orders voor 1967 aanzienlijk terug liepen, en dus de produktie geremd moet worden. Bij de leden van de Stijlgroep Groningen, zo verzekerde men ons, heeft men echter nog geen maatre gelen behoeven te nemen zoals werktijdverkorting. De kostuumproduktie was 2.646.000 (vorig jaar 2.600.000). De invoer steeg van 438.544 in 1965 tot 716.000 in het afgelopen jaar, de uit voer van 250.990 tot 367.000. De in gevoerde kostuums kwamen vooral uit West-Duitsland, België en Oost-Europa. Er werd tegen een lagere prijs aanzienlijk meer ingevoerd. De afzet op de binnenlandse markt be droeg 2.945.000 stuks. (In deze ru briek verstaat men onder kostuums herenkostuums jongenspakjes.) De produktie van kolberts in het afgelopen Jaar was 1.550.000 tegen 1.300.000 in 1965. De invoer (vooral uit West-Duitsland, België en Oost-Europa) steeg van 320.857 naar 634.000 en de uitvoer van 252.667 naar 448.000, met name naar België en Frankrijk (verdubbeld) en Noord-Afrika; de export naar West-Duitsland bleef relatief achter ten opzichte van andere EEG-lan- den. De afzet op de binnenlandse markt was 1.736.000 stuks. Overjassen Het produktiecijfer van overjas sen (van december '65 t/m novem ber '66) bedroeg 1.059.000. De invoer steeg van 202.861 in 1965 tot 323.000 in het afgelopen jaar. De invoer uit België is sterk ver hoogd terwijl eveneens een toene ming uit Hongkong valt waar te nemen. De gemiddelde Invoerprijs bedroeg ƒ15. De uitvoer van overjassen was 269.000 tegen 270.531 in 1965 en bleef dus vrijwel constant. Er was een zekere verschuiving van de uit voer van West-Duitsland naar Bel gië. De gemiddelde uitvoerprijs naar West-Duitsland was 39 tot 46 en naar België 48. De afzet op de binnenlandse markt bedroeg 1.113.000 stuks. L:C - V fcjtr ROTTERDAM Vier personen werden vrijdagavond laat gewond bij een totsing tussen een tram en een tankwagen op de Lage Erfbrug. Na de botsing sloeg de tankwagen, die met stookolie was geladen, om en vloog in brand. De voorkant van de tram was geheel vernield. De ravage was groot. De gewonden waren de chauffeur van de tankauto, de bestuurder en coin7» cteur van de tram en een passagier. Geen van hen liep ernstig letsel Weer; A'damse juwelier beroofd AMSTERDAM Twee mannen heb ben gisteravond uit de etalge van de juweliers Waterman en Gerards in de Oudebrugsteeg voor duizenden guldens aan juwelen geroofd. De etalage was afgesloten met een hek van rasterwerk. Nadat de mannen het veiligheidsslot hadden verbroken, schoof een hunner het hek omhoog ter wijl de andere de ruit met een ijzeren staaf insloeg. Overname Pye thans zeker LONDEN Het bod van Philips op aandelen van Pye of Cambridge ltd, die in dezelfde branche werkt, is thans voor negentig procent aanvaard. Daar door is het aanbod thans onvoorwaar delijk en nog slechts afhankelijk van het verlenen van officiële notering aan de Londense effectenbeurs. Pye zal straks Pye Holdings ltd, gaan heten, waarin de Britse Philips een belang zal hebben van 52'/t procent. t§cha,atsen in Deventer HONGKONG De Anglicaan se bisschop van Foekien in China is door de Rode Garde gevangen genomen en opgesloten in een com munistisch concentratiekamp. Dit meldt het Britse blad Church Times. Het bericht is afkomstig van zijn correspondent in Hong kong. Ook een aantal andere voor aanstaande christenen zijn gevan gen genomen. Behalve de naam van bisschop Kwang-Hsoe-tsjang, worden ook de na men genoemd van zijn twee plaatver- vangende bisschoppen Moses P. H. Hsieh en Y. T. Lioe. Ook zijn secretaris Jang Wei-tjoeng is naar een concentra tiekamp overgebracht. Volgens in Hongkong ontvangen be richten zijn ook de leidinggevende pre dikanten van andere kerken het slacht offer geworden van maatregelen. Zo wordt ook de naam genoemd van het hoofd van de Methodistenkerk in Zuid- oost-China, ds. James L. Ding. Zij werden gevangengenomen omdat zij tegenstanders waren van de culture le revolutie. In het openbaar werden zij vernederd, zoals ook in Peking ge beurd is met tegenstanders van Mao en zijn regime. Gesloten In Hongkong wordt aangenomen dat de weinige kerken in China die nog steeds open waren, nu alle gesloten zijn. De kerkgebouwen worden over het algemeen gebruikt voor commu nistische propagandasamenkomsten. Reeds eerder publiceerden wij berich ten uit een andere bron dat ook de kerken van Kanton en Peking zijn gesloten. De correspondent van de Church Ti mes meent dat deze aanval op de ker ken niet uitgelegd mag worden als een bijzondere aanval op het christendom. De geestelijke leiders in China hebben te lijden onder de algemene aanval op allen die Mao niet of niet voldoende steunen. CAGLIARI Nadat zijn vader giste ren 24.000 gulden losgeld had betaald, is de 26 jarige Siciliaanse student, die vijf dagen geleden werd ontvoerd, door zijn kidnappers vrijgelaten. Aan vankelijk hadden de ontvoerders tweemaal zoveel gevraagd De jongen, Giuseppe Manca, was maandag door enkele gewapende man nen gedwongen mee te gaan. Hij reed toen met zijn vader, die directeur-ge neesheer is van een ziekenhuis, over een eenzame straat. De vader werd vrijgelaten nadat hem was verteld wat de voorwaarden waren dat zijn zoon ook weer vrij kwam. Groningen straks: 050 GRONINGEN Volgende week vrij dag krijgt ook Groningen een netnum mer van drie cijfers: 050 in plaats van 05900. Dat geldt voorlopig echter al leen voor het telefoondistrict Gronin gen. Daarbuiten blijft het oude net nummer nog gehandhaafd. Deze situa tie kan wel twee jaar duren. DEVENTER „Meer dan tevreden", glunderde de Nederlandse trainer Piet Zwanenburg vrijdagavond na afloop van de loting voor het wereldkampioenschap schaatsen voor dames, die in het stad huis van Deventer werd verricht. „Stien Kaiser op de 500 meter tegen Diane Ho- lum, die al een tijd van 45,7 achter haar naam heeft staan, terwijl zij houvast heeft aan de tijden van Stenina en Sko- bllva". Deze starten resp. in de tweede en derde rit. Op de 1500 meter rijdt Stien Kaiser eveneens in het vijfde paar tegen de Noorse Sundby, die bekend staat als een snelle starter, hetgeen Stien opnieuw kan inspireren tot grootse daden. Dit maal heeft zij alleen Stenina voor zich want Skoblikova prefereerde op deze afstand de tweede groep. 500 m: le rit: Sundby (Noorw) Sai- to (Jap); 2e rit: Lindblom (Zwe) Ste nina i Rusl)3e rit: Cannell (Canada) Skoblikova (Rusl); 4e rit: Ivangine (Fr) Kyung Hi (Korea); 5e rit: Kaiser (Ned) Holum (VS); 6e rit: Mustonen (Finl) Schleiermacher (O-Dld); 7e rit: Burgmeyer (Nedi —Mroske (Po len); 8e rit: Keskivitta (Finl) Kau- niste (Rusl); 9e rit: Sellhuber (W-Dld) Hedlund (Zwe); 10e rit: Demartini (Fr) Geyssen (Ned): lie rit- Egorova (Rusl) Berg (Noorw): 12e rit: Thompson (Canada) Kaim (Polen); 13e rit: Song Soon (Korea) Meyers (VS); 14e rit: Pil Hwa (Korea) Ariga (Jap); 15e rit: Huerdler (O-Dld) Vil- kas (Finl); 16e rit: Biermann (Noorw) Sablina (Rusl); 17e rit: Kwang Za (Korea) Schut (Ned); 18e rit: Sappl W-Dld) alleen. 1500 meter: eerste rit: Saito Huerd ler; tweede rit: Ivangine Mroske; der de rit: Ko Kwan Za Sablina; vierde rit: Stenina Hedlund: vijfde rit: Sund by Kaiser; zesde rit: Schut Mey ers; zevende rit: Mc Cannell Musto nen; achtste rit: Skoblikova —Ariga; negende rit: Kaim Lindblom; tiende rit: Schleiermacher Han Pil Hwa; elf de rit: Kim Song Soon Thompson; twaalfde rit: Keskivitta Demartini; dertiende rit: Sellhuber Carry Geys sen; veertiende rit: Kauniste Holum; vijftiende rit: Berg Vilkas; zestiende rit: Burgmeyer Sappl; zeventiende rit: Ko Kyung Hi Egorova; achttien de rit: Biermann alleen. HET Wi l li IA EUROPA Madrid SCHAATSTORNOOI MOSKOU Naast de strijd om bet wereldkampioenschap schaatsen voor da mes wordt dit weekeinde in Moskou een vijflandenwedstrijd voor heren gehou den waaraan wordt deelgenomen door de sterkste schaatsnaties ter wereld: Rusland, cderland, Noorwegen, Zweden en Finland. Het belooft in het gure Moskou een felle strijd te worden tussen Nederland den van Maoïsten, en Rusland. Naast de persoonlijke waar dering wordt er een totaalklassement per land opgemaakt om uit te maken wie zich de sterkste schaatsnatie 1967 mag noemen Tijdens het eerste tornooi dat vorig jaar in Noorwegen werd ge houden, wonnen de Noren. Het zal de Nederlandse equipe na zwa re wedstrijden om de beide internatio nale titels zwaar vallen andermaal voor aan te komen in het met 20.000 toeschou wers gevulde Dynamo-stadion. De Rus sen zijn ongetwijfeld favoriet op de kor te afstanden. De Nederlanders, aange voerd door Verkerk en Schenk moeten hun slag slaan op de lange afstanden. AANHANGERS MAO WINNEN VELD HONG KONG Een derde van China is in han- Alle rijders mogen starten op de 500 en 1500 meter De resultaten van de vier beste rijders per land op deze afstanden zullen meetellen voor het klassement Elk land heeft vier vertegenwoordigers op de 5000 en 10.000 m. Voor de eerste plaats krijgt een land 20 Duntcn. voor een tweede 19 en zo verder Het ijshockeyteam zo menen teren China-ken ners in Hong Kong. De aan hangers van Mao schijnen de baas te spelen in alle plaatsen ten cos ten van de lijn lopend van de provincie Joenan aan de grens met Birma in het zuid westen van China tot Keijoengkiang het noordoosten aan de grens met de Sowjetunie. Dit betekent dat de culturele revo lutie geslaagd is in China's grote in dustriële gebieden, voedselproduceren- de striken, provincies aan de oostkust en grote steden als Sjanghai, Kanton. Peking en Nanking, Tientsin en Woe- Kitzbühe) Alleen het deel ten westen van de •erloren""eschJet5t® Tih,et- Binnen-Mongolië laatste wedstrijd in Nedec-nu verioren j o Vrijdagavond moesten de Oostenrijkers „.gwen zeer belangrijke met 85 hun meerdere erkennen jn autonome provincie Sinkiang-Oei- TIJSC. De tussenstanden van de doorfihoer, waar China's kernpotentieel ge- bijgewoonde Iconcentreerd is schijnt nog in handen 'te zyn van tegenstanders van Mao.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9