KVP (nog grootste wil Zijlstra als formateur 0^;Au Industrie boort naar aardgas Wilson: overleg vrede lukte biina Satelliet twee. ANDIJVIE w f CA® Miljoen meer naar stembus Kabinet dient ontslag in Uitslag nog vóór middernacht Hulp ernstig gedupeerden Teixeira Bloedige gevechten in delen van rood China ek 600gr. 0.99 SOEPGROENTEN a&tt: 30 Ct. maanden te laat geland Elizabeth niet naar Maltha CA®É* lammm i Woensdag 15 februari 1967 47ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. Oiei CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Rotterdammer Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wordt de PvdA of de KVP de grootste partij? Als de PvdA de grootste wordt, zal waarschjjnljjk drs. Den Uyl een kabinet moeten formeren. Maar hand haaft de KVP haar positie, dan gaat de voorkeur van de KVP-politici uit naar prof. Zijlstra in plaats van drs. Schmel- VANDAAG: is het woord aan DE KIE7ERS VAN MEDERUND Tijdens het stem. 28.000 rocje potloden Ruim 600.000 Neder, landers laten hun stem verloren gaan Ca.74 procent van de gehuwde vrouwen stemt op dezelfde partij als haar man Totaal leggen de 55.000 km.af.dat is MORGEN: in de krant alle uitslagen •fe Kanselruil in negen Amerikaanse kerken pag. Kernmerk. voor kwaliteit (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drie maanden eerder dan aanvankelijk in de bedoeling lag heeft kiesgerechtigd Nederland vandaag zijn nieuwe Tweede Kamer gekozen. Ongeveer 7,5 miljoen kiezers (bijna een miljoen meer dan in 1963) hebben tot zeven uur de gelegenheid gehad om in de 18 kieskringen een keuze te maken uit de tientallen kandidaten van de 23 deelnemende partijen. Voor het verkrijgen van één Kamerzetel zijn ongeveer 47.000 stemmen nodig. De ANP-verkiezingsdienst, die vanavond vanuit de Grafelijke Zalen, op het Binnenhof de per computer berekende uitslagen publiceert, hoopt tegen het middernachtelijk uur de voorlopige zetelverdeling van de Kamer voor de komende vier jaar wereldkundig te maken. De officiële uitslag zal pas maan dag om twaalf uur bekend worden gemaakt tijdens een openbare zitting van de Kiesraad in het ministerie van binnenlandse zaken. Woensdag ko men de definitieve cijfers en de zetel verdeling in de Staatscourant. De dag daarna komt de oude Tweede Kamer voor het laatste bijeen en zal de euwe Kamer worden beëdigd. De vorming van het nieuwe kabi net heeft daarop niet te wachten. Morgen reeds komt het hele rader werk van de formatie geleidelijk op gang. Het kabinet-Zijlstra, dat nog geen drie maanden aan het bewind is geweest, is inmiddels een „demis sionair extra parlementair overbrug gingskabinet" geworden, want zoals te aoen gebruikelijk hebben de minis ters en staatssecretarissen vandaag hun portefeuilles ter beschikking van de Koningin gesteld. Op verzoete van het staatshoofd zullen zij de lopende zaken en alle aangelegenheden die geen uitstel ge dogen behandelen lot het nieuwe ka binet zal zijn beëdigd. GEWOONTE De ontslagaanvrage van een zittend kabinet op de verkiezingsdag is geen staatsrechtelijk voorschrift, maar een goede gewoonte, die in 1918 werd ge ïntroduceerd. Tot 1888 placht een ka binet pas ontslag te nemen als er sprake was van een botsing met het parlement of van een breuk binnen de regeringsploeg. Vanaf 1888 werd het gebruikelijk dat een kabinet ont- j slag vroeg wanneer het zijn aanhang bij de verkiezingen had verloren. In 1918 deed zich voor het eerst het ver schijnsel voor, dat het kabinet (-Cort| der Linden) eigener beweging aan ooravond van de verkiezingen z'nj portefeuille ter beschikking stelde omj de gelegenheid voor een nieuwe for matie te scheppen. Dit is sedertdien gebleven. De laatste jaren zijn er weliswaar weer stemmen opgegaan die voor te rugkeer naar de oude gewoonte pleit- maar over het algemeen is men! er toch over eens. dat de methode j de ontslagaanvrage onafhankelijk de stembusuitslag de beste waar borg biedt voor inspraak van het kie zerscorps in de vorming van het ka binet. Voor vervolg zie pag. 9 DE BILT Het weer in ons land wordt nog steeds bepaald door een ho- gedrukgebied, waarvan het centrum in de buurt van de Baltische landen ligt. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur op de meeste plaatsen tot min 4 a 7 graden. De daling van de temperatuur werd bevorderd door een afneming van de wind. Inmiddels is een diepe depressie op de oceaan naar het oosten gekoerst en bij Zuidwest-Ierland aangekomen. Zij veroorzaakt belangrijke luchtdrukda lingen boven de Britse eilanden en Frankrijk. Tengevolge van deze lucht drukdalingen zal in onze omgeving de wind gaan toenemen uit het zuidoos ten. De nachtelijke minimumtempera turen worden samenhangend hiermee iets minder laag. Het frontensysteem van de eerder genoemde depressie zal morgen bewolking veroorzaken in het zuiden en westen van het land. Neer slag wordt er echter niet verwacht. DE BILT Op de meeste plaatsen droog weer met toenemende bewol king, vooral in het zuiden en westen van het land. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Vannacht lichte vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temp-vaturen als vandaag. BELFAST In Belfast heeft de po litie gisteren een jongeman gevonden die vastgebondenop straat lag. Hij was in gesmeerd met pek. Hij moest in een zie kenhuis worden opgenomen om zijn ver wondingen te laten behandelen. De man zou als spion hebben opgetreden voor de Noordierse politie en geheime gege vens van het republikeinse leger heb ben verstrekt. Hoogovens/Billiton met buitenlanders Enkele honderden Amster dammers waren er gistermiddag getuige van hoe minister Bies heuvel de onlangs gereedge komen sprekershoek in het Von delpark ojjicieel „insprak". In een toepasselijk woordje sprak de bewindsman zijn vreugde uit over het feit dat met deze plechtigheid het vrije woord in een democratisch land inderdaad een kans heeft ge kregen. Met het oog op de situa tie van 25 jaar geleden, toen hij zelf als student in Amsterdam vertoefde, hoopte de heer Bies heuvel dat deze nieuwe vrijheid gewaardeerd zou worden. Natuurlijk raakte de bewinds man daarna in een heftige dis cussie gewikkeld met enkele aanwezigen Geheim Brits-Russisch plan Het fregat Van Speykhet eerste van de zes onderzeebootbeslrij- dingsfregatten die de Konink lijke marine laat bouwen, is gisteren op de werf van de NDSM te Amsterdam in dienst gesteld. Na de plechtigheid werd een driewerf hoezee op de Ko ningin uitgebracht. IJMUIDEN Hoogovens en Billiton gaan boren op de Noord zee om mogelijk aardgas te ver krijgen als goedkope energiebron voor hun bestaande en nog te bouwen fabrieken. Zij gaan mét vijf buitenlandse concerns naar olie en gas boren in het Nederlandse deel van het continentale plat. Hoogovens-I Jmuiden maakt reedt .an aardgas gebruik, evenals de alu- miniumfabriek te Delfzijl, waarin Bil liton, Hoogovens en Alusuisse samen werken. Het is de bedoeling, dat Hoog ovens ook voor zijn Uitbreidingen aardgas zal afnemen. De buitenlandse concerns waarmes wordt samengewerkt zijn American Metal Climax, United Gas en Falcon Seaboard Drilling uit de Verenigd» Staten, het Duitse olieconcern Win ters hall en de Engelse Selection Trust. Voor de exploratié en de exploitatie van gas en olie zal een dochtermaat schappij van American Metal Climax, nl. Amax Petroleum Corp. zorgen, die reeds van 1964 af uitgebreide seismi sche onderzoekingen op het Nederland se plat heeft verricht. De nieuwe groep zal onder de naam Noordwinning gaan optreden. Zoals bekend moeten boormaat- sehappijen die op de Noordzee aardgas vinden, dit verkopen aan de Gasunie, en daarom is het nog twijfelachtig of de mogelijkheid zal worden geschapen het ook voor eigen energievoorziening aan te wenden. FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. LONDEN In een bewogen toespraak voor de televisie heeft premier Wilson gisteravond ver klaard dat zijn vertrouwelijke overleg met Kosygin ogenblikken heeft gekend waarin vredesbespre kingen inzake Vietnam heel dicht bij waren. PEKING In Tibet, Buiten-Mongo-1 ingevoerd. De wegen naar deze stad lië en de provincie Kiangsi, is een bloe dige machtsstrijd aan de gang tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-toeng. De tegenstanders van Mao in Tibet worden geleid door de leger commandant en eerste secretaris van de communistische partij in Tibet. Tsjang Kwo-hoea. Talrijke Mao-gczindc militairen zou den zijn gearresteerd terwijl in de hoofdstad Lhasa de staat van beleg is AMSTERDAM De gedupeerden I ran Teixeira de Mattos hebben ge-| zamenlijk van de Nederlandse ban-j kiersvereniging een bedrag van 1,5 miljoen gulden gekregen. Het bedrag zal worden verdeeld onder lien die het I meest ernstig zijn benadeeld. Deze gift staat geheel buiten de eerste uitkering van dertig procent, die onlangs werd bekendgemaakt. De bankiersvereniging nam reeds bij de bekendmaking van het uitstel an betaling van Teixeira de Mattos het besluit om na te gaan of er hulp kon worden geboden aan kleine spaar ders en kleine crediteuren. De Forum- bank keerde tijdens dit onderzoek reeds een bedrag van één miljoen gulden uit aan de houders van bank-j boekjes. Kwalitelts diepvries de handel: DIEPVRIESUNIE zijn afgezet met versperringen. Bij ge vechten zou een rode gardist zijn ge dood en vele revolutionaire rebellen zijn gewond. In Buiten-Mongolië worden felle gevechten geleverd. Hoeveel doden hier zijn gevallen is niet bekend. Ook weet men niet wie hier de macht heeft: het leger, dat tegen Mao is, of de rode gardisten. In de provincie Kiangsi zou een scheu ring zijn ontslaan onder Mao-gezinde rebellen. Ook hier is gevochten. Men betitelt elkaar wederzijds als verra ders. De toestand in de hoofdstad Nansjang is ernstig en verward. Het Russische regeringsblad Izwestia beeft gisteren Mao leiders beschuldigd van een militaire dictatuur. Als voor beeld werd de instelling van een mili tair bewind in Peking genoemd. Hoewel het al twee dagen rustig is rond de Russische ambassade te Pe king na een belegering v,an 19 dagen door rode gardisten, beweerde Izwestia dat dit niet het gevolg was van een afzwakking van de anti-Russische cam pagne in China maar van de resolute houding van de Russische regering, die tweemaal met klem tegen de betogin gen voor de ambassade heeft gepro testeerd. Evenals s middags in het Lagerhuis sprak hij over een geheim plan dat de Vietnamese vrede zou kunnen be werkstelligen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat zowel Amerikanen als Noordvietnamezen vrede willen. Het geschikte moment dat naar de vrede zal leiden kan weer heel spoedig ko men, zo verklaarde hij. Daartoe is nodig dat wederzijds bij de strijdende partijen vertrouwen worrt gewonnen. Tijdens het bestand waren de pogingen tot vredesoverleg zeer dicht bij een succes. Maar tenslot te twijfelde Hanoi blijkbaar toch weei aan de oprechtheid van Amerika om tot vrede te komen. Grote troepenbewegingen in het noorden waren daar het gevolg van die Amerika op zijn beurt tot de con clusie brachten dat de Noordvietna- mese leider van het bestand liever een oorlogszuchtig gebruik wilde maken. Toen volgden de bombardementen. Waarnemers menen, dat het plan van Kosygin en Wilson neerkomt op het op een geschikt moment bijeen brengen van uitsluitend die gesprekspartners van beide landen die oprecht vrede wensen. Dit zou onder auspiciën van de twee voorzitters der Geneefse conferentie, te weten Gromi- ko en Brown, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, kunnen gebeuren. Verwaarloosde dieren niet meer te redden Schaapskudde Lemelerherg afgemaakt OMMEN Op last van de officier van justitie zyn gisteren bijna 100 schapen van de landbouwer O. uit Dalmsholte per vrachtwagen naar Utrecht vervoerd om uit hun lijden te worden verlost. Dc dieren waren grenzeloos ver waarloosd en dierenartsen alsmede de dierenbescherming hadden het voor onmogelijk gehouden ze nog te redden. Ondanks de ziekte, die enkele maanden geleden onder de dieren uitbrak, jaagde de landbouwer ze toch dagelijks nog de Lemelerberg op omdat hij geen geld voor dieren artsen en voedsel wilde uittrekken. De dieren bleken, toen de politie ingreep, te lijden aan schurft, lever. ■MÉMÉÉMM iekti j meer konden lopen. KAAP» KENNEDY Twee maanden te laat a vanmorgen een Amerikaanse satelliet met zaden, bacteriën en insecten aan boord uit de ruimte teruggekeerd. Het ruimtevaartuig zou in de omgeving van Australië zijn geland. Amerikaanse vliegtuigen speuren nu naar de bio- satelliet. Aanvankelijk was het de bedoeling de raket drie dagen om de aarde te laten cirkelen om de invloeden van ruimte stralingen op de insecten en zaden na te gaan. Men vreest dat er niets meer in leven is. Door een mankement reageerde de satelliet toen niet op het „bevel" naar de aarde terug te keren. NUORO Vijf Italiaanse politieman nen zijn gisteren op Sardinië gewond ge raakt toen vlak bij hen een bom ont plofte. Versterkingstroepen zijn naar de plaats waar de aanslag gebeurde onder- TELEFOON 23135 Philip aan het eiland Maltha zal niet doorgaan. Op initiatief van de Maltheser regering is het bezoek afgelast in ver band met de anti-Engelse houding di« thans op het aleind beslaat door het be sluit de Britse troepen van het eiland terug te trekken. FLEXA-DEALER NIEUWE RIJN 49 HERENSTR. 32 - 34 VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ii>A80NNEE OPGEEFT.} FLEXA-DEALER SCHONEVELD penaerstr. 71, Oogstgccst. Tel. NEW YORK - Pieter van Vollen hoven en zijn echtgenote prinses Mar griet hebben gisteren de Metropolitan opera in New York bezocht. Zij zagen daar een voorstelling van La Boheme van Puccini. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur, neen ij k Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivfteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. WA plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1