Nieuwe leidse Courant VELDKAMP UNIFORME BEPLEIT) PREMIES Warschau- landen niet eens Boze RTN'ers dreigen Avro Commentaren JAMIN Meer eenvoud sociale wetgeving Arbeidscrisis in Zweden Kosygin veroordeelt J.GROENEVELDJr Soekarno niei naar Japan Meer zon Vijftien jaar voor Dominas Hoofdredacteur: Dr. E. Dien CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Slantvastich ii ghebleven Zat^rda^^^ebruar^^96^^^^^78t^jaargM VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL 1395." BOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 2-28 - Bodegraven Tel. 01726-2541. Vraagt brochure Keuze uit vele merken Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur MIN. VELDKAMP (Van onze sociaal-economische redactie) DEIN HAAG De regering streeft naar een drastische vereenvoudiging en bezuiniging in de sociale wetgeving. Zo gaan de gedachten uit naar één uniforme premie voor de gehele sociale verzekering. De heffing kan bepaald worden op basis van de loon- en inkomstenbelasting. Voor ogen staat de vast stelling van een Sociaal Wetboek. Voorts beoogt de regering: 1. de invoering van één administra tie voor het uitvoeren van de gehe le sociale verzekering (met uitzon dering van de verzekering tegen geneeskundige verzorging, die ccn geheel eigen karakter heeft). 2. wegneming van de thans bestaan de ongelijkheid in de vaststel ling van de hoogte der premies ^oor de verschillende takken van sociale verzekering. 5. een beperking va sociale verzekeringswetten te vullen formaliteiten. b.t. de ■fe Meer in liet teken van de vorming Pag- Kernmerk CURACAO Curacao is een eiland van felle contrasten, maar ge- kleurden en blanken gaan ongedwongen met elkaar om. Dit wordt verteld in een re portage in ons Zondagsblad. •fe Kostelijke mu sical in nieuwe bezetting pag. Radio TV „Geen ander Evangelie", de nieuwe belijdenisbe weging in Duitsland, blijkt van meer betekenis te zijn, dan men aanvankelijk dacht. Steeds meer theo logen scharen zich er ach ter. Wat gaat er nu met de Kirchentag gebeuren, die eind juni wordt ge houden Zie ons Zondagsblad. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft over dat alles advies gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad, die op zijn beurt de opvatting kan vragen van de Sociale Verzeke ringsraad en de Ziekenfondsraad. Met de beoogde vereenvoudigiugen kan een grote besparing worden ver kregen, die op dit moment nog moei lijk te becijferen is maar die in elk geval „ettelijke miljoenen guldens" zal bedragen. Deze besparing is vooral voor het bedrijfsleven van belang, dat nu een omvangrijke en ingewikkelde pre mie-administratie moet bijhouden. Staatscommissie Tegelijk met de adviesaanvrage aan de SER heeft de minister eei nota aan de Tweede Kamer gezon den, waarin uitvoerig wordt uiteen gezet dat gestreefd moet worden naar een zodanige vereenvoudiging, unifi catie en codificatie van de gehele so ciale wetgeving, dat dit zou kunnen uitmonden in een Sociaal Wetboek In verband daarmee zal op korte ter mijn een staatscommissie in het le ven moeten worden geroepen, die de volgende taken zal hebben: 1. zich bezinnen op algemene beginse len, die aan het geldende sociale recht ten grondslag liggen met inbe grip van het sociale organisatie-, be roeps- en strafrecht; 2. nagaan of het mogelijk is te komen tot deelcodificatie in de zin van de totstandkoming van een aantal alge mene wetten, zoals een algemene wet arbeidsvoorziening, een algeme ne wet arbeidsomstandigheden, een algemene wet arbeidsvoorwaarden en een algemene wet sociale verzeke ring; 3. nagaan op welkq wijze overigens in de sociale wetgeving voorkomende samenhangen op de meest juiste en doelmatige wijze in de wetgeving zullen kunnen worden verankerd. (Zie ook pagina G) (Van onze radio- en tv-redactie) Vlak voor de ledenvergadering van de Avro, hedenmiddag, kondigde een aantal ontevreden figuren uit de RTN dreigend een zg. request-procedure aan. ten einde te proberen de met de AVRO gefuseerde RTN te laten ontbinden. Deze zaak zou maandag door de Haagse advocaat en procureur rar. Drielsma bij de rechtbank aanhangig worden gemaakt. Het initiatief is genomen door een ontevreden groep contri buanten. die gisteren in het Europahotel te Scheveningen heeft vergaderd. Uitzicht in labyrinth Men zou deze actie een poging tot verzet kunnen noemen tegen de tot i stand gekomen fusie. Naar het oordeel I van de initiatiefnemers zouden hier door de oorspronkelijke doelstellingen van de RTN niet meer gerealiseerd kunnen worden. Men zou nu een RTN (oude stijl) terug willen, die dan eigen zendtijd zou moeten vragen. Er 2000 man op straat STOCKHOLM Volgende maand moeten in Zweden een record aantal bedrijfsluitingen. vermindering van de produktie en ontslagen worden wacht. Dit heeft gisteren de Zweedse raad voor de arbeidsmarkt verklaard. Zeven tig bedrijven met ruim tweeduizend man personeel zijn in deze situatie be trokken. Het zijn voor het merendeel kleine constructiebedrijven. In de afgelopen twee maanden i werkloosheid met 45 procent gestegen tot 59.300 man eind januari, welk aan-1 tal 25 procent groter was dan op 15 januari. Ongeveer 40 procent van de werklo zen zijn bouwvakarbeiders die zonder werk zijn gekomen door de strenge winter en door de beperking van over- heidsbouwwerken. Belangrijk nieuws uit India. Deze charmante juf. Reita Fari, gooit van louter genoegen aller lei paperassen in de lucht omdat ze voor haar rijexamen ge slaagd is. Heet dat dan nieuws? En of. want Reita mag zich .Miss World" noemen. WARSCHAU De ministers-confe rentie van de landen van het \ia>.-v.iau-pacl is gisteren besloten zon- ovcr een gemeenschappelijk standpunt mei betrekking tot West-Duitsland. In een communiqué wordt met geen woord gerept over het herstel van de oetrekkingen tussen Roemenië en Duitsland en de Westduitse toenade ringspogingen tot de Oosteuropese lan den. Polen heeft herhaaldelijk te ken nen gegeven de betrekkingen met West-Duitsland niet te zullen verbete ren, tenzij Bonn de Oder-Neisse-grens erkent. Maar geen gewapend conflict Hinder en graven CIllll6S0 leider MclO rri*/II1/1/lf lilt LONDEN De Russische premier In een uitzending van radio-Peking, tl lilt Lil- LllL Kosygin heeft gisteren de Chinese lei-opgevangen in Japan, wordt gezegd der Mao Tsc-toeng veroordeeld en dat Rusland eenzijdig de overeen- HEERLEN Drie ul> heeft zijn sleun toeEezcscl aan „deee- komst met China heefl beëindigd. op 'J-L,n.burg) hebben gme- ne„ blnntn ch,„ese re.ertns e„ 5rond „aarvan burgers van het ene e6n ^nwAiit^PCTrnnrl communistische partij die strijden land zonder visum het andere land Atnn" ui p «rrnnr konden bezoeken. Het Russische ministerie van buiten landse zaken had de Chinese zaakge lastigde in Moskou gisteren laten we ten, dat de visumovereenkomst met in gang van morgen als vervallen moest worden beschouwd. Van gezaghebbende zijde in Lon den wordt vernomen dat de Britse minister van buitenlandse zaken Brown in mei een bezoek zal brengen aan Moskou voor besprekingen met Russische leiders. Het bezoek van China Brown zal een week duren. Dit is één ltaten van de besprekin zou reeds een ..schaduw-RTN-bestuur" I zijn gevormd Insiders menen, dat de ontevrede-' nen, die de visie van meer ook van) inmiddels uitgetreden bestuursleden (heren Veegens en Ormel) min of meer onder woorden zouden brengen, de Avrovergadering die hedenmiddag; gehouden zou worden willen beïnvloe- De advocaat, mr. Drielsma, zou na melijk hebben gezegd dat het aanspan- j nen van een gerechtelijke procedure misschien nog afgelast zou kunnen j worden „als de Avro zaterdag Bij het aanhangig maken van een request-procedure zouden de ontevre den RTN-ers zich willen baseren op artikel 15 van de Wet op de stich tingen, dat o.m. luidt: „als een stich ting haar doel heeft verwezenlijkt of nooit meer kan verwezenlijken kan zij op verzoek van belanghebbenden worden ontbonden". ëëffave" 5a°n om het prjectiel een ereplaats te ge-I en op de binnenplaats van hun wo- Hij -e' echter ook dal er geen ge- ning. wapend conflict met China in het ver- De vader van de kinderen, de heer Douven, vond het echter raadzaam de politie te waarschuwen, die op haar beurt de opruimingsdienst in Venlo waarschuwde. Deze heeft zich over het levensgevaar lijke projectiel dat nog volkomen in tact was. ontfermd. Kees Verkerk vindt aan de vooravond van de wereldkam pioenschappen hardrijden ont spanning builen het schaatsen. Ook op muzikaal gebied staat hij z'n mannetje. Kees' muzikale talenten zijn door de Noorse te levisie ontdekt. Vanavond kun nen de Noorse kijkers een pro gramma zien waarin Kees Verkerk als trompetist zal op treden. Op de foto de repetitie voor dit programma. Van links naar rechts Finn Eriksen, Kees Verkerk en Willy Schobben. De laatste is geen onbekende in de muziekwereld. schiet ligt en dat het van Peking af hing of de diplomatieke betrekkingen worden verbroken. De Russische pre mier zei dit tijdens een interview voor de televisie in Londen. Kosygin stelde de Chinese leiders volledig verantwoordelijk voor de „ernstige verslechtering" van de be trekkingen tussen Peking en Moskou. De jongste gebeurtenissen ir ilgens hem het gevolg Beursmakelaar in assurantiën Sinds 1931 Pensioenadviseur VERZEKERINGEN OP ELK GEBIED Djakarta ontkent DJAKARTA Berichten uit Tokio als zou Soekarno volgende week naar Japan vertrekken, zijn officieel tegen gesproken. In Tokio bevindt zich Soekarno's Japanse vrouw Ratna Sara Dewi. die een kind verwacht. De politie in de Japanse hoofdstad was op de hoogte gebracht van Soekarno's voorgenomen Het militaire bewind zou echter niet bereid zijn, Soekarno te laten ver trekken, voordat hij volledig verant woording heeft afgelegd van zijn rol bij de mislukte staatsgreep. Soekarno heeft intussen laten mee delen, niet naar het buitenland te gaan. "DLIJKENS een adviesaanvrage aan de Sociaal-Economische Raad en een nota aan de Tweede Kamer acht de regering de tijd gekomen om het indrukwekkende complex van sociale verzekeringen drastisch te vereenvoudigen. Daarop is, ook in de Staten-Gene- raal, al meermalen aangedrongen. We hebben in ons land in de loop der jaren een groot aantal prachtige sociale voorzieningen geschapen, maar het geheel is zo'n labyrinth geworden dat naar minister Veldkamp zelf verklaarde men het eigenlijk niemand kwalijk kan nemen als hij er geen weg meer in vinden kan, al wordt dan wel ieder een geacht de wet te kennen De sociale verzekeringswetgeving is een moeilijke materie en dat zal zij blijven. Niettemin heeft de overheid de taak om de wetten van het land zo dicht mogelijk bij de burgers te brengen, d.w.z. ze zo doorzichtig en duidelijk mogelijk te maken. Daarom zijn we blij dat daartoe nu een veelomvattende poging zal wor den aangewend. Maar er is nog een andere reden, waarom het voorne men van de regering moet worden toegejuicht. De financiering van de sociale ver zekeringen legt een zware last op ons volk, die jaarlijks toeneemt. Nog niet zo lang geleden hebben de cen trale werkgeversorganisaties daar over hun bezorgdheid uitgesproken, niet ten onrechte. Vereenvoudigingen zijn, waar moge lijk, alleen al daarom gewenst. Het is niet nodig om verschillend* premiestelsels en verschillende kost bare centrale administratieve en uit voerende diensten te hebben. Natuurlijk is hierin niet op stel en sprong verandering in te brengen, maar we mogen verwachten dat de SER aan deze materie zoveel waarde I hecht dat met het gevraagde advie* aan de regering spoed wordt ba- tracht. De geul f)0K deze interimregering heeft ge toond belangrijke besluiten te kunnen nemen die rechtstreeks in 's lands belang zijn. Tot die besluiten rekenen wij zon der meer dat van „de geul", die het immers mogelijk gaat maken dat strask ook de moderne tankers van 200.000 ton de Waterweg kunnen binnenlopen. Onze nationale wereldhaven Rotter dam kon daar niet buiten, wilde zij aan de opdoemende concurrentie van andere havens hel hoofd kun nen bieden. Dat heeft de regering begrepen. Het zal haar trouwens niet zijn ontgaan dat wat in Rotterdam wordt belegd een goed rendement voor ons land oplevert. Ook dit bedrag van de 100 miljoen komt er ruimschoots uil. Want ook door deze diepe geul vloeit straks een deel van onze nationale wel vaart toe. volkorenbiscuits niet duur weI heerlijk DE BILT Gedurende het weekein de mogen wij wal meer zon verwach ten doordat de wind naar oostelijke richting draait. Dit als gevolg van een hogedrukcentrum dat langzaam in oostelijke richting ons land passeert Het weer blijft rustig en stabiel met in de nacht iets lagere temperaturen mogelijk met lichte vorst. In de komende dagen is een geleide- I lijke daling van de temperatuur te ver wachten, hetgeen voor februari heel normaal zou zijn. In Oslo vroor vanmorgen nog streng, maar tijdens de schaatswedstrijden is daar aange naam winterweer te verwachten bij niet meer dan lichte vorst. DORTMUND De 38-jarige Petras Dominas. leider van een bende juwe-| lendieven is in Dortmund veroordeeld1 tot vijftien jaar gevangenisstraf. Daar-1 na zal hij ter beschikking van de regc- j ring worden gesteld. Zijn beide medeplichtigen. Helmut en Gerhard Balk, kregen dertien en elf jaar. De voormalige advocate Ma- rinna Kreuzer kreeg zes jaar. Dominas werd gearresteerd na een roofoverval op een Amsterdamse juwelier. MIELE WASAUTOMATEN U.S. beschuldigen: Hanoi misbruikt het bestand SAIGON Volgens de Amerikanen' gebruikt Noord-Vietnam het vierdaags bestand om zijn manschappen in het j zuiden van het nodige tc voorzien. De aanvoer uit het noorden zou zelfs vijf keer zo groot zijn als normaal. Intussen beschuldigen partijen in het conflict elkaar van schending van het bestand, waarvan het vandaag de laatste dag was. Noord-Vietnam heeft echter verklaard de vijandelijkheden zeven dagen te zullen staken. Tenslotte heeft het Noordvietnamese persbureau gisteren bevestigd dat president Ho president Johnson heeft uitgenodigd voor een ontmoeting in Ha noi, zoals domine* A. J. Must* onl*ngs heeft onthuld. Snzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Nb

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1