LONGLEG is in opmars ME Sprookjes BLAD ZIJ dialoog 7 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1967 "ET de foundation staat of valt de boven kleding Bij de soepele moderne stoffen die ons voor bovenkleding ten dienste staan - de sluike, gladde japonnetjes die soms veel weg hebben van een lange jumper - heb ben we een corrigerende basis nodig. Uiteraard zijn er foundations voor allerlei bovenkleding. Zij zijn ook aan mode onderhevig en passen zich bij de „boven-mode" aan. Bovenkleding staat ot valt met foundation Een foundation-garderobe is bepaald geen overbodige luxe. Loop nooit dag-in-dag- uit met dezelfde set. Het ab solute minimum is twee stel letjes tegen elkaar aan dra gen. Dat is ook economischer, want doordat het materiaal tot rust kan komen, worden elasticiteit en model bewaard en dat verlengt de levens duur. Volg altijd de was-instructies die op het etiket staan. Geen syn thetisch wasmiddel gebruiken en nooit wringen of centrifugeren maar in een badhanddoek rollen. Héél belangrijk is ook na het wassen goed te spoelen. NIET UITKOKEN Beha's mogen nooit worden uit gekookt, want dan gaat de rek eruit. Gaines en panties mogen nooit in de zon of bij de kachel worden gedroogd. Houdt men zich aan deze regels dan zal men langer plezier kunnen hebben van deze onmisbare basiskleding. Vul dit deel van uw garderobe regelmatig aan en ook al koopt u dit in de uitverkoop: pas het in de winkel. Ieder seizoen komen er nieuwe aan de laatste mode aangepaste en van vernufti ge snufjes voorziene modellen. Bij de korte rok zal deze zo mer de „longleg" gedragen wor den, een pantie met zeer lange pijpen, die als een tweede huid om het been sluit. De rand is keurig afgewerkt, en het is de bedoeling dat die rand gezien wordt. Een teruggrijpen, een mo derne variatie als u wilt, op de pantalon met kantjes, die in vroe ger eeuwen koket onder de (heel wat langere) rok piepte. SCHOOLMELK OF BISCUITS Het verstrekken van school- melk op de kleuterscholen, lage re scholen en bij het middelbaar onderwijs is reeds menigmaal een punt van discussie geweest voor schoolbesturen en oudercom missies. Het geeft enerzijds extra drukte voor het onderwijzend personeel als geld inzamelen, flesjes uitdelen, flesjes inleveren, kratten sjouwen, maar ander zijds kunnen de kinderen van de school melk zich weer beter con centreren, en komen zij minder vermoeid en hongerig (vaak ook hangerig) thuis. Vooral voor de kleintjes op de kleuterscholen is het flesje nog een hele „hap". „Juf" moet me nigmaal de horde aansporen het flesje „nu eindelijk" eens leeg te drinken. Daarom zijn er die de kinderen in de pauze biscuits wil len geven; dit is weliswaar ge makkelijker dan flesjes melk, maar of hetzelfde resultaat wordt verkregen is een vraag. Een vraag overigens, die wordt beantwoord in de folder, die het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Laan Copes van Catten- burch 44, in Den Haag voor tien cent uitgeeft, in samenwerking met „Het Ivoren Kruis", Neder landse vereniging voor mond- en tandhygiëne. Dat aan schoolmelk de voorkeur moet worden gege ven, mogen wij u wel verklap- KLASSIEK De nieuwe lingeriemode gaat overigens terug naar klassieke modellen. Brede Franse kanten met sprekende bloemmotieven voor fond de robe en nachtkle ding. Soms applicaties en in crustaties, ruches en geschulpte kant. Zo zakelijk als onze boven kleding is, zo romantisch de linge- Een nachtjapon met cirkelrok, ruches, geschulpte kant, diep de colleté en een strik in de rug, zijn componenten van die roman tiek, maar ook eenvoudige model len in Griekse lijn zonder kanten stroken of ruches en als versie ring een roos van nylon 30 of 20 Dat er voor elk wat wils is in de nieuwe lingeriemode toont het meisje met de overhemdenlijn voor nachtkleding. De zachte kleuren en simpele lijn zijn toch vrouwelijk. Het gevalletje is tweekleurig gestreept in wit/bleu of wit/roze. KLEDING BEPALEND Houd bij de aanschaf van uw foundation rekening met uw bo venkleding. Een voorgevormde beha wordt onder een jumper ge dragen, een beha met driekwart cups onder een jurk met laag uit gesneden hals, een gaine onder gladde rokken, een pantie met pijpjes onder een pantalon, een long-leg onder mini-rok, en een korte pantie als men op een war me zomerdag geen kousen wil dragen. Neem rustig de tijd voor uw aankopen en leg uw founda tion-problemen gerust aan de verkoopster voor. Met haar scherpziend oog en deskundig heid in haar vak zal zij u graag van advies dienen. Stel liever de aankoop van een jurkje uit, dan op foundation te besparen. En troost u dat er geen balei nen en knellende veters aan te pas behoeven te komen. De ve derlichte materialen van onze tijd kunnen toch voor een goede pasvorm zorgen. Tergal, lycra, nylon. stretch-schouderbandjes. zoek maar uit. ~W/"AT U ook in een beroepengids leest aan nieuwe vrouwelijke beroepen, niét dat van „sprookjesver- telster". Toch bestaat er een full-time sprookjesvertel- ster met een agenda, vol afspraken. Zij heet Elfriede Hasekamp, woont in Karlsruhe en vertelt sprookjes aan kleine en grote kinderen, u weet wel van acht tot tachtig jaar. Zij houdt lezingen, spreekt voor de radio, komt op de beeldbuis en maakt grammofoonplaten. Zjj heeft een re pertoire van honderden sprookjes, afkomstig uit 65 lan den. Toch zoekt ze naarstig naar nieuwe sprookjes. Elfriede Hasekamp vertelt Kaiserschmarren JETS lekkers maken zonder oven is heel goed mogelijk, wij geven u een Weens gerecht waar Franz Josef dol op was, vandaar de naam. Nodig: 150 gr. bloem, 3 eieren, zout, twee lepels suiker, iy> dl melk, drie lepels boter, drie lepels rozijnen, drie Maak van bloem, eierdooiers, zout en melk een heel glad be slag. Klop de eiwitten met iets zout heel stijf en klop dan pas twee lepels suiker erdoor, tot ze wéér stijf zijn. Week de rozijnen in de rum gedurende enkele uren, meng ze door het beslag. Schep tot slot het geslagen eiwit erdoor. Laat de boter in de koe- kepan matig heet worden, doe het beslag erin, laat het even gaar worden en keer de koek. Scheur met twee vorken de koek in repen en vervolgens in Stuk jes. Keer eventueel de stukjes nog weer even en serveer ze op een diep bord, dik bestrooid met poedersuiker. Geef er desge wenst pruimencompote bij. Overhemdenlijn in nachtkleding van tweekleurig gestreepte nyloncharmeuse. Een romantisch nachtgewaad met brede Franse kant. "MIEUWE sprookjes bestudeert ze, bewerkt ze, en als het he lemaal moet creëert zij ze zelf. Dit unieke beroep neemt de tengere vrouw volkomen in beslag. Als kind droomde ze ervan sprookjes te vertellen. Op een goede dag begon ze er mee. Maar op een tijdstip, dat allesbehalve sprook jesachtig was, namelijk vlak na de tweede wereldoorlog. De ouders van Elfriede meen den dat er geen droog brood in sprookjes te verdienen zou zijn. Daarom studeerde ze muziek. Ze trouwde en kreeg kinderen. Toen de oorlog ten einde was, had ze haar man, een zoon en haar huis verloren. Grimm Ze leende een boek met sprook jes van de gebroeders Grimm, wel de meest bekende verzame ling ongeveer in de vorm waarin de vertellingen mondeling wer den overgeleverd. Zij begon zoals in ons land in vele jeugdbi bliotheken ook gebeurt in een bibliotheek aan kinderen een uur tje sprookjes te vertellen. Elfriede is niet romantisch, maar realistisch. Ze zegt: „Sprookjes voor de hedendaagse mens moet men niet als troost, als toevluchtsoord of als vlucht uit de werkelijkheid brengen. Maar als een vorm van werke lijkheid met al zijn onaangename aspecten, zin en tegenzin." Mevrouw Hasekamp werd het succes niet in de schoot gewor pen. Ze studeerde aan de uni versiteit van Heidelberg taalvor ming. Zij legde een examen af als radio-spreekster. Wat ze ge leerd had, moest ze aan de prak tijk aanpassen. Ze leest niet voor, maar vertelt gewoon. Ze leert de verhalen niet uit het hoofd. Ze tracht helemaal in het verhaal te kruipen, zodat ze de tekst als het ware absorbeert. Intussen werd Elfriede groot moeder, een oma die sprookjes vertelt als de beste, voor haar eigen kleinkinderen en duizenden anderen. Mevrouw Hasekamp woont in een sprookjesachtig huis. Het is klein en staat vol voorwerpen die herinneren aan verre reizen naar vreemde landen, waar ze sprookjes ging „sprokkelen". Op het rooster van de scholen van Karlsruhe staat het vak ..sprookjeskennis". De hoogste klassen krijgen les van mevrouw Hasekamp. Prettig voor toe komstige moeders dat zij goed kunnen voorlezen gunstig voor de taalvorming en ontwikke ling van het kind maar ook kunnen vertellen onder het strij ken of aardappelschillen. Mevrouw Hasekamp deed nog meer voor de verspreiding van het sprookje. Ze schreef een leer boek voor pedagogische hogescho len. Schrijven leidt tot alles als het goed is, en zo krijgt Elfriede ook opdrachten. De Duitse Spaar banken verwachten van Elfriede regelmatig nieuwe sprookjes ter gelegenheid van Wereldspaardag. Elk jaar een nieuw... Elfriede vindt dat de sprookjes van de gebroeders Grimm tot de beste en bestgeschreven kinderverha len behoren die tot de verbeel ding spreken. Psychologen weten al tientallen jaren hoe groot de uitwerking en betekenis van sprookjes is. ONLANGS kreeg ik een brief van een moeder, protestant, wier zoon wilde trouwen met een rooms-katholick meisje. Door dit plan van zoonlief waren er zo verschillende gesprekken rondom de briefschrijfster ontstaan dat zij. in de war gebracht, mij nu maar eens rechtstreeks de vraag stelde: Zou u het leuk vinden als uw zoon met een rooms-katholiek meisje trouwde? Want als de ene oom zegt: Ik begrijp je niet. hoe kun je dat nu ook maar ergens goedvinden? en de ander zegt: Men kan twee jon ge mensen die in één God geloven niet zomaar een verbod opleggen. zus als de dominee wijst op de grote, diepgaande verschillen en de kinderen thuis op de gebie dende woorden van Christus die zij, deze kinderen, als opnieuw tot henzelf gericht zien: Weest dan één!, wel. dan kom je op een gege ven ogenblik in de war. U begrijpt dat in een rubriek kis deze al eens meer vragen over .gemengde" huwelijken zijn gesteld. Van geval tot geval is de situatie en ook des vraag anders. Men vraagt ook niet altijd: Wat zou u doen? Vaak is er al een voldongen feit en komt de moeder het is altijd de moeder even uitpraten. MAAR nu het zo gesteld is. wil 1 ik er ook wel precies zo op in gaan. Met een kleine glimlach ach ter de hand, als u het goed vindt. Want is dat niet altijd de laatste vraag: Wat zou je doen als het jouw kind was? Dat is raak. dat moet je dan maar eens doorden ken. Theorie is leuk, maar o we® als het aan de huid komt. Praten over discriminatie, maar zou jij het leuk vinden als je dochter met een neger trouwde? Ontwapening, gij zult niet doden, weerloosheid, allemaal goed en wel, maar is het niet wat gek als jouw zoon dienst weigert? Krijg Tijdloos Voor het vertellen ervan bestaat geen recept. Ook in haar lessen verstrekt ze geen „recept". Wél wil ze ertoe bijdragen dat iedere leerling zich naar eigen aanleg ontplooit. Ze vindt het geen „kunst", maar wil wel zeg gen „hoe je met sprookjes om moet gaan". Sprookjes, zijn vol symbolen die tijdloos zijn. Ze tonen, dat haat en naijver altijd hebben bestaan, evenals goedheid en dankbaarheid een scala van menselijke eigenschappen, die we ook in het leven van vandaag tegenkomen. Vanaar dat sprook jes ontspannen. „We mogen alle emi granten wel dankbaar zijn'', schrijft de heer G. te B. „Door hun vertrek heb ben ze ruimte achtergela ten. Zou ons land nog zo behoorlijk leefbaar zijn als er geen duizenden land genoten waren geëmi greerd? Ik ben van me ning, dat emigratie een noodzaak was voor ons volk, maar ook blijft. De gene die er bekwaam voor is en ervoor voelt kan ge rust gaan. Er zijn moge lijkheden genoeg. Nu zijn de grenzen in vele landen nog open. Het vertrek ken uit eigen land naar den vreemde, laat wel wonden ach ter. en het heimwee van de emigrant blijft. Als men met bejaarden praat die reeds lang geëmigreerd zijn, proeft men het heimwee naar het ou- Gastvrij Wij zijn op bezoek geweest in Amerika en Canada; we werden overal gastvrij en en thousiast ontvangen en moesten veel van Nederland vertellen. Kerk en school ne men bij hen een voorname plaats in; uiteraard het christelijk onderwijs is hun veel waard. De staat draagt niets bij, ziet wel toe of alles volgens de wet gaat. Wie er niet mee bekend is, kan niet geloven wat dat allemaal kost. Een mooi voorbeeld om het christelijk onderwijs zoals we het hier bezitten, beter te waarderen." Mevrouw G. P. te dH. schrijft over haar zuster, die in Canada vier kinderen adop teerde: „Ruim tien jaar gele den vertrokken mijn zus en zwager pas1 getrouwd naar Canada. Mijn zwager was niet bang om, wat voor de hand kwam. aan te pak ken. Hij heeft nu een goede positie. Toch heb ik bij alles het meeste respect voor mijn zuster die met een mondjevol Engels vertrok. Haar grootste hartewens was altijd: Veel kinderen te hebben. Eén dochtertje kre gen zij èn de mededeling, dat ze niet meer kinderen zouden kunnen krijgen. Na die te leurstelling besloten zij een paar kinderen te adopteren: een blank jongetje dat in zijn geestelijke ontwikkeling iets is achter gebleven, een blank meisje, en dan nog eens twee negerjochies! Ik bewonder zo iets. om dat in een vreemd land, ver van je familie, te presteren!" Be wonder in g Daar kunnen wij .ook be wondering voor hebben, te meer omdat de zuster van me vrouw P. de hele huishouding alleen verzorgt en alles voor het vijftal naait. En niet met de zorgen en zorgjes eens fijn naar „moeder" kan gaan. maar alles alleen opknappen Kinderen hebben zo hun ei gen idee over emigrgren lazen wii in de brief van mevrouw L. te R. „Volgens ons zesjarig dochtertje staat emigreren ge lijk met vertrekken naar een land waar nog inboorlingen wonen. Dit bleek uit het vol gende: Kennissen waren naar Amerika geëmigreerd en vol spanning keken we uit naar het eerste levensteken uit hun nieuwe vaderland. Ons geduld werd echter lang op de proef Eindelijk na een paar maan den kwam de lang verwachte brief tot grote blijdschap van ons allen, behalve van Elsje. „Hè..., zuchtte zij teleur gesteld. Ik dacht nog wel dat ze allang door de menseneters waren opgegeten". Nu bleek van het hele verhaal dat ze rondom hen gefantaseerd had. niets waar te zijn. Ze had het juist zo spannend gevonden...! \l lente Bij mevrouw T. te U. is het al lente in haar vensterbank, witte en paarse krokusjes en stralende gele trompetnarcis sen! Zij heeft wel eens ge hoord dat voorjaar en lente hier veel mooier zijn dan in Canada, en dat is voor haar al een reden om tégen emigratie ,.Dat is echter nog maar bij zaak hoor. Pas las ik in een advertentie van de Canadese ambassade: „Onderwijs gratis tot aan de Universiteit". „Nu weet ik, dat ouders die hun kinderen op een christelijke school willen plaatsen soms grote offers moeten brengen. Want als er een christelijke school wordt gebouwd, moet hij door de emigranten worden gefinancierd. Hier hebben ze de school, bij wijze van spreken, naast de deur en daar moeten de kinderen soms letterlijk mijlen ver weg. En dan de christelijke vak beweging. Op de televisie heb ben we kunnen zien hoe moei lijk het is om tegen de neutra le vakbeweging op te tornen. Dingen die hier vanzelfspre kend zijn, worden daar niet getolereerd. Nu het aantal werklozen hier onrustbarend stijgt, zul len wel weer veel mensen het besluit nemen te emigreren. (Hoe denkt u daar over, lezers en lezeressen?-Red.) Ik hoop van harte dat ze in alle opzich ten slagen, maar voorlopig blijf ik toch maar liever hier." De dochter van de familie S. to A. kwam na dertien jaar terug om het vijfendertigjarig huwelijksfeest van haar ou ders te vieren Die drie we ken waren voor haar één feest. Toch zou ze hier niet meer kunnen leven, want zegt ze: „Wat een luxe is er hier, om angstig van te worden". En wat een ontevreden mensen ontmoet je, als hier niet ieder heeft wat de ander heeft, kan men niet leven!" Emigranten hebben geleerd van de grond af te beginnen, en dan schaf je je meestal geen dingen aan, die je niet direct nodig hebt. Ook onder ling is de verhouding anders, men is blij als de ander een buitenkansje treft. Uitzonde ringen daargelaten uiteraard. ..Hard-' In Dialoog schreef iemand dat men „hard" moest zijn als men wilde emigreren. Vergeet niet. dat je het niet moet zijn, maar dat je het wordt. Nie mand weet wat emigreren is, alleen zij, die het gewaagd hehben. Men moet het ook niet zo zien dat hij die emi greert niet zo sterk aan zijn of haar familie hecht. Daar ginds is onderling vaak een hechte band, waar de soms niet altijd stevige familieband niet tegenop kan." Wij wensen mevrouw S„ die deze zomer naar Canada gaat een goede reis toe en... laat u nog eens iets van u ho- Nog steeds is emigreren aan de orde tóch gaat volgende week ons ge sprek het laatst daarover. Ons nieuwe onderwerp? Winkelen. Wat vindt u van een koopavond, werkende vrouwen? En u, die zelf een zaak hebt? Bent u weg van de supermarkt of koopt u maar liever bij een specialist? Zijn uw koop gewoonten veranderd, hebt u wensen over het winkel personeel, gaat u met een boodschappenlijst en een budget op stap of koopt u wat er voor de hand ligt? Wat vindt u van de ver houding winkelier-klant? We hebben alle soorten lezers en we hopen dat zij allen aan dit gesprek deel nemen zodat we het win kelen" van eikaars stand punt uit kunnen bezien. Dit idee kwam uit de le zerskring ik hoop dat u ons ook déze keer niet in de steek laat met Dia loog waar het voor het zeggen hebt. Wij be antwoorden uw bijdrage graag na plaatsing met De dokter zegt 1, De dokter zegt 2, Tipparade of een verrassing. Schrijft u ook uw keuze? eoon hebt gekoesterd? Vind je donkere kleinkinderen leuk om mee te winkelen? Ja, neem nu maar eens heel gewone dingen: Heb je niet het idee dat sr een vreemde naast je loopt, zon der „sprekend Jans mond" of „pre cies zijn moeder van vroeger"? Vind je kleinkinderen die een kruis slaan op sommige ogenblik ken niet wat gênant? Het is niet het grote, het gc- loofsmoment, het idealisme dat de verwarring geeft, maar de prac- tische kleine dingen zijn het die verontrusten, ergeren en pijn VJ KOMT het mij voor dat alle kleine dingen minder kwetsen naarmate het grote pro bleem ernstiger wordt gezien. Hoe meer jongemensen bezig zijn met de eis en opdracht en boodschap van God aan hen persoonlijk In hun situatie, hoe minder de prac- tische gevolgen van hun besluiten er toe doen, ook voor hun ouders. Want dan is het gesprek over het wezenlijke van Gods vraag aan ons zo boeiend, hebben wij samen zoveel te doen en te den ken, dat wij eventuele consequen ties van dat denken altijd weer zien tegen ons vechten om waar heid. Met andere woorden: als ik ge klemde kleinkinderen zou hebben, zou ik ontzettend veel van hen houden omdat ik van hun ouders veel houd. omdat ik weet hoe zij elkaar hebben aanvaard, hoe zij ook de moeilijkheden die ongetwij feld uit hun verschillend-zijn zul len voortvloeien, graag uit handen geven. Zoals heel hun huwelijk. Even goed als een jongen die een meisje trouwt dat kinderverlam ming heeft gehad. Of een meisje dat een blinde man liefheeft en besluit met hem te trouwen en alle zware momenten die dit ex tra-moeilijke met zich 'brengt, uit handen te geven. Precies als alle andere moeilijkheden. Onze rust ligt buiten ons, in veiliger handen. Zo zou ik ook een kind dat met heel zijn denken en geloven gelijk gericht is als de vrouw die hij liefheeft, dus twee kinderen die belijden dat zij God van harte lief hebben, nooit durven verbieden met elkaar om te gaan en eventu eel tot een huwelijk te komen. Ook al is de ene rooms-katholiek. W/EL zou ik op de vuist gaan met een zoon die gemakshalve maar r.k. zou willen worden, om dat de betraande oogjes en het gezeur van een lief dommertje hem week en beduusd maken. Daar immers zullen de kleine din gen een rol gaan spelen, omdat de grote niet zijn beproefd en door grond. Vroeger kon dat. Je kon er niets tegen hebben dat je zoon trouwde met een meisje uit eigen kerk. hoe weinig de laatste vra gen door hen waren besproken. Immers, 'binnen de beschutting der kerk kwam het ook dikwijls goed, het moeilijke leven gaf op de duur vanzelf bezinning en hon ger naar antwoorden. Het was dan meegenomen dat de kinderen al binnen die ene kerk waren. Voor ?ommige. maar natuurlijk ook weer niet alle, mensen is dat een mooi excuus geweest om weinig over God te denken, zij waren toch al kerkelijk. Vandaag echter ontmoeten onze kinderen zonder angst de zoge naamde anders-denkenden en ont dekken inderdaad soms dan pas goed de verschillen, maar ook soms heel geen verschillen. Oecu mene betekent heil en nood beide voor wie waarachtig met zijn kerkelijk-naaste wil leven. Wat .ziende de verschillen zoeken oaar eenheid" zoals men dat for muleert. is mooi maar duurt voor het heilig ongeduld haast te lang. Huwelijken worden bevestigd door voorgangers uit verschillende kerken, samen aan altaar of preekstoel, Want bewust levende jonge mensen blijven in eigen kerk, opdat er in die kerk bewe ging kome. Dat gaat allemaal goed zolang we nog stuk voor stuk leden van een kerk zijn. Maar hoe moet dat met al die kleinkinderen? Zullen ze nog te overtuigen zijn dat ze, zolang het nog niet anders is, maar voor ,cen" kerk moeten kiezen? Het is net als met de schoon maak: wat je overhoop haalt. !?°>etJ-e ordenen. het kan niet al tijd blijven staan in een tussen-si- tuatie. En het is die vraag die weer achter de vraag van de moe der tevoorschijn komt. Vrouwen hebben niet weinig te doen tegen woordig!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15