Op papier bestaat er weinig verschil EEN BOND VOOR ALLE BAKKERS Veldkamp: Uniforme verzekeringspremie gepaalde bedrijven in Westen verbieden Minister De Jong is vóór levering duik boten aan Z.^Afrika Gemeentepolitie krijgt een verkeersschool ZATERDAG 11 FEBRUARI 1967 'it is een reddingsonderzee boot, waarmee 24 man tegelijk kunnen worden vervoerd. De tekening van het ontwerp laat zien dat het vaartuig op de „rug" van een grote onderzeeër wordt meegenomen om dan in de gevarenzone zelfstandig aan het werk te gaan. De boot is bestemd voor de Amerikaanse marine. (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT De drie mid- lenstandsbonden in het bakkersbedrijf lestuderen op het ogenblik de moge lijkheid te komen tot een fusie van de Irle bonden. Het werk van de fusiecommissie is jereed en een eerste vergadering van Ie fusiecommissie met de drie fondsbesturen heeft deze week reeds laats gehad. Een definitieve beslissing is nog niet jenomen, omdat de ledenvergaderin- |en uiteindelijk moeten beslissen over Iet al of niet doorgaan van de fusie, i Mocht in deze bedrijfstak een fusie fan de drie bonden tot één bond tot itand komen dan is het bakkersbedrijf |e eerste branche in Nederland, waar iet streven naar eenheid resulteert in •en fusie van de algemene en de con fessionele bonden. Wel bestaat er in verschillende ande- e branches reeds een zeer hechte fe- ieratieve samenwerking tussen de drie tonden, met name is dit het geval bij |e bonden van textieldetaillisten en bij Ie slagersbonden. (Vervolg van pagina 1) In zijn adviesaanvrage aan de SER wijst minister Veldkamp er op, dat de sociale verzekerings wetgeving binnen afzienbare tijd haar (voorlopige) afronding na dert, waarmee het Nederlandse sociale zekerheidsstelsel een be langrijk niveau zal hebben be reikt. Daarmee is tot nu toe ech ter een belangrijke lastenstijging gepaard gegaan: voor 1967 zijn de uitgaven van de sociale ver zekering gelijk aan de helft van de totale rijksuitgaven, terwijl deze uitgaven voor het overgrote deel gefinancierd worden uit pu blieke heffingen naast de overige belastingen. Daarbij komt, aldus de bewindsman, enerzijds de vraag naar voren, of deze lasten uit een oogpunt van draag kracht wel op de meest juiste wijze zijn verdeeld, terwijl anderzijds de vraag rijst of en zo ja, op welke wijze tot bezuiniging kan worden gekomen. Over het vraagstuk van de lastenver deling zal de minister zich eerstdaags nog afzonderlijk tot de SER richten. Loonpolitiek De bewindsman wijst er verder op dat het dringend noodzakelijk is spoedig mogelijk een nieuwe wette lijke basis voor de loonpolitiek tot stand te brengen in plaats van Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen. een later stadium zal de samen hang met verschillende andere regelin gen onder ogen moeten worden gezien, zoals die van de arbeidsovereenkomst van de collectieve arbeidsovereen komst. De organisatiewetgeving (pbo e.d.) behoeft in verband met de voorgeno men vereenvoudiging, unificatie en co dificatie vooralsnog niet op de helling te worden gezet, omdat het naar de mening van minister Veldkamp juister is af te wachten hoe de vereenvoudi- gingsarbeid m.b.t. de materiële wetge ving zich voltrekt. Volgens de bewindsman zal de SER zeker twee jaar nodig hebben om het gevraagd advies ter tafel te brengen. Op het terrein van de volksverzeke ringen is de vereenvoudiging al vrij sterk doorgevoerd. Deze verzekeringen worden door dezelfde organen uitge voerd en de heffing en invordering geschiedt reeds in één bedrag door de rijksbelastingdienst die ook de premie heffing verzorgt door de kinderbijslag wet voor loontrekkenden. Verdergaan de coördinatie en unificatie zal even wel ook hier nodig zijn. CNF: meer doen voor JSoorden (Van onze soc.-econ. redactie) EMMEN Het CNV is de re- lering dankbaar, dat zij zulke Hiidelgke maatregelen heeft ge ter bevordering van de werkgelegenheid in de noordelijke Jrovincics en andere delen van net land zowel op korte als op Wat langere termijn. heer P. Tjecrdsma zc idit van- torgen in een voorlichtingsbiieen- ist over de werkgelegenheidssi- tie in het Noorden van het land. Er i echter in de allernaaste toekomst tor het Noorden nog meer moeten beuren. De christelijke vakbeweging 1 niet tevreden zijn, voordat de he- ilking in het Noorden dezelfde insen heeft als de bewoners van de andstad Holland. De heer Tjeerdsma wilde wel toege- n, dat het voor de regering erg moet ic en misschien zelfs onmogelijk is 1 op dit moment verder te gaan dan nu is gegaan. De vestiging van bedrijven in het Westen van het land kan niet altijd maar op de oude voet doorgaan. Er is domweg grond te weinig. Langza merhand zal men moeten gaan den- aan een vestigingsverbod in West-Nederland voor bepaalde soor- te van bedrijven, die ook elders een geschikte plaats kunnen vinden. Ook voor de Randstad zelf wordl dit te duur. Enorme kapitalen moe ten hier uitgegeven worden om het 'erkeer op gang te houden en het leven draaglijk te maken. Steeds duurdere voorzieningen zijn er no dig. Een redelijke spreiding van de werkgelegenheid zal minder geld kosten, zo meende de heer Tieerdsma. Hij noemde het ook onbevredigend dat in en tijd van grote werkloosheid miljoenen guldens per week worden betaald aan uitkeringen, waar geen kele prestatie tegenover staat. De werknemers, die deze uitkeringen trek ken, kunnen voor hetzelfde geld nuttig werk doen. De werkloosheidsbestrij ding vraagt daarom een totaal andere aanpak. De heer Tieerdsma vond het baar lijke onzin, dit uit te leggen als weer een nieuwe aanval op deze regering zoals het Friesch Dagblad heeft gesteld. (Van een onzer redacteuren) T"AE verkiezingsstrijd is bjjna achter de U rug. De 23 partijen hebben de afgelopen weken hun best gedaan de gunst van de kiezers te werven door piiddel van verga deringen, aanplakbiljetten, folders en niet te vergeten radio en televisie. Steeds was het streven, en dat is ook het geval met de vier protestantse partijen, zoveel mogelijk bekendheid te krijgen. UET IS interessant ha te gaan wat nu precies de verschillen-op-papier zijn tussen de CHU, de ARP, de SGP en het GPV. de vier protestantse partijen, die thans samen dertig zetels in de Ka mer hebben. Afgaande op wat in de verkiezingsstrijd soms is gezegd, zou men nog al verschillen vermoeden. Om een inzicht te krijgen in de doelstellingen van deze vier partijen, hebben we de programs naast elkaar gelegd. Wat blijkt nu? Van de zestien min of meer belangrijke punten, die we eruit licht ten, zijn er drie of vier, die duidelijk verschillen. We noemen: de opkomstplicht voor de verkiezin gen (tegen stemdwang zegt de een, goede uiting van democratie, de ander), de geboortenregeling en de samenwerking met andere partijen. PROGRAMS HEEL verschillend is de manier, waarop deze vier partijen hun programs aan het Ne derlandse volk presenteren. De SGP geeft een sten- WEL, Programmapunten vier protestantse partijen cil uit met 24 urgentiepunten (van „bevordering van de verkeersveiligheid" tot „bescherming der dieren tegen mishandeling"). De CHU heeft een overzichtelijk, met tekeningen verlucht, manifest samengesteld. Typerend hierin zijn de punten: handhaving van de Eerste Kamer en handhaving van de benoeming van de burge meesters door de Kroon. De bescheidenheid van de CHU komt tot uitdrukking in de toevoeging: „Slechts een gedeelte van onze verlangens zal in de eerste jaren kunnen worden gerealiseerd" De ARP heeft haar gebruikelijke Program van Actie, bijna een boekwerk, met daarnaast een sa menvattende brochure voor de huis-aan-huis-ver- spreiding. In dit AR-program staat onder meer: „Een redelijke verdeling van de rechten op de binnenwateren tussen de be roepsvisserij en de sportvisserij dient voor de over heid richtsnoer voor haar beleid te zijn". Een be langrijke tip voor de komende kabinetsformateur! GPV '"TENSLOTTE komt het GPV op voor „Konin gin en vaderland". Een oranjekleurig manifest 1967 (in groot formaat) bevat naast positieve be leidspunten ook tal van grieven tegen het „grot® blok van vijf". Zo staat erin te lezen: „De christe lijke partijen van dit blok zijn door de socia listische en liberalistische omhelzing zo zielloos ge worden dat ze wel negatief kunnen waarschuwen tegen het fascisme, maar niets positiefs aanvoeren om hiertegenover te stellen". „De kwestie is dat de leiders van dit blok voor niets zo bang zijn ais voor een reis door de woestijn, waar geen carrière wordt gemaakt". „De ministers willen graag de Koningin op sleeptouw nemen". En over de com munisten: „Pat zijn volgelingen van buitenlandse mogendheden en daarom staatsgevaarlijk. Ze moe ten uit verantwoordelijke openbare functies wor den geweerd". Men neme een dik hoornen brilmontuur, pakke de verf pot om wat bloemmotiefjes aan te brengen. Dan zoeke men een lief dametje, plan- te haar het geval op de neus en zegge: nieuwe bril- lenmode. model Tahiti Jon gen in gracht Publiek keek alleen toe TRECHT Geen van de ruim zestig Utrechters schoot gistermiddag hulp toen de 9-jarige scholier H Westerhof uit Utrecht bij het spelen in de Utrechtse gracht te water raak te. Zelfs toen er werd geroepen „wie kan er zwemmen?" reageerde nie-j e 24-jarige vertegenwoordiger B. F AMSTERDAM De minister van defensie, de heer P. S. J. de Jong (KVP) heeft gisteravond op een politieke bijeenkomst in de Koopmansbeurs gezegd op dit ogenblik geen bezwaar te hebben tegen de export van onderzeëers naar Zuid-Afrika. Meer dan 2000 aanwezige jonge men sen hoorden dit met verbazing aan, omdat zijn partijgenote, minister Kloirt- pé. woensdagavond in het schakel debat voor de tv heeft gezegd, dat van Nooijen uit Utrecht, die juist enkele zaken had afgehandeld kwam echter op het hulpgeroep af en sprong direct te water. De scholier, die niet kon zwemmen, haalde hij van de bodem van de gracht naar boven en wist deze zo doende van de verdrinkingsdoor' omstanders hadden de drenkeling wel een trapje, een bezem en een reddingboei toegestoken, maar dat bleek vergeefse moeite te zijn. De opmerking van de heer De Jong werd dan ook met geloei beantwoord". In de bijeenkomst lichtten vertegen woordigers van zeven politieke partijen hun programma toe. Een panel van tien critici vuurde vragen af, die geleid hebben tot een intensief debat dat tot titel droeg „de mist-ificatie". De politici waren naast minister De Jong. drs. G. M. Neder- horst, prof. dr. H. J. Witteveen, minis ter J. A. Bakker. H. Wiebenga, Marcus Bakker en drs. J. P. A. Gruyters. De PSP stelde bij monde van de heer Wiebenga doorbreking van de bewa peningswedloop voorop en kende prio riteit toe aan een zo ver mogelijk door gevoerde democratisering van de be drijven. V ietnam Minister Bakker begon zijn betoog met een christelijk getuigenis als basis voor de ARP. Politiek was volgens hem niet mogelijk zonder leven naai- het woord en de daad van Christus. Marcus Bakker kwam op tegen de „waanzinnige hoge militaire uitgaven". In de kwestie-Vietnam eiste hij van Nederland een duidelijk afwijkende CHU CHU wil zich laten bezielen door Evangelie van Jezus Christus en zich stellen on der de kritiek daarvan. Onafhankelijkheid Nieuw-Guinea Zuid-Molukken Geboortenregeling Huis van Oranje. Verdere versteviging van de banden op basis van Statuut. Voorrang bij hulpverlening. Vasthouden aan de interna tionaal gesloten overeen komst Probleem leeft internationaal niet. Door voorzichtige aan pak tót oplossing brengen. Financiële overheidssteun voor ruime en verantwoorde voorlichting over gezinsvor ming. Geen woningwetwoningen voor hen die geen steun no dig hebben. Minder druk op loon- en in komstenbelasting. eventueel verzwaring indirecte belas tingen. Onder aanvaarding van de grondgedachten van de pbo, streven naar wegnemen van zwakke plekken. Ontwikkelingshulp Werknemers Samenwerking Steun aan elke verantwoor de poging tot beëindiging van de rampzalige strijd. Wij hopen in de komende parlementaire periode op een goede samenwerking (beter dan in 1965) Een Neder- landsp CDU zil er echler ARI» Erkenning van Gods maje steit in en boven gebeuren van deze tijd en van de vol strekte menselijke afhanke lijkheid van Zijn genade. Huis van Oranje. Akkoord-1962 loyaal naleven. Goede verstandhouding met Indonesië. Zo belangen van Ambonezen dienen. Verruiming mogelijkheden van anti-conceptionele mid delen. bezien zowel uit oog-, punt vrjjheid individu, als uit oogpunt van de bescherming van de jeugd. WW-woningen met lage hu- ren verhuren aan hen. die daarvoor in aanmerking ko- Uitgaven hiervoor omhoog, volk zonodig extra lasten op leggen. Beëindiging strijd, gericht op een duurzame vrede in vrij heid. Vóór samenvoeging van po litieke activiteiten van allen, die krachtens de bijbelse belijdenis van Christus" Ko ningschap over de wereld - een gemeenschappelijke roe- oing hebben te vervullen. CVP GPV roept overheid en volk op lof en eer te geven aan God, Die hemel en aarde met alle bronnen van leven en welvaart maakte. Onafhankelijkheidspolitiek voeren, die noch sluiten van bondgenootschappen, noch erkenning int. gerechtshof uitsluit. Erkenning soevereiniteit van republiek, die in 1950 is uit geroepen. Geen steun verlenen aan propaganda voor geboorten regeling. Overheid heeft rechl om billijke belastingen te heffen om taak te vervullen SCP Regeringsbeleid overeen komstig Wet Gods, en dus krachtig optreden tegen vloeken, godslastering, ze denverwildering en gezags ondermijning. Huis van Oranje. Geen opoffering van de na tionale zelfstandigheid aan supranationaal gezag. Erkenning wettige republiek. Belastingen verlagen. Vrijheid van onderwijs z< is vastgelegd in grondwet Krachtens heginsel vóór on- handhaven. derviis overeenkomstig Hei lige Schrift. Rechtstreekse hulp. «amen met voorlichting over bete- t^chtstreek.se hulp, onder kenis van Gods Wet. Jeugdeliike controle, niet ten koste van eigen hulpbehoe- Als VS zouden aandringen op steun hij striid tegen communisme en dictatuur, moet hulp naar vermogen worden geboden. Principiële scheidslijnen tu- sen de vijf grote narijen zi>- er niet in de praktische pol- tiek Ons volk moet hii ie strijd tegen dit hlok de rijer Steun nan streven naar vrede in Vietnam door onderhan delingen zoals VS voorstaan. r samenwerking op ba- van de onverzwakte be- elen der Reformatie. houding tegenover de politiek van de VS. Prof. Witteveen beperkte zich tot verdediging van het liberale stand punt: vrijheid voor iedereen en zag als voornaamste doel het herstel van het °conomisch evenwicht. Minister De Jong, die de Amerikaan se politiek in Vietnam verdedigde, kwam nauwelijks meer aan het woord toen hij betoogde dat Nederland steun moet verlenen aan het optreden van de VS. Er steeg een hoongelach op uit de zaal. Grote instemming vond liet voorstel van D-66 tot invoering van directe verkiezingen van dp minister-presi dent. Drs. Gruyters zei dat D-66 in juli een congres zou houden waarbij de kwestie van het voortbestaan van de partij aan de orde zou komen, in dien minder dan zes zetels worden behaald. Minister Verdom stelt commissie in DEN HAAG Er zal een landelijk) erkeersschonl voor de gemeentepolitie in het leven worden geroepen, waar voor het gehele geüniformeerde perso neel cursussen zullen worden gegeven in verkeerstoezicht en behandeling van verkeersongevallen en tevens de voort gezette rij-opleiding zal plaatsvinden. Minister Verdam van binnenlandse a.vcn uteli uerlue oen .commissie In gesteld die het voorbereidend wer' '^i verrichten Voor dezp school z* nieuw gebouw worden opgericht op °en terrein waar ook een nieuw- pr- keersschool voor de rijkspolitie zal worden opgebouwd. Er is een terrein gekocht van 16 ha bij Enspijk In de gemeente Deil. Voor- vane met de opleiding te kunnen ma ken heeft dp minister aan de commis sie verzocht voorstellen te doen voor een tijdelijke oplossing voor de hufsvestine van de verkeersschool. Minister Verdam heeft voorts een commissie van bestuur van de ka- derschool voor dp gemeentepolitie in gesteld Zij krijgt tot taak de opleiding bereiden. terschool zat vooral gericht worden op de mentale vorming en de praktische voorbereiding op de leidinggevend® taak van het kader.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9