Mijn vertederend sombere jaren vijftig Experimenteel WEET JE NOG WEL, JONGERE? umNf ttuêüscN'micNT ••W JAXEN VUFT15" „Je krijgt lang vergeten nachtmerries weer terug,, Te weinig concerten RUIMTE 'THEATER ALLERLEI: ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 ;f«f. IJ.?' I '6.rtf ^,'1' - J't'tytf' .'.V»'* rïv" Het briefhoofddat de stichting heeft laten ontwerpen. EF ELI Cl F LAPSTEERD, zeiden we toenen: SÉdb hé, poppelepée, of: ha, die oelewapper! Op school las je stiekum Dick Bos en Spillane, want strips werden voor kinderen als iets schandaligs beschouwd. Seks? Je ging speciaal naar de kapper om De Lach te lezen, dat daar zomaar op tafel lag. En op zaterdag avond luisterde je, pas uit bad met een nette scheiding in je nog natte haar. naar de radio, de VAR A-show- boat en Willem Parel'*. Op sombere toon, met even Iets van emotie, vertelt de 23- jarige Willem Noordhoek, voor zitter van de pas opgerichte Stichting Jeugdsentiment de Ja ren Vijftig, wat hem en zijn me- de-jeugdsentimenters beroert: de jaren dat ze jongen waren, de ja ren vijftig. Willem Noordhoek, student in de so- ale wetenschappen, besteedt in Amsterdam met een „kring" leeftijd genoten de laatste maanden veel tijd mediteren en ophalen van herin leringen. Ze hebben hun specialiteiten. Wil- m Noordhoek: „In onze stichting zit- n Piet Knijpbier, die als veertienja rige pijnlijk nauwgezet alle plaatjes een tijd, dat de mensheid zwaar ge bukt ging onder koude oorlog en de atoombom. „Het was een gekke tijd, geen rijke jaren. Ach, wat voor speelgoed had den we. Je werd grootgebracht met de jeugdboeken van je ouders, als Pietje Bell en Dick Trom. Er was weinig luxe. Zo maar een plakje kaas eten deed je niet, daar moest een boterham bij. Die welvaart van nu is onze generatie vreemd; we hebben niet dat losse, dat smijten met geld." Schok Het spel „stap op", dat de jeugd sentimenten weer spelen, omdat het in hun jongenstijd zo geliefd Radio Luxemburg volgde, ekstschrijver Peter Koelewijn, een de weinige Nederlandse rockers. Frits Boer, expert voor christelijke eugdherinneringen, en Theo Capel, loorspelkenner." De leden van de stichting zijn imstreeks 23 jaar. Ze waren kind in De stichting is geboren in het stu dentendispuut „Baart", In het dispuut werd al enkele jaren gesproken in de terminologie, in de toenmalige modieu ze kreten, van de jaren vijftig. No vember van het vorige jaar ontdekten de jeugdsentimenters dat er nog maar twee afleveringen van de VA- RA-showboat in de archieven lagen. Ze kregen een schok, en realiseerden zich dat het tijd werd archieven en zolders uit te kammen, om althans nog iets te kunnen vastleggen. Via de VARA-rubriek Uitlaat kwa men ze met een oproep oude dingen toch vooral te bewaren. Het sloeg aan, er kwamen veertig brieven. Hitweek verzocht Willem Noord hoek om een artikel, dat in forse op maak werd geplaatst. „Langzamerhand begint het nu IN te worden platen te draaien die NIET-IN zijn. zoals van Cliff Ri chard, The Shadows en Eddy Christia ns Om Eddy is vaak gelachen, maar hij was eigenlijk in die tijd iemand, die geweldige pop-dingen deed." Van het Reve „We worden vooral geïnspireerd door Werther Nieland, de novelle van G. K. van het Reve. Gerard van het Reve is ook onze beschermheer." Het melancholieke bezigzijn met voorbije periodes is een internatio naal verschijnsel, maar de leden van WILLEM NOORDHOEK dit is héél belangrijk WIE meent, dat we in Nederland de laatste tijd nogal ver wend worden met grote jazzconcerten (zoals het recente optreden Ellington-Fitzgerald in Rotterdam) moet maar eens gaan praten met Bert Vuijsje, de jazz-medewerker van het weekblad Vrij Nederland. „Het gaat de laatste jaren van kwaad tot erger," roept hij boos vanuit zijn jazzhoekje. ,.Het seizoen 1965-'66 liep in april af en dat van '66-'67 werd al op 28 januari besloten. Zelfs als we aannemen, dat het Holland Festival de komende zomer een paar belangwekkende concerten zal bevatten, kan rustig gezegd worden, dat we de laatste tijd heel wat jazz tekort zijn gekomen". OVERGESLAGEN Hij noemt een aantal musici die op hun Europese tournees ons land hebben overgeslagen, John Coltrane, Count Basie. Archie Shepp, Woody Hermin, Cecil Taylor en Earl Hines. Dat we hun concerten misliepen ligt volgens Vuysje aan de impre sario's, die zelfs na de overweldigende successen van het driedaagse ^oelenfestival en de Ella-Duke-concerten maar bitter weinig risico durfden te nemen. En natuurlijk aan de vermakelijkheids- en omzetbelasting, die van de recette afgaat. ,,Wat dat betreft kunnen wij een voorbeeld nemen aan Engeland en West-Duitsland waar jazzconcerten als cultu rele manifestaties daarvan zijn vrijgesteld". Prettiger zaken vallen te noteren over de omroepen. Met name de VPRO volgt de laatste tijd de prijzenswaardige politiek om programma's met buitenlandse musici niet in de studio, maar in de concertzaal op te nemen. de Amsterdamse stichting, hebben de primeur wat de jaren vijftig betreft. „In de Verenigde Staten bestaat een neiging terug te gaan naar de jaren veertig. Ze willen kleding uit die tijd doen herleven, maar echt jeugdsenti ment is er niet bij. Het meest verve lende is, dat doen ze al jaren, de Gay Twenties terug te willen halen. In Nederland is nu een rock- revi val, een herleven van de roek-periode te constateren. Ouwe toppers worden weer gedraaid. Het staat wel vast dat dit hele her-inneren verschrikkelijk belang rijk is. Er zijn mensen, die je op straat erover aanschieten. Sommigen worden helemaal gek. als ze de opstel ling van het Nederlands elftal van 1954 niet meer weten. Echt geen grap We hebben een definitie ontwikkeld voor onze bezigheid: Aandacht schen ken aan dingen uit de jaren vijftig, die een emotionele betekenis voor je hebben. Sommigen denken dat het een grap is of iets dergelijks, maar dit is wel degelijk serieus bedoeld. Het is erg aangrijpend avonden el kaar te vertellen wat je overkomen is tussen je vijfde en vijftiende jaar. Op die leeftijd beleef je alles veel feller. Er is daarom een sterke emotionele binding aan die periode. Soms komen dingen boven, die je verdrongen hebt. Iemand van ons heeft de nachtmer ries die hij als kind had, weer terug gekregen. Het gebeurt wel, dat we plotseling over de jaren vijftig praten. Soms worden hele feesten ontwricht, en krijgen partners ruzie. Hou nu in vre desnaam eens op. is dan de smeekbe de." De stichting heeft het niet bij pra ten gelaten: 12 maart opent bescherm heer Van het Reve een tentoonstelling in een oude Amsterdamse school. Daar zullen een echte jongenshut. ters onbewust bezig met wat die twee werelden, nog, verbindt. Schreef Willem Noordhoek niet in Hitweek: „De stichting gelooft dat het huidige generatiekonflikt terug te brengen is tot het ver schil tussen Dik Trom en de Scheepsjongens van Bontekoe en (aan de andere kant) Jeroen en Lucky Luke"? Kees Broekman in zijn glorietijd een jongensfiets met blokken op de trappers, en plakboeken met voetbal plaatjes van caricaturist Bob Uschi (de grote rage van die jaren was moe der te dwingen die merken levensmid delen te kopen, waar plaatjes van sporthelden bij cadeau werden gege ven) te zien zijn. Ook komen er modepoppen te staan, gekleed in pofbroeken, sanda len, Noorse truien, clubsjaals en alpi nopetjes. Oude platen zullen er te ho ren zijn: Eddy Christiani, Maria Za- mora en Jerry Lee Lewis. En de be zoekers zullen weemoedig kunnen bla deren in beduimelde boekjes Eric de Noorman. Dick Bos en Kapitein Rob. „Ik heb bij mijn ouders een jon genskamer in de stijl vijftiger jaren ingericht. Veel meer mensen zouden foto's en plaatjesboeken moeten bewa- Denk eens aan de emotie, die zo'n jongetje opbrengt om verzamelingen aan te leggen. Je leest nu dat jonge lui Beatle-platen te koop aanbieden; dat is erg stom." Geen antwoord „Er komt binnenkort ook een boek van ons uit: „Boek van het nieuwe denken", op de flap aangekondigd als een „nieuwe roman waarin de botsing van twee werelden wordt weergege- Willem Noordhoek onderneemt hier mee een poging de botsing der genera ties als in een documentaire uit te beelden. Vraag je hem: Waarom dit op zo jeugdige leeftijd reeds herkauwen van vroegere periodes?, dan ant woordt hij het niet te weten. „Dit is iets waarop ik geen ant woord heb. ik weet alleen dat het verschrikkelijk belangrijk is. We zijn niet als oudere mensen, die de na druk leggen op het mooie van de ja ren dertig of twintig, want wij accen tueren juist dat onze jongenstijd niet zo'n prettige tijd was. We waren uit eindelijk oorlogskinderen. Het blijkt alleen dat een heleboel wat nu gebeurt, zijn oorsprong vindt in de jaren vijftig. Twee werelden Maar voor u weggaat heb ik nog een verzoek: ,,'t Zou me een geweldig plezier doen een foto van Kees Broek man uit die jaren bij het artikel te Willem Noordhoek heeft zijn zin gekregen: Kees Broekman op een krantepagina in een tijd, dat een andere schaatsende Kees de voorpagina's haalt. Van Kees Broekman naar Kees Verkerk: een periode tussen twee werelden. Misschien zijn de jeugdsentimen- ROTTERDAM Theater Allerlei. Het is aan de Heèmraads- singel in één jaar van die oude, statige herenhuizen. De duer staat uitnodigend open. Nog wat onwennig, raet je jas aan, kom je in een grote hal, waar een kronkelende trap naar boven loopt. Plots een pijl, die naar de garderobe wijst. In je colbertjasje nu, sta je met de handen losjes in de zakken. Op je gemak kijk je het allemaal eens aan. Knallende affiches, tekeningen en aquarellen vallen het eerst in bet oog. Dan, een nieuwsgierige blik in een openstaande deur: kaarsen branden gezellig in de schemer, tafeltjes waar op de pilsjes vrolijk bij elkaar staan, lui van je leeftijd die ongedwongen praten. Je voelt je thuis. Theater Allerlei is niet zo maar een theater. De achtergronden zijn, vooral voor de Rotterdamse jongeren, experi menteel. Het hoe cn het wat ervan, vertellen de initiatiefnemers aan één van de tafeltjes. Meer vrije tijd Guus Willemse (25), medewerker bij een uitgeversmaatschappij, en Wim Heimeriks (24) lid van de bedrijfslei ding van een boterconcern, nemen er hun gemak van. In het theater zelf neemt Guus het artistieke gedeelte voor zijn rekening en Wim het orga nisatorische. Al pratend vullen zij el kaar zodoende aan. „Wij krijgen", zo begint Guus, „steeds meer vrije tijd. Zoveel, dat we in de toekomst, slechts één of twee dagen per week hoeven te wer ken. Nu staan we daar- misschien nog wat huiverig tegenover. Maar is het zover, dan willen de mensen deze nieuwe weelde zinvol benutten. tig jaar is er op cultureel gebied nog betrekkelijk weinig. Met ons vestzak theater, willen wij in deze behoefte voorzien. Tegelijk brengen we hier mee een positieve bijdrage aan die vrij etij dsbes ted in g. Tegenhanger Een andere doelstelling is het kwe ken van belangstelling bij de jonge ren voor allerlei kunstuitingen. Aan de andere kant willen we een tegen hanger zijn, van de beslommeringen in het dagelijkse leven. Je moet er af en toe eens uit. Bij ons leggen jongeren contacten tussen leeftijdgenoten en prate over culuur- vormen in een prettige sfeer. Dat is nu theater Allerlei". Het is misschien wat hoogdravend verteld, maar toch wel met zo'n en thousiasme, dat je er haast warm voor loopt. Vanaf oktober 1966 draalt het theater op volle toeren. Het heeft een tijdelijk onderkomen gekregen in 't Vlot (Rotterdamse Maatschappij Voor Jongeren) aan de Heemraadssin gel (191). Een folder vertelt beknopt het doel van dit theater. Met een gevarieerd programma, gekoppeld aan een so ciëteit wil het aan kunstuitingen een eigen sfeer geven. Dit met de bedoe ling het publiek actief bij het gebeu ren op het podium te betrekken. Jijen en jouwen Wat dat betreft is de opzet geheel geslaagd. Je maakt kennis met de mensen die je onder normale omstan digheden alleen van veraf op het to neel krijgt te zien. De kunstenaar of artiest in Theater Allerlei echter, is iemand waarmee je lekker kunt jijen en jouwen. Vragen stellen en van gedachten wisselen. Dat dit niet altijd onbekende ama teurs zijn, blijkt wel uit hetgeen Wim Heimeriks vertel. „Bij de opening op 14 oktober, tra den de Utrechtse studenten voor een afgeladen zaal bij ons op. Het werd niet direct zo n succes omdat het ge zelschap zelf nog maar pas was begon nen. Hoe anders was dat bij Otto Sterman. Peter Blankers, Han Pekel, Ronnie Potsdam, Henk en Sien Ab- bink en de bekende mime-speler Wil Spoor. Zij boekten bij ons grote suc cessen. Daarentegen maakten we het ook mee, dat onbekenden een even grote belangstelling kregen. Vooral dat vinden we fijn. Nieuwe artiesten ge ven wij graag de gelegenheid wat meer bekendheid te krijgen. Natuur lijk nemen we ook niet Jan en Alle man, zij moeten wel degelijk wat in hun mars heb- Elke vrijdagavond geeft het theater een voorstelling. Voor Guus Wil lemse en Wim Hei meriks gaat daar heel wat tijd in zit ten. Alles moet or ganisatorisch goed verlopen, talloze besprekingen voor het engageren van artiesten moeten worden gevoerd enz. Zij doen dit alles zonder enig commercieel doel in hun vrije tijd. Op dit gebied is dit zeker uniek. Het is een opoffering, die zy dank zy hun enthousiasme en het doel dat zy voor ogen hebben met grote ijver kunnen vervullen. Wim Heimeriks zegt aan het slot van ons gesprek zeer treffend: „De jongeren die ons theater Allerlei be zoeken zijn er niet voor ons, maar wij zijn er voor hen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17