Emotie bepaalt voedselkeuze Handleiding bij creatief-zijn Wegwerp kleding dialoog ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 WAAROM ETEN WE WAT WE ETEN? JEDEREEN eet, elke dag opnieuw, leder Het alledaags tafereel: een maaltijd ver individu, iedere groep, ieder land heeft i orberen, wordt door vele factoren bepaald, zijn eigen voedselcultuur, bepaald door uiteenlopende omstandigheden en gebeur tenissen. Zij bepalen juist die maaltijd met die samenstelling in dat gezelschap op dat tijdstip. Welke factoren? Er zijn geogra fische, klimatologische, biologische, tech nische, economische en emotionele fac toren. vv/E BEZIEN onze voeding niet zuiver verstandelijk, als middel tot instandhouding van het leven. Smaak, geur en uiterlijk spelen een grote rol, en die hangen weer af van hetgeen ons van jongsaf geleerd is. Zoals met al onze gewoonten is het belangrijk hoe wij als baby en kind de voeding hebben ervaren, het eet-patroon dat we hebben geleerd. Wij leerden dat gene wat in de groep waartoe onze opvoeders hoorden, als normaal wordt beschouwd. Tot de eerste ervaringen van het pasgeboren mensenkind be hoort de bevrediging van het hongergevoel door het drinken bij moeder. Moeder eten gevoel van welbehagen (het op heffen van een spanning) zijn Bij dit allereerste contact wordt het fundament gelegd voor onze voedingsgewoonte. Kan het kind rustig drinken, is er genoeg, laat de moeder blij ken of zij de baby houdt, dat zijn allemaal factoren voor het latere gedragspatroon, ook ten opzichte van de voeding, en voor de totale levenshouding van de mens, aldus het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. Want de mens is één geheel en zijn voe dingsgewoonten vormen een fa cet Symbool Bij het zelfstandig worden van het kind blijft de associatie moe der liefde eten bestaan. De voeding blijft symbool van liefde en moederschap. De manier waarop het kind wordt opgevoed, streng, soepel, slap, liefdeloos, toegevend, emotioneel bepaalt Het kind is lief het krijgt een snoepje. „Zoet" heeft twee betekenissen. Stout? Zonder eten naar bed. Zeuren? Geen reep chocola. Of het wordt gedwon gen iets te eten dat het niet lek ker vindt of op dat moment niet wil hebben. Misschien kent u zo'n associatie: een koekje herin nert u aan een tante, een brood beleg aan een logeerpartij en bij chocoladeletters denken we aan Sinterklaas. Die associaties hoe ven niets uitstaande te hebben met het voedingsmiddel zelf. Functie Groeiende behoefte aan plantenbakken IJOE meer er in de hoogte ge bouwd wordt, hoe meer het verlan gen wordt aange wakkerd om in eigen huis te tui nieren. Geen won der dat de behoef te aan planten bakken toeneemt. Verzamelingen van planten, met zorg bij elkaar ge bracht, moeten onze lust tot tui nieren enigszins bevredigen. Nu kunnen we zo'n bak met aarde vullen en er de planten zonder pot in zetten, maar het gevaar bestaat dat een soort, dat weinig water behoeft, te veel krijgt, doordat het vocht door de aarde trekt. Bovendien kunnen we niet lekker passen en meten en eens planten van plaats laten verwisselen of min der florissante exemplaren op ruimen. Daar kom je nu een maal niet toe als ze eenmaal in de aarde ingegraven staan. Wij prefereren daarom om de bak met turfmolm te vullen en daarin de planten met pot en al in te graven. Door de turf molm vochtig te houden vindt steeds verdamping rondom plaats, waardoor ook minder op de aarde van de planten ge goten behoeft te worden. Het is wel aan te raden om op de bodem eerst een laag puin, grof grind of potscherven uit te spreiden en daarop de turf molm te strooien. De keuze van planten hangt van verschillende factoren af. De plaats van de plantenbak ten opzichte van het licht, de temperatuur en de min of meer vochtige atmosfeer van de kamer. Bloeiende planten passen we liever niet toe in het midden van de kamer, daar ze veel behoefte hebben aan licht. Wie niet op een gul den behoeft te kijken kan er natuurlijk wel tijdelijk een vrolijk accent mee aangeven en de plant na de bloei oprui- Bloemist Het beste kunt u met de bak naar een bloemist gaan en in de lege bak verschillende plan ten combineren. Houd vooral rekening met de achterzijde en de Voorzijde van de bak. In i br de bak die bijvoorbeeld Zelf planten combineren voor de plantenbak is een attractie deze zelfbedieningskas te een eet- of studeerhoek enigszins moet afsluiten, zetten we op de achtergrond b.v. een rek van rotan of plastic gaas, waartegen we klimplanten toe passen, zoals Cissus, Rhoicissus, Fatshedera, Philodendron scan- dens, klimop of de gatenplant Montera deliciosa. Voor de mid- 1 delste rij komen halfhoge plan ten in aanmerking als Ficus di- versifolia (kamervijg). Ficus benjamina, Cordyline termina- lis (roodbladig), Dracaena dere- mensis (wit gerand), Dleffenba- chia picta (wit gespikkeld), Gy- nura sarmentosa (violet), Cala- thea makoyana (pauweveer mo tief), Nephrolepis (krulvaren), Rhoeo discolor „Fittata" (geel- gcstrcept, onderzijde purper). Dit alles in een goed verwarm de kamer. Vocht Aan de voorkant zetten lage en rankende planten, zoals i Ficus pumila. Peperomia glabel la, Scindapsus aureus, bonte klimop „Gloire de Marengo," Cryptanthus (Lage bromelia) en Pellaea (rondbladig varen tje). Hebt u centrale verwarming, graaf dan een schaaltje met wa ter in. Dat geeft niet alleen een vijveridee. maar brengt vocht rondom de planten. Even tueel kunt u er een paraplu plantje Cyperus alternifolius in zetten, dat is een echte nathals. En dan maar schuiven tot het effect u bevalt en de bak niet te groen wordt, maar .fwisse- ling in b'.adkleuren A. C. MULLER-IDZJRDA 1 tijd rijker en mooier opgediend. Een verjaardag wordt gevierd met snoep, taart en limonade. Hij mag bij een vriend eten: blijk van sympathie. Zo leert het kind dat voeding een statussymbool kan zijn. De kleuter gebruikt het voedsel om zijn positie waar te maken. Er zijn perioden dat hij niet eet wat de huisgenoten eten, hoewel hij het eigenlijk wel lekker vindt: een vorm van rebellie te gen het ouderlijk gezag. In de puberteit worden voe dingsgewoonten bepaald door de geestelijke toestand waarin de puber zich bevindt en door zijn lichamelijke behoefte. Bij de volwassene zijn de voe dingsgewoonten stevig veran kerd. De sociale functie wordt sterker ervaren: trakteren bij sa larisverhoging, een zakenlunch, het hapje-slokje op een receptie. Het gezamenlijk eten kweekt een informele sfeer, die ontstaat door het prettig gevoel van be vredigd zijn. Het aanbieden van voedsel is een daad van commu nicatie, het opeten een accepte ren van communicatie: er wordt contact gelegd (denk eens aan een gang naar de dierentuin!). Waarom is iemand.dol op tut ti-frutti? Misschien omdat zijn moeder het vroeger op een feestje klaar maakte. Het kind wordt bij het opgroeien geleerd wat eetbaar is voor mensen en wat voor dieren, wat giftig is, dat grote mensen koffie drinken en hij niet, dat voeding bestemd is voor een bepaalde maaltijd. Het kind merkt dat het voedsel een sociale functie heeft Komt er visite dan is de maal- T roost Langzamerhand krijgt het begrip doe-het-zelf meer inhoud. Was het eerst slechts het opknappen van karweitjes, de laatste jaren komt het creatief zijn bij de vrijetijdsbesteding meer en meer om de hoek kijken. De nieuwe serie Amsteltips, die tien deeltjes zal omvatten (tot nu toe verschenen er vier) is daar bij een goede steun. voor de islamieten, godenoffers, de korengodin van de Indianen en de rijstgodin van de Indo- „Trek" kan een verlangen naar communicatie zijn. De voe ding kan herkenningsmiddel wor den herinneren aan het va kantie-land, of een symbool voor de klasse waarin hij (graag) ver keert. Het omgekeerde is ook waar: de mens gebruikt geen voeding die het type symbo liseert dat hij niet wil zijn. Voeding kan een troost zijn, als uiting van liefde kan het een rol spelen. Vaak is het méér dan troost, dan wordt het een com pensatie voor hetgeen niet te krijgen is. Niet de ene onbereikbare be vrediging, maar de bereikbare: eten! Een spanning wordt opge heven, een prettig gevoel ontstaat. De voeding symbo liseert dan liefde, toegenegen heid, die elders niet te vinden is. Bijgeloof Iedere groep heeft de voeding met bepaalde gevoelens omge ven. Iedere religie heeft de voe ding in zijn ritueel betrokken. Geen vlees op vrijdag, vasten De damesbladen hebben het reeds luidkeels verkondigd, en nu doen wij het nog eens dunne tjes over: de wergwerp-kleding begint haar triomfantelijke op mars. Wat eerst als een grapje bedoeld was, houdt nu bepaalde takken van de industrie ernstig bezig. Tot nu toe was er papieren kle ding te koop. Men overweegt nu papieren gebruikslinnengoed en... stoffen. We kunnen nu voor delig avondjaponnen gaan ma ken. of eens een paars mantel pakje proberen, 't geeft nu niks meer. Alleen zullen we een extra vuilnisvat bij de gemeente moe ten aanvragen, er zullen heel wat missertjes inkomen. Ook onze sluimerende artistie ke talenten kunnen we nu ont plooien, we kunnen onze papie ren stoffen zelf beschilderen; te gelijkertijd een commercieel voordeeltje voor de verfin dustrie! De stoffen zijn wel stevi ger dan gewoon papier, er wor den kunstvezels gebruikt voor versterking. Het lijkt ons voor baby's ook ideaal. Wat zullen zij er iedere dag beeldig uitzien in hun witte, rose of zachtblauwe wegwerppakje! Voeding heeft ook iets met bij geloof te maken; het is ongelofe lijk wat voor bakerpraatjes er over kraamvrouwen in omloop zijn. Taboes zien we in India: verbod tot het eten van de heili ge koe. Medicijn Voeding als medicijn kan al Zo zien we dat achter een da- dan niet op bijgeloof steunen: gelijks weerkerende bezigheid melk als geneesmiddel tegen ver- een mengeling van menselijke gif, thee voor een rebellerende motieven schuilgaat. maag. Bij gastvrijheid is het mo gelijk dat een prestigekwestie een rol speelt. Wie kent niet de el kaar overtreffende fuiven en ont vangsten of traktaties aan colle ga's, buren en familiekring? De wijze waarop en de tijd waarin voedsel werd bereid kan tot verhoging van het prestige der gastvrouw leiden. Zó bereid wel aanvaardbaar, anders niet. Zó bereid aanvaardbaar op een speciaal tijdstip van de dag of bij een speciale gelegenheid, an ders niet. Ze zijn eenvoudig in uitvoering, betrekkelijk goedkoop 2,90 per deel) in dit genre en bovenal, ze zijn duidelijk en van voldoende tekeningen en foto's voorzien om vooral „beginners" niet meteen af te schrikken. Het is een uit het Duits vertaalde en bewerkte serie uit het „Falken Verlag". Deel 1: „Poppeklcertjes maken" is een algemene handleiding voor het maken van kleren, een mooi begin voor grotere meisjes. Deel 2: „Papier vouwen", hoewel niet met zoveel woorden aange duid, ideaal voor moeders die hun kinderen dit aloude werk willen leren. Deel 3: „Mobiles", niet alleen voor kleinen, meer voor groten die iets creatiefs willen doen. Leuke S/ioiv voor de zakenman Heeft uw echtgenoot door zijn vele beslommeringen alleen aan dacht voor uw kleding, als hij de rekening gepresenteerd krijgt? En ook dan fluistert hij beslist geen complimentje? Ja, dat kan voorkomen omdat dit to taal buiten zijn wereld ligt, hij ziet het er zogezegd niet vanaf. Dit kan veranderen; een Zwitsers confectiebedrijf heeft de primeur: namelijk dagelijks een show van dameskleding in een restaurant dat uitsluitend door zakenlieden wordt bezocht, en dat alles in het lunch-uur. De fabrikant meent dat op deze wij ze de mannen die het druk heb ben, en zich niet om de kleding van hun vrouwen bekommeren daardoor meer begrip krijgen zo wel voor het gedragene als voor het gepresenteerde: nl. de reke ning. Ons laatste gesprek over „Emigreren"! Als eerste geven wij mevrouw K. te W. het woord die hierover mee kan praten! Zij emi greerde nl. in 1952 naar Z-Afrika, en woont al weer ruim zes jaar in Holland. „In 1952 emigreerde ik al leen naar Zuid-Afrika, mijn man, toen mijn verloofde, was met zijn ouders drie jaar daarvoor geëmigreerd. We trouwden spoedig en korte tijd later meldde zich onze eerste baby. Het voert te ver alles te schrijven over ziekten, span ning, de eenzaamheid in het verre vreemde land. Toch voelden wij ons rijk geze gend. na enkele jaren zagen wij resultaat. Met de nodige zorg is er wat te bereiken daar. Er is evenwel veel moed, doorzet tingsvermogen en aanpassing nodig. Voor alle emigranten die zich echt thuis voelen in een" ander land hebben wij veel respect. Juist dat thuis voelen is ons nooit gelukt. We hebben dat echt wel ge probeerd, maar ons ..thuis" was Holland. Op de duur konden wij dat nooit „thuis" zijn niel aan. Na twaalf jaar zijn we teruggekeerd. We hebben geen spijt, hier voel je je één met allen, kerkelijk, maatschappe lijk en vooral de familieband Dan is het veel beter in een eenvoudig huis te wonen in een nat en koud land, dan in een zonovergoten land in een prach tige bungalow vreemd te zijn! Onze ervaring is ook dat er voor de famili»; thuis een grote taak blijft: post! Niets is zo heerlijk dan post of een pakje uit Holland, dan is het feest! Ik zou graag een beroep op al le ouders, broers en zussen van emigranten doen: schrijf veel Ze hebben het vaak moeilijk en houden zich vaak zo groot in hun brieven, maar ze leven op post. Ik ben van harte dankbaar dat wij ons gelukkig in Hol land voelen en wij bidden veel voor degenen die moedig door gaan in de vreemde". Nicuw-Gninea „Mijn zoon was inspecteur van politie op Nieuw-Guinea" schrijft mevrouw D. te D. „Zij zijn sinds de overdracht terug. maar kunnen het land niet ver geten. Ze hebben het zich daar echt naar de zin gemaakt, vier den bijvoorbeeld Sinter klaasfeest en nodigden dan alle inlandse kindertjes van het dorp uit. Verjaardagen werden ook uitbundig gevierd. Mijn schoondochter maakte dan een emmer limonade en kookte rijst, de inlandse kinderen aten alleen sagopap; die rijst was een tractatie voor hen". Ook meisjes Mevrouw J. C. te A. schrijft over de ontwikke lingshulp: „De bedoeling om te gaan helpen in een ander land juich ik toe. Jonge man nen die dit mooie werk wil len aanpakken en daar geschikt voor geacht worden, krijgen vrij van militaire dienst; maar wat vindt u van jonge vrouwen? In Canada bijvoorbeeld is het tekort aan vrouwelijke krachten erg groot. Er is wel veel hulpvaardig heid, maar het gaat mij hier om hulp aan jonge gezinnen Wij maakten daar zo'n geval gezin overleed en de man mei vijf kinderen achterbleef. Een nicht van hem gaf toen haar zeer goede baan in Holland op en vult daar nu al twee jaar de lege plaats. Een heel spon taan gebaar. Nu kort geleden overkwam onze zoon daar het zelfde. Hij verloor zijn jonge vrouw na een langdurig ziekbed en bleef met drie kleine kinderen ach ter. Er is geen hulp en zij ko men in alles tekort. Zou dit geen mooie taak zijn voor Hol landse meisjes om in zulke ge zinnen te gaan helpen? Zij doen daarmee ook veel erva ring op. Al was het maar voor een paar jaar. zich te geven voor zulk zegenrijk werk". Zclfslamlig Mevrouw H. te Z. kan Gok over emigreren meepraten, vier van haar teven kinderen gingen naar Canada. Drie zo nen en een dochter. „Twee zo nen waren al geëmigreerd, toen mijn dochter voor een half jaar daar met vakantie ging. Zij had het echter zo goed naar haar zin, dat zij besloot zich daar te vestigen. Na vijf jaar brouwde zij met een Hollandse jongen. Daarna ging de jongste zoon, huwde ook een Hollands meisje. Ze hebben wel moeilijkheden on dervonden, maar dat is alleen in hun voordeel, zij worden daar zelfstandig en flink. Wat ons het meest verblijdt is dat allen actief zijn op kerkelijk 'gebied, verenigingsle ven. christelijke vakbeweging, zodat zij daar ook mogen mee werken tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Er zijn wel dagen vooral feestdagen dat je sterk ver langt het hele clubje (acht kin deren, en veertien kleinkinde ren, een helie nederzetting), hier bij je te hebben. Wij heb ben gelukkig steeds de kracht ontvangen onszelf weg te cijfe ren en alleen aan de toekomst van onze kinderen te denken." Offers „Waar ik vooral veel respect voor heb bij de emi granten is dat zij zoveel over hebben voor de christelijke school en kerk", schrijft de heer S. K. te R. „Door onder ling van hun soms nog kleine inkomens zoveel op te bren gen dat er in bijvoorbeeld Ha milton een christelijke lagere en hogere school in tien a vijftien jaar gebouwd kon Men blijft onversaagd: nu is er weer de grond gelegd voor de bouw van een universiteit. Er hangt bij het emigreren bij zonder veel af van de vrouw; is men het niet helemaal eens over het emigreren, ga dan niet! Heimwee heeft geloof ik. iedere vrouw wel een beet je In 1951 werden er heel wal vrouwen in een inrichting ver pleegd" (We konden uit de brief van de heer K. niet uit maken of hij zelf geëmigreerde was of vooral het laatste via een andere bron had.) Fantastisch „Emigreren is geen zaak voor slappelingen, maar voor het aloude ras van de stoere Hollander wiens vrouw ook te gen een stootje kan", schrijft mevrouw E. te B. Zij hebben met Gods hulp alle kans var slagen. Want één ding staat vast: dat God ook de emigratie wil gebruiken om Zijn Evange lie voortgang te doen vinden. Niet alleen om de dollar gaat de- Christen emigreren, al lijkt het er soms wel op, zelfs on danks zichzelf weet God hem t gebruiken daar en waar Hij hem hebben wil. Het Evangelie komt daar tot bloei, wat een kerken en scho len komen er tot stand. Van de offers die daarvoor gebracht worden kunnen wij hier heel wat leren. Wie zal de zegen peilen die daaruit voortkomt? Er zijn veel moeilijkheden die overwonnen moeten worden, maar de vrijheid en de ruimte is daar zo groot dat er veel meer te bereiken is dan hier. De band met het moederland is sterk, maar hoeft niet ver broken te worden. Van de on geveer vijftig familieleden die wij in Canada en Amerika heb ben, zijn er zeker vijfentwintig We sluiten deze emigreren-di aloog met de stem van de heer G. uit Canada: „Er is veel pro en contra emigreren. Een land genoot zei me: „Ik ga nooit te rug, voor mijn part mag dat landje onderlopen" en een En gelsman: „Er is maar één goed ding in Canada, de weg terug naar Engeland". Hiermee zijn dan twee uitersten gegeven. Een klein percentage gaat in derdaad terug. In 1951 op de boot naar Cana da besprong ons de vraag: doe ik mijn ouders tekort door te emigreren? Mijn conclusie is: nee. Je moet dit land zien om te begrijpen dat wij er goed kunnen wennen. Gelukkig zijn er de laatste jaren veel familie leden geweest, die zich een oor deel konden vormen. Er zijn emigranten die van de ene naar de andere provincie trek ken en 't nergens goed vinden Maar boven elk huis en elk be drijf van onze mensen kunnen we schrijven: „De zegen des Heren die maakt rijk". Het is hier nu winter, 20 gr. F., we hebben als groet uit de bollenvelden hyacinthen voor de ramen en denken aan het land van mest en mist, ont worsteld aan de zee..." Wie winkelt er mee in ons volgende gesprek? Naar uw stem wordt geluisterd in dia- Deel 4: „Kerstversieringen", ori ginele en goede ontwerpen, van eenvoudig tot meer uitgebreide. Ook te gebruiken voor versie ringen bij feestjes en verjaarda gen. Deel 5: „Dieren van stof maken", grappige dieren te maken als cadeaus voor kinderen, of zomaar. Amsteltips 1 tot en met 5 van diverse schrijvers. Uitgave: L. J. Veen's Uitgeversmij Am sterdam. Warme handdoek van de hanger Vindt u het ook zo plezierig om een warme handdoek bij de hand te hebben na het haarwas sen, een badbeurt of om de fijne was in te rollen? In vele grote hotels wordt gebruik gemaakt van verwarmde handdoekenhan gers. In de woning zal men ze nog maar zelden aantreffen. Misschien verandert dit nu een niet al te kostbare hanger met drie armen in Engeland te koop is, die voor het luttele bedrag van een dubbeltje tot vijftien cent de gehele dag drie hand doeken „op temperatuur" houdt. In elk van de armen bevindt zich een elektrisch elementje, dat door middel van glasvezel wordt geïsoleerd van de verchroomde armen, waaraan de handdoeken worden opgehangen. Wanneer het elementje vervangen moet worden, trekt men het eenvoudig uit de buis. Het apparaat kan gemakkelijk worden gemon teerd en aangesloten op de elek trische leiding. BIJ BRIEVEN schrijven behoort een zekere voortvarendheid. Als je je telkens bedenkt, komt de brief niet af. Briefschrijfsters zetten dan ook dikwijls in hun brieven: wat draaf ik weer door, hè Chris! Nou! denk ik dan, en dat is maar goed ook, want anders had ik nooit met je opgewonden, lekker temperamentje kennisge maakt. En ik mag het ook wel, dat ra zen. Al zie ik al lezend de buite ling aankomen die het doordraven tot gevolg heeft. Of je overdrijft en dan stop je te laat. of je ma tigt of herziet je standpunt, en dan gaat de brief thuis de prulle- mand in, dan gaat de Open Brief- rubriek kwijnen, dan ziet u op het laatst nog een paar scheve woordjes onderin, verder de hele sliert blanco. Dat moet niet, laten we hier er lustig op los tieren. Vooral ook. let wel, omdat ik zo'n matig mens ben. zo heerlijk kan relativieren, zeggen brief schrijfsters, zo lekker met een kluitje in het riet kan sturen, zegt een moeder. Dat wordt wel meer gezegd, moeder. Dat komt omdat ik wel een prullemand heb en soms ook een heel volle maar toch altijd een brief moet overhou den, één laatste. En in die laatste sta ik niet als één tegenover één maar als één tegenover drie die direct antwoorden, dertig die zich betrokken voelen en het onder werp in kwestie in hun brief mee nemen en wie weet driehonderd die erover nadenken en dat soms, bij impulsen, laten blijken. Ik kan niet doordraven. Ik wil wel, maar ik kan het niet. juist niet omdat ik hier schrijf. Ik word met de jaren al voorzichti ger, al begrijpender. Ik ga zoveel kanten aan één zaak zien dat ik het liefst zo min mogelijk hier ga verkondigen wat IK denk en zo veel mogelijk uitnodig tot zelf denken, zelf keuze doen. W'ANT KEUZE doen duurt een heel leven. Ook met een innig en vast geloof in de Bijbel. Ie mand schrijft me: „Mevrouw, in de Bijbel staat: gij zult niet do den. Als u nu eerst daarop ingaat en dan langzaam aan uw stand punt weer terugneemt, stuurt u de mensen met een kluitje in het riet." Daarop moet ik antwoorden dat u de uitnodiging tot zelf-denken niet hebt begrepen. Een mens die zich laat leiden door wat de Bij bel zegt en de Bijbel zégt het, ik weet niets zo goed als dat constateert in allerlei situaties dat dan de dingen niet rond zijn maar pas beginnen te bewegen. „Gij zult niet doden" kan ons bijvoor beeld duidelijk voor ogen staan, en toch hebben we, juist het christelijk volksdeel, flink van ons afgemept tegen de Duitsers. We wisten toch best dat „do den" ook het verachten, het niet-erkennen van een medemens betekent? Dan heeft praktisch ie dereen gedood en heeft dus ieder een gekozen in de bepaalde situa tie. Bewust of onbewust hebben wij gestaan in het verdriet dat ons als christenen dagelijks verscheurt: dat wij alle geboden Gods breken. Wij hebben dan waarden behoed, christelijke waar den (waarmee ik met ons hachje, ook niet ons christelijk hachje be doel) maar dat moest op een ma- We hebben er rechtstreeks voor gebeden. Gebeden van kansels en aan de huiskamertafel dat recht en vrede (christelijke waarden) zouden mogen terugkeren opdat... opdat en daar gaat het om we zover zouden mogen komen dat er. met ons in deze wereld weer in vrijheid en op de rechte plaats, geen doden en haten meer zou zijn. Opdat Gods geboden waarheid en werkelijkheid zouden mogen worden. Goed, daar hebben we nu twin tig jaar de tijd voor gehad. En nu weigeren onze bevrijdingsbaby's dienst. Er is welvaart gekomen, brood en vakantie voor ieder, soci ale voorzieningen keurig voor el kaar, onderwijs langer en binnen ieders bereik, alles om dankbaar voor te zijn en hard voor te wer ken, maar oorlog is er ook nog steeds. Als wij het soms niet we ten of willen weten, onze jonge ren weten het wél. dragen in onze belastinggelden bij tot de instandhouding van die ap paraten. Er wordt mede door ons geld gedood, een beetje ver ge zocht, maar zo voelen de jongens het. Weer verdedigt een land christelijke waarden met het zwaard, met een vreselijk moor- Nu wil een moeder die mij schrijft, raad. Raad over een foto die bij haar de weegschaal doet overslaan. En nu zeg ik (andere moeder!): de informatie van die foto kan fout zijn. Ik schuif die foto, hoe verschrikkelijk ik hem vind,terug Ik kan natuurlijk nooit onder al de indrukken uitkomen, evenmin als mijn kind. maar ik zal toch proberen zo zuiver mogelijk te kiezen. Wetend dat de keuze nim mer een eindpunt van mijn moei ten en zorgen betekent. Dat is niet iemand met een kluitje in het riet sturen, dat is iemand de zee opjagen. Dat betekent dat het ons duidelijk wordt hoe Gods geboden als vuur tussen ons door gaan. In oorlog, bij rassenscheiding, bij ge- deeldheid van kerken. En wat beslist nu? Mijns inziens je tot nu toe in je leven zakenman, havenarbei der, huismoeder, weduwe, je zit allemaal tussen je ervaring én je verwachting in. De een is fel an- ti-rooms-katholiek en met re den zie ik. Ik begrijp het. Toch probeer ik tegen u te praten. Niet om u te overpraten maar om uw gedachten in beweging te zetten. Starheid is als haat: dood. Daarom lijk ik zo zwabberig, best. graag. De ander zegt: nee Chris, kom nou, heel leuk om te zeggen dat je dochter met een neger mag trouwen, maar ik hoop toch echt niet dat jou dat overkomt. Par don. zeg ik nu weer. ik wou je aan het denken hebben, niet aan het wensen Want wat ik d»n al hoop „een" neger best» t niet. Het is altijd een mens. ?lie infor matie ttn spijt. Eerst het recht- treekse gebod Gods. dan aan het werk. Werk? Zeg liever zwoegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15