Tïdi es Lord Fischer wil geen bevestigingsdienst Geschil tehuis over voor bejaarden Een woord voor vandaag Kanttekening Haast U garantie Oorkonde voor eerste anti-rookridders Club is al in voorbereiding CHRISTEN MOET CREATIEF LEVEN VOOR VORSTENHUIS EN VADERLAND Uw probleem is het onze MOOIER WONEN PRACTISCH LEVEN DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 I Ge moet wedergeboren worden, zei Christus tegen Nicodemus. Die woorden zetten hem aan het denken. Hij weet wel dat de mens een nieuw begin moet maken. Hij zal dat zelf ook wel eens gedaan hebben. Maar hij weet ook, hoe moe een mens wordt van steeds weer opnieuw beginnen. Nauwelijks hebben we een nieuwe bladzijde omgeslagen of onze vulpen lekt en moeten we weer opnieuw beginnen. Eindeloos moe wordt een mens daarvan. Nicodemus zal met ons ook wel eens verzucht hebben: Ik wou dat ik dat of dat over kon doen. Dan zou ik het heel anders doen. Een scholier kan een klas overdoen, maar in de levens school zijn geen zittenblijvers. Het leven jaagt ons voort. En nu zegt Christus: Wedergeboren worden. Nicodemus kijkt verbaasd. Weer in de moederschoot ingaan?" Het is wonder lijk dat hij dit probleem zo stelt? Hij had ook kunnen vragen: „Een soort reïncarnatie dus?" Dat geloven ze in India. Een mens krijgt steeds weer de kans om opnieuw te leven. Maar hij weet dat de bijbel zich daartegen verzet. Sprak David niet van: In zonden ontvangen en geboren zijn! Zonde is een aangeboren kwaad. Onze problemen beginnen niet als we zelfstandig gaan leven, maar wij zijn van de geboorte af aan probleemkinderen. Christus bedoelt: Niet uit Adam, maar uit God geboren worden. We lezen vandaag: Johannes 12 20-36. Anglicanen en methodisten Politiek ^A onze beschouwingen over ver kiezingen en partijen vandaag iets naders over politiek. Van onze schooljaren herinneren we ons allen de verhalen over Hoeken en Kabeljauwen, over Schieringers en Vetkopers, en over hun veelvul dige twisten. Die verhalen waren wel in staat onze jeugdige belangstelling gaande te houden. Zo veel weten we overigens tegen woordig van die tijd niet meer af. Het maakt ook alles een wat verwar de indruk van willekeur. Waarom was de ene streek voor de Hoeken en de andere voor de Kabeljauwen? Waarom was Dordrecht Hoeks en Delft Kabeljauws? Het was meer zó, dat de ene groep de ene adellijke of vorstelijke heer was toegedaan, de andere groep een andere. Nee, de partijformaties zoals wij die vandaag kennen dateren in beginsel uit de vorige eeuw. Dan zien we het beeld van de staatsburger opkomen in die eeuw van politieke, maat schappelijke en kerkelijke bewust wording, in die eeuw van „emanci paties" op allerlei gebied. 'jpOEN was de tijd er ook rijp voor die tijd van toenemend on derwijs, van voortschrijdende leer plicht, van zich uitbreidend kiesrecht, ook van een pers die volop ging profiteren van de technische kansen om een massaprodukt te gaan leve ren. Dat was niet toevallig tegelijk de tijd van de zich baanbrekende en gestalte aannemende levens- en maatschappijbeschouwingen, tegelijk óók de tijd van de opkomst der poli tieke partijen. Dan blijkt óók, dat ons volk al ge leerd had principieel te denken. Het vermogen was daartoe aanwezig, en het was aan de leidende politici, dat vermogen ook voor het staatkundige leven te wekken en de mensen, die burgers en straks zelfs kiezende bur gers zouden worden, daarin ook ver der te scholen. Daarom heeft ons volk in sterke mate een partijbeeld gekregentdat bij dit volk past. Nimmer blijkt dit zó sterk als wanneer men soms bovendien haastig en onvoldoende doordacht probeert daarin verandering te bren gen. j^IEUWE partijen laten zich bij ons dan ook moeilijk oprichten, ten zij zij veroordeeld zijn om overwe gend het karakter van splinterpar tijen te blijven vertonen. Omgekeerd laten gevestigde partijen zich nauwelijks ongestraft opheffen; men denke aan een partij als de vrij zinnig-democratische, op haar ma nier toch ook wel een typisch Ne derlandse partij, die dan ook, zelfs na haar opheffing, niet ophoudt op de een of andere wijze in ons poli tieke leven te blijven rondspoken. Kenmerkend waren in dit verband eveneens de ervaringen rondom de oprichting dadelijk na de oorlog van een verzamelpartij als de PvdA. Het lag in de bedoeling dat daarin ele menten zouden worden saamgebracht uit voorheen verscheidene politieke partijen en dat naar een doorbraak zou worden gestreefd. We weten nu, dat men in dit socia listische voornemen niet dan ten dele is geslaagd; men was te vlug heen gestapt over hetgeen in ons land his torisch en overeenkomstig onze volksaard was gegroeid. Met als ge volgen: warrigheid, en niet zelden gevoelens van teleurstelling onder eens actieven, die nu liever wat af zijdig blijven. jMGGMAALS nee, ons volk neemt als geheel de politiek, en daar om tevens de methode van partijfor matie, ernstig. Voor ons allen is poli-1 tiek niet iets van de oppervlakte, maar veelmeer iets wezenlijks. Zeker bij nadering van verkiezingen mogen we dan vindingrijkheid die naar buiten komt weten te waarde ren, maar het is een tweede, of we daardoor onze stem ook laten bepa len. Vandaar dat uitwendigheden ook maar betrekkelijk plegen te slagen. De PvdA heeft ditmaal getracht een verkiezingscampagne te voeren naar Engelse trant, compleet met kara vaan en met oud-ministers die over dorps- en stadspleintjes zwerven. Een succes is het naar onze indruk niet geworden, omdat men de een voudige waarheid vergeten was, dat, als politici al naar Engelse trant gaan optreden, ons volk nog niet op En gelse wijze reageert. Ieder volk heeft nu eenmaal ook in de politiek zijn eigen stijl, en het on ze is daarvan niet uitgezonderd. Betekent dat dan verstarring? Wij menen stellig van niet. Want ook bij ons voltrekken zich, tot binnen de politieke partijen, zekere wijzigingen en ontwikkelingen. Maar die houden dan weer gelijke tred met wijzigin gen en ontwikkelingen binnen de le vens- en maatschappijbeschouwingen, waarvan de politieke partijen toch eigenlijk alleen uitlopers zijn. Moet men zich nu verbazen, dat er, bij deze Nederlandse principiële be nadering en aanpak van de politiek, ook christelijk-levensbeschouwelijke partijen zijn? Integendeel, zouden w zo denken. Dat is echter voldoende voor een volgende beschouwing. (Van onze kerkredactie) LONDEN Lord Fisher, de vorige primaat van de Engelse Kerk ziet geen heil in de voorge stelde bevestigingsdienst, die de Engelse en de Methodisten Kerk moet verenigen. Hg wil de weg naar eenheid vereenvoudigen en komt met een voorstel, dat waar schijnlijk meer instemming zal vinden van methodistische dan van hoogkerkelijk anglicaanse zij de. De Anglicaanse Kerk kent priesters, de Methodisten Kerk predikanten. Het probleem was, hoe men deze „beide" ambten kon verenigen Voorgesteld werd, om zoals elders in de wereld ge beurd is, een speciale dienst te beleg gen. In die dienst mogen de methodisten geloven, dat ze al volledig in het ambt staan en als zodanig aanvaard worden. De hoogkerkelijken kunnen echter de Niet tevreden Lord Fisher is niet tevreden. Hoe de woorden ook gekozen worden, zei hij vorige week, in een toespraak, het is en blijft een bevestigingsdienst. Maar dat is in strijd met de eenheids voorstel len. want die gaan uit van de gedachte dat de predikanten al volledig in het ambt staan. Het is zo eenvoudig, zegt Lord Fisher, en hij haalt een streep door de hoogkerkelijke rekening: „De kerk van Engeland heeft priesters die net goed presbyters (wij vertalen Griekse woord met ouderlingen) ge noemd kunnen worden, want dat is het bijbelse woord. Een predikant van de Methodistenkerk is evenzeer presbyter. Het enige verschil is dat een priester bevestigd wordt door een bis schop en een predikant door predikan ten. Verwerpen De beide ambten, die volgens Lord Fisher dus in wezen één zijn, kunnen niet met elkaar verzoend worden door een kerkelijke bevestigingsdienst zon der dat methodisten zich daaraan zul len stoten. Maar Fisher ziet een andere weg. Wie bevestigt een predikant-of een priester, vroeg Fisher zich af, en hij gaf zelf het antwoord: Dat wordt door God gedaan, en Hij heeft daar- Er zijn nu nog SINAASAPPELEN met de volsap -zoet zonder pitten Het allerbeste uit de topklasse! Vorig jaar veel minder gerookt AMSTERDAM Het sigaren- en si- garettenverbruik is in 1966 gedaald. Dit blijkt uit de cijfers van het Centraal bu- -au voor de statistiek. Per hoofd van de bevolking daalde het CBS is bij zijn berekening uitgegaan van verbruik van tabak met 22 procent. Het het aantal afgeleverde banderolles. Be halve de vermindering van de verkoop sigaretten is ook de omzet van siga- en pakjes tabak of shag sterk ge daald. In 1966 werden in Nederland 1100 mil joen sigaren opgerookt tegen 1126 in 1965. In 1965 kochten de Nederlanders nog 17.950 miljoen sigaretten. Het afge lopen jaar waren dat er bijna 300 mil joen minder. Gemiddeld per hoofd van de bevolking rookte men vorg jaar 88 sigaren f92 in 1965), 32 cigariUos (33) en 1140 sigaret ten (1460). voor niet persé onze kerkelijke iodig. Fisher wil dat in de voorgestelde een- heidsdienst de beide kerken samenko- en gelovigen de Here bidden om ie doen wat zij zelf niet kunnen. De oud-primaat vraagt de gesprekscommis- sie zich hier nog eens op te bezinnen en met een duidelijke uitspraak te ko men. Deze moet de door de hoogkerke lijke begeerde „bevestieingsdienst" ver werpen. Tanzania naast ook fabrieken DAR ES SALAAM De regering van Tanzania overweegt thans na de buitenlandse banken ook grote in dustriële ondernemingen en landbouw bedrijven te naasten. Dat heeft president Nyerere gister avond bekendgemaakt. Binnenkort be ginnen onderhandelingen over vergro ting van het staatsaandeel in de nieu we cementfabriek. Deze fabriek gaat ongeveer twintig miljoen kosten. Slecht jaar voor ha gel verzekering DEN HAAG De hagelverzekerings- maatschappijen hebben een buitenge woon slecht jaar achter de rug. De schade was vorig jaar tweemaal zo groot als de premies 10 miljoen). Het totaal aantal hageldagen niet groter dan anders, maar er waren twee catastrofale dagen: 22 mei en 13 augustus. In mei werd zeer veel schade aangericht in Zeeland, West-Brabant, en de Zuidhollandse eilanden. Op die dag werd de helft van de totale schade van het hele jaar aangericht. Kerkelijke groep in Minnertsga is failliet LEEUWARDEN De zich noemende Vrije Evangelische Gemeente van Min nertsga is failliet verklaard. Deze meente leefde een geheel zelfstandig bestaan en behoorde niet tot de Bond >n Vrije Evangelische Gemeenten in is land. De veertig leden van deze groep had den de 25-jarige H. V. beroepen tot predikant. Al het geld van de gemeen te verdween in zijn 'zakken. Hij werd in oktober 1965 gearresteerd en veroor deeld. Inmiddels had de officier van justi tie van Lèeuwarden gerechtelijk beslag laten leggen op het nieuwe kerkge- bouwtje. De kerkelijke schuldenlasten bedragen rond 35.000 gulden. Nu de ge meente failliet verklaard is, kan dit ge bouw verkocht worden. Avonddiensten in Westerkerk met rooms-katholieken AMSTERDAM Als blijkt, dat het kan, zullen volgend jaar in de Wester kerk alle avonddiensten worden gehou den onder gezamenlijke verantwoorde- Hjkheid van de hervormde gemeente ~e rooms-katholieke kerk in Amster dam. Alleen de maandelijkse cantate diensten zullen hier niet onder vallen. Dit zegt ds. H. A. Visser in een inter view met Hervormd Nederland. De' trale kerkeraad van de Amsterdamse hervormde gemeente heeft een desbe treffend besluit van de wijkkerkeraad van de Westerkerk goedgekeurd. „Dit jaar beginnen we met vier geza menlijke avonddiensten, volgend jaar kunnen het er veertig zijn. De pro testantse geestelijke wordt naar de kansel geleid door rooms-katholieken en de rooms-katholieke geestelijke door protestante^", aldus ds. Visser. Op deze wijze wil men bewust als christeneenheid samen optreden in een verwereldlijkte stadswijk en in geza menlijke kerkdiensten met discussiemo gelijkheid laten zien, hoe het mogelijk is om samen kerk te zijn. Leger des Heils gaat niet naar Amstelveen AMSTERDAM Het Leger des Heils ziet er voorlopig van af, om een nieuw hoofdkwartier te vestigen in Amstelveen. Gebleken is namelijk, dat het gebouw zou komen te liggen onder een van de aanvliegroutes van Schip hol. Dit zou extra voorzieningen bij de bouw vergen, waardoor de kosten zou den worden verdubbeld. Hierdoor zijn de plannen, om het huidige hoofdkwartier aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam te verko pen, van de baan. Het Leger zou toch al node de Prins Hendrikkade verla ten, omdat de plaats (vlak bij het Centraal Station) ideaal is. Het ge bouw is echter te klein. Plannen het oude gebouw te moder niseren en met enkele verdiepingen te verhogen werden door de gemeente af gekeurd. Thans zijn opnieuw besprekin gen met het gemeentebestuur gaande. Mocht de modernisering van het ge bouw definitief onmogelijk zijn. dan heeft het Leger nog een aantal plaatsen in de hoofdstad op het oog, waar eventueel een nieuw hoofdkwar tier zou kunnen verrijzen. UTRECHT In navolging van Den Haag en Nijmegen heeft thans ook Utrecht een reinigingscontroleur aan gesteld, die tot taak heeft corrigerend op te treden O (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM *=In een lokaal van de Terrasdorpschool in Amster dam-Noord is gisteren de club var anti-rookridders opgericht. Alle 38 leerlingen van de vijfde klas van de ze lagere school hebben een plechtig van blauw lint en lakzegel voor zien en daardoor op een oorkonde lijkend formulier gekregen. Elk plaatste daarop zijn handtekening en legde daarmee zwart op wit vast dat hij/zij zijn/haar uiterste best zal doen om niet met roken te beginnen. Het document werd mede ondertekend door de klasseonderwijzer, de heer J. Engelsbei en namens de actie Niet Roken door dr. L. Meinsma. De he ren A. R. Jonker en J. H. Krooshof, rijksinspecteurs woonden he't feest in het prachtig versierde lokaal bij. Dr. Meinsma was even verrast als ver heugd over de reactie van deze klas op de lesbrief over de gevaren van Meer vluchten op Zuid-Af rika KAAPSTAD Nog zes internatio nale luchtvaartmaatschappijen zijn van plan om in de eerstvolgende vier jaar diensten te openen op Zuid-Afri- ka. Enkele maatschappijen die reeds op Zuid-Afrika vliegen, willen hun diensten aanzienlijk uitbreiden. In to taal zullen in 1968 50 intercontinentale vluchten Zuid-Afrika met vele hoofdsteden verbinden. De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia begint binnenkort met een tweewekelijkse dienst naar Zuid-Afri ka in samenwerking met de Suidafri- kaanse Lugdiens. BOAC de Engelse luchtvaartmaatschappij brengt bin nenkort het aantal vluchten naar dit land op negen. BBC-censuur op preek LONDEN Een dominee in Wales heeft op verzoek van de BBC een passage geschrapt uit een preek, die hij voor de radio zou houden. Hij had daarin kri tiek op radio-uitzendingen van geestelijke liederen. Prompt publiceerde ds. T. Glyn Thomas de passage in het bap tistenweekblad Seren Cymru, dat in het Welsh verschijnt. „Vaak horen wij mensen met verstikte stem spreken over de vreugde, die zij ondervonden, als zij het geliefde lied van hun moe der voor de radio hoorden, ter wijl ze tegelijk volslagen on verschillig zijn voor de plaatsen van eredienst, die heilig waren in de ogen van hun moeder. Het luisteren naar dit soort uitzendin gen lijkt voor veel mensen het totaal van hun godsdienstige be zigheden te zijn voor de hele week." Dat deze passage geschrapt moest worden, gaf ds. Thomas het volgende commentaar in de pen: „Door deze vorm van zoete lijk sentimentalisme te koeste ren, slaan wij al weer een nagel in de doodkist van het christen dom in ons land." Ds. G. Toornvliet doet beroep op chr. plattelandsjongeren 9? 55 (Van f r verslaggevers) ROTTERDAM „Een christen moet creatief leven. De moderne techniek, de veranderende cultuur en de nieuwe opvattingen eisen, dat de christelijke jongeren méé- denken en vooral méédoen. Het leven zien in het licht van de toe komst." Dit uit zijn enkele citaten toespraak van ds. G. Toórnvliet, gere formeerd predikant te Haarlem, die hij gisteren hield op de jaarlijkse toogdag de Christelijke Plattelands Jonge ren in Zuid-Holland. Enkele honderden jongeren luisterden in Lommerrijk in Rotterdam naar zijn visie op de toe- „Een toekomst die alles behalve mooi is. als we het aan de wetenschap over laten", betoogde de radiopredikant „De ontwikkeling van de wetenschap, de moderne techniek, eist van ons een dui delijke uitspraak". Hij doelde op de chemische midde len. die de vruchtbaarheid van vrou- kan regelen. Middelen die in Ame rika reeds geruime tijd worden be proefd en waarmee meu grotesucces sen schijnt te behalen. Slaaf Fel verzette ds. Toornvliet zich tegen deze ontwikkeling. Hij noemde het een streven om een geselecteerd mensen ras te kweken. „Het wachten is op een dictator, die van deze middelen gebruik wil maken. „De geschiedenis maakt meerdere malen melding van zo'n dictator", voegde hij er cynisch aan toe. Hij had geen bezwaar tegen voor uitgang maar wel tegen het ingrijpen op mensen waardoor hun verantwoor delijkheid wordt aangetast en de mens een slaaf wordt van de computer Hij deed een emotioneel beroep op de jongeren zich niet te laten devalue ren tot een „gebruiksvoorwerp". „De techniek dreigt God te vervangen. Laat het niet zover komen. Want het leven op deze aarde heeft alleen maar zin als leven n krijgen w besloot hij. In zijn openingswoord bracht de voorzitter van de CPJ, afdeling Zuid-Holland, de heer STcruijck de sa menwerking met de twee andere platte landsjongeren organisaties ter sprake. Het streven van de CPJ moet gericht zijn op meer samenwerking. Het ledental van de organisatie blijft gelijk, ondanks de sterke vermindering in de argrarische beroepsbevolking. Uit het jaarverslag van de secretares se bleek de grote aktiviteit van de CPJ het afgelopen jaar. de middagvergadering werd afscheid genomen van de secretaris, de heer A. Boers. Na afloop kwamen vele jongeren de heer Boers de hand druk ken. 's Avonds voerde het chr. toneelge zelschap Sempre Avanti uit Leiden de klucht in drie bedrijven ,,'n Partijtje poker" op. Rgie had Hans van Ooster- om. De muzikale omlijsting was ir handen van de heer R. Redeker ui'i Alblasserdam. Goed voor de huid het gehele jaar door het roken, die hij in 470.000 exempla ren over de hoogste drie klassen van alle lagere scholen heeft doen verspreiden. Daartoe aangezet door de onderwijzer hebben de kinderen na de les over het roken een opstel geschreven en een tekening gemaakt, die aan dr. Meinsma werden toegestuurd. Die was daar zo door getroffen dat hij het documen'c heeft laten maken en de eerste exemplaren gisteren zelf heeft uitgereikt. Dr. Meinsma speelt nu met de gedachte een club van anti-rookridders stichten en hij hoopt in ieder geval dat vele onderwijzers hun kinderen willen bewegen vrijwillig tot die club toe te 'treden en voor hen (bij de actie Niet Roken, DeLai- ressestraat 33, Amsterdam) formulie ren zullen aanvragen. De eerste leden van de club waren het er roerend over eens dat Columbus twee fouten heeft gemaakt. De eerste Is dat hij in 1492 dacht Indlë te heb ben bereikt en de tweede dat hij in 1517 de tabak naar Europabracht. De regering van India heeft zonder opgaaf van redenen een visum geweigerd aan de dertigjarige Duitse zendeling Jo hannes Ott, die voor het Breklumer dingsgenootschap in India zou gaan ken. WAGENINGEN Tussen het stich tingsbestuur van het protestants-chris- elijke bejaardencentrum De Nudehof te Wageningen en de architect van dit ge bouw, de heer J. van Tricht te Utrecht enerzijds en de aannemer van het ge bouw, de heer C. Koelink uit Hil versum anderzijds, is een geschil ontstaan over de mankementen die na de voltooiing van het bouwwerk aan de dag zijn getreden. Een arbitragecommissie bemiddelt in de kwestie. Het stichtingsbestuur vindt dat het gebouw niet goed is opgele verd, omdat het allerlei gebreken zou vertonen, die een schadepost vragen van tussen de ton en de 300.000. Het bejaardencentrum dat ƒ2.000.000 heeft gekost, kwam tot stand onder ar chitectuur van de heer J. van Tricht er wijlen dr. Rietveld. Volgens de heer Van Tricht zijn er constructiefouten gemaakt, doordat men zich niet aan de bestektekeningen heeft gehouden. Zo zouden onder meer veel ruiten zijn gebarsten. Hoofdaannemer Koelink wijt constructieve mankementen aan de ideeën van de architecten. Volgens de| hoofdaannemer is de gevel niet meer waterdicht 'te krijgen en te houden. Voor deze misgrepen stelt hij architect en bestuur aansprakelijk. Steeds meer geld voor onderwijs (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Uit zojuist beschik baar gekomen gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de stijging van de overheidsuitga- voor het onderwijs onverkort door gaat. Werd in 1956 ƒ1.3 miljard besteed, in 1966 zal de vijf miljard waarschijnlijk overschreden worden. Een steeds gro ter deel van het rijksbudget wordt aan het onderwijs besteed. Was he'c aandeel van het onderwijs in de totale rijksuitgaven in 1956 ruim elf procent, tien jaar later legde het beslag op ruim 22 procent. In de totale onderwijsuitgaven heeft in sterke verschuiving plaats gevon den in de bestemming der gelden. In de periode 1956-1966 daalde het aan deel van het gewoon lager onderwijs van 38 tot 24 procen't terwijl dat van het wetenschappelijk onderwijs toe nam van 10 tot 24 procent. LEGERPRËDIKANT GESNEUVELD SAIGON Voor het eerst is in Viet nam een Amerikaanse legerpredikant Gesneuveld. De 28-jarige William easter stierf vijf weken, nadat hij met een patrouille in een hinderlaag liep en zwaar gewond werd. GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND Nederlandse hulp bij gezinsplanning DEN HAAG In de afgelopen maan den hebben besprekingen plaats gevon den over de ontwikkelingsnota die nister Bot in juli van het vorige jaar aan het parlement toezond. Deze heb ben er toe geleid dat ons land op korts termijn een drietal projecten, verband houdende met gezinsplanning, ter hand kan nemen en wel in Kenya, Pakistar en Tunesië. AMSTERDAM De 31-jarige docu mentalist G- van B. uit de hoofdstad kreeg gisteren van de politierechter eei boete van 100 gulden waarvan 50 voorwaardelijk, omdat hij op 14 decem ber een steen door een ruit van het Amerikaanse consulaat-generaal had gegooid uit protest tegen het Ameri kaanse bombardement op Hanoi. Rome keurt nieuwe catechismus goed (Van onze kerkredactie) ROME Een pauselijke commissie heeft de nieuwe Nederlandse rooms-katholieke catechismus voor vol- assenen goedgekeurd. Op de smeekbrief van een aantal Ne derlanders die in de catechismus alle mogelijke ketterijen meenden te ont dekken, antwoordt de commissie dat zij de bedoeling van de schrijvers niet hebben begrepen. De commissie werd aangesteld buiten de congregatie voor het geloof van kar dinaal Ottaviani om. De commissie vond wel een aantal onduidelijkheden. Er zijn formulerin gen die misverstanden en verwarring kunnen wekken, met name wat ge zegd wordt over de maagdelijkheid van Maria en de eigen functie van het leergezag De conclusies van de commissie zijn overhandigd aan de congregatie die vroeger heilig officie werd genoemd Verwacht wordt dat deze congregatie het Nederlands episcopaat zal vragen die passages opnieuw te formuleren. Berof>nin trsinprk NED. HERV. KERK Beroepen te Valkenburg (Z.H.): G. Zonneveld te Kerkwerve-Serooskerke; te 's Hertogenbosch (vac. K. A. Oskam - toez.): M. B. Blom te Hensbroek, c.a.; te Gorsel (toez.): E. Gramsbergen te Honte- nisse (Z.). Bedankt voor Scherpenzeel (toez.): S. den Blaauwen te Oostwold (Wester kwartier). GEREF. KERKEN Beroepen te Varsseveld: W. M. de Bak. ker te Zuidwolde (Dr.). GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Nagele (accl.): J. Geertse- ma te Kantens. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Goes: kand. A. Broersma te Leeuwarden en kand. W. J. Quist te Hilversum; te Nieuw Vennep: kand. A. Broersma te Leeuwarden en kand. J. Kruis te Apeldoorn. Beroepen te Vlaardingen: M. W. Nieu- wenhuijze te Delft; te Gouda (vac. J. de Jong): kand. A. Broersma te Leeuwar den. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Klaaswaal: M. G. Mouw te Middelharnis en J. C. Weststrate te Me- liskerke. Brieven die alet i van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Van de bloemen van een anthurium zijn kleverige druppels gevallen op een salontafel met teak hout-fineer. Ik heb getracht die vlekken te verwijderen o.a. met lauw bier, doch zonder resultaat. Weet u een middel? Antwoord: Na al deze pogingen zal het een hele toer zijn. Dit af gescheiden vocht is zoet en zal wel uitscheiding zijn van dopluizen. Teakolie is het aangewezen middel, maar wij vermoeden dat u het al zonder succes heeft toegepast. Het oude door u toegepaste middel is de plekken met warm bier af te was sen. Zijn de vlekken droog, dan moet u deze met teakolie weer op kleur brengen. Probeer het in elk geval nog eens. Voorts is er nog het volgende mid del: Wrijf in met een in geest van salmiak gedrenkte lap en laat ze vochtig staan. Zijn de vlekken goed droog, dan verder behandelen als bo ven is aangegeven. Bedenk dat het zeer moeilijk zal zijn de vlekken te verwijderen, daar het hout uitgebe ten is. U moet de vlekken van bin nen naar buiten behandelen om '•ringvorming te voorkomen. Vraag: Van een plastic medicijn kastje. hangend in de badkamer, zijn de witte delen geel geworden, 'ermoedelijk door rook of het sto ken van een petroleumkachel. Is dit weer wit te krijgen? Afnemen met 'eeo helpt niets. Antwoord: Deze witte plastic heeft de neiging op den duur geel te worden, zelfs wel tot bruin toe. De ze verkleuring treedt niet alleen aan de oppervlakte op, maar gaat door en door. Er is niets aan te doen. Vraag: Hoe staat het met de suc cessierechten als men erft van een stiefmoeder? Antwoord: De fiscus past hetzelf de tarief toe als wanneer men erft van zijn eigen móeder. Voor gehuw de kinderen en kinderen ouder dan 11 jaar geldt een vrijstelling van

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2