A.R. MOET (IN)FORMEREN Tegenvaller van half miljard Conflict met artsen opgelost JAMIN ïiiiiiniuHi KVP, VVD en CHU willen Zij socialisten voor Biesheuvel VS niet veilig bij elke kernaanval Leger wijst aanbod van Soekarno af Westduits disconto 4 procent Gigantische projecten aan de Waterweg Vrijdag 17 februari 1967 47sle jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur T uchl- maatregelen tegen Christelijk instituut - pag. Kernmerk. SS ..Hm s eigenlijk alleen bestemd voor kinderen Riant complex voor de NTS - pag. Radio TV. (Van onze parlementsredactie) voorzitters van KVP, VVD, ARP en CHU de Koningin van daag of morgen adviseren de demissionaire premier prof. dr. J. Zylstra te belasten met een informatie-opdracht. Van PvdA-kant daarentegen zal worden voorgesteld de nieuwe a.r.-fractieleier mr. B. W. Biesheuvel kabinets-formateur te maken. Tot deze conclusies kwamen politieke waarnemers gis teren na afloop van het beraad van de vijf grote Tweede- Kamer-fracties. IIMENEXC0I ^lOG^UNDIJI^UIDEf^l Drs. Goudzwaard (a.r.) in Kamer De vijf zijn het er in ieder geval eens dat, gelet op de verkiezings uitslag, de ARP nu de eerstge- roepene is om initiatieven te ont plooien voor de samenstelling var een nieuwe regeringscombinatie. De drie christen-democratische fracties en de liberalen menen, dat prof. Zijlstra primair in aanmerking komt voor een formatie-opdracht, uitmondend in een verlenging van zijn premierschap. Zij zijn echter ge neigd zijn herhaalde weigering om in een volgend kabinet te stappen, voorlopig als onherroepelijk te aan vaarden. Wel menen zij dat prof. Zijlstra be langrijk werk zou kunnen doen als formateur. Dit verplicht hem in geen enkel opzicht later toch- weer premier t*e worden, maar stelt hem wél in staat de ingewikkelde financieel-economi- sche problematiek, die in deze forma tie aan de orde komt, te inventarise ren, een ontwerp-regeringsprogram op te stellen en op basis daarvan de moge lijkheden voor een coalitie af te Als zijn informatie tot positief resul taat leidt, kan hij vervolgens zijn op dracht overdragen aan een formateur, die tevens de toekomstige mi nister-president zal zijn. OMWEG Weigert prof. Zijlstra ook een infor matie-opdracht, dan zullen KVP, WD, en CHU wellicht adviseren mr. Biesheuvel (in)formateur te maken. De PvdA acht de omweg van een informatie-Zijlstra onjuist en wil mr. Biesheuvel maar meteen aan het for meren zetten. Dit hangt onder meer samen met de socialistische kritiek op het beleid-Zijlstra. Tegen mr. Biesheu vel. die deel heeft uitgemaakt var kabinet-Cals. heeft de PvdA minder bezwaren. De Koningin heeft vandaag een be gin gemaakt met het raadplegen var haar adviseurs. Zij ontving daartoe de voorzitters van Eerste en Tweede Ka mer, prof. Mazure en mr. Van Thiel, en de vice-president van de Raad van State, dr. Beel. Daarna ontving zij de eersten van de elf fractievoorzitters uit de Tweede Kamer. Daarmee zullen zeker twee dagen gemoeid zijn. In Den Haag verwacht men niet dat voor maandag een informateur of formateur uit de bus zal komen. Gewoonlijk ontvangt de Koningin de beide Kamervoorzitters en de vi ce-president van de Raad van State reeds op de dag na de verkiezingen. Wegens de bijzonder moeilijke verkie zingsuitslag wensten de Kamervoorzit ters nu echter een dag beraad om hun advies voor te bereiden. Dit typeert eens te meer de ingewikkelde situatie waarvoor de toekomstige (in)formateur zich ziet geplaatst. (Zie elders in dit blad) Vliegtuig in brand: 20 doden DJAKARTA Bij een vliegtuigonge luk op het vliegveld van Menado op Noord-Celebes zijn twintig personen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeur de toen het toestel tijdens de landing in brand vloog. Acht bemanningsleden en 35 passagiers slaagden er in het vliegtuig te verlaten voordat de benzinetanks ont ploften. De Electra was van de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garoeda. WASHINGTON Het huidige Ame rikaanse afweersysteem tegen vijande lijke atoombomaanvallen vormt geen volledige bescherming. Wel degelijk is het mogelijk dat toch tientallen atoom wapens. op lange of kort afstand afge vuurd in Amerikaanse steden zullen exploderen. Het huidige afweersysteem is alleen doeltreffend bij atoomaanval- len op beperkte schaal. Dit is op een besloten vergadering van een senaatscommissie voor de fensie verklaard door dr. John Foster, hoofd afdeling speurwerk van dit mi nisterie. Onmiddellijke opbouw van een nieuw systeem zal ontzaglijke be dragen vergen. I Naar verluidt dringen praktisch alle J militaire leiders aan op acute bescher ming ook tegen grootscheepse aanval len van vijftig grote steden. De visie van president Johnson is dat eerst moet worden afgewacht of Moskou ak koord gaat met wederzijdse beperking van de anti-raketdefensie. Hierdoor zouden de miljarden kunnen worden Prinses Christinade jongste van jaar. Hoffotograaf Max Koot maakte deze charmante foto, ons vriendelijk toelacht. DEN HAAG De vijftiende zetel van de ARP zal niet zoals gemeld door dr. A. Veerman uit Rijswijk •■"."3n bezet maar door drs. B. Goudzwaard te Schoonhoven. Het is gebleken dat het partijbureau van de ARP een vergissing heeft gemaakt j de kandidatenlijst die aan de pers is verstrekt. De heer Goudzwaard werd op 4 maart 1934 te Delft geboren. Hij stu deerde van 1951 tot 1957 aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Sinds 1959 is hij als economisch me de werker verbonden aan de Dr. Kuyperstichting, het wetenschappe lijk bureau van de ARP. Ook is hij sinds vorig jaar samen met mr. J. H Prins wetenschappelijk medewer- :r van de a.r. Tweede-Kamerfractie. Drs. Goudzwaard, die lid is van de geref. kerk (vryg.), is gehuwd en vader van vier kinderen. Op de a.r. lijst staat na de heer Goudzwaard eerst nog minister Bak- I ker en dan pas dr. Veerman. j DJAKARTA De militaire leiders van Indonesië hebben het aanbod van Soekarno verworpen om in bal lingschap te gaan als hij zijn titel van president mag behouden. Dit is giste ren in betrouwbare legerkringen te Djakarta vernomen. I Het zou hier gaan om het jong6te j compromisvoorstel van een reeks, door Soekarno en Soeharto over en weer gedaan om uit de huidige impasse te komen. Zo stelde Soekarno vorige week vooi I de staatszaken tijdelijk door Soeharto voorzitter van kabinetspresidium, te la ten behandelen mits hij de grote poli tieke lijnen kon uitstippelen en bij de besluitvorming gehoord zou worden. Soekarno negeerde kort daarop de eis van Soeharto om af te treden en zijn stem te betuigen aan het nieuwe bewind. Adenauer bij Franco MADRID De voormalige bondskanselier Adenauer heeft giste ren in Madrid een onderhoud gehad met generaal Franco. Adenauer ont ving van het Spaanse staatshoofd het Grootkruis in de orde van Isabelle. Fiscus 2 miljard meer - toch: Julie Andews, hoofdrolspeelster in The sound of music heeft de Gol den Globe ontvangen, een onder scheiding voor de meest favoriete vrouwelijke filmstertoegekend door de buitenlandse pers in Hollywood. Rock Hudson viel de eer te beurt de onderscheiding te mogen uitreiken. DEN HAAG Over 1966 zijn de rijksbelastingen, in vergelij king met de ramingen van de jongste miljoenennota, bijna 500.000.000 tegengevallen. Dit blijkt uit een heden verschenen overzicht van het ministerie van financiën. Niettemin ontving de fiscus 2020 miljoen gulden meer dan in 1965: 580 min. meer via het aanslag biljet en 1440 min. meer van an dere heffingen. De loonbelasting bracht 3 pet min der op dan de raming, de omzetbelas ting 3 procent de olieaecijns bijna 17 procent en de tabaksaccijns 2,5 pro cent. De benzineaccijns bracht echter bijna 17 procent meer op dan was ver wacht. Verder raamt Financiën dat bij de kohierbelasting de ramingen ir. 1966 200 miljoen te hoog zijn geweest. Het achterblijven van de loonbe lasting is ten dele te wijten aan het in 1966 veel later dan anders in werking treden der contractuele loonsverhogin gen. Het negatieve effect hiervan is waarschijnlijk onderschat. Eveneens van onderschatting is spra ke geweest bij de omzetbelasting. De fiscale tegenvaller bij olie is het grootst. Deze wordt veroorzaakt door het geheerst hebbende zachte weer, waardoor minder gestookt werd in het laatste kwartaal van vorig jaar. Dezelfde klimatologische omstandig heden hebben het benzineverbruik ech-j ter gestimuleerd, vandaar een' overschrijding van de raming. De min-| dere tabaksaccijns hangt samen met een verminderd verbruik van sigaret ten. TBC.besmetting te Schagen SCHAGEN Te Schagen eh (in mindere mate) te Winkel zijn vijf tien gevallen van tbc ontdekt. Een exploitant van een hotel-cafe-restau- rant bleek bij onderzoek vijf perso nen te hebben besmet, onder wie een dochter. Voorts werd ontdekt dat de conciër ge van een school eveneens leed aan tbc. Geen leerlingen waren echter be- Zware gevechten in Z.-Vietnam SAIGON In het centrale bergland nabij de Cambodjaanse grens zijn gisteren zware gevechten geleverd tus sen Amerikaanse troepen en Viet- cong-eenheden. Drie Amerikaanse en Zuidvietnamese battaljons zijn hier in geschakeld. Felle gevechten worden ook geleverd in de buurt van de rivier Nam Sa Tji. Hier haalden de Vietcong-guerilla- strijders twee helikopters omlaag. Akkoord over honorarium (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Tegen de verwachting in is de ledenvergadering van de Lan delijke Huisartsen Vereniging gister avond Iaat akkoord gegaan met het honorariumvoorstel van de twee grootste ziekenfondsorganisaties. De artsen hebben afgezien van een binding van de honoraria aan de jaar lijkse stijging van de salarissen voor de artsen in overheidsdienst. Per jaar zal nu over de trendmatige stijging van de honoraria afzonderlijk gesproken moeten worden. De kans is groot dat met deze houding van de LHV de moeilijkheden tussen huisartsen en ziekenfondsen uit de we reld zijn. Alleen de twee grootste zieken fondsen, waarbij tweederde van de ne gen miljoen ziekenfondspatiënten zijn aangesloten, hebben dit honorarium- voorstel gedaan. Maar verwacht mag worden dat ook de vier kleine zieken fondsorganisaties hun fiat zullen ge ven. De vraag is nog of de Zieken fondsraad. die volgende week verga dert, bereid zal zijn een gunstig advies over het akkoord aan de minister van sociale zaken uit te brengen. advocaatbowls niet duur wel heerlijk FRANKFORT De Bundesbank heeft met ingang van vandaag het bankdls- ronto van 4li tot 4 procent verlaagd. Dit is al de tweede maal van dit jaar, want op 5 januari verlaagde zij het percenta ge van 5 op 4Ja proeent. De bedoeling is het lenen aantrekkelijker te maken en de economie te stimuleren. Verder wordt de rente voor de geld markt verlaagd van 5',z tot 5 procent. Dit is de rente die banken moeten betalen wanneer zij geld van de centrale bank lenen tegen onderpand. Op 1 maart zal er verdere verlichting komen aan de vereisten voor reserves op deposito's met 10 procent zullen worden verlaagd. Berekend is. dat hierdoor 1.7 miljard mark vrij zal komen .voor lenin- ROTTERDAM De beslissing van de rege ring Rotterdam zyn geul te geven heeft direct belangrijke gevolgen voor de economie van de Maasstad Shell Nederland N.V. bouwt zijn raffinaderij in Per nis uit tol de grootste ter wereld. De capaciteit wordt 25 miljoen ton per jaar. De kosten bedragen 120 miljoen. De nieuwe installaties zyn in 1969 ge reed. Er kunnen tankers tot 225.000 ton worden ont vangen. Er komt een extra pijpleiding van Euro poort naar Pern is. Ten dochteronderneming van Pakhuismeesteren bouwt in Europoort een opslagcapaciteit van 116 miljoen ton. Het komt neer op een verdubbeling van het tankpark. De dochteronderneming, Europak Tankinstallaties Pakhuismeesteren Europoort N.V. genoemd, legt een aantal steigers aan voor mam moettankers béstemd voor het eigen bedrijf en voor anderen. De nieuwe Europak-installaties worden met een nieuwe leiding aangesloten op de bestaande pijplei ding tussen Botlek en Pernis. De eerste tanks komen nog dit jaar in gebruik. De onderhandelingen over dit gigantische project met de gemeente Rotterdam zijn zo goed als afge- De heer H. J is. van Beuningen. dit jaar voor zitter van dc raad van beheer van Pakhuismeeste ren deelde gisteren dit nieuws in De Doelen mee bij de première van de film „The Restless Port". Motorboot met 250 mensen omgeslagen Vrij zacht DE BILT Een hogedrukgebied boven Rusland is in de laatste dagen zover naar het zuidoosten getrokken dat het op het weer in onze omgeving vrijwel geen in vloed meer heeft. Het ,weer boven ons I land wordt nu meer en meer bepaald I door storingen, die uit het zuidwesten j komen. De .storingen zelf bereiken onze omgeving juist niet, maar buigen boven I Noord-Frankrijk om naar het noordwes- j ten. De frontensystemen, die met de sto- ringsgebieden samenhangen hebben der- halve nog maar weinig regen gebracht.1 De wolkenzones waren boven ons land aan oplossing onderhevig. Wel drong dr, zachte lucht vrij ver naar het noorden1 op. In het zuidoosten van het land liep de temperatuur tijdens zonnige perioden gisteren op tot .10 graden, terwijl in de afgelopen nacht het kwik nergens meer onder het vriespunt kwam. Een nieuwe storing is intussen bij de noord westpunt van het Iberisch schiereiland aangeko- men. Zij zal ongeveer dezelfde baan vol- j gen als haar voorgangster. De wind zal I derhalve, na vandaag tijdelijk te zijn ge- ruimd naar zuidelijke richtingen, op nieuw naar zuidoost krimpen. In de ko- I mende nacht zijn enkele opklaringen te verwachten tijdens welke de tempera tuur in het noordoosten weer tot nul graden kan dalen. Morgen zal de bewol king weer toenemen terwijl er ook plaat selijk een bui te verwachten is. De tem- I peraturen blijven voor de tijd van het TEHERAN In de Golf van Oman DE BILT Veranderlijke bewolking zijn gisteren ongeveer 250 mensen ver- met plaatselijk een bui. Matige tot zwakke dronken toen de motorboot waarin zij wind uit zuidelijke richtingen. Weinig reisden, bjj een zware storm omsloeg. verandering in temperatuur. Vliegtuigen en sehepen zoeken naar de Jaar aan de hoge kant. lijken van de slachtoffers. De motorboot I was op weg van Bahrrin naar Doebai, al- f„hriiari T„n nn m dus het Perzische blad K.iyhan. lop j0 54 „nder i» os onaer 17.58. maan VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I 7% Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn akUviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1