TV Nieuwe tv-familie komt maandag bij U aan jp RADIO TACHTIG STEMMEN, ZEVENTIEN KOREN en Boekenfeest op televisie a met Soekarno ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 NCRV-SERIE: DE HELD (Van onze radio- en tv-redactie) rk; HILVERSUM Tegenwoordig be te hoeven we niets meer te missen van landelijke evenementen: de camera 332 gaat voor ons kijken en wij behoeven' ons toestel maar in te schakelen om ia- erbij te zijn. Zo krijgen we van de VARA dit Jaar het boekenfeest In de RAI thuisbe-1 zorgd. Een uur lang kunnen we vrij- I dagavond a.s. horen en zien wat daar gebeurt onder het motto „Er is nog I nooit zoveel..." 'de Aan dit festijn werken mee: Hen- h« riëtte Klautz, Rinus Ferdinandusse, 'eJ Ton Lotz, Anny Deiorie. Albert Mol, Harry Boting, Frans Halsema, het Vo- lendams Operakoor, de dansers van 0JScapino, de Beatgirls onder leiding j van Diana South en een groot orkest or! onder directie van Frans de Kok. Er zijn teksten van Jan Blokker, Ri- j glnus Ferdinandusse en Michel van der; Plas. Harry Bannink en Frans de Kok en zorgden voor muziek en arrangemen- i (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Indien u er zin in hebt, een nieuwe Amerikaanse televisiefamilie te leren kennen, moet u maandagavond om half acht afstemmen op Ned. 1 bij de NCRV. Dan komen ze even bij u aan voor een eerste kennis making: dit heel-ideale gezin van vader Sam, moeder Ruth en het onvermijdelijk parmantige zoontje Paul. allemaal samen Garret geheten en gereed om u in te wijden in hun huiselijke geheimen. „De held" heet deze serie, die sinds een jaar in Amerika loopt en zich mag verheugen in de gunst van een miljoenenpubliek dat er dol op is. We behoeven het elkaar niet te verhe len: in Amerika staan de televisiever- zinners voor niets. Zij hebben twee formules voor populaire reeksen die in feite nooit aan een einde behoe ven te komen: de lieve, romantische familie waarin vooral de va- der-zoon-verhouding een belang rijke rol speelt én de cowboygeschie denis, waarin alles duidelijk zwart-wit wordt gesteld: goed-uit- hoogst bekwame helden die aan het langste eind trekken, tegenover slordige prairie-boeven die men onmiddellijk herkent aan iets gemeens in de ogen en die aan het slot van elke aflevering het on derspit delven, zodat de serie met de held in top kan voortgaan en zich niet meer om de verslagen schurk hoeft te bekommeren. Wie nu echter een combinatie van die twee pijlen-op-de-boog kan beden ken schiet daarmee vanzelfsprekend recht in de roos, en dat is Leonard Stern, een oude rot lukt. Voordat de operette „Polenblut" be- j Je moet maar op het idee komen: je gint, tussen 8.30 en 8.50 uur, zal deze I neemt een allerliefste, bedeesde reportage te zien zijn. De Brandpuntre-huisvader met twee linkerhanden en dacteuren zijn een stapje verder geko- I laat hem tv-acteur worden in de rol men en hebben president Soekarno te I van cowboyheld. Maak er een lekke- spreken gekregen. Dit gesprek is in de re mixe van en het publiek reportage verwerkt. I amuseert zich dubbel. Dit is allemaal 14 jaar geleden en sindsdien is Richard Mulligan door zijn aangeboren talent snel opge klommen, vooral toen bleek dat hij sterk fotogeniek is. Een kleine rol voor de televisie bracht hem direct verder en in korte tijd stond hij voor tv- en filmcamera's. Hij is getrouwd en heeft een zoontje van acht jaar. Wonderkind Hoewel hij in „De held" ook zon jon getje heeft, is dit niet zijn eigen kind. Paul Garret wordt gespeeld door een soort wonder-filmjongen. In deze serie gaat hij door voor een achtjarig knaapje, maar hij is al elf en heeft een indrukwekkende car rière achter de rug, deze Bobby Ho- >KJ zwart-w Morsen gesprek °jj i I tesenov, n- HILVERSUM Het Brandpunt- r* team dat op het ogenblik in Indonsië ooj verblijft zorgt voor een extra- uitzen ding, welke de KRO morgen (zon dag) avond in zijn tv-programma op Ned. zal invoegen. Scène uit fle nieuwe serie De held. Naar dit eenvoudige recept, dat niette min wijde perspectieven voor ex clusieve hapjes opent, is „De held" opgezet. Sam Garret is tv-acteur en speelt in een cowboyserie waarin hij de top man is, die beter rijdt, schiet en boe ven verslaat dan wie ook. Als het geweldig toegaat voor de camera's verandert het beeld en ziet u Sam thuis, waar hij de onhandigheid en verlegenheid zelve is, niet eens een kinderpistooltje kan vasthouden en doodsangst voor paarden vertoont. Niet kritisch Dan moet u niet kritisch gaan worden en zeggen: hoe kan dat nou? Heeft hij in de studio dan niets geleerd? Hoe kan hij daar op paarden heensnellen en goochelsnel met pisto len tekeer gaan en thuis zo'n held op sokken zijn? het vak, ge-Laten we dat gewoon accepteren, want een komedie laat erg veel toe en van het contrast moeten we het hebben, zegt meneer Leonard Stern. U zult ervaren, hoeveel pret je daarmee kunt hebben! Neem nu die eerste aflevering, als Sam jiiet in staat is, dat pistooltje van zijn zoontje van zijn hand af te krijgen en er zo mee naar een ouder avond en een duur tv-diner moet... zoiets zal je maar overkomen als cowboy-held! En dat is juist het pregnante van het verhaal: tegenover het schijnbestaan van Sam Garret op het tv-scherm staat de werkelijkheid van het nor male leven. Hij speelde rollen in verscheidene tele visieseries, bijna van kleuter af. Groot succes had hij ln de Donna Reed-show (bij ons uitgebracht door de NCRV onder de titel „Alles draait om moeder") en ook was hij te zien in afleveringen van „Dokter Ben Casey", „Route *66", „Onze vriend Higgins" en vele andere popu laire reeksen. Ten slotte nog mama Ruth Garret, dat is Mariëtte Hartley, die in haar va derland een bekende actrice is. Zij maakte naam door Shakespeare-ver- tolkingen op het toneel, had hoofdrol len in diverse films (o.m. bij Hitch cock) en speelde gastrollen in beken de tv-series als Bonanza, Dr. Kilda- re, The Virginian, ook nog eens Ben Casey en verscheidene andere: U zult zich dat gauw genoeg herinne ren ais u haar maandag weerziet. En dan nu maar afwachten, hoe het allemaal gaat met „De held". Gevaarlijk experiment Vanavond zendt de VARA op Ned. 1 de derde muzikale soiree met John van Kesteren als gastheer uit. II ziet hem hier op dc foto samen met de beroemde sopraan Dorothea Chryst, in duetten uit de opera's Paganinien „La Bohème". Dorothea mag de grote artistieke figuur zijn die vanavond gast is in het programma, het Sportinterview zal ook niet ontbreken en daarvoor maakt Abe Lenstra zijn entree. Dank zij deze formule om ..bekenden van toen" te laten optreden, heeft de show tweeërlei aantrekkelijkheid, en dat is wel nodig om een breed publiek ervoor te interesseren. Al is John een charmante gastheer die niet schroomt Z{jn veelzijdig zangtalent te demonstreren, toch vinden sommige kijkers zijn shotv te zoetelijk. Abe is ditmaal de man die er een pittig smaakje aan moet geven. (Vai e radio- ep tv-redactie) HILVERSUM In dc KRO-gids la- I zen wij een stukje dat te aardig is om het U te onthouden. Het handelt over de knapheid van de Ned. Radio Unie. j die dan wel klaagt over gebrek aan i geld, maar niettemin uitstekend weet j woekeren met haar financiën. Zo 7 heeft zij 80 zangers en zangeressen in vaste dienst. U denkt misschien: dat is nogal wat, maar... ze maakt er ook j niet minder dan 17 koren van! Dit zegt de KRO- kroniekschrijver Het jaarlijks tekort bij de Neder- landse radio beloopt de 9 miljoen. „Het water staat ons tot de lippen", zei mr. Roosjen in zijn Nieuwjaarstoe- - spraak. Er zijn wel mensen, die vinden er in Hilversum maar wordt ge daan alsof het allemaal niks kost. Maar er wordt juist heel zuinig ge- Frappant is het bijv. hoe er wordt gewoekerd met dat éne reservoir van 43 dames en 37 heren, die officieel in dienst van de NRU het Groot Omroep koor vormen. Zij komen, afgezien van solistisch optreden (bij NRU- orkesten) ln de volgende formaties voor de mi crofoon: Groot Omroepkoor Groot Omroepmannenkoor Groot Omroepvrouwenkoor Omroepkoor Omroepmannenkoor Omroepvrouwenkoor Klein Omroepkoor Klein Omroepmannenkoor Klein Omroepvrouwenkoor Radiokoor Radiomannenkoor Radiovrouwenkoor Klein Radiokoor Omroep a capellakoor Omroepkamerkoor Omroepdubbelkwartet Radiodubbelkwartet Wij zouden wel eens willen weten, waar het Klein Radiomannenkoor, het Omroep a capellavrouwenkoor, het Omroepdubbelmannenkwartet en het Radiodubbelvrouwenkwartet eigenlijk zijn gebleven! (Tenslotte zouden 21 koren nóg meer bezuiniging betekenen!) HILVERSUM In het programma „Opus 13" dat de VARA vanavond op Ned. 1 uitzendt, kunnen de kijkers ge tuige zijn vqn „een gevaarlijk experi ment". Het ziet er althans gevaarlijk genoeg uit, maar de trucs van David Berglas zijn ons inmiddels vertrouwd geworden en dus zal het allemaal wel goed gaan. David Berglas ontvangt nl. de Ameri kaanse scherpschutter Morety (Pool van geboorte) die verrassende staaltjes van schietkunst demonstreert. Hoogte punt van de voorstelling is het volgen de. Personen uit het publiek die wille keurig worden gekozen, moeten enige patronen kiezen, die Morety moet afvu ren. Ze staan allemaal op scherp, op één na. Morety gaat aan 't schieten en j zal dan de losse patroon, die in niets I i j u v*verschil niet de andere, moeten over- Sam noch Ruth, en als u goed hebt houden. Daarmee gaat hij op Berglas toegekeken naar de Donna schieten 6 j Reed-show ook zoontje Paul. zullen helemaal onbekenden voor u zijn. Het gaat er dan i Bent u door dit verhaal nieuwsgierig geworden, dan wilt u ook wel weten, wie het drietal dat u gaat leren ken nen, eigenlijk is. Herkenning VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.00 uur feuilleton „Mrs Thursday". 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur muzikale soirée met Johan van Kesteren. 9.25 uur quiz „Tel uit je winst". 10.00 uur goocheltrucs in „Opus 13". Ned. 2 NCRV 8.05 uur de Amerikaanse blueszanger Josh White ii zijn 8e opstreden. 8.15 uur film uit de misdaadserie „Politiemuseum" 9.30 uur Farce Majeure, actueel cabaret. 9.50 uur „Druk-werk", religièus programma. VANAVOND TE HOREN Rilve r 7 VARA 7.40 uur literaire rubriek. 8.05 uur Promenadeorkest speelt. 8.45 uur documentaire „Revolutie in Duitsland", her innering aan 50 jaar geleden. 10.05 uur hoorspel „In marstempo". 10.50 uur Rakelinks, satirisch programma. 11.25 uur Kees Brusse in Babysitten. Rilve i i 11 KRO Sam is nl. Richard Mulligan, die eer-1 goede kogel daarvoor kiest.... der optrad in „De verdedigers" en „Route '66". Hij is de zoon van een> New Yorkse politieman en wilde van jongsaf geestelijke worden. Na een jaar universitaire studie aan een seminarie veranderde hij van oplei-j ding. omdat hij meende, te kunnen; schrijven. Hij ging over naar de let terenstudie en schreef zelfs een een akter. Toen hij eens in geldnood zat, probeerde hij die te verkopen1 aan een klein toneelgezelschap. 7.30 uur Zingening. dat hij de 8.30 uur verzoekplaten. I 10.10 uur Jules de Corte in Roulette. 10.45 uur Goal, muzikaal sportprogramma. Derde gesprek werew. ,De bezetting Er komt een dag, waarop Rembrandt het zijn leerlingen vertelt. Zijn vrouw is in bed gebleven. Ze voelt zich te zwak om op te staan. De dokter is geweest en heeft bedenkelijk gekeken. Veel rust; heel veel rust. Dat was het enige dat hij kon zeggen. Daarom vraagt de meester zijn leerlingen alles zo stil mogelijk te doen, niet luidruchtig te spreken en niet met deuren te slaan. Carel verneemt het 's middags. Rembrandt heeft hem apart genomen en hem zijn ongerustheid niet verzwegen. „Misschien betert de vrouwe als het lente wordt", troost Carel. Maar hij weet zelf, dat hij dit niet gelooft. Saskia is hard ziek. Men behoeft geen dokter te zijn om dat te kun nen zien. Wat de meester hem vertelde, heeft hem niet verbaasd. Toch is hij erdoor geschokt. Niettegenstaande het een helde re winterdag is, lijkt het hem of de zon achter een wolk is schuilgegaan. Hij voelt zich terneergeslagen en het werk wil niet vlotten. Als hij naar huis gaat, loopt Gerbrand een eind met hem op en samen spreken ze over wat opnieuw het geluk van hun meester bedreigt. Thuis wil hij het Aeltje vertellen. Maar als ze hem in het voorhuis tegemoet is gekomen en haar armen om zijn hals heeft geslagen, blijven de woorden hem in de keel steken. Heel haar wezen straalt zoveel geluk af, dat hij het niet over zijn hart kan verkrijgen om er de domper op te zetten, die voor hem deze dag zo donker maakte. Hij houdt zichzelf voor, dat hij het haar straks wel kan vertellen. Hij komt er echter pas toe als ze zich gereedmaken om naar bed te gaan. Want eerst heeft zij groot nieuws. Ze voert hem aan haar arm mee naar de binnenkamer. En als ze daar met em staat bij de schouw, waarin een knappend vuur brandt dat het vertrek aangenaam verwarmt, zegt ze: „Carel, ik geloof... ik geloof..." Ze hapert even en rood kleuren plotseling haar wangen. Carel kijkt haar nieuwsgierig aan. Vragend ook. Maar terwijl zij glimlachend naar hem opziet, meent hij te begrijpen. Hij pakt haar verrast bij de bovenarmen, drukt haar tegen zich aan en vraagt: „Geloof je?... Bedoel je?"... Ook hij behoeft de zin niet uit te spreken. Zij knikt. Dan zegt ze nog eens, ten overvloede: „Ja, ik geloof het zeker, Carel." Hij gaat zitten en trekt haar op zijn schoot „Vertel het eens," vraagt hij. En dan vertelt ze, terwijl ze met het hoofd tegen zijn schouder leunt, dat ze al een paar keer 's och tends als hij naar de timmerwinkel was, onpasselijk was geworden. Nu vandaag had ze zelfs moeten overgeven. „Het kan toch niets anders zijn?" vraagt hij bezorgd. Doch zij stelt hem gerust. Er is nog een andere aanwijzing. Ze rekent het hem voor, als moet ze zijn geheugen opfrissen. Doch hij is al overtuigd. Deze aanwijzingen zijn niet mis te verstaan. Er zal een kindje komen. Een kind van Aeltje en hem. De gedachte ontroert en overweldigt hem. En terwijl hij haar steviger tegen zich aandrukt, kust hij haar in de hals, op de oren en op de wangen. Ten slotte vinden hun monden elkaar. En dan zitten zij daar totdat in het scheme rig geworden vertrek een kou langs de benen opkruipt en hen doet ontdekken, dat het vuur bijna is gedoofd. Zo is nu het leven. Terwijl het in Aeltje Fabritius groeit, sterft het in vrouwe Van Rijn. De lente heeft voor Saskia niet de verbetering gebracht waarop werd gehoopt. Integen deel ze is steeds zwakker geworden. Als op een van de eerste warme dagen van de beginnende zomer Amsterdam in een feestroes is, omdat prins Willem, de zestienjarige zoon van de stadhouder, met zijn nog niet twaalf jaar oude bruid de stad bezoekt, zit Rembrandt met bange voorgevoelens aan het ziekbed van zijn vrouw. Carel wandelt onderwijl met Aeltje door de feestelijk drukke en versierde straten en waakt er angstvallig voor, dat ze zich niet te veel vermoeit. Als ze een taveerne passeren, waaruit rauwe, dronken stemmen naar buiten klinken, zodat Aeltje verschrikt zijn arm drukt, trekt hij haar snel mee een zijstraat in waar het rustiger is. Vanzelf gaan zijn gedachten terug naar een jaar of drie herinnering eraan maar liever niet op tegenover Aeltje... De meester aan het ziekbed van zijn vrouw, dat een sterfbed zal blijken te zijn. De leerling aan de zijde van haar, die het nieuwe leven in zich draagt. Sterk voelt ze het kind in haar schoot bewegen als Carel haar op de avond van de tiende juni heeft verteld, dat vrouwe Van Rijn ia gestorven. Aeltje was erop voorbereid, dat deze boodschap haar de een of andere dag zou bereiken. Nochtans is zij erdoor van streek. Vooral omdat zij denken moet aan Titus, die net negen maanden is geworden... Ze snikt als zij de dood van Saskia heeft vernomen. En het ongeboren kind reageert hier scherp op. Zijn bewegingen maken haar anstig, zodat ze vraagt: „Carel, het kan nu toch niet geboren worden?"... (Wordt vervolgd) DAKAR In de Westafri- kaanse staat Senegal is een centrum opge richt waar alle wereldburgers ge- burger registreerd zullen worden. Het bu reau is opgericht na een pleidooi van dertien vooraanstaande Sene- galezen die het wereldburgerschap zien „als de enige weg om de we reld van de catastrofe te redden". De Nobelprijswinnaar prof. Al fred Kastler uit Frankrijk, Abbe Pierre -van de gemeenschappen van Emmaus en de Britse filosoof lord Russell hebben zich achter het we reldburgerschap gesteld. Deze groep zat echter niet te wachten op een stuk, maar op nieuwe ac teurs. Plotseling voelde Mulligan zich tot het toneelspel aangetrokken en het gelukte hem vrij gemakke lijk, bij dit gezelschap te komen, zon der ooit iets meer dan studentento neel te hebben gespeeld. HILVERSUM Het derde discussie programma over „De bezetting" wordt zondagavond a.s. tussen 9.40 en 10.40 uur uitgezonden op Ned. 2. Ook nu weer zal dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot het gesprek leiden. De gedachtenwisseling heeft nu be trekking op de drie uitzendingen, wel ke dr. L. de Jong (in herhaling) wijdde aan het voormalige Nederlands Indië: bedreiging, strijd en Japanse bezetting. X De nieuwe oecumenische bijbelverta ling in het Italiaans zal volgend jaarl verschijnen, zo heeft de uitgever mee gedeeld. Sinds 1959 hebben 36 geleer- i den (rooms-katholieken, protestanten, orthodoxen en joden) aan deze uitgave gewerkt. Een dergelijke brede samen werking bij het vertalen van de Bijbel is nog niet eerder voorgekomen. CAMBRIDGE De biblio theek van de Havard-universiteit in Cambridge heeft van een Newyorkse verzame laar een brief van Galilei cadeau gekregen. De beroemde astronoom schreef de brief op 5 januari 1601 in Padua om iemand te bedanken voor een gedicht dat hem werd toegestuurd. SUKKELTJE EN BRUUNKE De vriendjes gaan op stap. „Daar: een richting aanwijzer!" zegt Stikkeltje. „Even kijken: staat de Sneeuwberg erop? Ja, ge lukkig, daarheen!" Het wordt al donker. „Ik ben zo moe!" klaagt Stikkeltje. „En ik heb zo'r de bomen. „Dat is tenminste iets om te eten!" zegt Bruunke dankbaar., „En daar is een verlaten spechtenhuis; daar gaan we fijn slapen", stelt Stikkeltje voor. Even klimmen en „Een mooi, droog plekje", prijst Stik keltje. En even later snurken ze al!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11