MIDDENSTAND VERLANGT „EIGEN" MINISTER HOFNAR Levensmiddelen straks duurder Breuk in pact van Warschau? Beroep op nieuwe formateur SOWJETUNIE DREIGT MET MAATREGELEN alles goed/ en wel' het fijne r okertj e van VS: in verkeer 52.500 doden Hanoi moet iets doen NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 Woordenspel 1N Engeland sprak de Russische premier Kosygin dezer dagen over hel belang van één Europa van de Oeral tot de Atlantische Oceaan. Het is echter een ander Europa dan generaal De Gaulle (die daar al vele jaren voor pleit) voor ogen heeft. Eén ding hebben de opvattingen van Kosygin en De Gaulle gemeen. Dat is het terugdringen van de Ameri kaanse invloed. Voor het overige streven beide staatslieden eigen belangen na, die sterk van elkaar verschillen. Kosygin spreekt van economische en technologische samenwerking met West-Europa. Hetgeen duidt op handhaving van het Oosleuropese blok De Gaulle's streven heeft een poli tieke achtergrond. In zijn gedachten- gang valt het onderscheid tussen West- en Oost-Europa weg. In werkelijkheid wil Kosygin juist voorkomen, wat de Franse president wil bereiken. De jongste ontwikke lingen in Oost-Europa nopen hem daartoe meer dan ooit. Tekenend is in dit verband, dat Ko sygin vooral sprak over sa: king met Engeland en Frankrijk. Over Duitsland zweeg hij. Wat De Gaulle betreft is nog altijd niet zeker, of Engeland deel kan uit maken van zijn Europa van de At lantische Oceaan tot de Oeral. Duidelijk is ook hier, dat staatslie den niet altijd gelijke motieven hebben als zij eenzelfde doel zeggen na te streven. Wantrouwen I^OSYGIN maakte van zijn bezoek aan Engeland ook gebruik om hel wantrouwen jegens de Duitsers, dat daar nooit geheel verdween, aan te wakkeren. Hij sprak in koude oorlog-termen over het Duitse militarisme vanchisme en de opleving van het neo-nazisme. die de veiligheid van Europa zouden bedreigen. De geruststellende verklaringen het nieuwe Duitse kabinet en de toe naderingspogingen tot de landen Oost-Europa beziet de premier met grote achterdocht. Hij ging zelfs zo ver, Bonn ervan te beschuldigen, dat het streeft naar verandering, van de grenzen in Europa, waardoor ook Oost-Duits- land zou ophouden te bestaan. De Russische houding- is hoe on billijk ook begrijpelijk. Moskou had met het oog op de gevaarlijke ontwikkelingen in China gerekend op handhaving van de bestaande situatie in Europa. Door de koerswijziging in Bonn staat alles nu op losse schroeven. Roemenië is de Oosteuropese landen voorgegaan op een weg, die tot ver zwakking van de Russische positie in Europa kan leiden. I (Van onze sociaal-economische I redactie) J DEN HAAG De centrale middenstandsorganisaties wensen in het komende kabinet een „eigen" minister. Deze bewinds man zou zich dan ook met andere zaken als bijvoorbeeld het prijs beleid, het kartelbeleid en de re gionale industrialisatie kunnen 'belasten. I De middenstandorganisaties j zijn in ieder geval van plan er J bij de nieuwe kabinetsformateur op aan te dringen, dat het beleid voor het midden- en kleinbedrijf een volwaardiger plaats krijgt en I wordt opgenomen in de gehele j regeringspolitiek. Tot nu toe (afgezien van de constella tie van het huidige overgangskabi net) werden de belangen van he: midden- en kleinbedrijf behartigd door een staatssecretaris, die echter alleen kabinetszittingen bijwoonde indien de specifieke middenstandson- derwerpen op het agendum stonden. Kabinetsberaad over het algemene eco nomische beleid, de loonpolitiek, het fiscaal beleid e.d. werden normaliter door de staatssecretaris niet bijge woond. Met als gevolg o.m., aldus mr. v. d. Kaa, dat er onvoldoende inspraak was in het geheel vaji het beleid, waarmee het belang van het midden- en kleinbedrijf toch in hoge mate gemoeid was. Eén van de con creet aanwijsbare gevolgen daarvan is bijvoorbeeld, dat het prijsbeleid typisch „industrieel" is geworden. De centrale middenstandsorganisatie! willen er bij de nieuwe kabinetsfor mateur met klem op aandringen dat met alle belangen van midden kleinbedrijf in het totaal van hei geringsbeleid beter rekening wordt gehouden, ook als er geen „ruimte' voor een „middenstandsminister" za Mr. M. G. van der Kaa, algemeen se cretaris van de Christelijke Mid denstandsbond, zei ons hierover dat het regeringbeleid zich tot dusver te veel alleen heeft bezig gehouden met het nemen van (op zichzelf verheu gende) specifieke maatregelen voo! het midden-en kleinbedrijf. I De tijd daarvoor is nu rijp, aldus mr. Van het beleid als geheel maken dc v. d Kaa, want met het huidige spe- deze omvangrijke en| cifieke beleid voor het midden- en belangrijke bedrijfstak leven*, echter te weinig deel uit. Ook dc huidige verkiezingsprograms van de politie ke partijen beogen naar de mening van mr- v. d. Kaa teveel een speci fiek middenstandsbeleid. Meer inspraak De middenstandscentrales vinden even- j wel, dat daarin nu verandering moet komen. En dat dit het best zou kun- nen worden verwezenlijkt door in Scherpe nota aan China Viediniii (5) Prof. Rasker zei: „Wat de VS in Vietnam doen, gebeurt in onze naam. Wij zijn er niet van af als we eenmaal tot ,,de Heer der geschiedenis zeggen: wir Ha ben es nicht gewuszt. Want, zo zegt hij. er is een vrijheid die je niet met wapenen veilig kunt s'cellen". Nu dacht ik, dat diezelfde Heer heeft geleerd dat de vrijheid om Hem te dienen en enige maatschappelijke gerechtigheid te verkrijgen soms ir een vele jaren durende strijd verwor ven moet worden. Over Vietnam wreedheden vermelden is uitstekend, als ze dan maar van elk der strijden de partijen worden genoemd. En dan moe'c het iemand ook belie ven te erkennen dat in Noord-Viet- nam een almachtige staat de over hand heeft, die geen vrijheid van godsdienst, van pers. van vereniging en vergadering duldt, om van vrije verkiezingen maar niet te reppen. Wat. als de Amerikanen verdwenen, terecht zou moeten komen van het zuiden dat dan door de Vietcong be heerst zou worden, kan ieder toch wel raden. Wat is een vrede waard die ongerechtigheid uitbreidt en bestem- digt? Alphen a.d. Rijn W. Geldof Vietnam (6) De heer Goossens is verontwaar digd over pacifisten, die zo naïef zijn om te demonstreren tegen de oorlog in Vietnam. Hij stel'c het communisme voor als een de hele wereld bedrei gend gevaar en hij heeft gelijk: zo lang er mensen zijn. die geen verschil zien tussen fascisme en communisme, bestaat de kans dat de wereld door dit tragische misverstand kapot gaat. Ik geloof, dat men zich, zo redene rende, niet realiseert hoe commu nisme onts'caat, namelijk overal waar de ene mens de andere uitbuit en als zijn slaaf beschouwt. Het heeft daar om geen zin tegen het communisme te vechten als niet tegelijkertijd de oorzaken worden weggenomen, die tot communisme leiden. Dat gebeurt in Vietnam niet, inte gendeel. Daar maken de Amerikanen gebruik van een regime, dat er niet aan denkt de tegenstellingen weg te nemen. En dan gebeurt wat Kennedy heeft voorspeld: wie een vreedzame revolutie onmogelijk maakt, maakt een gewapende opstand onvermijde lijk. Den Haag, J. Beltram. MOSKOU Rusland heeft gis teren in een scherpe nota van China geëist dat 'onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan wille keur tegen de Russische ambas sade in Peking en dat de Russische diplomaten direct hun bewegings vrijheid terugkrijgen'. In de nota, welke aan de Chinese ambassa deur in Moskou is overhandigd, staat voorts dat de Sowj et-rege ring „zich het recht voorbehoudt de noodzakelijke maatregelen le nemen". Volgens de nota hebben de „willekeu rige maatregelen" van dc Chinese auto riteiten de Russische ambassade in Pe king belet haar taak uit te voeren waaronder het doorzenden van hulp aan Vietnam via China". Het ambassa depersoneel heeft op weken van „geor ganiseerd sarren en grove teugelloze straatschenderij met geduld en zelfbe heersing gereageerd. In de nota wordt voorts gezegd dat eerdere waarschuwingen door China zijn genegeerd en dat een dergelijk handelen de Russisch-Chinese vriend schap schaadt. Uitgejouwd In Moskou hebben gisteren duizen- dèn Russen een groep Chinese stu denten bij hun vertrek naar China joelend uitgeleide gedaan. De politie moest de studenten op het station in bescherming nemen. Sommige Chi nese functionarissen werden zelfs met sneeuwballen bekogeld. Een au to van de Chinese legatie werd 20 minuten door de menigte tegengehou- De Japanse regering gelooft overi- jens niet dat het tot een diplomatieke breuk of confrontatie tussen Moskou Peking zal komen. Een woordvoer der zei dat de Chinesp campagne tegen Rusland en een aantal Oosteuropese landen gevoerd wordt om de aandacht kleinbedrijf kunnen we een hele tijc vooruit, al kan er hier en daar tuurlijk nog wel het een en ander Zo start zeer binnenkort Ontwikkelings- en Sane ringsfonds (waarvoor al 1000 aanvragen zijn binnengekomen, hoewel de aanmelding officieel nog niet is opengesteld) en op 1 februari jl. is de stichting CIMK (Centraal Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf) begonnen met haar werk zaamheden ten behoeve van alle on dernemers in deze bedrijfstak. In het CIMK (waarin hel Algemeen Waarborgfonds voor de Mid denstand, het Centraal Orgaan Mid denstandsbedrijfspanden en het Voor lichtingscentrum voor de Detailhan del werden ondergebracht) zijn nu alle deskundigen gebundeld, die de middenstand op het gebied van pla nologische, bedrijfseconomische, be- drijfstechnische en financiële vraagstukken nodig heeft. Consulenten de "wereld af te leiden van de Demiddenstandscentrales zijn boven- binnenlandse moeilijkheden in China. In Japanse regeringskringen hecht men ook veel belang aan het feit dat de Chinese leiders de volkswoede heb ben gericht op genoemde landen in plaats van de Amerikaanse inmenging in Vietnam, wat tot veel gevaarlijker situaties zou kunnen leiden. Beheers u" Geen belastend materiaal tegen Von Kielmansegg DEN HAAG De vaste com- tenlandse zaken gisteren na overleg met de ministers Luns (buit. zaken) en Dc Jong (defen sie) tot de con clusie gekomen dat blijkens een onderzoek geen belastend materi aal aanwezig is tegen de Navo- opperbevelhebber generaal Von Kielmansegg. De beschuldiging van Vrij Neder land als zou Von Kielmansegg in de oorlog als stafofficier van de eerste tankdivisie oorlogsmisdaden hebben begaan in Polen blijken ongegrond te zijn. Vrij Nederland ontleende deze beschuldiging uit documenten van de Poolse historicus professor Andrzej Kaminski. De vaste commissie kwam bijeen op verzoek van de liberale fractielei der in de Tweede Kamer mr. Toxope- us, die onderzoek wilde naar het oor logsverleden van Von Kielmansegg. Premier Tsjoe En-lai heeft de aan hangers van Mao via de muurkranten in Peking gemaand zich te beheersen bij hun aanvallen op Mao's tegenstan ders, ze moeten gelegenheid hebben zich van hun fouten te herstellen. De premier laakte het agressieve optreden van de Rode Garde. „Door deze on juiste praktijken zijn sommige mensen ten onrechte aangevallen". Twee ambtenaren van het ministerie van chemische industrie zijn gearres teerd. Zij zouden atoomgeheimen heb ben gestolen. dien begonnen aan de opbouw een net van consulenten, die men „huisartsen voor de middenstand" zou kunnen noepien en die de onder nemers na een eerste* onderzoek naar het CIMK kunnen verwijzen. Uit een en ander blijkt, dat voor het midden- en kleinbedrijf met steun van de overheid belangrijke nieuwe wegen zijn ingeslagen. Wat de posi tieve resultaten daarvan zullen zijn zal mede afhangen van de vraag in hoeverre ook in het algemeen rege ringsbeleid het streven naar een ge zonde en leefbare bedrijfstak van i klein-ondernemers kan meespelen. De Gaulle roept kiezers op PARIJS President De Gaulle heeft er gisteravond in een televisie toespraak bij de kiezers op aangedron gen zich bij de komende verkiezingen op 5 en 12 maart achter hem te sclia- WASHINGTON President Johnson j ren- heeft het Amerikaanse congres giste- ren verzocht in het begrotingsjaar 1968. AMSTERDAM De Scheepvaart dat op 1 juli a.s. begint 3.1 miljard dol- vereniging Noord, waarin de Amster- NEDERLAND MOET NIEUW-GUINEA STEUNEN IN VN DEN HAAG Het comité zelfbe schikking Nieuw-Guinea heeft een brief gestuurd aan minister-president Zijlstra waarin wordt gevraagd maat regelen te treffen om het verdrag van New York te garanderen. Het comité dringt er verder op aan dat de Nederlandse regering, ondanks de steeds beter wordende verhouding tussen Nederland en Indonesië, krach tig zal protesteren tegen het optreden van de Indonesiërs op West-Irian. Papoea's die zich tegen het Indonesi sche regime verzetten zouden zonder vorm van proces worden gefusilleerd. Nederland zou hiertegen kunnen op treden door in de Verenigde Naties de kwestie aanhangig te maken, aldus de brief. SENORITAS SPECIAL Andere omzetbelasting BRUSSEL Er is overeen stemming bereikt over het gelijk trekken van de omzetbelasting in de EEG-landen tot één systeem. Voor ons land betekent dit het afschaffen van het huidige toege paste systeem. Dit harmoniseren heeft vooral ten doel gelijke omstandigheden voor con currentie te verkrijgen tussen de EEG-landen onderling. t nieuwe stelsel kent geen vrijstel- lar beschikbaar te stellen voor economi sche en militaire hulpverlening aan het buitenland. Van het totale bedrag is ongeveer 2.5 miljard dollar bestemd voor economi sche hulp en 600 min voor militaire bij stand. damse havenbedrijven zijn georgani seerd, schrijft ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan (19 juli) een prijs vraag uit voor schilders en tekenaars. De beschikbaar gestelde prijzen zijn 3500 voor -een schilderij en 1500 voor een tekening of gouache. oude... of jonge... klare is toch maar je ware! lingen, maar vooralsnog zullen in Ne derland de tariefsverminderingen en vrijstèllingen die om sociale redenen worden verleend, worden gehand- Het gevolg van de nieuwe wijze van heffen, de datum van ingang 'is niet vastgesteld, is, dat onze eerste le vensbehoeften in prijs zullen stijgen, omdat thans op levensmiddelen geen omzetbelasting wordt geheven. Waar borgen om zeer snelle prijsstijging van de levensmiddelen te voorkomen zijn voor Nederland verkregen. In de overgangsperiode oud-nieuw systeem zullen technische vrijstellin gen mogen worden verleend in het be lang van een efficiënt administratief beheer. NEW YORK In 1966 zijn in di Verenigde Staten 52.500 mensen bi verkeersongelukken om het leven ge komen en 1.900.000 gewond. Dat i; een hoogte-record. Voorwaarde van VS: KIELMANSEGG Maar een klein deel van de Hage- een gaatje wist voor een ander naars is geboren en getogen in de hielp hem erin te kruipen. Residentie. Ik moet bekennen, dat Hoe we het deden weet ik niet, ik ook zo'n van buitenkomertje ben. maar elke ochtend ongeveer elf uur Erger nog. pas een na-oorlogse glipten we weg van onze redacties. Haagse. De glorie van de oude pier uit onze huizen en kwamen samen heb ik alleen gekend als geïmpo- m Old Dutch. Het kopje koffie van neerd logeetje: het oude Riche vijfendertig cent betaalden we hot- slechts als bijzittertje aan de tafel je bij botje, soms met de laatste dam knarst en de Hofvijver daar aan de Groot Hertoginnelaan en het Anna Paulownaplein. Van de- hofjes achter de muren, van de vreemde steegjes, de statigheid der deftige straten. van oude vrienden: Paulez i nengetreden als verslaggeefster toen jhr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer als gouverneur-gene raal naar Indië ging; het Wachtje ken ik alleen uit verhalen... stuivers. Velen Beier Haags welgeteld twee fietsje ontdekte ik de stad. Door het werk de Hagenaars. Eerst de collega's. Het was de tijd dat ieder een een plaatsje zochf. Daar waren de teruggekomenen uit de kampen: de mensen die hun huis kwijt wa ren; de gesjochtenen die niet veel meer bezaten dan de kleren aan het lijf; de zoekers naar een vaste Op het (jen En de rest? de vrienden- stil ligt te glanzen. Maar ik heb moeite met de nieuwe wijken. Rechtlijnighekl en gelijkvormigheid liggen me niet. En dus viel ik prompt in slaap toen bus 15 me de flatwoestijn in stuurde. Om met een schok wakker te worden in een stad. Een stad met vrolijke bezige mensen, die be drijvig de winkels in- en uitgingen. Met neonreclames en vitrines vol van de laatste Africa-look. Dan een naam Euro-cinema ik weet het. de Koningin was bij de opening. Ik We komen elkaar nog wel eens tegen. Allemaal in goede doen, som migen heel belangrijk zelfs. We zijn de zorgen niet alleen vergeten. maar kunnen er zelf. me. een reke, ^T'STk, d« iiCniefZS voor elk kostbaar. heimwee aan terugdenken. We heb ben toen nooit zo erg „dank je wel" tegen elkaar gezegd, dat was niet nodig. En dat juist maakte het nu Daarom ook ben ik heel gewoon in Den Haag ben. Dat zelfde Den Haag, dat ik zo graag roem, dat ik beweer te kennen. Ik ben immers zo Haags? Ik moest heel ergens anders zijn, ik ben uitgestapt en heb er i Haags ge ^1 worden, chauvinistisch Haags. Ik rondgezworven. En geprobeerd houd van de betierelantijnde gevels beter Haagse te worden. WARSCHAU De ministers van bui tenlandse zaken van het pact van Warschau hebben geen overeenstem ming bereikt ten aanzien van dc Westduitse toenaderingspolitiek tot de Oostbloklanden. Over de conferen tie wordt grote geheimhouding be tracht. Waarnemers menen dat er een breuk is ontstaan tussen de landen die voorstanders zijn van het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Bonn enerzijds en Polen en Oost- duitsland anderzijds. Hongarije. Bulgarije en Tsjecho-Slo- wakije overwegen het voorbeeld RQemenië te volgen en willen Bonn erkennen. Deze landen willen desnoods hun lidmaatschap van hc Warschau-pact opgeven. Het schijnt dat Polen zich inspant on j een volledige breuk te voorkomen De Poolse afgevaardigde op deze con ferentie zou reeds de ministers d;e gedreigd zouden hebben uit het pact te treden, overreed hebben hun standpunt te laten varen. oor woonmilieu: Volk moet een offer brengen UTRECHT Prins Claus heelt gislo- ren in Utrecht een vergadering bijge woond van het Nederlands Instituut voor ruimtelijke ordening volkshuisvesting. In het bijzomer werd gesproken over het onderwerp Woning en woonmilieu in een verstede lijkt land. een thema dat al eerder discussie is geweest. Bij het bouwen van woningen moet men zich in de eerste plaats re kenschap geven van de dynamiek van de samenleving: nieuwe behoeften vra gen om nieuwe woningtypen, zo ze' de heer H. J. A. Hovens Greve in een inleiding. Financiële beperkingen rem men echter de realisering van nieuwe mogelijkheden. Het knelpunt is dat hot Nederlandse volk niet de noodzake lijke offers hiervoor wil brengen, zei hij. WASHINGTON Noord-Viet- nam moet er niet op rekenen dat de VS hun bom bardementen staken, zolang het bewind in Hanoi mensen en materieel naar Zuid-Victnam Amerika moet, voordat het de bombardemen ten staakt, pre cies weten welke de eventuele mi litaire gevolgen 1 Minister Rusk, die dit gisteren op een persconferentie zei, verklaarde dat de communisten geen tastbare bijdrage tot een mogelijk vredesover leg hebben geleverd, maar „alle ka nalen blijven open en worden gé bruikt". Rusk deed een beroep op alle lan den van het oostelijk blok oog te heb ben voor de noodzaak van een tegen- gebaar van Hanoi. Hij vroeg hen sa men met de VS naar een oplossing te zoeken. De Amerikaanse regering heeft nog geen enkele inlichting ontvangen die wijst op stopzetting of vermindering de Noordvietnamese infiltraties in het zuiden. Integendeel is gebleken dat sinds het begin van het huidige bestand een groot aantal schepen zich langs de kust in de 'richting van het zui den begeeft om de strijdkrachten op nieuw te bevoorraden. Gescheiden vrouw mag direct hertrouwen DEN HAAG Minister van justitie Struycken heeft aangekondigd dat in het nieuwe Burgerlijke Wetboek de be paling dat vrouwen met binnen 306 dagen mogen hertrouwen, niet meer geldt ingeval van een echtscheiding. De minister stelt dit voor in zijn me morie van antwoord inzake Boek 1 van het nieuwe Burgerlijk wetboek. De bepaling dat de vrouw niet direct mag hertrouwen blijft gelden als het huwelijk door de dood werd ontbon den. Een uitzondering wordt weer ge maakt wanneer man en vrouw 305 da gen voor de dood van de man geschei den hebben geleefd. Gebruikte auto's vaak duur en slecht DEN HAAG Op grond ^an een onderzoek in 1966 meent de ANWB dat van meer dan de helft der 500.000 auto's, die jaarlijks als tweedehandsob- jeet van eigenaar verwisselen, de tech nische conditie niet verantwoord is. Al even weinig verantwoord is dc vraag prijs. aldus de conclusie na een onder' zoek van 5000 tweedehands wagens die bij tcchnostations ter keuring werden aangeboden. Duidelijk acht de ANWB de grote technische en economische risico's, die de koper van een tweedehands auto loopt, zelfs al is deze van een recent bouwjaar. Bij 20 procgpt van de ter keuring aangeboden - wagens moest het aanschaffen met klem worden ontra den vanwege ondeugdelijkheid, ja zelfs vanwege gevaarlijkheid. Van 27 procent der onderzochte wagens was de vraagprijs buiten alle proporties. In de meeste gevallen moest het advies worden gegeven van de verkoper ie eisen dat eerst kostbare reparaties wer den uitgevoerd. In 45 procent van de gevallen bleek de vraagprijs redelijk en kon een posi tief advies gegeven worden. De ANWB adviseert: eis bij het aankopen van een tweedehandse auto deugdelijke ga- rantiewaarborgen. zoals die onder meer door de Bovag zijn geformuleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9