TV BELLEN BLAZEN IN HET SCHUIMEND TV-SOP en Tele vizier wringt zich in bochten na lezersbedrog Rennies^) È3;8È3\. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 Lijntje naar vader Pleun HILVERSUM Nu „onze Kees" cr to best opstaat voor de wereldkampi oenschappen schaatsen, zal de KRO-ra-1 dio zaterdagavond a.s. een lijnverbin-1 ding maken tussen Oslo en Put- ershoek, opdat de burgemeester van Puttershoek een ongedwongen babbel- J va je kan maken met „vader Pleun" in v )slo. over wat er 's middags is ge- k ieurd. Luisteraars kunnen dit en nog j VANDAAG NIEUWS, MORGEN VERGETEN KLEIN VERDRIET DOET OOK PIJN (Van i radio- en tv-redactie) HILVERSUM Overal ter wereld is het televisiesop zo heerlijk vet, dat het bij de minste bewe ging overvloedig begint te schui men. En uit dat schuim worden dan prachtige, veelkleurige bel len geblazen die een ogenblik ieders aandacht trekken dan uit elkaar te spatten èn weg te zijn. :eel de wedstrijden horen w m n Cïnnl" rlnt tuevc-n het programma „Goal", dat tussen vval vanaaag nieuws is, kan mor- .45 en 11.55 uur uitgaat over Hil-\ gen vergeten zijn, wanneer het lersuni li. niet om echte grote gebeurtenis- Drie verslaggevers van de KRO zul-sen gaat Maar „vandaag" staan en met iOOO Nederlandse schaatssup-\ j0,, j_ rnters naar Oslo reizen. Verhalen hier-1 klanten er vol an en zendt de KRO morgenochtend in trillen de huiskamerkastjes met Djinn" uit. luidspreker en scherm van lou- Willem Duys presenteert maandagavond op Ned. 1 voor de AVRO- ^eleyisie een aflevering van het programma Klankklaar Nederlands", i ongeveer 30 bejaarde musici optreden. Ze zijn wel allen boven de %5 jaar, maar treden nog steeds op in diverse grote landelijke orkesten, kodat ive bepaald niet hebben te maken met een vriendelijke come-back! De bijna 80-jarige musicus Sam Suiaap uit Den Haag treedt op als diri gent van dit voor één avond geformeerde orkest. Pikant is de tegenstelling i de solistenkeuze: Emmy Verhey en Vera Beths spelen een vioolconcert Jan Bach. U ziet ze hier tijdens de opname. ter emotie klein verdriet doet immers ook pijn! Bij ons is de opschudding over het niet-uitzenden van Fritz Hoch- walders televisiespel voor „Het grootste theater ter wereld'' (waar mee de zendstations van alle Euro- visielanden worden bedoeld) alweer geluwd. Vergeten... uiteengespat. Niet Duitsland, waar de kritiek nog volop aan de gang is omdat... het daar even eens werd geweigerd, zulks onder het mom van „weggeraakt 't „Ha!" zeggen nu kranten en omroep bladen, „op het laatste ogenblik, vlak voor de uitzending, werd dat pas meegedeeld! Het s'cond bij ZDF (tweede Duitse tv-programma) aange kondigd voor 11 uur 's avonds, op zichzelf is dat al geen manier handelen met een zo belangrijke uit zending." En dan komt de aap uit de mouw Ook de Duitsers zelf hadden bezwa ren tegen Hochwalders interpretatie van een oorlogsmisdaad. Regisseur Neuberg wilde dat de auteur bepaal de passages schrapte en andere ver anderde. „Dat nooit!", zei Hochwalder, die inderdaad, zoals ook bij ons werd aangevoerd, niet de eerste de beste schrijver is. Neuberg legde daarop (dat gebeurde al in maart 1966) de regie neer en zijn opvolger, Edwin Zbonek, ging ook aan het plussen. Er werd een en ander gewijzigd naar de wensen van ZDF... en toen ging de hele zaak in de doofpot. Het stuk werd niet gespeeld, al werd er iets gemompeld van een co-produktie met Oostenrijk. Het fragment, dat NCRV's Attentie" ons liet zien. was niet de Duitse, maar de Oostenrijkse produktie. „Niettemin kondigde men de uitzen ding aan, maar angst voor eigen moed (en voor boosheid van de kijkers) liet het programma ter elfder ure verval len!" smaalt een Duitse journalist. Pin op neus De Beierse televisie zendt satirische programma's uit, verzorgd door het „Lach- en schietgezelschap' gramma's, die in de hele Bondsrepu bliek hetzelfde effect sorteren als een „Zo is het" bij ons. Iedereen kijkt er naar uit, en na elke uitzending barse de kritiek los. Nu is er een maatregel getroffen, waarover heel wat te doen is: de programmalei ding heeft verordineerd dat de pro- dukties niet meer „levend" mogen uitgaad, maar op beeldband moeten worden opgenomen, opdat zij die eerst kan bestuderen en dan wegknip pen, wat haar niet bevalt. Minister Wigny, verantwoordelijk de Franse cultuur, moest antw— den: 2435 Franstalige liedjes. 775 En gelse, 22 Spaanse. 11 Italiaanse, 6 He breeuwse, 3 Duitse, 1 Russisch en geen enkel Nederlands liedje". „Zonder commentaar!" zegt de BRT. En dat, terwijl de BRT juist is begon nen met een tv-cursus Frans in 39 afleveringen en de Waalse concur rent RTB wel erg lang overweegt of zij wel gehoor zal geven aan het voorstel een documentaire 'ce maken over de historie van de Brusselse straatnamen... die immers vrijwel al le van Vlaamse herkomst zijn...! Kijkgeld Verdrietig zijn ook een aantal Franse kijkers, nl. degenen, die zich de kosten hebben getroost een toestel „met tweede néc" aan te schaffen. In het parlement is nl. voorgesteld, de verhoging van het kijkgeld van 85 op 100 fr per jaar alleen op hen toe te passen en de overgrote meerderheid die slechts naar één station kijkt, daarvan te vrijwaren. Deze gedachte is waarschijnlijk ingege ven door de in enkele landen geop perde idee. om straks de kijkgelden te verhogen voor degenen die een duur kleuren-apparaat hebben ge kocht. Ook dat wekt onbehagen. Intussen heeft de Japanse regering besloten, het luistergeld af te schaf fen. Zulks met de overweging dat degenen die nu nog geen tv-toestel hebben, tot de „armen" behoren. Al leen maar luisteren komt in Japan betrekkelijk weinig voor. Melodrama IILVERSUM De tegenspraak in wijze waarop leden van AVRO en 'N alsmede de lezers van Televizier rden „geïnformeerd" over de tot nd gekomen fusie tussen het drietal pt de spuigaten uit. let blad Televizier wringt zich in :hten om cr uit te komen: twee wc- geleden schold het in een niet-on- tekend artikel nog woedend op „de: die „met intriges en gekruip" j de Kamer hun doel hadden bereikt, j mde voort Nederland „diep gezon- i zichzelf „een onschuldige aan- egenheid" en besloot: „Wat er ook leurt, wij gaan door en zullen ons lit laten verleiden, een van de be- selen van de vrije journalistiek te zaken, dat komt eenvoudig niet aai i ondenkbaar, dat wij ooit onz nnen zullen noemen". elen, dat het zich haastig heeft met één van de uitgescholden ilen". Het artikel daarover is wat de vroege kant geschreven: het nog slechts de hoop uitspreken, de AVRO zich zou losmaken van federatie van omroepverenigingen. ia 1 fusieerde dus duidelijk met „een - hetgeen de AVRO natuurlijk is leven, al is zij uit de weinig-beteke- ,a de federatie gestapt. Televizier mt immers alles „zuilen", ook i 10, en zelfs NTS en NRU, die nim- iets met de federatie van doen l- Sen. g aar wat deelt Televizier nu mede, ijnrechte tegenspraak met wat de Of AVRO beweert (nl. dat Televizier het luxe-AVROprogrammablad zal wor den!)? Spoorboekje I „Met de Avro werd afgesproken, dat zij weliswaar als uitgeefster van Televizier zou gaan optreden, maar dat wij als onafhankelijk blad met de eigen redactie blijven verschij nen. Het zgn. „sjyorboekje" dat de radio- en tv-programma's omvat, zal met een groot aantal pagina's worden uitgebreid doordat de volledige AVRO-bode wordt opgenomen. Uiterst belangrijk bij deze ontwik keling is, dat de onafhankelijkheid van de redactie van Televizier is waarborgd en dat deze kan werken aan een onafhankelijk blad, dat niet is gebonden aan welke persoonlijke of groepsbelangen ook. Televizier zal Televizier blijven". Wij vragen ons in den gemoede af, of Televizier nu werkelijk gelooft dat zijn lezers dit nog zullen slikken. En... heeft de AVRO bij minister Klompé nu haar eigen lezing van het geval dan wel die van Televizier voorgedra gen? Zulk een staaltje van openlijk le zersbedrog als het blad nu de monstreert is bijna ongelooflijk. Slaat het de intelligentie van 600.000 lezers zo laag aan, dat het veron derstelt met deze misleiding de com merciële zaken veilig te hebben gesteld? Wij zijn benieuwd, wat de heer Slote- maker nu weer in de AVRO-vergade ring van zaterdag zal beweren... Aanleiding daartoe is de jongste ui ding, waarin bondspresident Lübke de mantel werd uitgeveegd en oneer biedig over paus Paulus werd gespro ken. Lieve mensen, dat had de VARA-lei- ding eens moeten besluiten ten op zichte van „Zo is het!" Dat zou eer zeepbel als een huis zo groot teweeg gebracht hebben. Maar wie nu denkt dat het cabaretge zelschap „Lach en schiet" inmiddels op hoge poten is weggelopen bij de Beierse televisie, heeft het mis. Er is natuurlijk wel gemopperd, maar legt zich bij de maatregel neer en gaat vrolijk door. Zoete jongens? Och...! Ze hebben de pin op de gekregen en blijven proberen, zo ver mogelijk te gaan. Terugtocht Een Belgisch filmteam dat de dure reis naar Moskou en Armenië maak te om daar opnamen 'ie maken, kreeg de kous op de kop. Men kon niets beginnen, want in Moskou vrooi 25 graden (en ga dan maar eens bui ten werken met camera's) en in Ar menië was het net regentijd. Met bakken viel het water uit troosteloze wolken en dat houdt nog wel even Niet zo blij aanvaardde het 'team de terugtocht, hopend op betere tijden en... een heleboel goed geld kwijt. Heel verdrietig is de Vlaamse BRT na een vraag in het Belgische parle ment, gesteld door senator De Key- zer, een voorvechter van de Neder landse taal. Die vraag luidde: „Hoeveel liedjes heeft de Waalse radio in één (aange geven) maand laten horen en in wel ke talen? lo e over Informatie: 19.00 Voor «enge mensen: 19.30 Verstaan Misverstaan: 20.00 Nieuws: Politieke vragen: 20.30 L50 Lezing; VARA: 21.00 Ste- Radio Filharmonisch or- 22.30 Nieuws: 22.40 Actua- Polltieke disc 35 Radlorama: 22.05 Parle- lentair weekoverzicht: 22 20 ereldkampioensehappen hard- liden op de schaats; 22 25 umanistisch Verbond; 22.30 f 'unesiiMÏ8)23.00 L^Radiodub- GR AM M O FOONPL ATENP- OGRAMMA DRAADOM- IOEP VANAVOND Nlcojal Rimsky TELEVISIE vA.vwoyii Niderland I. NTS: 18.45 It 11)10 MORGEI 22.50 ^Uitgerekend: ie40SeOverdeenk"ng:en21.45inpon- ïetje; lelsje; 19.15 Zoeklicht; 19.25 De weerman: 19.30 Rechtstr. strijd FC. Anderlecht—FC. Jasperlna de Jong; 21.50 Docu- 13.10 VARA-Varia Voor twintigers: Jazz Magazin. VARA: 17.00 Le- 17.15 Lichte '.32 Geestelijke liederen (opn.) Overheidsvoorllcl 9.30 Leger des 10.02 Klassieke lekprogramma; <11-0 >ices: 14.30 Toppers 15.00 Nieuws; 15.02 Kiosk; 15.30 foonmuziek: 16.oo Ni 16.02 Licht muziekprogra pioenschappen elglë. Nederlands p nalen 2 - 10. 15.00-16.30 Eurc irichten; 12.27 Land- en tuin- Volksunivt avond uitzond, is ons niet meegeval len. Zijn bedoeling is de menselijke eenzaamheid, mede voortkomende uit blijvende verschillen tussen maat schappelijke milieus, aan te tonen. Hij trachtte ditmaal een compromis te vin den tussen absurdisme en klassiek to neel. Het resultaat deed aan als een dik aangezet melodrama met spookeffec- ten aan het slot, waardoor de climax aangetast en onduidelijk werd. Dijk wil bewijzen, dat de ene mens nog altijd de slaaf van de andete is: het kleurlingschap werd daar met de haren bij gesleept. In feite bewees hij het egoïsme, de heerszucht en egocen triciteit. Zwak waren de nuances die de mi lieu verschillen moesten markeren: het spinetspel van de (rijke) vn incidenteel gebruiken van grove taal door de (arme) man en het ongewassen gezicht van het dienstmeisje. Dit ge heel op effecten berekende Spel deed daardoor onecht en overtrokken aan soberheid, ook in de dialogen, zou tref fender zijn geweest. Niettemin kunnen wij bewondering hebben voor de opbouw van het stuk de suggestieve plaatsing van de handeling in het Steenwijkse stad huis, ook al raakte deze behuizing (met slechts één dienstmeisje) nergens aan de werkelijkheid. Er werd uitste kend gespeeld voorzover hanteerbare tekst aanwezig was. Onze dagelijkse portie televisiepoli- tiek had de VPRO deze avond o.m. verpakt in het programma „Ja, nee, geen mening", dat met de twee „verde in het beeld aantrekkelijker be gint te worden. Vier politieke figuren, o.w. dr. W. Drees, beijverden zich. in het belichten en tegen inzake de opkomst plicht bij het stemmen en de handha ving van het stelsel van evenredige zetelverdeling voor de Tweede Kamer. Boeiend en verrassend was vooral behandeling van de tweede vraag, waaraan maar liefst 37 procent stern- randering- te pas kwam nadat dr. Drees en m^. Burger resp. het ja en nee hadden gepropageerd. Een ver schuiving welke er echter aan deed twijfelen, of de honderd stemmers de wat ingewikkelde vraag in het begin wel goed hadden begrepen. Juist de stemverschuiving maakte de uitkomsten interessant; jammer dat het eerste onderwerp, verdedigd door freule Wttewaall van Stoetwegen (pro) en drs. Gruijters (contra), niet werd aangetoond. In een spel van licht en schaduw zal Rita Reys van avond voor de NCRV-televisie zingen in het programma „Jazz met Jacobs". Het succes, dat het trio van haar man in de loop der jaren heeft gehad en waardoor het zich in binnen- en buitenland een goede reputatie ver wierf, is voor een belangrijk deel te danken aan Rita's vocale medewerking. Eenmaal werd zij in Amerika uitgeroepeti als „The lady of the jazz". In eigen land is men nog nooit zó gul voor haar geweest, al zijn er, dank zij veelvuldig radio- en tv-optreden, weinig Nederlanders, oud en jongdie haar naam niet kennen. Ook vanavond zal Rita een grote rol hebben in het programma dat 25 minuten duurt en alle jazzlief hebbers om 8.30 uur zal doen inschakelen op Ned. 2. Brandend maagzuur? helpen direkt! VANAVOND TE ZIEN Ned. I VARA 7.00 uur Fanclub, tienerprogramma. 8.30 uur Achter het Nieuws. 8.55 uur tweede documentaire over Polen. 9.45 uur Mies-en-scène. 10.50 uur consumentenrubriek „Uitgerekend". Ned. 2 NCRV 8.05 uur voortzetting feuilleton „Geen beter leven dan buitenleven". 8.30 uur Jazz met Jacobs, en Rita Reys zingt. 8.55 uur rondkijken in eigen land: „Overal en nergens". 9.45 uur NIPO-these: prognose van de a.s. verkiezingen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 7.00 uur actuele zaken in Ronduit. 7.30 uur literaire rubriek. 8.05 uur vragen aan Nederlandse politici over de ontwik kelingshulp. 9.00 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert (stereo). 10.55 uur plaatjes en praatjes in Prettig Weekend. Hilversum II NRU 8.00 uur muziek van Robert Stolz. 8.45 uur politieke jongerendiscussie over fundamenten van ^het partijwezen en verdeling van de wel- 9.35 uur Radiorama, cultureel programma. 10.40 uur programma over volksmuziek in Tunesië. 11.00 uur Radio Dubbelkwartet en Radio Kamerorkest tre den .op in moderne werken. 24 Htt duurt nog geruime tijd voor de boer zich gewonnen zich los te rukken om de boer te lijf te gaan Maar het gaat recht tegenover de man staan, die inmiddels overeind is gehesen en door twee sterke boeren wordt vastgehouden. Hij kijkt de kleine kring rond en zegt nog eens met nadruk: „Het is goed, jullie hebben gelijk. Maar laat me tenminste die schooier op zijn gore smoel mogen slaan." Voordat de anderen het zouden hebben kunnen verhinde ren, zelfs al hadden ze dat gewild, slaat hij met de vlakke hand de man in het gezicht. Eerst links, daarna rechts. Het is een korte, scherpe klap in de stille avond. De kreet van pijn, die de man niet kan onderdrukken, wordt ermee tot een geluid, dat sterker lijkt dan een onweersslag die knal lend onmiddellijk op de bliksem is gevolgd. Niemand zegt er iets. Niemand ook doet een poging om in te grijpen. Het is alsof dit zo moest gebeuren, of het niet anders kon. Carel verwacht, dat de man nu zal proberen zich los te rukken om de boer te lijn te gaan. Maar het gaat heel anders. Hij buigt langzaam het hoofd, terwijl er een dun straaltje bloed uit een oog over de wang stroomt. Er valt een druppel, die als rode dauw blijft hangen aan een grasspriet. Carel volgt onwillekeurig de weg van die robijn, die even trillend tussen het gras hangt en daarna verder valt en verdwijnt. Dan kijkt hij weer op naar dat vertrok ken gezicht. En naar die dunne streep bloed die erlangs stroomt. Hij kan er de blik niet van losmaken. Ook niet als de man, tussen twee boeren in, wordt meegevoerd. Hij loopt op zij van die kleine stoet, zodat hij dat bebloede gelaat kan blijven zien en hij denkt: zo moet ik eens Christus schilde ren op weg naar Golgotha. Tegelijk beseft hij, dat het een vreemde gedachte is om deze man als model te kiezen voor de lijdende Jezus. Beter zou hij als voorbeeld kunnen die nen voor de slechte moordenaar, die links van Christus aan het kruis werd genageld. Doch het beeld, dat zich in zijn gedachten vormt en dat hij reeds als schilderij voor zich ziet, is de kruisdraging met ais centrale figuur de Heiland, die het bebloede gelaat van deze man heeft. Zo verdiept is hij in het onderwerp, dat hij ervan opschrikt als luid ruwe, boze stemmen klinken. Ze hebben bijna het dorp bereikt, waar het gebeurde inmiddels al bekend moet zijn geworden. Want mannen en vrouwen en een troep opgeschoten jongens zijn hen tegemoet getrokken en zodra ze de man zien, beginnen ze te joelen en te schel den. Er is een vrouw, die hem in het gezicht spuwt. Een jon gen gooit een kluit aarde die de man rakelings langs 't hoofd suist. Steeds meer mensen komen op de been. Het gebeurt niet dikwijls, dat er zo'n onderbreking van de dagelijkse sleur is. Daarom ook gaan zij nog niet naar huis als de man ten slotte in de kelder van het raadhuis is opgesloten. In de vallende avond blijven ze er rondhangen. Er ls wat te praten vandaag. Carel echter, die in de gesprekken voortdurend wordt ge noemd en zo langzamerhand de held van de dag begint te worden, is naar huis gegaan. Hij trekt de vuile, nog natte kleren uit en kruipt in bed. Duidelijk ziet hij het schilderij voor zich, dat hij maken zal. Hij zal er morgen, na het werk, mee beginnen. En met het gezicht van de man voor ogen, zoals hij het voor zich zag toen de vader van het meisje met de vlakke hand op iedere wang had geslagen, valt hij in slaap. De zomer is met veel zon, die het gras in de weilanden verschroeide, voorbijgegaan. Daarentegen is de herfst onge woon nat geweest, zodat de molens elk uur dat er voldoend» wind was, hebben moeten malen om het water in de overvol le poldersloten te doen zakken. Zoveel regen is er dag aan dag gevallen, dat de vreugdevuren achterwege moesten blijven toen bekend was geworden, dat Bestevaer de Spaanse vloot bij Duins had verslagen. De herfst heeft lang geduurd met die natte en steeds korter wordende dagen. Vooral voor Carel, die door een tekort aan daglicht weinig gelegenheid meer had om te schilderen. Op de ezel, die hij onder het dakraam op de zolder van de school had geplaatst want thuis is er geen ruimte om te schilderen was het schilderij, waaraan hij in de nazomer was begonnen, onafge werkt blijven staan. Het stelt voor de kruisdraging; de Christusfiguur, gebogen onder de last van het kruis, heeft het gelaat van de man, die in Amsterdam in het rasphuis is opgesloten, omdat hij zich aan het dochtertje van boer Nelis had willen vergrijpen... (Wordt vervolgd) Werelduitzending actuele tv-les (Van onze radio- en tv-redactic) LOS ANGELES Het Amerikaanse televisiestation National Educational Television, dat zich uitsluitend toelegt op ondcrwijs-uitzendingen, wil eind ju ni een speciale televisieles over de he le wereld uitzenden, zulks met behulp van de satellieten Early Bird (boven de Atlantische Oceaan) en Lani Bird (boven de Stille Oceaan). Het moet een programma van twee uur lang worden en het station zal daarvoor samenwerken met 16 buiten landse tv-zenders. Titel van de uitzen ding zal zijn „Onze wereld" en het ligt in de bedoeling dan beelden te tonen van gebeurtenissen van actuele aard in Afrika, Azië, Oost- en West-Europa, Australië. Noord-Amerika en de Sov jet Unie. Merkwaardig is, dat als uitzendda tum een zondag is gekozen, nl. 25 juni. Men meent dan de meeste kijkers te kunnen trekken. STIKKELTJE EN BRUUNKE Wat veel poppen; zelfs Stikkeltje kan verlegen worden! „Dag poppen" groet Bruunke, „Willen jullie alstublieft allemaal meehelpen om honderd paarse ro rode Hij kijkt hulpeloos naar Stikkeltje. „Rododendrons te tekenen' Stikkeltje de zin af. Alle poppen knikken, maar pop Marja zegt: „Ik heelhandtekenen! maakt had juist thee gezet; laten we eerst gezellig een „Heerlyk" geniet Stikkeltje. Briiunke presen- kopje thee drinken en dan gaan we met ons allen teert de koekjes niemand merkt, hoe een clownspop stilletjes wegsluipt FERDNAND "r\ r^\

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13