AR 4 ,e c$<l§lk GERTRUD SLOTTKE TOONT SPIJT NOCH BEROUW Operatie-Schiphol zal de stille nacht 7 mei geschieden in van IIISHEIVEt Uit de Haagse hof geplukt Hanoi blijft te lioge eisen stéllen DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 Afgelast J7R is geen reden opgegeven voor het afgelasten van de Oost- Europese topconferentie te Oost- Aangenomen wordt, dat van Oost- Berlijn werd afgezien, omdat Roe menië weigerde zich daar te laten vertegenwoordigen. Blijft de vraag, of de Roemenen wel te Warschau willen praten. Gemeld is nl., dat de conferentie over de betrekkingen met Bonn nu in de Poolse hoofdstad wordt gehou den. Er heerst echter nog een sfeer van geheimzinnigheid. Roemenië is echter niet het enige land, dat zich niet door Moskou of Oost-Berlijn de wet wil laten voor schrijven. Ook Hongarije en Tsjecho Slowakije zouden een eigen weg wil len gaan. Opvallend is, dat de afgelasting volgde op een onverwachts bezoek van de Russische partijleider Brezj nef aan Tsjechoslowakije. Blijkbaar had dit niet het gewenste resultaat. Voor de Oostduitsers is dit geen aangename ontwikkeling. De top conferentie was juist bedoeld om het prestige van Ulbrichts DDR (Duitse Democratische Republiek) weer wat op te krikken. Nog onaangenamer moeten de jong ste gebeurtenissen voor de Russen zijn, omdat nu nog duidelijker is ge worden, dat Moskou op de vroegere satellietstaten weinig vat meer heeft. Heks van Westerbork blijft ontkennen Belastende stukken onder de loep Eigen weg "TIJDENS zijn bezoek aan Washing ton zal Brandt ongetwijfeld de jongste ontwikkelingen in Oost- Europa ter sprake brengen. Hij doet dit nu niet als burgemeester van West-Berlijn, maar als minister van buitenlandse zaken. De gesprekken in de Amerikaanse hoofdstad zijn volkomen vrijblij vend. Sinds de regeringswisseling te Bonn staan beide landen onafhan kelijk tegenover elkaar. Brandt hoeft geen moeite meer te doen, de Amerikanen voor de Duit se zaak te winnen. De Bondsrepu bliek gaat zijn eigen weg en pleegt daarbij zowel met Parijs als met Washington overleg. vnju-s. n BSRn a a pie Wat Oost-Europa betreft, wil Brandt de verdediger van Harster gebruik maken van de speciale be- dr. Eugen Leer. trekkingen tussen Amerika en Rus land. Wil er sprake zijn van ont spanning in Europa, dan zal het voor een belangrijk deel van deze wereldmogcndheden afhangen, West-Duitsland heeft er belang hij, dat Rusland wordt overtuigd van de oprechtheid van het streven naarl toenadering tot de landen van Oost- Europa. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) A/TÜNCHEN Op de zevende zittingsdag van het proces 1*J- tegen de schr^jftafelraoordenaars van 100.000 Neder landse Joden, dat gisteren in het Münchener Paleis van Justitie werd voortgezet, probeerde verdachte Gertrud Slottke tot twee keer toe de nodige tranen uit haar ogen te persen. Het lukte haar echter niet al te best, omdat ze waarschijnlijk zelf niet kon geloven, dat ze, zoals ze handenwringend weeklaag de, tot het eind van de oorlog in onwetendheid verkeerde over het macabere lot van de mede door haar gedeporteerde Joodse landgenoten. Spijt of berouw toonde de 64-jarige, verstokte vrouw, op geen enkel moment, wel liep ze opnieuw over van zelfbeklag. President dr. Karl Göppner, die een keer uit de grond van zijn hart vei zuchtte: „o, die Duitse stiptheid' stelde gisteren alles op alles om ach ter het voorlezen van het bewijsmate riaal een punt te zetten. Hij slaagde hier slechts gedeeltelijk in gister avond bleef de rechtbank midden in het in Nederland uitgesproken von nis tegen dr. Harster steken doch dit verhinderde de „Herr Vorsitzen- de" niet de reserve zittingsdag, die op vrijdag a.s. was vastgesteld, te la ten vallen, De verdere loop van het proces, dat zich thans in zijn derde week be vindt, is definitief als volgt vast gesteld: maandag, 13 februari a.s.: voorlezing van het laatste deel van het Neder landse vonnis tegen dr. Harster, die door het bijzondere gerechtshof te Gravenhage op 23 maart 1949 tot een gevangenisstraf van 12 jaar met af trek veroordeeld werd. (In 1955 kwam hij reeds vrij) Onmiddellijk daarna volgt het requisitoir officier van justitie, dr. Benediktus .Huber, dat vele uren. zo niet bijna een dag, in beslag zal nemen, donderdag. 16 februari a.s: pleidooi van de verdediger van Gertrud Slott ke, dr. Rudolf Aschenauer. vrijdag. 17 februari a.s.: pleidooi var Zöph, Een week daarna wordt i gewe- „Per ongeluk Twee voor Slottke zeer belastende stuk ken werden gisteren onder meer uit geplozen. Het eerste betrof het Joodse meisje Ellen Deen, dat in de zomer van 1944 „per ongeluk" met een echtpaar naar het Franse kamp I Vittel was gestuurd om daar legen Amerika kan daar het zijne toe bij-j Duitse gevangenen uitgewisseld te dragen. Mogelijk worden dan ookj worden, op ander terrein vorderingen ge- maakt. Zoals op dat van het tesen secretaresse gaan vap verspreiding van kernwa pens. Socialisme (2) In deze rubriek werd beweerd dat een christen zich politiek thuis kan voelen in een partij die in wezen de bijbel verwerpt en alleen opkomt A'oor het materiële en tijdelijke. Het zou volgens de s^hr. niet de taak van een politieke partij zijn zich uit te spre ken over de bijbèl. Een andere schrij ver over het „socialisme" verwijst naar het beginselprogramma van de PvdA. Echter is het socialistische be ginsel m.i. in flagrante strijd met de chr. levensbeschouwing. Ik dacht dat het marxistische socia lisme de grondslag heeft gelegd waar op het hedendaagse socialisme zich heeft ontwikkeld. Het marxisme werd een geloof dat aan het socialisme gro te stuwkracht gaf. Het revisionisme bracht de socia listische gelederen in een andere stro ming. De marxistische leerstukken werden aan een grondige kritiek on derworpen. Sindsdien is dit socialisme in aanhang zeer toegenomen. De SDAP ten onzent sloeg deze richting in. De PvdA van heden legt de nadruk op het innerlijke; op de ethische ver andering in de mens die de nieuwe maatschappij moet dragen. Dit socia lisme gelooft in een hoge mensr- lijk-maatschappelijke vervolmaking; het gaat ten slotte om de volmaakte gemeenschapsmens, die zijn persoon en kracht volledig in dienst zal stellen van het algemeen welzijn. Dit ethische element verklaart mede de religieuze tendens in het tegen woordige socialisme, maar evenals het marxistische socialisme is het m.i. met christelijk geloof beslist onverenig baar: het is een godsdienst alleen van deze wereld; een geloof in de natuur lijke goedheid van de mens; een ge loof aan de belofte van satan in het paradijs: gij zult als God zijn. Ool'cgensplaat P. Bom We zijn wel zo voorzichtig onbe trouwbare en ondeugdzame elementen uit onze huiskamers te weren, maar we vergelen dat boeken ook ge zelschap zijn, zowel ten goede als ten kwade. Ik geloof dat we, als het even kan, alle boeken die ons niet rijkei maken, moeten weren. Van dat goede genre zijn er on danks alles gelukkig nog heel vele en het „meesterwerk" is ongetwijfeld de bijbel, die Zöpf, die met de zelfstandige afhandeling van zogenaamde bijzondere gevallen was belast, stelde per brief alles het werk om het arme kind alsnog naar Auschwitz te laten afvloeien. In de bureaucratische vernietingingsma- chine van de schrijftafelmoordenaar aller tijden: Adolf Eichmann ging haar hardvochtige schrijven echter verloren, waardoor Ellen Deen het leven behield. Toen Huber Slotke naar haar beweegre denen vroeg, antwoordde ze bijna tri omfantelijk: „Maar dat kind heeft de' oorlog toch overleefd." Huber (grimmig): „Jazeker, maar dat was tegen uw bedoelingen in. Heeft u deze brief opgesteld of niet?" Slottke: „Dat weet ik niet meer". Huber: „Hij is duidelijk afkomstig van de afdeling, waarvan u de leiding had, en die IV b 4 e werd genoemd. Het lot) van Ellen Deen werd door stom toeval beter dan u had voor zien". Slottke gebaarde wanhopig, doch zweeg. De ijver en de grondigheid, waarmee verdachte haar afschuwelijk werk uitvoerde, werd opnieuw bewezen, toen het geval van maioor A. var Weenen uil St. Maartensdijk ter spra ke kwam. Deze Joodse officier, die in een kriigs ge vangen en kamp in Polen verbleef, vernam in 1943 dat zijn \touw en dochter gevankelijk waren weggevoerd. Hij schakelde df Zweedse ambassade in Duitsland ir deze behandelde gedurende de be zettingsjaren verschillende Neder landse zaken waarop een uitvoeri ge correspondentie tussen verschil lende Duitse instantips volgde. olbloed Jood Slottke stelde toen êen brief op. waarin was gesteld dat de inmiddels naar Auschwitz gedeporteerde vrouw en dochter van de majoor beiden kwamen daar in de gaskamers „onmogelijk konden worden terugge haald." Het vleermuisachtige w zen, dat de schrik van Westerbork geweest, voegde hier nog aan toe dat het wenselijk was ook Abraham var Weenen '..naar het oosten" af te voe ren. Als motief gaf zij op dat hij „volbloed Jood" was. Omdat er opnieuw een radertje haper de, kwam majoor Van Weenen on geschonden uit de oorlog. Slottke wist natuurlijk weer nergens van, maar dr. Huber bracht naar voren, dat de voorzienigheid genadiger te genover deze Joodse officier was ge weest dan de verdachte. Zeven opkopers van oud metaal, wier namen herhaaldelijk in de rechtszaal waren genoemd, door Slottke naar Auschwitz gestuurd. Dit ondanks het feit, dat een andere Duitse instantie veel te bieden heeft. Daarbij ontwik kelt de bijbel dan nog een zuivere, letterkundige smaak. Persoonlijk vind ik dat aan stilisten te merken is of zij de bijbel lezen, of zij kinderen zijn van een geslacht dat nuchter maakt en ons de bijbel trouw las, ja of neen. voor de vorming van ons oordeel heel Zeist D. Witzand ren had gebracht, dat deze mensen van groot belang waren voor de oor logsindustrie der naties De verdachte, wier bevoegdheden be perkt waren, was bijzonder geraffi neerd te werk gegaan. Ze had net zo lang geprikt en gewrikt tot er uit Berlijn een bevel tot deportatie kwam. Opnieuw werd uitvoerig gesproken over de Portugese Joden, van wie 90 procent in de gaskamers van Ausch witz omkwam. Het ging om woorden als „onmiddellijk" en „zo snel moge lijk", die in verband met hun depor tatie door Slottke in een brief warer gebruikt. Zöpf, haar chef, had deze tijdsbepalingen echte,- geschrapt. Huber tot Zöpf: „Waarom deed u dat?" Zöpf: „Ik wilde wat milder zijn" (hel was inmiddels 1944 geworden - red.). Huber: „Heeft Slottke deze brief op gesteld?" Zöpf: „Ik kan het niet met zekerheid zeggen". Huber tot Slottke: „Is deze brief van u?" Slottke: „Ik weet het niet meer". Huber tot Zöpf: „Heeft u dan dit schrij ven ontworpen?" Zöpf: „Nee. het ontwerp is zeer zeker n Slottke afkomstig". Huber: „Natuurlijk, niemand bekent graag. Men slaat zich alleen op de borst als het om de uitwisseling van bijvoorbeeld 50 Joden naar Zwitser land gaat". Met de stukken van het beruchte Auschwitzproces in de hand en met de naam van Mulka de adjudant van kampcommandant Höss probeerde Slottke's verdediger. dr. Rudolf Aschenauer, aan te tonen, dat ook de gedeporteerde Joden niet wisten dat ze in Auschwitz vernietigd werden. De officier van justite veegde deze stel ling als niet ter zake doende van ta fel. Het ging in dit proces, zo zei hij, niet om wat de ongelukkigen die de dood werden ingedreven gedacht of geweten hadden. Wel om datgene, wat de drie verdachten bekend was geweest. De chef van Slottke, Zöpf. een zware slag incasseren. Op het verzoek van de kampcommandant van Westerbork, Gemmecker, had hij erin toegestemd begin 1944 900 zieke Joden naar Auschwitz te deporteren. Als gruwelijk detail werd erbij ver meld, dat alleen de treinreis voor het merendeel van deze ongelukkigen de dood zou betekenen. Details Gertrud Slottke bad volgens zijn bekentenis begin 1943 al het sterke vermoeden gehad dat Auschwitz gelijk stond met de doodstraf. Bovendien waren er van de zijde van de kerken duidelijke protesten geweest, terwijl de illegale pers in Nederland de massavernieti ging tot het vergassen toe, nauwkeu rig had beschreven. In het document, dat door de afdelin gen van de in Nederland gewerkt hebbende Sicherheitsdienst had gecir culeerd, was al in 1943 het woord „vergassen" gebruikt Het betrof de berechting in de Sowjetunie van twee Duitse hoofdofficieren die de massale vernietiging van 30.000 Rus sen, voornamelijk krijgsgevangenen, betrokken waren geweest. Eicli mann Adolf Eichmann, zo bleek op de zeven- j de zittingsdag, was herhaaldelijk („ze ker drie of vier keer") in Den Haag j geweest om de „Ausrottung" van de Joden met de bezettende macht door j te nemen. Bij deze besprekingen wa ren rijkscommissaris Seyss Inquart betrokken geweest, maar ook Rauler, Harster en Zöpf, dr. Huber wilde hiermee suggereren, dat het welhaast onmogelijk was dat Slottke tot de laatste dag van de oorlog had ge loofd. dat de Joden, die „naar de gro te vlakte in het oosten" werden gede- porteerd. lees: Auschwitz daar slechts te werk werden gesteld. Harster kwam gisteren zo goed als niet'nnuTnunr aan bod, omdat de periode behandeld ^Grllr^xHJIj Cwce Nederlanders werden nog op be langrijke technische details gehoord. Het waren de heren A. J. van der Leeuw, wetenschappelijk medewer ker van het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie in Amsterdam en de rijksrechercheur R. Scherer. Heiden zijn jarenlang bezig geweest om de overstelpende hoeveelheid be lastend bewijsmateriaal te verzame len. Hoewel geen van de verdachten het aantal omgekomen Nederlandse jo den betwistten alleen Slottke bracht half-snikkend naar voren dat ze pas na de oorlog vernomen had dat het om zo'n 100.000 mannen, vrou wen en kinderen ging was de heer Van der Leeuw gedagvaard om de door hem verzamelde cijfers nader toe te lichten. In uitnemend Duits kweet hij zich voortreffelijk van de ze taak. De leden van de rechtbank, op wie hij een uiterst solide indruk maakte, ver telde hij, dat het veelal om minimum getallen ging. De cijfers waren drie dubbel gecontroleerd. Er konden verschillen zijn, maar deze waren mi niem, zeker wat de overlevenden be treft (ruim 1000 van de bijna 95.000 Joden, die naar Auschwitz en Sobi- dor waren gedeporteerd). Gasexperimênten Van een groep van ruim 900 joodse landgenoten, die in 1942 naar het ver nietigingskamp Mauthausen waren gestuurd, waren er ruim 100 niet ge registreerd. Het Nederlandse Roode Kruis dat na de oorlog alle namen namen van de slachtoffers op lijsten verzameld had, nam aan dat deze in het beruchte, in Oostenrijk gele gen slot Hartheim bij gasexperimen ten om het leven gekomen waren. Als bijzonder detail bracht van de heer Van der Leeuw naar voren, Joodse gevangenen in het kamp Westerbork van alle deportatielijsten kopieën hadden gemaakt. Deze ren in de grond gestopt en n; oorlog opgegraven. In sobere bewoordingen vertelde de heer Scherer, iets van de verschrik kingen, waaraan de Joodse partners van voorgenomen gemengde huwelij ken, hadden bloot gestaan. Drie na men die uit de burgerlijke stand van Amsterdam waren gelicht, die van Louis Cohen, Jacques van Krefeld en Abraham Montecias weerklonken her haaldelijk door de grote rechtszaal! Deze jongelieden, die met niet-Joodse meisjes in ondertrouw waren, werden gearresteerd, hoewel het nazi-bevel (dat gemengde huwelijken verbood) geruime tijd na de dag van het aante kenen afkwam. Allen werden in Maulliausen vermoord. Tegen hun onthutste verloofden werd gezegd dat ze blij moesten zijn dat hun voorge nomen huwelijk niet kon doorgaan. Hun toekomstige echtgenoten waren toch maar „rotjoden...". Woensdagmorgen werd op Schiphol groot alarm gegeven voor een Friendship van de Luxair, nadat de gezagvoerder had gemeld, dat volgens het in strumentenbord het neuswiel niet was geborgd. Foto boven: Brandweer en ambulances (rechts) rukten on middellijk uit om zonodig hulp te verlenen. Die hulp was ge lukkig niet nodig. De Friendship (links) maakte een veilige lan ding op de met schuim bespoten Inzet: De gezagvoerder van het vliegtuig. Foto onder: Ste wardessen vertellen verslagge vers haar belevenissen. werd. waarin hij Nederland reeds verlaten had. Zöpf die ook nauwe lijks werd gehoord moest niettemin Alleen beginselpolitiek is duidelijke politiek - De grote operatie- Schiphol nadert snel. In begin sel is de opening van de nieuwe luchthaven, die door de Konin gin zal geschieden, vastgesteld op vrijdag 28 april. Het hof heeft die datum zelf gekozen. Thans laat het zich echter reeds aan zien dat de bijzonder ingewikkelde verhuizing van het operationele lucht- en reizigersverkeer op 28 april niet kan worden ondernomen. De Ko ningin kan dus een lege luchthaven openen. Een dergelijke feestelijke ge beurtenis te laten samenvallen door de massa-verhuizing, die in een enke le nacht zijn beslag zal moeten krij gen zou in de praktijk grote nadelen met zich brengen- Daarom heeft men als streefdatum voor de grote verhuizing van het oude naar het nieuwe areaal de naar verhouding stille nacht van 7 op 8 mei vastgesteld. Intussen is het oude Schiphol een ob ject van drukke onderhandelingen ge- Ik blijf even staan, spreek een heest liefderijk moet opnemen, paar vriendelijke woorden en maan Mijn verstand, dat één kat in huis ren onder de lichte tred van een het dier de huiselijke poezemand op plus een muis genoeg is. Dat boven- De nacht verandert Den Haag van een brommende, flitsende, lawaai- bron tot een uitgestrektheid van stil te. Zo in de kleine uurtjes pleeg ik nog wel eens van de redactie naar huis te wandelen. Het is langs de kortste weg nauwelijks tien minuten. De stilte van een nachtelijke stad is veel intenser dan buiten Geen struiken die ritselen in de wind- geen boomtakken die knappen en kreunen: geen bladeren die knispe- snelle bunzing of een muisje: geen vogel die lawaait in zijn nest. De dode straatstenen en de slapen de gevels, waarachter de mensen zijn, blijven geluidloos. Alleen de ei gen stap en de eigen schaduw leven. Daar loop ik dan Genietend van de rust en tegelijk wat beklemd om de eenzaamheid. Ze slaan hier om de haverklap meneren en mevrouwen tegen de vlakte, dat lees je in de krant. Daar wil ik niet bij zijn. En de dag is lang genoeg geweest Ginds wacht het huis, warm, veilig Ik stap flink door langs gesloten deuren en donkere ramen. Dan. opeens, is er een levend wezen. Een grote rode kat schiet uit een portiek en holt op me af, als waren we heel Nacht wandeling in een kringetje c tend omkijken best zie Daar is een zijstraat, de kat is er al voorbij. Ik sla de hoek om en zet het op een lopen. Op mijn tenen. Een poortje. Ik schiet er in. Door de stille straat klinkt opeens een hartverscheurend - miauw.... Rauw en jammerend is de uithaal. Helemaal ontredderd sta ik tegen 4e muur gedrukt Mijn hart zegt. dat ik het arme De kat gaat inderdaad het portiek weer in en ik loop verder. Maar twintig meter verder kijk ik dien de oranje reus- er weldoorvoed en verzorgd uitziet en ongetwijfeld ergens een prima thuis heeft. Het gemiauw klinkt nu vlak bij. Het beest zit vast voor het huis me na. Het omkijken beschouwt hij leen? Ik doe kssst. Maar na een paar minuten Als ik nu wegloop vliet ie me ach terna en krijg ik het gebrul voor mijn huisdeur straks beledigd trekl Dan is er een geweldig lawaai. Een bonkerig openen van een hij raam, een harde schorre stem, ie. Schrijdt, de staart plens op de keien en een woedend negerend voor •Jit: Ik matig mijn stap De kat blijfi Ik loop stevig door en werp geen oude vrienden. Spinnend drukt het blik meer op hem. hoewel ik met beest zich tegen mijn benen, loopt een schuin oog toch zijn verwach- men op nachtelijke wandelingen. geblaas. Pas tien minuten later, als ik ijskoude voeten heb gekregen en 'iet stil blijft, kom ik te voorschijn. Geen kat. Ik ren naar huis zonder omkijken Zal voorlopig een andere route ne- worden. Talloze bedrijven, vooral, uit Amsterdam, hebben er het oog op geworpen, maar de directie van de luchthaven volgt een strikt principe: voor de verhuur van de beschikbaar komende ruimten in kantoren, hallen en wachtkamers krijgen ondernemin gen die direct of indirect de lucht vaart bevorderen de voorkeur. Het oude stationsgebouw zal voor oen deel worden verhuurd aan admi nistratieve afdelingen van de KLM Minister Luns: Oostenrijk sneJ bij de EEG SCHIPHOL Bij zijn terugkeer uit Oostenrijk, waar hij drie dagen is ge weest op uitnodiging van de Oosten rijkse regering heeft minister Lun« gisteren gezegd het niet onmogelijk te achten dat een EEG-akkoord niet Oostenrijk nog voor het einde van het jaar voorlopig getekend zal worden. Russische miljoenen- j order voor Engeland LONDEN Rusland heeft in Enge land tcxtielmachines besteld ter waar de van ongeveer 94 miljoen gulden, liet gaat om machines voor een kunstvezel- fabriek in Polotsk (Wit-Rusland). BLIKSEM" DOODT TIEN NEGERS DURBAN Tien negers zijn in de buurt van Durban in Zuid-Afrika door de bliksem getroffen. Acht getroffenen stierven onmiddellijk en twee op weg naar het ziekenhuis. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) TNE verwachting, dat de pauze in de gevech- -L' ten in Vietnam tot vredesbesprekingen zal leiden, mist totdusver elk grond. Hanoi blijft onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen eisen en wil daar niets tegenover stellen. Zelfs als Washington op deze eis ingaat, is de kwestie Vietnam nog geen stap dichter bij een op lossing. Er kunnen dan onderhandelingen begin nen. De laatste berichten uit Hanoi wijzen er ech ter op, dat die alleen succes hebben, als Amerika de Noordvietnamese eisen en daarmee die van de Vietcong accepteert. Aangezien Washington zich dit laatste met kan veroorloven, ligt het voor de hand, dat het niet gemakkelijk zal besluiten de bombardementen definitief stop te zetten. Zelfs kan het zich afvragen of een tijdelijk staken zin heeft, als de tegenpartij daaraan bij voorbaat geen enkele waarde zegt toe te kennen. De Australische communistische schrijver Wil- Bevestigd fred Burchett, teruggekeerd van een bezoek aan Ha noi. bevestigde, dat Noord-Vietnam niet in bespre kingen zal toestemmen als de bombardementen slechts tijdelijk worden ge staakt. Ho-Tsji-Minh meent, dat de Amerikanen met hervatting kunnen dreigen om hun positie bij onderhandelingen te versterken. Burchett vernam nog een fundamentele reden voor de eis van Hanoi uit de mond van de minister van buitenlandse zaken: 'De Verenigde Staten hebben de grootste verstoktheid en verraderlijkheid aan de dag gelegd ten aanzien van besprekingen'. Die taal wordt gesproken, als communisten on der elkaar zijn. Als de bevindingen van Burchett juist zijn, is de kans op werkelijke vre desbesprekingen gering. Slechts wanneer Amerika en Zuid-Vietnam zich neerleggen bij de eisen van Noord-Vietnam is een regeling mogelijk. Die komt neer op het uitleveren van Zuid-Vietnam aan de Vietcong en uiteinde lijk aan Noord-Vietnam. En dat terwijl de Vietcong duidelijk in grote moei lijkheden verkeert. Mogelijk zal Amerika onder de druk van de wereldopinie een eind aan de bombardementen op Noord-Vietnam niaken, zonder zich op enigerlei wijze voor. de toekomst te binden. Zelfs is niet uitgesloten, dat de VS er definitief mee ophouden Hanoi te dwingen aan de onderhandelingstafel plaats te ne men. Maar ook dan is men nog geen stap dichter bij de oplossing. President Johnson moet een moeilijke beslissing ne men, als het bestand na het boeddhistische nieuw- Goldlicrg jaar afloopt. Wellicht houdt de reis. die Arthur Gold berg (Amerikaans ambassadeur bij de VN) naar Zuidoosl-Azië en Europa gaat maken, verband met de plannen van de president. Goldberg vertrekt echter pas volgende week en zijn missie zal vier weken duren. Goldsbergs missie houdt verband met Vietnam. Zij is wellicht bedoeld, de druk op Hanoi te vergroten. Als dat zo is. lijkt hel aannemelijk, dat gedu rende zijn reis de aanvallen op het Noorden niet worden hervat. De taak van Goldberg zou dan aanmerkelijk lichter zijn. Tenzij men in Washington meent, dat Goldberg meer zal bereiken als d« bombardementen voortduren als antwoord op de weigering van Hanoi, een blijk van goede wil te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5