I0NDAG8 OUD Boeiende ontwikkelingen bij Boeing Van vleugellam naar vleugelwijd GROOTSTE: 500 PASSAGIERS ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 TAE firma, die 50 jaar gele- den door een Duitse emi grant werd gesticht, dient daarom te bezuinigen en te sparen. De maatregelen in dezen gaan zó ver dat er wegen zijn gevonden om 2.000 personeelsleden te la ten afvloeien, terwijl reeds de beslissing gevallen is niet aan Europese luchtvaart shows deel te nemen. Dit alles, deze haast para doxale samenhang tussen DOOR: Link van Bruggen j zoemende bedrijvigheid en pessimistische geluiden, is een eigenaardige gewaar wording voor de bezoeker. Naar de uiterlijke kenmerken te oordelen, bevindt hij zich in een bedrijf, dat op topcapaciteit werkt. De bewijzen van de hoog conjunctuur ziet hij in het steeds verder opvoeren van de serieproduktie, in de bouw van nieuwe, nog grotere fabrieken, in researchwerk, dat astrono mische bedragen moet verslin den. en in orderportefeuilles, die steeds dikker worden. De uitnodiging waf van Lufthaii-a. Als enige Nederlandse journalist werd Link van Bruggen gevraagd naar het in het uiterste noordwesten van de Verenigde Staten lig gende Seattle mee te vliegen, waaromheen do voornaamste fabrieken van Boeing zijn gegroepeerd. Het was een snel retourtje; binnen zes dagen uit en thuis. De aanleiding was de doop van de eerste 737; het ruim 100 plaat sen tellende burgerstraalvliegtuig voor de korte afstand, waarvan de in Keulen zete lende, nationale luchtvaartmaatschappij van •Ie Bondsrepubliek er niet minder dan 21 heeft besteld, en waarvan de order- portefeuille reeds 129 stuks bedraagt. Bin- SEATTLE Wie een wedstrijd wint, krijgt meestal een prijs. Zo niet bij Boeing, die al zo'n 700 straalvliegtui gen voor de burger luchtvaart heeft afge leverd, en bij wie er nog eens 900 in bestel ling zijn. nen enkele jaren zal bet zover zijn dat Lufthansa over een homogene vloot van 68 straalvliegtuigen beschikt. De maatschappij, die op dit moment zo'n 16.000 mensen em- ployecrt en per jaar bijna 4 miljoen perso- nen vervoert, slaat baar vleugels langzaam maar zeker zó wijd uit dat zij tot de grootste in de luchtvaart gaat behoren. Hoe anders was dal ruim tien jaar ge leden. Pas op 1 april 1955 kreeg Lufthansa vergunning de door de oorlog afgebroken vliegactiviteit weer op te nemen. Van vleu gellam tot vleugelwijd! Met Duitse voort varendheid, welke overigens niet los kan worden gezien van het nog altijd doorwer kende „Wirtschaftswunder", groeide Luft hansa van niets tot iets imponerends uit. Zo maar een liestelling van 21 straal vliegtuigen voor de korte afstand, die per stuk zo'n 12 miljoen galden kosten. Nog eens een opdracht, eveneens bij Boeing, van het grootste passagiersvliegtuig ter we reld (3 stuks), de eventueel aan 500 perso nen plaats biedende 747, waarmee 225 mil joen gulden is gemoeid. Reeds een prin cipebeslissing om ook het supersonische toestel van Boeing, de zogenaamde SST, te gelegenertyd in gebruik te neinen een vliegtuig, waarvan de aanschaffingsprijs om en nabij de 100 miljoen gulden bedraagt. Aan dit meegaan niet de tijd, aan dit wer ken aan de versteviging van de concurren tiepositie tegenover de leidende luchtvaart maatschappijen van de wereld, kan de KLM een voorbeeld nemen, lil Den Haag zijn nog geen supergrote en supersnelle toestellen besteld, wat betekent dat Nederland nu reeds jaren achterop is. De aflevering van een vliegtuig geschiedt tenslotte naar volg orde van binnenkomst van de order. Het enige excuus dat voor deze aarzeling kan worden aangevoerd, is de inderdaad droevige omstandigheid dat Douglas, waar op onze nationale luchtvaartmaatschappij steunt, noch een „Jumbo", noch een SST. in produktie brengt. Men moet dus over stappen op toestellen van andere makelij, wat èn uit economische èn uit verkeerspo- litieke overwegingen een nadeel is. Homogeniteit van het vlootbezit is in de luchtvaart meer en meer een „must" ge worden. De grootste voordelen hiervan'zijn dat de langs de trajecten opgeslagen on derdelen dikwijls voor verschillende typen bruikbaar zijn, terwijl de mecaniciens het „merk" door en door gaan kennen. Van Schiphol af onderhoudt Lufthansa reeds dagelijks diensten op Diisseldorf, Miinchen, Frankfort en Bremen/Hamburg. Van 1 april af wordt deze concurrentie met de KLM ook tot de Noordatlantische route uitgebreid. Met drie frequenties per week gaat de Duitse nationale luchtvaartmaat schappij dan de dienst AmsterdamNew York onderhouden. Het is de bedoeling hier op korte termijn een dagelijks gebeuren van te maken. tuig met supersonische snelheid door het luchtruim stormt, lig gen deze onder een kleine hoek langs de romp gevouwen. Zodra de landing inzet, met andere woorden: als de snelheid lang zaam maar zeker dient te wor den verminderd, worden de vleu gels, welker grootste spanning 55 meter bedraagt, naar buiten ge drukt orh het draagvlak groter te doen zijn. Met tv Het gedeelte van de romp, waarin zich de cockpit bevindt een puntige „snavel" van 14 meter lang komt bij de lan ding getrapt naar beneden. De vliegers t—< niet meer dan twee of drie krijgen er een onbe lemmerd uitzicht door. Via een brug, die bijna ge ruisloos naar de bezoeker toe draait, wordt het binnenste van het toestel bereikt. Smaakvol in gerichte passagiersverblijven worden zichtbaar, waarin 350 personen plaats kunnen nemen. Er is televisie, er kan een persoonlijke keuze uit 10 radio kanalen worden gedaan. Door middel van een lichte druk op een armleuningtoets kunnen de stoe len aan elk figuur worden aange- Op bijna 20 kilometer hoogte zal de Amerikaanse SST zijn meest economische kruissnelheid vinden. Uit de gepolariseerde raampjes zal van de aarde dan ook nog vrij weinig zijn te zien. Het vliegbereik bedraagt bijna 6.500 kilometer genoeg dus om de Atlantische Oceaan non stop te overbruggen. Een groot deel van de 300.000 kilo aan gewicht, wordt door de 200 ton brandstof ingenomen. De vier straalmotoren slurpen er per uur tienduizenden liters van op. Voor aanzienlijk kleinere consumpties zorgen de 10 stewar dessen. die over 6 keukens zijn verdeeld. Te zwaar Is de SST, die, zonder de reser ve-onderdelen, ruim 100 miljoen gulden gaat kosten (6 keer zo veel als het thans in gebruik zijnde, grote straalpassagiers- vliegtuig), niet veel te zwaar om op de start- en landingsba nen anno 1967 te kunnen ma noeuvreren? „Geen sprake van", beweert de excursieleider. „Geen beton- baan behoeft verzwaard te wor den. Door het dubbele lan dingsgestel is een uitermate gunstige drukverdeling aange bracht. Misschien moeten alleen de overgangen van viaducten iets versterkt worden." Drempel Groter „We staan op een drempel." licht de gjfjs toe. „We 'moeten zoveel investeringen doep dat het gevay van overinvestering niet denkbeeldig is. Wat de ver dere ontwikkeling van oqs su personische toestel betreft, zul len we straks zeker door Amerika weet thans wat het .wil. Het gaat een straalpassa- giersvliegtuig bouwen, dat dc afstand New York - Londen bin nen 2'/i uur kan overspannen. Na lang wikken cn wegen heeft het eindelijk het ontwerp gecon- OEATTLE Hoewel in het snelste burgerstraal- vliegtuig van de wereld 350 passagiers kunnen plaats nemen, is het bij lange na niet het grootste. Een ander Boeing-prodnkt, waarvan het prototype bijna gereed is, heeft dit superlatief op z'n naam staan. Het is de B-747, ook wel „Jumbo" genoemd een toestel, dat 500 mensen tegelijk kan ver voeren. By het horen van zo'n getal krijgt de bezoeker een raar gevoel in de maag. Het gaat om alle be- bewoners van een niet eens zo piepklein dorp. Het betreft net zoveel personen als in een volle trein, welke overigens met een 9 maal zo geringe snel heid van stad naar stad ijlt. Men moet zich bij zoveel luchtreizigers eens in denken wat de gevoelens van een gezagvoerder moeten zijn, als in z'n cockpit het rode lichtje van een defect gaat branden. Welk een verantwoorde lijkheid! Welk een byna ondraaglijke last! Mis schien is het toch maar beter dit soort gedachten weg te bannen. VAN de „Jumbo" zyn bij Boeing byna 100 exem plaren besteld. Het toestel, dat net onder de snelheid van het geluid blyft (1.006 kilometer per uur), en dat in drie versies wordt geleverd (passa giers, vracht, een combinatie van vracht en passa giers), bezit een bemanningsverblyf, dat zich op een hoogte van 3 cn een staartstuk, dat zich op een hoogte van 7 verdiepingen bevindt. Bovendien heeft het een tweede etage, waarop zich een lounge en enkele luxe verblijven bevinden. HET geheim van het grote aantal passagiers, dat vervoerd kan worden, zit overigens niet in die etage, maar in de breedte van de romp. Deze be draagt 6% meter, waardoor op één ry 9 stoelen kunnen worden neergezet, die door 2 gangpaden ge scheiden zyn. Om zoveel mensen vlug te laten in- en uitstappen dienen uiteraard bijzondere voorzieningen te wor den getroffen. Die zijn gevonden in 10 in plaats van 2 of 3 buitendeuren. Tot de nieuwste snufjes behoren grote containers, waarin de luchtreizigers zelf hun bagage plaatsen. Deze vierkante bakken worden dan volautomatisch in de buik van het vliegtuig geladen. OOK bij de „Jumbo" geldt weer dat de thans be staande start- en landingsbanen geen verande ring behoeven te ondergaan, omdat het gewicht over niet minder dan 16 wielen verdeeld is. Boeing, die al een half miljard gulden in het ont werp gestoken heeft, verwacht veel, zo niet alles van de B-747. „Er komt een stormloop op dit model", aldus een zegsman. „Het luchtverkeer zal over 10 jaar 3 keer zoveel capaciteit behoeven als op 't ogenblik. Het toestel kost weliswaar 70 miljoen gulden, maar bij een bezettingsgraad van 27 procent kan er al winst mee worden gemaakt. In de wereld van de burger luchtvaart bestaat er geen straalvliegtuig, dat ho gere bedrijfsresultaten afwerpt dan de „Jumbo"." DAT Boeing ernst maakt met de B-747 bewyst het enorme fabriekscomplex één hal heeft een grotere inhoud dan het hele Pentagon dat niet ver van Seattle uit de grond wordt gestampt. Over niet al te lange tyd moeten daar 120 van deze giganten per jaar van de band afrollen. „De „Jumbo" moet slechts als een vergroting worden gezien van het tegenwoordige straalver- keersvliegtuig", zegt de begeleider bescheiden. De bezoeker neemt het gaarne aan. Maar het is. gezien de byna 3 keer zo grote capaciteit, dan toch wel een vergroting, die er mag zyn. Dit gigantische be drijf, dat zich heeft ge specialiseerd op lucht vaart en ruimtevaart (hierover in een vol gend artikel), dat 150.000 werknemers telt en dat jaarlijks een omzet haalt van meer dan 10 miljard gulden, zal eerst kapitale som men op tafel moeten leggen alvorens de jongste telg, de SST, van de gewonnen, doch totaal uitputtende wed loop gaat profiteren. clpleerd, dat. naar algemeen wordt beweerd, groter, beter en economischer is dan de SSTs, Het is buiten kijf: de B-2707, die op z'n vroegst pas in 1974 geleverd kan worden, komt later in de lucht dan de Concorde (een gezamenlijk projekt van En- Washington gesubsidieerd wor- waar elders in de wereld aan den, maar we weten nog altijd wordt gewerkt, niet met hoeveel." De federale regering heeft gesproken. Na ja ren van onderzoek, na de bouw van peperdure modellen, na een oneindig aantal proefnemingen, kortom: na een decennium van „bloed, zweet en tranen", is het burgervliegtuig, dat door Boeing voor supersonisch transport werd ontworpen de SST of de B-2707 met de prijs voor le vensvatbaarheid bekroond. Lock heed, zo bleek op 31 december van het vorig jaar, was de verlie zer. North-American Aviation viel al eerder af; Douglas heeft in feite nooit meegedaan. geland en Frankrijk) en de Tu-144 (Rusland). In Seattle beschouwt men dit echter niet als een nadeel. Men is er zo van overtuigd met een succesnummer bezig te zijn geen ehauvinisme overigens, doch, gezien de 'orderportefeuille van 115 stuks, ook voor de con currentie harde werkelijkheid dat men de achterstand op de koop toe wil nemen. „Wat bij ons het grootste pro bleem is geweest", aldus de bege leider, „is het vinden van een perfecte huid. Door de snelheid, waarmee de SST door het lucht ruim koerst om precies te zijn: 2.896 kilometer per uur! ontstaat een wrijving, die de temperatuur tot ongeveer 250 graden doet oplopen. Alumini um is hier niet tegen bestand. Het zeven keer zo dure titanium daarentegen wel. We zijn erin geslaagd een legering te vinden, die in elk opzicht voldoet. Ter wijl de Concorde en de Tu-144 nog grotendeels .van aluminium worden gemaakt, bestaan de romp, de vleugels en het staartstuk van de B-2707 al voor meer dan 90 procent uit titani- Het valt niet moeilijk dit aan te nemen. Bekend is dat de Vere nigde Staten op het gebied Van titaniumlegeringen een leidende positie innemen. In de weleld van de ruimtevaart althans is dit herhaaldelijk aan de orde. Roofvogel Dc reus, die men de bezoeker daarna toont bij zachte mu ziek en intrigerende lichteffecten overtreft alle verwachtingen. Een grote. gele roofvogel doemt op. Hij is liefst 92 meter lang. 14 meter hoog en hij weegt meer dan 300 ton. Men kent de showbusiness in Seattle. Ameri- kaanser kan de presentatie wel haast niet zijn. Een reporter-ach- tige mannenstem geeft van een grammofoonplaat af een veel heid van sensationele bijzonder heden. Er wordt op knopjes ge drukt, aan koorden getrokken; handels worden naar boven en naar beneden gehaald. Het eerste, dat wordt gede monstreerd, zijn de in- en uit klapbare vleugels. Als het vlieg-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13